« Continue Browsing

e-mail article Print     e-mail article E-mail

Published January 29 2013

High school scoreboard

BASKETBALL

D

Minnesota boys

Results Tuesday

Ada-Borup 61, Ulen-Hitterdal 47

Half: AB 26, UH 21

UH: Henrickson 19, Schultz 5, Ellefson 2, Brooks 4, Busby 2, Peterson 15.

AB: L. Ruebke 14, Kappes 11, Fetting 8, Merkens 14, Brainard 4, M. Ruebke 10.

Win-E-Mac 47,

Goodridge-Grygla-Gatzke 33

Half: WEM 27, GGG 22

GGG: McMillin 12, Polansky 7, Gust 8, Burks 4, Mickelson 2.

WEM: Tradewell 11, Walker 12, Brown 3, Lisoff 2, McKeever 12, Plante 7.

Other scores

Ada-Borup 61, Ulen-Hitterdal 47

Aitkin 72, East Central 47

Albany 80, Becker 68

Alexandria 60, St. Cloud Apollo 56

Annandale 72, Glencoe-Silver Lake 49

Anoka 60, Coon Rapids 49

Apple Valley 80, Lakeville South 70

Ashby 77, Parkers Prairie 57

Barnesville 49, Waubun 31

Belgrade-Brooten-Elrosa 63, Eden Valley-Watkins 35

Bethlehem Academy 65, New Richland-H-E-G 52

Blake 84, Breck 64

Bloomington Kennedy 71, Lakeville North 67

Braham 59, Moose Lake/Willow River 53

Buffalo 86, Cambridge-Isanti 57

Carlton 72, McGregor 21

Centennial 71, Andover 61

Champlin Park 80, Maple Grove 66

Chanhassen 54, Northfield 52

Chaska 69, Farmington 63

Chisago Lakes 63, Fridley 59

Climax/Fisher 72, Bagley 49

Cloquet 71, Duluth Denfeld 50

Crookston 66, Dilworth-Glyndon-Felton 45

Dawson-Boyd 75, Minneota 44

Deer River 93, Mountain Iron-Buhl 60

Delano 74, Hutchinson 52

Eagan 49, Bloomington Jefferson 40

East Grand Forks 89, Thief River Falls 80

Eastview 55, Burnsville 43

Elk River 74, Edina 52

Floodwood 56, Wrenshall 47

Foley 58, Kimball 37

Glenville-Emmons 56, Alden-Conger 53

Grand Rapids 46, Hermantown 37

Henry Sibley 70, North St. Paul 61

Heritage Christian Academy 86, Lester Prairie/Holy Trinity 65

Hill-Murray 68, St. Thomas Academy 58

Hills-Beaver Creek 64, Fulda 49

Hinckley-Finlayson 67, Rush City 54

Holy Angels 77, Shakopee 72

Hopkins 79, Wayzata 61

International Falls 65, Virginia 62

Irondale 52, Benilde-St. Margaret’s 46

Isle 62, Pine City 48

Jackson County Central 83, Windom 66

Kittson County Central 58, Sacred Heart 31

Lake Park-Audubon 55, Norman County West 48

Legacy Christian 47, Trinity 37

Lincoln HI 61, Central Minnesota Christian 51

Litchfield 63, Dassel-Cokato 42

Little Falls 71, Zimmerman 52

Luverne 58, Pipestone 41

MACCRAY 66, BOLD 56

Mahtomedi 79, Simley 57

Mankato West 61, Rochester Century 59

Maple River 84, St. James Area 49

Maranatha Christian 81, Bethany Academy 39

Marshall 62, Redwood Valley 56

Martin County West 45, Minnesota Valley Lutheran 35

Melrose 90, Pierz 61

Minnesota Academy for the Deaf 50, International School 49

Minnetonka 69, Eden Prairie 68

Mora 90, Princeton 74

Morris Area/Chokia-Alberta 61, Milbank, S.D. 49

Mound-Westonka 67, Orono 57

Mounds Park Academy 58, Liberty Classical 29

Mounds View 71, Hastings 52

Mountain Lake Area 64, Murray County Central 40

Nashwauk-Keewatin 68, Hill City 52

New Ulm Cathedral 52, Buffalo Lake-Hector-Stewart 40

Northome/Kelliher 62, Littlefork-Big Falls 53

Norwood-Young America 86, New Ulm 54

Osseo 66, Blaine 26

Owatonna 79, Faribault 60

Park Center 79, Robbinsdale Armstrong 68

Park Rapids 78, Pine River-Backus 26

Prior Lake 65, Rosemount 50

Red Lake 86, Nevis 85

Red Lake County 59, Roseau 56

Red Rock Central 77, Edgerton 58

Robbinsdale Cooper 59, Columbia Heights 44

Rockford 59, Minneapolis Roosevelt 48

Rogers 82, Big Lake 74

Roseville 73, Forest Lake 48

Royalton 68, Bertha-Hewitt 50

Russell-Tyler-Ruthton 102, Kerkhoven-Murdock-Sunburg 10

Sleepy Eye St. Mary’s 92, Sleepy Eye 60

Southwest Minnesota Christian 74, Ellsworth 36

Southwest United 70, Westbrook-Walnut Grove 56

Spring Lake Park 73, St. Francis 67

Springfield 82, Cedar Mountain/Comfrey 79

St. Agnes 67, St. Paul Academy 59

St. Clair 61, Granada-Huntley-East Chain 56

St. Louis Park 65, Totino-Grace 49

St. Michael-Albertville 63, Monticello 40

St. Paul Como Park 76, St. Paul Humboldt 67

St. Paul Highland Park 72, St. Paul Harding 55

St. Paul Johnson 87, St. Paul Washington 24

Stewartville 74, Rochester Lourdes 42

Stillwater 69, Park (Cottage Grove) 23

Tartan 69, South St. Paul 45

Tracy-Milroy-Balaton 65, Lakeview 55

Underwood 70, Brandon-Evansville 66

Waconia 62, Holy Family Catholic 50

Walker-Hackensack-Akeley 78, Pillager 58

Warren-Alvarado-Oslo 70, Northern Freeze 69

Waseca 79, Rochester Mayo 45

Watertown-Mayer 60, Howard Lake-Waverly-Winsted 59, OT

Waterville-Elysian-Morristown 65, Blooming Prairie 46

West Lutheran 62, Southwest Christian (Chaska) 57

Win-E-Mac 47, Goodridge/Grygla-Gatzke 33

Woodbury 97, Cretin-Derham Hall 77

POSTPONEMENTS AND CANCELLATIONS

Caledonia vs. St. Charles, ppd.

Hillcrest Lutheran vs. Battle Lake, ppd.

La Crescent vs. Winona Cotter, ppd.

Lake City vs. Pine Island, ppd. to Feb 7.

Minnesota girls

Results Tuesday

Ada-Borup 75, Ulen-Hitterdal 24

Half: AB 44, UH 10

UH: Henrickson 5, Austinson 8, Aranda 2, Erickson 2, Bauman 6, Stumbo 1.

AB: Stevenson 8, Vega 9, Kolness 16, Eggen 4, Miller 2, Lee 6, Merkens 8, Gehrtz 7, Hal. Poehler 4, Han. Poehler 10.

Norman County West 46,

Lake Park-Audubon 43

Half: NCW 28, LPA 19

NCW: Hoff 2, Fike 6, Orsland 5, Brommenschenkel 15, Nelson 12, Marciniak 6.

LPA: Hamre 12, Sunram 1, Swegarden 2, Olson 4, Anderson 6, Hogie 16, Raaen 2.

Thief River Falls 57, Warroad 43

Half: TRF 23, W 17

W: Fast 5, Dana. Scheef 7, McDonald 5, Dani. Scheef 6, Friesner 20.

TRF: Anderson 2, Arimayan 4, Yaggie 20, Amundson 8, Brekke 18, Lee 5.

Other scores

Ada-Borup 75, Ulen-Hitterdal 24

Aitkin 61, East Central 29

Alden-Conger 44, Nicollet 41

Alexandria 60, Brainerd 28

Annandale 62, Glencoe-Silver Lake 55

Anoka 60, Coon Rapids 36

Atwater-Cosmos-Grove City 65, Yellow Medicine East 38

Bagley 69, Climax/Fisher 32

Battle Lake 52, Bertha-Hewitt 40

Belle Plaine 59, Sibley East 56

Blake 49, Breck 8

Blooming Prairie 51, Waterville-Elysian-Morristown 27

Bloomington Kennedy 49, Lakeville North 33

Blue Earth 51, Lake Crystal-Wellcome Memorial 32

BOLD 62, Paynesville 56

Braham 81, Duluth Denfeld 53

Cass Lake-Bena 60, Lake of the Woods 25

Cedar Mountain/Comfrey 60, Springfield 52

Centennial 60, Andover 54

Chisago Lakes 56, Fridley 28

Clearbrook-Gonvick 45, Fosston 30

Dassel-Cokato 47, Litchfield 39

Delano 53, Hutchinson 40

Eastview 77, Burnsville 39

Eden Valley-Watkins 52, Kimball 43

Edina 61, Elk River 35

Eveleth-Gilbert 62, South Ridge 59

Frazee 60, Park Christian (Moorhead) 36

Grand Rapids 56, Crosby-Ironton 53

Hancock 44, Clinton-Graceville-Beardsley 32

Hawley 46, Dilworth-Glyndon-Felton 41

Hermantown 55, Moose Lake/Willow River 39

Hopkins 63, Wayzata 28

Howard Lake-Waverly-Winsted 71, Pierz 49

International Falls 64, Deer River 31

Isle 73, Pine City 22

Jordan 66, Mayer Lutheran 55

Lakeview 64, Edgerton 58, OT

Lakeville South 70, Apple Valley 64

Lester Prairie/Holy Trinity 77, Heritage Christian Academy 56

Madison, S.D. 48, Pipestone 43

Mankato West 54, Rochester Century 51

Maple Lake 50, Belgrade-Brooten-Elrosa 47

Maranatha Christian 90, Bethany Academy 15

Marshall 79, Redwood Valley 47

Medford 59, Janesville-Waldorf-Pemberton 45

Minnehaha Academy 68, Concordia Academy-Roseville 32

Minnetonka 63, Eden Prairie 59

Montevideo 48, Minnewaska 43

Morris Area/Chokio-Alberta 53, Lac qui Parle Valley 33

Mounds Park Academy 55, Minneapolis Henry 21

Mounds View 76, Hastings 46

Mountain Lake Area 55, Martin Luther 54

New London-Spicer 73, Melrose 40

New Prague 66, Waseca 37

New Richland-H-E-G 72, Bethlehem Academy 59

New Ulm Cathedral 50, Buffalo Lake-Hector-Stewart 30

Norman County West 46, Lake Park-Audubon 43

North Branch 61, St. Croix Prep 22

North St. Paul 74, Henry Sibley 58

Northfield 49, Farmington 47

Norwood-Young America 69, LeSueur-Henderson 32

Ogilvie 55, Onamia 43

Orono 72, Mound-Westonka 51

Ortonville 64, Wheaton/Herman-Norcross 49

Osakis 54, Long Prairie-Grey Eagle 37

Osseo 58, Blaine 32

Owatonna 66, Faribault 45

Park Center 59, Robbinsdale Armstrong 32

Pequot Lakes 88, Park Rapids 47

Pine River-Backus 70, Nevis 47

Princeton 71, Becker 60

Prior Lake 73, Rosemount 54

Providence Academy 58, Visitation 30

Richfield 80, St. Paul Johnson 42

Rochester Lourdes 35, Stewartville 32, OT

Rochester Mayo 45, Rochester John Marshall 42

Rockford 59, Holdingford 55

Rocori 58, St. Cloud Apollo 44

Roseville 54, Forest Lake 48

Rush City 71, Hinckley-Finlayson 39

Sauk Centre 77, Benson 54

Sauk Rapids-Rice 55, Willmar 51

Schaeffer Academy 50, Glenville-Emmons 19

Sebeka 72, Pillager 35

Shakopee 50, Rogers 32

Southwest Christian (Chaska) 56, West Lutheran 37

Spring Lake Park 83, St. Francis 67

St. Agnes 55, St. Paul Academy 40

St. Anthony 54, St. Croix Lutheran 41

St. Cloud Tech 51, Sartell 47

St. Paul Central 82, Minneapolis Roosevelt 44

St. Paul Highland Park 55, St. Paul Harding 45

Tartan 75, South St. Paul 67

Thief River Falls 57, Warroad 43

Tracy-Milroy-Balaton 56, Murray County Central 53

Trinity 46, Legacy Christian 45

United South Central 65, Randolph 30

Upsala 77, Browerville 58

Verndale 53, Henning 37

Wabasso 74, G-F-W 51

Waconia 75, Holy Family Catholic 66

Watertown-Mayer 66, Tri-City United 44

Westbrook-Walnut Grove 60, Lincoln HI 47

White Bear Lake 44, East Ridge 33

Win-E-Mac 73, Red Lake County 38

Windom 46, Jackson County Central 40

Worthington 60, Adrian 47

POSTPONEMENTS AND CANCELLATIONS

Pine Island vs. Lake City, ppd. to Feb 15.

Winona Cotter vs. La Crescent, ppd.

North Dakota boys

Results Tuesday

Barnes County North 53, Midkota 44

M 13 28 40 44

BCN 18 37 44 53

M: Leininger 8, Ronningen 3, Ehlers 13, Monson 12, Hoyt 8.

BCN: Kramlich 11, Fletcher 6, Steckler 14, Clemens 8, Wagner 6, Fehr 8.

Dakota Prairie 58, May-Port-CG 50

DP 18 26 37 58

MPCG 15 25 33 50

DP: K. Flaagan 10, D. Flaagan 5, Lund 14, Brogdon 2, Anderson 7, Messner 20.

MPCG: Harpestad 8, Eide 3, Bradner 6, A. Ust 2, R. Ust 14, Enger 13, Baldwin 4.

Enderlin 64, Sargent Central 57

SC 10 33 45 57

E 17 36 48 64

SC: Mlnarik 8, Schlecht 5, Zirnhelt 8, Jablonsky 1, Wyum 6, T. Bergh 17, Schreiner 2, Weber 10.

E: Huus 10, D. Lindgren 12, T. Lindgren 23, Luther 11, Kittleson 6, Hurlburt 2.

Finley-Sharon-Hope-Page 49,

Hillsboro-Central Valley 46

HCV 17 27 31 46

FSHP 7 23 35 49

HCV: Schildberger 17, Riemer 14, Sumner 11, Higgins 3, Spokely 1.

FSHP: Archer 26, Bring 8, L. Montag 6, Erickson 4, C. Montag 2, Thorson 2, Suhr 1.

Four Winds-Minnewaukan 109,

Warwick 56

W 17 34 45 56

FWM 28 54 79 109

W: A. Motley 20, Azure Jr. 18, Jackson 9, Chaske 5, Kingbird 2, Brownshield 2.

FWM: Hill 16, Longie 15, LaRock 12, Delorme 10, Smith 8, Three Irons 7, McKay 6, Cavanaugh 5, Redfox 5, Littlewind 4, Madgett 4, Yankton 2, Gourd 2, Comer 2.

Harvey Wells County 46, Carrington 39

HWC 14 27 36 46

C 11 21 27 39

HWC: Houchin 14, Beck 12, Alveshere 12, Kourajian 6, Nyhus 2.

C: Abaurrea 13, Johnson 11, Nelson 8, Burnham 7.

Hatton-Northwood 59, Thompson 42

T 11 22 29 42

HN 10 27 39 59

T: Myron 3, Schultz 6, Walsh 11, Hjelstad 2, Peterson 6, McGauvran 6, Klegstad 4, Nistler 2, Dolleslager 2.

HN: Pladson 11, Pederson 20, Hagen 3, Littlefield 4, Johnson 3, Pedersen 2, T. Holden 6, A. Holden 10.

Maple Valley 69, Milnor 66

M 21 40 57 66

MV 17 35 56 69

M: Knutson 9, Bussman 30, L. Mund 10, Yagow 3, W. Mund 14.

MV: Preston 2, C. Richman 1, Sours 6, McGough 7, Behm 10, Haseleu 24, J. Richman 19.

Rolette 79, Langdon 58

R 25 43 64 79

L 20 34 48 58

R: Myhre 39, Gottbreht 14, Pfeifer 13, Julson 9, Wendland 2, Martin 2.

L: Agnes 31, Pritchard 7, Weekes 7, Kakela 6, Pengilly 5, McGauvran 2.

Other scores

Barnes County North 53, Midkota 44

Beulah 74, Richardton-Taylor 48

Cavalier 74, Drayton/Valley-Edinburg 44

Dakota Prairie 58, May Port CG 50

Des Lacs-Burlington 82, Minot Our Redeemer’s 64

Dickinson Trinity 82, Bowman County 46

Drake/Anamoose 69, Velva 49

Enderlin 64, Sargent Central 57

Fargo South 64, Fargo North 51

Finley-Sharon/Hope-Page 49, Hillsboro/Central Valley 46

Flasher 80, New Salem 52

Four Winds/Minnewaukan 109, Warwick 56

Garrison 53, Washburn 42

Grafton 51, Midway-Minto 50

Grand Forks Red River 77, Fargo Shanley 75

Harvey-Wells County 46, Carrington 39

Hatton-Northwood 59, Thompson 42

Hazen 84, Glen Ullin-Hebron 50

Heart River 66, New England 44

Kidder County 33, Napoleon 27

Lakota/Adams-Edmore 66, Park River/Fordville Lankin 44

Linton-HMB 56, Strasburg-Zeeland 43

Mandan 80, Jamestown 58

Maple Valley 69, Milnor 66

Minot 70, Bismarck St. Mary’s 67

New Town 84, Killdeer 67

North Star 70, St. John 37

Pingree/Buchanan-Kensal 66, Edgeley-Kulm-Montpelier 47

Powers Lake 79, Burke County 29

Rolette-Wolford 79, Langdon 58

Standing Rock 70, Wilton-Wing 45

Starkweather-Munich 45, Benson County 42

Tioga 65, Trinity Christian 58

Turtle Lake-Mercer 83, Center-Stanton 55

Watford City 56, Stanley 52

West Fargo 71, Grand Forks Central 35

Westhope-Newburg 82, Sawyer 50

Wibaux, Mont. 63, Beach 40

North Dakota girls

Results Tuesday

Central Cass 56, North Sargent 38

NS 2 10 16 38

CC 13 28 42 56

NS: Kempel 8, Euscher 8, Jacobson 2, Anderson 6, Enderson 2, La Traille 2, Sandness 4, Hansana 6.

CC: Cramer 2, Goettle 13, Dooley 6, Camas 2, Titus 4, Breske 21, Romsdal 2, Tronson 6.

Thompson 66, Hatton-Northwood 33

T 18 32 56 66

HN 6 13 24 33

T: Hegg 4, Ivesdal 25, Marx 2, Weber 1, Olson 2, Demoe 16, Wyatt 4, Galeger 10, Overby 2.

HN: Schwartz 3, M. Johnson 2, J. Johnson 10, Pedersen 2, Bye 15, Hellebrand 1.

Other scores

Central Cass 56, North Sargent 38

Fargo Davies 78, Devils Lake 64

Fargo Davies 78, Devils Lake 64

Fargo North 60, Fargo South 54

Fargo Shanley 59, Grand Forks Red River 54

Grafton 59, Midway-Minto 54

Grant County 53, Underwood 49

Linton-HMB 53, Strasburg-Zeeland 28

Pingree/Buchanan-Kensal 44, Edgeley-Kulm-Montpelier 27

Ray 73, Parshall 54

South Border 56, Central Prairie 38

Thompson 66, Hatton-Northwood 33

Turtle Lake-Mercer 77, Center-Stanton 40

Velva 80, Drake/Anamoose 34

West Fargo 84, Grand Forks Central 48

South Dakota boys

Results Tuesday

Langford 49, Rosholt 36

L 8 20 34 49

R 4 16 24 36

L: Erikson 9, Dunt 10, Planteen 10, Larson 2, Fries 15, Blanchard 3.

R: Krueger 4, Shykowski 8, W. Lick 10, Wieser 9, D. Lick 2, Manu 2.

HOCKEY

D

Minnesota boys

Results Tuesday

Becker/Big Lake 6, Pine City/Rush City 4

Bloomington Jefferson 2, Lakeville North 1

Bloomington Kennedy 4, Champlin Park 0

Brainerd/Pillager 6, Willmar 5

Breck 6, Providence/West Lutheran/Heritage Christian 2

Cloquet/Esko/Carlton 4, Superior, Wis. 2

Delano Tigers 2, Waconia 2, OT (tie)

Duluth East 4, Minnetonka 2

Eagan 7, Burnsville 3

East Grand Forks 7, Crookston Pirates 2

Eastview 4, Apple Valley 3

Faribault/Bethlehem Academy 4, Austin/Austin Pacelli 2

Grand Rapids 7, Virginia/Mountain Iron-Buhl 3

International Falls 6, North Shore 0

Luverne Cardinals 13, Worthington/Round-Lake-Brewster 1

Marshall/Minneota/-M-B 5, Morris/Benson Area Storm 4

Mora/Hinckley-Finlayson 13, Moose Lake Area 0

New Prague 4, Farmington 2

New Ulm Eagles 9, Waseca Blue Jays 3

Northern Lakes 4, Cambridge-Isanti 1

Northfield 4, Chaska 3

Orono 7, Hutchinson 3

Prior Lake 4, Rosemount 2

Rogers 5, St. Michael-Albertville 1

Roseau 4, Warroad 0

Spring Lake Park 2, Irondale/Saint Anthony 0

St. Cloud Cathedral 3, Little Falls 1

St. Francis 8, Robbinsdale Cooper 3

St. Paul Academy/Mounds Park 7, Blake 4

St. Thomas Academy 6, Totino-Grace 1

Tartan 4, Rochester Lourdes/Stewartville 1

Thief River Falls/Goodridge/W-A-O 4, Lake of the Woods 1

Wadena-Deer Creek Wolverines 8, Bagley/Fosston/Clearbrook-Gonvick 5

Wayzata 4, Osseo 3

White Bear Lake 2, Lakeville South 1

POSTPONEMENTS AND CANCELLATIONS

Owatonna vs. Winona Winhawks, ppd.

Red Lake County Central/Red Lake Falls vs. Detroit Lakes/Perham, ppd. to Feb 7.

North Dakota boys

Results Tuesday

Fargo South 4, Devils Lake-Cando 1

Minnesota girls

Results Tuesday

Alexandria 4, St. Cloud Ice Breakers 3

Austin/Austin Pacelli 8, Faribault/Bethlehem Academy 0

Bemidji 2, Moorhead 1, OT

Blaine/Legacy Christian 5, Anoka 2

Blake 9, Minnehaha Saints 0

Centennial 3, Coon Rapids 0

Champlin Park 4, Andover 3

Cretin-Derham Hall 2, Woodbury 1

Crookston Pirates 4, Fargo North, N.D. 0

Forest Lake 3, Park (Cottage Grove) 0

Hermantown/Proctor 9, Eveleth-Gilbert Area 1

Hibbing/Chisholm 3, Northern Lakes 2

Hill-Murray 3, South St. Paul 3, OT (tie)

Litchfield/Dassel-Cokato 7, St. Peter/LeSueur-Hend./Tri-City United 2

Luverne Cardinals 11, Worthington/Fulda 2

Mankato East/Loyola 5, Rochester John Marshall/Lourdes 4

Mankato West 2, Albert Lea 1

Maple Grove 4, Elk River/Zimmerman 2

Marshall Tigers 3, Morris Benson Area Storm 2

New Prague 8, Farmington 2

Robbinsdale Armstrong/Cooper 5, North Metro 0

Rogers 3, Orono 1

Shakopee 7, Chaska/Chanhassen Storm Hawks 4

St. Paul United 4, Chisago Lakes 2

Totino-Grace 3, St. Francis/North Branch 2

Waseca Blue Jays 8, Fairmont Area 1

White Bear Lake 2, Mounds View 1

Willmar 3, Brainerd/Little Falls/Pillager 1

POSTPONEMENTS AND CANCELLATIONS

Dodge County vs. Holy Angels, ppd.

Winona Winhawks vs. Owatonna, ppd.

North Dakota girls

Results Tuesday

Crookston Pirates, Minn. 4, Fargo North 0

WRESTLING

D

Minnesota

Results Tuesday

Barnesville 55, Border West 12

Frazee 51, Blackduck/Cass Lake-Bena 21

Glencoe-Silver Lake/Lester Prairie 39, Tri-City United 31

New London-Spicer 40, BOLD 32

Pine City/Hinckley-Finlayson 41, Zimmerman 30

Willmar 40, Sauk Rapids-Rice 18

Belgrade-Brooten-Elrosa Triangular

Howard Lake-Waverly-Winsted 46, Belgrade-Brooten-Elrosa 25

Pierz 69, Howard Lake-Waverly-Winsted 7

Dassel-Cokato Triangular

Princeton 41, Dassel-Cokato 28

Watertown-Mayer/Mayer Lutheran 55, Dassel-Cokato 15

Deuel, S.D. Quadrangular

Pipestone 57, Flandreau, S.D. 15

Pipestone 71, Deuel, S.D. 6

Pipestone 84, Sioux Valley, S.D. 0

Madelia Quadrangular

Madelia/Truman/Martin Luther 42, Mankato East 33

Maple River 36, Madelia/Truman/Martin Luther 30

Park Rapids Triangular

Park Rapids 54, Crosby-Ironton 28

Park Rapids 56, Wadena-Deer Creek 21

Wadena-Deer Creek 44, Crosby-Ironton 27

Prairie Valley Triangular

Minnewaska 36, Prairie Valley 23

United North Central 61, Minnewaska 12

Red Lake County Central Triangular

Badger-Greenbush-Middle River 55, Red Lake County Central 18

Badger-Greenbush-Middle River 66, West Marshall 8

River Valley Triangular

New Ulm Eagles 45, River Valley 30

New Ulm Eagles 53, St. Clair/Mankato Loyola 23

Royalton Quadrangular

Aitkin 43, Royalton/Upsala 29

Aitkin 64, Browerville 9

Browerville 30, Ogilvie 12

Royalton/Upsala 57, Browerville 9

Royalton/Upsala 63, Ogilvie 6

Sibley East Triangular

Sibley East 39, St. James Area 19

St. James Area 57, Norwood-Young America 9

POSTPONEMENTS AND CANCELLATIONS

Dawson-Boyd/Lac qui Parle Valley at Wabasso/Red Rock Central, ppd.