« Continue Browsing

e-mail article Print     e-mail article E-mail

Published February 01 2013

High school scoreboard

BASKETBALL

D

Minnesota boys

Results Friday

Ada-Borup 61,

Norman County West 50

Half: AB 27, NCW 24

AB: L. Ruebke 11, Peterson 1, Kappas 5, Fetting 16, Merkens 17, Brainard 6, M. Ruebke 5.

NCW: Hellerud 15, Armstrong 2, Olson 8, Carlson 2, Nelson 15, Hauge 6, Hoff 2.

Detroit Lakes 70,

Wadena-Deer Creek 47

Half: DL 40, WDC 17

DL: McLeod 11, J. Lyngaas 3, Hawk 17, Long 10, Hedstrom 13, Groth 10, Smith 4, Belkin 2.

WDC: statistics unavailable

Fergus Falls 61, Sauk Rapids-Rice 45

Half: FF 43, SRR 19

SRR: Burkland 4, Ali 2, Kieke 8, Krevs 6, Dorass 17, Riedeman 1, Douvier 2, Stockinger 5.

FF: Johnson 9, Millard 12, Pierson 4, McAllister 15, Lemke 4, Rund 11, Davis 2, Gaworski 2, King 2.

Mahnomen 70, Fosston 66

Half: M 35, F 38

M: Schoenborn 8, Guinn 4, Gieseke 8, Pergl 2, Porter 10, Reitan 4, Warnsholz 11, Hanson 8, J. Pavek 15.

F: Borud 2, Sather 27, Arneson 3, Viken 18, Carlin 11, Voxland 4, Bergerson 1.

Win-E-Mac 78, Bagley 48

Half: WEM 36, B 30

B: Knutson 8, Lauden 16, Malterud 14, Loiland 10.

WEM: Tradwell 17, Klinkhammer 3, Walker 16, Brown 15, Tadman 3, Lisoff 6, McKeever 13, Plante 4, Chaput 1.

Other scores

Ada-Borup 61, Norman County West 50

Adrian 88, Southwestern United 76

Aitkin 64, Isle 55

Apple Valley 83, Bloomington Kennedy 76

Ashby 62, Brandon-Evansville 56

Austin 64, Rochester Mayo 39

Barnesville 77, Underwood 58

Bethlehem Academy 71, Randolph 43

Blackduck 67, Badger-Greenbush-Middle River 65, 2OT

Blake 71, St. Croix Lutheran 38

Braham 90, Hinckley-Finlayson 64

Browerville 73, Pillager 57

Buffalo 68, Rogers 65

Buffalo Lake-Hector-Stewart 51, G-F-W 44

Cambridge-Isanti 53, Monticello 47

Canby 61, Lincoln HI 24

Cannon Falls 74, Triton 35

Clinton-Graceville-Beardsley 73, Ortonville 66

Columbia Heights 41, Benilde-St. Margaret’s 40

Community of Peace 73, Nova Classical Academy 60

Concordia Academy 68, St. Agnes 52

Cretin-Derham Hall 65, Forest Lake 64

Cristo Rey Jesuit 70, Calvin Christian 32

Cromwell 54, Wrenshall 51

Crosby-Ironton 61, Staples-Motley 44

Dawson-Boyd 86, Central Minnesota Christian 56

Deer River 81, Northland 73

Detroit Lakes 70, Wadena-Deer Creek 47

Eagan 76, Burnsville 64

Edgerton 61, Westbrook-Walnut Grove 44

Edina 81, Minnetonka 73

Esko 112, McGregor 15

Fergus Falls 61, Sauk Rapids-Rice 45

Fertile-Beltrami 82, Climax/Fisher 73

Floodwood 74, Silver Bay 41

Glencoe-Silver Lake 73, Holy Family Catholic 70

Grand Meadow 70, Mabel-Canton 52

Henning 69, Rothsay 33

Henry Sibley 60, St. Thomas Academy 53

Heritage Christian Academy 62, PACT Charter 48

Hermantown 73, Duluth Denfeld 56

Holy Angels 73, Chanhassen 53

Hutchinson 80, Dassel-Cokato 52

Irondale 69, Fridley 53

Janesville-Waldorf-Pemberton 67, New Richland-H-E-G 55

Kimball 56, Maple Lake 54

Lake City 61, Kenyon-Wanamingo 54

Lake Crystal-Wellcome Memorial 78, Nicollet 41

Lakeview 82, Kerkhoven-Murdock-Sunburg 20

Lanesboro 81, Glenville-Emmons 60

Lester Prairie/Holy Trinity 84, New Life Academy 69

Litchfield 60, Delano 49

Little Falls 63, Princeton 57

MACCRAY 73, Renville County West 29

Mahnomen 70, Fosston 66

Mankato West 59, Winona 56

Maple Grove 70, Wayzata 53

Maple River 76, Alden-Conger 19

Maranatha Christian 78, Legacy Christian 34

Marshall 82, Luverne 63

Martin County West 73, Madelia 31

Melrose 96, Yellow Medicine East 53

Menahga 64, Sebeka 54

Minnesota Valley Lutheran 66, Sleepy Eye 59

Moorhead 95, Brainerd 93

Moose Lake/Willow River 72, Carlton 25

Mora 62, Milaca 56, OT

Nevis 77, Laporte 54

New London-Spicer 91, Mound-Westonka 86, OT

North St. Paul 63, Chisago Lakes 54

Northern Freeze 52, Roseau 41

Northfield 59, New Prague 56

Onamia 74, Pine City 47

Owatonna 67, Albert Lea 57

Park (Cottage Grove) 55, Hastings 54, OT

Pequot Lakes 69, Park Rapids 59

Pine River-Backus 66, Clearbrook-Gonvick 45

Plainview-Elgin-Millville 61, Chatfield 58

Prior Lake 64, Bloomington Jefferson 52

Proctor 59, Two Harbors 55

Red Wing 70, Chaska 54

Richfield 76, Simley 60

Robbinsdale Cooper 72, St. Louis Park 71

Rochester Century 61, Faribault 48

Rochester John Marshall 73, Mankato East 55

Rosemount 64, Lakeville South 61

Roseville 78, Mounds View 51

Rush City 63, Ogilvie 33

Rushford-Peterson 67, Wabasha-Kellogg 41

Russell-Tyler-Ruthton 74, Minneota 52

Sauk Centre 71, Albany 61

Schaeffer Academy 74, Houston 60

Shakopee 67, Farmington 66

Southwest Minnesota Christian 88, Red Rock Central 44

Spring Grove 79, LeRoy-Ostrander 46

Spring Lake Park 67, Totino-Grace 61

Springfield 66, New Ulm Cathedral 63

St. Michael-Albertville 63, Big Lake 46

St. Paul Academy 56, Brooklyn Center 49

St. Paul Central 74, St. Paul Washington 18

St. Paul Johnson 89, St. Paul Harding 42

Stephen-Argyle 48, Kittson County Central 33

Thief River Falls 73, Dilworth-Glyndon-Felton 45

Tri-City United 59, Zumbrota-Mazeppa 56

Trinity 53, International School 23

Truman/Martin Luther 80, Cleveland 51

Virginia 86, Mesabi East 33

Waconia 66, Annandale 60

Warren-Alvarado-Oslo 66, Sacred Heart 45

Waterville-Elysian-Morristown 55, United South Central 43

Waubun 60, Lake Park-Audubon 55

Wheaton/Herman-Norcross 59, Hancock 31

White Bear Lake 61, Stillwater 56

Win-E-Mac 78, Bagley 48

Windom 63, Redwood Valley 54

Winona Cotter 61, Hayfield 58

Woodbury 75, East Ridge 69

Worthington 55, Pipestone 42

Zimmerman 84, Becker 71

Minnesota girls

Results Friday

Ada-Borup 75, Fosston 42

Half: AB 36, F 25

AB: Stevenson 10, Vega 13, Kolness 20, Eggen 8, Lee 7, Merkens 8, Gehrtz 2, Hay. Pohler 5, Han. Pohler 2.

F: Strum 9, Manacke 16, Hagen 2, Viken 4, Wilson 4, Sistad 7.

Battle Lake 38,

Brandon-Evansville 33

Half: BL 16, BE 19

BE: Steffenson 6, M. Friedrich 16, Vinson 2, E. Friedrich 9.

BL: Stueve 12, Scholten 2, Merickel 2, VanWatermulen 7, Rilla 4, Marso 11.

Crookston 87, Bagley 45

Half: C 53, B 26

B: Pembertson 2, Skersick 11, Fultz 5, Nelson 4, Cosea 1, Olson 2, Benson 15, Neeland 5.

C: Brekken 11, Desrosier 6, Demarais 8, Klatt 9, Simmons 3, Em. Samuelson 2, Davidson 9, Boike 23, Froeber 4, Er. Samuelson 2, Heggie 10.

Frazee 65, Pelican Rapids 47

Half: F 34, PR 16

PR: Pseisle 6, Mac. Korf 16, Haiby 1, Haugrud 6, Mad. Korf 4, Weinrich 5, Huseby 7, Spicer 2.

F: T. Tappe 6, Seeger 6, A. Tappe 23, McCorquodale 2, J. Tappe 10, Barlund 6, Bachmann 12.

Hawley 47, Barnesville 32

Half: H 23, B 10

B: Halverson 2, Nielsen 2, Peterson 6, Vancura 4, Anderson 3, Solum 3, Boom 8, Dahlstrom 4.

H: Noreen 4, Olson 2, Laddufaw 3, Aakre 3, Danielson 8, Ellefson 12, Sannes 15.

Ulen-Hitterdal 53,

Norman County East 48

Half: NCE 14, UH 23

UH: Henrichson 15, Anderson 2, Austinson 12, Aranda 7, Erickson 15, Bauman 2.

NCE: Turpin 9, Lundin 12, Kappes 13, Buchanan 10, Ihringer 4.

Waubun 48, Lake Park-Audubon 45

Half: W 26, LPA 17

LPA: Hamre 7, Sunram 4, Swegarden 4, Olson 10, Hilfer 2, Hogie 16, Raaen 2.

W: Haverkamp 5, Lerud 4, Winter 3, Yost 10, Jasken 2, Voss 12, Laroque 4, Brakefield 3, Swedberg 5.

Other scores

Ada-Borup 75, Fosston 42

Adrian 57, Southwest United 51

Alexandria 63, Sauk Rapids-Rice 38

Annandale 68, Waconia 60

Battle Lake 38, Brandon-Evansville 33

Bemidji 68, East Grand Forks 64, OT

Benilde-St. Margaret’s 63, Columbia Heights 32

Bertha-Hewitt 42, Henning 38

Bethlehem Academy 63, Randolph 31

Blackduck 67, Badger-Greenbush-Middle River 65, OT

Blooming Prairie 64, Medford 51

Bloomington Kennedy 73, Apple Valley 60

BOLD 84, Yellow Medicine East 37

Brainerd 77, Willmar 73

Browerville 66, Swanville 46

Buffalo Lake-Hector-Stewart 60, G-F-W 47

Caledonia 73, Lewiston-Altura 17

Cedar Mountain/Comfrey 70, Nicollet 46

Chanhassen 54, Holy Angels 35

Chaska 66, Red Wing 56

Concordia Academy 58, St. Agnes 42

Cretin-Derham Hall 67, Forest Lake 47

Crookston 87, Bagley 45

Dassel-Cokato 54, Hutchinson 49

DeLaSalle 63, Minnehaha Academy 45

Dover-Eyota 67, Fillmore Central 26

Eagan 61, Burnsville 44

Eastview 73, Lakeville North 55

Eden Valley-Watkins 60, Pierz 42

Fergus Falls 73, St. Cloud Apollo 47

Fertile-Beltrami 82, Climax/Fisher 73

Floodwood 70, Silver Bay 40

Frazee 65, Pelican Rapids 47

Fulda 72, Hills Beaver Creek/Luverne 42

Grand Meadow 62, Mabel-Canton 45

Hawley 47, Barnesville 32

Hayfield 52, Winona Cotter 41

Hermantown 67, Eveleth-Gilbert 42

Hill-Murray 54, South St. Paul 44

Holdingford 51, Kimball 33

Holy Family Catholic 70, Glencoe-Silver Lake 35

Hopkins 68, Eden Prairie 31

Howard Lake-Waverly-Winsted 89, Belgrade-Brooten-Elrosa 37

Irondale 61, Fridley 36

Kasson-Mantorville 68, Stewartville 44

Kenyon-Wanamingo 55, Lake City 35

Kerkhoven-Murdock-Sunburg 56, Clinton-Graceville-Beardsley 50

Kingsland 44, St. Charles 36

Lakeville South 67, Rosemount 54

Lanesboro 61, Glenville-Emmons 26

Mankato East 45, Rochester John Marshall 44

Maple Grove 60, Wayzata 50

Maranatha Christian 55, Legacy Christian 22

Marshall 79, Luverne 54

Mayer Lutheran 62, Belle Plaine 51

Melrose 61, Montevideo 54

Menahga 71, Sebeka 64, 2OT

Minnesota Valley Lutheran 68, Sleepy Eye 45

Mora 50, Ogilvie 46

Morris Area/Chokio-Alberta 53, Minnewaska 37

Mountain Iron-Buhl 85, Hibbing 55

Nevis 57, Laporte 14

New London-Spicer 91, Mound-Westonka 86

New Prague 61, Northfield 25

New Richland-H-E-G 92, Janesville-Waldorf-Pemberton 38

Northern Freeze 74, Roseau 68

Norwood-Young America 78, Jordan 58

Osseo 79, Andover 57

Park (Cottage Grove) 66, Hastings 23

Park Center 72, St. Anthony 51

Paynesville 64, Benson 24

Pine Island 51, Goodhue 46

Pine River-Backus 66, Clearbrook-Gonvick 45

Prior Lake 58, Bloomington Jefferson 49

Proctor 56, Two Harbors 48

Richfield 63, Simley 37

Robbinsdale Cooper 63, St. Louis Park 31

Rochester Century 69, Faribault 37

Rochester Lourdes 63, La Crescent 49

Rockford 67, Maple Lake 61

Roseville 64, Mounds View 40

Rushford-Peterson 78, Wabasha-Kellogg 31

Sartell 50, Rocori 45

Sauk Centre 73, Atwater-Cosmos-Grove City 37

Schaeffer Academy 59, Houston 54

Shakopee 47, Farmington 24

Sibley East 45, Tri-City United 39

Southwest Christian (Chaska) 51, Bethany Academy 26

Southwest Minnesota Christian 73, Red Rock Central 47

Spring Grove 65, LeRoy-Ostrander 45

Spring Lake Park 57, Totino-Grace 51

Springfield 60, New Ulm Cathedral 55

St. Croix Lutheran 51, Blake 33

St. Michael-Albertville 53, Anoka 45

St. Paul Humboldt 70, St. Paul Highland Park 62

St. Paul Johnson 60, St. Paul Harding 29

Tartan 90, Mahtomedi 60

Ulen-Hitterdal 53, Norman County East 48

United South Central 43, Waterville-Elysian-Morristown 41

Upsala 70, St. John’s Prep 43

Verndale 75, New York Mills 53

Wabasso 75, Sleepy Eye St. Mary’s 32

Watertown-Mayer 60, LeSueur-Henderson 26

Waubun 48, Lake Park-Audubon 45

White Bear Lake 65, Stillwater 38

Winona 52, Mankato West 46

Woodbury 56, East Ridge 47

Worthington 79, Pipestone 57

North Dakota boys

Results Friday

Carrington 58,

Lakota-Adams-Edmore 42

C 13 27 47 58

LAE 8 17 30 42

C: Abaurrea 9, Murphy 4, Skytland 7, Nelson 6, Johnson 12, Burnham 17, Rosenau 3.

LAE: Sundre 17, Martinson 11, Boe 2, Haugland 5, Pic 7.

Central Cass 65, Northern Cass 47

NC 9 21 27 47

CC 15 30 51 65

NC: Backer 2, T. Kyllo 7, Cod. Springer 14, Cas. Springer 2, Ward 1, Brueshoff 1, Goodman 14, Dickson 2, Quittschreiber 2, C. Kyllo 2.

CC: Bresnahan 26, Ebach 10, Breske 10, Rehovsky 2, Voss 2, Rieniets 15.

Ellendale 47, Barnes County North 44

E 9 24 35 47

BCN 12 24 33 44

E: Hofer 8, Dathe 5, White 22, Durheim 2, Johnston 7, Wang 3.

BCN: Kramlich 23, Fletcher 7, Clemens 8, Fehr 4, Lesley 2.

Enderlin 61, Richland 58

E 20 37 50 61

R 9 26 45 58

E: Huus 11, D. Lindgren 17, T. Lindgren 17, Luther 3, Hurlburt 9, Dixson 4.

R: Dufner 6, Bolme 7, Griffith 19, Workin 11, Hage 2, Paczkowski 13.

Hankinson 69, North Sargent 50

NS 15 27 41 50

H 21 31 52 69

NS: Greenmyer 5, Hanson 6, Hanson 6, Noonan 4, Peterson 15, Drevlow 10, Ptacnik 2, Ciesynski 2.

H: C. Lenzen 2, Theede 6, S. Mauch 15, Birnbaum 17, Gulan 11, Hermes 1, C. Mauch 11, K. Lenzen 1, G. Mauch 5.

Larimore 43, Hatton-Northwood 42

HN 13 22 32 42

L 9 25 34 43

HN: Pladson 7, Pederson 6, Hagen 2, Johnson 9, T. Holden 16, A. Holden 2.

L: Yahna 10, Grogan 3, Verkuehlen 8, Peterson 8, Hofer 14.

LaMoure-Litchville-Marion 64,

Edgeley-Kulm-Montpelier 50

LLM 21 35 54 64

EKM 19 26 39 50

LLM: Meiklejohn 11, Hodem 6, Stemen 2, D. Thielges 4, Olson 11, B. Thielges 25, Alber 5.

EKM: Berg 10, Hanson 9, Madcke 9, Foley 4, Entzi 12, Miller 6.

Lidgerwood-Wyndmere 72, Oakes 34

LW 16 44 57 72

O 10 18 26 34

LW: Vasquez 25, Jorgenson 4, Frank 2, Jelinek 4, Wettstein 4, Haries 4, Haase 6, Illies 19.

O: Zetocha 6, Andersen 1, Meehl 7, Tyre 3, Kuipers 1, Hollingsworth 6, Huffman 2, Quandt 8.

Maple Valley 45, Kindred 42

K 13 20 31 42

MV 10 22 34 45

K: Olien 2, Cramer 2, Bachmeier 21, Andel 12, Staton 2, Plankers 2.

MV: Sours 3, McGough 2, Behm 5, Haseleu 15, Richman 20.

Milnor 50, Lisbon 52

M 15 30 42 60

L 9 28 34 52

M: Busman 26, L. Mund 15, W. Mund 13, Yagow 2, Knutson 2, Martinson 2.

L: Bartholomay 23, Manske 13, Fleck 5, Mangin 5, Smith 4, Froemke 2.

New Rockford-Sheyenne 55,

Harvey Wells County 40

HVC 13 16 24 40

NRS 13 26 39 55

HVC: Beck 9, Selzler 8, Alveshere 6, Houchin 6, Nyhus 4, Kourajian 3, Nitz 2, Keller 2.

NRS: Lommend 20, Edmonson 11, Arroyo 7, LaBrie 7, Gilliss 4, Schafer 4, Swenson 2.

Sargent Central 76,

Fairmount-Campbell-Tintah 63

SC 21 48 62 76

FCT 18 33 45 63

SC: Mlnarik 15, Schlecht 9, Zirnhett 6, Jablonsky 5, Wyum 6, Bergh 21, Weber 14.

FCT: Medenwald 14, B. Burns 25, Campbell 1, Hanson 2, Church 4, DeVine 7, M. Burns 10.

Strasburg-Zeeland 68, Napoleon 35

SZ 12 23 49 68

N 4 17 29 35

SZ: C. Nieuwsma 12, K. Nieuwsma 10, N. Kramer 7, B. Nieuwsma 4, Stabler 11, Aberle 4, M. Kramer 5, Scherr 15.

N: A. Bitz 9, Feist 4, T. Fettig 11, B. Fettig 9, C. Bitz 2.

Other scores

Bismarck St. Mary’s 75, Dickinson 66

Carrington 58, Lakota/Adams-Edmore 42

Central Cass 65, Northern Cass 47

Dickinson Trinity 68, Hazen 57

Divide County 61, Watford City 48

Drayton/Valley-Edinburg 54, Midway-Minto 47

Ellendale 47, Barnes County North 44

Enderlin 61, Richland 58

Fargo Oak Grove Lutheran 96, Finley-Sharon/Hope-Page 72

Garrison 67, Max 39

Grafton 61, Park River/Fordville Lankin 46

Grand Forks Central 63, Valley City 57

Grand Forks Red River 85, Fargo Davies 79

Heart River 69, Killdeer 47

LaMoure-Litchville-Marion 64, Edgeley-Kulm-Montpelier 50

Larimore 43, Hatton-Northwood 42

Lidgerwood-Wyndmere 72, Oakes 34

Linton-HMB 57, Central Prairie 38

Mandan 68, Williston 36

Maple Valley 45, Kindred 42

Milnor 60, Lisbon 52

New England 56, Beach 33

New Rockford-Sheyenne 55, Harvey-Wells County 40

North Border 65, Cavalier 47

North Star 93, Rolette-Wolford 25

Rugby 61, Drake/Anamoose 52

South Border 62, Kidder County 46

St. John 79, Langdon 60

Starkweather-Munich 56, Rolla 49

Strasburg-Zeeland 68, Napoleon 35

Towner-Granville-Upham 54, Sawyer 48, OT

Velva 46, Bottineau 35

North Dakota girls

Results Friday

Ellendale 61, Barnes County North 35

E 7 33 49 61

BCN 11 16 23 35

E: Fuller 11, Wedell 12, Bommersbach 23, Hack 4, Rall 11.

BCN: Erker 2, Hanson 6, Scott 5, Willson 2, Undem 10, Wieland 10.

Linton-Hazelton-Moffit-Braddock 57,

Central Prairie 38

LHMB 23 41 48 57

CP 17 24 31 38

LHMB: Small 6, Baumiller 4, Purintun 5, Humann 10, Flyberg 19, Ryckman 6, Schneider 7.

CP: Foerderer 3, Eissinger 5, Moser 3, Larson 5, Schmidt 1, Meyer 1, Williams 15, Staloch 5.

Valley City 64, Grand Forks Central 55

Half: VC 23, GFC 23

GFC: McWilliams 3, Lindsay 4, Medrano 12, Hammer 12, Hart 11, Longtin 2, Reller 11.

VC: McDaniel 6, Olson 11, Denholm 15, Olstad 2, Da. Diegel 1, Di. Diegel 21, Taylor 8.

Other scores

Dickinson 69, Bismarck St. Mary’s 67, OT

Dickinson Trinity 57, Beulah 43

Ellendale 61, Barnes County North 35

Garrison 48, Max 38

Glen Ullin-Hebron 41, Center-Stanton 23

Grant County 60, Washburn 32

Hillsboro/Central Valley 42, Midkota 37

Kidder County 47, South Border 40, OT

Mandan 69, Williston 35

New Salem 61, Flasher 30

Rugby 56, Drake/Anamoose 37

Shiloh Christian 71, Underwood 37

Turtle Lake-Mercer 72, Sawyer 54

Valley City 64, Grand Forks Central 55

Velva 50, Bottineau 21

Watford City 60, Divide County 18

South Dakota boys

Results Friday

Sisseton 55, Groton Area 50

GA 12 24 44 50

S 21 33 42 55

GA: R. Ell 7, Lone 2, Stermhagen 6, Madsen 10, K. Ell 13, Knecht 8, Doeden 4.

S: Youngblom 15, Brooks 4, Cornelius 23, Gunderson 7, Tasa 1, Kranhold 3, Shultz 2.

HOCKEY

D

Minnesota boys

Results Friday

Achiever NE Academy 10, Ely/Northeast Range 2

Bagley/Fosston 3, North Shore 3, OT (tie)

Breck 3, Thief River Falls/Goodridge/W-A-O 2

Chisago Lakes 3, Irondale/Saint Anthony 1

Crookston Pirates 7, Hastings 3

Fairmont Area 5, Redwood Valley 4

Hutchinson 6, Litchfield/Dassel-Cokato 3

Kittson County Central 5, Wadena-Deer Creek Wolverines 4

LSHSPTCUC Bulldogs 6, Mankato East 1

Mankato West 7, Lyle/Austin Pacelli 0

Morris Benson Area Storm 4, Red Lake County Central/Red Lake Falls 1

Pine City/Rush City 10, Moose Lake Area 0

Princeton 7, Cambridge-Isanti 0

St. Cloud Cathedral 4, Fergus Falls 1

St. Francis 5, Spring Lake Park 4

St. Paul Johnson 9, Greenway/Nashwauk-Keewatin 0

Totino-Grace 7, St. Louis Park 1

Willmar 6, Prairie Centre Area 4

Minnesota girls

Results Friday

Alexandria 3, Fargo South, N.D. 1

Andover 4, Grand Rapids/Greenway 0

Austin/Austin Pacelli 6, Mankato West 0

Benilde-St. Margaret’s 8, Totino-Grace 0

Blake 9, St. Paul Blades 0

Bloomington Jefferson 9, Bloomington Kennedy 0

Buffalo Bison 4, Maple Grove 2

East Grand Forks 5, Crookston Pirates 1

Eveleth-Gilbert Area 3, Lake of the Woods 1

Farmington 2, Rochester John Marshall/Lourdes 0

Fergus Falls 4, Brainerd/Little Falls/Pillager 2

Hermantown/Proctor 2, Duluth Northern Stars 1

Hibbing/Chisholm 4, International Falls 1

Hill-Murray 9, Henry Sibley 2

Litchfield/Dassel-Cokato 5, Marshall Tigers 2

Mahtomedi 3, Tartan 1

Mankato East/Loyola 9, Albert Lea 2

Minnetonka 6, Chaska/Chanhassen Storm Hawks 0

Rogers 5, Princeton 1

Shakopee 4, New Prague 2

South St. Paul 5, North St. Paul 3

Warroad 3, West Fargo, N.D. 0

Waseca Blue Jays 3, New Ulm Eagles 1

North Dakota boys

Results Friday

Bismarck High 4, Fargo South 2

Bottineau 7, Mandan 4

Fargo Davies 3, Bismarck Century 1

Grand Forks Central 3, Devils Lake-Cando 2, OT

North Dakota girls

Results Friday

Alexandria, Minn. 3, Fargo South 1

Warroad, Minn. 3, West Fargo 0

Williston 6, Dickinson 0

WRESTLING

D

Minnesota

Results Friday

Becker 47, Sartell 16

Blue Earth 78, New Ulm 0

Byron 31, Zumbrota-Mazeppa 28

Elk River 39, Osseo 22

Foley 47, Milaca 15

Kerkhoven-Murdock-Sunburg 60, Paynesville 12

Lake Crystal-Wellcome Memorial 39, St. Peter 27

St. Peter 35, St. James Area 33

Delano (Wright Co. Conference) Tournament

Hutchinson/Buffalo-Lake Hector-Stewart, 187 points

New London-Spicer, 161

Glencoe-Silver Lake/Lester Prairie, 160.5

Annandale/Maple Lake, 138.5

Mound-Westonka, 113.5

Dassel-Cokato, 102

Waconia, 99

Delano, 90

Litchfield, 73.5

Orono, 58

Walker-Hackensack-Akeley Tournament

Blackduck/Cass Lake-Bena, 177.5 points

Staples-Motley, 154

Bagley/Fosston, 133

Crosby-Ironton, 125

Walker-Hackensack-Akeley/Nevis, 122

Naswauk-Keewatin, 110

East Grand Forks/Sacred Heart, 105

Deer River, 47

Virginia Area, 28

North Dakota

Results Friday

West Fargo 58, Wahpeton 18

106: K. Cronin, WF, pin Lenoue 3:40

113: R. Cronin, WF, pin Thiel 2:42

120: Rodriguez, WF, dec. Berg 13-12

126: Jo. Shearer, WF, pin Meyer 2:17

132: Kringlie, WF, maj. dec. Thiel 11-3

138: Je. Shearer, WF, pin Prchal 1:02

145: Meyer, W, pin Austermiller 1:03

152: Kragnes, WF, forfeit

160: Schulz, WF, dec. McNary 8-4

170: Edwardson, W, forfeit

182: Lehmann, WF, forfeit

195: Mugavero, WF, forfeit

220: Eider, WF, pin Deike 3:47

285: Ringdahl, W, pin Metz 3:50

GYMNASTICS

D

North Dakota

Results Friday

Eagles Team Invite

Team scores: Fargo 174.525, Jamestown 170.925, Moorhead 169.025, Valley City 164.900, Wahpeton 155.050, Grand Forks 153.500, Davies 144.575.

Individual results

Vault: 1, Seljevold, M, 9.45. 2, Marty, F, 9.425. 3, Carroll, F, 9.275.

Bars: 1, Lind, J, 9.25. 2, Seljevold, M, 8.75. 3, Carroll, F, 8.625.

Beam: 1, Marty, F, 9.7. 2, Carroll, F, 9.25. 3, Ussleman, F, 9.1.

Floor: 1, Marty, F, 9.225. 2, Lind, J, 9.2. 3, Seljevold, M, 9.075.

All-around: 1, Marty, F, 36.85. 2, Lind, J, 36.45. 3, Seljevold, M, 36.3.

Rankings

State averages

1, Dickinson 144.835. 2, Minot 141.630. 3, Jamestown 139.510. 4, Bismarck 139.330. 5, Valley City 136.030. 6, Century 135.900. 7, Fargo 133.050. 8, Fargo Davies 131.000. 9, Grand Forks 128.255. 10, Wahpeton 127.564. 11, Mandan 124.735.