« Continue Browsing

e-mail article Print     e-mail article E-mail

Published January 25 2013

High school scoreboard

Basketball

D

Minnesota boys

Results Friday

Barnesville 77, Breckenridge 40

Half: Ba. 34, Br. 26

Br.: Bussie 4, Jahnig 2, Grohman 2, Smith 6, Lorenz 16, Christenson 7, Myhra 3.

Ba.: K. Martz 14, Affield 3, Dokkebakken 5, A. Martz 8, P. Sauve 3, Strand 17, B. Sauve 23, Ishaug 2, Randklev 2.

Fertile-Beltrami 62, Win-E-Mac 58

Half: FB 32, WEM 31

WEM: Walker 20, Mckeever 19, Brown 6, Plante 8, Tradewell 3, Lisoff 2.

FB: Mosher 16, Clark 9, Ollrich 7, Schmalenberg 7, Lundberg 6, Benson 6, Sannes 5, Duckstad 6.

Mahnomen 80, Climax-Fisher 57

Half: M39, CF 29

CF: Magsum 5, Rarich 5, Grove 3, Schmidt 2, Pahl 10, Sorenson 4, Beiswenger 6, Swenson 8, Altepeter 10, Egeland 4.

M: Schoenborn 12, Guinn 5, Porter 20, Reitan 6, T. Pavek, 4, Warnsholz 9, Hanson 6, J. Pavek 18.

Norman County West 44,

Norman County East 31

Half: NCW 16, NCE 13.

NCE: Thompson 6, Hoseth 2, Lee 3, Lisburg 4, C. Stene, 13, Kraft 1, S. Stene 2.

NCW: Hellerud 13, Olson 4, Nelson 10, Hauge 15, Weltikol 2.

Ulen-Hitterdal 66, Waubun 44

Half: UH 38, W 18

W: Teiken 14, Woods-Steichen 10, Weber 9, Haugo 4, Hanks 4, Anderson 2, Spaeth 1.

UH: Henrickson 22, Schultz 20, Busby 6, Peterson 6, Hilde 2, Nelson 2, Stumbo 2, Ellefson 2, Carpenter 2, Brooks 2.

Other scores

Ada-Borup 67, Lake Park-Audubon 33

Barnesville 77, Breckenridge 40

Battle Lake 80, Underwood 51

Brainerd 60, Sartell 45

Breck 85, Providence Academy 51

Browerville 85, Eagle Valley 42

Buffalo 56, St. Michael-Albertville 43

Cloquet 75, Bemidji 57

East Grand Forks 73, Sauk Rapids-Rice 63

Elk River 60, Coon Rapids 30

Fergus Falls 57, Alexandria 52

Fertile-Beltrami 62, Win-E-Mac 58

Fosston 50, Bagley 47

Hillcrest Lutheran 66, Rothsay 38

Mahnomen 80, Climax/Fisher 57

Norman County East 44, Norman County West 31

Northern Freeze 66, Goodridge/Grygla-Gatzke 35

Park Center 73, Maple Grove 69

Parkers Prairie 64, Brandon-Evansville 40

Perham 53, Pelican Rapids 40

Pillager 70, New York Mills 52

Roseville 99, Hastings 59

Staples-Motley 59, Bertha-Hewitt 56

Stephen-Argyle 69, Lake of the Woods 36

Ulen-Hitterdal 66, Waubun 44

Virginia 75, Deer River 65, OT

West Central 62, Osakis 52

Wheaton/Herman-Norcross 66, Clinton-Graceville-Beardsley 49

Roseau Tournament

First Round

Roseau 49, Kittson County Central 46

Warren-Alvarado-Oslo 52, Warroad 49

Minnesota girls

Results Friday

Brandon-Evansville 61,

Henning 59 (OT)

Half: BE 22, H 21

End of regulation: BE 53, H 53

BE: Kokett 18, Steffenson 6, M. Friedrich 23, E. Friedrich 5, Vinson 4, Hansen 4, Bettermann 1.

H: K. Richter 9, M. Richter 14, Houselog 8, Haugdahl 20, Dagu 4, Bjorklund 4.

Mahnomen 46, Climax-Fisher 27

Half: M 16, CF 16

CF: Bowling 2, Wagner 2, Love 6, Ness 5, Berg 8, Carlson 4.

M: Foss 2, Wadena 2, London 13, Porter 9, Kersting 17, Schoenborn 3.

Waubun 54, Ulen-Hitterdal 48

Half: UH 31, W 25

W: Haverkamp 6, Lerud 2, Yost 10, Winter 14, Jasken 8, Voss 14.

UH: Henrickson 17, Anderson 2, Austinson 15, Aranda 6, Erickson 2, Bauman 4, Stumbo 2.

Other scores

Apple Valley 65, Prior Lake 59

Benilde-St. Margaret’s 46, Chisago Lakes 45

Brandon-Evansville 61, Henning 59, OT

Crosby-Ironton 69, Park Rapids 51

Elk River 57, Coon Rapids 37

Lakeville North 54, Lakeville South 43

Mahnomen 46, Climax/Fisher 27

Mankato East 65, Rochester Century 60

Mankato Loyola 57, Martin Luther 38

Mankato West 72, Faribault 29

Martin County West 58, Madelia 26

Milaca 50, Mora 39

Minneapolis Edison 79, Minneapolis South 67

Minneapolis Roosevelt 66, Minneapolis Southwest 64

Minneapolis Washburn 76, St. Paul Humboldt 47

Minneota 48, Dawson-Boyd 33

Minnewaska 44, West Central 41

Montevideo 42, MACCRAY 32

Monticello 67, Cambridge-Isanti 58

Moose Lake/Willow River 57, Duluth Marshall 28

Mountain Lake Area 58, Ellsworth 53, OT

New London-Spicer 66, Delano 57

New Richland-H-E-G 68, United South Central 39

New Ulm Cathedral 59, G-F-W 51

Nicollet 54, Lake Crystal-Wellcome Memorial 41

North Woods 62, Nashwauk-Keewatin 24

Owatonna 62, Austin 60

Park (Cottage Grove) 63, East Ridge 36

Park Center 63, Maple Grove 54

Pine Island 63, Cannon Falls 22

Plainview-Elgin-Millville 46, St. Charles 33

Princeton 57, Little Falls 43

Providence Academy 63, Breck 26

Richfield 84, Henry Sibley 26

Robbinsdale Armstrong 70, Andover 60

North Dakota boys

Results Friday

Four Winds-Minnewaukan 74,

Carrington 59

C 20 37 51 59

FWM 15 40 56 74

C: Skytland 15, Nelson 14, Johnson 11, Burnham 10, Abaurrea 7, Hendrickson 2.

FWM: Longie 29, Three Irons 18, Hill 6, Smith 4, T. McKay 4, Gourd 4, LaRock 3, Yankton 2, J. McKay 2, Cavanaugh 2.

Griggs County Central 53,

Dakota Prairie 40

DP 6 8 27 40

GCC 11 26 37 53

DP: Messner 13, Lund 8, K. Flaagon 7, Brogdon 5, D. Flaagan 3, Anderson 2, Quanbeck 2.

GCC: Wathne 17, Elefson 12, Nelson 11, Engel 8, Anderson 3, Eggermont 2.

May-Port-CG 47, Hatton-Northwood 42

H 7 19 31 42

MPCG 10 26 29 47

H: Pladson 4, Pederson 12, Hagen 9, Johnson 5, Vettelson 4, Braaten 4, Holden 4.

MPCG: Harpestad 13, Bradner 6, Nygaard 3, R. Ust 16, Enger 4, Baldwin 5.

Wahpeton 75, Grand Forks Central 47

Half: W 37, GFC 25

GFC: Mussman 4, Adams 2, Butler 1, Gause 16, Martin 2, Deem 8, Hysjulien 2, Flaagen 5, Dachtler 7.

W: Sirek 7, Lunneborg 6, Christensen 17, Nelson 4, Irwin 14, Lingen 11, Meyer 10, Dassenko 6.

Watford City 51, Bowman 50

WC 19 28 36 51

B 14 25 39 50

WC: Bates 12, Kleppen 3, Schulz 11, Brown 9, Liebel 6, Rolfsrud 8, Jorgenson 2.

B: Co. Braaten 8, Fischer 9, Palczewski 11, Fischer 14, Ch. Braaten 4, Moran 4.

Other scores

Beulah 78, Hazen 63

Bismarck St. Mary’s 71, Mandan 62

Devils Lake 69, Fargo North 53

Dickinson 76, Turtle Mountain 41

Flasher 69, New England 56

Four Winds/Minnewaukan 74, Carrington 59

Grand Forks Red River 68, Fargo South 54

Griggs County Central 53, Dakota Prairie 40

Harvey-Wells County 49, Lakota/Adams-Edmore 48

Hettinger/Scranton 69, Glen Ullin-Hebron 53

Larimore 51, Thompson 49

May Port CG 47, Hatton-Northwood 42

New Rockford-Sheyenne 45, Midkota 42

New Town 91, Kenmare 65

North Border 64, Starkweather-Munich 46

Wahpeton 75, Grand Forks Central 47

North Dakota girls

Results Friday

Central Cass 60, Kindred 54

CC 16 28 39 60

K 14 29 44 54

CC: Breske 25, Dooley 15, Camas 13, Erickson 6, Tronson 4, Cramer 4.

K: Schmit 15, Allmeras 13, Case 8, Piatz 8, Erickson 7, Martinez 1.

Ellendale 68,

LaMoure-Litchville-Marion 66 (3OT)

E 13 29 42 51 56 61 68

LLM 10 23 41 51 56 61 66

E: Bommersbach 22, Fuller 18, Wedell 16, Hack 7, Rall 5.

LLM: Piehl 20, Ulmer 16, Alber 15, Carlson 5, Good 5, Warcken 3, Hirschkom 2

Enderlin 52,

Finley-Sharon-Hope-Page 34

HPFS 4 9 23 34

E 8 29 40 52

FSHP: Anderson 2, Archer 5, Mac. Koening 2, Mad. Koening 14, Ihry 8, Erickson 3.

E: Loudt 3, M. Johnson 13, K. Johnson 3, benneweis 11, Syverson 5, Lausenberg 17.

Hankinson 62, Sargent Central 54

SC 13 29 38 54

H 15 32 43 62

SC: Schlecht 17, Enderson 5, Hajek 1, Beaver 2, Peterson 3, Hamilton 7, Mlnarik 15, Nelson 4.

H: Krump 4, Theede 4, Dahlen-Zeck 9, Gaukler 2, Asp 35, Bladow 1, Steinwehe 4, Reimann 3.

Lisbon 43, Milnor 42

M 14 24 34 42

L 5 13 32 43

M: Tompkins 17, Ellefson 8, Sakry 5, Gregor 5, Tayer 5, Petryszyn 2.

L: Nielsen 13, Deibert 12, Ripplinger 7, Lee 3, Rasmusson 3, Olson 2, Ercink 2, Opp 1.

Northern Cass 63, Richland 26

NC 20 33 49 63

R 8 13 21 26

NC: King 16, Mitzel 10, Verwest 16, Bergman 2, McDonald 15, Johnson 2, McCarthy 2.

R: Knudsen 4, Freeberg 2, Zenker 4, Jacobson 7, Foley 3, Syvertsen 4, Hopping 2.

South Border 38, Kidder County 28

SB 7 16 22 38

KC 11 13 24 28

SB: Scherbenske 12, Salzer 10, Ma. Schnabel 6, Mo. Schnabel 6, Weber 2, B. Schnabel 2.

KC: S. Rohrich 14, M. Rohrich 10, Zeisch 2, Schmidt 2.

Other scores

Ellendale 68, LaMoure-Litchville-Marion 66, 3OT

Enderlin 52, Finley-Sharon/Hope-Page 34

Hankinson 62, Sargent Central 54

Linton-HMB 56, Central Prairie 28

Lisbon 43, Milnor 42

Maple Valley 70, Fargo Oak Grove Lutheran 51

May Port CG 49, Hatton-Northwood 36

Midway-Minto 55, Fordville Lankin-Park River 44

Minot Bishop Ryan 80, Lewis and Clark-Berthold 38

Napoleon 58, Strasburg-Zeeland 48

New Salem 68, Standing Rock 46

New Town 82, Stanley 31

North Sargent 60, Lidgerwood-Wyndmere 40

North Star 80, Langdon 38

Northern Cass 63, Richland 26

Rolla 57, Rolette-Wolford 48

Sawyer 41, Drake/Anamoose 34

South Border 38, Kidder County 28

Velva 76, Westhope-Newburg 39

HOCKEY

D

Minnesota boys

Results Friday

Detroit Lakes/Perham 4, Prairie Centre Area 4, OT (tie)

East Grand Forks 4, Bemidji 0

Grand Rapids 6, International Falls 0

Lake of the Woods 2, Park Rapids Area 2, OT (tie)

Thief River Falls/Goodridge/W-A-O 5, Duluth Denfeld 2

North Dakota boys

Results Friday

Bismarck Century 11, Williston 0

Pierre, S.D. 4, Dickinson 3, OT

Minnesota girls

Results Friday

Andover 4, Robbinsdale Armstrong/Cooper 3

Benilde-St. Margaret’s 9, St. Francis/North Branch 0

Breck 4, Dodge County 2

Buffalo Bison 3, Orono 2

Chaska/Chanhassen Storm Hawks 7, Holy Family Catholic/Waconia 4

Hill-Murray 4, Tartan 0

Hopkins 4, Wayzata 4, OT (tie)

Irondale 7, St. Louis Park 0

Mounds View 3, Hastings 2

New Prague 6, New Ulm Eagles 1

North St. Paul 7, Simley 2

Thief River Falls 4, Crookston Pirates 2

North Dakota girls

Results Friday

Bismarck High 6, Fargo North 1

Fargo South 9, Williston 1

Jamestown 4, Minot 2

Mandan 4, Devils Lake 0

Wrestling

D

Minnesota

Results Friday

Mid-state Conference meet

Team scores: Detroit Lakes 213, Pequot Lakes 211, Staples Motley 95, Crosby Ironson 94, Park Rapids 77, Wadena-Deer Creek 75

Other scores

Detroit Lakes Tournament

Detroit Lakes, 213 points

Pequot Lakes, 211

Staples-Motley, 95

Crosby-Ironton, 94

Park Rapids, 77

Wadena-Deer Creek, 75

North Dakota

Results Friday

Fargo South 39, Fargo North 36

106: Fraase, FS, forfeit

113: Kiromba, FS, forfeit

120: Walton, FN, pin Ma. Bell 1:59

126: Kikopa, FS, forfeit

132: Mi. Bell, FS, tech. fall Coronato 4:26

138: Rhode, FS, pin Berntson 4:48

145: Siaway, FS, dec. Wagemann 6-2

152: Worral, FN, pin Deitemeyer 1:34

160: Hepper, FS, dec. Sem 10-7

170: Goodman, FN, forfeit

182: Aamold, FN, pin Brekhus 3:18

195: Nielson, FS, maj. dec. Rook 9-1

220: Dravitz, FN, forfeit

285: Hanson, FN, pin Krile :57

swimming

D

North Dakota boys

Results Friday

St. Michael-Albertville 98, Fargo North 86

200 medley relay: 1, STMA ‘A’ (Konsor, Guillou, Moser, Dalluge), 1:43.07. 2, FN ‘A’ (Obembe, Court, Bell-Clement, Rider), 1:46.02.

200 freestyle: 1, Richardson, STMA, 1:52.56. 2, Wenzel, FN, 1:56.86.

200 individual medley: 1, Moser, STMA, 2:08.86. 2, Rider, FN, 2:14.44.

50 freestyle: 1, Dalluge, STMA, 22.30. 2, Bjorlie, FN, 22.87.

Diving: 1, Coughlin, FN, 238.50. 2, Mahari, STMA 161.70.

100 butterfly: 1, Moser, STMA, 55.42. 2, Bell-Clement, FN, 59.06.

100 freestyle: 1, Dalluge, STMA, 49.54. 2, Bjorlie, FN, 49.95.

500 freestyle: 1, Haeska, STMA, 5:15.20. 2, Wenzel, FN, 5:22.30.

200 freestyle relay: 1, FN A (Bell-Clement, Court, Wenzel, Bjorlie), 1:33.68. 2, STMA A (Richardson, Haeska, Bolme, Gallagher), 1:35.80.

100 backstroke: 1, Obembe, FN, 85.85. 2, Lezer, STMA, 1:02.35.

100 breaststroke: 1, Guillou, STMA, 1:06.68. 2, Hassebrock, FN, 1:06.81.

400 freestyle relay: 1, FN A (Rider, Wenzel, Obembe, Bjorlie), 3:28.51. 2, FN B (Stennes, Gabel, Fisher, Ellingson), 3:49.88.