« Continue Browsing

e-mail article Print     e-mail article E-mail

Published January 03 2013

Scoreboard

Football

D

Professional

Schedule

NFL playoffs

Wild card

Saturday

Cincinnati at Houston, 3:30 p.m. (NBC)

Minnesota at Green Bay, 7 p.m. (NBC)

Sunday

Indianapolis at Baltimore, noon. (CBS)

Seattle at Washington, 3:30 p.m. (FOX)

College

Playoffs

Football Championship Subdivision

Championship

Saturday, Jan. 5

At FC Dallas Stadium

Frisco, Texas

North Dakota State (13-1) vs. Sam Houston State (11-3), noon

Bowl schedule

FBS

Wednesday

Sugar Bowl

At New Orleans

Louisville 33, Florida 23

Thursday

Fiesta Bowl

At Glendale, Ariz.

Oregon 35, Kansas State 17

Today

Cotton Bowl

At Arlington, Texas

Texas A&M (10-2) vs. Oklahoma (10-2), 7 p.m. (FOX)

Saturday

BBVA Compass Bowl

At Birmingham, Ala.

Pittsburgh (6-6) vs. Mississippi (6-6), noon. (ESPN)

Basketball

D

Professional

Schedule

NBA

Thursday

Minnesota 101, Denver 97

New York 100, San Antonio 83

Today

Cleveland at Charlotte, 6 p.m.

Sacramento at Toronto, 6 p.m.

Brooklyn at Washington, 6 p.m.

Atlanta at Detroit, 6:30 p.m.

Portland at Memphis, 7 p.m.

Philadelphia at Oklahoma City, 7 p.m.

Indiana at Boston, 7 p.m.

Chicago at Miami, 7 p.m.

Houston at Milwaukee, 7:30 p.m.

Utah at Phoenix, 8 p.m.

L.A. Lakers at L.A. Clippers, 9:30 p.m.

Saturday

Boston at Atlanta, 6 p.m.

Milwaukee at Indiana, 6 p.m.

New York at Orlando, 6 p.m.

Houston at Cleveland, 6:30 p.m.

Sacramento at Brooklyn, 6:30 p.m.

Portland at Minnesota, 7 p.m.

New Orleans at Dallas, 7:30 p.m.

Philadelphia at San Antonio, 7:30 p.m.

Utah at Denver, 8 p.m.

Golden State at L.A. Clippers, 9:30 p.m.

College men

Schedule

Big Ten

Wednesday

Ohio State 70, Nebraska 44

Purdue 68, Illinois 61

Thursday

Michigan 94, Northwestern 66

Wisconsin 60, Penn State 51

Saturday

Purdue at Michigan State

Ohio State at Illinois

Summit League

Wednesday

Fort Wayne 68, Navy 63

Western Illinois 39, Savannah State 35

Thursday

North Dakota State 92, South Dakota 66

Oakland 91, Nebraska-Omaha 79

South Dakota State 77, Missouri-Kansas City 61

Saturday

North Dakota State at Missouri-Kansas City, 5:15 p.m.

Nebraska-Omaha at Fort Wayne

Oakland at Alabama

South Dakota State at South Dakota

IUPUI at Western Illinois

Big Sky

Thursday

North Dakota 66, Idaho State 53

Northern Arizona 57, Sacramento State 50

Weber State 79, Northern Colorado 54

Montana 81, Eastern Washington 66

Montana State 62, Portland State 59

Saturday

Southern Utah at Northern Arizona

North Dakota at Weber State 7:05 p.m.

Eastern Washington at Montana State

Portland State at Montana

Northern Colorado at Idaho State

NSIC

Today

Sioux Falls at Upper Iowa

Concordia-St. Paul at Wayne State

Southwest Minnesota State at Winona State

U-Mary at St. Cloud State

Minnesota State at Augustana

Minot State at Minnesota Duluth

Bemidji State at Northern State

Minnesota-Crookston at MSU Moorhead, 8 p.m.

Saturday

Concordia-St. Paul at Augustana

Sioux Falls at Winona State

U-Mary at Minnesota Duluth

Bemidji State at MSU Moorhead, 6 p.m.

Minnesota State at Wayne State

Minot State at St. Cloud State

Minnesota-Crookston at Northern State

Southwest Minnesota State at Upper Iowa

MIAC

Wednesday

Concordia 85, St. Olaf 70

Bethel 86, St. John’s 59

Hamline 80, Macalester 53

Gustavus 75, St. Mary’s 56

St. Thomas 78, Carleton 69

Today

North Central at Augsburg

Saturday

Augsburg at St. Thomas

Hamline at Gustavus

St. Olaf at Bethel

Macalester at Concordia

St. Mary’s at Carleton

ND Area

Thursday

Jamestown College at Northern New Mexico College

Today

University of Minnesota-Morris at Valley City

Mayville State at Johnson & Wales

Saturday

Jamestown College at Johnson & Wales

Results Thursday

The AP Top 25

2. Michigan (14-0) beat Northwestern 94-66. Next: vs. Iowa, Sunday.

3. Arizona (13-0) beat Colorado 92-83, OT. Next: vs. Utah, Saturday.

10. Gonzaga (14-1) beat Pepperdine 78-62. Next: at Santa Clara, Saturday.

Other scores

MIDWEST

Detroit 74, Milwaukee 59

Michigan 94, Northwestern 66

N. Dakota St. 92, South Dakota 66

Oakland 91, Nebraska-Omaha 79

S. Dakota St. 77, UMKC 61

SE Missouri 86, Austin Peay 84

Wisconsin 60, Penn St. 51

Wright St. 64, Green Bay 53

EAST

American U. 63, Md.-Eastern Shore 49

Bryant 84, Robert Morris 77

Fairfield 66, Canisius 45

Fairleigh Dickinson 72, Mount St. Mary’s 65

Niagara 94, Marist 72

Sacred Heart 77, LIU Brooklyn 73

St. Francis (NY) 63, Quinnipiac 61

St. Francis (Pa.) 67, CCSU 60

Wagner 60, Monmouth (NJ) 56

SOUTH

Belmont 73, Jacksonville St. 62

E. Kentucky 65, E. Illinois 54

FAU 75, Louisiana-Lafayette 70

Mississippi St. 97, New Orleans 46

Morehead St. 68, SIU-Edwardsville 64

Murray St. 73, UT-Martin 62

Nicholls St. 83, Cent. Arkansas 79

Northeastern 84, George Mason 74

Northwestern St. 78, McNeese St. 63

Oral Roberts 86, SE Louisiana 72

South Alabama 77, Louisiana-Monroe 72

Southern Miss. 135, Dillard 41

Tennessee St. 72, Tennessee Tech 66

SOUTHWEST

Arkansas St. 66, Middle Tennessee 60, OT

Houston 96, Texas-Pan American 71

North Texas 76, Troy 59

Stephen F. Austin 79, Lamar 43

Texas A&M 67, Houston Baptist 59

UALR 75, W. Kentucky 67

FAR WEST

Arizona 92, Colorado 83, OT

BYU 92, Loyola Marymount 51

Cal Poly 79, Long Beach St. 73

Denver 64, Texas St. 53

Gonzaga 78, Pepperdine 62

Idaho 64, San Jose St. 55

Montana 81, E. Washington 66

Montana St. 62, Portland St. 59

N. Arizona 57, Sacramento St. 50

New Mexico St. 82, UTSA 62

North Dakota 66, Idaho St. 53

Utah St. 75, Seattle 66

Weber St. 79, N. Colorado 54

College women

Schedule

Big Ten

Wednesday

Purdue 67, Illinois 66 (OT)

Nebraska 70, Wisconsin 52

Thursday

Michigan State 66, Minnesota 51

Michigan 65, Indiana 48

Iowa 77, Indiana 71 (OT)

Penn State 73, Northwestern 69

Sunday

Illinois at Ohio State

Northwestern at Indiana

Michigan at Iowa

Minnesota at Wisconsin, 2 p.m.

Summit League

Thursday

South Dakota 73, North Dakota State 52

South Dakota State 82, Missouri-Kansas City 47

Nebraska-Omaha 59, Oakland 41

Saturday

Kansas City at North Dakota State, 7 p.m.

Western Illinois at IUPUI

Fort Wayne at Omaha

Sunday

South Dakota at South Dakota State

Big Sky

Thursday

North Dakota 64, Idaho State 59

Eastern Washington 58, Montana 56

Northern Arizona 71, Southern Utah 61

Northern Colorado 69, Weber State 48

Montana State 81, Portland State 74

Saturday

Montana at Portland State

Weber State at North Dakota, 2 p.m.

Montana State at Northern Colorado

Sacramento State at Southern Utah

NSIC

Today

Minnesota-Crookston at MSU Moorhead, 6 p.m.

Minot State at Minnesota Duluth

Southwest Minnesota State at Winona State

Sioux Falls at Upper Iowa

Concordia-St. Paul at Wayne State

Bemidji State at Northern State

Minnesota State at Augustana

U-Mary at St. Cloud State

Saturday

U-Mary at Minnesota Duluth

Minnesota State at Wayne State

Sioux Falls at Winona State

Bemidji State at MSU Moorhead, 4 p.m.

Minot State at St. Cloud State

Concordia-St. Paul at Augustana

Minnesota-Crookston at Northern State

Southwest Minnesota State at Upper Iowa

MIAC

Wednesday

Concordia 61, St. Olaf 59

Augsburg 74, St. Catherine 48

St. Thomas 75, Carleton 64

Gustavus 86, St. Mary’s 66

Hamline 70, Macalester 52

St. Benedict 65, Bethel 57

Saturday

Macalester at Concordia

St. Mary’s at Carleton

St. Olaf at Bethel

Hamline at Gustavus

Augsburg at St. Thomas

St. Catherine at St. Benedict

ND Area

Thursday

Jamestown College 71, Northern New Mexico College 51

Today

University of Minnesota-Morris at Valley City

Mayville State at Johnson & Wales

Saturday

Jamestown College at Johnson & Wales

Sunday

Mayville State at Northern New Mexico

Results Thursday

The AP Top 25

3. Duke (12-0) beat N.C. State 67-57. Next: at Boston College, Sunday.

6. Kentucky (12-1) beat Florida 76-69. Next: at Alabama, Sunday.

8. Maryland (9-3) lost to No. 15 North Carolina 60-57. Next: vs. No. 19 Florida State, Sunday.

9. Penn State (11-2) beat Northwestern 73-69. Next: at Michigan State, Sunday.

10. Georgia (13-1) beat Missouri 77-46. Next: at No. 12 Tennessee, Sunday.

12. Tennessee (9-3) at No. 18 South Carolina. Next: vs. No. 10 Georgia, Sunday.

15. North Carolina (14-1) beat No. 8 Maryland 60-57. Next: vs. Virginia Tech, Sunday.

18. South Carolina (12-1) vs. No. 12 Tennessee. Next: at Mississippi State, Sunday.

19. Florida State (12-1) beat Georgia Tech 85-78. Next: at No. 8 Maryland, Sunday.

23. Arkansas (11-2) lost to Auburn 50-47. Next: vs. No. 24 Texas A&M, Sunday.

24. Texas A&M (11-4) beat Alabama 91-52. Next: at No. 23 Arkansas, Sunday.

Other scores

MIDWEST

Akron 86, Chicago St. 45

Butler 56, Cleveland St. 54

Creighton 81, S. Illinois 60

Evansville 68, Drake 62

Iowa 77, Ohio St. 71, OT

Michigan 65, Indiana 48

Michigan St. 66, Minnesota 51

Nebraska-Omaha 59, Oakland 41

North Dakota 64, Idaho St. 59

S. Dakota St. 82, UMKC 47

South Dakota 73, N. Dakota St. 52

Wichita St. 76, Missouri St. 64

EAST

Colgate 72, NJIT 36

Hofstra 82, Norfolk St. 47

Holy Cross 64, Dartmouth 52

Northeastern 94, Rhode Island 53

Penn St. 73, Northwestern 69

SOUTH

Auburn 50, Arkansas 47

Campbell 64, Coastal Carolina 54

Cent. Arkansas 72, Nicholls St. 56

Charlotte 70, Coppin St. 53

Duke 67, NC State 57

Florida St. 85, Georgia Tech 78

Georgia 77, Missouri 46

High Point 71, Charleston Southern 54

Kentucky 76, Florida 69

LSU 84, Mississippi 79

Longwood 87, Gardner-Webb 75

Miami 78, Clemson 56

NC A& 56, UNC Wilmington 47

North Carolina 60, Maryland 57

Northwestern St. 64, McNeese St. 62

Oral Roberts 81, SE Louisiana 62

Presbyterian 51, Liberty 49

Radford 66, UNC Asheville 54

South Alabama 55, Louisiana-Monroe 45

Tennessee 73, South Carolina 53

Vanderbilt 92, Mississippi St. 41

Virginia 52, Virginia Tech 48

SOUTHWEST

Denver 73, Texas St. 70, OT

Lamar 65, Stephen F. Austin 50

New Mexico St. 69, UTSA 52

Texas A&M 91, Alabama 52

Tulsa 97, Langston 35

W. Kentucky 78, UALR 69

FAR WEST

CS Northridge 65, UC Riverside 49

Cal St.-Fullerton 83, Hawaii 74

E. Washington 58, Montana 56

Fresno St. 77, CS Bakersfield 68

Gonzaga 77, San Diego 57

Idaho 82, San Jose St. 65

Long Beach St. 62, Cal Poly 52

Loyola Marymount 65, Pepperdine 47

N. Arizona 71, S. Utah 61

N. Colorado 69, Weber St. 48

Santa Clara 59, Portland 58

UC Santa Barbara 51, UC Irvine 46

Wyoming 87, S. Dakota Tech 38

High school boys

Minnesota

Results Thursday

Fergus Falls 75, Detroit Lakes 50

Half: FF 37, DL 29

FF: Johnson 12, Millard 28, Pearson 13, Lemke 2, Rund 18, Gaworski 2

DL: McLeod 12, Lyngaas 17, Hedstrom 3, Long 11, Eiter 4, Cihak 1, Champa 2

Frazee 63, Waubun 25

Half: Frazee 42, Waubun 11

W: Haugo 2, Hanks 2, Thompson 6, Spaeth 2, Teiken 2, Price 11

F: Miosek 1, Olson 8, Nelson 6, Nordquist 8, Tangen 16, Courneya 2, Torma 1, Wokasch 9, Bellefeuille 12

Other scores

Bertha-Hewitt 52, New York Mills 37

Brainerd 62, Alexandria 53

Brandon/Evansville 62, Rothsay 25

Deer River 58, Crosby-Ironton 56

Ely 56, Cherry 52

Fergus Falls 75, Detroit Lakes 50

Frazee 63, Waubun 25

Goodridge/Grygla-Gatzke 63, Clearbrook-Gonvick 33

Hawley 51, Ulen-Hitterdal 41

Kimball 58, Eden Valley-Watkins 46

Lakeview 56, Fulda 53

Lakeville North 83, Eagan 81

Morris Area/Chokia-Alberta 65, BOLD 45

Red Lake County 79, Climax/Fisher 53

Underwood 67, Parkers Prairie 45

Warren-Alvarado-Oslo 66, Badger-Greenbush-Middle River 65, OT

North Dakota

Results Thursday

Northern Cass 65, Hillsboro 53

H 13 27 38 53

NC 12 34 51 65

H: Schildberger 21, Meyer 8, Higgins 4, Spokely 7, Sumner 8, Riemer 5.

NC: T. Kyllo 22, Co. Springer 24, Ca. Springer 2, Goodman 6, Dickson 4, C. Kyllo 7.

Other scores

Beulah 73, Des Lacs-Burlington 48

Harvey-Wells County 60, Rolette-Wolford 46

New Salem 48, Underwood 42

Northern Cass 65, Hillsboro/Central Valley 53

High school girls

Minnesota

Results Thursday

Hawley 54, Ulen-Hitterdal 24

Half: H 35, UH 10

UH: Henrickson 4, Klemetson 2, Anderson 2, Austinson 7, Aranda 3, Bauman 4, Stumbo 2.

H: Noreen 11, Olson 6, Rasmussen 2, Harris 4, Danielson 4, Ellefson 5, Sannes 22.

Lake Park-Audubon 42, Fosston 41

Half: F 21, LPA 13

F: Strom 22, Swanson 3, Manecke 9, Viken 3, Wilson 4.

LPA: Hamre 5, Olson 16, Anderson 8, Hogie 4, Bartunek 9.

Norman County East 50

Barnesville 61

Half: NCE 23, B 29

B: Gunderson 1, Vancura 9, Anderson 11, Boom 16, Dahlstrom 6, Skogan 6, Bentley 12

NCE: Sather 4, Turpin 8, Hoseth 4, Lundin 11, Kappes 12, Buchanan 8, Ihringer 3

Other scores

Barnesville 61, Norman County East 50

Crookston 68, Warroad 48

East Grand Forks 53, Warren-Alvarado-Oslo 48

Ely 59, Greenway 23

Hawley 54, Ulen-Hitterdal 24

North Border, N.D. 60, Kittson County Central 45

Park Rapids 66, Sebeka 62

Pine River-Backus 94, Blackduck 28

Sacred Heart 60, Fertile-Beltrami 59

Stephen-Argyle 49, Goodridge/Grygla-Gatzke 47

Wadena-Deer Creek 51, Menahga 23

North Dakota

Results Thursday

Benson County 69, Rugby 37

BC 18 25 15 11

R 13 8 3 13

BC: Engh 14, Gigstad 2, Schwanke 16, Rice 7, Medalen 2, Eberle 17, M. Jorgenson 6, A. Jorgenson 5.

R: Hovland 12, Wangerin 10, Friter 5, Deckert 4, Jaeger 2, Volk 2, Schmaltz 2.

Fairmount-Campbell-Tintah 47

Lidgerwood-Wyndmere 28

LW 7 19 27 28

FCT 9 17 31 47

LW: Mellem 2, Mauch 6, Willprecht 5, Al. Jelinek 3, An. Jelinek 12.

F: Ross 8, Berend 9, Grefsroud 6, Rittenour 4, Meyer 5, Kaehler 13, Wiertzema 2.

Linton-Hazelton-Moffat-Braddock 52

Central Prairie 40

LHMB 10 23 38 52

Home 9 18 30 40

LHMB: Larson 16, Am. Umber 9, Al. Umber 8, Flyberg 8, Gervine 5

CP: M. Moldenhaver 15, Spitzer 9, Moser 9, J. Moldenhaver 4, Krapp 3

Lisbon 40, Oakes 39

O 6 17 28 39

L 9 18 26 40

O: Quandt 2, Breitbach 5, Knutson 8, Hansen 6, Warren 18.

L: Rasmusson 9, Ercink 3, Lee 5, Nielsen 15, Ripplinger 4, Griffith 2, Olson 2.

Maple Valley 65, Griggs County Central 40

MV 15 27 47 65

GCC 10 15 24 40

MV: Nudell 36, Kasowski 12, Tinjum 6, K. Pautz 7, C. Pautz 3.

GCC: Andel 7, Savre 13, Paintner 8, Johnson 6, Woodstead 6.

Napoleon 89, Strasburg-Zeeland 31

N 28 55 76 89

SZ 13 22 28 31

N: K. Weigel 19, Gross 5, Wolf 4, Schmidt 10, Young 8, Jangula 8, Dewald 17, Ellison 2, S. Weigel 12, Long 1.

SZ: Kramer 2, Ternes 2, Bubach 7, Wolf 13, Wikenheiser 7.

North Sargent 56, Hankinson 44

H 11 20 33 44

NS 20 36 46 56

H: Krump 4, Theede 8, Zeck 6, Gaukler 8, Asp 16, Reimann 2

NS: Kempel 6, Euscher 2, Johnson 3, Sandness 5, Anderson 18, Enderson 2, LaTraille 7, Hansana 13

Sargent Central 60, Milnor 52

SC 14 33 49 60

M 17 26 37 52

SC: Mlnarik 17, Enderson 15, Beaver 14, Hamilton 4, Nelson 4, Schlecht 4, Juelfs 2.

M: Sakry 15, Tayer 15, Ellefson 10, Gregor 10, Tomkins 2.

Lake Region Invitational

At Devils Lake

Lakota-Adams-Edmore 70,

Dakota Prairie 22

LAE 29 49 63 70

DP 9 13 19 22

LAE: Anderson 4, Martinson 7, Turner 2, R. Pesek 7, Hanson 2, Amble 2, Bylin 2, A. Freije 19, F. Freije 22, Halberg 1, J. Pesek.

DP: Jenke 2, Monsebroten 10, Kouba 1, Stein 4, Dinger 3, Berdal 2.

Devils Lake JV 42,

Drayton-Valley-Edinburg 41

DL 6 15 30 42

DVE 8 17 28 41

DL: Hartl 6, Schafer 13, Buchmier 3, Yoder 4, Fee 10, Pesak 4, Erikson 2.

DVE: P. Emanuelson 2, M. Emanuelson 4, Reily 3, Gullickson 25, Estad 3.

North Star 68,

Four Winds-Minnewaukan 34

NS 21 39 50 68

FWM 4 16 27 34

NS: Heisler 17, Oakland 8, Hagler 6, Tuebner 19, Miller 2, Gowan 4, Peters 5.

FWM: Cloud 5, Santos 5, Littleghost 6, Goodshot 6, DeMarce 2, Black 2, Eins 6, Brown 2.

Carrington 70, Munich-Starkweather 29

C 20 38 55 70

MS 2 5 16 29

C: Page 12, Hagemeister 2, Braaten 4, Roseneau 2, Lipetzky 18, Engelhorn 6, Wendel 2, Barton 4, Hochhalter 20.

Other scores

Divide County 59, Kenmare 54

Ellendale 47, South Border 41

Fairmount-Campbell-Tintah 47, Lidgerwood-Wyndmere 28

Finley-Sharon/Hope-Page 51, Barnes County North 30

Linton-HMB 52, Central Prairie 40

Lisbon 40, Oakes 39

Maple Valley 65, Griggs County Central 40

Minot Bishop Ryan 72, Westhope-Newburg 11

North Border 60, Kittson County Central, Minn. 45

North Sargent 56, Hankinson 44

Lake Region Tourney

First Round

Carrington 70, Starkweather-Munich 29

Lakota/Adams-Edmore 70, Dakota Prairie 22

North Star 68, Four Winds-Warwick-Minnewauken 34

McLean County Tournament

First Round

Underwood 50, White Shield 23

Washburn 41, Max 31

Wilton-Wing 43, Garrison 37

Hockey

D

Juniors

Standings and schedule

United States Hockey League

WESTERN CONFERENCE

W L OTL PTS

Sioux Falls 20 8 1 41

Fargo 17 9 5 39

Waterloo 19 10 0 38

Lincoln 17 9 3 37

Omaha 17 13 0 34

Tri-City 14 13 4 32

Des Moines 15 16 1 31

Sioux City 6 17 6 18

EASTERN CONFERENCE

W L OTL PTS

Dubuque 22 5 2 46

Muskegon 18 10 3 39

Green Bay 17 10 3 37

Chicago 13 12 3 29

Cedar Rapids 12 14 4 28

Indiana 12 18 3 27

Youngstown 13 15 0 26

Team USA 6 18 3 15

Today

Fargo at Omaha, 7:05 p.m.

Tri-City at Cedar Rapids

Chicago at Green Bay

Des Moines at Indiana

Sioux City at Sioux Falls

Muskegon at Youngstown

Waterloo at Dubuque

Saturday

Fargo at Omaha, 7:05 p.m.

Green Bay at Dubuque

Cedar Rapids at Waterloo

Sioux City at Sioux Falls

Des Moines at Indiana

Tri-City at Lincoln

Muskegon at Youngstown

Sunday

Green Bay at Chicago

Des Moines at Muskegon

College men

Standings and schedule

WCHA

W L T Pts GF GA

St. Cloud State 9 5 0 18 45 33

North Dakota 7 2 3 17 44 30

Denver 7 4 3 17 44 37

Minn. St. Man. 8 6 0 16 44 37

Minnesota 6 3 3 15 36 30

Neb.-Omaha 7 4 1 15 41 34

Minn.-Duluth 5 6 3 13 40 40

Colo. College 5 6 1 11 41 43

Bemidji State 4 7 3 11 34 43

Wisconsin 2 5 5 9 23 29

Michigan Tech 3 8 3 9 34 53

Alaska Anch. 1 8 3 5 21 38

OVERALL RECORDS: Alaska Anchorage 3-9-4, Bemidji State 5-11-3, Colorado College 8-10-2, Denver 10-6-3, Michigan Tech 6-10-3, Minnesota 13-3-3, Minnesota Duluth 7-10-3, Minnesota State (Mankato) 12-6-2, Nebraska-Omaha 11-8-1, North Dakota 10-5-3, St. Cloud State 12-8-0, Wisconsin 4-7-5.

Today

Colorado College at Nebraska Omaha

Wisconsin at Alaska Anchorage

Holy Cross at North Dakota

N. Michigan at St. Cloud St.

Providence at Minn. St. (Mankato)

W. Michigan at Bemidji St.

Cornell at Denver

Saturday

Colorado College at Nebraska Omaha

Wisconsin at Alaska Anchorage

Holy Cross at North Dakota

N. Michigan at St. Cloud St.

Providence at Minn. St. (Mankato)

W. Michigan at Bemidji St.

Cornell at Denver

College women

Standings and schedule

WCHA

W L T Pts

Minnesota 14 0 0 42

Ohio State 9 4 1 29

Wisconsin 8 6 2 28

North Dakota 8 6 0 24

Minn.-Duluth 6 7 1 19

MSU-Mankato 4 9 3 16

St. Cloud State 3 11 0 9

Bemidji State 2 11 1 7

OVERALL RECORDS: Bemidji State 3-13-2, Minnesota 20-0-0, Minnesota-Duluth 7-8-3, Minnesota St.-Mankato 8-11-3, North Dakota 11-7-0, Ohio State 14-5-1, St. Cloud State 7-12-1, Wisconsin 12-6-2.

Tuesday

MSU-Mankato 6, Lindenwood 1

Wednesday

MSU-Mankato 6, Lindenwood 0

Today

North Dakota at Lindenwood, 7 p.m.

Bemidji State at St. Cloud State

Minnesota Whitecaps at Wisconsin (exhibition)

Saturday

North Dakota at Lindenwood, 2 p.m.

Bemidji State at St. Cloud State

High school boys

Minnesota

Results Thursday

East Grand Forks 3, Grand Forks Red River, N.D. 2, OT

Park Rapids/Menahga/Nevis/WHA 6, Bagley/Fosston 2

Providence/West Lutheran/Heritage Christian 3, St. Paul Academy/Mounds Park 0

Richfield 8, St. Paul Highland Park 1

Rogers 4, Cambridge-Isanti 3, OT

Roseau 6, Crookston Pirates 2

Roseville 1, East Ridge 0

Thief River Falls/Goodridge/W-A-O 4, Kittson County Central 1

North Dakota

Results Thursday

Bismarck High 3, Minot 0

East Grand Forks, Minn. 3, Grand Forks Red River 2, OT

Grafton-Park River 8, Devils Lake-Cando 2

Hazen/Beulah 4, Williston 3, 3OT

High school girls

Minnesota

Results Thursday

Alexandria 3, Fergus Falls 0

Grand Rapids/Greenway 7, Brainerd/Little Falls/Pillager 0

Hastings 3, Park (Cottage Grove) 3, OT (tie)

Hermantown/Proctor 4, Chisago Lakes 1

Irondale 3, Centennial 2

Lakeville North 3, Lakeville South 2

Mankato East/Loyola 3, Rochester Mayo 0

New Prague 3, Shakopee 2

Princeton 5, St. Louis Park 1

Red Wing 7, Northfield 4

River Lakes 6, Long Prairie-Grey Eagle 2

Roseau 5, Crookston 2

Sartell/Sauk Rapids-Rice 4, St. Cloud 2

North Dakota

Results Thursday

Jamestown 6, Mandan

Wrestling

D

High school

Minnesota

Results Thursday

Alexandria 39, Willmar 30

Badger-Greenbush-Middle River 40, Crookston 36

Barnesville 52, Breckenridge 19

Barnesville 44, Prairie Valley 30

Border West 35, Pelican Rapids 32

Brainerd/Pillager 41, Fergus Falls 27

Perham 65, Ottertail Central 9

Coon Rapids Triangular

Coon Rapids 60, Maple Grove 12

Coon Rapids 61, Osseo 4

North Dakota

Results Thursday

South Border 37, Lisbon 30