« Continue Browsing

e-mail article Print     e-mail article E-mail

Published January 12 2013

High school scoreboard

basketball

D

Minnesota boys

Results Saturday

Big Lake 70, Alexandria 61

Breck 76, St. Paul Harding 55

Canby 63, Southwest United 41

Champlin Park 73, Buffalo 59

Chisago Lakes 54, Cloquet 47

Christ’s Household of Faith 53, Bethany Academy 50

DeLaSalle 72, Moorhead 49

Duluth East 86, Brooklyn Center 67

East Ridge 71, Blaine 68

Eden Prairie 77, Cretin-Derham Hall 69

Edina 76, Willmar 38

Elk River 64, Monticello 40

Glencoe-Silver Lake 66, Norwood-Young America 46

Goodhue 73, Spring Grove 70

Hills Beaver Creek/Luverne 68, Garretson, S.D. 52

Irondale 63, Winona 45

Lake Crystal-Wellcome Memorial 72, Granada-Huntley-East Chain 56

Lakeview Christian Academy 104, New Life Academy 79

Luverne 65, Martin County West 58

Milaca 61, Howard Lake-Waverly-Winsted 58

New London-Spicer 94, Holy Family Catholic 91

New Richland-H-E-G 69, Randolph 53

New Ulm 67, Blue Earth 65

Owatonna 69, Minnehaha Academy 66

Park Christian (Moorhead) 57, Norman County West 44

Red Rock Central 61, Wabasso 57

Redwood Valley 62, St. Croix Prep 33

Rochester Lourdes 58, Cannon Falls 53

Rushford-Peterson 56, Caledonia 46

Southwest Minnesota Christian 75, Pipestone 41

St. Charles 79, Wabasha-Kellogg 49

St. Paul Central 65, Totino-Grace 63

St. Peter 79, Belle Plaine 64

Waconia 49, Bloomington Kennedy 47

Postponements and cancellations

Barnesville vs. Waubun, ppd.

Hillcrest Lutheran vs. Breckenridge, ccd.

St. Louis Park vs. Minneapolis Washburn, ppd.

Thief River Falls vs. Hermantown, ppd.

North Dakota boys

Results Saturday

Finley-Sharon-Hope-Finley 71,

Midkota 47

FSHP 18 38 50 71

M 6 23 34 47

FSHP: Goughnour 2, Erickson 10, Breckheimer 4, C. Montag 9, L. Montag 20, Archer 19, Bring 3, Ihry 3.

M: Leininger 7, Ronnigen 4, Walen 2, R. Ehlers 2, D. Ehlers 18, Monson 2, Hoyt 8, Vollmer 4.

LaMoure-Litchville-Marion 62,

Enderlin 57

LLM 7 27 40 62

E 7 16 28 57

LLM: Meiklejohn 17, Modem 4, Olson 12, B. Thielges 18, Alber 5, D. Thielges 4, Stemen 2

E: Huus 9, D. Lindgren 16, T. Lindgren 20, Luther 5, Hurlburt 3, Dixon 4

Milnor 70, Richland 50

M 22 42 58 70

R 8 26 38 50

M: Knudson 5, Campbell 2, Bussman 2, Martinson 4, L. Mund 15, Yagow 6, W. Mund 14

R: Dufner 2, Bolme 8, Griffith 10, Workin 12, Haverland 2, Zenker 2, Hage 2, Paczkowski 10, Thompson 2

Other scores

Bismarck High 89, Turtle Mountain 54

Finley-Sharon/Hope-Page 71, Midkota 47

LaMoure-Litchville-Marion 62, Enderlin 57

Max 59, Minot Our Redeemer’s 58

Milnor 70, Richland 50

Northern Cass 53, Thompson 34

Parshall 71, Kenmare 57

Richardton-Taylor 81, Glen Ullin-Hebron 48

Trenton 70, Divide County 36

Civic Center Jamboree

Dickinson Trinity 80, Standing Rock 28

Linton-HMB 61, Bowman County 32

Postponements and cancellations

Grafton vs. Cavalier, ppd.

Grand Forks Central vs. Devils Lake, ppd.

Civic Center Jamboree

South Border vs. Grant County, ppd.

Killdeer vs. Solen, ppd.

Minnesota girls

Results Saturday

Detroit Lakes 42, Pelican Rapids 41

Half: PR 24, DL 18

DL: Foster 8, Linquist 2, Jorgenson 5, Nielson 10, Hutchinson 3, Kereman 6, Olson 8.

PR: Pfeisle 3, Mac. Korf 17, Haiby 5, Haugrud 4, Mad. Korf 9, Weinrich 1, Huseby 2.

Fergus Falls 75, Sauk Rapids 26

Half: FF 49, SR 14

FF: Rasmusson 29, Strand 23, Monke 8, Swenson 5, Smith 4, Traiser 2, Reinertson 2, Sawtell 2.

SR: Bemboom 5, Becker 5, Henkeneyer 4, Paulson 4, Krueger 2, E. Woods 2, Skillingstad 2, S. Woods 2.

Other scores

Andover 61, Duluth East 55

Annandale 57, Orono 46

Anoka 52, Buffalo 40

Apple Valley 57, East Ridge 37

Cambridge-Isanti 76, Tartan 66

Cedar Mountain/Comfrey 68, Truman 24

Christ’s Household of Faith 63, Bethany Academy 15

Concordia Academy-Roseville 54, Minneapolis South 33

Detroit Lakes 42, Pelican Rapids 41

Eden Prairie 55, Benilde-St. Margaret’s 42

Fergus Falls 75, Sauk Rapids-Rice 26

Garretson, S.D. 49, Hills-Beaver Creek 42

Glencoe-Silver Lake 73, Norwood-Young America 64

Goodhue 58, Spring Grove 39

Hayfield 57, Medford 45

Howard Lake-Waverly-Winsted 62, Milaca 27

Jordan 67, Rockford 49

Mankato East 62, Rochester Mayo 49

Norman County West 53, Park Christian (Moorhead) 37

Owatonna 52, Rochester Century 45

Rocori 63, Brainerd 27

Simley 42, Mankato Loyola 22

St. Peter 62, Belle Plaine 60

United South Central 38, Tri-City United 34

Wabasso 71, Red Rock Central 26

Waconia 76, Shakopee 55

Waseca 57, Faribault 23

Postponements and cancellations

Barnesville vs. Waubun, ppd.

Hillcrest Lutheran vs. Ortonville, ppd.

South St. Paul vs. Duluth Denfeld, ppd.

St. Louis Park vs. Minneapolis Washburn, ppd.

Staples-Motley vs. Holdingford, ppd.

Stephen-Argyle vs. Fordville Lankin-Park River, N.D., ppd. to Feb 2.

Wheaton/Herman-Norcross vs. West Central, ppd.

North Dakota girls

Results Saturday

Enderlin 52, Lamoure 37

L 12 18 28 37

E 12 24 41 52

L: Piehl 7, Carlson 8, Warcken 11, Alber 6, Witt 5.

E: Lautt 3, Johnson 22, Thielges 9, Benneweis 2, Lausenberg 16.

Finley-Sharon-Hope-Page 52,

Dakota Prairie 23

DP 10 13 16 23

FSHP 16 24 39 52

DP: Bye 7, Janke 6, Dahl 4, Stein 3, Haugen 3

FSHP: Anderson 5, Carroll 3, Jacobsen 2, Archer 13, Breckheimer 13, Koenig 8, Ihry 7, Erickson 1

Lidgerwood-Wyndmere 61,

Sargent Central 56

SC 8 34 41 56

LW 7 25 37 61

SC: Schlecht 24, Nelson 10, Enderson 8, Hamilton 5, Mlnarik 5, Beaver 4

LW: An. Jelinek 15, Oster 14, Nellem 10, Al. Jelinek 8, Mauch 4, Adams 4, Podliska 2, Willprecht 2, Foertsch 2

Other scores

Bismarck High 70, Turtle Mountain 59

Enderlin 52, LaMoure-Litchville-Marion 37

Finley-Sharon/Hope-Page 52, Dakota Prairie 23

Hazen 45, Garrison 27

Lidgerwood-Wyndmere 61, Sargent Central 56

McIntosh, S.D. 53, Hettinger/Scranton 37

Minot Our Redeemer’s 77, Max 47

New Town 68, Watford City 57

Trenton 45, Divide County 29

Civic Center Jamboree

Bowman County 56, New Salem 54

Civic Center Jamboree

Dickinson Trinity 53, Kidder County 41

Linton-HMB 45, Grant County 35

Shiloh Christian 74, Mott-Regent 33

Strasburg-Zeeland 52, Killdeer 40

Stutsman County Tournament

Consolation

South Border 55, Central Prairie 51

Semifinal

Napoleon 60, Carrington JV 46

Postponements and cancellations

Grand Forks Central vs. Devils Lake, ppd.

Stephen-Argyle, Minn. vs. Fordville Lankin-Park River, ppd. to Feb 2.

hockey

D

Minnesota boys

Results Saturday

Andover 4, Centennial 4, OT (tie)

Anoka 4, Robbinsdale Armstrong 3

Austin/Austin Pacelli 3, Rochester John Marshall 2

Benilde-St. Margaret’s 5, Minnetonka 1

Blaine 8, Coon Rapids 0

Bloomington Jefferson 4, Lakeville South 1

Breck 6, Moorhead 4

Buffalo 3, Cambridge-Isanti 2

Chisago Lakes 7, Robbinsdale Cooper 0

Cretin-Derham Hall 3, Stillwater 1

Dodge County 3, Richfield 3, OT (tie)

Duluth East 3, Eden Prairie 1

East Ridge 4, Forest Lake 1

Eastview 4, Eagan 2

Elk River/Zimmerman 3, Osseo 0

Fergus Falls 5, Detroit Lakes/Perham 2

Hermantown 3, Little Falls 2

Hibbing/Chisholm 6, Virginia/Mountain Iron-Buhl 3

Holy Angels 7, Red Wing 1

International Falls 9, North Shore 0

Irondale/Saint Anthony 7, Simley 0

La Crescent/Houston 5, Mankato East/Loyola 4, OT

Legacy Christian/PACT Charter 5, Sauk Rapids-Rice 2

Litchfield/Dassel-Cokato 2, Marshall/Minneota/-M-B 0

Luverne Cardinals 7, Princeton 4

Mahtomedi 5, South St. Paul 1

Maple Grove 4, Champlin Park 2

Minneapolis Novas 12, Moose Lake Area 0

Monticello/Annandale/Maple Lake 3, River Lakes 2

Morris Benson Area Storm 7, Windom Area 4

Mounds View 5, Hastings 1

New Prague 4, Chaska 0

New Ulm Eagles 7, Blake 4

Prior Lake 2, Lakeville North 1

Rochester Lourdes/Stewartville 6, Delano Tigers 5, OT

Rochester Mayo 7, Rochester Century 1

Roseau 4, Bemidji 3

Shakopee 3, Bloomington Kennedy 0

St. Paul Academy/Mounds Park 4, St. Paul Johnson 0

St. Thomas Academy 4, Duluth Marshall 1

Tartan 4, North St. Paul 3

Totino-Grace 4, Spring Lake Park 0

Waconia 7, Minnehaha Saints 2

Warroad 5, Crookston Pirates 1

Wayzata 3, Hill-Murray 1

Postponements and cancellations

East Grand Forks vs. Grand Forks Central, N.D., ppd.

Lake of the Woods vs. Greenway/Nashwauk-Keewatin, ppd.

St. Louis Park vs. St. Francis, ppd.

Wadena-Deer Creek Wolverines vs. Kittson County Central, ppd.

North Dakota boys

Results Saturday

Fargo Davies vs. Devils Lake-Cando, ppd.

Minot vs. Jamestown, ppd.

Williston vs. Bottineau, ppd.

Minnesota girls

Results Saturday

Andover 3, Centennial 0

Anoka 5, Robbinsdale Armstrong/Cooper 5, OT (tie)

Blake 7, Farmington 1

Burnsville 7, Bloomington Kennedy 0

Champlin Park 3, Maple Grove 2

Coon Rapids 5, Blaine/Legacy Christian 3

Cretin-Derham Hall 1, White Bear Lake 0

Edina 4, Wayzata 1

Elk River/Zimmerman 3, Grand Rapids/Greenway 2

Hopkins 4, Buffalo Bison 0

Lakeville South 4, Bloomington Jefferson 1

Minnehaha Academy 3, St. Peter 1

Minnetonka 2, Eden Prairie 1

Mounds View 2, Forest Lake 0

Owatonna 6, Mankato West 1

Rochester Century 6, Rochester Mayo 4

Rochester John Marshall/Lourdes 4, Austin/Austin Pacelli 0

Rosemount 4, Apple Valley 3

Totino-Grace 5, Chisago Lakes 0

Postponements and cancellations

Hermantown/Proctor vs. Warroad, ppd.

Hibbing/Chisholm vs. Crookston Pirates, ppd.

LPGE/WDC vs. River Lakes, ppd. to Jan 15.

Spring Lake Park/St. Anthony vs. St. Louis Park, ppd.

North Dakota girls

Results Saturday

Bismarck High 7, Mandan 1

Postponements and cancellations

Devils Lake vs. West Fargo, ppd.

wrestling

D

Minnesota boys

Results Saturday

Centennial Tournament

First Round

Centennial 58, Champlin Park 9

Simley 51, Roseville 15

Second Round

Rosemount 50, Champlin Park 12

Simley 41, Wabasha-Kellogg 25

Third Round

Centennial 32, Rosemount 26

Wabasha-Kellogg 61, Roseville 9

Fourth Round

Champlin Park 30, Roseville 18

Rosemount 46, Wabasha-Kellogg 21

Simley 46, Centennial 15

Mounds View Tournament

First Round

Mounds View 42, Maple Grove 19

North Branch 61, Tartan 6

Owatonna 54, Spring Lake Park/St. Anthony 6

Second Round

Mounds View 61, Spring Lake Park/St. Anthony 9

North Branch 71, Park Center 6

Owatonna 73, Maple Grove 9

Third Round

Maple Grove 39, Spring Lake Park/St. Anthony 3

Owatonna 64, Mounds View 9

Tartan 52, Park Center 10

Fifth Place

Spring Lake Park/St. Anthony 35, Park Center 22

Third Place

Mounds View 57, Tartan 19

Championship

Owatonna 50, North Branch 18

Plainview-Elgin-Millville

Scott West, 193.5 points

Plainview-Elgin-Millville, 175

Maple River, 130

Lake City, 111.5

Byron, 101.5

Fillmore Cetral/Lanesboro/Mabel-Canton, 88

Eau Claire North, Wis., 86.5

Austin/Austin Pacelli, 76

Waseca, 52.5

Winona/Winona Cotter, 49

Southland, 19

Tri-City United Tournament

Lewiston-Altura/Rushford-Peterson, 202 points

New Prague, 188

WEM/JWP, 159.5

Tri-City United, 139.5

Mankato East, 122

Medford, 100

Triton, 98

St. Clair/Mankato Loyola, 94.5

Farmington, 75

Bloomington Prairie, 65

Gymnastics

D

High school

Results Saturday

Moorhead Invitational

Team scores: Moorhead Orange 138.85, Fargo Gold 131. 85, Detroit Lakes 126.90, Morris 117.10, Moorhead Black 112.85, Fargo Silver 108.85.

Individual results

Vault: 1, Clark, M, 9.35. 2, Seljevold, M, 9.20. 3, Bock F, 9,10.

Bars: 1, Seljevold, M, 8.55. 2, Bock, F, 8.50. 3, Roman, M, 8.40.

Beam: 1, Bock, F, 9.65. 2, Seljevold, M, 9.60. 3, Clark, M, 9.0.

Floor: 1, Seljevold, M, 9.10. 2, Borgen, M, 8.85. 3, Ostlie, DL, 8.80.

All-around: 1, Seljevold, M, 36.45. 2, Bock, F, 35.80. 3, Clark, M, 35.35.