« Continue Browsing

e-mail article Print     e-mail article E-mail

Published January 31 2013

High school scoreboard

BASKETBALL

D

Minnesota boys

Results Thursday

Hawley 85, Barnesville 72

Half: H 29, B 25

H: Leaf 14, Harms 13, Ellefson 20, Pekas 12, Sellin 6, Stoa 7, Crompton 13.

B: K. Martz 13, A. Martz 19, P. Sauve 6, Strand 20, B. Sauve 9, Ishaug 5.

Pelican Rapids 68, Frazee 39

Half: PR 34, F 12

F: Gill 1, Olson 6, Nordquist 5, Tangen 7, Torma 4, Wokason 14, Bellefeuille 2.

PR: Schell 13, Bruggeman 23, Hensch 2, Coleman 6, Gorton 6, Sillerud 4, Forsgren 10.

Perham 61, Breckenridge 38

Half: P 25, B 16

P: Beachy 13, Salathe 17, Glines 5, Bahls 12, Anderson 5, Hein 7, Muer 2.

B: Busse 13, Grohman 2, Smith 7, Lorenz 9, Christensen 7.

Other scores

Albany 61, Milaca 44

Alma/Pepin, Wis. 64, Wabasha-Kellogg 56

Badger-Greenbush-Middle River 60, Goodridge/Grygla-Gatzke 48

Blaine 67, Coon Rapids 30

Byron 48, Kasson-Mantorville 37

Chatfield 55, Rushford-Peterson 49

Cloquet 90, Lakeview Christian Academy 86

Deer River 59, Bigfork 54

DeLaSalle 77, Minnehaha Academy 44

Elk River 66, Anoka 41

Fairmont 70, St. James Area 40

Fillmore Central 50, Mabel-Canton 34

Foley 76, Spectrum 43

Fosston 63, Clearbrook-Gonvick 46

Goodhue 57, Pine Island 38

Hawley 85, Barnesville 72

Henning 73, New York Mills 55

Hill City 61, Littlefork-Big Falls 55

Hopkins 65, Eden Prairie 64

Howard Lake-Waverly-Winsted 70, Rockford 55

International Falls 63, Warroad 56

Jordan 77, Sibley East 71

Lakeville North 71, Eastview 67

Lewiston-Altura 73, Caledonia 68

Luther, Wis. 66, La Crescent 54

Luverne 69, Tracy-Milroy-Balaton 62

Melrose 87, Belgrade-Brooten-Elrosa 56

Menahga 65, Pine River-Backus 49

Minneapolis Roosevelt 72, Minneapolis Henry 70

Minneapolis South 75, Minneapolis Washburn 70

Moose Lake/Willow River 92, East Central 41

New Prague 61, Red Wing 54

Norwood-Young America 61, Mayer Lutheran 51

Osseo 85, Andover 65

Owatonna 49, Eagan 46

Park Center 66, Centennial 54

Park Christian (Moorhead) 77, Ada-Borup 71

Pelican Rapids 68, Frazee 39

Perham 61, Breckenridge 38

Pierz 66, Holdingford 36

Robbinsdale Armstrong 86, Champlin Park 68

Rocori 80, Willmar 77

Sauk Rapids-Rice 68, St. Cloud Apollo 66, OT

Sleepy Eye 75, Truman/Martin Luther 67

Sleepy Eye St. Mary’s 80, Wabasso 54

St. Clair 85, Medford 70

St. Francis 75, North Branch 47

St. John’s Prep 51, Royalton 44

Stewartville 46, Zumbrota-Mazeppa 35

Swanville 53, Osakis 34

Tri-City United 55, LeSueur-Henderson 42

Upsala 90, Long Prairie-Grey Eagle 66

Verndale 76, Bertha-Hewitt 70, OT

Walker-Hackensack-Akeley 71, Blackduck 61

Waseca 70, New Ulm 45

Watertown-Mayer 51, Belle Plaine 48

West Lutheran 63, Providence Academy 54

Win-E-Mac 80, Red Lake County 63

POSTPONEMENTS AND CANCELLATIONS

Atwater-Cosmos-Grove City vs. Yellow Medicine East, ppd. to Feb 26.

Benson vs. Sauk Centre, ppd.

Lac qui Parle Valley vs. Morris Area/Chokio-Alberta, ppd. to Feb 2.

Minnesota girls

Results Thursday

Ada-Borup 80,

Norman County West 45

Half: AB 42, NCW 22

AB: Stevenson 3, Vega 7, Kolness 25, Eggen 10, Lee 12, Merkins 4, Gehrtz 5, Hal. Poehler 4, Han. Poehler 10.

NCW: Hoff 3, Larson 2, Delgado 3, Fike 3, Orsland 6, Brommenschenkel 14, Nelson 11, Marciniak 3.

Brandon-Evansville 59, Rothsay 45

Half: BE 22, R 14

R: Maack 21, Dunbar 8, Larson 5, Peterson 4, Craig 7.

BE: Kokett 9, Steffenson 7, M. Friedrich 13, E. Friedrich 11, Vinson 12, Hansen 5, Roers 2.

Fosston 56, Mahnomen 41

Half: F 29, M 20

M: Foss 4, Steinmetz 3, Lundon 12, Porter 3, Kersting 11, Schoenborn 6, Walker 2.

F: Strom 6, Swanson 5, Manecke 17, Hagen 3, Viken 14, Wilson 4, Sistad 7.

Frazee 64, Menahga 49

Half: M 31, F 30

M: Carlson 8, Pihlaja 11, Skoog 9, Cleveland 21.

F: T. Tappe 5, Seeger 2, A. Tappe 23, McCorquodale 4, J. Tappe 8, Barlund 13, Bachmann 9.

Thief River Falls 55, Detroit Lakes 50

Half: TRF 33, DL 27

DL: Nielson 13, Kerzman 12, Olson 11, Foster 6, Hutchinson 6, Lingquist 2.

TRF: Yaggie 17, Brekke 12, Amirayan 12, Amundson 5, Lee 5, Anderson 2, Kainz 2.

Other scores

Ada-Borup 80, Norman County West 45

Alden-Conger 52, Randolph 40

Austin 65, Albert Lea 55

Badger-Greenbush-Middle River 56, Kittson County Central 42

Bigfork 63, Greenway 38

Blooming Prairie 77, Southland 68

Braham 100, Hinckley-Finlayson 23

Brandon-Evansville 59, Rothsay 45

Centennial 63, Park Center 56

Cherry 59, South Ridge 43

Cromwell 89, Wrenshall 56

Delano 56, Litchfield 42

East Central 51, Northland 35

East Grand Forks 62, Sacred Heart 60

Edina 45, Hill-Murray 27

Fairmont 48, St. James Area 36

Fosston 56, Mahnomen 41

Frazee 64, Menahga 49

Granada-Huntley-East Chain 47, St. Clair 45

Hibbing 78, Virginia 47

Holmen, Wis. 49, Winona 35

International Falls 70, Mesabi East 62

Isle 65, Aitkin 58

Kasson-Mantorville 66, Byron 61

Littlefork-Big Falls 57, Deer River 19

Luverne 59, Tracy-Milroy-Balaton 46

Martin County West 67, Jackson County Central 63

Minneapolis Roosevelt 72, Minneapolis Henry 16

Minneapolis Southwest 83, Minneapolis North 58

Minneapolis Washburn 68, Minneapolis South 28

Minneota 69, Russell-Tyler-Ruthton 34

Minnesota Transitions 54, PACT/Spectrum 42

Mountain Iron-Buhl 96, Floodwood 47

New London-Spicer 71, Holy Family Catholic 58

Northome/Kelliher 72, Lake of the Woods 39

Pine City 34, Onamia 21

Princeton 64, Zimmerman 53

Rogers 49, Monticello 37

Rush City 46, Ogilvie 32

Shattuck-Saint Mary’s 44, Minnesota Academy for the Deaf 41

Spring Grove 65, Fillmore Central 50

St. Michael-Albertville 50, Cambridge-Isanti 38

Staples-Motley 70, Crosby-Ironton 47

Thief River Falls 55, Detroit Lakes 50

Trinity 36, Calvin Christian 32

Truman 41, Madelia 37

Upsala 53, Pine River-Backus 51

Wadena-Deer Creek 50, Dilworth-Glyndon-Felton 47

Walker-Hackensack-Akeley 50, Blackduck 39

Waseca 62, New Ulm 20

Westbrook-Walnut Grove 58, Southwest United 49

Zumbrota-Mazeppa 50, Stewartville 34

POSTPONEMENTS AND CANCELLATIONS

Bagley vs. Win-E-Mac, ppd.

Bethlehem Academy vs. Mankato Loyola, ccd.

BOLD vs. Benson, ppd. to Feb 9.

Canby vs. Lac qui Parle Valley, ccd.

Central Minnesota Christian vs. Dawson-Boyd, ppd.

Kerkhoven-Murdock-Sunburg vs. Lakeview, ppd.

MACCRAY vs. Renville County West, ppd. to Feb 7.

Southwest Minnesota Christian vs. Red Rock Central, ppd. to Feb 1.

Underwood vs. Parkers Prairie, ppd. to Feb 18.

Warren-Alvarado-Oslo vs. Goodridge/Grygla-Gatzke, ppd.

North Dakota boys

Results Thursday

Four Winds-Minnewaukan 87, Midkota 40

FWM 23 41 66 87

M 8 16 31 40

FWM: ThreeIrons 2, Delorme 15, Longie 14, Mudgett 3, Hill 6, Smith 7, Comer 5, LaRock 6, Yankton 2, J. McKay 5, T. McKay 15, Cavanaugh 7.

M: Leininger 7, Ehlers 5, Monson 16, Hoyt 8, Vollmers 2, Frappier 2.

Hillsboro-Central Valley 49,

Griggs County Central 39

GCC 9 13 40 49

HCV 9 21 30 49

GCC: Wathne 20, Ellefson 6, Anderson 3, Nelson 3, Engel 2.

HCV: Schildberger 20, Sumner 12, Reimer 8, Meyer 4, Spokely 4, Higgins 1.

Watford City 62, New Town 41

WC 19 29 51 62

NT 14 16 29 41

WC: Bates 20, Schulz 12, Brown 12, Rolfsrud 9, Jorgenson 4, Kleppen 3.

NT: Fox 13, Baker 11, Grady 9, Burkle 4, Bear 2, Younwolf 2.

Other scores

Bismarck Century 69, Dickinson 47

Dickinson Trinity 65, Mott-Regent 49

Fargo Shanley 97, Devils Lake 62

Fargo South 66, Wahpeton 58

Four Winds/Minnewaukan 87, Midkota 40

Grant County 36, Washburn 28

Hillsboro/Central Valley 49, Griggs County Central 39

Shiloh Christian 85, Center-Stanton 54

Watford City 62, New Town 41

Westhope-Newburg 64, Stanley 40

Wilton-Wing 48, Underwood 47

North Dakota girls

Results Thursday

Central Cass 54, Maple Valley 34

MV 12 22 30 34

CC 18 28 42 54

MV: Tinjum 4, Punton 6, C. Pautz 3, asowski 2, Nudell 17, K. Pautz 2.

CC: Cramer 2, Geottle 3, Dooley 12, Roesler 2, Camas 8, Titus 6, Breske 17, Tronson 4.

Fairmount-Campbell-Tintah 42,

Hankinson 31

H 12 15 27 31

FCT 10 22 34 42

H: Hoglin 6, Garcia 1, Krump 9, Gaukler 6, Asp 6, Reimann 3.

FCT: Burns 6, Ross 10, Grefsrud 2, Rittenour 8, Meyer 7, Kaehler 9.

Hillsboro-Central Valley 75,

Griggs County Central 36

HCV 18 37 54 75

GCC 5 15 26 36

HCV: K. Henningsgard 16, T. Henningsgard 20, Murphy 16, Sundbom 7, Buethner 7, Doeden 4, Pastian 3, Kritzberger 2.

GCC: Andel 1, Savre 17, Paintner 5, Johnson 8, Woodstead 2, Carlson 3.

Kindred 64, Northern Cass 37

K 20 43 53 64

NC 6 12 23 37

K: Cose 4, Allmaras 17, Martinez 5, Erickson 4, Schmit 17, Hall 2, Piatz 15.

NC: King 8, Olson 12, Verwest 11, Bergman 2, McDonald 2, McCarty 2.

LaMoure-Litchville-Marion 37,

Edgeley-Kulm-Montpelier 33

LLM 7 18 22 37

EKM 7 11 23 33

LLM: Piehl 11, Carlson 2, Good 2, Ulmer 12, Alber 8, Ness 2.

EKM: Jensen 6, White 8, Long 4, O. Anderson 5, H. Anderson 10.

Milnor 62, North Sargent 58

M 16 30 44 62

NS 12 23 43 58

M: Sakry 12, Ellefson 8, Peterson 2, Gregor 9, Tayer 8, Thompkins 23.

NS: Kempel 5, Jacobson 10, K. Sandness 9, Anderson 10, Enderson 7, LaTraille 4, L. Sandness 5, Hansana 8.

Oakes 64, Sargent Central 48

SC 14 24 33 48

O 16 30 51 64

SC: Schlecht 21, Nelson 10, Mlnarik 7, Beaver 4, Peterson 3, Juelfs 3.

O: Warren 22, Vculek 14, Bretiback 9, Gelinske 9, Quandt 8, Hansen 2.

Other scores

Barnes County North 44, Pingree/Buchanan-Kensal 36

Bismarck Century 82, Dickinson 33

Burke County 38, Tioga 24

Central Cass 54, Maple Valley 34

Drayton/Valley-Edinburg 49, Midway-Minto 38

Fairmount-Campbell-Tintah 42, Hankinson 31

Fargo Oak Grove Lutheran 70, Finley-Sharon/Hope-Page 43

Fargo Shanley 60, Devils Lake 44

Fordville Lankin-Park River 57, North Border 47

Grand Forks Red River 55, Fargo Davies 44

Hazen 57, Richardton-Taylor 39

Hillsboro/Central Valley 75, Griggs County Central 36

Killdeer 35, Glen Ullin-Hebron 31

Kindred 64, Northern Cass 37

LaMoure-Litchville-Marion 37, Edgeley-Kulm-Montpelier 33

Langdon 56, Cavalier 49

Mandan 73, Jamestown 66

Milnor 62, North Sargent 58

Minot 56, Bismarck St. Mary’s 46

Minot Our Redeemer’s 75, Glenburn 54

Mohall-Lansford-Sherwood 64, Kenmare 23

New England 51, Heart River 29

New Town 61, Ray 33

North Star 68, Starkweather-Munich 27

Oakes 64, Sargent Central 48

South Border 49, Strasburg-Zeeland 48

Surrey 56, Lewis and Clark-Berthold 54

Towner-Granville-Upham 60, Westhope-Newburg 27

Underwood 47, Wilton-Wing 46

Wahpeton 48, Fargo South 43

POSTPONEMENTS AND CANCELLATIONS

Carrington vs. New Salem, ppd.

Minot Bishop Ryan vs. Des Lacs-Burlington, ppd. to Feb 1.

St. John vs. Rolla, ccd.

HOCKEY

D

Minnesota boys

Results Thursday

Andover 5, Champlin Park 3

Aquinas, Wis. 5, La Crescent/Houston 1

Bemidji 4, Roseau 2

Blaine 8, Anoka 2

Buffalo 6, Rogers 4

Chanhassen 1, Chaska 0

Coon Rapids 3, St. Michael-Albertville 3, OT (tie)

Cretin-Derham Hall 7, Park (Cottage Grove) 2

Duluth Denfeld 8, Duluth Marshall 3

Duluth East 4, Lakeville South 2

East Grand Forks 3, Grand Forks Central, N.D. 2

East Ridge 2, Stillwater 1

Edina 5, Eden Prairie 4

Elk River/Zimmerman 5, Maple Grove 4

Hermantown 4, Cloquet/Esko/Carlton 1

Hibbing/Chisholm 8, International Falls 3

Hill-Murray 8, North St. Paul 4

Lake of the Woods 6, Greenway/Nashwauk-Keewatin 1

Little Falls 2, St. Cloud Tech 1

Monticello/Annandale/Maple Lake 4, Northern Lakes 1

Mounds View 5, Woodbury 2

New Prague 1, Shakopee 0

New Ulm Eagles 7, Marshall/Minneota/-M-B 1

Northfield 4, Red Wing 2

Park Rapids Area 1, Red Lake County Central/Red Lake Falls 0

Prairie Centre Area 1, Becker/Big Lake 0

Princeton 6, Delano Tigers 3

Providence/West Lutheran/Heritage Christian 5, Waconia 1

Robbinsdale Armstrong 2, Osseo 1

Rochester Century 3, Winona Winhawks 2, OT

Rochester John Marshall 8, Faribault/Bethlehem Academy 1

Rochester Lourdes/Stewartville 3, Albert Lea 1

Rochester Mayo 7, Owatonna 2

Sartell 3, River Lakes 0

St. Cloud Apollo 2, Willmar 1

St. Thomas Academy 5, South St. Paul 0

Tartan 6, Henry Sibley 4

Wadena-Deer Creek Wolverines 5, Detroit Lakes/Perham 4

Wayzata 4, Hopkins 1

White Bear Lake 4, Forest Lake 0

Windom Area 4, Waseca Blue Jays 3, OT

WSFLG Blizzard, Wis. 4, Mora/Hinckley-Finlayson 3

POSTPONEMENTS AND CANCELLATIONS

Austin/Austin Pacelli vs. Mankato West, ppd.

Breckenridge-Wahpaton Blades vs. Morris/Benson Area Storm, ppd. to Feb 5.

Crookston Pirates vs. Hastings, ppd. to Feb 1.

Minnesota girls

Results Thursday

Benilde-St. Margaret’s 5, Eden Prairie 1

Burnsville 2, Eagan 1

Holy Family Catholic/Waconia 4, New Ulm Eagles 1

Hopkins 5, Breck 1

International Falls 7, Eveleth-Gilbert Area 1

Mahtomedi 6, Minnehaha Saints 0

Red Wing 6, Northfield 3

Rochester Century 6, Winona Winhawks 3

Roseau 4, Bemidji 2

Rosemount 5, Prior Lake 3

Silver Bay Area 2, Superior, Wis. 1

Thief River Falls 6, Park Rapids Area 0

POSTPONEMENTS AND CANCELLATIONS

Brainerd/Little Falls/Pillager vs. Fergus Falls, ppd. to Feb 1.

Crookston Pirates vs. East Grand Forks, ppd. to Jan 20.

North Dakota boys

Results Thursday

Bismarck Century 5, Jamestown 3

Bismarck High 6, Dickinson 0

East Grand Forks, Minn. 3, Grand Forks Central 2

Grand Forks Red River 9, Fargo North 1

North Dakota girls

Results Thursday

Jamestown 4, Fargo North 3

Minot 5, Mandan 1

WRESTLING

D

Minnesota

Results Thursday

Albert Lea 68, Ellsworth, Wis. 6

Becker 32, Little Falls 29

Byron 61, Hayfield 9

Cannon Falls 51, Lake City 21

Chisago Lakes 42, North Branch 33

Eagan 42, Burnsville 29

Glencoe-Silver Lake/Lester Prairie 54, Howard Lake-Waverly-Winsted 20

Hastings 42, Forest Lake 23

Kenyon-Wanamingo 52, Stewartville 19

Mounds View 38, Park (Cottage Grove) 30

Prior Lake 58, Eastview 17

St. Michael-Albertville 70, Buffalo 3

St. Paul Johnson 41, St. Paul Highland Park 31

Stillwater 60, Roseville 18

Watertown-Mayer/Mayer Lutheran 52, Waconia 9

Apple Valley Triangular

Apple Valley 50, Bloomington Kennedy 10

Detroit Lakes Triangular

Detroit Lakes 50, Thief River Falls 21

Detroit Lakes 58, Bagley/Fosston 15

Thief River Falls 55, Bagley/Fosston 18

Lake Park-Audubon Triangular

United Clay Becker 42, Mahnomen/Waubun 30

United Clay Becker 45, Red Lake County Central 21

Northfield Triangular

Chanhassen 44, Northfield 30

Shakopee Triangular

New Prague 38, Shakopee 28

Simley 48, Shakopee 15

United South Central Quadrangular

Madelia/Truman/Martin Luther 54, Winona/Winona Cotter 22

United South Central 54, Madelia/Truman/Martin Luther 19

United South Central 66, Winona/Winona Cotter 9

Waterville-Elysian-Morristown Triangular

WEM/JWP 57, Waseca 20

WEM/JWP 65, LeSueur-Henderson 12

Wayzata Triangular

Rosemount 36, Wayzata 22

Rosemount 41, Eden Prairie 15

Wayzata 42, Eden Prairie 21

North Dakota

Results Thursday

Fargo Davies 46, Valley City 24

106: Skaare, FD, maj. dec. McGough, 12-2

113: Erlandson, VC, pin Morris, 2:37

120: Ashline, VC, dec. Nemer, 5-4

126: Burnside, FD, pin Langer, :58

132: Finch, FD, pin Tangen, 1:49

138: Moe, FD, maj. dec. Komrosky, 9-0

145: Mehring, FD, tech. fall Carrol, 2:23

152: Undem, VC, pin Isakson, 2:39

160: Alexander, FD, pin M. Bjornson, 1:42

170: Crissler, FD, Swenson, :22

182: Mairs, FD, dec. Magnuson, 10-6

195: Lindgren, VC, dec. Martin, 10-5

220: Kjera, FD, pin W. Bjornson, 1:46

285: Horner, VC, pin West, 1:47

West Fargo 43, Fargo North 24

106: Cronin, WF, pin Stremick, :37

113: Franek, WF, forfeit

120: Walton, FN, pin Rodriguez, 4:57

126: Shearer, WF, forfeit

132: Kringlie, WF, maj. dec. Coronato, 10-0

138: Berntson, FN, dec. Shearer, 6-1

145: Austermiller, WF, dec. Wagemann, 11-4

152: Kragnes, WF, forfeit

160: Schulz, WF, dec. Worral, 8-2

170: Goodman, FN, pin Kuznia, 2:28

182: Lehmann, WF, pin Aamold, :32

195: Rook, FN, forfeit

220: Hanson, FN, dec. Eider, 6-2

285: Metz, WF, dec. Berg, 2-1

Grand Forks Central 43, Fargo South 24

106: Berry, FS, maj. dec. Isler 20-3

113: Keener, GFC, pin Fraase 1:22

120: Hanson, GFC, dec. Kiromba 11-7

126: Kikipia, FS, maj. dec. Young 12-4

132: Bell, FS, maj. dec. Lamberson 21-9

138: Rhode, FS, maj. dec. Vaudrin 16-0

145: Litzinger, GFC, dec. Siaway 5-3

152: Brandon, GFC, maj. dec. Deitemeyer 13-2

160: Oen, GFC, dec. Hepper 10-5

170: Fish, GFC, wins by forfeit

182: Terrill, GFC, pin Brekhus 4:28

195: Nielson, FS, pin Escobar :59

220: Hernandez, GFC, pin Kile 1:13

285: Spah, GFC, wins by forfeit