« Continue Browsing

e-mail article Print     e-mail article E-mail

Published January 24 2013

High school scoreboard

Basketball

D

Minnesota boys

Results Thursday

Fergus Falls 57, Alexandria 52

Half: A 24, FF 23

A: K. Setterstrom 2, Vogeler 12, Gorghuber 7, Krueger 6, Kriranek 8, Doyle 12, Kohler 5.

FF: Johnson 4, Reinertson 2, Hansen 2, Millard 24, Pearson 2, McAllister 7, Lemke 4, Rund 12

Other scores

Benson 61, Hancock 42

Bertha-Hewitt 79, Sebeka 69

Big Lake 60, Monticello 50

Bloomington Jefferson 52, Rosemount 43

Braham 79, Rush City 56

Browerville 75, Osakis 29

Cambridge-Isanti 72, Rogers 61

Central Minnesota Christian 66, Minneota 62

Champlin Park 75, Spring Lake Park 72

Cook County 65, Northeast Range 38

Crosby-Ironton 70, Wadena-Deer Creek 42

Delano 81, New London-Spicer 61

DeLaSalle 95, St. Anthony 44

East Grand Forks 80, Detroit Lakes 66

Eastview 57, Bloomington Kennedy 54

Ellsworth 51, Adrian 44

Eveleth-Gilbert 68, Proctor 46

Fairmont 64, St. Peter 59

Fillmore Central 47, Wabasha-Kellogg 44

Floodwood 77, Hill City 45

Foley 55, Milaca 35

Fond du Lac Ojibwe 87, Chisholm 73

Fosston 72, Red Lake County 59

Grand Rapids 61, Bemidji 46

Hawley 75, Dilworth-Glyndon-Felton 45

Heritage Christian Academy 78, New Life Academy 56

Hills-Beaver Creek 66, Westbrook-Walnut Grove 64

Hinckley-Finlayson 64, Onamia 51

Hmong Academy 53, Shattuck-Saint Mary’s 48

Lake Crystal-Wellcome Memorial 78, St. Clair 69

Lakeview 86, E.C.H.O. Charter 32

Lakeview Christian Academy 102, South Ridge 73

Lincoln HI 45, Renville County West 40

MACCRAY 60, Canby 50

Mankato Loyola 89, Nicollet 49

Maple River 75, Cleveland 40

Maranatha Christian 53, Southwest Christian (Chaska) 45

Marshall 48, Sioux Falls Washington, S.D. 40

Martin County West 67, Alden-Conger 29

Medford 51, Waterville-Elysian-Morristown 47

Melrose 38, Long Prairie-Grey Eagle 26

Minnehaha Academy 64, St. Paul Central 45

Moose Lake/Willow River 60, Aitkin 44

Mora 67, Zimmerman 58

Mountain Lake Area 66, Madelia 44

Nevis 63, Menahga 52

New Ulm 70, St. James Area 58

Owatonna 59, Rochester Century 46

Pillager 73, Parkers Prairie 61

Pine City 60, East Central 50

Red Rock Central 52, Murray County Central 36

Rochester John Marshall 87, Albert Lea 70

Russell-Tyler-Ruthton 74, Dawson-Boyd 69

Shakopee 58, Red Wing 53

Southwest Minnesota Christian 78, Edgerton 38

Southwest United 75, Fulda 66

St. Cloud Cathedral 77, Princeton 59

St. Thomas Academy 72, South St. Paul 39

Trinity 56, PACT Charter 55

Triton 76, Lyle/Austin Pacelli 49

Truman/Martin Luther 60, Granada-Huntley-East Chain 46

Virginia 71, North Woods 39

Warren-Alvarado-Oslo 60, Crookston 58

White Bear Lake 63, Coon Rapids 37

Winona 71, Rochester Mayo 48

Wrenshall 38, McGregor 32

Minnesota girls

Results Thursday

Ada-Borup 58,

Lake Park Audubon 28

Half: AB 23, LPA 14

AB: Stevenson 2, Vega 9, Kolness 13, Eggen 17, Miller 2, Lee 8, Merkens 2, Poehler 5.

LPA: Olson 11, Anderson 3, Hogie 10, Bartunek 4.

Battle Lake 51, Rothsay 48

Half: R 24, BL 20

R: Maack 12, Dunbar 11, Larson 6, Lankow 4, Peterson 5, Craig 8, Dorsey 2.

BL: Stueve 6, Scholten 2, Merickel 8, VanWatermulen 14, Rilla 6, Marso 15.

Brandon-Evansville 55, Ashby 50

Half: BE 28, A 25

BE: Kokett 18, Grandt 2, Steffenson 1, M. Friedrich 19, E. Friedrich 10, Vinson 5.

A: Sundal 20, Ras 9, Schroeder 2, Jordan 8, VanSanten 1, Elliott 2, Hansen 3.

Detroit Lakes 63, Pequot Lakes 40

Half: DL 28, PL 23

PL: Wiebolt 2, Lane 8, Buell 2, White 11, Miller 13, Kreitz 4.

DL: Foster 10, Lindquist 4, Jorgenson 3, Bridgeman 2, Nielson 19, Hutchinson 6, Kerzman 9, Olson 10.

Fergus Falls 50, St. Cloud Tech 42

Half: FF 23, SCT 15

FF: Swenson 20, Monke 11, Strand 10, Smith 6, Rasmusson 2, Traiser 1.

SCT: Burroughs 14, Soenneker 9, Wurm 7, Angell 5, Kedrowski 3, Brown 2, Boettcher 2.

Hawley 54, Breckenridge 44

Half: H 27, B 14

H: Noreen 14, Olson 2, Aakre 4, Sederberg 2, Ellefson 11, Sannes 21.

B: Engen 12, LeNoue 7, Dahlgren 6, Christensen 2, Conzemius 8, Beyer 2, Bommersbach 7.

Norman County West 60, Norman County East 54

Half: NCW 27, NCE 23

NCE: Sather 5, Turpin 9, Hoseth 1, Gall 2, Lundin 7, Kappes 14, Buchanan 16.

NCW: Hoff 4, Larson 2, Orsland 3, Brommenschenkel 26, Nelson 22, Marciniak 3.

Other scores

Aitkin 75, Hinckley-Finlayson 33

Alden-Conger 55, Janesville-Waldorf-Pemberton 41

Alexandria 61, Sartell 43

Annandale 36, Holy Family Catholic 28

Badger-Greenbush-Middle River 75, Roseau 62

Barnum 78, Wrenshall 24

Battle Lake 51, Rothsay 48

Bethlehem Academy 60, Goodhue 57

Bigfork 55, Northland 46

Bloomington Kennedy 85, Burnsville 57

Blue Earth 36, Waseca 33

BOLD 79, Melrose 49

Cannon Falls 60, Hope Academy 25

Cedar Mountain/Comfrey 71, Buffalo Lake-Hector-Stewart 42

Clearbrook-Gonvick 67, Goodridge/Grygla-Gatzke 53

Concordia Academy-Roseville 46, Fridley 37

Crosby-Ironton 39, Cloquet 30

Dawson-Boyd 60, Lakeview 37

DeLaSalle 81, St. Anthony 64

Detroit Lakes 63, Pequot Lakes 40

Duluth East 66, Duluth Denfeld 53

Duluth Marshall 45, Silver Bay 33

Eden Valley-Watkins 48, Howard Lake-Waverly-Winsted 37

Esko 90, Two Harbors 16

Eveleth-Gilbert 77, Proctor 63

Fillmore Central 61, Wabasha-Kellogg 58

Fosston 54, Bagley 44

Grand Rapids 52, Hibbing 39

Jordan 64, Sibley East 39

La Crescent 58, Luther, Wis. 46

Lake of the Woods 54, Blackduck 41

Long Prairie-Grey Eagle 54, St. John’s Prep 49

Maple Lake 63, Holdingford 53

Martin County West 59, Windom 57

McGregor 48, Moose Lake/Willow River 44

Menahga 70, Pillager 58

Minnewaska 62, Benson 36

Moorhead 77, Brainerd 50

Osakis 48, Royalton 24

Parkers Prairie 79, Hillcrest Lutheran 31

Pelican Rapids 65, Barnesville 56

Pierz 67, Kimball 62, OT

Red Lake 75, Walker-Hackensack-Akeley 56

Red Lake Falls 53, Stephen-Argyle 45

Underwood 59, Hancock 43

Upsala 66, Onamia 23

Verndale 56, Bertha-Hewitt 48

Win-E-Mac 58, Fertile-Beltrami 26

North Dakota boys

Results Thursday

Enderlin 57, Northern Cass 54 (OT)

NC 13 22 32 49 54

E 8 27 40 49 57

NC: T. Kyllo 11, Co. Springer 19, Ca. Springer 4, Brueshoff 2, Goodman 8, Dickson 7, C. Kyllo 3.

E: Huus 18, D. Bartholomay 7, D. Lindgren 13, T. Lindgren 11, Luther 6, Kittleson 2.

Griggs County Central 47,

Barnes County North 41

GCC 13 20 34 47

BCN 10 21 27 41

GCC: Ellefson 10, Engel 6, Wathne 31.

BCN: Kramlich 12, Fletcher 6, Steckler 7, Clemens 12, Wagner 2, Fehr 2.

Hillsboro-Central Valley 68, Larimore 55

L 20 31 40 55

HCV 6 24 49 68

L: Yahna 9, Grogan 19, Verkuehlen 9, Peterson 9, Hofer 9

HCV: Schildberger 16, Meyer 26, Higgins 10, Sumner 8, Hurt 2, Riemer 6

Linton-Hazelton-Moffit-Braddock 70,

South Border 47

SB 8 23 32 47

LHMB 13 37 57 70

SB: Saylor 2, A. Jacobson 4, Knoll 2, M. Jacobson 13, Kretschmar 5, Schulz 2, Pinke 10, Wishek 7, Rueb 2.

LHMB: Small 8, Baumiller 6, Purintun 19, Humann 15, Ryckman 6, Schneider 10, Bernhardt 6.

Maple Valley 69,

Finley-Sharon-Hope-Page 52

Half: MV 34, FSHP 19

FSHP: Thorson 3, Suhr 3, Breckhiemer 12, Montag 15, Archer 7, Bring 7, Ihry 6,

MV: Preston 2, C. Richman 7, Sours 2, McGough 4, Behm 6, J. Richman 13, Haseleu 35.

Milnor 66, Hankinson 43

H 14 21 26 43

M 20 44 60 66

H: Theede 4, S. Mauch 4, Prochnow 1, Birnhaum 4, Gulon 5, Hernandez 5, C. Mauch 9, K. Lenzen 2, G. Mauch 9.

M: Knutson 6, Weber 2, Schutt 2, Bussman 25, Martinson 4, L. Mund 1, Yagow 2, Goolsbey 2, W. Mund 22.

Lidgerwood-Wyndmere 47, Lisbon 36

L 12 14 27 36

LW 15 24 33 47

L: Bartholomay 12, Mangin 12, Smith 7, Anderson 4, Peasley 2.

LW: Illies 20, Harles 11, Jelinek 7, Jorgenson 4, Vasquez 3, Frank 2.

Oakes 69,

Fairmount-Campbell-Tintah 65

O 14 27 38 69

FCT 17 31 45 65

O: C. Zetocha 2, Meier 18, Bartholmew 1, E. Zetocha 5, Meehl 20, Beethe 2, Hollingsworth 9, Quandt 12.

FCT: Medenwald 13, D. Burns 35, Church 6, Christenson 2, Devine 7, M. Burns 2.

Park River 48, Langdon 45

PR 16 31 37 48

L 8 19 35 45

PR: Jelinek 4, Blasky 2, Johnson 9, Beneda 10, Hylden 11, Moe 2, Rehovsky 6, Hunter 4.

L: Pritchard 6, Weekes 8, Pengilly 3, Agnes 11, McGauvran 17.

Richland 41, Kindred 35

R 8 12 23 41

K 13 24 26 35

R: Bolme 5, Griffith 16, Workin 16, Hage 4.

K: Olien 2, Kappes 9, Bachmeier 13, Andel 4, Staton 4, Plankers 3.

Sargent Central 62, North Sargent 49

SC 21 31 52 62

NS 18 30 39 49

SC: Mlnarik 26, Weber 11, Arp 8, Schlecht 5, Zirnhelt 4, Jablonsky 4, Bergh 2, Wyum 2.

NS: Peterson 20, Drevlow 14, Noonan 6, J. Hanson 5, B. Hanson 4.

Strasburg-Zeeland 62,

Kidder County 53

SZ 14 31 46 62

KC 18 29 40 53

SZ: C. Nieuwsma 10, K. Nieuwsma 6, N. Kramer 10, B. Nieuwsma 15, M. Kramer 15, S. Scherr 6.

KC: Sand 6, Stenolfson 7, Leier 18, Six 9, Scherbenske 13.

Other scores

Bismarck Century 57, Bismarck High 52

Cavalier 55, Midway-Minto 46

Des Lacs-Burlington 74, Minot Bishop Ryan 53

Enderlin 57, Northern Cass 54, OT

Glenburn 64, Surrey 59, OT

Harding County, S.D. 75, Beach 50

Heart River 67, Grant County 53

Kenmare 62, Mohall-Lansford-Sherwood 51

Leola/Frederick, S.D. 49, Ellendale 36

Lewis and Clark-Berthold 63, Minot Our Redeemer’s 45

Linton-HMB 70, South Border 47

May Port CG 63, Thompson 41

Minot 74, Williston 38

New Town 51, North Shore 45

North Star 89, Starkweather-Munich 18

Rolette-Wolford 53, Benson County 47

Solen 75, Wakpala, S.D. 63

St. John 68, Rolla 36

Standing Rock 70, New Salem 65

Towner-Granville-Upham 43, Bottineau 35

Velva 55, Sawyer 41

North Dakota girls

Results Thursday

Carrington 50, Harvey-Wells County 44

C 10 24 38 50

HWC 8 17 28 44

C: Page 6, Braaten 5, Rosenau 2, Engelhom 10, Wendel 2, Barton 6, Hochalter 19.

HWC: Fike 5, Bruer 8, Fornshell 6, Koropatnicki 15, Wienmann 3, Neumiller 4, Schneider 3.

Other scores

Bismarck Century 63, Bismarck High 59

Dickinson Trinity 52, Glen Ullin-Hebron 22

Dunseith 43, Westhope-Newburg 30

Griggs County Central 40, Barnes County North 27

Hazen 57, Beulah 42

Killdeer 50, Richardton-Taylor 40

Lakota/Adams-Edmore 62, Midkota 38

Linton-HMB 51, South Border 43

Mandan 74, Dickinson 34

Minot 50, Williston 22

Mohall-Lansford-Sherwood 64, Tioga 21

Ray 56, Burke County 36

Shiloh Christian 73, Flasher 48

Trenton 63, Powers Lake 30

Wakpala, S.D. 60, Solen 44

South Dakota boys

Results Thursday

Rosholt 59, Florence Henry 44

FH 11 17 26 44

R 19 31 43 59

FH: Byer 7, Erygiel 12, Tascakevt 6, Wensing 9, Reiten 10.

R: Krueger 17, Shypkowski 9, W. Lick 6, Braun 10, Wieser 4, Dy. Lick 1, De. Lick 1, Zach 2, Meyer 2, McClean 3, Krueger 4.

HOCKEY

D

Minnesota boys

Results Thursday

Albert Lea 1, Owatonna 1, OT (tie)

Andover 6, Coon Rapids 0

Blaine 6, Robbinsdale Armstrong 4

Brainerd/Pillager 5, St. Cloud Tech 1

Cambridge-Isanti 1, Monticello/Annandale/Maple Lake 0

Centennial 5, Maple Grove 4

Crookston 4, Park Rapids/Menahga/Nevis/WHA 1

Dodge County 4, LSHSPTCUC Bulldogs 3

East Grand Forks 4, Grand Forks Red River, N.D. 0

Edina 5, Hopkins 0

Hastings 3, White Bear Lake 2

Hill-Murray 3, St. Thomas Academy 1

Holy Angels 12, Chaska 2

Holy Family Catholic 4, Rochester Lourdes/Stewartville 2

La Crescent/Houston 12, Sparta/Mauston, Wis. 0

Minnetonka 3, Wayzata 1

Mora/Hinckley-Finlayson 7, North Branch 3

Osseo 6, Champlin Park 2

Princeton 3, Little Falls 0

St. Cloud Apollo 2, River Lakes 0

St. Cloud Cathedral 1, Orono 0

St. Louis Park 6, Robbinsdale Cooper 5

St. Michael-Albertville 5, Buffalo 3

Tartan 10, Richfield 1

Totino-Grace 4, Irondale/Saint Anthony 1

Willmar 3, Alexandria 2

Minnesota girls

Results Thursday

Alexandria 5, Willmar 2

Apple Valley 1, Bloomington Kennedy 0

Bloomington Jefferson 3, Prior Lake 0

Burnsville 4, Rosemount 0

Cloquet/Esko/Carlton 2, Duluth Northern Stars 1

Eagan 4, Lakeville South 3

Lakeville North 5, Eastview 1

Mankato East/Loyola 3, Rochester Century 2, OT

Minnetonka 8, Centennial 0

Moorhead 7, Fergus Falls 4

New Ulm Eagles 3, Litchfield/Dassel-Cokato 1

North Wright County 3, River Lakes 0

Onalaska, Wis. 11, Winona Winhawks 7

Owatonna 5, Albert Lea 0

Park Rapids Area 7, Lake of the Woods 0

Red Wing 8, Farmington 1

Rochester John Marshall/Lourdes 4, Rochester Mayo 0

Spring Lake Park/St. Anthony 2, Minneapolis 0

St. Paul Blades 7, Waseca Blue Jays 1

North Dakota boys

Results Thursday

West Fargo 3, Jamestown 2

Fargo South 4, Devils Lake 1

Grand Forks Central 3, Grafton-Park River 1

Minot 6, Mandan 3

East Grand Forks, Minn. 4, Grand Forks Red River 0

Wrestling

D

Minnesota

Results Thursday

Moorhead 57, Fargo South 13

106: Berry, FS, dec. Brendemuhl 6-2

113: Bell, FS, tech. fall Tallakson 24-9

120: Dickhaus, M, Kiromba, 12-5

126: Rositas, M, dec. Kikopa 10-3

132: Bell, FS, tech. fall Solid 22-7

138: Olson, M, won by forfeit.

145: Trove, M, dec. Rhode 10-0

152: Hurst, M, pin Deitemeyer 3:44

160: Carpenter, M, tech. fall Hepper 16-0

170: Berry, M, pin Brekhus 5:26

182: Wheeler, M, won by forfeit.

195: Morlock, M, pin Nielson 2:46

220: Jerome, M, pin Krile 2:36

285: Edner, M, won by forfeit.

Other scores

Crookston 54, Bagley/Fosston 21

North Dakota

Results Thursday

Fargo Davies 51, Wahpeton 18

106: Morris, FD, maj. dec. Lenoue, 20-9.

113: Skaare, FD, maj. dec. B. Thiel, 12-0.

120: Berg, W, dec. Nemer, 4-0.

126: Burnside,FD, dec. L. Meyer, 9-3.

132: Finch, FD, pinned J. Thiel, 3:31.

138: Moe, FD, forf.

145: W. Meyer, W, tb-1, Mehring, 5-1.

152: Lehmann, W, pinned Isakson, 2:21.

160: Alexander, FD,dec. McNary, 8-7.

170: Crissler, FD, pinned Edwardson, 1:52.

182: Mairs, FD, pinned McCall, 0:59.

195: Martin, FD, pinned Bellmore, 1:59.

220: N. Kjera, FD, pinned Deike, 4:43.

285: Ringdahl, W, pinned D. Kjera, 5:54.

West Fargo 50,

Grand Forks Red River 21

106: Cronin, WF, pin Larimer 0:49

113: Johnson, GF, pin Cronin 4:23

120: Shearer, WF, pin Richter 0:25

126: Murphy, GF, pin Genova 3:40

132: Shearer, WF, dec. Christen 3-1

138: Larimer, GF, dec. Austermiller 7-5

145: Kragnes, WF, maj. dec. Hanevold 13-2

152: Kragnes, WF, pin Trenne 1:05

160: Schulz, WF, maj. dec. Forrester 18-7

170: Kuznia, WF, pin Goulet 0:53

182:Z. Lehmann, WF, pin Sondreal 3:20

195: P. Lehmann, WF, pin Bertsch 1:32

220: Eider, WF, dec. Oster 3-0

285: Bjerk, GF, pin Metz 0:16

Other scores

Carrington 64, Devils Lake 10

Bismarck Century 49, Dickinson 15

Oakes 41, Linton Hazelton-Moffit-Bradick