« Continue Browsing

e-mail article Print     e-mail article E-mail

Published January 10 2013

High school scoreboard

basketball

D

Minnesota boys

Results Thursday

Ada-Borup 75, Fosston 65

Half: F 34, AB 28

AB: L. Ruebke 15, Peterson 7, Kappes 25, Fetting 14, Merkens 5, Hoven 6, M. Ruebke 3.

F: Borud 2, Sather 8, Arneson 11, Viken 17, Schmidt 2, Carlin 25.

Detroit Lakes 77, Staples-Motley 63

Half: DL 35, SM 23

SM: Jansson 8, Auger 6, Holve 3, Huver 9, Nurnberger 5, Schmitz 3, Busker 13, Bonders 8, Wick 8

DL: Mcleod 21, J. Lyngaas 20, Long 14, Eiter 2, Cihak 9, Hedstrom 2, Chamta 6, Nordmark 2, T. Lyngaas 1

Fertile-Beltrami 71,

Lake Park-Audubon 60

Half: LPA 34, FB 30

FB: Schmalenberg 7, Mosher 21, Clark 13, Lundberg 12, Benson 5, Sannes 5, Duckstad 8.

LPA: Kohler 28, Olson 13, Pearson 7, Erickson 6, Renner 1, Ward 3, Stockert 2.

Mahnomen 73,

Norman County West 48

Half: M 41, NCW 24

NCW: Hellerud 16, Borgen 2, Armstrong 2, Olson 6, Nelson 9, Hauge 3, Weltikol 10.

M: Schoenborn 10, Guinn 3, Gieseke 4, Pergl 8, Porter 12, Reitan 4, T. Pavek 4, Warnscholz 8, Hanson 2, J. Pavek 18.

Other scores

Ada-Borup 75, Fosston 65

Albany 88, Princeton 51

Albert Lea 57, United South Central 56

Apple Valley 73, Burnsville 44

Ashby 67, Rothsay 47

Barnum 75, Moose Lake/Willow River 51

Belle Plaine 43, Kenyon-Wanamingo 40

Bethlehem Academy 51, Goodhue 45

Blackduck 72, Lake of the Woods 20

Braham 88, East Central 27

Brainerd 75, Little Falls 59

Brandon-Evansville 56, Ortonville 52

Caledonia 61, Fillmore Central 39

Calvin Christian 67, Minnesota Academy for the Deaf 63

Canby 62, Dawson-Boyd 59

Climax/Fisher 60, Waubun 55

Columbia Heights 63, Irondale 57

DeLaSalle 89, Breck 67

Detroit Lakes 77, Staples-Motley 63

Duluth East 103, Lakeview Christian Academy 77

East Ridge 74, Mounds View 64

Eden Prairie 88, St. Paul Johnson 73

Edina 74, St. Paul Central 43

Fairmont 58, Waseca 56

Fertile-Beltrami 71, Lake Park-Audubon 60

Floodwood 88, Nashwauk-Keewatin 78

Foley 65, Becker 38

G-F-W 58, BOLD 51

Grand Meadow 67, LeRoy-Ostrander 32

Grand Rapids 58, Pequot Lakes 36

Great River 71, Liberty Classical 44

Heritage Christian Academy 69, Bethany Academy 34

Hermantown 81, Two Harbors 38

Hibbing 83, Greenway 26

Hinckley-Finlayson 81, Aitkin 64

Lester Prairie/Holy Trinity 59, Trinity 40

Lewiston-Altura 75, Chatfield 63

Lincoln HI 67, Kerkhoven-Murdock-Sunburg 24

Mahnomen 73, Norman County West 48

Maple Grove 63, Elk River 48

Maranatha Christian 81, PACT Charter 41

Minneapolis South 70, St. Paul Harding 52

Minnehaha Academy 56, St. Paul Highland Park 51

Minneota 59, Lakeview 54

Mountain Lake Area 56, Red Rock Central 44

North Lakes Academy 75, Academy for Science and Agriculture 68

Orono 67, Annandale 55

Osseo 78, Centennial 59

Park Center 85, Blaine 65

Pine City 65, Ogilvie 47

Randolph 64, Glenville-Emmons 50

Robbinsdale Armstrong 66, Coon Rapids 40

Robbinsdale Cooper 85, St. Francis 68

Rushford-Peterson 78, Houston 25

Russell-Tyler-Ruthton 58, MACCRAY 42

Sauk Centre 77, Minnewaska 51

North Dakota boys

Results Thursday

Barnes County North 51,

New Rockford-Sheyenne 49 (OT)

BCN 10 22 33 41 51

NRS 20 26 34 41 49

BCN: Steckler 17, Kramlich 16, Clemens 11, Fletcher 4, Fehr 3

NRS: Lommen 16, Edmonson 12, LaBrie 7, Aaroyo 6, Gilliss 4, Swenson 4

Harvey-Wells County 49,

Benson County 45

BC: 12 26 32 45

HWC: 14 30 40 49

BC: Sears 4, Frise 13, Stoll 17, Bisbee 9, Lauinger 2

HWC: Alveshere 11, Nitz 5, Nyhus 6, Houchin 16, Beck 4, Selzer 7

Lidgerwood-Wyndmere 49, Hankinson 43

H 9 20 31 43

LW 14 22 34 49

H: C. Mauch 14, Lenzen 11, S. Mauch 8, Theede 4, G. Mauch 4, Gulan 2

LW: Vasquez 15, Illies 13, Jorgenson 8, Jelinek 7, Wittenburg 3, Frank 2, Harles 1

Midway-Minto 62, North Border 50

MM 17 35 47 62

NB 9 20 35 50

MM: Schanilec 24, Baudrin 12, Stoltman 11, Mondry 8, Schmitz 7

NB: Volk 18, Severtson 3, Lee 17, Bjornstad 3, Stockton 9

Milnor 71,

Fairmount-Campbell-Tintah 42

M 14 34 61 71

FCT 12 22 30 42

M: Bussman 28, Martinson 6, L. Mund 13, W. Mund 16, Marlatt 4, Yagow 2.

FCT: Medenwald 5, D. Burns 21, Campbell 3, Devine 3, M. Burns 4, Hensch 2, Christensen 2, Hanson 2.

Oakes 54, North Sargent 49

NS 11 21 43 49

O 13 28 40 54

NS: B. Hanson 6, J. Hanson 2, Noonan 4, Peterson 29, Drevlow 8.

O: C. Zetocha 3, Meier 15, Bartholomew 2, E. Zetucha 10, Meehl 9, Beethe 2, Hollingsworth 5, Huffman 8.

South Border 69, Kidder County 47

SB 11 30 51 69

KC 8 16 28 47

SB: Sayler 9, Schuler 1, A. Jacobson 10, Knoll 3, M. Jacobson 6, Kretschmar 10, Schulz 3, Pinke 22, Wishek 3, J. Lippert 2.

KC: Miller 9, Wahl 5, Sand 11, Steinolfson 6, Leier 6, Pfaff 3, Brandt 2, Six 2, Scherbenske 3

Watford City 57, Killdeer 47

WC 17 27 40 57

K 7 15 26 47

WC: Bates 11, Schulz 14, Brown 12, Kleppen 8, Rolfsrud 8, Leibel 4.

K: Dobitz 12, Blankenship 11, Rohr 8, Pittsley 8, Roshau 3, Lemieux 2.

Other scores

Barnes County North 51, New Rockford-Sheyenne 49, OT

Beulah 74, Hazen 55

Carrington 58, LaMoure-Litchville-Marion 55

Cavalier 50, Drayton/Valley-Edinburg 44

Drake/Anamoose 60, Sawyer 40

Grant County 67, Standing Rock 65

Harvey-Wells County 49, Benson County 45

Langdon 56, Rolla 43

Lidgerwood-Wyndmere 49, Hankinson 43

Linton-HMB 84, Central Prairie 45

Midway-Minto 62, North Border 50

Milnor 71, Fairmount-Campbell-Tintah 42

Minot Our Redeemer’s 60, Kenmare 56

Oakes 54, North Sargent 49

Powers Lake 63, Mandaree 27

Richardton-Taylor 80, Bison, S.D. 77, 2OT

Rugby 62, Westhope-Newburg 49

South Border 69, Kidder County 47

St. John 57, Rolette-Wolford 55

Strasburg-Zeeland 65, Napoleon 29

Watford City 57, Killdeer 47

Minnesota girls

Results Thursday

Fergus Falls 69, Sartell 40

Half: FF 45, S 19

FF: Monke 23, Swenson 12, Strand 11, Rasmusson 7, Smith 6, Traiser 4, Sawtell 4, Velde 2.

S: Haider 13, Raths 10, Ross 5, Zipp 4, Hoppert 3, Winter 3, Mitzel 2.

Frazee 72, Park Rapids 51

Half: F 34, PR 23

PR: Olson 6, H. Johnson 4, Grimes 1, Klein 10, Lauderbaugh 4, Ridlon 16, Wolff 4, G. Johnson 6

F: T. Tappe 7, A. Tappe 29, Barker 2, McCorquodale 5, Hanson 2, J. Tappe 4, Barlund 6, Bachmann 17

Hawley 57, Perham 29

Half: H 26, P 14

P: Scheidecher 5, Miller 8, Erickson 12, Lockhart 2, Roberts 2.

H: Noreen 6, Olson 5, Laddusaw 4, Aakre 6, Rasmussen 2, Danielson 2, Ellefson 13, Sannes 19.

Norman County West 49,

Mahnomen 41

Half: M 19, NCW 17

NCW: Hoff 3, Orsland 8, Brommenschenkel 10, Nelson 17, Marciniak 9.

M: Wadena 2, Steinmetz 5, London 6, Porter 12, Kersting 8, Schoenborn 7, Walker 1.

Waubun 51 Climax-Fisher 40

Half: W 28 CF 15

CF: Bowling 2, Sorenson 6, Solheim 2, Moulds 10, Love 2, Ness 3, Spaeth 2, Carlson 13

W: Haverkamp 4, Lerud 2, Jasken 11, Yost 14, Voss 16, LaRoque 4

Other scores

Annandale 71, Litchfield 57

Anoka 47, Champlin Park 39

Ashland, Wis. 54, Hermantown 33

Benilde-St. Margaret’s 44, North Branch 31

Bigfork 49, Deer River 38

Blue Earth 48, New Ulm 28

BOLD 52, Renville County West 36

Caledonia 80, Fillmore Central 40

Calvin Christian 63, Minnesota Academy for the Deaf 62, OT

Chatfield 56, Lewiston-Altura 21

Coon Rapids 59, Robbinsdale Armstrong 52

Cromwell 73, Carlton 56

Crookston 74, Kittson County Central 28

Dilworth-Glyndon-Felton 81, Breckenridge 63

Dover-Eyota 72, Kingsland 32

Duluth East 61, Bemidji 44

Eagan 63, Rosemount 55

Eden Valley-Watkins 70, Rockford 44

Esko 80, Floodwood 30

Fergus Falls 69, Sartell 40

Frazee 72, Park Rapids 51

Grand Rapids 71, International Falls 55

Hawley 57, Perham 29

Henning 69, Pillager 50

Holdingford 43, Belgrade-Brooten-Elrosa 40

Howard Lake-Waverly-Winsted 70, Kimball 41

Jordan 67, Tri-City United 35

Lake Crystal-Wellcome Memorial 56, Maple River 37

Long Prairie-Grey Eagle 61, Royalton 52

Mankato Loyola 63, Truman 29

Martin County West 52, Granada-Huntley-East Chain 38

Martin Luther 54, Cleveland 46

Mayer Lutheran 65, LeSueur-Henderson 32

McGregor 89, Wrenshall 18

Melrose 51, Yellow Medicine East 31

Mesabi East 67, Cook County 54, OT

Milaca 66, Foley 49

Montevideo 48, Atwater-Cosmos-Grove City 45

Monticello 68, Becker 30

Moose Lake/Willow River 71, Two Harbors 18

New Life Academy 52, St. Paul Academy 35

New York Mills 68, Park Christian (Moorhead) 64

Norman County West 49, Mahnomen 41

North Woods 72, Northeast Range 48

Northern Freeze 59, Lake of the Woods 37

Northland 62, Laporte 15

Osakis 82, Browerville 49

Osseo 67, Centennial 47

Park Center 51, Blaine 39

Pelican Rapids 62, East Grand Forks 33

Pierz 60, Maple Lake 47

Pine River-Backus 58, Isle 44

Prescott, Wis. 50, Hastings 45

Randolph 64, Glenville-Emmons 23

Red Lake Falls 48, Sacred Heart 33

Rushford-Peterson 65, Houston 33

Sebeka 63, Verndale 50

Southwest Minnesota Christian 59, Pipestone 35

Spring Grove 91, Lanesboro 31

Spring Lake Park 66, Fridley 28

St. Charles 47, Wabasha-Kellogg 37

St. Clair 67, Madelia 27

St. Cloud Apollo 55, Brainerd 46

St. Cloud Tech 61, Sauk Rapids-Rice 35

St. Peter 70, St. James Area 45

Upsala 52, West Central 50

Virginia 47, Eveleth-Gilbert 37

Warren-Alvarado-Oslo 56, Badger-Greenbush-Middle River 47

Waseca 53, Fairmont 52, 2OT

Watertown-Mayer 61, Sibley East 45

Waubun 51, Climax/Fisher 40

Willmar 72, Alexandria 60

North Dakota girls

Results Thursday

Central Cass 49, Enderlin 45

E 12 16 31 45

CC 16 24 37 49

E: Johnson 13, Laufenberg 12, H. Lautt 3, Thielges 8, Benneweis 9.

CC: Dooly 16, Breske 15, Kramer 6, Roesler 3, Kamas 5, Wieland 2, Tronson 2.

Devils Lake 67, Valley City 66

Half: VC 41, DL 29

VC: McDaniel 5, Olson 17, Denholm 18, Olstad 5, Da. Diegel 2, Di. Diegel 9, Taylor 10

DL: Gathman 2, Swanson 20, Lysne 12, Lunday 2, Fee 5, Walford 24, Eriksson 2

Hillsboro-Central Valley 62,

Park River-Fordville-Lankin 25

PRFL 8 12 21 25

HCV 16 31 50 62

PRFL: Schwartz 2, Myrdal 3, Welch 2, Novak 4, Fontaine 4, Vold 2, Carlson 2, Flaten 3, Porter 3.

HCV: K. Henningsgard 10, Pastian 8, Doeden 6, T. Henningsgard 21, Anderson 1, Sundbom 5, Murphy 8, Buethner 3.

New Rockford-Sheyenne 53,

Barns County North 37

BCN 5 19 27 37

NRS 14 25 39 53

BCN: S. Wieland 9, Hanson 7, H. Wieland 6, Erker 5, Undem 5, Beddow 2, Haugen 2, Scott 1

NRS: Hermanson 15, Ystaas 11, Grann 10, Allmaras 7, Weber 6, Thompson 3, Holzwarth 1

Northern Cass 66,

Finley-Sharon-Hope-Page 28

NC 13 37 53 66

FSHP 4 11 19 28

NC: Zieske 13, Mitzel 6, Olson 18, Verwest 6, Ward 12, McDonald 10, Schock 1

FSHP: Bergstrom 2, Anderson 2, Carroll 2, Archer 6, Breckheimer 5, Koenig 5, Ihry 2, Erickson 4

Maple Valley 71, Kindred 52

MV 20 41 58 71

K 18 31 44 52

MV: Tinjum 10, Punton 4, Pautz 15, Kasowski 14, Nudell 28.

K: Allmaras 7, Graff 16, Erickson 10, Schmit 15, Piatz 24.

Note: Maple Valley’s Rylee Nudell eclipsed 1,000 career points.

Thompson 68, Griggs County Central 23

GCC 0 10 16 23

T 22 44 56 68

GCC: Andel 6, Savre 6, Johnson 4, Paintner 7.

T: Hegg 6, Ivesdal 11, Marx 2, Weber 8, Olson 8, DeMoe 8, Qyatt 2, Galegher 16, Bohlman 2, Overby 5.

Other scores

Central Cass 49, Enderlin 45

Devils Lake 67, Valley City 66

Flasher 56, Wilton-Wing 50

Hettinger/Scranton 43, Bowman County 42

Hillsboro/Central Valley 62, Fordville Lankin-Park River 25

Lakota/Adams-Edmore 42, May Port CG 21

New Rockford-Sheyenne 53, Barnes County North 37

North Star 95, Four Winds-Warwick-Minnewauken 42

Northern Cass 66, Finley-Sharon/Hope-Page 28

Stanley 51, Burke County 26

Thompson 68, Griggs County Central 23

Trenton 59, Tioga 23

Velva 59, Turtle Lake-Mercer 32

Stutsman County Tournament

First Round

Carrington JV 48, Pingree/Buchanan-Kensal 40

Midkota 60, South Border 29

hockey

D

Minnesota boys

Results Thursday

Albert Lea 2, Rochester Century 1

Alexandria 5, St. Cloud Tech 4

Austin/Austin Pacelli 4, Winona Winhawks 3

Blaine 4, Elk River/Zimmerman 3, OT

Brainerd/Pillager 8, Moorhead 5

Breck 8, Minnehaha Saints 3

Centennial 5, Anoka 0

Champlin Park 6, Robbinsdale Armstrong 2

Chisago Lakes 3, Spring Lake Park 1

Cretin-Derham Hall 3, Roseville 1

Duluth East 2, Grand Rapids 1

Duluth Marshall 5, Superior, Wis. 1

East Grand Forks 6, Red Lake County Central/Red Lake Falls 0

East Ridge 2, Woodbury 2, OT (tie)

Eastview 3, Rochester John Marshall 1

Hastings 3, Forest Lake 2

Holy Angels 6, Northfield 5

Hudson, Wis. 7, Simley 3

Irondale/Saint Anthony 2, St. Louis Park 1

Legacy Christian/PACT Charter 2, Mora/Hinckley-Finlayson 0

LSHSPTCUC Bulldogs 6, Waseca Blue Jays 0

Mahtomedi 4, North St. Paul 2

Mankato West 6, Mankato East/Loyola 2

Maple Grove 2, Andover 1

Minneapolis Novas 10, Richfield 2

Minnetonka 6, Chanhassen 0

Mounds View 5, Park (Cottage Grove) 1

North Shore 4, Eveleth-Gilbert Area 2

Northern Lakes 11, Moose Lake Area 0

Park Rapids/Menahga/Nevis/WHA 7, Wadena-Deer Creek Wolverines 1

Prior Lake 4, Hopkins 2

River Lakes 3, Sauk Rapids-Rice 2

Rochester Lourdes/Stewartville 7, New Ulm Eagles 3

Rochester Mayo 3, South St. Paul 2

Sartell 3, Willmar 1

St. Cloud Apollo 7, Fergus Falls 3

St. Francis 6, St. Michael-Albertville 2

St. Paul Academy/Mounds Park 3, Blake 2

St. Thomas Academy 3, Benilde-St. Margaret’s 1

Tartan 5, Princeton 3

Thief River Falls/Goodridge/W-A-O 4, Crookston Pirates 1

Totino-Grace 16, Robbinsdale Cooper 0

Waconia 7, Litchfield/Dassel-Cokato 2

Warroad 4, Roseau 3, OT

Wayzata 4, Burnsville 3

West Salem, Wis. 10, La Crescent/Houston 3

WSFLG Blizzard, Wis. 12, Pine City/Rush City 3

North Dakota boys

Results Thursday

Bismarck High 5, Hazen/Beulah 2

Fargo South 3, West Fargo 0

Grafton-Park River 10, Grand Forks Central 0

Mandan 5, Dickinson 3

Minnesota girls

Results Thursday

Austin/Austin Pacelli 4, Winona Winhawks 3

Breck 8, St. Paul Blades 0

Buffalo Bison 6, Rogers 1

Burnsville 4, Bloomington Jefferson 1

Chaska/Chanhassen Storm Hawks 4, Farmington 1

Cloquet/Esko/Carlton 3, White Bear Lake 0

Cretin-Derham Hall 3, North St. Paul 0

Cretin-Derham Hall 3, North St. Paul 0

Detroit Lakes/Perham 3, LPGE/WDC 2

Duluth Northern Stars 5, Superior, Wis. 0

Eastview 4, Rosemount 1

Fergus Falls 2, St. Cloud Ice Breakers 1

Lakeville North 5, Eagan 3

Lakeville South 3, Apple Valley 2

Mankato East/Loyola 6, Mankato West 1

Maple Grove 4, Sartell 0

Moorhead 6, Brainerd/Little Falls/Pillager 0

Mound-Westonka/Watertown-Mayer 7, Willmar 0

Mounds View 2, Roseville 1

Orono 5, North Wright County 4

Princeton 4, Hutchinson 1

Red Wing 5, Shakopee 4, OT

Rochester Century 8, Faribault/Bethlehem Academy 3

Rochester John Marshall/Lourdes 2, Owatonna 0

Thief River Falls 5, East Grand Forks 0

Waseca Blue Jays 13, Windom Area Eagles 3

North Dakota girls

Results Thursday

Mandan 7, Dickinson 0

Williston 2, Minot 1

wrestling

D

Minnesota

Results Thursday

Moorhead 36, Detroit Lakes 26

106: Brendemuhl, M, dec. Bellefeuille 10-4

113: Tallakson, M, dec. Jackson 10-4

120: Payne, DL, dec. Dickhaus 4-0

126: Rositas, M, maj. dec. Twigg 13-4

132: Mark, M, maj. dec. Francis 14-5

138: Baker, DL, pin Olson :50

145: Jackson, DL, tech. fall Hanson 5:12

152: Gailfus, DL, dec. J. Grove 9-8

160: Carpenter, M, pin Hegg :37

170: S. Grove, M, pin Ortiz 1:07

182: Wheeler, M, maj. dec. Griego 14-2

195: Morlock, M, forfeit

220: Fritz, DL, forfeit

285: Huwe, DL, dec. Edner 1-0

Detroit Lakes 45,

Dilworth-Glyndon-Felton 27

106: Bellefeuille, DL, tech. fall Arends 1:29

113: double forfeit

120: Payne, DL, forfeit

126: Francis, DL, pin W. Whiteaker 5:59

132: A. Johnson, DGF, pin Twigg 4:38

138: Baker, DL, pin Dwsault 1:26

145: T. Jackson, DL, pin G. Whiteaker 3:22

152: E. Johnson, DGF, pin Hegg 1:55

160: Gailfuss, DL, maj. dec. Fuchs 12-3

170: Nasal, DL, pin Oberg :27

182: Martins, DGF, pin Ortiz 3:00

195: Pembleton, DGF, dec. Griego 12-9

220: Hawk, DGF, pin Fritz 5:57

285: Rontona, DL, forfeit

Moorhead 52, Dilworth-Glyndon-Felton 6

106: Brendemuhl, M, pin Arends 3:13

113: double forfeit

120: Dickhaus, M, forfeit

126: Laidlaw, M, dec. W. Whiteaker 7-5

132: A. Johnson, DGF, dec. Mark 12-10

138: Olson, M, dec. G. Whiteaker 9-2

145: J. Grove, M, pin E. Johnson 1:02

152: Hanson, M, dec. Trautman 11-5

160: Fuchs, DGF, dec. Lein 9-5

170: Berry, M, dec. Oberg 6-2

182: Wheeler, M, tech. fall Martins 4:52

195: Morlock, M, pin Pembleton 2:18

220: Wychor, M, tech. fall Hawk 4:00

285: Edner, M, forfeit

Other scores

Albert Lea Area 63, Mankato West 12

Alexandria 47, Fergus Falls 22

Anoka 40, Elk River 34

Barnesville 64, Fertile Beltrami 6

Chisago Lakes 66, Columbia Heights 15

Coon Rapids 60, Andover 15

Eden Prairie 61, Minnetonka 12

Kenyon-Wanamingo 52, Triton 18

Kimball 39, Royalton/Upsala 37

MAHACA 43, Minnewaska Area 28

Milaca/Faith Christian 39, Zimmerman 28

North Branch 50, Irondale 19

Norwood-Young America 42, Madelia/Truman/Martin Luther 28

Perham 42, New York Mills 24

Rochester Mayo 54, Mankato East 18

Shakopee 42, Northfield 18

St. James Area 59, New Ulm Eagles 9

St. Michael-Albertville 61, Monticello 9

St. Paul Central 64, St. Paul Highland Park 18

Stewartville 36, Byron 28

Stewartville 36, Byron 28

Totino-Grace 39, Chisago Lakes 29

Totino-Grace 76, Columbia Heights 3

White Bear Lake 50, Mounds View 12

Annandale Quadrangular

Annandale/Maple Lake 39, Litchfield 27

Dassel-Cokato 37, Annandale/Maple Lake 31

Litchfield 37, New London-Spicer 36

New London-Spicer 50, Dassel-Cokato 15

Blooming Prairie Quadrangular

WEM/JWP 58, Blooming Prairie 24

WEM/JWP 64, Medford 17

WEM/JWP 66, St. Clair/Mankato Loyola 7

Farmington Triangular

Farmington 47, Eagan 19

Farmington 50, Stillwater 25

Goodhue Quadrangular

Cannon Falls 57, Goodhue 18

Cannon Falls 65, Wabasha-Kellogg 12

Goodhue 45, Wabasha-Kellogg 27

Goodhue 49, Rochester John Marshall 30

Rochester John Marshall 37, Wabasha-Kellogg 36

Moorhead Triangular

Detroit Lakes 38, Dilworth-Glyndon-Felton 24

Moorhead 36, Detroit Lakes 26

Thief River Falls Triangular

Grand Forks Red River, N.D. 62, Roseau 12

Thief River Falls/Goodridge 38, Grand Forks Red River, N.D. 37

Thief River Falls/Goodridge 68, Roseau 12

North Dakota

Results Thursday

West Fargo 54, Grand Forks Central 12

106: K. Cronin, WF, pin Jenkins :42

113: R. Cronin, WF, maj. dec. Hanson 14-4

120: Shearer, WF, pin Young :41

126: Rodriguez, WF, maj. dec. Lamberson 20-3

132: Austermiller, WF, pin Vaudrin 2:35

138: Pegande, WF, pin Foltz :26

145: No match

152: Kragness, WF, maj. dec. Oen 16-0

160: Fish, GFC, dec. Shultz 3-1

170: Kuznia, WF, wins by forfeit

182: Terrill, GFC, pin Z. Lehmann 1:38

195: P. Lehmann, WF, wins by forfeit

220: Eider, WF, maj. dec. Hernandez 12-0

285: Spah, GFC, dec. Metz 4-3

Other scores

Carrington 73, Harvey-Wells County 6

Central Cass 40, Carrington 31