« Continue Browsing

e-mail article Print     e-mail article E-mail

Published January 18 2013

High school scoreboard

Basketball

D

Minnesota boys

Results Friday

Fosston 67, Fertile-Beltrami 62

Half: F 31, FB 27

FB: Ollrich 5, Schmalenberg 9, Mosher 12, Lundberg 19, Benson 2, Sannes 2, Duckstad 13.

F: Borud 4, Sather 15, Arneson 7, Viken 19, Carlin 22.

Sebeka 60, New York Mills 58

Half: S 33, NYM 32

S: D. Lillquist 15, Crabb 2, Steinke 1, Brockpahler 13, M. Lillquist 5, Clark 10, Castro 12, Paulson 2.

NYM: Peeters 20, Patron 2, Stafki 2, Pettow 4, Hendrickx 5, Bauck 19, Gaudette 6.

Thief River Falls 87, Crookston 70

Half: TRF 45, C 34

C: Porter 12, Davidson 1, Vatthauer 18, Boone 5, Hollcraft 13, Miller 2, Hefta 13, Boike 6.

TRF: Leier 13, Onkka 17, Panek 6, Hoffard 12, Osborne 9, Olson 10, Hutton 3, Joppru 15, Finger 2.

Ulen-Hitterdal 66, Barnesville 57

Half: UH 26, B 26

B: Strand 17, K. Martz 16, A. Martz 10, B. Sauve 8, Ishaug 4, P. Sauve 2.

UH: Henrickson 30, Schultz 19, Brooks 9, Peterson 8.

Other scores

Ashby 57, Underwood 49

Badger-Greenbush-Middle River 85, Lake of the Woods 35

Brandon-Evansville 53, Battle Lake 50

Canby 71, Lakeview 31

Cannon Falls 58, Lake City 47

Carlton 64, Silver Bay 37

Cass Lake-Bena 74, Laporte 33

Cedar Mountain/Comfrey 77, New Ulm Cathedral 51

Champlin Park 95, Andover 76

Chaska 57, Chanhassen 53

Cherry 76, Greenway 41

Cloquet 83, Mesabi East 37

Columbia Heights 68, North Branch 59

Cromwell 85, Duluth Marshall 57

Dawson-Boyd 74, Tracy-Milroy-Balaton 66

Delano 70, St. Cloud Apollo 53

Eagan 83, Lakeville South 72

Elk River 59, Centennial 48

Esko 73, Wrenshall 38

Fairmont 62, Blue Earth 48

Fillmore Central 41, Kingsland 31

Floodwood 56, Barnum 53

Forest Lake 63, Hastings 54

Fosston 67, Fertile-Beltrami 62

Fulda 74, Edgerton 56

Glenville-Emmons 63, Houston 42

Hayfield 52, Rochester Lourdes 44

Heritage Christian Academy 54, Southwest Christian (Chaska) 43

Lester Prairie/Holy Trinity 70, PACT Charter 49

Liberty Classical 73, Academy for Science and Agriculture 63

Litchfield 67, Holy Family Catholic 59

MACCRAY 56, Lincoln HI 33

Mankato East 58, Faribault 53

Maple Grove 60, Blaine 41

Maple River 69, Lake Crystal-Wellcome Memorial 49

Maranatha Christian 76, Trinity 49

Martin County West 49, Granada-Huntley-East Chain 45

Mountain Iron-Buhl 86, North Woods 56

Osseo 82, Coon Rapids 30

Park Christian (Moorhead) 84, Christ’s Household of Faith 56

Pequot Lakes 53, Wadena-Deer Creek 25

Prior Lake 68, Burnsville 50

Red Lake 95, Pine River-Backus 60

Roseau 57, Goodridge/Grygla-Gatzke 54

Sebeka 60, New York Mills 58

Staples-Motley 69, Park Rapids 59

Stephen-Argyle 59, Sacred Heart 35

Thief River Falls 87, Crookston 70

Ulen-Hitterdal 66, Barnesville 57

Minnesota girls

Results Friday

Ada-Borup 59,

Norman County East 35

Half: NCE 16, AB 31

NCE: Sather 4, Hoseth 9, Lundin 12, Kappes 10.

AB: Stevenson 5, Vega 8, Kolness 6, Eggen 4, Lee 3, Merkens 8, Gehrtz 13, Poehler 12.

Barnesville 55, Waubun 48

Half: W 25, B 24

B: Halverson 10, Gunderson 3, Vancura 5, Anderson 8, Solum 2, Boom 10, Dahlstrom 4, Skogen 3, Bentley 10.

W: Haverkamp 4, Lerud 3, Yost 14, Winter 4, Jasken 9, Voss 11, Laroque 3.

Fergus Falls 55, Alexandria 39

Half: FF 33, A 16

FF: Swenson 17, Rasmusson 15, Monke 10, Strand 9, Traiser 3, Sawtell 1.

A: Bowser 16, Christianson 12, Betterman 5, Bruzek 4, Gould 2.

Fertile-Beltrami 57, Fosston 48

Half: F 27, FB 37

FB: Gramer 5, Orre 2, Jogel 17, Engelstad 3, Krogstad 2, Lehman 2, Fuglseth 1, Rongen 2, Christianson 13, Duckstad 8.

F: Strom 7, Swanson 7, Manecke 5, Hagen 2, T. Viken 1, K. Viken 20, Wilson 6.

Hawley 56, Frazee 37

Half: H 27, F 24

F: T. Tappe 2, A. Tappe 14, J. Tappe 13, McCorquodale 4, Barlund 4.

H: Noreen 7, Olson 7, Aakre 4, Cederberg 4, Danielson 2, Ellefson 11, Sannes 21.

Pelican Rapids 66, Breckenridge 51

Half: PR 28, B 21

B: Engen 5, Lenoue 16, Dahlgren 6, Conzemius 8, Beyer 7, Bommersbach 9.

PR: Pfeifle 6, Mac. Korf 18, Haiby 10, Haugrud 3, Mad. Korf 14, Weinrich 12, Huseby 3.

Win-E-Mac 91, Climax-Fisher 26

Half: WEM 58, CF 33

CF: Bowling 2, Sorenson 6, Solheim 2, Moulds 5, Wagner 7, Ness 1, Berg 2, Carlson 1.

WEM: Kaster 21, McKeever 39, Ross 15, Juhl 4, Mandt 4, Sonstelie 5, Sullivan 1, Glass 1, Rolf 1.

Other scores

Ada-Borup 59, Norman County East 35

Albany 72, Long Prairie-Grey Eagle 57

Albert Lea 61, Winona 56

Annandale 58, Hutchinson 52

Anoka 49, Robbinsdale Armstrong 43

Apple Valley 48, Bloomington Jefferson 47

Ashland, Wis. 65, Duluth Marshall 21

Austin 48, Rochester John Marshall 47

Badger-Greenbush-Middle River 73, Lake of the Woods 28

Barnesville 55, Waubun 48

Belle Plaine 62, LeSueur-Henderson 30

Bethlehem Academy 68, Medford 35

Byron 54, Stewartville 41

Canby 48, Ortonville 39

Cass Lake-Bena 57, Laporte 19

Cedar Mountain/Comfrey 46, New Ulm Cathedral 31

Centennial 64, Elk River 48

Champlin Park 59, Andover 47

Chatfield 71, Dover-Eyota 68

Chisago Lakes 75, Totino-Grace 60

Christ’s Household of Faith 53, Park Christian (Moorhead) 44

Clinton-Graceville-Beardsley 54, Milnor, N.D. 38

Concordia Academy-Roseville 73, Breck 54

Cretin-Derham Hall 58, East Ridge 43

Crosby-Ironton 50, Bemidji 44

Dawson-Boyd 54, Hancock 46

Eden Prairie 66, Superior, Wis. 48

Eden Valley-Watkins 76, Maple Lake 47

Edina 66, Duluth East 48

Fairmont 47, Blue Earth 35

Fergus Falls 55, Alexandria 39

Fertile-Beltrami 57, Fosston 48

Hawley 56, Frazee 37

Henning 52, Battle Lake 45

Hill-Murray 66, Henry Sibley 42

Holy Angels 60, Farmington 45

Holy Family Catholic 65, Litchfield 59

Houston 67, Glenville-Emmons 27

Howard Lake-Waverly-Winsted 70, Holdingford 41

Irondale 66, St. Francis 57

Jordan 72, Watertown-Mayer 61

Kasson-Mantorville 69, La Crescent 55

Kimball 51, Belgrade-Brooten-Elrosa 33

Kingsland 60, Fillmore Central 23

Kittson County Central 62, Goodridge/Grygla-Gatzke 59

La Crosse Logan, Wis. 75, Caledonia 62

Lac qui Parle Valley 47, Yellow Medicine East 37

Lakeville North 78, Rosemount 60

Lakeville South 61, Eagan 51

LeRoy-Ostrander 61, Mabel-Canton 60

Mankato East 72, Faribault 39

Maple Grove 62, Blaine 9

Mayer Lutheran 54, Sibley East 34

Minnesota Valley Lutheran 68, G-F-W 49

Morris Area/Chokio-Alberta 64, Atwater-Cosmos-Grove City 38

Mounds View 40, Stillwater 32

New Prague 66, Shakopee 52

New Richland-H-E-G 79, Blooming Prairie 52

Northome/Kelliher 86, Blackduck 51

Norwood-Young America 65, Tri-City United 32

Orono 53, Glencoe-Silver Lake 36

Osakis 56, West Central 39

Osseo 61, Coon Rapids 54

Park (Cottage Grove) 51, White Bear Lake 29

Paynesville 41, Minnewaska 38

Pelican Rapids 66, Breckenridge 51

Pine City 41, Mora 37

Pine Island 50, Zumbrota-Mazeppa 26

Pine River-Backus 54, Nevis 39

Pine River-Backus 54, Nevis 39

Prior Lake 54, Burnsville 52

Providence Academy 51, Blake 20

Red Wing 60, Northfield 28

Redwood Valley 52, Pipestone 44

Richfield 63, South St. Paul 35

Robbinsdale Cooper 73, Fridley 32

Rochester Lourdes 61, Hayfield 60, OT

Rochester Mayo 46, Rochester Century 45

Rockford 56, Pierz 53

Sartell 57, Brainerd 41

Sauk Centre 73, Melrose 47

Sauk Rapids-Rice 49, Little Falls 43

Sioux Falls Washington, S.D. 54, Marshall 38

Sleepy Eye St. Mary’s 62, Buffalo Lake-Hector-Stewart 56

Southland 81, St. Charles 55

Spring Grove 74, Lyle/Austin Pacelli 60

Springfield 80, Sleepy Eye 68

St. Anthony 74, Minnehaha Academy 67

St. Cloud Tech 65, Rocori 42

St. Croix Lutheran 70, Visitation 61

St. Paul Academy 52, Mounds Park Academy 49

St. Paul Central 70, St. Paul Harding 14

St. Peter 63, New Ulm 24

Swanville 50, St. John’s Prep 47, OT

Thief River Falls 58, Hibbing 47

Underwood 77, Ashby 38

United South Central 64, Janesville-Waldorf-Pemberton 51

Upsala 76, Royalton 52

Verndale 54, Menahga 49

Wabasso 70, Lakeview 39

Waconia 58, New London-Spicer 53

Waterville-Elysian-Morristown 48, Randolph 32

Wayzata 78, Minneapolis South 22

Willmar 72, St. Cloud Apollo 59

Win-E-Mac 91, Climax/Fisher 26

Worthington 73, Windom 68

North Dakota boys

Results Friday

Carrington 71, Central Cass 67

C 16 35 50 71

CC 13 30 45 67

C: Avaurrea 15, Skytland 19, Nelson 3, Johnson 16, Burnham 16, Roseneau 2.

CC: G. Bresnahan 2, E. Bresnahan 14, Ebach 12, Breske 12, Voss 7, Rademacher 7, Rieniets 13.

Hillsboro-Central Valley 61,

Thompson 42

T 13 25 34 42

HCV 8 29 46 61

T: Myron 16, Schultz 4, Walsh 2, Peterson 3, McGauvaren 4, Klegstad 5, Dolleslager 8

HCV: Schieldberger 13, Meyer 17, Spokely 2, Waters 9, Sumner 16, Breen 2, Riemer 2

Larimore 52, Dakota Prairie 48

L 14 23 37 52

DP 7 22 37 48

L: Yahna 10, Grogan 7, Verkuehlen 10, Peterson 14, Hofer 11.

DP: Messner 13, K. Flaagan 11, Anderson 2, D. Flaagan 6, Brogdon 8, Lund 3, Henningsgard 2, H. Sand 1, Fitcher 2.

Linton 59, Kidder County 58

L 11 28 46 59

KC 14 28 46 58

L: Small 2, Baumilla 6, Purenton 18, Humann 15, Hyberg 5, Ryckson 7, Schneider 6.

KC: Sand 13, Steinolfson 20, Six 17, Scherbenske 8.

Midway-Minto 55, May-Port-CG 38

MM 15 27 38 55

MPCG 10 17 27 38

MM: Schanilec 9, Vaudrin 14, Irwin 9, Stoltman 4, Helmoski 8, Mandry 5, Schmitz 6.

MPCG: Harpestad 7, Bradner 7, R. Ust 11, Enger 9, Baldwin 4.

Milnor 65, Lidgerwood-Wyndmere 62

Milnor 18 36 50 65

LW 11 24 36 62

M: Bussman 26, W. Mund 13, L. Mund 9, Yagow 9, Knutson 6, Martinson 2.

LW: Illies 27, Vasquez 16, Harles 11, Frank 4, Jorgenson 2, Jelinek 2.

New Rockford-Sheyenne 76,

Warwick 55

W 16 23 38 55

NRC 28 46 59 76

W: Motley 17, Azure 16, Chaske 6, McKay 5, Kingbird 4, Jackson 4, Lawrence 3.

NRC: Lommen 20, Edmonson 17, Arroyo 10, LaBrie 9, Gilliss 8, Swenson 8, Haley 2, Schaffer 2.

South Border 58, Napoleon 36

N 6 12 21 36

SB 19 36 53 58

N: Bitz 9, Jangula 8, Fettig 8, Feist 5, Fettig 4, Moser 2.

SB: Kretschmar 17, Pinke 14, A. Jacobson 7, M. Jacobson 7, Knoll 6, Eszlinger 3, Reub 2, Schuler 2.

Other scores

Beach 80, Mandaree 38

Beulah 66, New Town 36

Bismarck Century 55, Minot 46

Bismarck High 71, Dickinson 44

Bismarck St. Mary’s 77, Turtle Mountain 56

Carrington 71, Central Cass 37

Center-Stanton 71, Max 57

Dickinson Trinity 51, Hettinger/Scranton 37

Fargo Davies 76, Fargo North 51

Fargo South 74, Devils Lake 39

Four Winds/Minnewaukan 79, Lakota/Adams-Edmore 54

Garrison 52, Underwood 37

Grant County 58, Bowman County 45

Hazen 78, Wilton-Wing 53

Heart River 77, New Salem 45

Hillsboro/Central Valley 61, Thompson 42

Larimore 52, Dakota Prairie 48

Linton-HMB 59, Kidder County 58

Mandan 62, Williston 52

Midway-Minto 55, May Port CG 38

Milnor 65, Lidgerwood-Wyndmere 62

Minot Bishop Ryan 45, Surrey 42

Minot Our Redeemer’s 70, Glenburn 58

Mott-Regent 66, Shiloh Christian 61

New Rockford-Sheyenne 76, Warwick 55

North Star 86, Langdon 42

Park River/Fordville Lankin 55, North Border 48

Richardton-Taylor 66, Glen Ullin-Hebron 46

Rolla 66, Rolette-Wolford 56

South Border 57, Napoleon 36

St. John 63, Benson County 36

Tioga 83, Burke County 66

Towner-Granville-Upham 52, Drake/Anamoose 43

Velva 58, Dunseith 53

Washburn 61, Flasher 55

North Dakota girls

Results Friday

Central Cass 59, Carrington 32

C 7 15 22 32

CC 14 31 44 59

C: Page 6, Hagemeister 1, Braaten 5, Engelhorn 2, Barton 6, Hochhalter 12.

CC: Cramer 6, Goettle 7, Dooley 19, Roesler 3, Camas 5, Weber 2, Breske 12, Tronson 5.

Hillsboro-Central Valley 53,

Thompson 47

T 11 28 42 47

H-CV 18 26 40 53

T: Hegg 2, Ivesdal 12, Marx 8, Weber 4, Olson 5, Demoe 6, Galegher 10.

H-CV: K. Henningsgard 12, T. Henningsgard 13, Pastian 3, Doden 7, Sundbomb 12, Murphy 6.

Barnes County tournament

Litchville-Marion-Montpelier 42,

Barnes County North 28

BCN 9 12 21 28

LMM 12 18 32 42

BCN: Erker 4, Hansen 7, Scott 5, Undem 5, Wiland 4, Willson 3.

LMM: Piehl 7, Carlson 8, Good 4, Ulmer 3, Hirschkorn 2, Warcken 8, Alber 8, Nass 2.

Finley-Sharon-Hope-Page 47,

Griggs County Central 24

FSHP 10 18 30 47

GCC 10 18 20 24

FSHP: Archer 8, Breckheimer 8, Kownig 7, Ihry 8, Anderson 8, Carroll 2, Erickson 6.

GCC: Andel 2, Savre 4, Woodstead 4, Johnson 4, Painter 8, Monson 2.

Valley City 70, Sargent Central 33

VC 24 39 61 70

SC 6 11 21 33

VC: McDaniel 16, Olson 8, Denholm 11, Diegel 12, Taylor 17, Olstad 2, Iebel 2, Peterson 2.

SC: Schlecht 20, Mlnarik 7, Nelson 6.

Maple Valley 42, Enderlin 35

MV 11 22 31 42

E 2 14 21 35

MV: Tinjum 8, C. Paultz 6, Kasowski 4, Nudell 20, Cruff 4.

E: Lautt 2, Johnson 14, Thielges 5, Syverson 4, Laufenberg 10.

Other scores

Bismarck High 61, Dickinson 55

Central Cass 59, Carrington 32

Clinton-Graceville-Beardsley, Minn. 54, Milnor 38

Devils Lake 69, Fargo South 68

Fargo Davies 63, Fargo North 59

Fargo Shanley 61, Wahpeton 54

Hillsboro/Central Valley 53, Thompson 47

Linton-HMB 27, Kidder County 24

Mandan 102, Williston 36

Max 41, Center-Stanton 32

Napoleon 64, South Border 46

Parshall 74, Trenton 66

Ray 43, Trinity Christian 29

Turtle Mountain 59, Bismarck St. Mary’s 55

Underwood 43, Garrison 33

Westhope-Newburg 50, Sawyer 47

Barnes County Tournament

Consolation Semifinal

Finley-Sharon/Hope-Page 47, Griggs County Central 24

LaMoure-Litchville-Marion 42, Barnes County North 28

Semifinal

Maple Valley 42, Enderlin 35

Valley City 70, Sargent Central 33

HOCKEY

D

Minnesota boys

Results Friday

Brainerd/Pillager 3, Roseau 0

Detroit Lakes/Perham 3, International Falls 2

Kittson County Central 5, Breckenridge-Wahpaton Blades 3

North Dakota boys

Results Friday

Fargo North 2, Grafton-Park River 0

North Dakota girls

Results Friday

Bismarck High 2, Jamestown 1

Grand Forks Knightriders 7, Williston 1

Minot 10, Devils Lake 0

West Fargo 14, Mandan 0

Wrestling

D

Minnesota

Results Friday

Lake Park-Audubon tournament

Team scores: Moorhead 279.5, Fergus Falls 142.5, Fosston-Bagley 133, Mahnomen-Waubun 131, East Grand Forks 111.5, Pelican Rapids 110, United Clay Becker 97.5, Dilworth-Glyndon-Felton 91.5.

Top three individual places

106: 1, Brendemuhl, M. 2, Franco, PR. 3, Bisek, MW.

113: 1, Aho, FF. 2, Tallakson, M. 3, Niesen, MW.

120: 1, Giza, FF. 2, Bushaw, EGF. 3, Dickhaus, M.

126: 1, Gutierrez, PR. 2, Lefebvre, MW. 3, Schindler, FF.

132: 1, Yanish, EGF. 2, Rositas, M. 3, Johnson, DGF.

138: 1, Swegarden, UCB. 2, Mark, M. 3, McArthar, MW.

145: 1, Grove, M. 2, Manecke, FB. 3, Larsen, unattached.

152: 1, Hoffner, MW. 2, Bode, FB. 3, Herbest, M.

160: 1, Carpenter, M. 2, LaFriniere, FB. 3, Fuchs, DGF.

170: 1, Deziel, EGF. 2, Grove, M. 3, Heinen, FF.

182: 1, Wheeler, M. 2, Handyside, MW. 3, Makovsky, FF.

195: 1, Morlock, M. 2, Aho, FF. 3, Thompson, EGF.

220: 1, Wychor, M. 2, Murphy, FB. 3, Hawk, DGF.

285: 1, Jerome, M. 2, Deziel, EGF. 3, Ramos, PR.

Other scores

Brooklyn Center/Concordia Academy 51, Minneapolis Washburn 24

Coon Rapids 38, Monticello 32

Eden Prairie 50, Minneapolis Henry 15

Fairmont/Martin County West 42, Madelia/Truman 34

Hastings 71, Roseville 11

Plainview-Elgin-Millville 45, WEM/JWP 25

Dassel-Cokato Quadrangular

Litchfield 47, Orono 11

Litchfield 48, Delano 24

Little Falls Triangular

Little Falls 45, Mora 35

Little Falls 48, Brainerd/Pillager 24

North Dakota

Results Friday

West Fargo 56, Dickinson 15

106: K. Cronin, WF, dec. Lee 5-4

113: Hutzenbiler, D, dec. R. Cronin 5-3

120: Jo. Shearer, WF, forfeit

126: Jo. Shearer, WF, pin Irwin 1:46

132: Berger, D, pin Je. Shearer 1:30

138: Pergande, WF, maj. dec. Thielen 12-3

145: Kragnes, WF, maj. dec. Tangen 14-6

152: Kragnes, WF, pin Cherwinski 1:05

160: Schulz, WF, pin Shypkowski 6:00

170: Kuznia, WF, tech. fall Dobitz 16-0

182: Dukart, D, pin Lehmann 3:22

195: Mugavero, WF, pin Lindborg :34

220: Eider, WF, maj. dec. Sickler 10-2

285: Metz, WF, forfeit