« Continue Browsing

e-mail article Print     e-mail article E-mail

Published January 15 2013

High school scoreboard

BASKETBALL

D

Minnesota boys

Results Tuesday

Ada-Borup 74, Bagley 54

Half: AB 39, B 28

B: Thompson 5, Knutson 20, Lauden 7, Malterud 12, Olson 3, Lolland 1, Anderson 6.

AB: Ruebke 16, Peterson 5, Kappes 13, Fetting 12, Merkens 24, Hoven 2, Brainard 2.

Bemidji 71, Detroit Lakes 60

Half: B 38, DL 20

B: Baumgartner 20, McMallan 15, Seado 11, Hendricks 12, Brans 3, Huseby 10.

DL: McLeod 11, Lyngas 7, Groth 3, Long 21, Cihak 4, Hedstrom 5, Champa 4, Singer 3, Duncan 2.

Breckenridge 74,

West Central Area 57

Half: B 34, WCA 26

WCA: Redepenning 12, Kashmark 11, Peterson 8, Combs 11, Hennen 1, Pfingsten 3, Nelson 4, Zimmerman 7.

B: Blaufuss 3, Busse 13, Yaggie 2, Grohman 6, Smith 3, Lorenz 17, Christensen 23, Myhra 7.

Climax-Fisher 73,

Lake Park-Audubon 65

Half: CF 38, LPA 32

LPA: Kohler 6, Tangen 1, Olson 8, Pearson 14, Erickson 18, Jaster 6, Renner 5, Wavra 3, Ward 3, Stockert 1.

CF: Magsam 11, Sylvester 2, Rarick 11, Grove 2, Sorenson 3, Beiswenger 7, Swenson 18, Altepeter 11, Egeland 8.

Hawley 74, East Grand Forks 41

Half: H 56, EGF 22

EGF: Hammargren 8, Holy 8, Misialek 6, Cummings 5, Parrish 1, Scheving 2, Bjornson 11.

H: Leaf 4, Harms 16, Ellefson 21, Pekas 13, Sellin 3, Stoa 6, Regnier 2, Crompton 8, Tusow 2.

Mahnomen 59,

Norman County East 42

Half: M 25, NCE 22

M: Schoenborn 5, Guinn 4, Porter 6, Reitan 7, T. Pavek 7, Warnsholz 12, J. Pavek 18.

NCE: Thompson 10, Korsgarden 2, Lee 6, Lisburg 4, Z. Stene 8, J. Stene 3, S. Stene 6, Kraft 3.

Perham 69, Park Rapids 27

Half: P 39, PR 17

PR: Long 5, McCollum 4, Johnson 7, K. Goplerud 4, C. Goplerud 5, Porozinski 2.

P: Beachy 7, Salathe 19, Glines 9, Bahls 12, Hein 7, Nordick 11, Muer 4.

Other scores

Ada-Borup 74, Bagley 54

Albany 71, Mora 66

Albert Lea 61, Rochester Century 60

Apple Valley 79, Lakeville North 75, OT

Atwater-Cosmos-Grove City 68, Eden Valley-Watkins 61

Austin 63, Winona 38

Badger-Greenbush-Middle River 69, Stephen-Argyle 58

Belle Plaine 74, New Ulm 73

Bemidji 71, Detroit Lakes 60

Blackduck 75, Clearbrook-Gonvick 45

Blue Earth 71, LeSueur-Henderson 68

Braham 99, Christ’s Household of Faith 62

Brainerd 67, St. Cloud Apollo 28

Breckenridge 74, West Central 57

Buffalo 61, Minneapolis South 49

Buffalo Lake-Hector-Stewart 60, Sleepy Eye 55

Byron 53, Zumbrota-Mazeppa 29

Canby 91, Kerkhoven-Murdock-Sunburg 22

Cannon Falls 56, Triton 29

Cedar Mountain/Comfrey 83, Wabasso 62

Centennial 64, Coon Rapids 20

Central Minnesota Christian 61, Tracy-Milroy-Balaton 54

Champlin Park 91, Blaine 52

Chatfield 81, Southland 68

Chisago Lakes 55, St. Francis 52, OT

Cleveland 61, Nicollet 54

Climax/Fisher 73, Lake Park-Audubon 65

Clinton-Graceville-Beardsley 64, Fairmount-Campbell-Tintah, N.D. 62

Columbia Heights 63, Spring Lake Park 53

Cook County 62, Cromwell 43

Dawson-Boyd 56, Lac qui Parle Valley 46

Deer River 78, Cass Lake-Bena 75

Delano 65, Waconia 62

DeLaSalle 94, St. Agnes 39

Eagle Valley 62, Parkers Prairie 58

Eastview 60, Lakeville South 56

Edgerton 72, Adrian 66

Edina 80, St. Michael-Albertville 44

Ellsworth 60, Hills-Beaver Creek 57

Ely 85, Greenway 39

Esko 60, Crosby-Ironton 53

Fergus Falls 60, Moorhead 57

Fridley 69, Totino-Grace 60

Granada-Huntley-East Chain 54, North Union, Iowa 48

Hawley 74, East Grand Forks 41

Hayfield 63, Winona Cotter 51

Hill-Murray 70, North St. Paul 53

Holy Family Catholic 72, Mound-Westonka 61

Irondale 63, North Branch 58

Kimball 60, Paynesville 42

La Crescent 47, Black River Falls, Wis. 38

Lester Prairie/Holy Trinity 86, Legacy Christian 63

Litchfield 58, Annandale 55

Little Falls 80, St. Cloud Cathedral 71

Littlefork-Big Falls 54, Bigfork 51

Mahnomen 59, Norman County East 42

Mankato West 56, Mankato East 45

Maranatha Christian 78, Heritage Christian Academy 54

Milaca 87, Princeton 71

Minneapolis Southwest 65, St. Anthony 59

Minneapolis Washburn 70, Cambridge-Isanti 52

Minnehaha Academy 63, Breck 58

Minneota 73, MACCRAY 68, OT

Moose Lake/Willow River 73, Rush City 64

Mounds Park Academy 92, Brooklyn Center 32

Mounds View 65, Park (Cottage Grove) 35

Nashwauk-Keewatin 54, Chisholm 51

Nevis 69, Walker-Hackensack-Akeley 51

New Life Academy 64, Bethany Academy 49

New London-Spicer 65, Glencoe-Silver Lake 63

New Prague 62, Farmington 58

North Woods 81, Silver Bay 46

Nova Classical Academy 72, Minnesota Academy for the Deaf 68

Ortonville 66, Wheaton/Herman-Norcross 56

Park Center 97, Andover 71

Perham 69, Park Rapids 27

Prior Lake 74, Eagan 51

Red Rock Central 70, Southwest United 62

Richfield 84, Mahtomedi 71

Robbinsdale Armstrong 81, Elk River 78

Robbinsdale Cooper 71, Benilde-St. Margaret’s 50

Rochester John Marshall 56, Owatonna 50

Rochester Mayo 81, Faribault 69

Rogers 75, Becker 51

Rosemount 53, Burnsville 50

Roseville 84, East Ridge 58

Royalton 47, Isle 37

Sartell 60, Monticello 41

Sauk Centre 46, Long Prairie-Grey Eagle 45, OT

Shakopee 58, Chanhassen 57

Sibley East 67, Watertown-Mayer 60

Simley 68, South St. Paul 32

Sleepy Eye St. Mary’s 76, G-F-W 71

Southwest Christian (Chaska) 48, Trinity 32

Southwest Minnesota Christian 88, Fulda 30

Spectrum 59, FAIR School 46

Spring Grove 87, Hope Lutheran 56

St. Charles 76, Fillmore Central 65

St. Clair 64, Alden-Conger 41

St. Croix Prep 50, Minneapolis Edison 40

St. John’s Prep 52, Minnewaska 49

St. Paul Central 68, St. Paul Humboldt 60

St. Paul Harding 78, St. Paul Washington 41

Staples-Motley 77, Osakis 66

Tartan 51, St. Thomas Academy 45

Thief River Falls 83, Warroad 54

Truman/Martin Luther 51, Madelia 39

Underwood 74, Rothsay 47

United South Central 60, Bethlehem Academy 59, OT

Upsala 92, Onamia 52

Verndale 66, Pine River-Backus 43

Waterville-Elysian-Morristown 59, New Richland-H-E-G 46

Wayzata 83, Minneapolis Henry 47

Willmar 58, Marshall 47

Woodbury 93, Hastings 69

Wrenshall 62, Northeast Range 57

Zimmerman 57, Foley 56

North Dakota boys

Results Tuesday

Carrington 68,

Pingree-Buchanan-Kensal 41

C 27 35 59 68

PBK 7 17 41 41

C: Johnson 21, Burnham 14, Nelson 12, Skytland 7, Hendrickson 6, Abaurrea 5, Murphy 3.

PBK: Baker 18, Horn 8, Perleberg 8, Sabinash 4, Guthmiller 3.

Edgeley-Kulm 67, Oakes 49

O 18 30 39 49

EKM 17 30 47 67

O: C. Zetocha 8, E. Zetocha 24, Meehl 7, Quant 10.

EKM: Hanson 19, Foley 9, Green 11, Entzi 24, Miller 4.

Four Winds-Minnewaukan 82,

New Rockford-Sheyenne 51

FW 20 36 54 82

NRS 9 20 39 51

FWM: Delorme 20, Longie 19, T. McKay 16, Smith 10, Hill 6, Mudgett 5, LaRock 3, J. McKay 2, Cavanaugh 1.

NRS: Lommen 13, Swenson 10, Edmonson 10, LaBrie 7, Schaffer 6, Gilliss 5.

Grafton 64, Dakota Prairie 58

G 14 28 47 64

DP 15 25 41 58

G: Mendoza 9, Lunde 10, McMartin 4, Contreras 25, Droog 6, Torkelson 3, Villarresl 7.

DP: Messner 17, K. Flaagen 8, Anderson 3, D. Flaagen 7, Brogden 2, Lund 19, Henningsgard 2.

Harvey-Wells County 67, Midkota 51

M 12 25 38 51

HWC 20 38 51 67

M: Leiuinger 2, R. Ehlers 4, D. Ehlers 10, Monson 5, Hajt 24, Vollmer 6.

HWC: Alveshere 21, Nitz 8, Kourajian 2, Nyhus 2, Houchin 16, Beck 13, Keller 1, Selzler 4.

Kidder County 51, Central Prairie 45

CP 10 16 37 45

KC 13 25 32 51

CP: Foerderer 2, Eissinger 9, Moser 6, Larson 6, Schmidt 2, Meyer 8, Williams 9.

KC: Miller 2, Sand 8, Steinolfson 13, Leier 3, Six 14, Scherbenske 11.

Killdeer 72, Glen Ullin 50

K 18 35 53 72

GU 8 17 33 50

K: Pittsley 17, Alley 16, Kulish 11, Blankenship 10, Roshau 7, LeMieux 6, Johnson 4, Geglelman 1.

GU: Bettenhausen 14, Weidmer 11, Gretzen 7, Duppong 6, Schmidt 6, Wagner 3, Berger 2, Glass 1.

Lakota-Adams-Edmore 68, Warwick 45

LAE 14 34 54 68

W 12 22 37 45

LAE: Pic 22, Haugland 16, Martinson 8, Miller 6, Sundre 5, Boe 4, Thompson 2, Kuchar 2, Ritterman 2, Twedt 1.

W: Azure 13, Chaske 11, Jackson 7, McKay 6, Lawrence 3, Brawnshield 3, Kingbird 2.

Langdon 57, Benson County 48

BC 10 20 33 48

L 17 28 45 57

BC: Sears 7, Frise 8, Stoll 23, Westad 2, Bisbee 5, Lauinga 3.

L: Pritchard 7, Kakela 6, Weekes 5, Agnes 23, McGauvran 16.

Linton 69, Napoleon 40

N 9 16 29 40

L 18 34 53 69

N: Bitz 6, Breidenbach 5, Feist 5, T. Fettig 17, B. Fettig 5, Bitz 2.

L: Small 16, Baumiller 2, Purintun 5, Humann 2, Holzer 3, Flyberg 10, Ryckman 14, Schneider 13, Bernhardt 4.

Lisbon 59, Kindred 58

K 22 26 33 50 58

L 8 27 39 50 59

K: Bachmeier 18, Andel 16, Olien 8, Kappes 6, Cramer 5, Staton 5.

L: Bartholomay 12, Mangin 11, Manske 18, Froemke 8, Smith 4, Fleck 4, Anderson 2.

May-Port-CG 49,

Hillsboro-Central Valley 47

H 12 24 36 47

MPCG 9 25 33 49

H: Schildberger 15, Meyer 4, Summer 24, Riemen 4.

MPCG: Harpestad 16, Nelson 1, Bradner 8, Nygaard 6, R. Ust 6, Enger 6, Nepstad 6.

Milnor 60, North Sargent 50

NS 12 23 36 50

M 6 23 44 60

NS: Peterson 23, Decvlow 7, Noonan 7, J. Hanson 7, B. Hanson 4, Ciesynski 2.

M: Bussman 20, W. Mund 18, L. Mund 14, Maartinson 4, Kagow 2, Knutson 2.

Northern Cass 55, Hatton-Northwood 41

NC 13 26 35 55

HN 9 17 25 41

NC: T. Kyllo 11, Co. Springer 21, Ca. Springer 2, Ward 1, Brueshoff 6, Goodman 6, Dickson 4, C. Kyllo 4.

HN: Pladson 4, Pederson 14, Hagen 3, Johnson 6, Vettleson 1, Braaten 2, T. Holden 7, A. Holden 4.

Thompson 49, Larimore 47

L 14 24 38 47

T 16 27 39 49

L: Peterson 16, Verkuehlen 10, Sletten 9, Grogan 6, Nygaard 4, Wiegandt 2.

T: Myron 21, Peterson 12, McEauvran 8, Schultz 4, Nolleslager 4.

Thief River Falls 83, Warroad 54

Half: TRF 49, W 28

W: Corneliusen 6, Peace 7, Peterson 18, Sweetney 6, Angmeka 3, Lunos 12, Fish 2.

TRF: Lieier 22, Onkka 12, Johnson 8, Panek 5, Hoffard, 6, Balmer 4, Osborne 6, Kruse 3, Joppru 16.

Watford City 61, Tioga 49

WC 16 36 57 61

T 11 21 29 49

WC: Bates 16, Brown 16, Liebel 10, Schulz 8, Fettig 6, Kleppen 4, Rolfsrud 2.

T: Thompson 12, Longie 9, Joyce 8, Stubbs 7, Nielsen 7, Lalim 2.

Other scores

Beulah 54, Dickinson Trinity 49

Bismarck Century 87, Jamestown 40

Bismarck St. Mary’s 56, Bismarck High 54

Bowman County 53, Beach 41

Carrington 68, Pingree/Buchanan-Kensal 41

Clinton-Graceville-Beardsley, Minn. 64, Fairmount-Campbell-Tintah 62

Dickinson 65, Williston 30

Edgeley-Kulm-Montpelier 67, Oakes 49

Fargo Shanley 84, Valley City 58

Fargo South 76, Grand Forks Central 30

Flasher 63, Solen 29

Four Winds/Minnewaukan 82, New Rockford-Sheyenne 51

Grafton 64, Dakota Prairie 58

Harvey-Wells County 67, Midkota 51

Hazen 84, Richardton-Taylor 49

Kidder County 51, Central Prairie 45

Killdeer 72, Glen Ullin-Hebron 50

Lakota/Adams-Edmore 68, Warwick 45

Langdon 57, Benson County 48

Linton-HMB 69, Napoleon 40

Lisbon 59, Kindred 58, OT

May Port CG 49, Hillsboro/Central Valley 47

Midway-Minto 69, Park River/Fordville Lankin 42

Milnor 60, North Sargent 50

Minot 67, Turtle Mountain 47

Minot Bishop Ryan 90, Kenmare 89, OT

Minot Our Redeemer’s 53, Mohall-Lansford-Sherwood 52

Mott-Regent 68, Heart River 58

North Star 94, Rolla 37

Northern Cass 55, Hatton-Northwood 41

Powers Lake 65, Ray 46

Rugby 87, Velva 37

Shiloh Christian 71, Grant County 56

Stanley 55, Divide County 31

Starkweather-Munich 51, Rolette-Wolford 29

Strasburg-Zeeland 54, South Border 45

Thompson 49, Larimore 47

Towner-Granville-Upham 54, Westhope-Newburg 51, OT

Trenton 83, Bainville, Mont. 28

Washburn 66, Center-Stanton 55

Watford City 61, Tioga 49

West Fargo 59, Wahpeton 55

Wilton-Wing 57, Max 56

South Dakota boys

Results Tuesday

Wilmot 60, Waubay 36

WT 16 40 49 60

WY 7 13 23 36

WT: La. Hammer 16, Hulscher 15, Bronson 16, E. Owen 4, Lo. Hammer 3, S. Owen 2, Buttke 2, Goodhart 2.

WY: Swanson 11, B. Berger 7, Kurbonski 5, Ness 4, M. Berger 4, Keeble 3, McFarland 2.

Minnesota girls

Results Tuesday

Ada-Borup 73, Bagley-Fosston 49

Half: AB 45, BF 24

B: Pemberton 10, Fultz 12, Skersick 17, Olson 2, Benson 6, Thuma 2.

AB: Stevenson 5, Vega 3, Kolness 27, Eggen 8, Lee 5, Merkens 7, Gerhtz 6, Pohler 12.

Fergus Falls 77, Brainerd 29

Half: FF 49, B 21

B: Begem 12, West 6, Clampon 4, Boeder 3, Huber 2, Fletcher 2.

FF: Rasmusson 22, Strand 15, Monke 14, Swenson 8, Traiser 7, Smith 6, Sawtell 5.

Hawley 37, Pelican Rapids 34

Half: H 18, PR 14

H: Noreen 6, Olson 3, Aakre 6, Elllefson 10, Sannes 12.

PR: Huseby 4, Weinrich 3, Mad.. Korf 2, H. Korf 2, Mac. Korf 23

Norman County West 51, Fosston 34

Half: NCW 29, F 12

F: Strom 12, Swanson 3, Manecke 4, Hagen 6, T. Viken 4, K. Viken 2, Wilson 3.

NCW: Hoff 2, Larson 1, Fike 4, Orsland 5, Brommenschenkel 18, Nelson 15, Marciniak 6.

Win-E-Mac 67, Waubun 37

Half: WEM 49, W 16

WEM: Kaster 26, McKeever 17, Ross 11, Sonstelie 7, Glass 4.

W: Voss 14, Yost 7, Winter 7, Haverkamp 3, Lerud 2, LaRogue 2, Swedberg 2.

Other scores

Ada-Borup 73, Bagley 49

Aitkin 53, Mora 50

Albert Lea 39, Rochester Century 38

Alexandria 52, Rocori 27

Atwater-Cosmos-Grove City 65, Melrose 57

Belle Plaine 77, Tri-City United 50

Bethlehem Academy 52, United South Central 36

Blooming Prairie 60, Janesville-Waldorf-Pemberton 44

BOLD 70, Minnewaska 45

Braham 73, St. Cloud Cathedral 41

Byron 41, Zumbrota-Mazeppa 40

Canby 53, Hancock 44

Cass Lake-Bena 49, Deer River 42

Champlin Park 62, Blaine 24

Chanhassen 62, Shakopee 46

Chisago Lakes 71, St. Francis 59

Clearbrook-Gonvick 84, Blackduck 17

Crookston 84, Bemidji 59

DeLaSalle 82, St. Agnes 33

Dover-Eyota 77, Lewiston-Altura 20

Eastview 76, Lakeville South 45

Edina 60, Minnetonka 50

Elk River 64, Robbinsdale Armstrong 56

Fergus Falls 77, Brainerd 29

Fillmore Central 52, St. Charles 51

Forest Lake 56, Stillwater 36

Granada-Huntley-East Chain 44, North Union, Iowa 29

Hawley 37, Pelican Rapids 34

Hayfield 48, Winona Cotter 39

Henning 59, Sebeka 36

Holy Family Catholic 74, Mound-Westonka 59

Howard Lake-Waverly-Winsted 53, Maple Lake 31

Jordan 73, LeSueur-Henderson 21

Kasson-Mantorville 59, Stewartville 41

Kenyon-Wanamingo 64, Lake City 52

Lac qui Parle Valley 41, Benson 30

Lakeville North 55, Apple Valley 46

Legacy Christian 69, Lester Prairie/Holy Trinity 60

LeRoy-Ostrander 55, Schaeffer Academy 36

Long Prairie-Grey Eagle 73, Browerville 51

Lyle/Austin Pacelli 46, Lanesboro 37

Mabel-Canton 51, Houston 49

Mahnomen 49, Norman County East 46

Mankato East 66, Mankato West 42

Mankato Loyola 60, St. Clair 45

Maple Grove 58, Anoka 45

Maranatha Christian 92, Heritage Christian Academy 30

Marshall 61, Minneota 56

Martin County West 55, Alden-Conger 53

Martin Luther 56, Maple River 33

Mayer Lutheran 72, Watertown-Mayer 60

McGregor 85, Greenway 29

Medford 61, Randolph 44

Menahga 62, New York Mills 47

Minneapolis North 78, St. Paul Harding 52

Minneapolis Roosevelt 68, Blake 25

Minnesota Valley Lutheran 51, New Ulm Cathedral 34

Monticello 57, Buffalo 49

Moose Lake/Willow River 51, Eveleth-Gilbert 31

Morris Area/Chokio-Alberta 53, Yellow Medicine East 40

Mountain Iron-Buhl 69, Barnum 28

Murray County Central 53, Pipestone 44

Nevis 45, Walker-Hackensack-Akeley 44

New London-Spicer 73, Glencoe-Silver Lake 59

New Prague 57, Farmington 41

New Richland-H-E-G 71, Waterville-Elysian-Morristown 32

Norman County West 51, Fosston 34

North Branch 63, Irondale 60

North Woods 82, Silver Bay 23

Northern Freeze 67, Goodridge/Grygla-Gatzke 50

Norwood-Young America 65, Sibley East 39

Ogilvie 64, Hill City 58

Owatonna 51, Rochester John Marshall 46

Park (Cottage Grove) 59, Mounds View 43

Park Center 84, Andover 77

Parkers Prairie 48, Osakis 39

Pequot Lakes 60, Wadena-Deer Creek 52

Pierz 54, Belgrade-Brooten-Elrosa 41

Pine Island 48, Goodhue 42

Providence Academy 64, St. Paul Academy 24

Red Lake Falls 59, Red Lake County 22

Red Rock Central 52, Madelia 43

Red Wing 65, Holy Angels 58

Redwood Valley 55, Jackson County Central 45

Rochester Mayo 58, Faribault 31

Rockford 51, Kimball 43

Rogers 61, Cambridge-Isanti 52

Rosemount 82, Burnsville 60

Roseville 51, East Ridge 38

Rushford-Peterson 50, Kingsland 42

Sartell 62, Sauk Rapids-Rice 28

Sauk Centre 58, Montevideo 30

Simley 45, South St. Paul 35

Sleepy Eye 59, Buffalo Lake-Hector-Stewart 41

Sleepy Eye St. Mary’s 56, G-F-W 51, OT

Southland 66, Chatfield 58

Southwest Christian (Chaska) 56, Trinity 30

Spring Grove 59, Hope Lutheran 29

Spring Lake Park 75, Columbia Heights 27

St. Michael-Albertville 81, Princeton 47

St. Paul Central 77, St. Paul Humboldt 41

Staples-Motley 87, Park Rapids 34

Superior, Wis. 79, Cloquet 52

Totino-Grace 66, Fridley 31

Upsala 77, Swanville 39

Verndale 67, Pillager 42

Waconia 67, Delano 52

Warren-Alvarado-Oslo 64, Sacred Heart 42

Wayzata 64, Minneapolis Washburn 33

West Central 50, St. John’s Prep 42

West Lutheran 67, Learning for Leadership Charter 5

White Bear Lake 64, Cretin-Derham Hall 48

Win-E-Mac 67, Waubun 37

Winona 67, Austin 44

Woodbury 67, Hastings 41

Worthington 64, Luverne 41

North Dakota girls

Results Tuesday

Kidder County 44, Central Prairie 35

K 12 21 35 44

CP 8 18 30 35

K: S. ROhrich 5, M. Rohrich 8, Nicholson 6, R. Schmidt 9, Mayer 6, Zeisch 4, Olson 2, P. Schmidt 4.

CP: Heupel 10, L. Moser 2, M. Moldenhauer 7, J. Moldenhauer 4, N. Moser 12.

Kindred 57, Lisbon 41

K 16 35 52 57

L 8 22 30 41

K: Allmaras 17, Schmit 12, Erickson 9, Graff 8, Piatz 7, Cose 4.

L: Deibert 12, Olson 8, Ripplinger 9, Opp 6, Nielsen 4, Rasmusson 2.

Northern Cass 74, Hatton-Northwood 42

NC 19 40 51 74

HN 2 9 23 42

NC: Ting 4, Vieske 12, Mitzel 4, Olson 31, Verwest 3, Bergnan 4, Ward 16.

HN: Schwartz 5, Bilden 5, Twete 2, Johnson 4, Pedersen 1, Bye 17, Hillebrand 8.

Oakes 50, Edgeley-Kulm 38

O 18 25 35 50

EKM 6 11 17 38

O: Quandt 4, Breitbach 12, Gelinske 4, Knutson 5, Hansen 8, Vculek 4, Warren 13.

EKM: Jensen 5, Boom 2, Whitney 2, Long 3, Anderson 10, Feist 12, Anderson 4.

Watford City 76, Tioga 14

WC 31 47 70 76

T 2 4 8 14

WC: Haugeberg 12, Langerud 2, Lindley 5, K. Mogen 10, Hadley 2, A. Mogen 16, J. Brown 5, Kieson 12, M. Brown 8, Prichard 4.

T: Hodges 2, Post 3, Larson 1, Ourada 8.

Barnes County tournament

Valley City 62, Barnes County North 22

BCN 4 7 9 22

VC 15 30 52 62

BCN: Erker 3, Hansen 7, Scott 4, Wiland 8.

VC: McDaniel 8, Olson 6, Denholm 15, Diegel 15, Taylor 6, Klingenberg 2, Olstad 1, Iebel 10.

Sargent Central 46,

Litchville-Marion-Montpelier 38

LMM 12 22 27 38

SC 11 26 36 46

LMM: Piehl 4, Carlson 6, Good 3, Ulmer 3, Hirschkorn 6, Warcken 10, Alber 4, Witt 2.

SC: Schlecht 11, Enderson 9, Mlnarik 8, Nelson 10, Beaver 8.

Maple Valley 61,

Griggs County Central 28

MV 10 30 49 61

GCC 6 12 22 28

MV: Tinjum 8, C. Pautz 16, Kasowski 4, Nudell 24, K. Pautz 3, Punton 6.

GCC: Andel 3, Savre 7, Woodstead 10, Johnson 4, Painter 4.

Enderlin 69, Finley-Sharon-Hope-Page 39

E 19 41 59 69

FSHP 7 19 32 39

E: Lautt 6, Johnson 23, Thielges 18, Benneweis 8, Syverson 8, Laufenberg 6.

FSHP: Bergstrom 3, Archer 2, Breckheimer 2, Kownig 19, Ihry 8, Anderson 2, Erickson 3.

Other scores

Bismarck Century 73, Jamestown 46

Bismarck High 67, Bismarck St. Mary’s 50

Dickinson 66, Williston 43

Divide County 50, Stanley 42

Kidder County 44, Central Prairie 35

Kindred 57, Lisbon 41

Midway-Minto 60, Fordville Lankin-Park River 39

Northern Cass 74, Hatton-Northwood 42

Oakes 50, Edgeley-Kulm-Montpelier 38

Strasburg-Zeeland 62, South Border 37

Trenton 68, Bainville, Mont. 37

Washburn 59, Center-Stanton 34

Wilton-Wing 54, Max 34

Barnes County Tournament

First Round

Sargent Central 46, LaMoure-Litchville-Marion 38

Valley City 62, Barnes County North 22

HOCKEY

D

Minnesota boys

Results Tuesday

Albert Lea 5, Austin/Austin Pacelli 1

Benilde-St. Margaret’s 8, Mounds View 2

Blake 4, Hutchinson 3

Brainerd/Pillager 1, Alexandria 0

Breck 10, St. Paul Como Park 0

Buffalo 2, Monticello/Annandale/Maple Lake 1

Burnsville 6, Lakeville South 2

Cloquet/Esko/Carlton 5, Grand Rapids 5, OT (tie)

Crookston Pirates 9, Detroit Lakes/Perham 0

Duluth East 4, White Bear Lake 3

Eagan 7, Apple Valley 1

East Grand Forks 3, Roseau 0

Eastview 1, Prior Lake 0, OT

Elk River/Zimmerman 6, Andover 5, OT

Farmington 4, Chaska 0

Fergus Falls 8, Wadena-Deer Creek Wolverines 6

Henry Sibley 4, Chisago Lakes 3

Holy Family Catholic 7, Waconia 2

International Falls 6, Eveleth-Gilbert Area 1

Lakeville North 3, Bloomington Kennedy 1

Legacy Christian/PACT Charter 9, Moose Lake Area 0

Mankato East/Loyola 6, Fairmont Area 0

Marshall/Minneota/-M-B 2, Windom Area 1

Mound-Westonka/Watertown-Mayer 5, Delano Tigers 4, OT

New Prague 2, Red Wing 2, OT (tie)

New Ulm Eagles 2, LSHSPTCUC Bulldogs 0

Orono 5, Litchfield/Dassel-Cokato 1

Prairie Centre Area 4, Redwood Valley 2

Princeton 3, Rogers 3, OT (tie)

River Lakes 3, Willmar 1

Rochester Century 2, Owatonna 1

Rochester John Marshall 6, Faribault/Bethlehem Academy 2

Rochester Mayo 8, Winona Winhawks 0

Rosemount 7, Park (Cottage Grove) 3

Sartell 4, Sauk Rapids-Rice 1

St. Cloud Tech 7, St. Cloud Apollo 1

St. Francis 7, Cambridge-Isanti 1

St. Louis Park 4, Richfield 1

St. Paul Academy/Mounds Park 5, Minnehaha Saints 2

Superior, Wis. 5, Hermantown 4

Totino-Grace 5, South St. Paul 1

Virginia/Mountain Iron-Buhl 5, North Shore 4, OT

Warroad 5, Bemidji 3

Waseca Blue Jays 5, La Crescent/Houston 4, OT

North Dakota boys

Results Tuesday

Bismarck High 3, Mandan 2

Grand Forks Central 5, Fargo South 2

Jamestown 6, Dickinson 0

Minot 6, Bismarck Century 2

Minnesota girls

Results Tuesday

Alexandria 8, Brainerd/Little Falls/Pillager 0

Anoka 3, Coon Rapids 0

Blake 11, Minnehaha Saints 0

Buffalo 9, Cambridge-Isanti/Mora/Pine City 0

Cloquet/Esko/Carlton 2, Bemidji 0

Crookston Pirates 6, Detroit Lakes/Perham 1

Dodge County 6, St. Paul Blades 0

East Grand Forks 3, Moorhead 0

Eden Prairie 5, Wayzata 2

Edina 4, Hopkins 4, OT (tie)

Elk River/Zimmerman 4, Champlin Park 0

Eveleth-Gilbert Area 2, Silver Bay Area 1

Grand Rapids/Greenway 3, Hermantown/Proctor 0

Litchfield/Dassel-Cokato 9, Morris Benson Area Storm 0

Marshall Tigers 6, Windom Area 1

Moose Lake Area 4, Superior, Wis. 1

Mound-Westonka/Watertown-Mayer 4, Mankato East/Loyola 1

Mounds View 3, East Ridge 1

New Prague 4, Red Wing 3

North Metro 6, Andover 5, OT

Owatonna 5, Faribault/Bethlehem Academy 0

River Lakes 1, Willmar 1, OT (tie)

Robbinsdale Armstrong/Cooper 3, Centennial 2

Rochester Century 8, Mankato West 1

Rochester Mayo 6, Winona Winhawks 4

South St. Paul 8, St. Paul United 0

Tartan 3, Henry Sibley 2

Warroad 3, Thief River Falls 1

Waseca Blue Jays 6, St. Peter/LeSueur-Hend./Tri-City United 2

North Dakota girls

Results Tuesday

Fargo South 5, Jamestown 3

West Fargo 9, Fargo North 3

WRESTLING

D

Minnesota

Results Tuesday

Dilworth-Glyndon-Felton 44,

Fertile-Beltrami 27

106: Arends, DGF, dec. Meine 16-2

113: Gunufson, FB, pin Oberg, 0:26

120: Lundeen, FB, won by forfeit

126: Olson, FB, won by forfeit

132: Whiteaker, DGF, dec. Desrosier 9-6

138: Dufault, DGF, dec. Vesledahl 11-6

145: Beauchane, FB, dec. Whiteaker 9-0

152: Sogge, DGF, dec. Ellegaard 17-4

160: Olson, DGF, dec. Clark 9-4

170: Fuchx, DGF, pin Beauchane, 1:00

182: Oberg, DGF, pin Riddle, 4:34

195: Martin, DGF, pin Holen 1:09

220: Temelton, DGF, pin Qualley 0:43

285: Butcher, DGF, pin Hegne :57

Other scores

Atwater-Cosmos-Grove City 41, Foley 21

Belgrade-Brooten-Elrosa 39, Minnewaska 30

Crookston 54, Park Rapids Area 20

Dawson-Boyd/Lac qui Parle Valley 46, Sauk Centre/Melrose 21

Frazee 37, Perham 19

Grand Rapids 46, Hibbing 25

Lake Crystal-Wellcome Memorial 45, WEM/JWP 15

Norwood-Young America 58, Rockford 21

Aitkin Triangular

Aitkin 43, Crosby-Ironton 22

Aitkin 62, Mille Lacs 9

Crosby-Ironton 40, Mille Lacs 37

BOLD Triangular

BOLD 38, Willmar 34

East Grand Forks Quadrangular

Detroit Lakes 51, Roseau 27

Detroit Lakes 69, East Grand Forks/Sacred Heart 6

Detroit Lakes 71, Walker-Hackensack-Akeley/Nevis 11

Pine City Triangular

Pierz 57, Pine City/Hinckley-Finlayson 9

Pine City/Hinckley-Finlayson 66, Ogilvie 9

Waseca Triangular

Mankato East 45, Waseca 30

St. Peter 71, Waseca 12

North Dakota

Results Tuesday

Fargo South 40, Valley City 33

106: Frasse, FS, pin Mcgough, 1:55

113: Berry, FS, maj. dec. Erlandson

120: Bell, FS, pin Langer, 1:00

126: Ashlund, VC, dec. Kiromba, 17-1

132: Kikopa, FS, dec. Komrosy 19-10

138: M. Bell, FS, dec. Miller 15-10

145: Beckman, VC, pin Siaway, 1:54

152: Undam, VC, pin Deitemeyer, 1:34

160: Johnson, VC, maj. dec. Hepper, 12-2

170: Brechu, FS, win by default

182: Open, FS, dec. Swenson

195: Nielson, FS, maj. dec. Magnuson 11-0

220: Krile, FS, pinned Brude, 5:20

285: Open, FS, dec. Horner

GYMNASTICS

D

High school

Minnesota

Results Tuesday

Detroit Lakes 141.775, Moorhead 139.45

Vault: 1, Clark, M, 9.5. 2, Lyngaas, DL, 9.45.

Bars: 1, Lyngaas, DL, 9.55.

Beam: 1, Seljevold, M, 9.3. 2, Borgen, M, 9.0.

Floor: 1, Seljevold, M, 9.35.

All-around: 1, Lyngaas, DL, 37.05. 2, Seljevold, M, 36.55.