« Continue Browsing

e-mail article Print     e-mail article E-mail

Published January 04 2013

High school scoreboard

BASKETBALL

D

Minnesota boys

Results Friday

Detroit Lakes 72, Park Rapids 58

Half: DL 33, PR 23

DL: McCloud 8, Lingaas 17, Groth 6, Long 18, Eiter 3, Hedstrom 7, Cihak 9, Champa 2, Smith 2

PR: Statistics Unavailable

Fertile-Beltrami 51,

Norman County East 36

Half: FB 18, NCE 17

FB: Ollrich 1, Schmalenberg 4, Mosher 16, Clark 10, Lundberg 7, Duckstad 6, Sannes 7.

NCE: Thompson 6, Lee 4, Lisburg 2, Z. Steene 11, J. Steene 9, S, Steene 4.

Perham 61, Barnesville 44

Half: P 25, B 18

P: Beachy 8, Salathe 19, Glines 3, Bahls 3, Anderson 2, Hein 10, Nordick 12, Muer 4.

B: K. Martz 19, A. Martz 2, P. Sauve 5, Strand 10, B. Sauve 4, Ishaug 1, Holland 3.

Ulen-Hitterdal 62, New York Mills 48

Half: UH 28, NYM 23

UH: Henrickson 22, Schultz 18, Busby 9, Brooks 8, Peterson 3, Stumbo 2

NYM: Bauck 13, Peeters 13, Hendrix 8, Pettow 7, Perala 5, Weber 2

Walker-Hackensack-Akeley 73,

Fosston 53

Half: Walker 31, Fosston 21

W: Ginous 4, Richter 5, Kimball 4, Duff 25, Fisher 17, Ovitt 14, Theisen 2, Widman 2.

F: Borud 6, Sather 16, Brinkman 2, Arneson 9, Beacon 14, Olson 2, Carlin 2, Boxland 2.

Other scores

Albany 87, Zimmerman 66

Albert Lea 75, Mankato East 61

Andover 86, Anoka 54

Annandale 78, Foley 72

Apple Valley 61, Eastview 52

Ashby 61, Bertha-Hewitt 54

Austin 56, Mankato West 45

Badger-Greenbush-Middle River 62, Lake of the Woods 18

Benilde-St. Margaret’s 60, Totino-Grace 51

Benson 62, Ortonville 60

Bethlehem Academy 56, Waterville-Elysian-Morristown 47

Blackduck 65, Pine River-Backus 27

Blue Earth 80, St. James Area 75

Braham 85, Pine City 54

Breck 81, International School 30

Buffalo Lake-Hector-Stewart 57, Wabasso 41

Byron 65, La Crescent 22

Canby 59, Central Minnesota Christian 30

Cannon Falls 58, Goodhue 42

Cedar Mountain/Comfrey 67, Sleepy Eye 55

Champlin Park 82, Coon Rapids 39

Chaska 78, Hutchinson 75

Chatfield 68, St. Charles 63

Cleveland 69, Alden-Conger 61

Clinton-Graceville-Beardsley 73, Wilmot, S.D. 72

Crosby-Ironton 63, Wadena-Deer Creek 38

Dawson-Boyd 71, Lincoln HI 33

Deer River 68, Greenway 29

Delano 77, Rogers 58

Detroit Lakes 72, Park Rapids 58

East Grand Forks 71, Crookston 59

East Ridge 73, Hastings 43

Eden Prairie 64, Chanhassen 52

Edina 76, Shakopee 53

Fairmont 74, New Ulm 55

Fertile-Beltrami 51, Norman County East 36

Floodwood 103, McGregor 42

Forest Lake 53, Park (Cottage Grove) 33

Fulda 52, Ellsworth 51

Grafton, N.D. 63, Warroad 55

Grand Meadow 58, Mabel-Canton 36

Hawley 74, Park Christian (Moorhead) 24

Hayfield 62, Kasson-Mantorville 39

Henning 60, Hancock 45

Henry Sibley 76, Simley 57

Hermantown 90, Duluth Marshall 25

Hope Lutheran 79, Lyle/Austin Pacelli 53

Hopkins 85, Robbinsdale Cooper 70

International Falls 81, Virginia 59

Jackson County Central 57, Pipestone 42

Janesville-Waldorf-Pemberton 78, Randolph 43

Kimball 67, Dassel-Cokato 55

Kittson County Central 55, Stephen-Argyle 51

Lake City 67, Triton 34

Lanesboro 69, Glenville-Emmons 24

Litchfield 68, Minnewaska 47

Little Falls 67, Milaca 33

Long Prairie-Grey Eagle 44, Pierz 30

Luverne 64, Redwood Valley 63

MACCRAY 58, Tracy-Milroy-Balaton 40

Mankato Loyola 76, New Ulm Cathedral 51

Maranatha Christian 85, Legacy Christian 46

Marshall 81, Sioux Falls Lincoln, S.D. 65

Mesabi Academy 91, Nashwauk-Keewatin 77

Minneapolis Roosevelt 69, St. Paul Harding 61

Minneota 70, Yellow Medicine East 47

Minnetonka 81, Holy Family Catholic 50

Moose Lake/Willow River 75, Silver Bay 29

Mountain Lake Area 74, Edgerton 62

New Life Academy 89, Lester Prairie/Holy Trinity 64

New London-Spicer 77, Paynesville 38

Northland 91, Laporte 51

Northome/Kelliher 92, Cass Lake-Bena 81

Nova Classical Academy 82, Liberty Classical 59

Osseo 74, Maple Grove 68

Owatonna 60, Rochester Mayo 47

Park Center 76, Elk River 63

Perham 61, Barnesville 44

Plainview-Elgin-Millville 78, Wabasha-Kellogg 35

Princeton 91, Becker 88, OT

Providence Academy 61, Concordia Academy-Roseville 55

Red Rock Central 70, Adrian 40

Richfield 73, North St. Paul 57

Robbinsdale Armstrong 66, Centennial 58

Rochester John Marshall 81, Faribault 49

Rochester Lourdes 64, Winona Cotter 47

Rosemount 49, Bloomington Kennedy 48

Rush City 48, Aitkin 45

Rushford-Peterson 76, Southland 71

Russell-Tyler-Ruthton 77, Lakeview 47

Schaeffer Academy 65, Houston 35

Sleepy Eye St. Mary’s 92, Minnesota Valley Lutheran 52

Southwest Christian (Chaska) 62, Bethany Academy 50

Southwest Minnesota Christian 85, Southwest United 45

Spring Grove 90, LeRoy-Ostrander 37

Spring Lake Park 77, Irondale 65

St. Francis 58, Fridley 57

St. Louis Park 81, Columbia Heights 78

St. Paul Highland Park 81, Minneapolis Edison 36

St. Paul Humboldt 83, North Lakes Academy 53

St. Paul Johnson 70, Minneapolis South 56

St. Thomas Academy 73, Mahtomedi 69

Staples-Motley 61, Pequot Lakes 58

Stillwater 88, Woodbury 71

Thief River Falls 70, Bagley 45

Ulen-Hitterdal 62, New York Mills 48

United South Central 59, Blooming Prairie 58

Walker-Hackensack-Akeley 73, Fosston 53

Warren-Alvarado-Oslo 84, Red Lake 76

Wayzata 82, St. Paul Central 80, OT

Westbrook-Walnut Grove 59, Murray County Central 52

Wheaton/Herman-Norcross 67, Underwood 55

Win-E-Mac 72, Clearbrook-Gonvick 52

Zumbrota-Mazeppa 55, Kenyon-Wanamingo 46

North Dakota boys

Results Friday

Benson County 92, Warwick 32

BC 23 44 73 92

W 9 23 28 32

BC: Pitterman 2, Sears 20, Torgerson 10, Buhler 2, Frise 10, Stoll 13, Westad 12, Bisbee 10, Arendt 2, Blegen 6, Lauinger 4.

W: Kingbird 1, Lawrence 3, Baker 6, Brownshield 6, Jackson 14, Owlboy 2.

Campbell-Tintah-Fairmount 55,

Wyndmere-Lidgerwood 46

CTF 10 32 47 55

WL 10 21 29 46

WL: Vasques 8, Wittenburg 2, Jelinek 2, Harles 2, Illies 32.

CTF: Medenwald 6, D. Burns 25, Campbell 7, Church 2, Christiansen 4, DeVine 9, M. Burns 2.

Drayton Valley-Edinburgh 52,

Dakota Prairie 21

DVE 11 26 42 52

DP 4 4 13 21

DVE: Gullickson 30, Estad 5, Reily 5, Jonneson 4, Jackson 2, Brasthen 2, M. Emanuelson 2, P. Emanuelson 2.

DP: Stein 5, Monsebroten 4, Poehls 4, Dahl 3, Bye 2, Janke 2, Flaagen 1.

Hankinson 67, Sargent Central 59

SC 12 27 36 52 59

H 11 33 46 52 67

SC: Mlnarik 18, Arp 12, Jablonsky 10, Weber 8, Wyum 6, Schlecht 5.

H: C. Mauch 23, S. Mauch 17, G. Mauch 11, Theede 7, K. Lenzen 4, C. Lenzen 4, Gulan 1.

Larimore 63, North Border 40

NB 15 23 30 40

L 12 26 43 63

NB: Volk 20, Severtson 6, Lee 8, Bjornstad 1, Stockton 4, Berg 1.

L: Yahna 4, Grogan 5, Trosen 1, Wiegandt 4, Verkuehlen 15, Peterson 21, Hofer 13.

Lisbon 48, North Sargent 35

L 6 17 31 48

NS 8 16 21 35

L: Smith 4, Fleck 5, Mangin 9, Bartholomay 9, Manske 17, Froemke 4.

NS: J. Hanson 8, Peterson 16, Drevlow 11.

Maple Valley 60,

Barnes County North 39

BCN 15 16 29 39

MV 21 32 44 60

BCN: Kramlich 8, Fletcher 10, Steckler 12, Clemens 9.

MV: Preston 2, Sours 6, McGough 6, Behm 7, Haseleu 29, Richman 10.

Milnor 74, Oakes 41

O 8 22 29 41

M 25 45 57 74

O: Bartholomew 7, E. Zetocha 14, Meehl 4, Scheuring 2, Quandt 14.

M: Knutson 3, Weber 6, Campbell 2, Schutt 3, Bussman 25, Martinson 2, Marlatt 4, L. Mund 8, Yagow 3, W. Mutt 18.

South Border 62, Napoleon 45

SB 18 30 47 62

N 9 20 35 45

SB: M. Jacobson 20, Pinke 12, A. Jacobson 10, Kroll 8, Schuler 6, Kretschmar 5, Schulz 1.

N: T. Fettig 15, Hilzendeger 9, Feist 7, D.C. Bitz 5, D.A. Bitz 4, B. Fettig 3, Jangula 2.

Other scores

Benson County 92, Warwick 32

Bismarck High 81, Williston 41

Bismarck St. Mary’s 57, Bismarck Century 52

Dakota Prairie 77, Midkota 41

Fairmount-Campbell-Tintah 55, Lidgerwood-Wyndmere 46

Fargo Davies 89, Devils Lake 73

Grafton 63, Warroad, Minn. 55

Hankinson 67, Sargent Central 59, OT

Heart River 87, Glen Ullin-Hebron 38

Jamestown 71, Turtle Mountain 67

Kenmare 49, Bottineau 48

Larimore 63, North Border 40

Linton-HMB 69, Kidder County 52

Maple Valley 60, Barnes County North 39

May Port CG 63, Midway-Minto 53

Milnor 74, Oakes 41

Minot Bishop Ryan 55, Towner-Granville-Upham 50

Mott-Regent 76, Beach 36

New England 54, Killdeer 39

Powers Lake 64, Stanley 34

Rugby 59, Des Lacs-Burlington 46

South Border 62, Napoleon 45

St. John 58, Cavalier 54

Strasburg-Zeeland 71, Central Prairie 55

Shiloh Christian New Year Invitational

Dickinson Trinity 75, Minot Our Redeemer’s 38

Minnesota girls

Results Friday

Ashby 50, Rothsay 45

Half: A 26, R 21

R: Maack 10, Simmer 17, Craig 8, Dunbar 4, Lankow 4, Peterson 2.

A: Sundal 11, Ras 12, Schroeder 9, Jordan 4, VanSanten 4, Hansen 4, Roley 4, Elliot 2.

Ada-Borup 78,

Red Lake County Central 23

Half: AB 51, RLCC 11

RLCC: Gustafson 4, Trontvedt 5, Gunderson 2, Larson 4, Gerardy 3, Bray 5.

AB: Stevenson 7, Vega 2, Kolness 26, Eggen 15, Merkens 16, Erickson 2, Poehler 10.

Brandon-Evansville 62,

Clinton-Graceville-Beardsley 48

Half: BE 31, CGB 30

CGB: K. Gilsdorf 15, Stueve 4, Sullivan 13, Nordly 14, G. Gilsdorf 2.

BE: Kokett 14, Steffenson 10, M. Friedrich 16, E. Friedrich 9, Vinson 9, Hansen 2, Roers 2.

Crookston 83, Breckenridge 60

Half: C 40, B 37

B: Engen 13, LeNoue 8, Dahlgren 6, Conzemius 2, Beyer 17, Bommersbach 14.

C: Brekken 4, Desrosier 2, Demarais 4, Klatt 3, Simmons 11, Davidson 2, Boike 27, Froeber 6, Samuelson 14, Heggie 10.

Fergus Falls 83, Rocori 37

Half: FF 38, R 21

R: Schmitz 10, Buerman 8, Young 6, Templin 4, Svihel 3, Ficker 2, Mehr 2, Torborg 2.

FF: Strand 28, Monke 12, Rasmusson 11, Swenson 11, Smith 10, Traiser 9, Sawtell 2.

Parkers Prairie 58, Battle Lake 26

Half: PP 41, BL 8

PP: Dorn 18, Noga 21, Taylor 14, Warren 3, Pratt 2.

BL: Stueve 4, Merickel 2, VanWatermulen 2, Wicklund 2, Rilla 6, Marso 10.

Other scores

Ada-Borup 78, Red Lake County 23

Adrian 42, Hills-Beaver Creek 26

Aitkin 41, Rush City 36

Annandale 59, Foley 55

Anoka 61, Andover 44

Atwater-Cosmos-Grove City 50, Minnewaska 45

Badger-Greenbush-Middle River 69, Lake of the Woods 28

Bemidji 46, Detroit Lakes 40

Benilde-St. Margaret’s 54, Totino-Grace 40

Benson 50, Melrose 49

Bertha-Hewitt 58, Pillager 31

Blooming Prairie 49, United South Central 41

Bloomington Jefferson 58, Burnsville 43

Bloomington Kennedy 63, Rosemount 26

Blue Earth 51, St. James Area 35

Brainerd 44, Sauk Rapids-Rice 43

Brandon-Evansville 62, Clinton-Graceville-Beardsley 48

Canby 47, Central Minnesota Christian 36

Cedar Mountain/Comfrey 54, Sleepy Eye 48

Centennial 66, Robbinsdale Armstrong 57

Chanhassen 73, Holy Angels 62

Chatfield 65, St. Charles 42

Clearbrook-Gonvick 73, Cass Lake-Bena 37

Cook County 51, Cromwell 39

Crookston 83, Breckenridge 60

Dover-Eyota 69, Caledonia 61

East Ridge 72, Hastings 46

Eastview 62, Apple Valley 43

Eden Valley-Watkins 56, Belgrade-Brooten-Elrosa 19

Edina 55, Shakopee 42

Elk River 69, Park Center 56

Fairmont 57, New Ulm 25

Fergus Falls 83, Rocori 37

Grand Meadow 45, Mabel-Canton 39

Hayfield 64, Kasson-Mantorville 59

Henning 55, Menahga 48

Hill-Murray 58, Tartan 48

Houston 49, Schaeffer Academy 44

Howard Lake-Waverly-Winsted 77, Rockford 46

Jackson County Central 72, Pipestone 49

Jordan 73, Belle Plaine 44

Kenyon-Wanamingo 58, Zumbrota-Mazeppa 31

Kimball 54, Maple Lake 33

Lac qui Parle Valley 46, BOLD 45

Lake City 65, Triton 37

Lakeview 48, Renville County West 37

Lakeville North 58, Eagan 52

Lakeville South 63, Prior Lake 48

Lanesboro 41, Glenville-Emmons 13

Long Prairie-Grey Eagle 72, Swanville 45

Luverne 46, Redwood Valley 37

Mankato East 78, Albert Lea 53

Mankato Loyola 54, Martin County West 49

Maple Grove 72, Osseo 60

Maple River 54, Madelia 50

Mayer Lutheran 62, Tri-City United 32

Mesabi East 55, Proctor 52

Minnehaha Academy 76, St. Paul Highland Park 64

Minneota 71, Kerkhoven-Murdock-Sunburg 29

Minnesota Valley Lutheran 58, Sleepy Eye St. Mary’s 35

Minnetonka 59, Holy Family Catholic 46

Montevideo 43, Yellow Medicine East 34

Morris Area/Chokia-Alberta 64, Paynesville 49

New Prague 47, Northfield 36

New Richland-H-E-G 79, Medford 17

Nicollet 61, Granada-Huntley-East Chain 42

Northern Cass, N.D. 50, Lake Park-Audubon 46

Norwood-Young America 76, Watertown-Mayer 61

Ogilvie 57, Hinckley-Finlayson 53

Osakis 57, St. John’s Prep 18

Park (Cottage Grove) 52, Forest Lake 47

Park Christian (Moorhead) 57, Lidgerwood-Wyndmere, N.D. 37

Parkers Prairie 58, Battle Lake 26

Pelican Rapids 69, Crosby-Ironton 47

Plainview-Elgin-Millville 69, Wabasha-Kellogg 30

Providence Academy 60, Concordia Academy-Roseville 34

Randolph 56, Janesville-Waldorf-Pemberton 51

Red Wing 62, Chaska 55

Rochester John Marshall 48, Faribault 44

Rochester Mayo 55, Owatonna 44

Rogers 71, Dassel-Cokato 45

Roseville 44, Cretin-Derham Hall 35

Sacred Heart 72, Climax/Fisher 45

Sauk Centre 48, Albany 45

Sebeka 55, New York Mills 46

Sibley East 55, LeSueur-Henderson 27

Simley 64, Henry Sibley 42

Sioux Falls Lincoln, S.D. 59, Marshall 49

South St. Paul 46, Mahtomedi 44

Southland 66, Rushford-Peterson 47

Southwest Christian (Chaska) 50, Bethany Academy 14

Southwest Minnesota Christian 50, Bethany Academy 14

Spring Grove 71, LeRoy-Ostrander 34

Spring Lake Park 64, Irondale 47

Springfield 61, G-F-W 38

St. Clair 47, Cleveland 39

St. Francis 55, Fridley 33

St. Louis Park 59, Columbia Heights 51

St. Paul Johnson 59, Minneapolis South 52

Wabasso 75, Buffalo Lake-Hector-Stewart 31

Wayzata 54, St. Michael-Albertville 51

White Bear Lake 63, Mounds View 59

Winona Cotter 47, Rochester Lourdes 40

Woodbury 56, Stillwater 43

North Dakota girls

Results Friday

Ellendale 45,

Pingree-Buchanan-Kensal 40

E 14 23 34 45

PBK 11 25 31 40

E: Fuller 12, Herman 3, Wedell 6, Bommersbach 11, Hack 3, Rall 10.

PBK: Albrecht 5, Van Ray 6, Beckley 6, J. Thomas 8, Neys 3, M. Thomas 12.

Hillsboro-Central Valley 61,

Hatton-Northwood 39

HCV 21 29 43 61

HN 6 15 26 39

HCV: K. Henningsgard 12, Pastian 4, Doeden 6, T. Henningsgard 20, Sundbom 9, Murphy 8, Buether 2.

HN: Case 1, Schwartz 13, Johnson 8, Pedersen 3, Bye 6, Hillebrand 8.

Kindred 47, Finley-Sharon-Hope-Page 30

K 16 32 40 47

FSHP 6 15 20 30

K: Cose 4, Allmaras 12, Graff 8, Martinez 2, Erickson 13, Hall 6, Piatz 2.

FSHP: Anderson 4, Breckheimer 5, Koenig 15, Ihry 2, Erickson 4.

Lisbon 67, Richland 28

R 9 17 24 28

L 17 36 54 67

R: Hermunslie 2, Jacobson 7, Freeberg 5, Roob 4, Foley 2, Knudsen 5, Zenker 3.

L: Opp 4, Rasmusson 4, Ercink 7, Lee 4, Nielsen 12, Ripplinger 12, Griffith 3, Olson 21.

Napoleon 64, Edgeley-Kulm 54

N 12 31 43 64

EK 13 28 39 54

N: Schmidt 10, Schwartzenberger 3, Gross 23, Dewald 6, Weigel 6, Long 12, Christofferson 4.

EK: Jensen 4, J. Long 4, Boom 8, Berg 1, M. Long 7, Anderson 9, Feist 11, Anderson 6.

Northern Cass 50, Lake Park Audubon 46

LPA 10 22 34 46

NC 8 24 37 50

LPA: Olson 8, Anderson 15, Hogie 8, Raaen 2, Bartunek 13.

NC: King 4, Zieske 16, Mitzel 2, Berwesp 8, Ward 8, McDonald 12.

Lake Region Invitational

At Devils Lake

Carrington 54, North Star 53

C 8 21 38 54

NS 15 26 41 53

C: Page 12, Braaten 1, Roseneau 4, Lipetzky 4, Engelhorn 6, Barton 14, Hochhalter 11, Copenhauer 2.

NS: Oakland 5, Hagler 17, K. Teubner 14, J. Teubner 6, Kirleng 6, Peters 3, Larson 2.

Lakota-Adams-Edmore 48,

Devils Lake JV 31

LAE 15 27 39 48

DLJV 2 13 18 31

LAE: Martinson 3, Pesek 13, Haman 11, A. Freije 5, F. Freije 12, Hallberg 4.

DLJV: Vistad 2, Hartl 4, Schafer 8, Budmeir 7, Yoder 4, Fee 2, Wallace 1, Pesek 2, Ericksson 1.

Munich-Starkweather 60,

Four Winds-Minnewaukan 38

MS 19 33 40 60

FWM 12 22 30 38

MS: Darling 2, Anderson 13, B. Bertsch 3, Kitsch 12, Harder 5, Heppner 12, A. Bertsch 3, Morstad 10.

FWM: Cloud 5, Littleghost 23, Greywater 7, Yankton 3.

Other scores

Bismarck Century 68, Bismarck St. Mary’s 44

Bismarck High 88, Williston 32

Center-Stanton 53, Solen 40

Dunseith 72, Glenburn 50

Ellendale 45, Pingree/Buchanan-Kensal 40

Fordville Lankin-Park River 55, Langdon 51

Hazen 45, Beulah 43

Hillsboro/Central Valley 61, Hatton-Northwood 39

Jamestown 73, Turtle Mountain 69

Kindred 47, Finley-Sharon/Hope-Page 30

Lisbon 67, Richland 28

Midway-Minto 54, May Port CG 51

Napoleon 64, Edgeley-Kulm 54

Northern Cass 50, Lake Park-Audubon, Minn. 46

Park Christian (Moorhead), Minn. 57, Lidgerwood-Wyndmere 37

Rolla 57, Rolette-Wolford 37

Sawyer 63, Surrey 46

West Fargo 81, Grand Forks Red River 57

Lake Region Tourney

Consolation Semifinal

Drayton/Valley-Edinburg 52, Dakota Prairie 21

Starkweather-Munich 60, Four Winds/Minnewaukan 38

Semifinal

Carrington 54, North Star 53

Lakota/Adams-Edmore 48, Devils Lake JV 31

McLean County Tournament

Consolation Semifinal

Garrison 44, Warwick 42

Max 46, White Shield 26

Semifinal

Underwood 36, Washburn 24

Shiloh Christian New Year Invitational

Dickinson Trinity 55, Minot Our Redeemer’s 43

HOCKEY

D

Minnesota boys

Results Friday

Alexandria 3, Fergus Falls 2

Blake 3, Chanhassen 3, OT (tie)

Fargo North, N.D. 5, Detroit Lakes/Perham 2

Hibbing/Chisholm 1, Rochester Mayo 0

Lakeville South 12, Rochester Century 2

Legacy Christian 7, North Branch 0

LSHSPTCUC Bulldogs 4, Dodge County 1

Mora/Hinckley-Finlayson 8, Moose Lake Area 0

Prairie Centre Area 5, Bagley/Fosston/Clearbrook-Gonvick 2

Red Lake County Central/Red Lake Falls 4, Breckenridge-Wahpaton Blades 3

St. Cloud Cathedral 1, Warroad 1, OT (tie)

Superior, Wis. 6, Proctor 0

Virginia/Mountain Iron-Buhl 3, Albert Lea 1

Wadena-Deer Creek Wolverines 10, Greenway/Nashwauk-Keewatin 5

North Dakota boys

Results Friday

Bismarck Century 2, Bismarck High 1

Bottineau 7, Jamestown 4

Fargo Davies 4, Fargo South 1

Fargo North 6, Detroit Lakes/Perham, Minn. 2

Minnesota girls

Results Friday

Buffalo Bison 3, Benilde-St. Margaret’s 1

Cretin-Derham Hall 2, East Ridge 1

Crookston Pirates 2, Park Rapids Area 0

Elk River/Zimmerman 4, Robbinsdale Armstrong/Cooper 1

Henry Sibley 4, Simley 0

Hibbing/Chisholm 5, Eveleth-Gilbert Area 0

LPGE/WDC 5, Luverne Cardinals 2

Minnetonka 1, Hopkins 0

North St. Paul 2, Mahtomedi 0

South St. Paul 2, Hill-Murray 1

Thief River Falls 3, Moorhead 0

Warroad 5, East Grand Forks 0

North Dakota girls

Results Friday

Fargo North 4, Williston 1

West Fargo 8, Minot 0

WRESTLING

D

Minnesota

Results Friday

Chisago Lakes 44, Princeton 22

Faribault/Bethlehem Academy 27, Farmington 24

Mound-Westonka 41, Hibbing 39

Pipestone 41, Worthington/Round Lake-Brewster 31

Belgrade-Brooten-Elrosa Tournament

Kerkhoven-Murdock-Sunburg, 184.5 points

Minneota, 154

Becker, 149

Bertha-Hewitt/Verndale, 118

Belgrade-Brooten-Elrosa, 100

Ottertail Central, 54

Howard Lake-Waverly-Winsted, 49

Long Prairie-Grey Eagle, 19

Little Falls Quadrangular

Little Falls 63, Litchfield 12

Little Falls 69, Albany 8

Pierz 34, Litchfield 23

Pierz 37, Little Falls 32

Pierz 51, Albany 6

New Richland-H-E-G Triangular

Blue Earth 42, New Richland-H-E-G 21

Blue Earth 56, St. Clair 12

New Richland-H-E-G 66, St. Clair 14

North Dakota

Results Friday

Bismarck Rotary

Bismarck 176, Century 158, Rapid City (S.D) 129, Williston 104, Fargo Davies 102, Sidney (Mont.) 102, Aberdeen (S.D.) Central 99, Sturgis (S.D.) 97.5, Jamestown 83, Grand Forks Red River 80, Napoleon 72, Minot 71, Dickinson 70, Glendive (Mont.) Dawson County 70, Mandan 69.5, Grand Forks Central 68, Rapid City (S.D.) 68, Turtle Mountain 66, Fargo North 63, Fargo South 58, Wahpeton 51, Valley City 47, St. Mary’s 31, Beulah-Hazen 27

106: Joens, S, def. Graves, SY, 3-0. Nein, B, def. Pfeiffle, RCC, major dec., 13-0.

113: Bell, FS, def. Mewes, Jamestown, 10-4. Humann, C, def. Hutzenbiler, D, 6-3.

120: Jones, Sidney, def. Lavallie, TM, 9-4. Walton, Fargo North, pinned Ohlsen, RCC, Stevens, 5:19.

126: Zachmeier, M, def. Blees, Bismark, 7-2. Horsted, J, def. Heidinger, R.C. Central 6-3.

132: Peterson, RCS, def. Tennant, DC, 10-4. Kaseman, Bismark, def. Forcella, DC, 3-2.

138: Mehring, FD, def. Fischer, SM, 7-3

145: Stone, RCC, def. Kinn, DC, 10-8. Haugen, M, def. Johnson, A, 7-6.

152: Braun, J, def. Frisco, A 12-3. Fish, GFC, pin Mueller, RCC, 5:54.

160: Blees, B, def. Gross, N. 19-4. Michaelson, W, def. Bilbrey, DC, 15-5

170: Galindo, B, def. Peterson, M, 11-4. Schmidt, C, def. Doty, VC, 7-6

182: Amo, RCC, pin Fisher, S, :50. Haman, M, def. Pierce, C, 15-0

195: Moravec, C, def. Decoteau, TM, 11-0. Kessler, B, pin Corneliusen, W, 4:23

220: Beine, N, def. Sandberg, W, 2-1. Jensen, RCC, pin Hanson, FN, 3:02

285: Bjerk, GFRR, pin Greenwood, C, 2:07. Swenson, FD, pin Horner, VC, 1:38

SWIMMING

D

North Dakota boys

Results Friday

Century 217, Minot 199, Fargo North 139

200 medley relay: 1, C A (Sether, Kemmesat, Crothers, Grosz), 1:41.89. 2, M A (Buch, Bahl, Keller, Heilman), 1:42.10. 3, FN A (Obembe, Court, Wenzel, Bell-Clement), 1:47.86.

200 freestyle: 1, Sether, C, 1:53.89. 2, Kramer, M,, 1:59.28. 3, Vatnsdal, 2:00.04.

200 individual medley: 1, Skalicky, M, 2:07.70. 2, Kemmesat, C, 2:14.75. 3, Bahl, M, 2:11.01.

50 freestyle: 1, Bjorlie, FN, 22.53. 2, Grosz, C, 22.87. 3, Heilman, M, 23.15.

Diving: 1, Coughlin, FN, 237.70. 2, Fix, M, 219.75. 3, Berglund, C, 191.25.

100 butterfly: 1, Sether, C, 54.24. 2, Bjorlie, FN, 56.59. 3, Buch, M, 57.59.

100 freestyle: 1, Grosz, C, 50.71. 2, Heilman, M, 51.81. 3, Swartwout, M, 52.37.

500 freestyle: 1, Sether, C, 5:02.32. 2, Wenzel, FN, 5:27.23. 3, Hedge, C, 5:27.66.

200 freestyle relay: 1, M A (Bahl, Scott, Funk, Swarwout), 1:33.35. 2, FN A (Bell-Clement, Court, Ellingson, Bjorlie), 1:24.40. 3, C A (DiDonna, Hogue, Vatnsdal, Sether), 1:26.14.

100 backstroke: 1, Sether, C, 56.13. 2, Buch, M, 58.61. 3, Obembe, FN, 59.00.

100 breaststroke: 1, Bahl, M, 1:01.56. 2, Kemmesat, C, 1:02.54. 3, Dutchuk, C, 1:08.60

400 freestyle relay: 1, C A (D. Sether, L. Sether, Kemmesat, Grosz), 3:25.55. 2, M A (Swartwout, Kramer, Heilman, Keller), 3:31.27. 3, FN A (Obembe, Wenzel, Ellingson, Bjorlie) 3:31.57.

West Fargo 107, Grand Forks 79

200 medley relay: 1, WF ‘A’ (Doll, Smestad, Keller, Montplaisir), 1:48.35. 2, GF ‘A’ (Keehr, Kjenstad, White, Todorovic), 1:48.92.

200 freestyle: 1, Weisz, GF, 2:00.06. 2, Hulbert, WF, 2:00.68.

200 individual medley: 1, Doll, WF, 2:09.96. 2, Kjenstad, GF, 2:24.53.

50 freestyle: 1, Montplaisir, WF, 24.62. 2, Todorovic, GF, 24.72.

Diving: 1, Regorrah, GF, 170.25. 2, HOloien, WF, 164.60.

100 butterfly: 1, White, GF, 58.70. 2, Smestad, WF, 1:02.57.

100 freestyle: 1, Keller, WF, 53.17. 2, Montplaisir, WF, 54.05.

500 freestyle: 1, Keehr, GF, 5:36.35. 2, Cripe, WF, 5:47.11.

200 freestyle relay: 1, WF ‘A’ (Smestad, Smith, Montplaisir, Tristan, Tyler), 1:39.46. 2, GF ‘A’ (White, Weisz, Keehr, Murphy), 1:39.46.

100 backstroke: 1, Keller, WF, 1:03.09. 2, Hulbert, WF, 1:04.76.

100 breaststroke: 1, Doll, WF, 1:08.08. 2, Smestad, WF, 1:09.25.

400 freestyle relay: 1, GF ‘A’ (T. Weisz, Kjenstad, Murphy, Todorovic), 3:39.83. 2, WF ‘A’ (Hulbert, C. Weizs, Lardy, Keller), 3:40.99.

Fargo South 101, Mandan 85

200 medley relay: 1, FS (Bjellum, Olson, Nelson, Isaak) 1:48.35. 2, M (Mayer, Curtiss, Wanner, Poppe) 1:51.55.

200 freestyle: 1, Brock, FS, 1:51.74. 2, Isaak, FS, 2:03.27.

200 individual medley: 1, Olson, FS, 2:16.19. 2, Hollingsworth, FS, 2:18.94.

50 freestyle: 1, Poppe, M, 23.26. 2, Nelson, FS, 24.34.

Diving: 1, Sedivec, M, 174.20. 2, Kindsvogel, M, 154.70.

100 butterfly: 1, Bjellum, FS, 58.66. 2, Nelson, FS, 1:01.32.

100 freestyle: 1, Brock, FS, 50.87. 2, Poppe, M, 51.79.

500 freestyle: 1, Schafer, M, 5:37.10. 2, Isaak, FS, 5:38.49.

200 freestyle relay: 1, FS (Nelson, Isaak, Bjellum, Brock) 1:36.92. 2, M (Poppe, Curtiss, Schaner, Berger) 1:39.48.

100 backstroke: 1, Olson, FS, 1:01.32. 2, Mayer, M, 1:02.43.

100 breaststroke: 1, Curtiss, M, 1:13.39. 2, Peterson, M, 1:13.89.

400 freestyle relay: 1, FS (Brock, Isaac, Hollingsworth, Olson) 3:40.92. 2, M (Schafer, Berger, Mayer, Wanner) 3:42.28.