« Continue Browsing

e-mail article Print     e-mail article E-mail

Published February 04 2013

Scoreboard

BASKETBALL

D

Professional

Standings and schedule

NBA

WESTERN CONFERENCE

Northwest Division

W L Pct GB

Oklahoma City 36 12 .750 —

Denver 30 18 .625 6

Utah 27 22 .551 9½

Portland 25 23 .521 11

Minnesota 18 27 .400 16½

Southwest Division

San Antonio 38 11 .776 —

Memphis 30 16 .652 6½

Houston 26 23 .531 12

Dallas 20 28 .417 17½

New Orleans 15 33 .313 22½

Pacific Division

L.A. Clippers 34 16 .680 —

Golden State 30 17 .638 2½

L.A. Lakers 22 26 .458 11

Sacramento 17 33 .340 17

Phoenix 16 32 .333 17

EASTERN CONFERENCE

Atlantic Division

W L Pct GB

New York 31 15 .674 —

Brooklyn 28 19 .596 3½

Boston 24 23 .511 7½

Philadelphia 21 26 .447 10½

Toronto 17 31 .354 15

Southeast Division

Miami 31 14 .689 —

Atlanta 26 20 .565 5½

Orlando 14 34 .292 18½

Washington 12 35 .255 20

Charlotte 11 36 .234 21

Central Division

Indiana 29 19 .604 —

Chicago 29 19 .604 —

Milwaukee 25 21 .543 3

Detroit 18 31 .367 11½

Cleveland 14 34 .292 15

Sunday

Boston 106, L.A. Clippers 104

L.A. Lakers 98, Detroit 97

Miami 100, Toronto 85

Monday

Philadelphia 78, Orlando 61

Washington 98, L.A. Clippers 90

Indiana 111, Chicago 101

New York 99, Detroit 85

Miami 99, Charlotte 94

Portland 100, Minnesota 98

Oklahoma City 112, Dallas 91

Utah 98, Sacramento 91, OT

Today

Atlanta at Indiana, 6 p.m.

L.A. Lakers at Brooklyn, 6:30 p.m.

Golden State at Houston, 7 p.m.

Phoenix at Memphis, 7 p.m.

Milwaukee at Denver, 8 p.m.

Wednesday

Charlotte at Cleveland, 6 p.m.

Indiana at Philadelphia, 6 p.m.

Boston at Toronto, 6 p.m.

L.A. Clippers at Orlando, 6 p.m.

New York at Washington, 6 p.m.

Memphis at Atlanta, 6:30 p.m.

Brooklyn at Detroit, 6:30 p.m.

Houston at Miami, 6:30 p.m.

Phoenix at New Orleans, 7 p.m.

Golden State at Oklahoma City, 7 p.m.

Portland at Dallas, 7:30 p.m.

Milwaukee at Utah, 8 p.m.

San Antonio at Minnesota, 8 p.m.

College men

Standings and schedule

Big Ten

Conf. All

Indiana 8-1 20-2

Michigan 7-2 20-1

Michigan State 7-2 18-4

Ohio State 7-2 17-4

Wisconsin 5-3 14-7

Minnesota 4-4 16-5

Purdue 4-4 11-10

Iowa 3-5 14-7

Northwestern 3-6 12-10

Illinois 2-6 15-7

Nebraska 2-8 11-12

Penn State 0-9 8-13

Sunday

Minnesota 62, Iowa 59

Wisconsin 74, Illinois 68

Today

Purdue at Penn State

Ohio State at Michigan

Wednesday

Minnesota at Michigan State, 6 p.m.

Iowa at Wisconsin

Thursday

Indiana at Illinois

Saturday

Michigan at Wisconsin

Northwestern at Iowa

Michigan State at Purdue

Penn State at Nebraska

Sunday, February 10

Indiana at Ohio State

Illinois at Minnesota, 5 p.m.

Summit League

Conf. All

North Dakota State 9-2 18-5

South Dakota State 9-2 18-6

Western Illinois 9-2 17-5

Oakland 6-4 11-13

Nebraska Omaha 5-7 8-17

South Dakota 4-7 8-15

Fort Wayne 3-7 10-14

Missouri Kansas City 3-8 6-18

IUPUI 1-10 6-19

Wednesday

Kansas City at Houston Baptist

Thursday

North Dakota State at Oakland, 6 p.m.

South Dakota State at Fort Wayne

Omaha at Western Illinois

Saturday

Omaha at IUPUI

South Dakota State at Oakland

South Dakota at Kansas City

North Dakota State at Fort Wayne, 6 p.m.

Big Sky

Conf. All

Montana 12-0 16-4

Weber State 9-2 14-5

Montana State 7-5 10-10

North Dakota 6-6 9-12

Southern Utah 5-5 7-12

Sacramento State 5-6 10-9

Northern Arizona 5-6 8-13

Northern Colorado 4-7 6-13

Eastern Washington 3-7 5-15

Portland State 3-9 5-14

Idaho State 3-9 4-17

Monday

Northern Arizona 62, Sacramento State 61

Thursday

Portland State at Northern Arizona

North Dakota at Montana State, 7:05 p.m.

Eastern Washington at Sacramento State

Northern Colorado at Montana

Southern Utah at Idaho State

Saturday

Eastern Washington at Northern Arizona

Northern Colorado at Montana State

Southern Utah at Weber State

Portland State at Sacramento State

North Dakota at Montana

NSIC

North

Conf. All

Northern State 12-4 17-6

St. Cloud State 12-4 16-4

MSU Moorhead 9-7 15-7

Bemidji State 8-7 10-9

Minot State 7-9 8-12

Minnesota Duluth 3-13 5-15

U-Mary 2-14 3-17

Minn.-Crookston 0-16 3-17

South

Conf. All

Winona State 14-2 20-3

MSU-Mankato 14-2 18-2

Augustana 12-4 16-4

Upper Iowa 11-5 15-7

SW Minnesota State 9-7 12-11

Wayne State 7-9 13-9

Sioux Falls 4-11 8-11

Concordia-St. Paul 3-13 5-15

Friday

Augustana at MSU Moorhead, 8 p.m.

Minot State at Sioux Falls

U-Mary at Southwest Minnesota State

Minnesota-Crookston at Concordia-St. Paul

Winona State at St. Cloud State

Wayne State at Northern State

Bemidji State at Minnesota State

Upper Iowa at Minnesota Duluth

Saturday

Wayne State at MSU Moorhead, 6 p.m.

U-Mary at Sioux Falls

Minnesota-Crookston at Minnesota State

Bemidji State at Concordia-St. Paul

Winona State at Minnesota Duluth

Upper Iowa at St. Cloud State

Augustana at Northern State

Minot State at Southwest Minnesota State

MIAC

Conf. All

St. Thomas 16-1 21-1

Augsburg 11-5 16-5

Concordia 11-5 13-7

Gustavus 10-7 13-9

St. John’s 9-7 10-11

Carleton 9-7 12-9

Bethel 8-9 12-10

St. Olaf 7-9 8-13

Hamline 5-11 8-13

St. Mary’s 2-13 3-17

Macalester 1-15 4-17

Sunday

Concordia 61, Saint Mary’s 60

Monday

Augsburg 106, St. John’s 87

St. Thomas 75, Bethel 64

Gustavus 74, Macalester 49

Carleton 77, St. Olaf 53

Wednesday

Augsburg at Carleton

Saint John’s at Concordia

Hamline at St. Olaf

Macalester at Saint Mary’s

St. Thomas at Gustavus

Saturday

St. Olaf at Augsburg

Concordia at Hamline

Saint Mary’s at Bethel

St. Thomas at Saint John’s

Carleton at Macalester

ND Area

All

Valley City State 15-4

Jamestown 7-14

Mayville State 5-13

Wednesday

Valley City at Jamestown College

Mayville State at Dakota State

Friday

Oglala Lakota College at Mayville State

Saturday

South Dakota School of Mines & Tech at Valley City

Oglala Lakota College at Mayville State

Sunday

South Dakota Mines & Tech at Jamestown College

BracketBusters

Friday, Feb. 22

North Dakota State at Akron, ESPN2, 6 p.m.

Stephen F. Austin at Long Beach State, ESPNU, 8 p.m.

Saturday, Feb. 23

Iona at Indiana State, ESPNU, 10 a.m. ET

Eastern Kentucky at Valparaiso, ESPNU, Noon

Canisius at Vermont, ESPN3, Noon

Pacific at Western Michigan, ESPN3 1 p.m.

Montana at Davidson, ESPNU, 2 p.m.

Northwestern State at Niagara, ESPN3, 2 p.m.

Detroit at Wichita State, ESPN/2, 3 p.m.

Creighton at Saint Mary’s, ESPN/2, 5 p.m.

South Dakota State at Murray State, ESPN2, 7 p.m.

Denver at Northern Iowa, ESPN3, 7 p.m.

Ohio at Belmont, ESPN2, 9 p.m.

Results Monday

The AP Top 25

9. Syracuse (19-3) beat No. 24 Notre Dame 63-47. Next: vs. St. John’s, Sunday.

23. Pittsburgh (19-5) beat Seton Hall 56-46. Next: at No. 17 Cincinnati, Saturday.

Poll

AP Top 25

Record Pts Prv

1. Indiana (58) 20-2 1,615 3

2. Florida (7) 18-2 1,536 4

3. Michigan 20-2 1,490 1

4. Duke 19-2 1,413 5

5. Kansas 19-2 1,350 2

6. Gonzaga 21-2 1,249 7

7. Arizona 19-2 1,248 8

8. Miami 17-3 1,132 14

9. Syracuse 18-3 1,091 6

10. Ohio St. 17-4 1,033 11

11. Louisville 18-4 1,018 12

12. Michigan St. 18-4 994 13

13. Kansas St. 17-4 782 18

14. Butler 18-4 774 9

15. New Mexico 19-3 660 20

16. Creighton 20-3 578 21

17. Cincinnati 18-4 552 24

18. Minnesota 17-5 454 23

19. Oregon 18-4 390 10

20. Georgetown 16-4 364 —

21. Missouri 16-5 245 17

22. Oklahoma St. 15-5 235 —

23. Pittsburgh 18-5 207 —

24. Marquette 15-5 137 25

25. Notre Dame 18-4 132 —

Others receiving votes: Mississippi 75, NC State 64, Colorado St. 49, Wichita St. 49, Memphis 44, Wisconsin 28, Saint Mary’s (Cal) 27, Louisiana Tech 24, Kentucky 21, San Diego St. 17, UNLV 13, Saint Louis 8, UCLA 8, VCU 8, Akron 4, Virginia 4, UConn 2, Belmont 1.

USA Today Top 25 Poll

Record Pts Pvs

1. Indiana (25) 20-2 766 3

2. Florida (6) 18-2 742 4

3. Michigan 20-2 690 2

4. Duke 19-2 683 5

5. Kansas 19-2 654 1

6. Gonzaga 21-2 614 7

7. Arizona 20-2 601 8

8. Michigan State 18-4 518 9

9. Syracuse 18-3 514 6

10. Ohio State 17-4 502 11

11. Miami 17-3 485 15

12. Louisville 18-4 470 13

13. Creighton 20-3 369 17

14. Butler 18-4 325 10

15. Kansas State 17-4 314 21

16. New Mexico 19-3 295 22

17. Cincinnati 18-4 265 23

18. Minnesota 17-5 194 24

19. Oregon 18-4 179 12

20. Missouri 16-5 143 18

21. Georgetown 16-4 138 —

22. Wichita State 19-4 83 14

23. Mississippi 17-4 69 16

24. Oklahoma State 15-5 57 —

25. Pittsburgh 18-5 54 —

25. San Diego State 16-5 54 20

Others receiving votes: Notre Dame 47, Colorado State 38, Marquette 38, VCU 33, Wisconsin 25, N.C. State 24, Memphis 19, Saint Mary’s 18, Southern Miss. 13, UNLV 12, Belmont 7, Louisiana Tech 6, Kentucky 4, Middle Tennessee 4, UCLA 4, Akron 2, Oklahoma 2, Saint Louis 1.

College women

Standings and schedule

Big Ten

Conf. All

Penn State 8-1 18-3

Purdue 7-2 18-4

Michigan State 6-3 18-4

Iowa 5-3 16-6

Nebraska 5-3 15-6

Illinois 5-3 12-8

Michigan 5-4 16-6

Minnesota 3-5 14-8

Northwestern 2-6 10-11

Wisconsin 2-6 10-11

Ohio State 1-7 11-10

Indiana 1-7 10-11

Sunday

Nebraska 80, Minnesota 56

Ohio State 70, Indiana 56

Northwester 67, Iowa 65

Illinois 64, Wisconsin 56

Monday

Penn State 69, Purdue 61

Michigan State 61, Michigan 46

Thursday

Iowa at Minnesota, 7:30 p.m.

Illinois at Michigan

Wisconsin at Ohio State

Nebraska at Northwestern

Penn State at Indiana

Sunday, February 10

Minnesota at Illinois, 1 p.m.

Michigan at Purdue

Michigan State at Penn State

Ohio State at Northwestern

Indiana at Wisconsin

Summit League

Conf. All

South Dakota State 9-1 17-6

IUPUI 6-3 12-9

South Dakota 6-4 11-12

Nebraska Omaha 5-5 15-7

Fort Wayne 4-5 8-13

Missouri Kansas City 4-6 8-16

North Dakota State 4-6 8-14

Western Illinois 3-6 10-12

Oakland 2-7 8-13

Today

Chicago State at IUPUI

Thursday

Fort Wayne at South Dakota State

Oakland at North Dakota State, 7 p.m.

Western Illinois at Omaha

Saturday

Kansas City at South Dakota State

IUPUI at Omaha

Oakland at South Dakota State

Fort Wayne at North Dakota State, 7 p.m.

Big Sky

Conf. All

Montana 10-2 16-5

Northern Colorado 8-3 11-9

Montana State 8-4 14-7

Eastern Washington 8-4 12-9

Sacramento State 7-4 12-8

Idaho State 7-5 12-9

Southern Utah 4-7 10-11

Northern Arizona 4-7 5-15

Portland State 4-8 10-11

North Dakota 4-8 9-12

Weber State 0-12 0-21

Monday

Northern Arizona 76, Southern Utah 74 (OT)

Thursday

Sacramento State at Eastern Washington

Weber State at Southern Utah

Montana State at North Dakota, 7 p.m.

Montana at Northern Colorado

Northern Arizona at Portland State

Saturday

Montana at North Dakota, 2 p.m.

Sacramento State at Portland State

Northern Arizona at Eastern Washington

Montana State at Northern Colorado

Idaho State at Southern Utah

NSIC

North

Conf. All

St. Cloud State 10-6 14-6

Northern State 10-6 14-6

MSU Moorhead 9-7 12-8

U-Mary 8-8 13-9

Minnesota Duluth 7-9 10-10

Bemidji State 5-11 9-11

Minot State 5-11 9-11

Minn.-Crookston 4-12 7-13

South

Conf. All

Concordia-St. Paul 13-3 15-5

Augustana 12-4 16-4

Minnesota State 12-4 16-4

Winona State 10-6 16-7

Wayne State 9-7 13-7

Sioux Falls 8-8 11-9

Upper Iowa 4-12 7-16

SW Minnesota State 2-14 3-18

Today

South Dakota Tech at Southwest Minnesota¬ State

Friday

Upper Iowa at Minnesota¬ Duluth

Augustana at MSU Moorhead, 6 p.m.

Winona State at St. Cloud State

Wayne State at Northern State

U-Mary at Southwest Minnesota¬ State

Minot State at Sioux Falls

Minnesota¬-Crookston at Concordia-St. Paul

Bemidji State at Minnesota¬ State

Saturday

Wayne State at MSU Moorhead, 4 p.m.

Winona State at Minnesota¬ Duluth

Upper Iowa at St. Cloud State

Minnesota¬-Crookston at Minnesota¬ State

Bemidji State at Concordia-St. Paul

U-Mary at Sioux Falls

Minot State at Southwest Minnesota¬ State

Augustana at Northern State

MIAC

Conf. All

Concordia 15-2 16-4

Saint Benedict 15-3 17-4

Saint Mary’s 14-3 17-3

St. Thomas 14-4 16-5

Gustavus 11-6 12-8

Hamline 11-7 11-10

St. Olaf 9-9 11-10

Augsburg 5-13 7-14

Carleton 5-13 5-16

Macalester 3-14 4-16

Bethel 3-15 4-17

St. Catherine 1-17 2-19

Sunday

Concordia 64, Saint Mary’s 54

Monday

Carleton 66, St. Olaf 47

Gustavus 70, Macalester 55

St. Benedict 88, Augsburg 55

St. Thomas 77, Bethel 49

Hamline 66, St. Catherine 43

Wednesday

Bethel at St. Catherine

Saint Mary’s at Macalester

St. Olaf at Hamline

Concordia at Saint Benedict

Gustavus at St. Thomas

Carleton at Augsburg

Saturday

Carleton at Macalester

St. Olaf at Augsbrug

Concordia at Hamline

Saint Benedict at St. Thomas

Saint Mary’s at Bethel

St. Catherine at Gustavus

ND Area

All

Valley City State 16-3

Jamestown 16-4

Mayville State 15-1

Wednesday

Valley City at Jamestown College

Mayville State at Dakota State

Friday

Oglala Lakota College at Mayville State

Saturday

South Dakota School of Mines & Tech at Valley City

Oglala Lakota College at Mayville State

Sunday

South Dakota Mines & Tech at Jamestown College

Results Monday

The AP Top 25

8. Penn State (18-3) beat No. 13 Purdue 69-61. Next: at Indiana, Thursday.

13. Purdue (18-4) lost to No. 8 Penn State 69-61. Next: vs. Michigan, Sunday.

14. Texas A&M (18-5) beat LSU 74-57. Next: at No. 15 South Carolina, Sunday.

High school boys

Minnesota

Results Monday

Breckenridge 68, Frazee 37

Half: B 34, F 19

B: Blaufuss 6, Busse 9, Yaggie 5, Grohman 2, Smith 9, Lorenz 16, Christensen 15, Myhra 2, Amdahl 4.

F: Olson 2, Tangen 18, Courneya 6, Torma 2, Wokafch 9.

Other scores

Aitkin 61, Hinckley-Finlayson 48

Bagley 78, Norman County West 62

Benson 69, Kerkhoven-Murdock-Sunburg 27

Bertha-Hewitt 52, Brandon-Evansville 48

Buffalo Lake-Hector-Stewart 66, Wabasso 63

Byron 42, Pine Island 30

Clinton-Graceville-Beardsley 59, Summit, S.D. 58

Dawson-Boyd 75, Renville County West 37

Fillmore Central 61, Houston 31

Fond du Lac Ojibwe 87, Silver Bay 46

Kenyon-Wanamingo 58, Triton 49

Milbank, S.D. 50, Lac qui Parle Valley 39

Minnesota Transitions 87, International School 40

Northern Freeze 71, Lake of the Woods 20

Prescott, Wis. 75, Hastings 51

Red Wing 63, Kasson-Mantorville 41

Rushford-Peterson 71, Mabel-Canton 44

Sartell 58, Alexandria 56

Sibley East 83, New Ulm Cathedral 59

Sleepy Eye St. Mary’s 102, Minnesota Valley Lutheran 58

Springfield 93, G-F-W 85

St. Cloud Apollo 90, St. Cloud Cathedral 74

St. Paul Harding 74, St. Paul Humboldt 69, OT

St. Paul Johnson 86, St. Paul Highland Park 67

Two Harbors 84, Duluth Marshall 66

Underwood 71, Campbell-Tintah 67

North Dakota

Results Monday

Devils Lake 74, Grand Forks Central 44

Half: DL 41, GFC 20

GFC: Jak. Mussman 18, Goss 13, Warva 3, Flaggan 6, Jac. Mussman 4.

DL: Erickson 5, Chicos 6, Hatten 1, Gleason 8, Mertens 25, Johnson 9, Lebeau 5, Halvorson 15.

Lidgerwood-Wyndmere 55, Rosholt 42

R 4 13 31 42

LW 12 22 33 55

R: Shypkowski 14, Ad. Krueger 9, Al. Krueger 9, Wieser 6, Meyer 2, Lick 2.

LW: Illies 19, Harles 16, Vasquez 10, Jorgenson 6, Wittenburg 2, Wettstein 2.

Northern Cass 58, Richland 55

NC 20 37 50 58

R 14 28 42 55

NC: T. Kyllo 14, C. Springer 22, Ward 6, Brueshoff 2, Goodman 6, Dickson 2, C. Kyllo 6.

R: Dufner 5, Bolme 6, Griffith 19, Workin 15, Paczkowski 10.

Other scores

Drayton/Valley-Edinburg 75, Park River/Fordville Lankin 60

Dunseith 73, Sawyer 61

Flasher 66, McIntosh, S.D. 60, OT

Grant County 57, Underwood 30

Griggs County Central 53, Hatton-Northwood 33

Hillsboro/Central Valley 71, Thompson 43

Kidder County 54, New Salem 53

Lidgerwood-Wyndmere 55, Rosholt, S.D. 42

Rugby 45, Towner-Granville-Upham 32

Tioga 53, Stanley 50

Westhope-Newburg 62, Velva 53

Poll

Class B

First-place votes in parentheses

Team Record Pts Prev.

1. Beulah (10) 16-0 100 1

2. North Star 15-1 88 2

3. Dickinson Trinity 16-1 80 3

4. Rugby 16-1 64 4

5. FW-Minnewaukan 15-2 63 5

6. Oak Grove 15-2 54 6

7. Trenton 14-1 30 9

8. Des Lacs-Burlington 15-2 22 NR

9. Turtle Lake-M-M 15-1 20 NR

10.Berthold 15-2 9 10

Others receiving votes: Maple Valley (13-2), Powers Lake (15-1), LaMoure-Litchville-Marion (13-2).

High school girls

Minnesota

Results Monday

Ada-Borup 86, Fertile-Beltrami 24

Half: AB 47, FB 16

FB: Larson 2, Engelstad 8, Krogstad 1, Lehmann 2, Rongen 2, Christenson 2, Duckstad 7.

AB: Stevenson 14, Vega 11, Kolness 11, Eggen 5, Miller 6, Lee 6, Merkens 10, Gehrtz 13, Hal. Pohler 6, Han. Pohler 4.

Brandon-Evansville 47,

Belgrade-Brooten-Elrosa 36

Half: BE 22, BBE 20

BBE: Rach 2, Roelike 5, Swanson 3, T. Braegelman 2, H. Braegelman 4, Weller 10, Gruber 10.

BE: Kokett 3, Steffenson 6, M. Friedrich 19, E. Friedrich 13, Vinson 6.

Fosston 44, Ulen-Hitterdal 40

Half: F 22, UH 21

F: Strom 18, Swanson 5, S. Hagen 4, C. Hagen 5, Viken 6, Sistad 6.

UH: Henrickson 16, Anderson 1, Austinson 9, Aranda 10, Erickson 2, Bauman 2.

Rothsay 49, Ashby 46

Half: R 20, A 20

A: Sundal 12, Ras 6, Nelson 2, Jordan 11, VanSanten 6, Elliot 1, Roley 8.

R: Maack 18, Dunbar 6, Larson 5, Lankow 6, Peterson 3, Craig 7, Dorsey 4.

Waubun 51, Norman County East 45

Half: W 24, NCE 14

NCE: Sather 4, Turpin 7, Hoseth 6, Lundin 10, Kappes 6, Buchanan 7, Ihringer 5.

W: Haverkamp 8, Lerud 9, Yost 7, Winter 5, Jasken 2, Voss 15, Laroque 5.

Other scores

Badger-Greenbush-Middle River 69, Goodridge/Grygla-Gatzke 48

Bagley 74, Norman County West 42

Brandon-Evansville 47, Belgrade-Brooten-Elrosa 36

Browerville 61, St. John’s Prep 48

Cedar Mountain/Comfrey 45, Sleepy Eye 41

Cherry 65, International Falls 61

Climax/Fisher 48, Stephen-Argyle 29

Crosby-Ironton 72, Cass Lake-Bena 27

Dover-Eyota 68, Rushford-Peterson 44

Fosston 44, Ulen-Hitterdal 40

Grand Meadow 49, Fillmore Central 38

Hancock 56, MACCRAY 42

Henning 55, Swanville 37

Kenyon-Wanamingo 47, Triton 22

Lyle/Austin Pacelli 70, Mabel-Canton 27

Nevis 60, Northland 46

Northern Freeze 70, Sacred Heart 59

Ortonville 55, Lakeview 45

Osakis 72, Upsala 62

Pine Island 61, Stewartville 41

Roseau 62, Lake of the Woods 39

Rothsay 49, Ashby 46

Sibley East 57, New Ulm Cathedral 36

Sleepy Eye St. Mary’s 60, Minnesota Valley Lutheran 58

Southland 58, Hayfield 32

Springfield 66, G-F-W 53

Verndale 60, Walker-Hackensack-Akeley 49

Wabasso 69, Buffalo Lake-Hector-Stewart 39

Warren-Alvarado-Oslo 64, Kittson County Central 39

Waubun 51, Norman County East 45

Worthington 85, Spirit Lake, Iowa 78

Valley Conference Tournament

Martin County West 59, Nicollet 44

POSTPONEMENTS AND CANCELLATIONS

Win-E-Mac vs. Red Lake Falls, ppd.< to Feb 11.

North Dakota

Results Monday

Enderlin 72, Richland 28

R 3 7 18 28

E 13 34 54 72

R: Knudson 7, Zenker 3, Jacobson 3, Roob 3, Syvertson 2, Hopping 2, Foley 8.

E: Lautt 15, M. Johnson 12, Tfaff 3, K. Johnson 2, Benneweis 2, Syzerson 21, Lausenberg 17.

Other scores

Central Prairie 47, Edgeley-Kulm-Montpelier 37

Enderlin 72, Richland 28

Heart River 43, Glen Ullin-Hebron 31

Hettinger/Scranton 42, Harding County, S.D. 38

Kenmare 54, Surrey 33

Midkota 54, Harvey-Wells County 41

New Rockford-Sheyenne 75, Four Winds-Warwick-Minnewauken 53

North Star 93, St. John 45

Sawyer 54, Dunseith 43

Trenton 43, Stanley 37

Poll

Class B

First-place votes in parentheses

Team Record Pts Prev.

1. Bishop Ryan (11) 13-0 110 1

2. New Town 13-1 99 3

3. Napoleon 11-1 78 5

4. Hillsboro-CV 12-2 67 6

5. Thompson 11-2 64 7

6. Shiloh Christian 11-2 51 8

7. Grafton 11-2 39 2

8. Maple Valley 12-2 34 4

9. Lakota-Adams-E. 11-2 23 NR

10. Central Cass 10-2 20 NR

Others receiving votes: Ray (12-1), Benson County (11-1), Velva (11-2), Watford City (11-2).

HOCKEY

D

Professional

Standings and schedule

NHL

WESTERN CONFERENCE

Northwest Division

GP W L OT Pts GF GA

Vancouver 8 4 2 2 10 21 20

Edmonton 8 4 3 1 9 20 21

Minnesota 8 4 3 1 9 20 22

Colorado 8 4 4 0 8 19 20

Calgary 6 1 3 2 4 16 24

Central Division

Chicago 9 7 0 2 16 28 20

St. Louis 8 6 2 0 12 31 19

Detroit 8 4 3 1 9 22 24

Nashville 8 3 2 3 9 14 20

Columbus 9 3 5 1 7 18 28

Pacific Division

San Jose 8 7 0 1 15 30 14

Anaheim 7 5 1 1 11 27 22

Phoenix 9 3 4 2 8 27 26

Dallas 9 3 5 1 7 17 23

Los Angeles 7 2 3 2 6 16 23

EASTERN CONFERENCE

Atlantic Division

GP W L OT Pts GF GA

Pittsburgh 9 6 3 0 12 30 22

New Jersey 8 4 1 3 11 20 19

N.Y. Islanders 8 4 3 1 9 27 26

N.Y. Rangers 8 4 4 0 8 19 22

Philadelphia 9 3 6 0 6 21 26

Northeast Division

Boston 8 6 1 1 13 24 19

Montreal 8 6 2 0 12 26 17

Ottawa 9 5 3 1 11 25 16

Toronto 9 4 5 0 8 22 27

Buffalo 9 3 5 1 7 27 33

Southeast Division

Tampa Bay 8 6 2 0 12 39 21

Carolina 8 4 4 0 8 22 24

Winnipeg 8 3 4 1 7 24 32

Florida 8 3 5 0 6 20 30

Washington 9 2 6 1 5 21 33

NOTE: Two points for a win, one point for overtime loss.

Sunday

Pittsburgh 6, Washington 3

Montreal 2, Ottawa 1

Florida 4, Buffalo 3

New Jersey 3, N.Y. Islanders 0

Monday

Carolina 4, Toronto 1

Dallas at Colorado, late

Minnesota at Phoenix, late

Vancouver at Edmonton, late

San Jose at Anaheim, late

Today

N.Y. Rangers at New Jersey, 6 p.m.

Pittsburgh at N.Y. Islanders, 6 p.m.

Toronto at Washington, 6 p.m.

Los Angeles at Columbus, 6 p.m.

Buffalo at Ottawa, 6:30 p.m.

Tampa Bay at Philadelphia, 6:30 p.m.

Calgary at Detroit, 6:30 p.m.

Florida at Winnipeg, 7 p.m.

Nashville at St. Louis, 7 p.m.

Chicago at San Jose, 9:30 p.m.

Wednesday

Boston at Montreal, 6:30 p.m.

Anaheim at Colorado, 8:30 p.m.

Dallas at Edmonton, 9 p.m.

Juniors

Standings and schedule

United States Hockey League

WESTERN CONFERENCE

W L OTL PTS

Sioux Falls 29 11 1 59

Waterloo 26 14 1 53

Fargo 24 13 5 53

Omaha 25 17 0 50

Lincoln 23 14 3 49

Des Moines 19 22 2 40

Tri-City 18 19 4 40

Sioux City 8 22 10 26

EASTERN CONFERENCE

W L OTL PTS

Dubuque 31 6 3 65

Muskegon 22 14 7 52

Green Bay 24 13 3 51

Youngstown 20 19 0 40

Cedar Rapids 16 20 5 37

Indiana 16 25 3 35

Chicago 16 20 3 35

Team USA 10 23 4 24

Friday

Fargo at Sioux City, 7 p.m.

Dubuque at Cedar Rapids

Waterloo at Sioux Falls

Tri-City at Lincoln

Omaha at Des Moines

Green Bay at Youngstown

Muskegon at Chicago

Saturday

Fargo at Tri-City, 7:05 p.m.

Lincoln at Omaha

Cedar Rapids at Chicago

Des Moines at Sioux City

Waterloo at Dubuque

Indiana at Muskegon

Sunday

Youngstown at Indiana

Cedar Rapids at Green Bay

College men

Standings and schedule

WCHA

W L T Pts GF GA

St. Cloud St. 14 5 1 29 68 40

Neb.-Omaha 12 6 2 26 71 58

Minnesota 10 4 4 24 61 42

Denver 10 6 4 24 64 57

North Dakota 9 5 6 24 65 53

Wisconsin 8 6 6 22 44 44

Minn. St. Man. 10 9 1 21 58 51

Minn.-Duluth 8 9 3 19 53 58

Colorado Coll. 7 10 3 17 65 71

Michigan Tech 5 11 4 14 49 66

Bemidji State 4 12 4 12 41 64

Alaska Anchorage 1 15 6 8 39 74

OVERALL RECORDS: Alaska Anchorage 3-16-7, Bemidji State 5-16-5, Colorado College 10-14-4, Denver 15-8-4, Michigan Tech 8-13-4, Minnesota 18-4-4, Minn. Duluth 10-13-3, Minnesota State Mankato 16-9-3, Nebraska-Omaha 16-10-2, North Dakota 14-8-6, St. Cloud State 17-10-1, Wisconsin 11-9-6.

Friday

Alaska Anchorage at Michigan Tech

North Dakota at Nebraska Omaha

Bemidji St. at Wisconsin

Minnesota at St. Cloud St.

Minn. St. (Mankato) at Minnesota Duluth

Colorado College at Denver

Saturday

Alska Anchorage at Michigan Tech

North Dakota at Nebraska Omaha

Bemidji State at Wisconsin

Minnesota at St. Cloud State

Minn. St. (Mankato) at Minnesota Duluth

Denver at Colorado College

Poll

NCAA Division I Ice Hockey Poll

Record Pts Pvs

1. Minnesota (30) 18-4-4 978 1

2. Quinnipiac (20) 19-3-4 967 2

3. Miami 17-6-5 876 4

4. New Hampshire 16-7-2 804 3

5. Boston College 15-7-2 798 5

6. W. Michigan 17-6-5 770 6

7. North Dakota 14-8-6 659 7

8. St. Cloud State 17-10-1 603 12

9. Denver 15-8-4 596 10

10. Yale 13-6-3 587 8

11. Minn. State 16-9-3 421 15

11. Notre Dame 16-11-1 421 9

13. Boston U. 13-10-1 412 11

14. Neb.-Omaha 16-10-2 352 14

15. Niagara 17-4-5 328 17

16. UMass-Lowell 14-9-2 280 13

17. Dartmouth 11-8-3 190 16

18. Union (N.Y.) 13-8-5 168 18

19. Wisconsin 11-9-6 97 19

20. Merrimack 12-10-5 61 —

Others receiving votes: Alaska 46, Colgate 46, Ferris State 17, Providence 13, Ohio State 4, St. Lawrence 2, Bowling Green 1, Holy Cross 1, Northern Michigan 1.

MIAC

MIAC Pts All

St. Olaf 9-3-0 18 10-9-2

St. Thomas 7-5-1 15 10-10-2

St. John’s 5-4-3 13 10-7-4

St. Mary’s 6-5-1 13 8-12-1

Bethel 6-5-0 12 7-13-0

Concordia 6-6-0 12 9-11-1

Gustavus 5-5-2 10 10-8-3

Augsburg 4-6-2 10 6-12-3

Hamline 1-10-3 5 1-17-5

Thursday

St. Olaf at St. John’s

Friday

Augsburg at Bethel

Hamline at Concordia

Gustavus at St. Mary’s

St. John’s at St. Olaf

Saturday

Hamline at Concordia

St. Mary’s at Gustavus

Bethel at Augsburg

College women

Standings and schedule

WCHA

W L T Pts

Minnesota 22 0 0 66

North Dakota 13 9 0 39

Minn.-Duluth 12 9 1 37

Ohio State 11 9 2 37

Wisconsin 12 9 2 37

MSU-Mankato 5 14 3 19

Bemidji State 5 16 1 16

St. Cloud State 4 17 1 13

OVERALL RECORDS: Bemidji State 5-15-2, Minnesota 22-0-0, Minnesota Duluth 8-8-3, Minnesota State 9-12-3, North Dakota 13-9-0, Ohio State 14-7-1, St. Cloud State 8-14-1, Wisconsin 14-6-2.

Friday

Wisconsin at St. Cloud State

Minnesota at Ohio State

Bemidji State at North Dakota

Saturday

Minnesota at Ohio State

Wisconsin at St. Cloud State

Minnesota State at Minnesota Duluth

Bemidji State at North Dakota

Sunday

Minnesota State at Minnesota Duluth

MIAC

MIAC Pts All

Gustavus 12-0-0 24 18-0-0

St. Thomas 8-4-0 16 9-6-1

Concordia 7-4-1 15 8-7-3

Bethel 6-4-2 14 9-8-2

St. Catherine 5-6-1 11 8-10-1

St. Olaf 5-6-1 11 9-8-2

St. Mary’s 4-7-1 9 6-10-1

St. Benedict 3-7-2 8 5-7-4

Augsburg 2-8-2 6 6-11-2

Hamline 2-8-2 6 5-10-4

Today

Gustavus at Wisconsin-Superior

Friday

Bethel at Augsburg

Concordia at Hamline

St. Mary’s at Gustavus

St. Thomas at St. Catherine

St. Olaf at St. Benedict

Saturday

St. Catherine at St. Thomas

Gustavus at St. Mary’s

Concordia at Hamline

St. Benedict at St. Olaf

Augsburg at Bethel

High school boys

Minnesota

Results Monday

Duluth East 3, Cloquet/Esko/Carlton 2

Luverne Cardinals 9, Windom Area 0

Virginia/Mountain Iron-Buhl 6, Greenway/Nashwauk-Keewatin 0

High school girls

Minnesota

Class 1A, Section 8 tournament

Thursday

1) No. 5 Park Rapids at No. 4 Crookston, 7 p.m.

2) No. 6 Lake of the Woods at No. 3 East Grand Forks, 7 p.m.

Feb. 11

At East Grand Forks

3) Game 1 winner vs. No. 1 Warroad, 6 p.m.

4) Game 2 winner vs. No. 2 Thief River Falls, 8:15 p.m.

Feb. 14

At East Grand Forks

Championship

Game 3 winner vs. Game 4 winner, 7 p.m.

Other scores

St. Peter/LeSueur-Hend./Tri-City United 7, Worthington/Fulda 2

Warroad 3, Roseau 2

GOLF

D

College men

Results Monday

Rice Intercollegiate

At Houston, Texas

Second round

Team scores: Florida Atlantic 572, UTSA 577, Rice 580, Houston Baptist 586, Missouri State 588, Missouri-Kansas City 589, Stephen F. Austin 590, Sam Houston State 592, McNeese State 599, Louisiana-Monroe; Texas-Pan American; Arkansas State 604, Nicolls State 607, North Dakota State 612.

Top 10 scores: 1 (tie), Donegan, FA; Wibawa, R 137. 3, Flanagan, unattached, 140. 4, Johnson, Miss. State, 141. 5, Hogan, UTSA, 142. 6 (tie), Rozner, M-KC; Miner, SHS; Tondre, UTSA, 144. 9 (tie), Peyton, FA; Gates, FA; Werre, UTSA; Stanley, HB; Ertel, unattached; Hamilton, unattached; Bjornsson, NS; Pugh, SFA; McKay, SHS, 145.

Other NDSU finishers

Anderson 147, Carlson 152, Olson 157, Holland 159, Varty 159.