« Continue Browsing

e-mail article Print     e-mail article E-mail

Published February 05 2013

High school scoreboard

Basketball

D

Minnesota boys

Results Tuesday

Ada-Borup 71, Fertile-Beltrami 62

Half: AB 36, FB 27

FB: Schmalenberg 11, Mosher 14, Clark 4, Lundberg 14, Benson 4, Sannes 2, Duckstad 13.

AB: Peterson 2, L. Ruebke 13, Kappes 16, Fetting 21, Merkens 3, Hoven 5, Brainerd 2, M. Ruebke 9.

Barnesville 56, Perham 54

Half: P 25, B 16

B: K. Martz 6, A. Martz 13, Strand 17, B. Sauve 16, Ishaug 4.

P: Beachy 11, Salathe 6, Glines 7, Anderson 4, Hein 13, Nordick 5, Muer 8.

Detroit Lakes 85, Park Rapids 66

Half: DL 46, PR 34

DL: Mcleod 4, J. Lyngaas 22, Cihak 11, Long 24, Eiter 3, Groth 4, Singer 4, T. Lyngaas 9, Duncan 4.

PR: Scoring unavailable

Ulen-Hitterdal 47, Fosston 43

Half: UH 22, F 22

F: Sather 13, Arneson 12, Carlin 12, Viken 6.

UH: Henrickson 20, Schultz 17, Brooks 6, Peterson 4.

Win-E-Mac 85, Lake Park-Audubon 53

Half: W-E-M 41, LP-A 25

W-E-M: Stuhaug 1, Tradewell 13, Klinkhammer 2, Walker 22, H. Plante 4, Brown 11, McKeever 15, Z. Plante 11, Chaput 3, Kaster 3.

LPA: Kohler 12, Tangen 2, Pearson 2, Erickson 4, Renner 9, Brekken 6, Wavra 6, Ward 4, Monroe 4, Stockert 4.

Other scores

Ada-Borup 71, Fertile-Beltrami 62

Albany 80, Zimmerman 56

Albert Lea 74, Rochester Mayo 64

Andover 59, Coon Rapids 35

Annandale 66, Dassel-Cokato 56

Apple Valley 86, Eagan 52

Ashby 64, Clinton-Graceville-Beardsley 57

Barnesville 56, Perham 54

Barnum 60, Carlton 43

Belgrade-Brooten-Elrosa 57, Maple Lake 36

Belle Plaine 69, Sibley East 58

Benson 65, Paynesville 53

Bertha-Hewitt 69, New York Mills 60

Bethany Academy 46, Trinity 37

Blake 58, Concordia Academy 46

Bloomington Jefferson 69, Lakeville South 68

BOLD 67, Yellow Medicine East 61

Braham 103, Ogilvie 39

Brainerd 78, St. Cloud Tech 59

Breck 84, St. Agnes 56

Brooklyn Center 68, St. Anthony 66

Browerville 43, West Central 38

Byron 52, La Crescent 42

Caledonia 83, Wabasha-Kellogg 49

Cannon Falls 54, Goodhue 42

Cedar Mountain/Comfrey 93, Westbrook-Walnut Grove 69

Central Minnesota Christian 73, Hancock 52

Champlin Park 80, Centennial 67

Chisholm 62, Proctor 60

Cloquet 53, Moose Lake/Willow River 44

Columbia Heights 74, Fridley 67

Community of Peace 82, Minnesota Academy for the Deaf 62

Crosby-Ironton 72, International Falls 50

Delano 63, Orono 58

DeLaSalle 75, St. Paul Academy 34

Detroit Lakes 85, Park Rapids 66

Eastview 68, Rosemount 64

Eden Prairie 65, Edina 45

Elk River 80, Blaine 68

Ely 82, Cherry 33

Esko 77, Floodwood 54

Fargo Oak Grove Lutheran, N.D. 88, Park Christian (Moorhead) 56

Forest Lake 74, Big Lake 60

Goodridge/Grygla-Gatzke 68, Roseau 58

Grand Meadow 55, Alden-Conger 23

Grand Rapids 70, Deer River 39

Greenway 76, McGregor 42

Harris-Lake Park, Iowa 76, Southwest United 37

Henning 73, Verndale 40

Henry Sibley 57, Simley 49

Hermantown 64, Hibbing 59

Hmong Academy 59, Metro Deaf School 22

Holy Family Catholic 67, Hutchinson 44

Hope Lutheran 74, Immanuel Lutheran 63

Hopkins 81, Anoka 47

Howard Lake-Waverly-Winsted 61, Pierz 57

International School 55, Nova Classical Academy 52

Janesville-Waldorf-Pemberton 55, Randolph 52

Jordan 62, Mayer Lutheran 59, OT

Kimball 41, Eden Valley-Watkins 40

Lake City 77, Triton 37

Lakeview 73, Renville County West 53

Lakeville North 75, Burnsville 38

Lanesboro 67, Houston 33

Legacy Christian 58, PACT Charter 45

Lester Prairie/Holy Trinity 72, Southwest Christian (Chaska) 66

Litchfield 63, New London-Spicer 41

Little Falls 86, Milaca 49

Long Prairie-Grey Eagle 46, St. John’s Prep 36

Lyle/Austin Pacelli 64, LeRoy-Ostrander 47

Mankato Loyola 63, Sleepy Eye 45

Marshall 81, Pipestone 27

Menahga 79, Wadena-Deer Creek 54

Mesabi East 59, Bigfork 56

Minneapolis South 65, Minneapolis Roosevelt 48

Minneapolis Southwest 76, Minneapolis Henry 49

Minneapolis Washburn 52, Minneapolis Edison 40

Minnehaha Academy 86, St. Croix Lutheran 72

Minneota 89, Kerkhoven-Murdock-Sunburg 26

Minnetonka 69, Wayzata 64

Montevideo 77, Melrose 50

Moorhead 73, West Fargo, N.D. 60

Morris Area/Chokia-Alberta 61, Minnewaska 39

Nevis 83, Cass Lake-Bena 67

New Prague 43, Faribault 37

New Richland-H-E-G 69, Medford 45

New Ulm Cathedral 39, Madelia 38

Norman County East 73, Climax/Fisher 67, OT

North Lakes Academy 75, Calvin Christian 53

North Woods 73, Mesabi Academy 67

Northern Freeze 59, Red Lake County 47

Northland 68, Cromwell 57

Norwood-Young America 73, LeSueur-Henderson 71, 2OT

Onamia 43, Aitkin 38

Osakis 63, Royalton 53

Osseo 66, Park Center 56

Owatonna 54, Rochester Century 51

Pelican Rapids 89, Dilworth-Glyndon-Felton 52

Pequot Lakes 54, Staples-Motley 52

Pillager 62, Sebeka 52

Princeton 91, Becker 78

Prior Lake 80, Bloomington Kennedy 76, OT

Redwood Valley 78, Minnesota Valley Lutheran 43

Robbinsdale Armstrong 68, Maple Grove 64

Robbinsdale Cooper 72, Spring Lake Park 70

Rochester John Marshall 79, Mankato West 62

Rochester Lourdes 84, Winona Cotter 53

Rocori 65, Sauk Rapids-Rice 53

Rogers 82, St. Francis 67

Rush City 51, Pine City 40

Rushford-Peterson 59, Dover-Eyota 33

Russell-Tyler-Ruthton 75, Canby 66

Sacred Heart 72, Bug-O-Nay-Ge-Shig 53

Sauk Centre 83, Atwater-Cosmos-Grove City 70

Schaeffer Academy 70, Glenville-Emmons 61

Shakopee 59, Cambridge-Isanti 44

Sleepy Eye St. Mary’s 97, Mountain Lake Area 67

Southland 76, Fillmore Central 46

Spring Grove 91, Mabel-Canton 51

St. Cloud Apollo 63, Sartell 47

St. James Area 82, Lake Crystal-Wellcome Memorial 76

St. Louis Park 70, Benilde-St. Margaret’s 61

St. Paul Central 88, St. Paul Como Park 40

St. Thomas Academy 50, Mahtomedi 46

Swanville 82, Eagle Valley 44

Tartan 65, Hill-Murray 56

Thief River Falls 74, Stephen-Argyle 50

Totino-Grace 56, North Branch 50

Ulen-Hitterdal 47, Fosston 43

United South Central 68, Blooming Prairie 52

Virginia 71, Eveleth-Gilbert 53

Waconia 73, Mound-Westonka 56

Walker-Hackensack-Akeley 80, Northome/Kelliher 57

Warren-Alvarado-Oslo 62, Kittson County Central 47

Warroad 46, Badger-Greenbush-Middle River 40

Watertown-Mayer 70, Tri-City United 52

Waterville-Elysian-Morristown 68, Bethlehem Academy 45

West Lutheran 77, Heritage Christian Academy 75

White Bear Lake 58, Duluth East 51

Willmar 62, Fergus Falls 45

Win-E-Mac 85, Lake Park-Audubon 53

Worthington 71, Luverne 64

Zumbrota-Mazeppa 50, Kenyon-Wanamingo 37

Minnesota girls

Results Tuesday

Barnesville 59, Ulen-Hitterdal 32

Half: B 30, UH 12

UH: Henrickson 9, Austinson 14, Aranda 4, Bauman 4, Stumbo 1.

B: Nielsen 4, Peterson 2, Vancura 8, Anderson 11, Solum 3, Boom 13, Dahlstrom 2, Skogen 6, Bang 2, Bentley 8.

Breckenridge 48, Frazee 46

Half: F 22, B 17

F: T. Tappe 3, A. Tappe 13, McCorquodale 10, Barland 11, Bachmann 9.

B: Engen 13, Lenoue 17, Dahlgren 4, Conzemius 3, Beyer 8, Bommersbach 3.

Fergus Falls 52, Detroit Lakes 35

Half: FF 25, DL 11

DL: Foster 13, Olson 9, Kerzman 8, Hutchinson 3, Lingquist 2.

FF: Strand 15, Rasmusson 12, Swenson 10, Smith 6, Monke 6, Traiser 2, Sawtell 2.

Hawley 47, Lake Park-Audubon 22

Half: H 27, LPA 13

LPA: Hamre 2, Swegarden 4, Olson 2, Hilser 1, Hogie 6, Raaen 3, Bartunek 4.

H: Noreen 3, Olson 1, Laddusaw 2, Cederberg 2, Danielson 4, Ellefson 11, Sannes 24.

Norman County East 59,

Climax-Fisher 36

Half: NCE 28, CF 14

CF: Bowling 9, Sorenson 3, Wagner 3, Love 2, Ness 7, Berg 6, Carlson 4, Schipper 2.

NCE: Broulliard 2, Sather 8, Turpin 5, Hoseth 3, Lundin 5, Kappes 13, Buchanan 21, Brevik 2.

Norman County West 66,

Larimore (N.D.) 59

Half: NCW 34, L 36

L: Georgeson 3, Schneider 2, Mutch 9, Berge 13, Bernardy 8, Berthold 3, Williams 21.

NCW: Hoff 3, D. Fike 7, Orsland 8, Brommenschenkel 29, Nelson 19.

Other scores

Adrian 55, Fulda 38

Aitkin 70, Onamia 33

Albany 64, Mora 26

Andover 49, Coon Rapids 48

Annandale 66, Dassel-Cokato 51

Apple Valley 60, Eagan 53

Atwater-Cosmos-Grove City 53, Cedar Mountain/Comfrey 48

Austin 72, Faribault 57

Bagley 70, Park Rapids 54

Barnesville 59, Ulen-Hitterdal 32

Bemidji 60, Brainerd 35

Benilde-St. Margaret’s 71, St. Louis Park 35

Bethlehem Academy 60, Waterville-Elysian-Morristown 42

Bloomington Kennedy 70, Prior Lake 49

BOLD 57, Redwood Valley 46

Braham 110, Ogilvie 21

Breckenridge 48, Frazee 46

Byron 84, La Crescent 55

Caledonia 67, Wabasha-Kellogg 34

Cambridge-Isanti 83, Big Lake 63

Chanhassen 59, Northfield 48

Chaska 62, Farmington 50

Chisago Lakes 69, Irondale 59

Clinton-Graceville-Beardsley 56, Wheaton/Herman-Norcross 39

Columbia Heights 52, Fridley 47

Concordia Academy 61, Blake 41

Crookston 72, East Grand Forks 64

Dawson-Boyd 69, MACCRAY 50

DeLaSalle 86, St. Paul Academy 30

Duluth Denfeld 54, Proctor 41

Eastview 80, Rosemount 54

Eden Valley-Watkins 58, Benson 40

Edina 50, Eden Prairie 47

Elk River 53, Blaine 42

Fergus Falls 52, Detroit Lakes 35

Fertile-Beltrami 31, Red Lake County 16

Foley 64, Zimmerman 54

Glencoe-Silver Lake 69, PACT/Spectrum 18

Goodhue 66, Cannon Falls 27

Hawley 47, Lake Park-Audubon 22

Hayfield 70, Kasson-Mantorville 58

Hibbing 67, Hermantown 52

Hill-Murray 53, Tartan 52

Hopkins 87, Anoka 50

Isle 80, East Central 26

Kenyon-Wanamingo 57, Zumbrota-Mazeppa 34

Lake City 67, Triton 41

Lakeville North 67, Burnsville 38

Lakeville South 69, Bloomington Jefferson 42

Lester Prairie/Holy Trinity 58, Southwest Christian (Chaska) 47

LeSueur-Henderson 45, New Ulm 38

Long Prairie-Grey Eagle 52, West Central 38

Luverne 68, Worthington 66, OT

Mankato East 77, Waseca 55

Maple Grove 69, Robbinsdale Armstrong 53

Melrose 44, Holdingford 42

Mesabi Academy 58, Silver Bay 16

Mesabi East 58, Silver Bay 16

Minneapolis Roosevelt 51, Minneapolis South 49

Minneapolis Southwest 78, Minneapolis Henry 18

Minneapolis Washburn 68, Minneapolis Edison 32

Minnesota Academy for the Deaf 77, Community of Peace 64

Monticello 71, Buffalo 51

Moose Lake/Willow River 60, Hinckley-Finlayson 43

Mountain Iron-Buhl 66, Eveleth-Gilbert 31

Murray County Central 65, Westbrook-Walnut Grove 50

Nevis 66, Cass Lake-Bena 35

New London-Spicer 48, Litchfield 37

New Richland-H-E-G 87, Medford 37

Norman County East 59, Climax/Fisher 36

Norman County West 66, Larimore, N.D. 59

North Woods 70, Barnum 36

Northern Cass, N.D. 63, Park Christian (Moorhead) 24

Northome/Kelliher 57, Walker-Hackensack-Akeley 48

Orono 58, Delano 36

Ortonville 65, Hancock 48

Osseo 74, Park Center 61

Parkers Prairie 67, Battle Lake 40

Pelican Rapids 66, Perham 47

Pequot Lakes 63, Wadena-Deer Creek 57

Pine Island 57, St. Charles 42

Pine River-Backus 86, Pillager 34

Princeton 60, Milaca 34

Randolph 72, Janesville-Waldorf-Pemberton 61

Red Rock Central 43, Mountain Lake Area 40

Red Wing 57, New Prague 48

Richfield 68, North St. Paul 36

Robbinsdale Cooper 67, Spring Lake Park 51

Rochester Century 63, Owatonna 58

Rochester John Marshall 67, Mankato West 38

Rochester Mayo 70, Albert Lea 60

Royalton 57, Swanville 37

Sauk Centre 46, Minnewaska 28

Shakopee 69, Holy Angels 49

South Ridge 59, Two Harbors 40

South St. Paul 57, Mahtomedi 37

Southland 80, Fillmore Central 34

Southwest Minnesota Christian 71, Edgerton 43

Southwest United 60, Hills-Beaver Creek 53

St. Agnes 61, Breck 31

St. Cloud Cathedral 64, Little Falls 37

St. Croix Lutheran 75, Mounds Park Academy 38

St. Michael-Albertville 52, Rogers 51

St. Paul Central 51, St. Paul Como Park 46

St. Peter 77, Jordan 68

Staples-Motley 86, Pierz 38

Totino-Grace 50, North Branch 49

Tracy-Milroy-Balaton 55, Lincoln HI 36

Trinity 34, Bethany Academy 31

Underwood 65, New York Mills 32

United South Central 47, Blooming Prairie 44

Wabasso 68, Windom 38

Waconia 81, Mound-Westonka 50

West Lutheran 49, Heritage Christian Academy 24

Winona Cotter 60, Rochester Lourdes 34

Woodbury 59, Hudson, Wis. 32

Yellow Medicine East 35, Lac qui Parle Valley 33

North Dakota boys

Results Tuesday

Central Cass 66,

Lidgerwood-Wyndmere 47

LW 6 19 31 47

CC 9 20 41 66

LW: Vasquez 11, Jorgenson 2, Jelinek 5, Harles 7, Illies 22.

CC: G. Bresnahan 2, E. Bresnahan 32, Ebach 6, Breske 4, Voss 11, Rieniets 11.

Edgeley-Kulm-Montpelier 48, Ellendale 43

E 8 18 34 43

E-K-M 8 24 31 48

E: White 16, Hofer 12, Dathe 6, Johnston 5, Durheim 2, Wang 2.

E-K-M: Berg 6, Hanson 12, Madcke 8, Foley 3, Harr 2, Entzi 13, Miller 4.

Larimore 55, May-Port CG 52

L 15 25 38 55

MPCG 13 33 41 52

L: Yahna 10, Grogan 7, Verkuehlen 21, P. Peterson 6, Hofer 11.

MPCG: Harpestad 11, Bradner 10, Ust 9, Enger 14, Baldwin 8.

Lisbon 55, Barnes County North 44

BCN 12 17 25 44

L 19 31 47 55

BCN: Kramlich 16, Fletcher 9, Clemens 15, Fehr 4.

L: Smith 10, Fleck 4, Mangin 9, Schultz 2, Bartholomay 18, Manske 9.

Maple Valley 54, Sargent Central 43

SC 14 20 28 43

MV 14 25 37 54

SC: Arp 13, Mlnarik 11, Wyum 9, Schlecht 7, Jablonsky 2, Weber 1.

MV: Haseleu 21, Richman 20, Sours 4, McGough 4, Preston 3, Behm 1, Nudell 1.

Munich 55, Langdon 40

M 9 25 38 55

L 4 12 18 40

M: Goeser 8, Hoffman 21, Weston 2, Kreklau 6, Lu. Dick 9, Roppel 3, Lo. Dick 6.

L: Pritchard 12, Kakela 5, Pengilly 9, Agnes 13, McGauvran.

Other scores

Benson County 54, Rolla 30

Beulah 72, Shiloh Christian 57

Central Cass 66, Lidgerwood-Wyndmere 47

Des Lacs-Burlington 89, Kenmare 48

Dickinson Trinity 74, Richardton-Taylor 54

Edgeley-Kulm-Montpelier 48, Ellendale 43

Fargo Oak Grove Lutheran 88, Park Christian (Moorhead), Minn. 56

Fargo Shanley 94, Fargo Davies 74

Fargo South 87, Grand Forks Central 46

Grand Forks Red River 82, Valley City 42

Grant County 76, New England 68

Hazen 82, Killdeer 72

Heart River 59, Beach 36

LaMoure-Litchville-Marion 70, Pingree/Buchanan-Kensal 38

Larimore 55, May Port CG 52

Lewis and Clark-Berthold 60, Glenburn 47

Lisbon 55, Barnes County North 44

Maple Valley 54, Sargent Central 43

Midkota 75, Warwick 53

Minot 63, Bismarck High 60

Minot Our Redeemer’s 56, Minot Bishop Ryan 34

Mobridge-Pollock, S.D. 70, Standing Rock 54

Moorhead, Minn. 73, West Fargo 60

Mott-Regent 62, Bowman County 43

New Town 78, Mandaree 19

North Shore 60, Garrison 45

North Star 86, New Rockford-Sheyenne 38

St. John 71, Rolette-Wolford 65, 2OT

Stanley 53, Ray 50

Starkweather-Munich 55, Langdon 40

Surrey 40, Mohall-Lansford-Sherwood 32

Trenton 77, Tioga 44

Wahpeton 62, Fargo North 52

Washburn 54, Max 49

North Dakota girls

Results Tuesday

Central Cass 64,

Lidgerwood-Wyndmere 16

LW 2 11 16 16

C 24 37 52 64

LW: Podliska 3, Maulch 4, Willtrecht 3, Jelinek 6.

C: Erickson 2, Goettle 8, Dooley 17, Roesler 2, Camas 6, Titus 2, Breske 20, Romstal 1, Tronson 6.

Fairmount-Campbell-Tintah 46,

North Sargent 38

NS 12 19 29 38

FCT 11 19 31 46

NS: Kempel 4, Johnson 2, K. Sandness 6, Anderson 6, Enderson 4, Latraille 4, L. Sandness 4, Hansana 8.

FCT: Burns 2, Ross 5, Grefsrud 4, Rittenour 10, Meyer 11, Kaehler 14.

Hillsboro-Central Valley 63,

Hatton-Northwood 41

HN 6 21 30 41

HCV 14 41 51 63

HN: Case 5, Schwartz 7, Bilden 4, Johnson 10, Peterson 2, Bye 13.

HCV: Kritzberger 1, K. Henningsgard 13, T. Henningsgard 12, Pastian 5, Doeden 11, Anderson 8, Sundbom 4, Murphy 9.

Lisbon 51, Finley-Sharon-Hope-Page 38

L 7 21 33 51

FSHP 8 20 30 38

L: Opp 2, Ercink 2, Lee 8, Nielson 9, Ripplinger 9, Griffith 2, Deibert 17, Olson 2.

FSHP: Anderson 6, Jacobson 3, Archer 6, Berckheimer 11, Koenig 8, Ihry 4.

May-Port CG 48, Griggs County Central 39

GCC 17 24 32 39

MPCG 15 21 30 48

GCC: Andel 11, Savre 8, Paintner 8, Johnson 6, Woodstead 6.

MPCG: Elliot 1, Lorenz 6, Walden 11, Ust 15, Ogburn 1, Warner 5, Evans 7, Gibson 2.

Midkota 75, Warwick 53

M 22 41 59 75

W 15 32 45 53

M: Leininger 72, Walen 4, D. Ehlers 19, Monson 25, Hoyt 1, Vollmer 6, Frappier 2.

W: Guy 10, Motley 17, Chaske 3, Baker 4, Kingbird 3, Jackson 2, Azure 14.

Napoleon 72 ,South Border 59

SB 12 24 46 59

N 21 42 57 72

SB: Scherbenske 23, Ma. Schnabel 25, Salzer 5, Mo. Schnabel 6.

N: Weigel 17, Schmidt 7, Young 6, Jangula 18, Dewald 24.

Oakes 59, Enderlin 58

E 14 23 33 58

O 13 17 39 59

E: Johnson 23, Laufenberg 14, Bennewers 9, Johnson 6, Lautt 3, Syverson 3.

O: Warren 18, Breitbach 8, Knutson 9, Hansen 8, Geunske 7, Quandt 5, Veulek 4.

Sargent Central 75, Richland 43

SC 13 34 56 75

R 14 29 34 43

SC: Schlecht 12, Hajek 5, Beaver 9, Peterson 5, Mlnarik 21, Nelson 14, Hayen 5, Juelfs 4.

R: Knudsen 10, Belling 2, Zenker 5, Jacobson 8, Foley 12, Roob 2, Syvertsen 4.

Other scores

Bismarck Century 46, Mandan 39

Bottineau 66, Westhope-Newburg 52

Central Cass 64, Lidgerwood-Wyndmere 16

Divide County 48, Burke County 34

Fairmount-Campbell-Tintah 46, North Sargent 38

Fargo North 58, Wahpeton 49

Fargo Shanley 74, Fargo Davies 52

Fargo South 50, Grand Forks Central 47

Flasher 75, Standing Rock 41

Grand Forks Red River 72, Valley City 64

Grant County JV 66, Solen 28

Hillsboro/Central Valley 63, Hatton-Northwood 41

Kidder County 42, Linton-HMB 33

Lakota/Adams-Edmore 62, Fordville Lankin-Park River 30

LaMoure-Litchville-Marion 55, Pingree/Buchanan-Kensal 48

Lisbon 51, Finley-Sharon/Hope-Page 38

May Port CG 48, Griggs County Central 39

Napoleon 72, South Border 59

New Town 92, Mandaree 18

Norman County West, Minn. 66, Larimore 59

Northern Cass 63, Park Christian (Moorhead), Minn. 24

Oakes 59, Enderlin 58

Rolla 71, Cavalier 49

Rugby 58, Dunseith 31

Sargent Central 75, Richland 43

Shiloh Christian 57, New Salem 32

Strasburg 60, Central Prairie 40

Thompson 66, Dakota Prairie 14

Towner-Granville-Upham 67, Drake/Anamoose 37

Trenton 68, Bainville, Mont. 38

Turtle Lake-Mercer 45, Wilton-Wing 34

Underwood 63, Center-Stanton 33

Washburn 35, Max 34

HOCKEY

D

Minnesota boys

Results Tuesday

Achiever NE Academy 9, Waseca Blue Jays 2

Andover 3, Cloquet/Esko/Carlton 0

Becker/Big Lake 6, North Branch 4

Bloomington Jefferson 12, Apple Valley 0

Bloomington Kennedy 10, Robbinsdale Cooper 3

Brainerd/Pillager 7, Buffalo 5

Chaska 5, Shakopee 2

Delano Tigers 4, Orono 3, OT

Detroit Lakes/Perham 7, Bagley/Fosston 1

Duluth Marshall 6, Proctor 0

East Grand Forks 3, Kittson County Central 1

Eastview 1, Lakeville South 0

Edina 4, Cretin-Derham Hall 3, OT

Fergus Falls 4, Alexandria 2

Grand Rapids 6, Hibbing/Chisholm 2

Hermantown 7, Duluth Denfeld 1

Holy Family Catholic 11, Hutchinson 0

Irondale/Saint Anthony 1, Robbinsdale Armstrong 1, OT (tie)

Lake of the Woods 2, International Falls 0

Litchfield/Dassel-Cokato 6, Waconia 4

Little Falls 6, Prairie Centre Area 0

Mahtomedi 3, Totino-Grace 2

Mankato West 7, LSHSPTCUC Bulldogs 2

Minneapolis 17, Moose Lake Area 0

Monticello/Annandale/Maple Lake 5, Cambridge-Isanti 4

Mora/Hinckley-Finlayson 2, Legacy Christian/PACT Charter 1, OT

Morris/Benson Area Storm 6, Breckenridge-Wahpaton Blades 3

New Prague 5, Holy Angels 3

North Shore 6, Eveleth-Gilbert Area 1

Northern Lakes 3, Greenway/Nashwauk-Keewatin 2

Northfield 5, Farmington 4, OT

Onalaska, Wis. 4, La Crescent/Houston 1

Prior Lake 4, Burnsville 0

Providence/West Lutheran/Heritage Christian 8, St. Paul Como Park 4

Red Wing 3, Chanhassen 2

Rochester John Marshall 3, Winona Winhawks 2, OT

Rochester Lourdes/Stewartville 5, Blake 4, OT

Rosemount 2, Lakeville North 1

Sioux Falls Flyers, S.D. 6, Marshall/Minneota/-M-B 3

St. Cloud Apollo 5, Sartell 2

St. Cloud Cathedral 5, Princeton 1

St. Cloud Tech 2, Willmar 1

St. Paul Academy/Mounds Park 6, St. Paul Johnson 0

Superior, Wis. 7, Virginia/Mountain Iron-Buhl 1

Wadena-Deer Creek Wolverines 6, Red Lake County Central/Red Lake Falls 3

Warroad 4, Park Rapids Area 0

White Bear Lake 10, Park (Cottage Grove) 2

WSFLG Blizzard, Wis. 9, Pine City/Rush City 4

Minnesota girls

Results Tuesday

Alexandria 4, Moorhead 3

South St. Paul 1, Orono 0

Spring Lake Park/St. Anthony 4, St. Louis Park 1

St. Cloud Ice Breakers 4, Willmar 3

Pairings

Class 1A, Section 8 tournament

Thursday

1) No. 5 Park Rapids at No. 4 Crookston, 7 p.m.

2) No. 6 Lake of the Woods at No. 3 East Grand Forks, 7 p.m.

Feb. 11

At East Grand Forks

3) Game 1 winner vs. No. 1 Warroad, 6 p.m.

4) Game 2 winner vs. No. 2 Thief River Falls, 8:15 p.m.

Feb. 14

At East Grand Forks

Championship

Game 3 winner vs. Game 4 winner, 7 p.m.

Other scores

St. Peter/LeSueur-Hend./Tri-City United 7, Worthington/Fulda 2

Warroad 3, Roseau 2

North Dakota boys

Results Tuesday

Bismarck Century 4, Bismarck High 3, OT

Dickinson 3, Hazen/Beulah 1

Fargo North 1, Fargo South 0

Jamestown 7, Mandan 4

Minot 5, Williston 2

West Fargo 4, Fargo Davies 2

North Dakota girls

Results Tuesday

Bismarck High 3, Williston 2

Fargo South 5, Fargo North 2

Jamestown 5, Mandan 3

Wrestling

D

Minnesota

Results Tuesday

Dilworth-Glyndon-Felton 42,

Mahnomen-Waubun 28

106: Desick, MW, dec. Tollefson 15-9

113: Sacoa, MW, pin Dufault 1:12

120: Greenly, DGF, forfeit

126: Whiteaker, DGF, forfeit

132: Dufault, DGF, maj.dec. Nick 12-2

138: Johnson, DGF, tech.fall Mcarthur 19-4

145: Lafey, MW, def. Whiteaker 10-2

152: Hoffner, MW, tech. fall Olson 1:13

160: Hoffner, MW, tech. fall Fuchs 3:43

170: Oberg, DGF, dec, Dallas 9-4

182: Martin, DGF, tech. fall Worms 1:51

195: Lanoue, MW, dec. Pemelton 12-6

220: Hawk, DGF, tech. fall Miguet 1:22

285: Butcher, DGF, tech. fall Medina 3:53

Moorhead 50, Fargo Davies 14

106: Brendemuhl, M, pin Morris 1:11

113: Tallakson, M, dec. Skaare 7-1

120: Dickhaus, M, dec. Nemer 7-5 (OT)

126: Rositas, M, maj. dec. Burnside 11-2

132: Mark, M, pin Finch 2:39

138: Mehring, FD, maj. dec. Hanson 15-3.

145: Grove, M, pin Kollie 1:14

152: Lien, M, tech. fall Isakson 4:11

160: Carpenter, M, dec. Alexander 8-3

170: Crissler, FD, pin Berry 1:04

182: Wheeler, M, maj. dec. Mairs 16-4

195: Wychor, M, maj. dec. Kjara 15-2

HW: Swenson, FD, dec. Jerome 10-4

Other scores

Alexandria 43, St. Cloud Apollo 27

Blue Earth 34, United South Central 33

Frazee 51, United North Central 9

Holdingford 47, Paynesville 21

Royalton/Upsala 61, Mille Lacs 12

Worthington/Round Lake-Brewster 46, Redwood Valley/Cedar Mountain-Comfrey 24

Brainerd Triangular

Bemidji 45, Sartell 15

Brainerd/Pillager 39, Bemidji 34

Sartell 42, Brainerd/Pillager 25

Canby Quadrangular

Canby 42, Quad County 24

Canby 57, Benson 18

Faribault Quadrangular

Faribault/Bethlehem Academy 57, Tri-City United 17

Faribault/Bethlehem Academy 60, Mankato East 12

Faribault/Bethlehem Academy 65, St. Paul Harding 6

Mankato East 42, St. Paul Harding 6

Pine Island Triangular

Byron 45, Pine Island 20

Cannon Falls 45, Byron 25

Cannon Falls 48, Pine Island 15

St. Charles Triangular

St. Charles 45, GMLOK 33

Zumbrota-Mazeppa 39, St. Charles 32

Thief River Falls Triangular

Park Rapids Area 57, East Grand Forks/Sacred Heart 18

Thief River Falls/Goodridge 60, Park Rapids Area 15

Thief River Falls/Goodridge 70, East Grand Forks/Sacred Heart 3

Wabasso Quadrangular

Wabasso/Red Rock Central 31, Sibley East 27

Wabasso/Red Rock Central 33, Windom/Mountain Lake Area 30

Wabasso/Red Rock Central 70, TMB/WWG 0

Wadena-Deer Creek Triangular

Detroit Lakes 69, Wadena-Deer Creek 11

Pequot Lakes/Pine River-Backus 36, Detroit Lakes 29

Zimmerman Triangular

Becker 63, Zimmerman 12

Becker 72, Rogers 3

Football

D

North Dakota

List

2013 Badlands Bowl roster

Trevor Anderson, OL/DL, Griggs-Barnes County; Dan Arnold, WR/LB, Fargo Shanley; Josh Berg, OL/DL, Fargo Shanley; Bryan Bjerk, OL, Grand Forks Red River; Loren Bothun, WR, Grand Forks Red River; Lee Braunagel, S, Bismarck; Stetson Carr, QB/LB, Hazen; Zachary Drevlow, OL/DL, North Sargent; Ethan Feil, OG/DL, Divide County; Brennan Fetch, FB/LB, Bismarck; Nick Goulet, WR/FS, Bismarck; Jeff Illies, TE/WR/DE, Wyndmere/Lidgerwood; Dustin Iverson, TE/WR/LB, Grant County Flasher; Drew Johnson, LB, West Fargo, Layne Johs, RB, Bismarck; Ben Jolliffe, QB, Bismarck; Preston Lehmann, RB/DL, West Fargo; Christian Lunde, WR/RB/QB, Grafton, Christian May, OL/DL, Fargo South; Zachary Peterson, DE, Grafton; P.J. Peterson, QB/RB/TE, Larimore; Brock Pittsley, OL/DL, Killdeer; Riley Plant, FB/LB, Bismarck; Zach Reich, RB/SS, Fargo South; Abraham Roehrich, RB, Stanley; Tyler Sadowsky, RB, Mandan; Cordell Schroeder, T/DL, Carrington; Josh Seibel, WR, Bismarck; Logan Shockman, TE/DE, LaMoure; Jamie Thorson, G/DL, Bismarck; Justin Thorson, TE/LB, Bismarck; Austin Wicklund, OLB, Fargo South; Trevor Zacher, QB/S, Beulah; Brady Zittleman, WR/C, Mandan.