« Continue Browsing

e-mail article Print     e-mail article E-mail

Published January 17 2013

High school scoreboard

BASKETBALL

D

Minnesota boys

Results Thursday

Ada-Bourp 63, Norman County Est 41

Half: A 30, NCE 17

AB: L. Ruebke 16, Peterson 5, A. Merkins 3, Kappes 9, Fetting 10, Hovan 2, Brainard 3, J. Merkins 9, M. Reubke 6.

NCE: Thompson 7, Lee 4, Lisburg 10, Z. Stene 7, J. Stene 56, S. Stene 6, N. Stene 2.

Crosby-Ironton 80, Detroit Lakes 59

Half: CI 37, DL 31

CI: Larson 1, Goodwin 12, Kullmann 2, Baker 17, Tesdahl 5, Jacobs 12, Van Horn 9, Hudrlik 19.

DL: McLeod 3, Lingaas 9, Long 16, Cihak 13, Eiter 3, Hedstrom 6, Champa 6, Duncan 3.

Fergus Falls 63, Sartell 59

Half: FF 39, S 18

S: Bearson 4, Gjemse 2, Fischer 21, Snoberger 5, Hollenkamp 2, Immelman 14, Tillotson 1, Hagen 10.

FF: Johnson 13, Millard 10, McAllister 13, Lemke 8, Rund 19.

Hawley 67, Frazee 52

Half: H 44, F 30

H: Leaf 4, Harms 9, Ellefson 16, Teeples 6, Pekas 16, Filler 3, Sellin 2, Stoa 3, Crompton 8.

F: Miosek 3, Olson 2, Nelson 6, Nordquist 2, Tangen 16, Torma 2, Wokasch 11, Bellefeuille 10.

Mahnomen 72, Bagley 71

Half: B 37, M 35

B: Thompson 11, Knutson 22, Lauden 11, Malterude 4, Olson 3, Loiland 17, Larson 3.

M: Schoenborn 1, Gieseke 5, Porter 9, Reitan 9, T. Pavek 1, Warnsholz 9, Hanson 5, J. Pavek 33.

Pelican Rapids 63, Breckenridge 40

Half: PR 33, B 16

PR: Schell 2, Bruggeman 30, Hensch 3, Coleman 1, Forsgren 21, Haugen 6.

B: Blaufuss 7, Busse 4, Yaggie 3, Grohman 2, Smith 3, Lorenz 11, Christensen 10.

Win-E-Mac 92, Fisher-Climax 55

Half: WEM 44, FC 19

FC: Magsam 13, Sylvester 9, Rarich 8, Schmidt 3, Beiswenger 6, Swenson 5, Cokebread 2, Altepeter 4, Egeland 4.

WEM: Tradewell 16, Klinkhammer 4, Walker 14, Brown 10, Lisoff 8, McKeever 28, Plante 3, Chaput 7, Koster 2.

Other scores

Ada-Borup 63, Norman County East 41

Austin 80, Rochester John Marshall 77

Belle Plaine 66, Norwood-Young America 64

Bethlehem Academy 78, Triton 58

Browerville 49, Long Prairie-Grey Eagle 48, 2OT

Crosby-Ironton 80, Detroit Lakes 59

Dawson-Boyd 63, Ortonville 60

Deer River 63, Eveleth-Gilbert 61

Duluth East 62, Grand Rapids 49

East Grand Forks 59, Roseau 49

East Ridge 59, Cretin-Derham Hall 56

Eden Prairie 65, Waconia 49

Edina 80, St. Paul Highland Park 63

Fergus Falls 63, Sartell 59

Grand Meadow 63, Glenville-Emmons 40

Hawley 67, Frazee 52

Henning 66, Pillager 48

Hermantown 80, Cloquet 61

Howard Lake-Waverly-Winsted 58, Belgrade-Brooten-Elrosa 52

Jackson County Central 66, Luverne 61

Jordan 86, Tri-City United 45

Lake Park-Audubon 37, Ulen-Hitterdal 30

Lanesboro 80, Lyle/Austin Pacelli 56

Laporte 70, Clearbrook-Gonvick 55

LeSueur-Henderson 6, Fairmont Area 0

Lewiston-Altura 61, Wabasha-Kellogg 48

Mahnomen 72, Bagley 71

Maple Lake 62, Holdingford 53

Mayer Lutheran 57, LeSueur-Henderson 35

Melrose 85, Atwater-Cosmos-Grove City 70

Menahga 53, Bertha-Hewitt 51

Minneapolis Edison 60, Minneapolis North 56

Minneapolis South 75, Minneapolis Henry 58

Minneapolis Southwest 86, Coon Rapids 68

Mound-Westonka 76, Dassel-Cokato 71

Nevis 59, Park Rapids 52

Norman County West 71, Waubun 69

Northern Freeze 51, Kittson County Central 47

Osakis 36, Eagle Valley 32

Pelican Rapids 63, Breckenridge 40

Perham 85, Dilworth-Glyndon-Felton 50

Pierz 54, Kimball 45, OT

Rockford 72, Eden Valley-Watkins 68

Royalton 65, Ogilvie 34

Sauk Centre 75, Montevideo 44

Schaeffer Academy 75, LeRoy-Ostrander 47

Sleepy Eye St. Mary’s 81, Buffalo Lake-Hector-Stewart 71

St. Cloud Tech 67, Sauk Rapids-Rice 32

St. Paul Central 67, St. Paul Harding 55

St. Paul Johnson 102, St. Paul Humboldt 53

Upsala 76, Swanville 69

Verndale 84, Sebeka 60

West Central 58, St. John’s Prep 51

Willmar 66, Alexandria 60

Win-E-Mac 92, Climax/Fisher 55

Winona Cotter 71, Medford 61

Zumbrota-Mazeppa 55, Pine Island 25

POSTPONEMENTS AND CANCELLATIONS

Minneapolis Roosevelt vs. Minneapolis Washburn, ppd.

Minnesota girls

Results Thursday

Ada-Borup 67, Barnesville 39

Half: AB 39 B 21

B: Halverson 2, Gunderson 1, Peterson 2, Vancura 7, Boom 8, Dahlstrom 8, Bentley 11.

AB: Stevenson 5, Vega 4, Kolness 32, Eggen 6, Miller 2, Lee 2, Merkens 5, Gehrtz 3, Poehler 8.

Bagley 66, Mahnomen 34

Half: B 33, M 21

B: Pemberton 23, Fultz 8, Skersick 10, Nelson 1, Costa 1, Olson 2, Benson 21.

M: Wadena 1, Porter 3, Kersting 11, Schoenborn 10, Johnson 1, Walker 8.

Lake Park-Audubon 37,

Ulen-Hitterdal 30

Half: LPA 16, UH 14

UH: Henrickson 3, Anderson 7, Tweten 2, Austinson 10, Aranda 4, Erickson 2, Bauman 2.

LPA: Sunram 2, Olson 9, Anderson 7, Hogie 8, Bartunek 11.

Norman County West 55, Waubun 41

Half: NCW 26 W 21.

NCW: Hoff 4, Orsland 6, Brommenschenkel 21, Nelson 24

W: Haverkamp 6, Jasken 3, Yost 18, Winter 4, Voss 2, Laroque 8.

Parkers Prairie 75,

Brandon-Evansville 31

Half: PP 43, BE 16

PP: Dorn 31, Noga 10, Taylor 9, B. Warren 9, Swanson 5, R. Warren 4, Pratt 6.

BE: Kokett 9, Hasmen 2, Steffenson 5, M. Friedrich 5, E. Friedrich 2, Hansen 3, Bettermann 5.

Rothsay 43, Fergus Falls Hillcrest 27

Half: FFH 21, R 17

FFH: Nersten 13, Monacelli 8, Aasness 3, Tungseth 3.

R: Maack 10, Dunbar 12, Larson 4, Lankow 4, Peterson 6, Craig 6, Dorsey 1.

Underwood 50, Battle Lake 41

Half: U 23, BL 22

U: Thorson 4, Mortenson 5, Biegler 8, Masloski 19, Holen 7, Thormodson 7.

BL: VanWatermulen 3, Rilla 9, Stueve 5, Meirickel 9, Marso 13, Wicklund 2.

Other scores

Ada-Borup 67, Barnesville 39

Adrian 51, Fulda 48

Aitkin 80, Ogilvie 49

Albany 78, Foley 54

Badger-Greenbush-Middle River 61, Goodridge/Grygla-Gatzke 56

Bagley 66, Mahnomen 34

Becker 59, Little Falls 51

Bethlehem Academy 63, Belle Plaine 37

Bigfork 55, Blackduck 40

BOLD 78, Kerkhoven-Murdock-Sunburg 58

Braham 77, Isle 59

Cambridge-Isanti 74, Mahtomedi 54

Cherry 58, Littlefork-Big Falls 44

Cloquet 66, Duluth Denfeld 55

Crookston 73, Red Lake 36

Dassel-Cokato 64, Mound-Westonka 50

Dawson-Boyd 58, Tracy-Milroy-Balaton 36

Detroit Lakes 43, Crosby-Ironton 37

Eden Prairie 61, Owatonna 47

Edgerton 75, Hills-Beaver Creek 61

Ellsworth 53, Southwest United 45

Esko 85, Wrenshall 15

Forest Lake 65, Hastings 27

Goodhue 52, Kenyon-Wanamingo 51, OT

Granada-Huntley-East Chain 40, Maple River 5

International Falls 88, Eveleth-Gilbert 58

Lake Crystal-Wellcome Memorial 57, Truman 45

Lake of the Woods 44, Red Lake County 24

Lake Park-Audubon 37, Ulen-Hitterdal 30

Luverne 60, Jackson County Central 46

MACCRAY 57, Lincoln HI 28

Maranatha Christian 89, Trinity 32

Martin County West 75, Cleveland 38

Martin Luther 58, Alden-Conger 47

McGregor 65, Two Harbors 27

Minneapolis North 50, Minneapolis Edison 42

Minneapolis South 73, Minneapolis Henry 31

Minneapolis Washburn 69, Minneapolis Roosevelt 51

Minneota 73, Renville County West 19

Monticello 69, Big Lake 47

Nevis 59, Pine River-Backus 52

Nicollet 63, Madelia 41

Norman County West 55, Waubun 41

North Branch 73, Columbia Heights 32

North Woods 52, Mountain Iron-Buhl 50

Northeast Range 38, Ely 26

Northland 58, Greenway 29

Parkers Prairie 75, Brandon-Evansville 31

Plainview-Elgin-Millville 59, Rushford-Peterson 48

Red Lake Falls 61, Northern Freeze 53, OT

Rothsay 43, Hillcrest Lutheran 27

Rush City 58, Onamia 42

Shattuck-Saint Mary’s 53, Community of Peace 25

Simley 74, St. Paul Highland Park 29

South Shore, Wis. 83, Cromwell 49

Southwest Christian (Chaska) 62, Heritage Christian Academy 44

Southwest Minnesota Christian 66, Murray County Central 57

St. Cloud Cathedral 51, Princeton 44

St. Michael-Albertville 69, Buffalo 27

St. Paul Johnson 67, St. Paul Humboldt 46

Staples-Motley 81, Pequot Lakes 58

Underwood 50, Battle Lake 41

Wabasso 76, Sleepy Eye 50

Wadena-Deer Creek 72, Park Rapids 39

Warren-Alvarado-Oslo 59, Midway-Minto, N.D. 24

Warroad 64, Roseau 53

West Lutheran 43, Bethany Academy 32

Westbrook-Walnut Grove 56, Red Rock Central 40

Win-E-Mac 67, Stephen-Argyle 24

Zimmerman 47, Mora 25

Clerc Classic

Indiana Deaf, Ind. 62, Minnesota Academy for the Deaf 40

North Dakota boys

Results Thursday

Enderlin 65, Finley-Sharon-Hope-Page 38

E 13 27 48 65

FSHP 13 20 25 38

E: D. Lindgren 22, T. Lindgren 11, Huus 9, Dixson 6, Hurlburt 6, Luther 5, Kittelson 4, Anderson 2.

FSHP: Archer 11, L. Montag 10, Ihry 6, Bring 4, Erickson 4, C. Montag 2, Suhr 1.

LaMoure 86, Barnes County North 45

BCN 12 30 40 45

L 22 50 72 86

BCN: Kramlich 7, Fletcher 14, Clemens 17, Fehr 1, Steckler 6.

L: Meiklejohn 24, Podoll 4, Hodem 6, D. Thielges 11, Olson 25, B. Thielges 14, Alber 2.

Maple Valley 52, Northern Cass 51

MV 14 24 31 52

NC 15 23 37 51

MV: Preston 4, C. Richman 2, Sours 7, Behm 19, Haseleu 13, J. Richman 7.

NC: T. Kyllo 11, Springer 18, Brueshoff 12, Dickson 5, C. Kyllo 4.

Sargent Central 65, Oakes 57

O 13 22 34 57

SC 16 31 50 65

O: C. Zetocha 2, Bartholomew 2, E. Zetocha 16, Meehl 19, Scheuring 2, Hollingsworth 7, Quandt 9.

SC: Mlnarik 2, Schlecht 12, Peterson 2, Zirnhelt 4, Jablonsky 2, Weber 11, Arp 30.

Other scores

Carrington 75, Midkota 44

Divide County 55, Burke County 21

Drayton/Valley-Edinburg 52, Lakota/Adams-Edmore 42

Enderlin 65, Finley-Sharon/Hope-Page 38

Fargo Oak Grove Lutheran 85, Kindred 45

Grand Forks Red River 74, Grand Forks Central 71

Grenora/Westby 55, Trenton 54

Griggs County Central 30, Pingree/Buchanan-Kensal 20

LaMoure-Litchville-Marion 86, Barnes County North 45

Maple Valley 52, Northern Cass 50

Rugby JV 69, Sawyer 38

Sargent Central 65, Oakes 57

Turtle Lake-Mercer 72, Washburn 53

Westhope-Newburg 70, Bottineau 62

North Dakota girls

Results Thursday

Ellendale 44,

Edgeley-Kulm-Montpelier 35

E 13 26 32 44

EKM 10 16 28 35

E: Fuller 3, Hofer 4, Wedell 4, Bommersbach 19, Hack 2, Rall 12.

EKM: Jensen 2, Long 4, Boom 2, Whitney 3, Long 4, Anderson 8, Fiest 7, Anderson 5.

Hillsboro-Central Valley 80,

Dakota Prairie 26

DP 7 15 20 26

HCV 24 46 65 80

DP: Bye 2, Daahl 14, Audem 1, Stein 2, Kouba 2, Haugen 3, Poehls 2.

HCV: Kritzberger 9, K. Henningsgard 20, Pastian 10, Doeden 5, T. Henningsgard 13, Anderson 2, Sundbom 9, Murphy 10, Buethner 2.

Lakota-Adams-Edmore 59,

New Rockford-Sheyenne 23

L 20 36 49 59

NR 6 10 12 23

LAE: A. Freije 21, F. Freije 12, Pesek 7, Haman 7, Halberg 6, Martinson 4, Bylan 2.

NRF: Grann 8, Allmars 4, Gisi 2, Weber 2, Ystaas 2, Hermanson 2, Zimmer 2, Cudworth 1.

Lisbon 48, Fairmount-Campbell-Tintah 39

FCT 8 17 31 39

L 17 24 32 48

FCT: Rittenour 13, Meyer 12, Ross 9, Grefsrud 5.

L: Deibert 20, Nielsen 15, Opp 6, Olson 5, Ercink 2.

Milnor 62, Lidgerwood-Wyndmere 37

LW 2 16 29 37

M 12 28 44 62

LW: Podliska 9, Adams 2, Mellem 4, Mauch 8, Al. Jelinek 2, B. Oster 4, T. Oster 4, An. Jelinek 4.

M: Sakey 13, Ellefson 11, Petryszyn 2, Gregor 7, Tayer 23, Tompkins 2, Koeppe 3.

Napoleon 68, Central Prairie 38

CP 6 22 33 38

N 22 41 51 68

CP: Heupel 8, Krapp 5, M. Moldenhauer 8, Spitzer 3, J. Moldenhauer 9, Moser 5.

N: K. Weigel 14, Gross 6, Young 9, Jangula 12, Dewald 18, Ellison 6, S. Weigel 3.

Oakes 61, Hankinson 47

H 9 18 29 47

O 24 38 52 61

H: Hoglin 5, Krump 8, Theede 8, Dahlen-Zeck 8, Gaukler 3, Asp 8, Bladon 2, Riemann 5.

O: Quandt 10, Breitbach 2, Gelinske 6, Knutson 8, Hanson 3, Vculek 8, Warren 24.

Thompson 64, Hatton-Northwood 26

HN 8 10 19 26

T 14 30 50 64

HN: Schwartz 6, M. Johnson 2, J. Johnson 7, Pederson 1, Bye 8, Hillebrand 2.

T: Loyland 2, S. Hegg 2, Ivesdal 10, Weber 15, Olson 2, DeMoe 10, Galegher 15, Bohlman 2, Overby 4, L. Hegg 2.

Watford City 75, North Shore Plaza 44

WC 29 47 65 75

NSP 7 17 40 44

WC: Haugeberg 14, Langerud 4, Lindley 5, Mogen 14, J. Brown 8, Kieson 6, M. Brown 20, Prichard 4.

NSP: Bailey 12, Walters 17, Howell 5, Bangen 5, Abrahamson 3, Hauf 2.

Other scores

Beach 54, Bowman County 43

Bismarck Century 55, Minot 27

Des Lacs-Burlington 53, Glenburn 52

Dickinson Trinity 55, Hazen 42

Divide County 35, Burke County 25

Drayton/Valley-Edinburg 42, Fordville Lankin-Park River 40

Ellendale 44, Edgeley-Kulm-Montpelier 35

Flasher 70, Solen 40

Grafton 53, Larimore 41

Grand Forks Red River 56, Grand Forks Central 41

Grenora/Westby 47, Trenton 32

Hillsboro/Central Valley 80, Dakota Prairie 26

Kenmare 43, Lewis and Clark-Berthold 36

Kidder County 57, Strasburg-Zeeland 52

Killdeer 41, Beulah 31

Lakota/Adams-Edmore 59, New Rockford-Sheyenne 23

Lisbon 46, Fairmount-Campbell-Tintah 39

Milnor 62, Lidgerwood-Wyndmere 37

Minot Bishop Ryan 100, Surrey 22

Minot Our Redeemer’s 57, Mohall-Lansford-Sherwood 50

Mott-Regent 44, Heart River 40

Napoleon 68, Central Prairie 38

New Salem 64, Wilton-Wing 56

New Town 93, Standing Rock 39

North Border 55, Cavalier 49

North Star 71, Benson County 65

Rolette-Wolford 66, Drake/Anamoose 40

Rolla 66, Langdon 29

Shiloh Christian 57, Grant County 50

St. John 67, Starkweather-Munich 61

Stanley 63, Trinity Christian 53

Thompson 64, Hatton-Northwood 26

Towner-Granville-Upham 46, Bottineau 42

Velva 70, Dunseith 31

Warren-Alvarado-Oslo, Minn. 59, Midway-Minto 24

Watford City 75, North Shore 44

HOCKEY

D

Minnesota boys

Results Thursday

Andover 3, Osseo 3, OT (tie)

Anoka 4, Coon Rapids 3

Benilde-St. Margaret’s 11, Rochester Century 0

Blaine 5, Maple Grove 2

Blake 6, Providence/West Lutheran/Heritage Christian 4

Brainerd/Pillager 6, River Lakes 0

Breck 8, St. Paul Johnson 0

Centennial 4, Robbinsdale Armstrong 0

Dodge County 3, St. Paul Highland Park 0

Duluth East 10, Apple Valley 1

Eagan 3, Bloomington Jefferson 2

East Ridge 4, Park (Cottage Grove) 2

Eden Prairie 3, Hopkins 2

Elk River/Zimmerman 2, Champlin Park 0

Forest Lake 5, Cretin-Derham Hall 2

Grand Rapids 5, Hibbing/Chisholm 1

Hastings 5, Stillwater 4

Hill-Murray 7, Lakeville North 0

Holy Angels 7, Chanhassen 1

Lake of the Woods 3, Red Lake County Central/Red Lake Falls 1

Little Falls 4, St. Cloud Apollo 2

LSHSPTCUC Bulldogs 7, Fairmont Area 0

Luverne Cardinals 9, Redwood Valley 0

Marshall/Minneota/-M-B 5, Morris/Benson Area Storm 2

Minnetonka 4, Edina 3

Monticello/Annandale/Maple Lake 4, Rogers 2

Moorhead 4, East Grand Forks 3

Mounds View 5, Roseville 1

North Shore 6, Ashland, Wis. 1

Orono 7, New Ulm Eagles 5

Owatonna 3, Austin/Austin Pacelli 1

Park Rapids Area 6, Northern Lakes 1

Princeton 5, Mora/Hinckley-Finlayson 0

Sartell 3, Alexandria 2

Spring Lake Park 14, Robbinsdale Cooper 1

St. Cloud Cathedral 12, Becker/Big Lake 1

St. Michael-Albertville 7, Cambridge-Isanti 4

Thief River Falls/Goodridge/W-A-O 5, Warroad 1

Totino-Grace 5, Chisago Lakes 4

Wayzata 3, Holy Family Catholic 1

White Bear Lake 6, Woodbury 2

Willmar 5, Fergus Falls 1

Minnesota girls

Results Thursday

Anoka 1, Roseville 0

Austin/Austin Pacelli 6, Rochester Mayo 5, OT

Bemidji 3, Thief River Falls 1

Bloomington Jefferson 6, Rosemount 2

Brainerd/Little Falls/Pillager 2, River Lakes 0

Breck 7, St. Paul United 2

Cretin-Derham Hall 3, Hastings 2

Eagan 2, Apple Valley 1

Eastview 5, Prior Lake 0

Grand Rapids/Greenway 4, Cloquet/Esko/Carlton 2

Hermantown/Proctor 4, Hibbing/Chisholm 2

Holy Family Catholic/Waconia 3, Hutchinson 2

Irondale 5, Spring Lake Park/St. Anthony 3

Lakeville North 8, Bloomington Kennedy 0

Moorhead 9, Detroit Lakes/Perham 1

North St. Paul 1, Tartan 0

Orono 6, Litchfield/Dassel-Cokato 1

Park Rapids Area 3, Crosby-Ironton/Pequot Lakes/Pine River-Backus 1

Rochester John Marshall/Lourdes 5, Albert Lea 2

Shakopee 6, Farmington 0

St. Francis/North Branch 5, St. Louis Park 1

Waseca Blue Jays 7, Mankato West 4

Willmar 3, Fergus Falls 2

North Dakota boys

Results Thursday

Bismarck Century 11, Mandan 0

Grand Forks Red River 9, Fargo South 1

Minot 5, Bismarck High 1

WRESTLING

D

Minnesota

Results Thursday

Adrian Area 53, Worthington/Round Lake-Brewster 19

Albert Lea 43, Faribault/Bethlehem Academy 21

Andover 43, Robbinsdale Armstrong 33

Atwater-Cosmos-Grove City 55, Paynesville 12

Austin/Austin Pacelli 42, Rochester Century 36

Big Lake 36, Monticello 29

Blue Earth 38, St. Peter 30

Brainerd/Pillager 45, St. Cloud Tech 22

Eden Prairie 51, Hopkins 18

Elk River 46, Maple Grove 22

Forest Lake 35, Woodbury 28

Goodhue 65, Triton 15

Hayfield 59, Blooming Prairie 9

Kasson-Mantorville 59, Stewartville 11

Kerkhoven-Murdock-Sunburg 61, TMB/WWG 12

Lake City 40, Pine Island 30

Little Falls 44, Sauk Rapids-Rice 22

New London-Spicer 37, Annadale/Maple Lake 27

North Branch 65, Fridley 7

Plainview-Elgin-Millville 45, St. Charles 25

Rochester Mayo 56, Mankato West 15

Royalton/Upsala 54, Long Prairie-Grey Eagle 21

St. Francis 41, Mounds View 24

St. James Area 48, Fairmont/Martin County West 12

Zumbrota-Mazeppa 64, La Crescent 15

Canby Triangular

Canby 60, Ortonville 12

Minneota 28, Canby 27

Chatfield Triangular

Chatfield 51, New Richland-H-E-G 18

Eagan Triangular

Prior Lake 51, Shakopee 9

Shakopee 40, Eagan 16

Maple River Triangular

Sibley East 48, Maple River 29

Osseo Triangular

Osseo 33, Champlin Park 27

Osseo 46, Irondale 21

Princeton Triangular

Milaca/Faith Christian 43, Princeton 18

Milaca/Faith Christian 62, Mille Lacs 13

Richfield Triangular

Henry Sibley 39, South St. Paul 33

Henry Sibley 46, Richfield 30

South St. Paul 59, Richfield 14

Spectrum Triangular

Pine City/Hinckley-Finlayson 57, St. Agnes 15

Watertown-Mayer Triangular

Tri-City United 28, Rockford 12

Watertown-Mayer/Mayer Lutheran 64, Tri-City United 12

Watertown-Mayer/Mayer Lutheran 79, Rockford 0

West Central Triangular

West Central Area 42, Breckenridge/Campbell-Tintah 37

West Central Area 45, Browerville 28

North Dakota

Results Thursday

Wahpeton 41, Fargo North 33

106: Lenoue, W, pin Stremick :50

113: Berg, W, maj. dec. Maughan 13-2

120: Walton, FN, pin Miller 1:52

126: C. Thiel, W, forfeit

132: Coronato, FN, dec. L. Meyer 3-2

138: J. Thiel, W, dec. Berntson 2-1

145: W. Meyer, W, pin Wagemann 1:56

152: Lehmann, W, maj. dec. Worral 15-6

160: McNary, W, forfeit

170: Goodman, FN, pin Edwardson 2:35

182: Aamold, FN, pin McCall 1:23

195: Rook, FN, pin Bellmore 1:30

220: Hanson, FN, pin Deike 3:40

285: Ringdahl, W, pin Berg 1:12

Poll

Class A

State

1. West Fargo, 2. Bismarck, 3. Bismarck Century, 4. Williston, 5. Fargo Davies, 6. Turtle Mountain-Belcourt, 7. Grand Forks Red River, 8. Jamestown, 9. Dickinson, 10. Valley City.

West Region

1. Bismarck, 2. Bismarck Century. 3, Williston, 4. Turtle Mountain-Belcourt, 5. Jamestown.

East Region

1. West Fargo, 2. Fargo Davies, 3. Grand Forks Red River. 4. Grand Forks Central, 5. Valley City.

Individuals

106: 1. Taylor Nein, Bismarck; 2. Marvin Berry, Fargo South; 3. Keegan Cronin, West Fargo; 4. Jaret Lee, Dickinson; 5. Tyler Kress, Bismarck Century; 6. Ryan Zachmeier, Mandan.

113: 1. Rodell Johnson, GF Red River; 2. Marlo Bell, FS; 3. Kael Knowlen, B, 4. Reed Cronin, WF; 5. Nathan Humann, BC; 6. Austin Hutzenbuhler, D.

120: Jordan Shearer, WF; 2. Tommy Walton, Fargo North; 3. T.J. LaVillie, Turtle Mountain-Belcourt; 4. Tate Barnhardt, Bismarck St. Mary’s; 5. Hunter Eckert, BC; 6. Peter Rodriguez, WF.

126: Curt Zachmeier, Mandan; 2. Trevor Kringlie, WF; 3. Jordan Horstad, Jamestown; 4. Adam Blees, B; 5. Sean Murphy, GFRR; 6. Logan Boese, B.

132: Lane Kaseman, B; 2. Devin Berger, D; 3. Grant Laducer, TM-B; 4. Jesse Hoffart, Minot; 5. Michael Bell, FS; 6. Jesse Shearer, WF.

138: Cole Mehring, Fargo Davies; 2. Kollin Kragnes, WF; 3. Dane Fischer, BSM; 4. Forrest Pifer, B; 5. Eugene Fleetwood, TM-B; 6. Brandon Domagala, BC.

145: 1. Cody Haugen, Minot, 2. Reed Beckman, Valley City; 3. West Dobler, WF; 4. Wyatt Meyer, Wahpeton; 5. Tate Hoffman, B; 6. Ryan Hillerud, Jamestown.

152: 1. Zane Braun, Jamestown, 2. Bryce Fish, GFC; 3. Shane Undem, VC; 4. Adam Stein, Mandan; 5. Hunter Babeck, BC; 6. Kyle Kragnes, WF.

160: 1. Ryan Blees, B; 2. Paul Michaelson, Williston; 3. Shelby Schulz, WF; 4. Hunter Bonderson, BC; 5. Cole Alexander, FD; 6. Kameron McNary, Wahpeton.

170: 1. Ricky Galindo, B; 2. Landon Schmidt, BC; 3. Zach Doty, VC; 4. Konner Peterson, Mandan; 5. Miles Scholl, WF; 6. Darren Crissler, FD.

182: 1. Preston Lehmann, WF; 2. Brandon Rodriguez, TM-B; 3. Dayne Haman, Minot; 4. Dillon Pierce, BC; 5. Drew Kary, B; 6. Zander Mairs, FD.

195: 1. Tommy Moravec, BC; 2. Waylon DeCoteau, TM-B; 3. Zack Corneliuson, Williston; 4. Bret Sandberg, Williston; 5. Jarrod Bertsch, GFRR; 6. Cody Nielson, FS.

220: 1. Olaf Hanson, FN; 2. Demetreus Roby, Minot; 3. Brandon Sandberg, Williston; 4. Trace Moravec, BC; 5. Zach Eider, WF; 6. Sefino Hernandez, GFC.

285: 1. Brian Bjerk, GFRR; 2. Hunter Swenson, FD; 3. Nick Nesdahl, Minot; 4. Shawn Greenwood, BC; 5. Steven Horner, VC; 6. Tyson Keplin, TM-B.

SWIMMING

D

North Dakota boys

Results Thursday

Fargo Davies 124, Moorhead 61

200 medley relay: 1, FD (Duncan, Reopelle, Gourde, Lorenz), 1:50.68. 2, FD ‘B’ (DeWitz, Hermann, Livingood, Lingle), 1:59.97.

200 freestyle: 1, Keller, FD, 2:0.60. 2, Cook, M, 2:10.40.

200 individual medley: 1, Lingle, FD, 2:22.90. 2, Johnson, M, 2:23.16.

50 freestyle: 1, Duncan, FD, 24.04. 2, Reopelle, FD, 24.95.

Diving: 1, Johnson, M, 212.65. 2, Sufficool, FD, 209.55.

100 butterfly: 1, Duncan, FD, 58.15. 2, Gourde, FD, 59.45.

100 freestyle: 1, Keller, FD, 55.61. 2, Ferguson, FD, 58.64.

400 freestyle: 1, Cook, M, 5:40.12. 2, Lorenz, FD, 5:54.05.

200 freestyle relay: 1, FD (Duncan, Butler, Reopelle, Gourde), 1:36.62. 2, FD ‘B’ (Butler, Davis, Bale, Ferguson), 1:46.50.

100 backstroke: 1, Johnson, M, 1:06.01. 2, Lorenz, FD, 1:08.89.

100 breaststroke: 1, Gourde, FD, 1:08.36. 2, Hermann, FD, 1:11.75.

400 freestyle relay: 1, FD (Lorenz, Ferguson, DeWitz, Butler), 4:00.17. 2, M (Cook, A. Johnson, K. Johnson, Lague), 4:00.63.

GYMNASTICS

D

North Dakota

Results Thursday

Valley City tournament

Team scores: Fargo 138.750, Valley City 137.750, Fargo Davies 129.400.

Vault: 1, Marty, F, 9.4. 2, Bauer, FD, 9.1. 3, Uglem, F, 9.050.

Bars: 1 (tie), Uglem, F; Brown, VC, 8.450. 3, Marty, F, 8.350.

Beam: 1, Marty, F, 9.6. 2, Fisher, VC, 9.4. 3 (tie), Carroll, F; Johnson, VC, 9.2.

Floor: 1, Carroll, F, 9.350. 2, Marty, F, 9.2. 3, Uglem, F, 9.1.

All-around: 1, Marty, F, 36.550. 2, Carroll, F, 35.600. 3, Fisher, VC, 35.150.