« Continue Browsing

e-mail article Print     e-mail article E-mail

Published January 08 2013

High school scoreboard

BASKETBALL

D

Minnesota boys

Results Tuesday

Barnesville 65, Frazee 38

Half: F 17, B 36

B: K. Martz 8, Heng 3, Dokkenbakken 3, A. Martz 16, Sauve 4, M. Strand 7, B. Sauve 10, Haug 5, Holland 6, G. Sauve 3.

F: Nelson 4, Nordquist 3, Tangen 4, Courneya 5, Torma 2, Wokash 8, Bellefeuille 12.

Mahnomen 66, Foston 62

Half: M 32, F 37

F: Borud 6, Sather 22, Arneson 2, Biken 16, Olson 6, Carlin 6, Boxland 4

M: Schoenborn 4, Gieseke 2, Porter 5, Reitan 4, Warnsholz 15, Hanson 9, Pavek 27

Perham 69, Hawley 67 (2OT)

Half: P 27, H 18

End of regulation: 55

End of first overtime: 61

H: Leaf 3, Harms 4, Ellefson 20, Teeples 1, Johnson 2, Pekas 25, Regnier 2, Crompton 10

P: Bechy 13, Salathe 14, Glines 14, Hein 12, Nordick 14, Muer 2

Win-E-Mac 65, Red Lake County 56

Half: WEM 31, RLC 31

RLC: Hagl 19, Mead 4, O’Neill 9, Waliser 4, Wiseth 2, Newton 14, Schindler 4

WEM: Tradewell 20, Klinkhammer 1, Walker 10, Brown 4, Lisoff 8, McKeever 15, Plante 7

Other scores

Apple Valley 74, Eagan 63

Atwater-Cosmos-Grove City 76, Minnewaska 73

Austin 80, Faribault 44

Barnesville 65, Frazee 38

Belgrade-Brooten-Elrosa 72, Rockford 39

Bertha-Hewitt 69, Henning 65, OT

Bigfork 76, Northland 48

Bloomington Jefferson 77, Lakeville South 66

Blue Earth 55, Medford 52

Braham 84, Aitkin 33

Brainerd 70, Willmar 64

Browerville 71, Royalton 35

Buffalo 46, St. Cloud Tech 43

Buffalo Lake-Hector-Stewart 79, Renville County West 34

Byron 54, Winona Cotter 39

Cambridge-Isanti 72, Duluth Denfeld 61

Cannon Falls 65, Pine Island 46

Cedar Mountain/Comfrey 92, Sleepy Eye St. Mary’s 78

Chanhassen 71, Edina 64

Cherry 79, Hill City 55

Cloquet 72, Ashland, Wis. 58

Columbia Heights 42, Chisago Lakes 35

Community of Peace 68, Academy for Science and Agriculture 48

Cristo Rey Jesuit 60, St. Paul Washington 55

Cromwell 75, McGregor 32

Deer River 70, Blackduck 62

DeLaSalle 80, St. Croix Lutheran 36

Dilworth-Glyndon-Felton 68, Breckenridge 57, OT

Duluth East 85, Esko 72

East Ridge 61, Forest Lake 59

Elk River 64, Champlin Park 63

Ely 106, Northeast Range 58

Eveleth-Gilbert 83, Duluth Marshall 37

Farmington 75, Northfield 54

Glencoe-Silver Lake 74, Dassel-Cokato 60

Goodridge/Grygla-Gatzke 64, Kittson County Central 41

Granada-Huntley-East Chain 70, Alden-Conger 20

Grand Forks Red River, N.D. 72, East Grand Forks 48

Grand Meadow 64, Schaeffer Academy 59

Grand Rapids 68, Staples-Motley 33

Hayfield 51, Stewartville 50

Heritage Christian Academy 81, Legacy Christian 59

Hermantown 55, Virginia 39

Hill-Murray 70, Concordia Academy-Roseville 65

Holdingford 57, Kimball 49

Holy Angels 61, Blake 59

Holy Family Catholic 74, Orono 54

Hope Academy 60, Minnesota Academy for the Deaf 48

Howard Lake-Waverly-Winsted 56, Eden Valley-Watkins 53

International Falls 70, Greenway 31

Jordan 60, Norwood-Young America 56

Kingsland 49, Wabasha-Kellogg 44

Lake City 76, Goodhue 63

Lakeville North 77, Burnsville 52

LeRoy-Ostrander 51, Houston 47

Lester Prairie/Holy Trinity 62, Bethany Academy 49

Little Falls 52, Foley 43

Long Prairie-Grey Eagle 48, Swanville 41

Lyle/Austin Pacelli 69, Glenville-Emmons 36

Mahnomen 66, Fosston 62

Mankato East 75, Rochester Mayo 60

Maranatha Christian 88, West Lutheran 70

Marshall 60, Luverne 41

Mayer Lutheran 55, Belle Plaine 46

Melrose 74, Benson 41

Mesabi East 56, Chisholm 52

Minneapolis Edison 70, Minneapolis Roosevelt 68

Minneapolis South 72, Minneapolis Southwest 54

Minneapolis Washburn 92, Minneapolis North 62

Minnehaha Academy 66, Brooklyn Center 56

Minnesota Transitions 77, FAIR School 47

Moorhead 63, St. Michael-Albertville 54

Mora 75, Ogilvie 32

Mound-Westonka 69, Delano 65

New London-Spicer 70, Annandale 68

Northern Freeze 51, Badger-Greenbush-Middle River 47

Onamia 61, Isle 47

Osseo 76, Robbinsdale Armstrong 45

PACT Charter 47, Southwest Christian (Chaska) 46

Park Center 83, Anoka 62

Park Christian (Moorhead) 60, Waubun 38

Park Rapids 72, Wadena-Deer Creek 32

Pequot Lakes 52, Crosby-Ironton 51

Perham 69, Hawley 67, 2OT

Pierz 62, Maple Lake 58

Pillager 67, Menahga 63

Plainview-Elgin-Millville 81, Dover-Eyota 63

Prior Lake 55, Bloomington Kennedy 52

Red Wing 61, Waseca 46

Richfield 66, St. Thomas Academy 63

Rochester Home School 64, Mabel-Canton 37

Rochester John Marshall 60, Rochester Century 49

Rogers 79, Irondale 65

Roseau 74, Northome/Kelliher 62

Rosemount 52, Eastview 49

Roseville 69, Park (Cottage Grove) 47

Rush City 76, East Central 41

Rushford-Peterson 57, Fillmore Central 40

Russell-Tyler-Ruthton 86, Murray County Central 49

Sartell 62, Rocori 60, OT

Shakopee 52, Eden Prairie 51

Simley 66, North St. Paul 51

Sleepy Eye 52, New Ulm Cathedral 49

South Ridge 78, North Woods 51

Southland 78, Caledonia 62

Spectrum 95, Math and Science Academy 40

Spring Grove 67, Lanesboro 62

Spring Lake Park 63, Benilde-St. Margaret’s 47

St. Charles 67, Lewiston-Altura 57

St. Cloud Apollo 50, Fergus Falls 38

St. Cloud Cathedral 75, Albany 68

St. John’s Prep 60, Osakis 49

St. Louis Park 74, Fridley 61

St. Paul Academy 61, Breck 49

St. Peter 68, Waterville-Elysian-Morristown 27

Stillwater 81, Hastings 44

Thief River Falls 82, Bemidji 69

Tracy-Milroy-Balaton 70, Westbrook-Walnut Grove 62

Upsala 96, Eagle Valley 40

Verndale 65, New York Mills 54

Viroqua, Wis. 40, La Crescent 37

Waconia 75, Hutchinson 54

Warren-Alvarado-Oslo 59, Stephen-Argyle 32

Warroad 60, Crookston 52

Watertown-Mayer 65, LeSueur-Henderson 53

Wayzata 74, St. Paul Highland Park 67

West Central 65, Brandon/Evansville 53

Wheaton/Herman-Norcross 61, Hancock 36

Win-E-Mac 65, Red Lake County 56

Winona 67, Owatonna 65, OT

Woodbury 82, White Bear Lake 77

Worthington 84, Jackson County Central 71

Zimmerman 86, Princeton 83

Zumbrota-Mazeppa 59, Triton 34

North Dakota boys

Results Tuesday

Central Cass 75, Lisbon 65

CC 11 38 60 75

L 14 24 51 65

CC: Bresnahan 26, Ebach 12, Breske 15, Voss 12, Radermacher 8, Reiniets 2.

L: Smith 10, Fleck 5, Mangin 8, Manske 25, Anderson 7, Froemke 10.

Devils Lake 70, Jamestown 73

Half: J 34, DL 32

DL: Erickson 3, Gleason 8, Mertens 36, Johnson 13, Halvorson 6.

J: Fuchs 12, Lindberg 2, Kleinknecht 2, Johnson 2, Weiser 3, Hanson 19, Nelson 4, Keuer 2, Remmick 9, Wegner 5, McInnes 13.

Drayton-Valley-Edinburgh 70,

Thompson 60

DVE 20 34 50 70

T 12 27 47 60

DVE: Markel 37, Jenson 15, Kenna 9, Larson 6, Laxdahl 1.

T: Schultz 10, Walsh 12, Peterson 8, Con. Hjelmstad 8, McGauvran 8, Klegstad 8, Dolleslager 6.

Four Winds 87, Warwick 45

FW 23 45 71 87

W 15 26 39 45

FW: Gourd 6, LaRock 6, Darr. ThreeIrons 12, RedSox 9, McKay 4, Alberts 5, Feather 8, Yankton 13, K. ThreeIrons 5, Littlewind 14, Darw. ThreeIrons 3, LeNoir 2

W: McKay 2, Kingbird 1, Motley 4, Baker 8, Guy 2, Brownshield 8, Jackson 18, Owlboy 2

Griggs County Central 63,

Langdon 59

GCC: Wathne 23, Anderson 6, Ellefson 8, Nelson 5, Hanson 1, Heinz 4, Engel 13, Grover 3.

L: Pritchard 13, Weekes 2, Pengilly 11, Agnes 23, McGaurran 8, Kakela 2.

Hillsboro Central Valley 56,

Dakota Prairie 39

DP 5 14 26 39

HCV 15 33 49 56

DP: K. Flaagan 2, Lund 8, Brogdon 8, Anderson 4, Messner 11, D. Flaagan 6

HCV: Schildberger 23, Meyer 9, Spokely 4, Sumner 9, Hurt 9, Riemer 2

Kidder County 69, Edgeley-Kulm 66

EK 10 33 53 66

KC 19 31 46 69

EK: Berg 15, Hanson 14, Madcke 2, Nitschke 16, Greer 5, Entzi 4, Mulu 10.

KC: Miller 3, Wahl 3, Sand 10, Steinolfson 4, Leier 12, Brandt 2, Six 12, Scherbenske 23.

Larimore 54, Hatton-Northwood 51

L 13 30 45 54

HN 18 30 41 51

L: Yahna 11, Grogen 4, Verkuehlen 11, Peterson 6, Hofer 22.

HN: Pladson 2, Pederson 14, Anderson 3, Hagen 7, Johnson 12, T. Holden 4, Korsmo 5, A. Holden 4.

Linton 69, Ellendale 54

E 10 28 42 54

L 20 35 54 69

E: hofer 13, Dathe 12, White 19, Durheim 2, Johnson 2, Wang 6

L: Small 3, Baumiller 3, Purintun 3, Humann 17, Flyberg 12, Ryckman 9, Schneider 18, Bernhardt 4

Northern Cass 49, May Port-CG 33

NC 14 22 35 49

MPCG 14 21 30 33

NC: Kyllo 4, Co. Springer 16, Ca. Springer 5, Brueshoff 5, Goodman 12, Dickson 7

MPCG: Harpestad 8, Eide 1, Bradner 6, Nygaard 2, R. Ust 2, Enger 2, Baldwin 12

Other scores

Barnes County North 55, Pingree/Buchanan-Kensal 29

Cavalier 56, Midway-Minto 42

Central Cass 75, Lisbon 65

Des Lacs-Burlington 45, Towner-Granville-Upham 35

Dickinson Trinity 82, Glen Ullin-Hebron 35

Drayton/Valley-Edinburg 70, Thompson 60

Dunseith 81, Bottineau 44

Fargo Shanley 92, Grand Forks Central 43

Four Winds - Minnewaukan JV 87, Warwick 45

Four Winds/Minnewaukan 87, Warwick 45

Grafton 62, Park River/Fordville Lankin 36

Grand Forks Red River 72, East Grand Forks, Minn. 48

Griggs County Central 63, Langdon 59

Heart River 59, Bowman County 43

Hettinger/Scranton 46, Beach 41

Hillsboro/Central Valley 56, Dakota Prairie 39

Jamestown 73, Devils Lake 70

Kidder County 69, Edgeley-Kulm-Montpelier 66

Killdeer 74, Richardton-Taylor 73, OT

Larimore 54, Hatton-Northwood 51

Linton-HMB 69, Ellendale 54

Minot 55, Mandan 53

Minot Our Redeemer’s 74, Velva 68

New England 51, Mott-Regent 42

New Town 66, Trinity Christian 49

North Star 86, Benson County 35

Northern Cass 49, May Port CG 33

Powers Lake 75, Burke County 36

Standing Rock 49, Cheyenne-Eagle Butte, S.D. 44

Trenton 65, Stanley 49

Turtle Lake-Mercer 61, Garrison 51

Underwood 57, Max 47

West Fargo 80, Valley City 49

Minnesota girls

Results Tuesday

Ada-Borup 67,

Norman County West 32

Half: AB 36, NCW 21

NCW: Hoff 2, Larson 2, Fike 1, Orsland 4, Brommenschenkel 9, Nelson 8, Marciniak 6.

AB: Stevenson 5, Vega 2, Kolness 24, Eggen 6, Lee 6, Merkens 12, Gerhtz 4, Poehler 8.

Brandon-Evansville 56,

Fergus Falls-Hillcrest 24

Half: BE 19, HC 12

FF: Totstenson 2, Nersten 7, Monacelli 7, Aasness 2, Peterson 2, Roice 2, Christianson 2.

BE: Kokett 8, Randt 2, Haseman 2, M. Friedrich 17, E. Friedrich 7, Okerlund 9, Vinson 7, Roers 4.

Frazee 66, Barnesville 55

Half: F 34, B 20

B: Halverson 5, Nielsen 2, Peterson 4, Anderson 3, Boom 9, Dahlstrom 6, Skogen 6, Bentley 20.

F: T. Tappe 4, A. Tappe 28, McCorquodale 3, J. Tappe 4, Barlund 10, Bachmann 17.

Lake Park-Audubon 44, Waubun 35

Half: LPA 20, W 13

W: Haverkamp 2, Lerud 6, Heisler 8, Winter 6, Jasken 2, Voss 9, Laroque 2.

LPA: Olson 6, Anderson 10, Hogie 8, Raaen 6, Bartunek 14.

Mahnomen 65, Fosston 60 (2OT)

Half: F 24, M 12

End of regulation: M 44, FF 44

End of first overtime: M 53, F 53

F: Strom 10, Swanson 1, S. Hagen 6, C. Hagen 9, Viken 5, Wilson 24, Sistad 5.

M: Sauck 2, Steinmetz 15, Lundon 11, Porter 20, Kersting 7, Schoenborn 4, Walker 6.

Pelican Rapids 51, Morris Area 43

Half: PR 23, MA 21

PR: Pfeifle 3, Mac. Korf 19, Mad. Korf 13, Haiby 4, Haugrud 1, Weinrich 7, Huseby 4.

MA: Smith 4, Bet. Holland 8, Bec. Holland 7, Holzheimer 10, Meichsner 4, Strobel 6, Vogel 4.

Thief River Falls 65, Bemidji 43

Half: TRF 42, B 21

B: Lusby 10, Greendahl 4, Olson 10, Yost 8, Gronhovd 5, Palmer 2, Steever 4.

TRF: Amirayan 11, Yaggie 14, Amundson 4, Kainz 2, Biermaier 12, Tadych 12, Brekke 10.

Ulen-Hitterdal 39,

Norman County East 34

Half: UH 19, NCE 16

NCE: Sather 1, Turpin 8, Lundin 8, Kappes 12, Buchanan 5

UH: Henrickson 7, Klemetson 2, Anderson 4, Austinson 21, Aranda 1, Erickson 2, Bauman 2

Underwood 68, Rothsay 45

Half: U 39, R 26

U: Thorson 3, Aasness 6, Mortenson 7, Biegler 4, Maslowski 6, Tinjum 1, Thormodson 15.

R: Maack 5, Dunbar 19, Larson 7, Lankow 6, Peterson 2, Craig 6.

Other scores

Ada-Borup 67, Norman County West 32

Adrian 66, Murray County Central 56

Albert Lea 57, Mankato West 43

Alden-Conger 38, United South Central 34

Annandale 57, New London-Spicer 46

Austin 49, Faribault 41

Barnum 72, South Ridge 42

Belgrade-Brooten-Elrosa 47, Minnewaska 41

Bethlehem Academy 57, St. Clair 30

Blaine 72, Andover 36

Blooming Prairie 59, Grand Meadow 50

Bloomington Kennedy 86, Prior Lake 53

Blue Earth 52, Jackson County Central 48

Braham 86, Aitkin 58

Brandon-Evansville 56, Hillcrest Lutheran 24

Byron 56, Winona Cotter 49

Cedar Mountain/Comfrey 49, Sleepy Eye St. Mary’s 35

Chanhassen 70, Northfield 49

Chaska 66, Farmington 32

Chisago Lakes 62, Columbia Heights 27

Clearbrook-Gonvick 57, Walker-Hackensack-Akeley 50

Dassel-Cokato 60, Glencoe-Silver Lake 47

Dawson-Boyd 55, Canby 37

Delano 57, Mound-Westonka 43

DeLaSalle 66, St. Croix Lutheran 39

Dover-Eyota 61, Plainview-Elgin-Millville 58

Eagan 62, Apple Valley 60

Eastview 71, Rosemount 33

Eden Prairie 45, St. Paul Central 43

Eden Valley-Watkins 62, Paynesville 38

Edina 64, Rochester John Marshall 30

Ellsworth 65, Edgerton 46

Fertile-Beltrami 40, Climax/Fisher 33

Foley 59, Princeton 53

Frazee 66, Barnesville 55

Goodhue 63, Lake City 46

Goodridge/Grygla-Gatzke 54, Red Lake County 43

Greenway 55, Duluth Marshall 49

Hawley 56, Fargo Oak Grove Lutheran, N.D. 39

Hermantown 55, Superior, Wis. 39

Hibbing 64, Duluth Denfeld 40

Holy Family Catholic 54, Orono 51

Hope Academy 66, Minnesota Academy for the Deaf 51

Isle 65, Onamia 10

Kasson-Mantorville 57, Rochester Lourdes 44

Kenyon-Wanamingo 48, Waterville-Elysian-Morristown 46

Kerkhoven-Murdock-Sunburg 63, Lincoln HI 36

Lake Park-Audubon 44, Waubun 35

Lakeville South 67, Bloomington Jefferson 41

Legacy Christian 62, Heritage Christian Academy 29

Litchfield 58, G-F-W 36

Mabel-Canton 42, Rochester Home School 38

Mahnomen 65, Fosston 60, 2OT

Maple Grove 58, Coon Rapids 47

Maranatha Christian 90, West Lutheran 31

Marshall 67, New Ulm 23

Mesabi East 61, Two Harbors 47

Minneapolis Southwest 73, Minneapolis South 37

Minneota 68, Lakeview 23

Minnesota Valley Lutheran 61, Wabasso 53

Minnetonka 73, Buffalo 44

Montevideo 48, Redwood Valley 43

Monticello 54, Rocori 39

Moorhead 66, Alexandria 62

Mora 58, Little Falls 37

Mounds View 63, Cretin-Derham Hall 55

Nevis 62, Menahga 58

New Richland-H-E-G 78, Mankato East 68

New Ulm Cathedral 50, Sleepy Eye 39

North Woods 81, Wrenshall 26

Osakis 49, Sauk Centre 40

Park Center 75, Anoka 57

Parkers Prairie 84, West Central 35

Pelican Rapids 51, Morris Area/Chokia-Alberta 43

Pierz 73, Long Prairie-Grey Eagle 67

Pine City 47, Hinckley-Finlayson 40

Pine Island 62, Cannon Falls 20

Pine River-Backus 86, Cass Lake-Bena 18

Robbinsdale Cooper 66, North Branch 31

Rogers 49, Staples-Motley 48

Roseville 48, Park (Cottage Grove) 40

Royalton 67, Ogilvie 59

Rushford-Peterson 64, Fillmore Central 43

Russell-Tyler-Ruthton 59, MACCRAY 24

Sartell 70, Melrose 49

Shakopee 61, Holy Angels 54

South St. Paul 59, Henry Sibley 30

Southland 66, Caledonia 59

Southwest Minnesota Christian 52, Southwest United 28

Springfield 68, Buffalo Lake-Hector-Stewart 41

St. Anthony 64, Mounds Park Academy 26

St. Cloud Cathedral 71, Becker 64

St. Francis 56, Totino-Grace 53

St. Michael-Albertville 68, Brainerd 20

St. Paul Academy 61, Breck 49

St. Paul Highland Park 69, St. Paul Humboldt 62

St. Peter 64, LeSueur-Henderson 19

Stewartville 47, Hayfield 46

Stillwater 43, Hastings 28

Thief River Falls 65, Bemidji 43

Triton 69, Zumbrota-Mazeppa 50

Ulen-Hitterdal 39, Norman County East 34

Underwood 68, Rothsay 45

Upsala 61, Holdingford 51

Wadena-Deer Creek 67, Crosby-Ironton 55

Warroad 58, International Falls 47

Westbrook-Walnut Grove 54, Hills-Beaver Creek 43

Windom 61, St. James Area 52

Winona 55, Owatonna 47

North Dakota girls

Results Tuesday

Carrington 59,

New Rockford-Sheyenne 40

C 15 29 45 59

NRS 6 16 29 40

C: Page 3, Braaten 8, Rosenau 1, Lipetzky 6, Engelhorn 8, Wendel 4, Barton 12, Hochhalter 15, Copenhaver 2.

NRS: Grann 16, Hermanson 9, Thompson 4, Weber 3, Ystaas 7, Holzworth 1.

Central Cass 57, Lisbon 38

CC 18 33 47 57

L 7 19 30 38

L: Nielsen 14, Ripplinger 14, Griffith 4, Lee 3, Olson 3.

CC: Breske 27, Cramer 7, Goettle 6, Dooley 6, Camas 5, Tronson 4.

Kindred 52,

Fairmount-Campbell-Tintah 35

FCT 6 14 25 35

K 8 17 34 52

FCT: Ross 8, Berend 2, Drefsrud 4, Rittenour 6, Meyer 5, Kaehler 6, Wiertzman 4

K: Allmaras 6, Graff 3, Martinez 2, Erickson 9, Schmit 30, Tiatz 2

Larimore 48, Hatton-Northwood 29

L 15 27 39 48

HN 4 17 20 29

L: Georgeson 9, Schneider 6, Mutch 9, Berge 5, Bernardy 4, Berthold 10, Williams 5

HN: Schwartz 3, M. Johnson 1, J. Johnson 11, Bye 8, Hillebrand 6

Lidgerwood-Wyndmere 63,

Richland 35

LW 12 38 56 63

R 8 17 23 35

LW: Podliska 2, Adams 2, Mellum 14, Mauch 14, Willprecht 5, Al. Jelinek 7, B. Oster 2, T. Oster 4, An. Jelinek 13.

R: Knutson 7, Freeberg 2, Thiel 2, Zenker 3, Jacobson 3, Foley 12, Syvertsen 6.

Napoleon 61, Linton 41

L 10 22 32 41

N 17 33 50 61

L: Gerving 2, Am. Umber 11, Larson 8, Al. Umber 6, Flyberg 10.

N: Weigel 17, Schmidt 2, Young 12, Jangula 9, Dewald 21.

North Sargent 70, Sargent Central 63

SC 10 30 43 63

NS 12 33 54 70

SC: Schlecht 23, Enderson 2, Beaver 7, Hamilton 1, Mlnarik 16, Nelson 14

NS: Kempel 6, Euscher 3, Johnson 8, Sandness 4, Anderson 15, Enderson 14, Sandness 10, Hansana 10

Northern Cass 61, May Port-CG 48

NC 18 36 50 61

MPCG 13 22 34 48

NC: King 1, Zieske 15, Mitzel 6, Olson 8, Verwest 11, Ward 8, McDonald 12

MPCG: Warner 4, Elliott 3, Klath 1, Lorenz 9, K. Ust 10, Walden 8, Ogburn 2, Gibson 6, Unudsuig 5

Thompson 74,

Drayton Valley-Edinburg 28

DVE 7 10 18 28

T 17 36 61 74

DVE: Gullickson 13, Phelps 2, Reilly 2, Estad 4, Braathen 3, Fingeison 1, Cyr 3

T: Loyland 6, Hegg 10, Ivesdal 8, Marx 2, Weber 14, Olson 11, DeMoe 11, Galegher 6, Overby 4, Nistler 2

Other scores

Beach 89, Beulah 28

Bismarck Century 66, Dickinson 57, OT

Burke County 55, Powers Lake 34

Carrington 59, New Rockford-Sheyenne 40

Central Cass 57, Lisbon 38

Flasher 61, Center-Stanton 30

Grant County 77, Standing Rock 45

Hawley, Minn. 56, Fargo Oak Grove Lutheran 39

Jamestown 69, Devils Lake 58

Kidder County 68, Edgeley-Kulm-Montpelier 19

Kindred 52, Fairmount-Campbell-Tintah 35

Larimore 48, Hatton-Northwood 29

Lemmon, S.D. 79, Mott-Regent 48

Lidgerwood-Wyndmere 63, Richland 35

Minot Bishop Ryan 68, Rugby 35

Mohall-Lansford-Sherwood JV 47, Sawyer 38

Napoleon 61, Linton-HMB 41

New Salem 57, Solen 28

New Town 87, Trinity Christian 38

North Sargent 70, Sargent Central 63

North Shore 50, Surrey 40

Northern Cass 61, May Port CG 48

Parshall 59, Kenmare 43

Ray 55, Tioga 11

Rolette-Wolford 72, St. John 28

Rolla 67, Glenburn 43

Shiloh Christian 58, Hazen 28

Thompson 74, Drayton/Valley-Edinburg 28

Turtle Lake-Mercer 67, Garrison 41

Underwood 46, Max 32

West Fargo 68, Valley City 47

HOCKEY

D

Minnesota boys

Results Tuesday

Albert Lea 6, Winona Winhawks 1

Alexandria 5, River Lakes 0

Austin/Austin Pacelli 11, Waseca Blue Jays 0

Bemidji 4, Crookston Pirates 3, OT

Brainerd/Pillager 4, Sartell 2

Breck 5, Totino-Grace 3

Burnsville 4, Bloomington Jefferson 1

Champlin Park 6, Cambridge-Isanti 2

Chanhassen 4, Red Wing 2

Chaska 2, Shakopee 1

Cloquet/Esko/Carlton 7, Hibbing/Chisholm 3

Delano Tigers 2, Orono 0

Detroit Lakes/Perham 4, Wadena-Deer Creek Wolverines 3

Dodge County 5, New Ulm Eagles 3

Duluth East 5, Duluth Denfeld 4

Eagan 5, Lakeville North 4, OT

Edina 2, White Bear Lake 1

Ely/Northeast Range 5, Eveleth-Gilbert Area 3

Grand Rapids 5, Hermantown 4, OT

Hayward, Wis. 6, Proctor 4

Hill-Murray 8, Mahtomedi 4

Holy Angels 2, New Prague 1

Holy Family Catholic 3, Mound-Westonka/Watertown-Mayer 2

Kittson County Central 5, Red Lake County Central/Red Lake Falls 2

La Crescent/Houston 2, Viroqua, Wis. 1

Lake of the Woods 9, Bagley/Fosston/Clearbrook-Gonvick 0

Lakeville South 8, Apple Valley 2

Legacy Christian/PACT Charter 5, Becker/Big Lake 1

Litchfield/Dassel-Cokato 4, Hutchinson 3, OT

Little Falls 5, Sauk Rapids-Rice 3

Luverne Cardinals 8, Fairmont Area 0

Marshall/Minneota/-M-B 3, Worthington/Round-Lake-Brewster 0

Monticello/Annandale/Maple Lake 3, Prairie Centre Area 0

Morris Benson Area Storm 8, Redwood Valley 0

Northfield 2, Farmington 1

Owatonna 6, Rochester John Marshall 2

Pine City/Rush City 6, Moose Lake Area 1

Prior Lake 4, Bloomington Kennedy 1

Rochester Lourdes/Stewartville 3, Mankato West 2

Rogers 7, St. Francis 1

Rosemount 3, Eastview 0

St. Cloud Apollo 8, Northern Lakes 5

St. Cloud Tech 5, Fergus Falls 3

St. Michael-Albertville 6, Waconia 0

Thief River Falls/Goodridge/W-A-O 7, Park Rapids/Menahga/Nevis/WHA 2

Virginia/Mountain Iron-Buhl 3, International Falls 2

WSFLG Blizzard, Wis. 6, Mora/Hinckley-Finlayson 5

North Dakota boys

Results Tuesday

Grand Forks Central 5, Devils Lake-Cando 1

Grand Forks Red River 4, Grafton-Park River 3

Minnesota girls

Results Tuesday

Alexandria 4, River Lakes 1

Bemidji 4, Moorhead 1

Benilde-St. Margaret’s 9, Totino-Grace 0

Blaine/Legacy Christian 9, Elk River/Zimmerman 1

Buffalo Bison 3, Eden Prairie 1

Chaska/Chanhassen Storm Hawks 7, Mound-Westonka/Watertown-Mayer 1

Chisago Lakes 5, Irondale 3

Detroit Lakes/Perham 11, Morris Benson Area Storm 0

Duluth Northern Stars 2, Hibbing/Chisholm 1

East Grand Forks 7, Grand Forks Knightriders, N.D. 2

Forest Lake 2, Hastings 1

Hermantown/Proctor 4, Silver Bay Area 0

Hopkins 3, Wayzata 2

Mankato West 8, St. Peter/LeSueur-Hend./Tri-City United 1

Marshall Tigers 10, Worthington/Fulda 1

Minnetonka 1, Edina 0, OT

New Prague 5, Holy Angels 0

North Wright County 10, Cambridge-Isanti 0

Northfield 2, Farmington 0

Orono 3, Holy Family Catholic/Waconia 2, OT

Owatonna 3, Mankato East/Loyola 2

Park Rapids Area 2, LPGE/WDC 0

Princeton 2, Rogers 2, OT (tie)

Robbinsdale Armstrong/Cooper 4, Champlin Park 1

Rochester John Marshall/Lourdes 6, New Ulm Eagles 1

Rochester Mayo 6, Faribault/Bethlehem Academy 1

Roseau 3, Thief River Falls 1

Sartell/Sauk Rapids-Rice 3, Brainerd/Little Falls/Pillager 1

Spring Lake Park/St. Anthony 7, St. Francis/North Branch 1

St. Paul United 4, Minneapolis 3

Tartan 3, Mahtomedi 0

Warroad 7, Crookston Pirates 0

White Bear Lake 3, Park (Cottage Grove) 2

Winona Winhawks 3, Albert Lea 1

North Dakota girls

Results Tuesday

East Grand Forks, Minn. 7, Grand Forks Knightriders 2

West Fargo 6, Jamestown 1

WRESTLING

D

Minnesota boys

Results Tuesday

Barnesville 53,

Dilworth-Glyndon-Felton 12

106: Tweeton, B, pin Arends, 3:59.

113: Anderson, B, forfeit.

120: Brandt, B, pin Greenley 1:33

126: Votava, B, dec. W. Whiteker, 3-2.

132: Johnson, DGF, dec. Meyer, 6-4.

138: Anderson, B, pin G. Whiteker 3:40.

145: Johnson, DGF, dec. Nosal, 4-0.

152: Trowbridge, B, pin Sthroutman, 3:14.

160: Olson, B, dec. Fuchs, 6-5.

170: Goedtke, B, forfeit.

182: Brady, B, dec. Oberg, 9-7,

195: Berg, B, dec. Martin, 11-3.

220: Pemelton, DGF, pin Kisch, 0.51.

285: Wheelright, B, dec. Hawk, 15-6.

Other scores

Becker 40, Mora 28

Border West 46, Sisseton, North Dakota 24

Chisago Lakes 31, Milaca/Faith Christian 29

Detroit Lakes 56, Park Rapids 6

Minneota 57, TMB/WWG 3

St. James Area 60, River Valley 12

United North Central 64, Staples-Motley 6

Wabasson/Red Rock Central 31, Kerkhoven-Murdock-Sunburg 26

Adrian Triangular

Adrian Area 51, Fulda/Murray County Central 19

Adrian Area 61, Marshall/Lakeview 14

Marshall/Lakeview 40, Fulda/Murray County Central 32

BOLD Triangular

Canby 52, Paynesville 15

Richfield Triangular

Benilde-St. Margaret’s 47, Richfield/Edina 30

Benilde-St. Margaret’s 53, Spectrum 21

Richfield/Edina 38, Spectrum 24

St. Cloud Tech Triangular

Little Falls 56, St. Cloud Tech 22

Little Falls 57, Sartell 10

Tri-City United Triangular

St. Clair/Mankato Loyola 52, Medford 24

Tri-City United/Cleveland 49, St. Clair/Mankato Loyola 21

Tri-City United/Cleveland 52, Medford 30

Truman Triangular

Madelia/Truman/Martin Luther 39, New Ulm Eagles 38

Watertown-Mayer Triangular

Glencoe-Silver Lake/Lester Prairie 60, LeSueur-Henderson 12

Watertown Mayer/Mayer Lutheran 36, Glencoe-Silver Lake/Lester Prairie 28

Watertown Mayer/Mayer Lutheran 65, LeSueur-Henderson 7

Late Results Friday

Wisconsin meet

120: Jimenez, MA, maj. dec. Shearer, WF 10-2

145: Sepke, MC, dec. Dobler, WF 7-3

182: Lehmann, WF, dec. Turk, MC 7-0

GYMNASTICS

D

Minnesota

Results Tuesday

Alexandria 135.95, Moorhead 133.60

Vault: 1, Wendell, A, 9.25. 2, B. Bowden, M, 9.15.

Bars: 1, B. Bowden, A, 8.90. 2, T. Bowden, A, 8.45.

Beam: 1, Wendell, A, 9.40. 2, Seljevold, M, 9.35.

Floor: 1, Wendell, A, 9.15. 2, Borgen, M, 8.50.

All-around: 1, Wendell, A, 35.85. 2, B. Bowden, A, 34.80.

SWIMMING

D

North Dakota boys

Results Tuesday

West Fargo 107, Fargo South 77

200 medley relay: 1, WF (Smestad, Hulbert, Doll, Keller), 1:46.52. 2, FS (J. Olson, T. Olson, Hollingsworth, Brock), 1:55.38.

200 freestyle: 1, Brock, FS, 1:52.43. 2, Doll, WF, 1:54.52.

200 individual medley: 1, Bjellum, FS, 2:12.90. 2, Smestad, WF, 2:15.14.

50 freestyle: 1, Smith, WF, 24.90. 2, Nelson, FS, 24.91.

Diving: 1, Holoien, WF, 178.40. 2, Cripe, WF, 128.65.

100 butterfly: 1, Bjellum, FS, 59.61. 2, Nelson, FS, 1:01.74.

100 freestyle: 1, T. Olson, FS, 53.64. 2, Brown, WF, 55.23.

500 freestyle: 1, Brock, FS, 5:02.09. 2, Weisz, WF, 5:27.61.

200 freestyle relay: 1, WF (Smith, Cripe, Nygaard, Montplaisir), 1:39.42.

100 backstroke: 1, Doll, WF, 1:00.84. 2, Smith, WF, 1:06.25.

100 breaststroke: 1, T. Olson, FS, 1:01.44. 2, Keller, WF, 1:10.96.

400 freestyle relay: 1, WF (Smestad, Montplaisir, Keller, Doll), 3:30.56. 2, FS (Nelson, Bjellum, T. Olson, Brock), 3:32.71.