« Continue Browsing

e-mail article Print     e-mail article E-mail

Published February 12 2013

Scoreboard

BASKETBALL

D

Professional

Standings and schedule

NBA

WESTERN CONFERENCE

Northwest Division

W L Pct GB

Oklahoma City 39 13 .750 —

Denver 33 20 .623 6½

Utah 29 24 .547 10½

Portland 25 27 .481 14

Minnesota 19 30 .388 18½

Southwest Division

San Antonio 41 12 .774 —

Memphis 33 18 .647 7

Houston 28 25 .528 13

Dallas 22 29 .431 18

New Orleans 18 34 .346 22½

Pacific Division

L.A. Clippers 37 17 .685 —

Golden State 30 21 .588 5½

L.A. Lakers 24 28 .462 12

Sacramento 19 34 .358 17½

Phoenix 17 35 .327 19

EASTERN CONFERENCE

Atlantic Division

W L Pct GB

New York 32 17 .653 —

Brooklyn 30 22 .577 3½

Boston 27 24 .529 6

Philadelphia 22 28 .440 10½

Toronto 20 32 .385 13½

Southeast Division

Miami 35 14 .714 —

Atlanta 28 22 .560 7½

Washington 15 35 .300 20½

Orlando 15 36 .294 21

Charlotte 12 39 .235 24

Central Division

Indiana 31 21 .596 —

Chicago 30 21 .588 ½

Milwaukee 25 25 .500 5

Detroit 20 33 .377 11½

Cleveland 16 36 .308 15

Monday

Minnesota 100, Cleveland 92

Charlotte 94, Boston 91

L.A. Clippers 107, Philadelphia 90

Brooklyn 89, Indiana 84, OT

New Orleans 105, Detroit 86

San Antonio 103, Chicago 89

Washington 102, Milwaukee 90

Atlanta 105, Dallas 101

Tuesday

Toronto 109, Denver 108

Miami 117, Portland 104

Memphis 108, Sacramento 101

Utah 109, Oklahoma City 94

Houston at Golden State, late

Phoenix at L.A. Lakers, late

Today

San Antonio at Cleveland, 6 p.m.

Charlotte at Indiana, 6 p.m.

Atlanta at Orlando, 6 p.m.

Chicago at Boston, 6:30 p.m.

Toronto at New York, 6:30 p.m.

Denver at Brooklyn, 6:30 p.m.

Washington at Detroit, 6:30 p.m.

Utah at Minnesota, 7 p.m.

Portland at New Orleans, 7 p.m.

Philadelphia at Milwaukee, 7 p.m.

Sacramento at Dallas, 7:30 p.m.

Houston at L.A. Clippers, 9:30 p.m.

Thursday

Miami at Oklahoma City, 7 p.m.

L.A. Clippers at L.A. Lakers, 9:30 p.m.

College men

Standings and schedule

Big Ten

Conf. All

Michigan State 10-2 21-4

Indiana 9-2 21-3

Ohio State 7-3 17-5

Wisconsin 7-3 16-7

Michigan 7-4 20-3

Purdue 4-5 11-11

Minnesota 5-6 16-7

Iowa 4-6 15-9

Illinois 4-6 17-7

Northwestern 3-7 12-11

Nebraska 3-8 12-12

Penn State 0-10 8-14

Sunday

Illinois 57, Minnesota 53

Indiana 81, Ohio State 68

Tuesday

Michigan State 75, Michigan 52

Today

Nebraska at Indiana

Purdue at Illinois

Thursday

Northwestern at Ohio State

Wisconsin at Minnesota, 6 p.m.

Iowa at Penn State

Saturday, February 16

Purdue at Indiana

Michigan State at Nebraska

Sunday, February 17

Penn State at Michigan

Ohio State at Wisconsin

Minnesota at Iowa, 1:06 p.m.

Illinois at Northwestern

Summit League

Conf. All

Western Illinois 10-2 18-5

South Dakota State 10-3 19-7

North Dakota State 10-3 19-6

Oakland 8-4 13-13

Nebraska Omaha 6-8 9-18

South Dakota 4-8 8-16

Missouri Kansas City 4-8 7-19

Fort Wayne 3-9 10-16

IUPUI 1-11 6-20

Thursday

IUPUI at South Dakota State

Western Illinois at North Dakota State, 7 p.m.

Oakland at South Dakota

Fort Wayne at Kansas City

Saturday, February 16

Western Illinois at South Dakota State

Oakland at Kansas City

Fort Wayne at South Dakota

IUPUI at North Dakota State, 7 p.m.

Big Sky

Conf. All

Montana 14-0 18-4

Weber State 10-2 15-5

Montana State 7-7 10-12

North Dakota 7-7 10-13

Sacramento State 7-6 12-9

Southern Utah 6-6 8-13

Northern Arizona 6-7 9-14

Northern Colorado 5-8 7-14

Eastern Washington 4-8 6-16

Idaho State 3-10 4-18

Portland State 3-11 5-16

Monday

Weber State 56, Idaho State 40

Thursday

Northern Arizona at Northern Colorado

Montana State at Idaho State

Montana at Weber State

Sacramento State at North Dakota, 7:05 p.m.

Southern Utah at Portland State

Saturday, February 16

Northern Arizona at North Dakota, 2:05 p.m.

Southern Utah at Eastern Washington

Montana at Idaho State

Montana State at Weber State

Sacramento State at Northern Colorado

NSIC

North

Conf. All

St. Cloud State 13-5 17-5

Northern State 12-6 17-8

MSU Moorhead 10-8 16-8

Bemidji State 10-8 12-10

Minot State 7-11 8-14

Minnesota Duluth 3-15 5-17

U-Mary 2-16 3-19

Minn.-Crookston 0-18 3-19

South

Conf. All

MSU-Mankato 15-3 19-3

Winona State 15-3 21-4

Upper Iowa 13-5 17-7

Augustana 13-5 17-5

SW Minnesota State 11-7 14-11

Wayne State 9-9 15-9

Sioux Falls 6-12 10-12

Concordia-St. Paul 5-13 7-15

Friday, February 15

Bemidji State at Minot State

Northern State at Minnesota Duluth

Concordia-St. Paul at Winona State

Minnesota State at Upper Iowa

Wayne State at Southwest Minnesota State

Minnesota-Crookston at U-Mary

Augustana at Sioux Falls

MSU Moorhead at St. Cloud State, 8 p.m.

Saturday, February 16

Northern State at St. Cloud State

Minnesota State at Winona State

Minnesota-Crookston at Minot State

Bemidji State at U-Mary

MSU Moorhead at Minnesota Duluth, 6 p.m.

Wayne State at Sioux Falls

Augustana at Southwest Minnesota State

Concordia-St. Paul at Upper Iowa

MIAC

Conf. All

St. Thomas 18-1 23-1

Concordia 14-5 17-7

Augsburg 12-6 17-6

Carleton 11-7 14-9

Gustavus 10-8 13-10

Bethel 9-9 13-10

St. John’s 9-9 10-13

St. Olaf 8-10 9-14

Hamline 5-13 8-15

St. Mary’s 3-15 4-19

Macalester 1-17 4-19

Today

Gustavus at Carleton

St. Olaf at St. Thomas

Saint Mary’s at Saint John’s

Macalester at Augsburg

Hamline at Bethel

Saturday, February 16

Augsburg at Saint Mary’s

Gustavus at Concordia

Hamline at Carleton

Macalester at Bethel

Saint John’s at St. Olaf

ND Area

All

Valley City State 15-5

Mayville State 7-14

Jamestown 8-15

Sunday

South Dakota Mines 48, Jamestown College 45

Today

Mayville State at Valley City

Dakota State at Jamestown College

Saturday, February 16

Dakota State at Valley City

Sunday, February 17

Jamestown College at Mayville State

BracketBusters

Friday, Feb. 22

North Dakota State at Akron, ESPN2, 6 p.m.

Stephen F. Austin at Long Beach State, ESPNU, 8 p.m.

Saturday, Feb. 23

Iona at Indiana State, ESPNU, 10 a.m. ET

Eastern Kentucky at Valparaiso, ESPNU, Noon

Canisius at Vermont, ESPN3, Noon

Pacific at Western Michigan, ESPN3 1 p.m.

Montana at Davidson, ESPNU, 2 p.m.

Northwestern State at Niagara, ESPN3, 2 p.m.

Detroit at Wichita State, ESPN/2, 3 p.m.

Creighton at Saint Mary’s, ESPN/2, 5 p.m.

South Dakota State at Murray State, ESPN2, 7 p.m.

Denver at Northern Iowa, ESPN3, 7 p.m.

Ohio at Belmont, ESPN2, 9 p.m.

Results Monday

The AP Top 25

4. Michigan (21-4) lost to No. 8 Michigan State 74-43. Next: vs. Penn State, Sunday.

7. Florida (20-3) beat No. 25 Kentucky 69-52. Next: at Auburn, Saturday.

8. Michigan State (21-4) beat No. 4 Michigan 74-43. Next: at Nebraska, Saturday.

25. Kentucky (17-7) lost to No. 7 Florida 69-52. Next: at Tennessee, Saturday.

Other scores

MIDWEST

Aurora 83, Dominican (Ill.) 75

Benedictine (Ill.) 75, Rockford 64

Cincinnati 68, Villanova 50

Concordia (Ill.) 84, Wis. Lutheran 68

Detroit 92, Cleveland St. 62

Lakeland 78, Marian, Ind. 68

Michigan St. 75, Michigan 52

Milwaukee 71, Loyola of Chicago 53

Missouri St. 67, Indiana St. 65

Park 94, Harris-Stowe 90, OT

Valparaiso 68, Wright St. 61

SOUTH

Alabama 52, Georgia 45

Barton 73, Pfeiffer 62

Florida 69, Kentucky 52

Indiana-Southeast 89, Berea 74

James Madison 75, Towson 70

Virginia 73, Virginia Tech 55

Virginia Union 86, Washington Adventist 72

SOUTHWEST

CS Bakersfield 61, UTSA 52

College women

Standings and schedule

Big Ten

Conf. All

Penn State 10-1 20-3

Purdue 7-3 18-5

Nebraska 6-3 16-6

Illinois 6-3 13-8

Michigan 7-4 18-6

Michigan State 6-4 18-5

Iowa 5-4 16-7

Minnesota 4-6 15-9

Northwestern 2-8 10-13

Wisconsin 3-7 11-12

Ohio State 3-7 13-10

Indiana 1-9 10-13

Sunday

Illinois 76, Minnesota 66

Michigan 67, Purdue 56

Penn State 71, Michigan State 56

Wisconsin 65, Indiana 53

Ohio State 59, Northwestern 52

Today

Indiana at Michigan State

Thursday

Penn State at Iowa

Purdue at Wisconsin

Sunday, February 17

Northwestern at Minnesota, 2 p.m.

Summit League

Conf. All

South Dakota State 11-1 19-6

IUPUI 7-3 13-9

South Dakota 7-4 12-12

Nebraska Omaha 6-6 16-8

Fort Wayne 5-6 9-14

North Dakota State 5-7 9-15

Missouri Kansas City 4-7 8-16

Western Illinois 3-7 10-13

Oakland 2-9 8-15

Thursday

South Dakota at Oakland

Kansas City at Fort Wayne

South Dakota State at IUPUI

North Dakota State at Western Illinois, 7 p.m.

Saturday, February 16

South Dakota at Fort Wayne

Kansas City at Oakland

North Dakota State at IUPUI, 2 p.m.

South Dakota State at Western Illinois

Big Sky

Conf. All

Montana 11-3 17-6

Northern Colorado 10-3 13-9

Eastern Washington 9-5 13-10

Montana State 8-6 14-9

Sacramento State 8-5 13-9

Idaho State 8-5 13-9

Southern Utah 5-7 11-11

Northern Arizona 5-8 6-16

Portland State 5-9 11-12

North Dakota 5-9 10-13

Weber State 0-13 0-22

Thursday

Northern Colorado at Northern Arizona

North Dakota at Sacramento State, 7 p.m.

Portland State at Southern Utah

Weber State at Montana

Idaho State at Montana State

Saturday, February 16

Idaho State at Montana

Northern Colorado at Sacramento State

Weber State at Montana State

North Dakota at Northern Arizona, 2:35 p.m.

Eastern Washington at Southern Utah

NSIC

North

Conf. All

St. Cloud State 11-7 15-7

MSU Moorhead 11-7 14-8

Northern State 10-8 14-8

U-Mary 10-8 15-9

Minnesota Duluth 8-10 11-11

Minot State 7-11 11-11

Bemidji State 5-13 9-13

Minn.-Crookston 4-14 7-15

South

Conf. All

Concordia-St. Paul 15-3 17-5

Minnesota State 14-4 18-4

Augustana 13-5 17-5

Winona State 12-6 18-7

Wayne State 10-8 14-8

Sioux Falls 8-10 11-11

Upper Iowa 4-14 7-18

SW Minnesota State 2-16 4-20

Friday, February 15

MSU Moorhead at St. Cloud State, 6 p.m.

Minnesota¬ State at Upper Iowa

Concordia-St. Paul at Winona State

Augustana at Sioux Falls

Wayne State at Southwest Minnesota¬ State

Northern State at Minnesota Duluth

Bemidji State at Minot State

Minnesota-Crookston at U-Mary

Saturday, February 16

MSU Moorhead at Minnesota Duluth, 4 p.m.

Bemidji State at U-Mary

Minnesota State at Winona State

Minnesota-Crookston at Minot State

Wayne State at Sioux Falls

Northern State at St. Cloud State

Augustana at Southwest Minnesota State

Concordia-St. Paul at Upper Iowa

MIAC

Conf. All

Concordia 17-3 18-5

Saint Benedict 16-4 18-5

Saint Mary’s 16-4 19-4

St. Thomas 16-4 18-5

Gustavus 13-7 14-9

Hamline 12-8 12-11

St. Olaf 10-10 12-11

Augsburg 6-14 8-15

Carleton 6-14 6-17

Bethel 4-16 5-18

Macalester 3-17 4-19

St. Catherine 1-19 2-21

Today

Carleton at Gustavus

Augsburg at Macalester

St. Thomas at St. Olaf

St. Catherine at Concordia

Bethel at Hamline

Saint Benedict at Saint Mary’s

Saturday, February 16

Gustavus at Concordia

Hamline at Carleton

Augsburg at Saint Mary’s

Macalester at Bethel

St. Olaf at Saint Benedict

St. Thomas at St. Catherine

ND Area

All

Mayville State 16-1

Valley City State 18-3

Jamestown 17-5

Sunday

Jamestown 72, South Dakota School Mines 58

Today

Dakota State at Jamestown College

Mayville State at Valley City

Saturday, February 16

Dakota State at Valley City

Sunday, February 17

Jamestown College at Mayville State

Results Tuesday

The AP Top 25

1. Baylor (23-1) beat Texas Tech 89-47. Next: vs. TCU, Saturday.

3. UConn (23-1) beat Providence 105-49. Next: at Rutgers, Saturday.

23. Syracuse (20-3) def. Georgetown 69-60. Next: vs. Pittsburgh, Saturday.

Other scores

MIDWEST

Carroll (Wis.) 74, Beloit 62

DePaul 60, Rutgers 57

E. Illinois 86, Oakland City 30

St. Norbert 46, Ripon 31

EAST

Baruch 82, Medgar Evers 35

Bentley 79, St. Michael’s 49

Caldwell 82, Concordia (NY) 76

Castleton St. 75, Johnson St. 37

DeSales 72, Wilkes 54

Felician 83, Dominican (NY) 48

Ithaca 57, Houghton 43

Kings (Pa.) 78, Misericordia 56

Lyndon St. 66, Green Mountain 37

Mount St. Mary’s 54, Wagner 42

Old Westbury 70, St. Joseph’s (LI) 57

Philadelphia 80, Wilmington (Del.) 60

Post (Conn.) 66, Bloomfield 57

RIT 69, William Smith 59

Roger Williams 66, W. New England 45

Sacred Heart 80, Fairleigh Dickinson 48

Sciences (Pa.) 75, Chestnut Hill 60

St. Francis (NY) 68, Bryant 57

Syracuse 69, Georgetown 60

UConn 105, Providence 49

SOUTH

Alice Lloyd 76, Ohio Christian 70

Berry 80, Oakwood 66

Cincinnati-Clermont 69, Midway 65

E. Mennonite 77, Bridgewater (Va.) 54

James Madison 68, Old Dominion 56

Limestone 70, Converse 36

Pfeiffer 69, Barton 52

SOUTHWEST

Baylor 89, Texas Tech 47

HOCKEY

D

Professional

Standings and schedule

NHL

WESTERN CONFERENCE

Northwest Division

GP W L OT Pts GF GA

Vancouver 12 8 2 2 18 35 25

Edmonton 13 5 5 3 13 29 34

Minnesota 13 6 6 1 13 27 32

Calgary 10 3 4 3 9 26 35

Colorado 11 4 6 1 9 23 29

Central Division

Chicago 13 10 0 3 23 44 28

Nashville 13 6 3 4 16 25 26

Detroit 12 7 4 1 15 33 32

St. Louis 12 6 5 1 13 39 40

Columbus 13 4 7 2 10 30 41

Pacific Division

Anaheim 12 9 2 1 19 42 33

San Jose 13 7 3 3 17 36 29

Dallas 13 7 5 1 15 30 29

Phoenix 13 6 5 2 14 35 35

Los Angeles 11 4 5 2 10 26 32

EASTERN CONFERENCE

Atlantic Division

GP W L OT Pts GF GA

New Jersey 13 8 2 3 19 35 28

Pittsburgh 13 8 5 0 16 41 32

N.Y. Rangers 12 7 5 0 14 33 30

Philadelphia 14 6 7 1 13 34 40

N.Y. Islanders 12 4 7 1 9 36 43

Northeast Division

Boston 11 8 1 2 18 32 25

Ottawa 13 7 4 2 16 33 23

Toronto 13 8 5 0 16 39 33

Montreal 12 7 4 1 15 35 33

Buffalo 14 5 8 1 11 39 48

Southeast Division

Carolina 12 7 4 1 15 38 36

Tampa Bay 12 6 5 1 13 46 36

Winnipeg 12 5 6 1 11 32 40

Florida 12 4 6 2 10 30 46

Washington 13 4 8 1 9 36 46

NOTE: Two points for a win, one point for overtime loss.

Monday

Minnesota 2, Calgary 1, SO

Toronto 5, Philadelphia 2

Carolina 6, N.Y. Islanders 4

Columbus 6, San Jose 2

Los Angeles 4, St. Louis 1

Phoenix 3, Colorado 2, OT

Tuesday

N.Y. Rangers 4, Boston 3, SO

Montreal 4, Tampa Bay 3, SO

Anaheim 3, Chicago 2, SO

Carolina 4, New Jersey 2

Ottawa 2, Buffalo 0

Washington 6, Florida 5, OT

Philadelphia 3, Winnipeg 2

Nashville 1, San Jose 0, OT

Dallas 4, Edmonton 1

Vancouver 2, Minnesota 1

Today

Ottawa at Pittsburgh, 6 p.m.

St. Louis at Detroit, 6:30 p.m.

Dallas at Calgary, 8:30 p.m.

Thursday

N.Y. Islanders at N.Y. Rangers, 6 p.m.

Toronto at Carolina, 6 p.m.

Washington at Tampa Bay, 6:30 p.m.

Montreal at Florida, 6:30 p.m.

Phoenix at Nashville, 7 p.m.

Colorado at Minnesota, 7 p.m.

Juniors

Standings and schedule

United States Hockey League

WESTERN CONFERENCE

W L OTL PTS

Sioux Falls 29 11 2 60

Waterloo 27 15 1 55

Fargo 25 14 5 55

Omaha 27 17 0 54

Lincoln 24 15 3 51

Des Moines 20 22 3 43

Tri-City 18 20 4 40

Sioux City 9 23 11 29

EASTERN CONFERENCE

W L OTL PTS

Dubuque 34 6 3 71

Muskegon 24 14 8 56

Green Bay 25 14 3 53

Youngstown 22 19 0 44

Cedar Rapids 17 20 7 41

Chicago 16 22 3 35

Indiana 16 26 4 36

Team USA 10 23 4 24

Saturday

Omaha 4, Lincoln 2

Muskegon 3, Indiana 0

Cedar Rapids 3, Chicago 2

Fargo 3, Tri-City 2

Des Moines 3, Sioux City 2 (SO)

Dubuque 3, Waterloo 2

Sunday

Youngstown 3, Indiana 2 (SO)

Green Bay 4, Cedar Rapids 3 (OT)

Monday

Fargo 3, Waterloo 2

Tuesday

Dubuque 5, Sioux City 2

Today

Sioux Falls at Omaha

Thursday

Lincoln at Tri-City

Youngstown at Indiana

Friday, Feb. 15

Waterloo at Fargo, 7:35 p.m.

Tri-City at Sioux City

Muskegon at Team USA

Omaha at Sioux Falls

Lincoln at Des Moines

Cedar Rapids at Chicago

Green Bay at Dubuque

Saturday, Feb. 16

Waterloo at Fargo, 7:05 p.m.

Dubuque at Chicago

Des Moines at Sioux City

Lincoln at Sioux Falls

Tri-City at Omaha

Cedar Rapids at Green Bay

Youngstown at Muskegon

Sunday, Feb. 17

Team USA at Indiana

College men

Standings and schedule

WCHA

W L T Pts GF GA

St. Cloud St. 15 6 1 31 74 47

North Dakota 11 5 6 28 72 56

Neb.-Omaha 12 8 2 26 74 65

Minnesota 11 5 4 26 68 48

Denver 10 7 5 25 69 61

Wisconsin 9 6 7 25 49 48

Minn. St. Man. 12 9 1 25 67 54

Colorado Coll. 8 10 4 20 71 76

Minn.-Duluth 8 11 3 19 56 67

Michigan Tech 7 12 4 18 59 72

Bemidji State 4 13 5 13 45 68

Ala.-Anchorage 2 16 6 10 45 84

OVERALL RECORDS: Alaska Anchorage 3-16-7, Bemidji State 5-16-5, Colorado College 10-14-4, Denver 15-8-4, Michigan Tech 9-13-4, Minnesota 18-4-4, Minn. Duluth 10-13-3, Minnesota State Mankato 16-9-3, Nebraska-Omaha 16-10-2, North Dakota 14-8-6, St. Cloud State 17-10-1, Wisconsin 11-9-6.

Tuesday

Michigan Tech 8, Northern Michigan 3

Friday, Feb. 15

Minnesota at Wisconsin, 7:07 p.m.

Minnesota-Duluth at Bemidji State

Michigan Tech at MSU-Mankato

Nebraska-Omaha at Alaska-Anchorage

Saturday, Feb. 16

Minnesota-Duluth at Bemidji State

Michigan Tech at MSU-Mankato

Nebraska-Omaha at Alaska-Anchorage

Sunday, Feb. 17

Minnesota vs. Wisconsin, 3:30 p.m., at Chicago

MIAC

MIAC Pts All

St. Olaf 9-5-0 18 10-11-2

St. John’s 7-4-3 17 12-7-4

Concordia 8-6-0 16 11-11-1

Gustavus 7-5-2 16 12-8-3

St. Thomas 7-5-1 15 10-10-2

Augsburg 6-6-2 14 8-12-3

St. Mary’s 6-7-1 13 8-14-1

Bethel 6-7-0 12 7-15-0

Hamline 1-12-3 5 1-19-5

Thursday

Augsburg at St. Thomas

Friday, Feb. 15

Concordia at St. Mary’s, 7:30 p.m.

St. John’s at Bethel

St. Olaf at Gustavus

Saturday, Feb. 16

Concordia at St. Mary’s, 2 p.m.

Bethel at St. John’s

St. Thomas at Augsburg

Gustavus at St. Olaf

College women

Standings and schedule

WCHA

W L T Pts

Minnesota 24 0 0 72

Wisconsin 14 9 2 43

North Dakota 14 9 0 42

Minn.-Duluth 13 10 1 39

Ohio State 11 11 2 37

MSU-Mankato 6 15 3 22

Bemidji State 5 16 1 16

St. Cloud State 4 19 1 13

OVERALL RECORDS: Bemidji State 5-15-2, Minnesota 22-0-0, Minnesota Duluth 9-8-3, Minnesota State 9-13-3, North Dakota 13-9-0, Ohio State 14-7-1, St. Cloud State 8-14-1, Wisconsin 14-6-2.

Sunday

Minnesota-Duluth 4, MSU-Mankato 2

Friday, Feb. 15

Ohio State at North Dakota, 7:07 p.m.

Bemidji State at Minnesota, 7:07 p.m.

St. Cloud State at MSU-Mankato

Saturday, Feb. 16

Ohio State at North Dakota, 7:07 p.m.

Bemidji State at Minnesota, 4:07 p.m.

St. Cloud State at MSU-Mankato

Minnesota-Duluth at Wisconsin

Sunday, Feb. 17

Minnesota-Duluth at Wisconsin

MIAC

MIAC Pts All

Gustavus 14-0-0 28 20-0-1

Concordia 9-4-1 19 10-7-3

St. Thomas 9-4-1 19 10-6-2

Bethel 8-4-2 18 11-8-2

St. Olaf 7-6-1 15 11-8-2

St. Catherine 5-7-2 12 8-11-2

St. Mary’s 4-9-1 9 6-12-1

St. Benedict 3-9-2 8 5-9-4

Augsburg 2-10-2 6 6-13-2

Hamline 2-10-2 6 5-12-4

Today

Wisconsin-River Falls at St. Thomas

Friday, Feb. 15

St. Mary’s at Concordia, 7 p.m.

Hamline at St. Catherine

St. Thomas at Augsburg

Bethel at St. Benedict

Gustavus at St. Olaf

Saturday, Feb. 16

St. Mary’s at Concordia, 2 p.m.

Augsburg at St. Thomas

St. Catherine at Hamline

St. Olaf at Gustavus

St. Benedict at Bethel

BOXING

D

Amateur

Red River Valley “Winter Brawl”

Sam Anderson, Fergus Falls Boxing defeats Daniel Pozarnsky, RRGG, TKO, 2nd round

March Schumacher, RRGG, defeats Tim Schuett, Lakes Area Boxing, via decision

Matt Friesen, Forks Fighters, defeats Jamaal Bradley, RRGG, via decision

Amar Kovacevic, RRGG, defeats Sergio Garcia, Fergus Falls Boxing via Decision

Joey Suda, RRGG, defeats J.J. Moen, Forks Fighters, via decision