« Continue Browsing

e-mail article Print     e-mail article E-mail

Published January 18 2013

Scoreboard

Football

D

Professional

Schedule

Conference Championships

Sunday

San Francisco at Atlanta, 2 p.m. (FOX)

Baltimore at New England, 5:30 p.m. (CBS)

Pro Bowl

Sunday, Jan. 27

At Honolulu

AFC vs. NFC, 6 p.m. (NBC)

Super Bowl

Sunday, Feb. 3

At New Orleans

AFC champion vs. NFC champion, 5 p.m. (CBS)

College

Bowl schedule

Today

RAYCOM College Football All-Star Classic

At Montgomery, Ala.

Stars vs. Stripes, 2 p.m. (CBSSN)

East-West Shrine Classic

At St. Petersburg, Fla.

East vs. West, 3 p.m. (NFLN)

Saturday, Jan. 26

Senior Bowl

At Mobile, Ala.

North vs. South, TBA (NFLN)

Basketball

D

Professional

Schedule

NBA

Friday

Chicago 100, Boston 99, OT

Philadelphia 108, Toronto 101, OT

Indiana 105, Houston 95

Charlotte 106, Orlando 100

Brooklyn 94, Atlanta 89

Memphis 85, Sacramento 69

San Antonio 95, Golden State 88

Washington 112, Denver 108

Oklahoma City at Dallas, late

Today

San Antonio at Atlanta, 6 p.m.

Sacramento at Charlotte, 6 p.m.

Memphis at Chicago, 7 p.m.

Houston at Minnesota, 7 p.m.

Golden State at New Orleans, 7 p.m.

Cleveland at Utah, 8 p.m.

Milwaukee at Portland, 9 p.m.

Washington at L.A. Clippers, 9:30 p.m.

College men

Schedule

Big Ten

Today

Nebraska at Penn State

West Virginia at Purdue

Ohio State at Michigan State

Wisconsin at Iowa

Summit League

Today

South Dakota State at IUPUI

South Dakota at Oakland

Kansas City at Fort Wayne

North Dakota St. at Western Illinois, 7 p.m.

Omaha at CSU Bakersfield

Big Sky

Today

Weber State at Idaho State

NSIC

Friday

Concordia-St. Paul 76, Minnesota Duluth 73, OT

MSU Moorhead 80, Sioux Falls 53

SW Minnesota State 62, Northern State 61

Minnesota State 81, St. Cloud State 75

Minot State 64, Wayne State 61

Upper Iowa 78, Minnesota-Crookston 51

Winona State 70, Bemidji State 67

Augustana 85, U-Mary 78

Today

Minnesota-Crookston at Winona State

Southwest Minnesota State at MSU Moorhead, 6 p.m.

U-Mary at Wayne State

Minnesota State at Minnesota Duluth

Concordia-St. Paul at St. Cloud State

Minot State at Augustana

Sioux Falls at Northern State

Bemidji State at Upper Iowa

MIAC

Today

Bethel at Macalester

Saint Mary’s at Augsburg

Concordia at Gustavus

Carleton at Hamline

St. Olaf at Saint John’s

ND Area

Today

Mayville State at DAC Tip-Off in Jamestown, N.D.

Dakota State at Jamestown College

Valley City at DAC Tip-OFF in Jamestown, N.D.

College women

Schedule

Big Ten

Sunday

Michigan State at Indiana

Northwestern at Illinois

Ohio State at Wisconsin

Summit League

Today

Omaha at Indiana Dabney

Fort Wayne at Kansas City

Oakland at South Dakota

IUPUI at South Dakota State

Western Illinois at North Dakota State

Big Sky

Today

Montana State at Montana

Weber State at Sacramento State

North Dakota at Portland State, 2 p.m.

Northern Colorado at Eastern Washington

Idaho State at Northern Arizona

NSIC

Friday

St. Cloud State 69, Minnesota State 65

Northern State 64, Southwest Minnesota State 46

Concordia-St. Paul 66, Minnesota Duluth 53

Augustana 71, U-Mary 59

Wayne State 51, Minot State 44

Upper Iowa 91, Minnesota-Crookston 68

Winona State 78, Bemidji State 41

MSU Moorhead 73, Sioux Falls 65

Today

Concordia-St. Paul at St. Cloud State

Minnesota State at Minnesota Duluth

Southwest Minnesota State at MSU Moorhead, 4 p.m.

Minnesota-Crookston at Winona State

Minot State at Augustana

U-Mary at Wayne State

Sioux Falls at Northern State

Bemidji State at Upper Iowa

MIAC

Today

Carleton at Hamline

Concordia at Gustavus

Saint Mary’s at Augsburg

Bethel at Macalester

St. Catherine at St. Thomas

Saint Benedict at St. Olaf

ND Area

Today

Dakota State at Jamestown College

Valley City at DAC Tip-Off in Jamestown, N.D.

Mayville State at DAC Tip-Off in Jamestown, N.D.

Results Friday

The AP Top 25

6. Stanford (14-2) vs. No. 14 UCLA. Next: vs. Southern Cal, Sunday.

14. UCLA (13-2) at No. 6 Stanford. Next: at No. 7 California, Sunday.

15. Louisville (15-4) beat Cincinnati 72-33. Next: at Marquette, Tuesday.

21. Colorado (14-2) beat Arizona State 57-43. Next: vs. Arizona, Sunday.

Hockey

D

Professional

Schedule

National Hockey League

Today

Pittsburgh at Philadelphia, 2 p.m.

Ottawa at Winnipeg, 2 p.m.

Chicago at Los Angeles, 2 p.m.

N.Y. Rangers at Boston, 6 p.m.

Toronto at Montreal, 6 p.m.

New Jersey at N.Y. Islanders, 6 p.m.

Washington at Tampa Bay, 6 p.m.

Carolina at Florida, 6:30 p.m.

Detroit at St. Louis, 7 p.m.

Columbus at Nashville, 7 p.m.

Phoenix at Dallas, 7 p.m.

Colorado at Minnesota, 8 p.m.

Anaheim at Vancouver, 9 p.m.

Winnipeg Jets

Today–Ottawa, 2 p.m.; Jan. 21–at Boston, noon.; Jan. 22–at Washington, 6 p.m.; Jan. 25–Pittsburgh, 7 p.m.; Jan. 27–N.Y. Islanders, 7 p.m.; Jan. 29–at Montreal, 6:30 p.m.; Jan. 31–at Florida, 6:30 p.m.

Feb. 1–at Tampa Bay, 6:30 p.m.; Feb. 5–Florida, 7 p.m.; Feb. 7–Toronto, 7 p.m.; Feb. 9–at Ottawa, 1 p.m.; Feb. 12–Philadelphia, 7 p.m.; Feb. 15–Pittsburgh, 6 p.m.; Feb. 17–Boston, 2 p.m.; Feb. 19–at Buffalo, 6 p.m.; Feb. 21–at Carolina, 6 p.m.; Feb. 23–at Philadelphia, noon.; Feb. 24–at New Jersey, 4 p.m.; Feb. 26–at N.Y. Rangers, 6 p.m.; Feb. 28–New Jersey, 7 p.m.

March 2–Washington, 2 p.m.; March 5–at Florida, 6:30 p.m.; March 7–at Tampa Bay, 6:30 p.m.; March 8–at Florida, 6:30 p.m.; March 10–at New Jersey, 6 p.m.; March 12–Toronto, 7 p.m.; March 14–N.Y. Rangers, 7 p.m.; March 16–at Toronto, 6 p.m.; March 17–at Ottawa, 4 p.m.; March 19–Boston, 7 p.m.; March 21–Washington, 7 p.m.; March 22–Washington, 6 p.m.; March 24–Tampa Bay, 7 p.m.; March 26–at Carolina, 6 p.m.; March 28–at Pittsburgh, 6 p.m.; March 30–Carolina, 2 p.m.

April 1–at N.Y. Rangers, 6 p.m.; April 2–at N.Y. Islanders, 6 p.m.; April 4–at Montreal, 6:30 p.m.; April 6–Philadelphia, 2 p.m.; April 9–Buffalo, 7 p.m.; April 11–Florida, 7 p.m.; April 16–Tampa Bay, 7 p.m.; April 18–Carolina, 7 p.m.; April 20–N.Y. Islanders, 2 p.m.; April 22–at Buffalo, 6 p.m.; April 23–at Washington, 6 p.m.; April 25–Montreal, 7 p.m.

Juniors

Schedule

United States Hockey League

Friday

Fargo 7, Tri-City 3

Team USA 4, Indiana 1

Omaha 3, Lincoln 2

Green Bay 5, Sioux Falls 1

Muskegon 1, Sioux City 0

Youngstown 4 Des Moines 2

Waterloo 7, Cedar Rapids 3

Dubuque 4, Chicago 1

Today

Tri-City at Fargo, 7:05 p.m.

Green Bay at Chicago

Sioux City at Team USA

Dubuque at Waterloo

Sioux Falls at Cedar Rapids

Lincoln at Omaha

Indiana at Muskegon

Des Moines at Youngstown

College men

Schedule

WCHA

Friday

Michigan Tech 4, Bemidji State 0

Minnesota 5, North Dakota 1

St. Cloud State 5, Denver 2

Wisconsin 1, Miami 0

Minnesota Duluth 3, Colorado College 2

Minnesota State at Alaska Anchorage

Today

North Dakota at Minnesota, 5 p.m.

Bemidji State at Michigan Tech, 7 p.m.

Denver at St. Cloud State

Minnesota Duluth at Colorado College

Minnesota State at Alaska Anchorage

Miami at Wisconsin

MIAC

Friday

Saint John’s 2, Concordia 1

Augsburg 1, Hamline 1, OT

St. Olaf 5, Bethel 2

St. Thomas 0, Saint Mary’s 0, OT

Today

Saint John’s at Concordia

St. Olaf at Bethel

Hamline at Augsburg

Saint Mary’s at St. Thomas

College women

Schedule

WCHA

Friday

St. Cloud State 1, Ohio State 1, OT

Minnesota Duluth 3, Bemidji State 0

Minnesota 8, Minnesota State 1

North Dakota 3, Wisconsin 0

Today

Minnesota at Minnesota State, 3 p.m.

St. Cloud State at Ohio State, 4 p.m.

Bemidji State at Minnesota Duluth, 7 p.m.

Wisconsin at North Dakota

MIAC

Hamline 2, Augsburg 0

Gustavus 2, St. Catherine 0

St. Olaf 5, Bethel 2

Concordia 4, Saint Benedict 0

St. Thomas 3, Saint Mary’s 0

Today

Augsburg at Hamline

Concordia at Saint Benedict

Gustavus at St. Catherine

St. Thomas at Saint Mary’s

Bethel at St. Olaf

Tennis

D

Professional

Results Friday

Australian Open

At Melbourne, Australia

Purse: $31.608 million (Grand Slam)

Surface: Hard-Outdoor

Singles

Women

Third Round

Maria Kirilenko (14), Russia, def. Yanina Wickmayer (20), Belgium, 7-6 (4), 6-3.

Victoria Azarenka (1), Belarus, def. Jamie Hampton, United States, 6-4, 4-6, 6-2.

Svetlana Kuznetsova, Russia, def. Carla Suarez Navarro, Spain, 6-2, 4-6, 6-3.

GOLF

D

Professional

Results Friday

PGA Tour

Humana Challenge

At La Quinta, Calif.

p-PGA West, Arnold Palmer Course

n-PGA West, Jack Nicklaus Course

q-La Quinta Country Club

Second Round

Roberto Castro 63n-67p–130 -14

James Hahn 63p-67q–130 -14

Darron Stiles 66p-65q–131 -13

Scott Stallings 66p-65q–131 -13

Richard H. Lee 66n-65p–131 -13

Lee Williams 67q-65n–132 -12

Jason Kokrak 63q-69n–132 -12

Zach Johnson 66p-66q–132 -12

David Lingmerth 68q-64n–132 -12

Kevin Stadler 66q-66n–132 -12

Champions Tour

Yardage: 7,107

Par 72

First Round

David Frost 32-33–65 -7

Tom Kite 32-34–66 -6

Kirk Triplett 34-32–66 -6

Willie Wood 34-32–66 -6

John Cook 35-31–66 -6

Fred Couples 34-32–66 -6

Tom Lehman 33-33–66 -6

John Huston 33-34–67 -5

Russ Cochran 33-34–67 -5

Track and field

D

College men

Results Friday

Jack Johnson Classic

Day 1

Team scores (two events scores): Minnesota 36, Augsutana 13, South Dakota 12, Minnesota State University Moorhead 8, Manitoba 4, North Dakota State 4, South Dakota State 1.

200: 1, Boy, M, 21.69. 2, Bredy, MSUM, 21.88. 7, Dhein, NDSU, 23.05.

Long jump: 1, Kettenhofen, M, 23-09. 8, Dhein, NDSU, 21-08.

College women

Results Friday

Jack Johnson Classic

Day 1

Team scores (five events scores): Minnesota 56, Western Michigan 43, South Dakota 42, North Dakota State 39, South Dakota State 8, Winona State 4, Manitoba 3.

200: 1, Goodman, NDSU, 24.92. 2, Tingelstad, NDSU, 25.03. 13, Hall, MSUM, 26.42.

5,000: 1, Waller, SD, 18:03.09.

Long jump: 1, Willis, M, 19-06¼. 2, Goodmann, NDSU, 18-00½.

Pentathlon: 1, Campbell, WM, 3538. 5, Boschee, NDSU, 3310.

Pole vault: 1, Sonnenberg, Unattached, 13-07¼. 7, Stangl, NDSU, 11-11¾.

swimming

D

College women

Results Friday

Dragon-Cobber Invite

Day 1

200 medley relay: 1, MSUM ‘A’ (Erickson, Woods, Rieland, Thompson), 1:51.94. 2, MSUM ‘B’ (Bordak, Nadeau, Kitzman, Walsh), 1:55.50. 3, NS ‘A’ (Taylor, Samuels, Gunning, Peterson), 1:56.40.

200 backstroke: 1, Bordak, MSUM, 2:14.34. 2, Taylor, NS, 2:15.76. 3, Eirckson, MSUM, 2:16.18.

200 breaststroke: 1, Woods, MSUM, 2:30.08. 2, Samuels, NS, 2:35.45. 3, Gastecki, UMM, 2:36.90.

200 butterfly: 1, Gunning, NS, 2:14.31. 2, de Gruchy, MSUM, 2:18.28. 3, McKinney, MSUM, 2:24.50.

200 freestyle relay: 1, MSUM ‘A’ (Thompson, Walsh, Kitzman, Rieland), 1:40.30. 2, UMM ‘A’ (Kahnk, Reynen, Dens, Kamm), 1:42.16. 3, MSUM ‘B’ (Hale, McKinney, Bordak, Miller), 1:44.08.

400 medley: 1, Gunning, NS, 4:55.69. 2, de Gruchy, MSUM, 4:56.95. 3, Bordak, MSUM, 5:05.72.

1,650 freestyle: 1, Hale, MSUM, 19:12.58. 2, Goll, MSUM, 19:28.85. 3, Waiflein, NS, 19:33.91.