« Continue Browsing

e-mail article Print     e-mail article E-mail

Published January 21 2013

Scoreboard

FOOTBALL

D

Professional

Schedule

Conference Championships

Sunday

San Francisco 28, Atlanta 24

Baltimore 28, New England 13

Pro Bowl

Sunday

At Honolulu

AFC vs. NFC, 6 p.m. (NBC)

Super Bowl

Sunday, Feb. 3

At New Orleans

Baltimore vs. San Francisco, 5 p.m. (CBS)

College

Bowl schedule

Saturday

Senior Bowl

At Mobile, Ala.

North vs. South, 3 p.m. (NFLN)

BASKETBALL

D

Professional

Standings and schedule

NBA

WESTERN CONFERENCE

Northwest Division

W L Pct GB

Oklahoma City 32 9 .780 —

Denver 25 18 .581 8

Utah 22 19 .537 10

Portland 20 21 .488 12

Minnesota 17 21 .447 13½

Southwest Division

San Antonio 33 11 .750 —

Memphis 26 14 .650 5

Houston 22 21 .512 10½

Dallas 18 24 .429 14

New Orleans 14 27 .341 17½

Pacific Division

L.A. Clippers 32 10 .762 —

Golden State 25 15 .625 6

L.A. Lakers 17 24 .415 14½

Sacramento 16 26 .381 16

Phoenix 13 28 .317 18½

EASTERN CONFERENCE

Atlantic Division

New York 25 14 .641 —

Brooklyn 25 16 .610 1

Boston 20 20 .500 5½

Philadelphia 17 24 .415 9

Toronto 15 26 .366 11

Southeast Division

Miami 26 12 .684 —

Atlanta 23 18 .561 4½

Orlando 14 26 .350 13

Charlotte 10 31 .244 17½

Washington 9 30 .231 17½

Central Division

Indiana 26 16 .619 —

Chicago 24 16 .600 1

Milwaukee 21 18 .538 3½

Detroit 15 25 .375 10

Cleveland 10 32 .238 16

Sunday

Toronto 108, L.A. Lakers 103

Dallas 111, Orlando 105

Detroit 103, Boston 88

Denver 121, Oklahoma City 118, OT

Monday

Indiana 82, Memphis 81

New Orleans 114, Sacramento 105

Atlanta 104, Minnesota 96

Houston 100, Charlotte 94

Brooklyn 88, New York 85

Golden State 106, L.A. Clippers 99

San Antonio 90, Philadelphia 85

Chicago 95, L.A. Lakers 83

Washington 98, Portland 95

Today

Boston at Cleveland, 6 p.m.

Orlando at Detroit, 6:30 p.m.

Philadelphia at Milwaukee, 7 p.m.

Oklahoma City at L.A. Clippers, late

Wednesday

Brooklyn at Minnesota, 7 p.m.

Atlanta at Charlotte, 6 p.m.

Toronto at Miami, 6:30 p.m.

Detroit at Chicago, 7 p.m.

Denver at Houston, 7 p.m.

L.A. Lakers at Memphis, 7 p.m.

New Orleans at San Antonio, 7:30 p.m.

Washington at Utah, 8 p.m.

Indiana at Portland, 9 p.m.

Phoenix at Sacramento, 9 p.m.

Oklahoma City at Golden State, 9:30 p.m.

College men

Standings and schedule

Big Ten

Conf. All

Michigan State 5-1 16-3

Michigan 4-1 17-1

Indiana 4-1 16-2

Wisconsin 4-1 13-5

Minnesota 3-2 15-3

Ohio State 3-2 13-4

Purdue 3-2 10-8

Iowa 2-3 13-5

Northwestern 2-4 11-8

Illinois 1-4 14-5

Nebraska 0-5 10-9

Penn State 0-6 8-10

Sunday

Indiana 67, Northwestern 59

Today

Iowa at Ohio State

Michigan State at Wisconsin

Illinois at Nebraska

Wednesday

Penn State at Indiana

Minnesota at Northwestern, 8 p.m.

Thursday

Purdue at Michigan

Saturday

Ohio State at Penn State

Minnesota at Wisconsin, 1 p.m.

Northwestern at Nebraska

Summit League

Conf. All

North Dakota State 7-1 16-4

Western Illinois 7-1 15-4

South Dakota State 6-2 15-6

South Dakota 4-4 8-12

Oakland 3-4 8-13

Missouri Kansas City 3-5 6-14

Fort Wayne 2-5 9-12

Nebraska Omaha 2-6 5-16

IUPUI 1-7 6-16

Today

Houston Baptist at Kansas City

Thursday

Western Illinois at Fort Wayne

IUPUI at Oakland

Omaha at South Dakota

Saturday

North Dakota State at South Dakota State, 2 p.m.

Western Illinois at Oakland

Omaha at Kansas City

IUPUI at Fort Wayne

Thursday, January 31

South Dakota at South Dakota State

Fort Wayne at Omaha

Kansas City at North Dakota State, 7 p.m.

Big Sky

Conf. All

Weber State 8-0 13-3

Montana 8-0 12-4

North Dakota 4-4 7-10

Montana State 4-4 7-9

Southern Utah 3-5 5-12

Sacramento State 3-5 8-8

Northern Arizona 3-5 6-12

Portland State 3-5 5-10

Northern Colorado 3-5 5-11

Idaho State 3-5 4-13

Eastern Washington 2-6 4-14

Monday

Montana State 76, Southern Utah 68

Thursday

Northern Colorado at Northern Arizona

Idaho State at Montana

North Dakota at Sacramento State, 7:05 p.m.

Portland State at Southern Utah

Weber State at Montana State

Saturday

North Dakota at Northern Arizona, 2:05 p.m.

Weber State at Montana

Idaho State at Montana State

Eastern Washington at Southern Utah

Northern Colorado at Sacramento State

Monday, January 28

Portland State at Eastern Washington

NSIC

North

Conf. All

St. Cloud State 9-3 13-3

Northern State 9-3 14-5

MSU Moorhead 8-4 14-4

Bemidji State 6-6 8-8

Minot State 5-7 6-10

Minnesota Duluth 2-10 4-12

U-Mary 2-10 3-13

Minn.-Crookston 0-12 3-13

South

Conf. All

MSU-Mankato 11-1 15-1

Winona State 10-2 16-3

Upper Iowa 9-3 13-5

Augustana 8-4 12-4

SW Minnesota State 7-5 10-9

Wayne State 6-6 12-6

Sioux Falls 3-9 7-9

Concordia-St. Paul 1-11 3-13

Friday

Wayne State at Minnesota State

Upper Iowa at Southwest Minnesota State

Northern State at Minnesota-Crookston

MSU Moorhead at Bemidji State, 8 p.m.

Winona State at Sioux Falls

Minnesota Duluth at U-Mary

Augustana at Concordia-St. Paul

St. Cloud State at Minot State

Saturday

Northern State at Bemidji State

Minnesota Duluth at Minot State

Wayne State at Concordia-St. Paul

MSU Moorhead at Minnesota-Crookston, 6 p.m.

St. Cloud State at U-Mary

Augustana at Minnesota State

Winona State at Southwest Minnesota State

Upper Iowa at Sioux Falls

MIAC

Conf. All

St. Thomas 11-1 16-1

Augsburg 9-3 14-3

Concordia 8-4 11-6

Carleton 6-5 9-7

Gustavus 7-5 10-7

Bethel 6-6 10-7

St. John’s 6-6 7-10

St. Olaf 5-7 6-11

Hamline 4-8 7-10

St. Mary’s 2-10 3-14

Macalester 1-10 4-12

Monday

St. Olaf 70, Gustavus 66

Hamline 94, St. Mary’s 78

St. John’s 73, Carleton 66

Augsburg 69, Bethel 65

Concordia 54, St. Thomas 52

Wednesday

Saint John’s at Macalester

Saint Mary’s at St. Thomas

Gustavus at Bethel

Augsburg at Hamline

Concordia at Carleton

Saturday

Carleton at Bethel

Augsburg at Concordia

Gustavus at Saint John’s

Macalester at St. Olaf

Hamline at St. Thomas

ND Area

All

Valley City State 12-4

Jamestown 7-11

Mayville State 4-12

Thursday

Valley City at Dakota State

Mayville State at Jamestown College

Saturday

Oglala Lakota College at Valley City

Minot Air Force Base at Mayville State

Sunday, January 27

Oglala Lakota College at Jamestown College

Wednesday, January 30

Jamestown College at Valley City

Results Monday

The AP Top 25

3. Syracuse (18-1) beat No. 21 Cincinnati 57-55. Next: at Villanova, Saturday.

21. Cincinnati (16-4) lost to No. 3 Syracuse 57-55. Next: vs. Rutgers, Wednesday, Jan. 30.

24. Notre Dame (15-4) lost to Georgetown 63-47. Next: at South Florida, Saturday.

Other scores

MIDWEST

Georgetown 63, Notre Dame 47

Wright St. 64, Detroit 62

EAST

Georgia St. 71, Towson 69

Loyola (Md.) 65, Fairfield 60

Syracuse 57, Cincinnati 55

FAR WEST

Montana St. 76, S. Utah 68

SOUTH

Alabama St. 49, Alcorn St. 46

Coppin St. 67, Hampton 65, OT

Florida A&M 89, SC State 77

NC Central 71, Howard 36

New Orleans 96, NJIT 94, 3OT

Norfolk St. 73, Morgan St. 71

Savannah St. 43, Bethune-Cookman 40

Southern U. 82, Alabama A&M 68

Texas Southern 75, MVSU 48

SOUTHWEST

Ark.-Pine Bluff 55, Prairie View 51

Baylor 64, Oklahoma St. 54

Oklahoma 73, Texas 67

Polls

AP Top 25

Record Pts Prv

1. Duke (39) 16-1 1,578 3

2. Michigan (11) 17-1 1,539 5

3. Kansas (7) 16-1 1,486 4

3. Syracuse (8) 17-1 1,486 6

5. Louisville 16-2 1,348 1

6. Arizona 16-1 1,270 7

7. Indiana 16-2 1,211 2

8. Florida 14-2 1,181 10

9. Butler 16-2 1,146 13

10. Gonzaga 17-2 994 8

11. Kansas St. 15-2 927 16

12. Minnesota 15-3 905 9

13. Michigan St. 16-3 831 18

14. Ohio St. 13-4 701 11

15. New Mexico 16-2 659 19

16. Oregon 16-2 624 21

17. Creighton 17-2 611 12

18. NC State 15-3 587 14

19. VCU 16-3 433 22

20. Wichita St. 17-2 363 —

21. Cincinnati 16-3 322 —

22. Missouri 13-4 234 17

23. Mississippi 15-2 172 —

24. Notre Dame 15-3 123 20

25. Miami 13-3 93 —

Others receiving votes: Marquette 92, Wisconsin 55, UCLA 41, UNLV 32, Wyoming 28, San Diego St. 26, Colorado St. 7, Memphis 6, Georgetown 4, Iowa St. 3, North Carolina 3, Louisiana Tech 2, Bucknell 1, Pittsburgh 1.

USA Today/ESPN Top 25

Record Pts Pvs

1. Duke (20) 16-1 755 3

2. Kansas (8) 16-1 732 4

3. Michigan (1) 17-1 712 5

4. Syracuse (2) 17-1 699 6

5. Louisville 16-2 633 1

6. Arizona 16-1 609 7

7. Florida 14-2 588 9

8. Indiana 16-2 576 2

9. Butler 16-2 523 13

10. Gonzaga 17-2 454 8

11. Michigan State 16-3 439 17

12. Creighton 17-2 376 10

13. Kansas State 15-2 372 18

14. Minnesota 15-3 343 12

15. Ohio State 13-4 342 11

16. VCU 16-3 305 19

17. New Mexico 16-2 304 21

18. N.C. State 15-3 234 15

19. Oregon 16-2 211 —

20. Cincinnati 16-3 179 24

21. Wichita State 17-2 145 —

22. Missouri 13-4 130 16

23. Notre Dame 15-3 84 20

24. Mississippi 15-2 69 —

25. San Diego State 14-4 60 14

Others receiving votes: Miami 49, Wisconsin 42, UNLV 23, Marquette 20, Wyoming 17, Colorado State 16, Oklahoma State 7, Iowa State 5, Pittsburgh 5, UCLA 5, Bucknell 3, Illinois 3, Georgetown 2, Stephen F. Austin 2, Middle Tennessee 1, Saint Mary’s 1.

College women

Schedule

Big Ten

Conf. All

Michigan 4-0 15-2

Penn State 4-0 14-2

Michigan State 4-1 16-2

Purdue 4-1 15-3

Iowa 3-2 14-5

Nebraska 3-3 13-6

Illinois 3-3 10-8

Minnesota 2-3 13-6

Indiana 1-4 10-8

Northwestern 1-4 9-9

Ohio State 1-5 11-8

Wisconsin 1-5 9-10

Thursday

Michigan at Indiana

Michigan State at Nebraska

Wisconsin at Iowa

Thursday, January 31

Iowa at Illinois

Michigan at Minnesota, 7 p.m.

Penn State at Wisconsin

Michigan State at Northwestern

Sunday, February 3

Ohio State at Indiana

Minnesota at Nebraska, 2 p.m.

Summit League

Conf. All

South Dakota State 6-1 14-6

IUPUI 4-2 10-8

South Dakota 4-2 9-10

Nebraska Omaha 3-3 13-5

Western Illinois 3-3 10-8

North Dakota State 3-4 7-12

Missouri Kansas City 2-4 6-13

Oakland 2-5 8-11

Fort Wayne 2-5 6-13

Thursday

Kansas City at IUPUI

South Dakota at Western Illinois

North Dakota State at Omaha, 7 p.m.

Saturday

Oakland at Fort Wayne

South Dakota at IUPUI

South Dakota State at Omaha

Kansas City at Western Illinois

Tuesday, January 29

Western Illinois at Chicago State

Wednesday, January 30

South Dakota State at South Dakota

Big Sky

Conf. All

Montana State 7-1 13-4

Montana 6-2 12-5

Idaho State 5-3 10-7

Eastern Washington 6-3 10-8

Sacramento State 4-3 9-7

Northern Colorado 4-3 7-9

Southern Utah 3-4 9-8

Northern Arizona 3-4 4-12

Portland State 3-6 9-9

North Dakota 2-6 7-10

Weber State 0-8 0-17

Monday

Montana 78, Southern Utah 63

Eastern Washington 68, Portland State 56

Thursday

Montana State at Weber State

Sacramento State at North Dakota, 7 p.m.

Montana at Idaho State

Northern Arizona at Northern Colorado

Southern Utah at Portland State

Saturday

Montana at Weber State

Montana State at Idaho State

Northern Arizona at North Dakota, 2 p.m.

Southern Utah at Eastern Washington

Sacramento State at Northern Colorado

NSIC

North

Conf. All

Northern State 8-4 12-4

St. Cloud State 8-4 12-4

Mary 7-5 12-6

Minnesota Duluth 7-5 10-6

MSU Moorhead 6-6 9-7

Minot State 4-8 8-8

Bemidji State 3-9 7-9

Minn.-Crookston 2-10 5-11

South

Conf. All

Augustana 10-2 14-2

Concordia St. Paul 9-3 11-5

Minnesota State 8-4 12-4

Winona State 8-4 14-5

Wayne State 7-5 11-5

Sioux Falls 5-7 8-8

Upper Iowa 3-9 6-13

SW Minnesota State 1-11 2-15

Friday

MSU Moorhead at Bemidji State, 6 p.m.

Wayne State at Minnesota¬ State

Northern State at Minnesota¬-Crookston

St. Cloud State at Minot State

Minnesota¬ Duluth at U-Mary

Upper Iowa at Southwest Minnesota¬ State

Winona State at Sioux Falls

Augustana at Concordia-St. Paul

Saturday

Northern State at Bemidji State

Wayne State at Concordia-St. Paul

MSU Moorhead at Minnesota¬-Crookston, 4 p.m.

Augustana at Minnesota¬ State

St. Cloud State at U-Mary

Minnesota¬ Duluth at Minot State

Winona State at Southwest Minnesota¬ State

Upper Iowa at Sioux Falls

MIAC

Conf. All

St. Thomas 11-2 13-3

Concordia 11-2 12-4

Gustavus 10-3 11-5

Saint Benedict 10-3 12-4

Saint Mary’s 10-3 13-3

Hamline 6-7 6-10

St. Olaf 6-7 8-8

Carleton 4-9 4-12

Augsburg 4-9 6-10

Macalester 3-10 4-12

Bethel 2-11 3-13

St. Catherine 1-12 2-14

Monday

Concordia 69, St. Thomas 62

St. Olaf 62, Gustavus 49

St. Benedict 75, Carleton 63

Saint Mary’s 62, Hamline 59

Augsburg 63, Bethel 61

St. Catherine 84, Macalester 82 (OT)

Wednesday

Concordia at Carleton

St. Thomas at Saint Mary’s

Hamline at Augsburg

Macalester at Saint Benedict

St. Olaf at St. Catherine

Bethel at Gustavus

Saturday

Macalester at St. Olaf

Augsburg at Concordia

Carleton at Bethel

Hamline at St. Thomas

Saint Benedict at Gustavus

Saint Mary’s at St. Catherine

ND Area

All

Valley City State 15-2

Jamestown 14-3

Mayville State 13-1

Sunday

Jamestown College 79, Mayville State 61

Valley City State 71, Dakota State 52

Thursday

Mayville State at Jamestown College

Valley City at Dakota State

Sunday, January 27

Oglala Lakota College at Jamestown College

Monday, January 28

Dakota State at Mayville State

Results Monday

The AP Top 25

3. UConn (17-1) beat No. 4 Duke 79-49. Next: at Cincinnati, Saturday.

4. Duke (16-1) lost to No. 3 UConn 79-49. Next: at Clemson, Thursday.

8. Penn State (15-2) beat No. 23 Michigan 59-49. Next: vs. Minnesota, Thursday.

23. Michigan (15-3) lost to No. 8 Penn State 59-49. Next: at Indiana, Thursday.

Other scores

MIDWEST

Creighton 73, Missouri St. 53

Morehead St. 70, SE Missouri 64

Penn St. 59, Michigan 49

Wichita St. 70, Drake 51

EAST

Bryant 65, Wagner 47

CCSU 77, Mount St. Mary’s 73, OT

LIU Brooklyn 70, Fairleigh Dickinson 62

Monmouth (NJ) 68, St. Francis (NY) 64

Quinnipiac 85, St. Francis (Pa.) 69

Sacred Heart 70, Robert Morris 66

UConn 79, Duke 49

FAR WEST

E. Washington 68, Portland St. 56

Montana 78, S. Utah 63

SOUTH

Alabama St. 54, Alcorn St. 46

Belmont 65, E. Kentucky 49

Bethune-Cookman 50, Savannah St. 41

Florida A&M 61, SC State 56

Florida Gulf Coast 67, Lipscomb 37

Hampton 58, Coppin St. 50

Howard 56, NC Central 30

Mercer 79, ETSU 64

Murray St. 68, E. Illinois 58

Norfolk St. 81, Morgan St. 68

SC-Upstate 61, Kennesaw St. 52

SIU-Edwardsville 54, Austin Peay 49

Southern U. 76, Alabama A&M 63

Stetson 62, N. Kentucky 39

Texas Southern 58, MVSU 47

UT-Martin 81, Tennessee Tech 63

SOUTHWEST

Ark.-Pine Bluff 57, Prairie View 50

Poll

AP Top 25

Record Pts Prv

1. Baylor (35) 16-1 992 1

2. Notre Dame 16-1 947 2

3. UConn (2) 16-1 914 3

4. Duke (3) 16-0 907 4

5. Kentucky 17-1 819 5

6. Stanford 16-2 799 6

7. California 15-2 756 7

8. Penn St. 14-2 722 8

9. Tennessee 15-3 678 9

10. Maryland 14-3 634 10

11. North Carolina 18-1 614 11

12. Oklahoma St. 13-2 442 17

13. Louisville 15-4 413 15

14. Georgia 16-3 405 13

15. Purdue 15-3 387 12

16. Texas A&M 14-5 371 20

17. Dayton 15-1 343 18

18. South Carolina 16-3 341 19

19. UCLA 13-4 315 14

20. Colorado 15-2 279 21

20. Oklahoma 15-3 279 16

22. Florida St. 15-3 227 22

23. Michigan 15-2 142 25

24. Iowa St. 13-3 125 24

25. Michigan St. 16-2 60 —

Others receiving votes: Syracuse 25, Villanova 16, Kansas 14, UTEP 8, Delaware 7, Arkansas 5, Iowa 4, Texas Tech 3, Vanderbilt 3, Nebraska 2, Green Bay 1, Miami 1.

High school boys

Minnesota

Results Monday

Albany 48, Foley 43

Annandale 58, Sartell 41

Central Lyon, Iowa 64, Hills-Beaver Creek 58

Crookston 70, Roseau 40

Fairmont 75, Ellsworth 55

Houston 43, Hope Lutheran 42

Lake Crystal-Wellcome Memorial 74, Truman/Martin Luther 67

Long Prairie-Grey Eagle 35, Royalton 21

Luverne 75, Adrian 38

Mankato Loyola 64, St. Clair 46

Martin County West 75, Cleveland 60

Minnetonka 76, Minneapolis Henry 64

Northland 94, McGregor 62

Russell-Tyler-Ruthton 89, Edgerton 61

Spring Grove 71, Fillmore Central 67

St. Peter 80, Blue Earth 53

Wabasso 64, New Ulm Cathedral 34

West Central 60, Ashby 51

Windom 57, Murray County Central 38

North Dakota

Results Monday

LaMoure-Litchville-Marion 62,

Napoleon 34

L LM 16 27 50 62

N 4 13 21 34

LLM: Meiklejohn 14, Podoll 4, Stemen 7, D. Thielges 3, Olson 19, B. Thielges 8.

N: Dylan A. Bitz 15, Breidenbach 4, Feist 6, Moser 4, Fettig 3, Dylan C. Bitz 2.

Richland 53, Lidgerwood-Wyndmere 37

R 13 24 38 53

LW 7 18 27 37

R: Griffith 19, Paczkowski 14, Workin 12, Bolme 4, Dufner 3, Hage 1.

LW: Illies 21, Vasquez 7, Harles 7, Frank 2.

Wahpeton JV 78,

Fairmount-Campbell-Tintah 40

W 18 33 55 78

FCT 8 16 28 40

W: Yagge 5, Poppen 2, Grueneich 12, Zarak 11, Hoistad 2, Ralph 10, Kaiser 6, Strand 12, Matejcek 9, Albrecht 9.

FCT: Medenwald 8, D. Burns 10, Campbell 9, E. Christiansen 2, C. Christiansen 1, DeVine 4, M. Burns 6.

Other scores

Drake/Anamoose 63, Max 46

Four Winds/Minnewaukan 92, Standing Rock 68

Griggs County Central 54, Drayton/Valley-Edinburg 53

LaMoure-Litchville-Marion 62, Napoleon 34

Lewis and Clark-Berthold 77, Ray 41

Milnor 73, Kindred 61

Richland 53, Lidgerwood-Wyndmere 37

South Border 63, Grant County 61

Velva 48, Towner-Granville-Upham 46

Wahpeton JV 78, Fairmount-Campbell-Tintah 40

Poll

Class B

Team Record Pts LW

1. Beulah (13) 13-0 130 1

2. North Star 11-1 114 2

3. Dickinson Trinity 13-1 102 3

4. Rugby 12-1 88 4

5. Carrington 12-0 81 5

6. Four Winds-Minn. 10-2 57 7

7. Fargo Oak Grove 11-2 55 6

8. Strasburg-Zeeland 12-0 35 9

9. Trenton 10-1 14 8

10. Des Lacs-B 10-2 13 10

Others receiving votes: Berthold (12-1), Turtle Lake-Mercer (12-1), LaMoure-Litchville-Marion (10-2), Powers Lake (11-1), Maple Valley (8-2).

High school girls

Minnesota

Results Monday

Norman County East 52,

Lake Park-Audubon 44 (OT)

Half: LPA 20, NCE 19

End of regulation: NCE 41, LPA 41

LPA: Sunram 6, Olson 10, Anderson 12, Hauge 9, Raaen 3, Bartunek 4.

NCE: Sather 3, Turpin 8, Ohseth 2, Lundin 13, Kappes 10, Buchanan 12, Ihringer 4.

Norman County West 51,

Ulen-Hitterdal 37

Half: NCW 23, UH 15

UH: Henrickson 4, Klemetson 5, Anderson 7, Austinson 13, Aranda 2, Bauman 6.

NCW: Hoff 6, D. Fike 1, Orsland 2, Brommenschenkel 15, Nelson 26, Marciniak 1.

Win-E-Mac 65, Mahnomen 33

Half: WEM 32, M 15

M: Wadena 2, Porter 11, Kersting 4, Schoenborn 10, Walker 6.

WEM: Kaster 20, McKeever 24, Ross 6, Juhl 4, MAndt 4, Sonstelie 4, Glass 3.

Other scores

Alden-Conger 59, Glenville-Emmons 18

Atwater-Cosmos-Grove City 46, Paynesville 44

Bagley 70, Fertile-Beltrami 36

Barnum 58, Cromwell 55

Central Lyon, Rock Rapids, Iowa 64, Hills-Beaver Creek 35

Chisholm 55, Floodwood 49

Dilworth-Glyndon-Felton 76, Park Rapids 52

Esko 58, Hermantown 25

Eveleth-Gilbert 60, Deer River 32

Fairmont 55, Ellsworth 47

Fosston 48, Climax/Fisher 36

Grand Meadow 56, LeRoy-Ostrander 42

Holy Family Catholic 72, Norwood-Young America 64

Hope Lutheran 48, Houston 35

International Falls 75, Lake of the Woods 46

Kerkhoven-Murdock-Sunburg 65, Ortonville 29

Lanesboro 45, Mabel-Canton 34

Lyle/Austin Pacelli 75, Schaeffer Academy 25

Madelia 56, Janesville-Waldorf-Pemberton 49

Milbank, S.D. 48, Morris Area/Chokia-Alberta 47

Mountain Iron-Buhl 85, Two Harbors 15

Norman County East 52, Lake Park-Audubon 44, OT

Norman County West 51, Ulen-Hitterdal 37

Northern Freeze 47, Kittson County Central 41

Roseau 65, Red Lake 49

Sibley East 45, Maple River 12

St. Peter 46, Blue Earth 37

Stephen-Argyle 67, Sacred Heart 56

Virginia 49, Proctor 44

Warren-Alvarado-Oslo 37, Red Lake Falls 32

Win-E-Mac 65, Mahnomen 33

North Dakota

Results Monday

Midkota 57, North Sargent 41

M 21 35 45 57

NS 11 18 26 41

M: S. Harding 2, Berge 15, S. Ronningen 26, B. Ronningen 4, C. Harding 6, Boote 4.

NS: Kempel 11, Jacobson 2, Johnson 2, K. Sandness 4, Anderson 2, Enderson 6, LaTraille 1, L. Sandness 4, Hansana 9.

Other scores

Lakota/Adams-Edmore 56, Carrington 53

Max 51, Drake/Anamoose 42

Midkota 57, North Sargent 41

New England 43, Glen Ullin-Hebron 25

New Town 75, Divide County 34

South Border 52, Pingree/Buchanan-Kensal 43

Strasburg-Zeeland 53, Edgeley-Kulm-Montpelier 27

Poll

Class B

Team Record Pts LW

1. Minot Ryan (13) 8-0 130 1

2. Grafton 9-0 115 2

3. New Town 8-1 87 5

4. Maple Valley 9-1 79 6

5. Napoleon 9-1 62 3

6. Hillsboro-CV 9-2 54 9

7. Thompson 8-2 48 4

8. Northern Cass 8-0 47 10-T

9. Bismarck Shiloh 8-2 21 8

10. Kindred 7-2 20 10-T

Others receiving votes: Ray (9-0), Benson Country (7-1), Parshall (10-0), Midkota (4-2), Velva (7-1), Central Cass (5-1), Beach (6-2).

South Dakota

Results Monday

Rosholt 73, Langford Area 59

L 9 26 35 59

R 19 31 54 73

L: Carson 20, Amundson 6, Erickson 6, Williams 9, Si. Bivens 2, Sa. Bivens 5, Ogren 2.

R: M. Eggers 19, Kea. Jackson 11, Pistorius 7, Zach 10, Tangen 9, Ken. Jackson 2, Hokanson 2, A. Eggers 12.

HOCKEY

D

Professional

Standings and schedule

NHL

WESTERN CONFERENCE

Northwest Division

GP W L OT Pts GF GA

Minnesota 2 2 0 0 4 5 2

Edmonton 1 1 0 0 2 3 2

Vancouver 2 0 1 1 1 5 10

Calgary 2 0 2 0 0 5 9

Colorado 1 0 1 0 0 2 4

Central Division

Chicago 2 2 0 0 4 11 6

St. Louis 2 2 0 0 4 10 3

Columbus 2 1 0 1 3 6 6

Detroit 2 1 1 0 2 4 9

Nashville 2 0 0 2 2 5 7

Pacific Division

Anaheim 2 2 0 0 4 12 7

Dallas 2 1 1 0 2 4 4

San Jose 1 1 0 0 2 4 1

Los Angeles 1 0 1 0 0 2 5

Phoenix 2 0 2 0 0 7 10

EASTERN CONFERENCE

Atlantic Division

GP W L OT Pts GF GA

Pittsburgh 2 2 0 0 4 9 4

N.Y. Islanders 2 1 1 0 2 5 5

New Jersey 1 1 0 0 2 2 1

N.Y. Rangers 2 0 2 0 0 4 9

Philadelphia 2 0 2 0 0 3 8

Northeast Division

Boston 2 2 0 0 4 5 2

Buffalo 2 2 0 0 4 7 3

Ottawa 2 2 0 0 4 8 1

Toronto 2 1 1 0 2 3 3

Montreal 1 0 1 0 0 1 2

Southeast Division

Florida 2 1 1 0 2 5 5

Tampa Bay 2 1 1 0 2 9 7

Winnipeg 2 0 1 1 1 2 6

Carolina 1 0 1 0 0 1 5

Washington 1 0 1 0 0 3 6

NOTE: Two points for a win, one point for overtime loss.

Sunday

Minnesota 1, Dallas 0

Edmonton 3, Vancouver 2, SO

Buffalo 5, Philadelphia 2

San Jose 4, Calgary 1

Pittsburgh 6, N.Y. Rangers 3

Chicago 6, Phoenix 4

Monday

Boston 2, Winnipeg 1, SO

St. Louis 4, Nashville 3, SO

Detroit 4, Columbus 3, SO

N.Y. Islanders 4, Tampa Bay 3

Buffalo 2, Toronto 1

Ottawa 4, Florida 0

Anaheim 5, Calgary 4

Today

Nashville at Minnesota, 7 p.m.

Winnipeg at Washington, 6 p.m.

Tampa Bay at Carolina, 6 p.m.

Florida at Montreal, 6:30 p.m.

Philadelphia at New Jersey, 6:30 p.m.

Dallas at Detroit, 6:30 p.m.

St. Louis at Chicago, 7:30 p.m.

Los Angeles at Colorado, 8 p.m.

San Jose at Edmonton, 9 p.m.

Wednesday

Toronto at Pittsburgh, 6 p.m.

Boston at N.Y. Rangers, 6:30 p.m.

Calgary at Vancouver, 9 p.m.

Columbus at Phoenix, 9 p.m.

Juniors

Standings and schedule

United States Hockey League

WESTERN CONFERENCE

W L OTL PTS

Sioux Falls 26 9 1 53

Fargo 23 10 5 51

Waterloo 24 13 0 48

Lincoln 20 12 3 43

Omaha 21 16 0 42

Des Moines 18 19 2 38

Tri-City 15 18 4 34

Sioux City 6 21 9 21

EASTERN CONFERENCE

W L OTL PTS

Dubuque 26 6 3 55

Green Bay 22 12 3 47

Muskegon 21 13 5 47

Youngstown 18 16 0 36

Cedar Rapids 15 18 4 34

Indiana 15 22 3 33

Chicago 14 19 3 31

Team USA 9 20 4 22

Sunday

Team USA 4, Chicago 2

Wednesday

Chicago at Youngstown

Friday

Fargo at Omaha, 7:05 p.m.

Sioux Falls at Team USA

Sioux City at Lincoln

Des Moines at Cedar Rapids

Dubuque at Muskegon

Indiana at Youngstown

Waterloo at Tri-City

Saturday

Fargo at Lincoln, 7:05 p.m.

Dubuque at Team USA

Green Bay at Cedar Rapids

Sioux City at Tri-City

Waterloo at Omaha

Sioux Falls at Muskegon

College men

Standings and schedule

WCHA Glance

W L T Pts GF GA

Minnesota 9 3 4 22 56 39

St. Cloud State 11 5 0 22 55 36

Neb.-Omaha 9 5 2 20 59 49

North Dakota 8 4 4 20 57 46

Denver 8 6 4 20 57 54

Minn.-Duluth 8 7 3 19 50 51

Minn. St. Man. 9 8 1 19 55 46

Wisconsin 6 5 5 17 35 36

Colorado Col. 7 10 1 15 60 66

Bemidji State 4 8 4 12 36 49

Michigan Tech 4 10 4 12 44 61

Al. Anchorage 1 13 4 6 31 62

OVERALL RECORDS: Alaska Anchorage 3-14-5, Bemidji State 5-12-5, Colorado College 10-14-2, Denver 13-8-4, Michigan Tech 7-12-4, Minnesota 17-3-4, Minn. Duluth 10-11-3, Minnesota State Mankato 15-8-3, Nebraska-Omaha 13-9-2, North Dakota 13-7-4, St. Cloud State 14-10-0, Wisconsin 9-8-5.

Friday

Alaska Anchorage at Wisconsin

Minn. St. Mankato at Minnesota

St. Cloud St. at North Dakota

Nebraska Omaha at Bemidji St.

Saturday

Minnesota at Minn. St. Mankato

St. Cloud St. at North Dakota

Nebraska Omaha at Bemidji St.

Alaska Anchorage at Wisconsin

USA Under-18 Team at Minn. Duluth

MIAC

MIAC Pts All

St. Thomas 7-2-1 15 10-7-2

St. Olaf 6-2 12 7-8-2

St. Mary’s 5-2-1 11 7-9-1

Bethel 5-5 10 6-13

Concordia 5-5 10 8-10-1

St. John’s 3-3-2 8 8-6-3

Gustavus 2-4-2 6 8-6-3

Augsburg 1-5-2 4 3-11-4

Hamline 1-7-2 4 1-14-4

Friday

Gustavus at Concordia, 7 p.m.

St. Mary’s at Augsburg

St. John’s at Hamline

St. Olaf at St. Thomas

Saturday

Gustavus at Concordia, 2 p.m.

Hamline at St. John’s

Augsburg at St. Mary’s

St. Thomas at St. Olaf

Poll

Division I Ice Hockey

Record Pts Pvs

1. Minnesota (48) 17-3-4 998 1

2. Quinnipiac (2) 17-3-3 920 4

3. Boston College 14-5-2 913 2

4. New Hampshire 14-5-2 857 3

5. North Dakota 13-7-4 746 6

6. Miami 13-6-5 700 8

7. Notre Dame 15-9-0 640 5

8. Yale 11-4-3 619 12

9. Western Mich. 14-6-4 577 10

10. Denver 13-8-4 545 7

11. Boston U. 12-9-0 479 9

12. Dartmouth 10-6-2 456 11

13. Neb.-Omaha 13-9-2 358 13

14. MSU-Mankato 15-8-3 356 14

15. UMass-Lowell 13-7-1 346 18

16. St. Cloud St. 14-10-0 336 19

17. Niagara 14-4-4 183 15

18. Cornell 8-7-2 154 16

19. Union 11-8-4 120 17

20. Wisconsin 9-8-5 66 —

Others receiving votes: Ferris State 39, Alaska 27, Providence 24, Northern Michigan 22, Holy Cross 10, Colgate 6, Robert Morris 3.

College women

Standings and schedule

WCHA

W L T Pts

Minnesota 18 0 0 54

Wisconsin 11 7 2 37

Ohio State 10 6 2 34

Minn.-Duluth 10 7 1 31

North Dakota 9 9 0 27

MSU-Mankato 5 12 3 19

Bemidji State 4 15 1 13

St. Cloud State 4 15 1 13

OVERALL RECORDS: Bemidji State 5-15-2, Minnesota 22-0-0, Minnesota Duluth 8-8-3, Minnesota State 9-12-3, North Dakota 13-9-0, Ohio State 14-7-1, St. Cloud State 8-14-1, Wisconsin 14-6-2.

Friday

Minnesota-Duluth at Ohio State

Minnesota at Wisconsin

North Dakota at St. Cloud State, 707 p.m.

Saturday

North Dakota at St. Cloud State, 2:07 p.m.

Minnesota-Duluth at Ohio State

Sunday

Minnesota at Wisconsin

MIAC

MIAC Pts All

Gustavus 8-0 16 14-0

Concordia 5-2-1 11 6-5-3

St. Catherine 5-3 10 8-7

St. Thomas 5-3 10 6-4-1

St. Olaf 4-2-1 9 8-4-2

Bethel 3-3-1 7 6-7-1

St. Benedict 2-5-1 5 4-5-3

St. Mary’s 2-6 4 4-9

Augsburg 1-6-1 3 5-9-1

Hamline 1-6-1 3 4-8-3

Thursday

St. Benedict at Hamline

Bethel at St. Catherine

Concordia at Gustavus, 7 p.m.

Augsburg at St. Mary’s

Friday

Augsburg at St. Mary’s

Concordia at Gustavus 7 p.m.

Saturday

Concordia at Gustavus, 2 p.m.

Hamline at St. Benedict

St. Catherine at Bethel

St. Mary’s at Augsburg

St. Olaf at St. Thomas

Sunday

St. Thomas at St. Olaf

High school boys

Minnesota

Results Monday

Park Rapids/Menahga/Nevis/WHA 5, Red Lake County Central/Red Lake Falls 0

St. Francis 4, St. Louis Park 0

North Dakota

Results Monday

Bottineau 5, Minot 4

High school girls

Minnesota

Results Monday

Cloquet/Esko/Carlton 3, Hermantown/Proctor 1

Thief River Falls 8, Detroit Lakes/Perham 1

TENNIS

D

Professional

Results Monday

Australian Open

At Melbourne Park

Melbourne, Australia

Singles

Women

Quarterfinals

Li Na (6), China, def. Agnieszka Radwanska (4), Poland, 7-5, 6-3.