« Continue Browsing

e-mail article Print     e-mail article E-mail

Published January 07 2013

Scoreboard

Football

D

Professional

Schedule

NFL playoffs

Divisional Playoffs

Saturday, Jan. 12

Baltimore at Denver, 4:30 p.m. (CBS)

Green Bay at San Francisco, 8 p.m. (FOX)

Sunday, Jan. 13

Seattle at Atlanta, 1 p.m. (FOX)

Houston at New England, 4:30 p.m. (CBS)

Conference Championships

Sunday, Jan. 20

AFC, TBA (CBS)

NFC, TBA (FOX)

Pro Bowl

Sunday, Jan. 27

At Honolulu

AFC vs. NFC, 7 p.m. (NBC)

Super Bowl

Sunday, Feb. 3

At New Orleans

AFC champion vs. NFC champion, 6 p.m. (CBS)

College

Playoffs

Football Championship Subdivision

Championship

Saturday

At FC Dallas Stadium

Frisco, Texas

North Dakota State 39, Sam Houston State 13

Bowl schedule

FBS

Sunday

GoDaddy.com Bowl

At Mobile, Ala.

Kent State (11-2) vs. Arkansas State (9-3), 8 p.m. (ESPN)

Monday

BCS National Championship

At Miami

Alabama 42, Notre Dame (14

Saturday, Jan. 19

RAYCOM College Football All-Star Classic

At Montgomery, Ala.

Stars vs. Stripes, 2 p.m. (CBSSN)

East-West Shrine Classic

At St. Petersburg, Fla.

East vs. West, 3 p.m. (NFLN)

Saturday, Jan. 26

Senior Bowl

At Mobile, Ala.

North vs. South, TBA (NFLN)

Basketball

D

Professional

Standings and schedule

NBA

WESTERN CONFERENCE

Northwest Division

W L Pct GB

Oklahoma City 26 8 .765 —

Denver 20 16 .556 7

Portland 18 15 .545 7½

Utah 18 18 .500 9

Minnesota 15 15 .500 9

Southwest Division

San Antonio 27 10 .730 —

Memphis 21 10 .677 3

Houston 20 14 .588 5½

Dallas 13 22 .371 13

New Orleans 9 25 .265 16½

Pacific Division

L.A. Clippers 27 8 .771 —

Golden State 22 11 .667 4

L.A. Lakers 15 18 .455 11

Sacramento 13 21 .382 13½

Phoenix 12 23 .343 15

EASTERN CONFERENCE

Atlantic Division

New York 23 11 .676 —

Brooklyn 19 15 .559 4

Boston 17 17 .500 6

Philadelphia 15 20 .429 8½

Toronto 12 22 .353 11

Southeast Division

Miami 23 9 .719 —

Atlanta 20 12 .625 3

Orlando 12 21 .364 11½

Charlotte 9 24 .273 14½

Washington 5 28 .152 18½

Central Division

Chicago 19 13 .594 —

Indiana 20 14 .588 —

Milwaukee 16 16 .500 3

Detroit 13 23 .361 8

Cleveland 8 28 .222 13

Sunday

Oklahoma City 104, Toronto 92

Miami 99, Washington 71

Charlotte 108, Detroit 101, OT

Memphis 92, Phoenix 81

Denver 112, L.A. Lakers 105

Monday

Washington 101, Oklahoma City 99

Boston 102, New York 96

Chicago 118, Cleveland 92

New Orleans 95, San Antonio 88

Utah 100, Dallas 94

Orlando at Portland, late

Memphis at Sacramento, late

Today

Brooklyn at Philadelphia, 6 p.m.

Miami at Indiana, 6 p.m.

L.A. Lakers at Houston, 7 p.m.

Atlanta at Minnesota, 7 p.m.

Phoenix at Milwaukee, 7 p.m.

Wednesday

Atlanta at Cleveland, 6 p.m.

Utah at Charlotte, 6 p.m.

Philadelphia at Toronto, 6 p.m.

Phoenix at Boston, 6:30 p.m.

Milwaukee at Chicago, 7 p.m.

Houston at New Orleans, 7 p.m.

Minnesota at Oklahoma City, 7 p.m.

L.A. Lakers at San Antonio, 7 p.m.

Orlando at Denver, 8 p.m.

Memphis at Golden State, 9:30 p.m.

Dallas at L.A. Clippers, 9:30 p.m.

College men

Schedule

Big Ten

Saturday

Michigan State 84, Purdue 61

Illinois 74, Ohio State 55

Sunday

Michigan 95, Iowa 67

Minnesota 69, Northwestern 51

Wisconsin 47, Nebraska 41

Monday

Indiana 74, Penn State 51

Today

Ohio State at Purdue

Wednesday

Nebraska at Michigan

Minnesota at Illinois, 8 p.m.

Thursday,

Michigan State at Iowa

Northwestern at Penn State

Summit League

Saturday

North Dakota State 63, Missouri-Kansas City 44

IPFW 96, Nebraska Omaha 78

Alabama 65, Oakland 45

South Dakota 74, South Dakota State 71

Western Illinois 57, IUPUI 53 OT

Wednesday

Utah Valley State at Kansas City

Greenville at Western Illinois

Thursday

Fort Wayne at North Dakota State, 7 p.m.

IUPUI at Omaha

Oakland at South Dakota State

Saturday, January 12

Western Illinois at Omaha

Fort Wayne at South Dakota State

Oakland at North Dakota State, 4 p.m.

Kansas City at South Dakota

Big Sky

Monday

Southern Utah at Sacramento State, late

Thursday

Northern Arizona at Eastern Washington

Montana at North Dakota, 7:05 p.m.

Montana State at Northern Colorado

Weber State at Southern Utah

Sacramento State at Portland State

Saturday, Jan. 12

Montana State at North Dakota

Sacramento State at Eastern Washington

Idaho State at Southern Utah

Montana at Northern Colorado

Northern Arizona at Portland State

NSIC

Saturday

Augustana 67, Concordia-St. Paul 66

MSU Moorhead 82, Bemidji State 48

Minnesota State 66, Wayne State 54

Minot State 68, St. Cloud State 62

Winona State 76, Sioux Falls 71

Northern State 66, Minnesota Crookston 47

U-Mary at Minnesota-Duluth Late

Southwest Minnesota State 74, Upper Iowa 69

Friday

Upper Iowa at Minot State

Minnesota Duluth at Sioux Falls

Augustana at Bemidji State

Wayne State at Minnesota-Crookston

Winona State at U-Mary

St. Cloud State at Southwest Minnesota State

MSU Moorhead at Concordia-St. Paul, 8 p.m.

Northern State at Minnesota State

Saturday, January 12

Wayne State at Bemidji State

Augustana at Minnesota-Crookston

Winona State at Minot State

Northern State at Concordia-St. Paul

St. Cloud State at Sioux Falls

MSU Moorhead at Minnesota State, 6 p.m.

Minnesota Duluth at Southwest Minnesota State

Upper Iowa at U-Mary

MIAC

Saturday

St. Thomas 94, Augsburg 52

Gustavus 2, Hamline 0 (Forfeit)

Bethel 80, St. Olaf 66

Concordia 99, Macalester 70

Carleton 83, St. Mary’s 60

Monday

Concordia 93, Saint Mary’s 72

Augsburg 77, Saint John’s 65

St. Thomas 90, Bethel 48

Gustavus 76, Macalester 65

St. Olaf 63, Carleton 52

Wednesday

Carleton at Augsburg

Concordia at Saint John’s

St. Olaf at Hamline

Gustavus at St. Thomas

Saint Mary’s at Macalester

ND Area

Saturday

Johnson & Wales 55, Jamestown College 50

Sunday

Valley City at Oglala Lakota College

Monday

South Dakota School of Mines & Tech 88, Valley City 72

Friday

Johnson & Wales at Mayville State

Jamestown College at South Dakota Mines & Tech

Northern New Mexico College at Valley City

Results Monday

The AP Top 25

5. Indiana (14-1) beat Penn State 74-51. Next: vs. No. 8 Minnesota, Saturday.

17. Notre Dame (14-1) beat No. 21 Cincinnati 66-60. Next: vs. UConn, Saturday.

21. Cincinnati (13-3) lost to No. 17 Notre Dame 66-60. Next: at Rutgers, Saturday.

Poll

USA Today/ESPN Top 25 Poll

Record Pts Pvs

1. Duke (30) 14-0 774 1

2. Michigan (1) 15-0 744 2

3. Arizona 14-0 691 3

4. Louisville 13-1 677 4

5. Indiana 13-1 649 5

6. Kansas 12-1 640 6

7. Syracuse 14-1 585 7

8. Gonzaga 15-1 511 10

9. Florida 10-2 496 9

10. Minnesota 14-1 488 13

11. Creighton 14-1 469 11

12. Missouri 11-2 447 12

13. Illinois 14-2 366 14

14. Ohio State 11-3 355 8

15. San Diego State 12-2 314 17

16. Notre Dame 13-1 285 19

17. Butler 12-2 274 20

18. Michigan State 12-3 190 18

19. UNLV 13-2 170 24

20. Cincinnati 13-2 165 15

21. N.C. State 12-2 153 25

22. Georgetown 10-2 138 16

23. Kansas State 12-2 131 —

24. VCU 12-3 85 —

25. Wyoming 13-0 70 —

Others receiving votes: New Mexico 48, Wichita State 47, Kentucky 43, Oklahoma State 34, Maryland 10, Pittsburgh 7, North Carolina 5, Marquette 3, UCLA 3, Colorado State 2, Saint Mary’s 2, Arizona State 1, Temple 1, Utah State 1, Virginia 1.

College women

Schedule

Big Ten

Saturday

Purdue 69, Nebraska 66 (OT)

Sunday

Michigan 68, Iowa 64

Indiana 68, Northwestern 64

Illinois 79, Ohio State 73

Penn State 76, Michigan State 55

Minnesota 60, Wisconsin 55

Thursday

Illinois at Northwestern

Summit League

Saturday

IUPUI 55, Western Illinois 36

Omaha 60, Fort Wayne 50

North Dakota State 59, Missouri-Kansas City 48

Sunday

South Dakota State 72, South Dakota 60

Today

Chicago State at Western Illinois

Thursday

South Dakota State at Oakland

North Dakota State at Fort Wayne, 6 p.m.

Omaha at IUPUI

Big Sky

Thursday

Eastern Washington at Northern Arizona

Portland State at Sacramento State

Southern Utah at Idaho State

North Dakota at Montana, 7 p.m.

Northern Colorado at Montana State

Saturday, January 12

Eastern Washington at Sacramento State

Southern Utah at Weber State

Northern Colorado at Montana

North Dakota at Montana State, 7 p.m.

Portland State at Northern Arizona

NSIC

Friday

Northern State at Minnesota State

Upper Iowa at Minot State

MSU Moorhead at Concordia-St. Paul, 6 p.m.

St. Cloud State at Southwest Minnesota State

Minnesota Duluth at Sioux Falls

Augustana at Bemidji State

Winona State at U-Mary

Wayne State at Minnesota-Crookston

Saturday, January 12

Upper Iowa at U-Mary

MSU Moorhead at Minnesota State, 4 p.m.

St. Cloud State at Sioux Falls

Northern State at Concordia-St. Paul

Wayne State at Bemidji State

Augustana at Minnesota-Crookston

Winona State at Minot State

Minnesota Duluth at Southwest Minnesota State

MIAC

Monday

Concordia 81, Saint Mary’s 68

Hamline 70, St. Catherine 43

St. Olaf 62, Carleton 43

Gustavus at Macalester

St. Thomas 76, Bethel 44

Wednesday

St. Catherine at Bethel

Macalester at Saint Mary’s

Hamline at St. Olaf

Saint Benedict at Concordia

St. Thomas at Gustavus

Augsburg at Carleton

ND Area

Saturday

Johnson & Wales 78, Jamestown College 76

Sunday

Mayville State at Northern New Mexico

Monday

Valley City 59, South Dakota School of Mines & Tech 47

Friday

Jamestown College at South Dakota Mines & Tech

Northern New Mexico College at Valley City

Johnson & Wales at Mayville State

Saturday, January 12

Jamestown College at Oglala Lakota College

Johnson & Wales at Valley City

Northern New Mexico at Mayville State

High school boys

Minnesota

Results Monday

Ada-Borup 59, Norman County West 42

Half: AD 30, NCE 21

NCW: Hellerud 16, Olson 1, Nelson 11, Weltikol 10.

A: L. Ruebke 12, Peterson 7, Kappes 13, Fetting 14, Merkens 3, Hoven 4, Brainerd 4, M. Ruebke 2

Lake Park-Audubon 65, Waubun 55

Half: LPA 27, Waubun 20

W: Haugo 10, Hanks 9, Thompson 6, Spaeth 4, Teiken 12, Weber 1, Price 13.

LPA: Kohler 25, Olson 7, Pearson 8, Erickson 12, Jaster 4, Renner 2, Wavra 3, Stockert 4.

Fertile-Beltrami 68, Climax-Fischer 36

Half: FB 40, CF 16

CF: Magsam 7, Sylvester 2, Dahl 3, Swenson 11, Cakebread 1, Altepeter 2, Anderson 4, Egeland 6.

FB: Ollrich 5, Schmalenberg 4, Mosher 17, McCollum 4, Clark 16, Lundberg 8, Sannes 9, Duckstad 5.

Ulen-Hitterdal 44, Norman County East 32

Half: UH 18, NCE 13

NCE: Lisburg 13, Z. Stene 6, N. Stene 6, Thompson 5, Lee 2.

UH: Henrickson 16, Schultz 10, Hilde 8, Peterson 7, Busby 2, Brooks 1.

North Dakota

Results Monday

Richland 63, Hankinson 46

H 16 32 37 46

R 24 38 50 63

H: Lenzen 5, Theede 6, S. Mauch 11, Gulan 20, G. Mauch 4.

R: Bolme 7, Griffith 15, Workin 26, Hage 7, Paczkowski 6, Evanson 2.

Dakota Prairie 50, North Border 48

NB 15 21 31 48

DP 7 18 36 50

NB: Volk 12, Severtson 15, Lee 13, Stockton 8.

DP: K. Flaagan 13, D. Flaagan 9, Lund 5, Brogdon 13, Anderson 2, Henningsgard 4, Messner 4.

North Sargent 53, Kindred 52

NS 10 28 40 53

K 17 28 46 52

NS: Greenmeyer 3, B. Hanson 7, J. Hanson 4, Peterson 19, Drevlow 18, Ciesynski 2.

K: Olien 5, Kappes 5, Cramer 5, Bachmeier 24, Lingen 2, Holland 3, Andel 3, Plankers 5

Other scores

Beulah 80, Center-Stanton 38

Dakota Prairie 50, North Border 48

Drake/Anamoose 59, Underwood 44

Fargo Davies 79, Fargo South 64

Fargo Oak Grove Lutheran 77, Sargent Central 55

Grant County 65, Lemmon, S.D. 59

Watford City 60, Killdeer 36

Lakota/Adams-Edmore 43, Rolette-Wolford 41

Lewis and Clark-Berthold 75, Tioga 35

Max 71, Sawyer 53

North Sargent 53, Kindred 52

Ray 65, North Shore 37

Richland 63, Hankinson 46

Rugby 88, Rolla 34

South Border 67, Central Prairie 47

Starkweather-Munich 59, St. John 54

Westhope-Newburg 51, Minot Bishop Ryan 45, OT

Polls

Class B basketball poll

First-place votes in parentheses

Team Record Points Prev

1. Beulah (14) 9-0 140 1

2. North Star 8-1 122 2

3. Dickinson Trinity 10-0 114 3

4. Rugby 8-1 88 6

5. Carrington 8-0 80 7

6. Oak Grove 7-2 63 4

7. FW-Minnewaukan 8-2 50 9

8. Trenton 6-0 31 NR

9 (tie). DL-Burlington 5-2 16 5

9 (tie). L-L-M 8-1 16 NR

Others receiving votes: Central Cass (7-1), Strasburg-Zeeland (8-0), St. John (6-1), Cavalier (7-2), Shiloh Christian (7-2), Maple Valley (6-2), Turtle Lake-Mercer-McClusky (7-1).

High school girls

Minnesota

Results Monday

Frazee 65, Waubun 27

Half: Frazee 48, Waubun 14

F: T. Tappe 2, Seeger 2, A. Tappe 27, McCorquodale 4, Smith 1, J. Tappe 15, Barlund 9, Janu 2, Bachmann 3.

W: Lerud 4, Yost 9, Winter 3, Jasken 5, Voss 6.

North Dakota

Results Monday

Benson County 40,

Towner-Granville-Upham 34

BC 8 14 26 40

TGU 8 18 24 30

BC: Engh 8, Schwanke 8, Sears 10, Eberle 8, M. Jorgenson 4, A. Jorgenson 2.

TGU: Thompson 2, Thompson 6, Brodehl 2, Latendresse 3, Juarez 2, Schmitt 19

Hatton-Northwood 58,

Finley-Sharon-Hope-Page 51

HN 16 34 41 58

FSHP 17 30 44 51

HN: Schwartz 5, Bilden 14, J. Johnson 10, Pedersen 3, Bye 11, Hillebrand 15.

FSHP: Bergstrom 2, Jacobsen 2, Breckheimer 11, Koenig 17, Ihry 16, Erickson 3.

Maple Valley 63, Milnor 34

M 4 9 18 34

MV 31 43 59 63

M: Schwalk 2, Ellefson 7, Telryszyh 9, Tayer 7, Tompkins 7, Koeppe 2.

MV: Tinjum 3, Punton 2, Berntson 2, Hanson 2, C. Pautz 23, Kasowski 4, Nudell 21, K. Pautz 3, McGuire 3.

LaMoure-Litchville-Marion 45,

Pingree-Buchana-Kensal 44

PBK 13 24 32 44

LLM 10 17 39 45

PBK: Albrecht 8, Van Ray 4, Beckley 12, J. Thomas 9, Neys 7, M. Thomas 4

LLM: Piehl 11, Carlson 7, Good 4, Warcken 7, Ulmer 4, Alber 9, Witt 3

Other scores

Benson County 40, Towner-Granville-Upham 34

Fargo South 77, Fargo Davies 73

Fordville Lankin-Park River 65, Sacred Heart, Minn. 55

Grafton 56, Hillsboro/Central Valley 47

Hankinson 54, Clinton-Graceville-Beardsley, Minn. 52

Hatton-Northwood 58, Finley-Sharon/Hope-Page 51

Maple Valley 63, Milnor 34

Parshall 86, Mandaree 28

Strasburg-Zeeland 35, Eureka/Bowdle, S.D. 32

Watford City 60, Killdeer 36

Polls

Class B basketball poll

First-place votes in parentheses

Team Record Points Prev

1. Bishop Ryan (14) 5-0 140 1

2. Grafton 5-0 118 2

3. Napoleon 3-0 108 3

4. Thompson 5-1 90 6

5. Kindred 5-1 83 5

6. New Town 4-1 50 8

7. Hillsboro-CV 5-1 49 7

8. Grant County 6-1 43 4

9. Benson County 6-0 28 10

10. Shiloh Christian 5-1 21 9

Other receiving votes: Velva (4-0), Maple Valley (4-1), Northern Cass (4-0), Larimore (5-0, Beach (3-2), Ray (5-0)

South Dakota

Results Monday

Rosholt 64, Waverly South Shore 36

Hockey

D

Juniors

Standings and schedule

United States Hockey League

WESTERN CONFERENCE

W L OTL PTS

Sioux Falls 21 8 1 43

Waterloo 20 10 0 43

Fargo 18 9 5 41

Lincoln 17 9 3 37

Des Moines 17 16 1 35

Omaha 17 14 0 34

Tri-City 14 14 4 32

Sioux City 6 18 6 18

EASTERN CONFERENCE

W L OTL PTS

Dubuque 22 5 2 46

Muskegon 19 11 3 41

Green Bay 19 10 3 41

Cedar Rapids 13 14 4 30

Chicago 13 14 3 29

Indiana 12 19 3 27

Youngstown 13 16 0 26

Team USA 6 18 3 15

Saturday

Indiana 4, Des Moines 2

Youngstown 4, Muskegon 1

Cedar Rapids 6, Waterloo 1

Lincoln 3, Tri-City 2

Dubuque 8, Green Bay 2

Fargo 3, Omaha 2

Sioux City 4, Sioux Falls 4 (OT)

Sunday

Green Bay 6, Chicago 3

Des Moines 3, Muskegon 1

Today

Fargo at Sioux City, 7 p.m.

Wednesday

Waterloo at Sioux Falls

Friday

Fargo at Tri-City, 7:30 p.m.

Lincoln at Sioux City

Sioux Falls at Des Moines

Green Bay at Indiana

Muskegon at Cedar Rapids

Team USA at Waterloo

Youngstown at Chicago

Omaha at Dubuque

College men

Standings and schedule

WCHA

W L T Pts GF GA

St. Cloud State 9 5 0 18 45 33

North Dakota 7 2 3 17 44 30

Neb.-Omaha 8 4 1 17 49 38

Denver 7 4 3 17 44 37

Minn. St. Man. 8 6 0 16 44 37

Minnesota 6 3 3 15 36 30

Minn.-Duluth 5 6 3 13 40 40

Colo. College 5 7 1 11 45 51

Wisconsin 3 5 5 11 28 32

Bemidji State 4 7 3 11 34 43

Michigan Tech 3 8 3 9 34 53

Alaska Anch. 1 9 3 5 24 43

OVERALL RECORDS: Alaska Anchorage 3-9-4, Bemidji State 5-11-3, Colorado College 8-10-2, Denver 10-6-3, Michigan Tech 6-10-3, Minnesota 13-3-3, Minnesota Duluth 7-10-3, Minnesota State (Mankato) 12-6-2, Nebraska-Omaha 11-8-1, North Dakota 10-5-3, St. Cloud State 12-8-0, Wisconsin 4-7-5.

Saturday

Nebraska Omaha 3, Colorado College 1

North Dakota 3, Holy Cross 2

Northern Michigan 2, St. Cloud State 1

Minnesota State 4, Providence 0

Western Michigan 2, Bemidji State 2 (OT)

Denver 2, Cornell 1

Wisconsin at Alaska Anchorage, late

Friday

Michigan Tech at Minnesota Duluth

Colorado College at North Dakota

Wisconsin at Minnesota State

Alaska Anchorage at Minnesota

Nebraska Omaha at Denver

Saturday, Jan. 12

Alaska Anchorage at Minnesota

Colorado College at North Dakota

Michigan Tech at Minnesota Duluth

Wisconsin at Minnesota State

Nebraska Omaha at Denver

Poll

NCAA Division I Ice Hockey Poll

Record Pts Pvs

1. Minnesota (38) 13-3-3 979 1

2. Notre Dame (8) 14-4-0 915 3

3. Boston Col. (1) 12-3-2 914 2

4. N Hampshire (1) 13-3-2 854 4

5. Quinnipiac (2) 16-3-2 812 5

6. Miami 12-4-4 731 6

7. North Dakota 12-5-3 707 7

8. Boston University 11-6-0 636 9

9. Denver 12-6-3 607 11

10. Western Mich. 12-5-3 568 10

11. Minnesota St. 14-6-2 440 14

12. Dartmouth 8-5-2 420 8

13. Neb.-Omaha 13-8-1 397 16

14. Yale 7-4-3 290 17

15. Cornell 7-6-2 264 12

16. Union (N.Y.) 9-6-4 231 13

17. Niagara 11-3-4 210 18

18. St. Cloud St. 12-10-0 166 15

19. Colgate 11-7-2 125 —

20. UMass-Lowell 9-7-1 64 —

Others receiving votes: Robert Morris 61, Ferris State 50, Lake Superior 26, Holy Cross 20, Michigan Tech 4, Providence 4, Northern Michigan 3, Mercyhurst 2.

College women

Standings and schedule

WCHA

W L T Pts

Minnesota 14 0 0 42

Ohio State 9 4 1 29

Wisconsin 8 6 2 28

North Dakota 8 6 0 24

Minn.-Duluth 6 7 1 19

MSU-Mankato 4 9 3 16

St. Cloud State 4 12 0 12

Bemidji State 3 12 1 10

OVERALL RECORDS: Bemidji State 3-13-2, Minnesota 20-0-0, Minnesota-Duluth 7-8-3, Minnesota St.-Mankato 8-11-3, North Dakota 11-7-0, Ohio State 14-5-1, St. Cloud State 7-12-1, Wisconsin 12-6-2.

Saturday

North Dakota 8, Lindenwood 4

Bemidji State 2, St. Cloud State 0

Friday

North Dakota at Minnesota

Minnesota State at Bemidji State

Ohio State at Wisconsin

Saturday, Jan. 12

St. Cloud State at Minnesota Duluth

Minnesota State at Bemidji State

North Dakota at Minnesota

Ohio State at Wisconsin

Sunday, Jan. 13

St. Cloud State at Minnesota Duluth

Golf

D

Professional

Results Monday

PGA

Tournament of Champions

At Kapalua, Hawaii

First Round

Mark Wilson 34-35–69 -4

Nick Watney 36-33–69 -4

Dustin Johnson 36-33–69 -4

Rickie Fowler 35-35–70 -3

Ben Curtis 34-36–70 -3

Carl Pettersson 33-37–70 -3

Bubba Watson 34-36–70 -3

Brandt Snedeker 34-36–70 -3

Keegan Bradley 35-36–71 -2

Ian Poulter 34-37–71 -2

J.J. Henry 35-36–71 -2

Charlie Beljan 36-35–71 -2

Bill Haas 36-35–71 -2

Steve Stricker 34-37–71 -2

Jason Dufner 33-39–72 -1

Webb Simpson 35-37–72 -1

Jonas Blixt 37-35–72 -1

Scott Stallings 35-37–72 -1

Ryan Moore 36-36–72 -1

Johnson Wagner 35-37–72 -1

Scott Piercy 33-39–72 -1

Hunter Mahan 38-34–72 -1

Tommy Gainey 38-34–72 -1

John Huh 34-39–73 E

Matt Kuchar 35-39–74 +1

Zach Johnson 35-39–74 +1

Marc Leishman 39-36–75 +2

Ted Potter, Jr. 37-38–75 +2

Kyle Stanley 36-42–78 +5

George McNeill 39-40–79 +6

PGA

Tournament of Champions

At Kapalua, Hawaii

Second Round

Dustin Johnson 69-66–135 -11

Steve Stricker 71-67–138 -8

Bubba Watson 70-69–139 -7

Keegan Bradley 71-69–140 -6

Brandt Snedeker 70-70–140 -6

Tommy Gainey 72-69–141 -5

Carl Pettersson 70-72–142 -4

Nick Watney 69-73–142 -4

Scott Piercy 72-71–143 -3

Webb Simpson 72-72–144 -2

Rickie Fowler 70-74–144 -2

John Huh 73-71–144 -2

Johnson Wagner 72-72–144 -2

Matt Kuchar 74-71–145 -1

Ian Poulter 71-74–145 -1

Mark Wilson 69-76–145 -1

J.J. Henry 71-74–145 -1

Jonas Blixt 72-74–146 E

Scott Stallings 72-74–146 E

Ben Curtis 70-76–146 E

Charlie Beljan 71-75–146 E

Zach Johnson 74-72–146 E

Bill Haas 71-75–146 E

Jason Dufner 72-77–149 +3

Ryan Moore 72-77–149 +3

Hunter Mahan 72-77–149 +3

Marc Leishman 75-75–150 +4

Ted Potter, Jr. 75-75–150 +4

George McNeill 79-73–152 +6

Kyle Stanley 78-80–158 +12