« Continue Browsing

e-mail article Print     e-mail article E-mail

Published December 29 2012

High school scoreboard

BASKETBALL

D

Minnesota boys

Results Saturday

Barnesville 74,

Lake Park-Audubon 32

Half: B 36, LPA 21

B: Jerald 3, Martz 8, Heng 1, Dokkebakken 3, P. Sauve 11, Strand 26, B. Sauve 6, Ishaug 3, Nysveen 1, Holland 12.

LPA: Kohler 8, Olson 8, Pearson 5, Erickson 3, Jaster 2, Brekken 2, Haglund 1, Stockert 3.

Russ Smith Holiday Classic

At Thief River Falls

Seventh-place game

Clearbrook-Gonvick 60,

East Grand Forks Sacred Heart 58

Half: EGFSH 37, CG 31

EGFSH: Wavra 13, N. Hallaway 17, R. Hallaway 7, Burd 1, Huot 20.

CG: Hamnes 10, Lavih 10, Churness 2, Bodensteiner 13, Barrett 22, Pletschett 3.

Fifth place game

Warren-Alvarado-Oslo 52, Kittson County Central 42

Half: WAO 28, KCC 19

KCC: Blanco 2, Davis 13, Olsonowski 2, Deere 5, Christenson 4, Kennedy 8, Kasprowicz 8.

WAO: Schmidt 10, Hess 2, Pineda 4, Dubone 7, Nevak 3, OQuinn 5, Bergh 21.

Third place game

Northern Freeze 66, Red Lake 52

Half: NF 26, RL 22

NF: Hestekind 21, Klasen 18, D. Dahl 16, C. Dahl 6, Spible 5.

RL: Holthusen 12, Jourdain 11, Roy 11, Beaulieu 8, Cobenais 5, Roy 5.

Championship game

Thief River Falls 67, Crookston 41

Half: TRF 41, C 19

C: Porter 11, Vatthauer 4, Boone 14, Klamm 2, Hollcraft 2, Miller 2, Knaack 1, Heffa 1, Boike 4.

TRF: Leier 26, Onkka 4, Kuznia 2, Johnson 2, Panek 8, Osborne 2, Olson 2, Joppru 17, Poe 4.

Other scores

Barnesville 74, Lake Park-Audubon 32

Battle Lake 66, Osakis 22

Proctor 64, North Lakes Academy 47

Richfield 70, Minneapolis South 67

Rothsay 51, Norman County East 50

Ulen-Hitterdal 66, Park Christian (Moorhead) 49

Annandale Tournament

Consolation

Zumbrota-Mazeppa 65, Chatfield 53

Championship

Annandale 63, Watertown-Mayer 59

Augsburg Tournament

St. Paul Johnson 95, Duluth East 75

Championship

Hopkins 98, Chanhassen 65

Bethany College Tournament

Seventh Place

New Richland-H-E-G 65, Minnesota Valley Lutheran 47

Fifth Place

Mankato Loyola 65, St. Clair 44

Third Place

St. Croix Lutheran 58, Lake Crystal-Wellcome Memorial 56

Bethel Univ. Tournament

Bloomington Jefferson 79, Minneapolis Roosevelt 56

Catholic Spirit Tournament

Seventh Place

Providence Academy 79, Minnesota Transitions 42

Fifth Place

Hill-Murray 94, Milw. Bay View, Wis. 80

Third Place

Wayzata 75, Cretin-Derham Hall 70

Corn Palace Tournament

DeLaSalle 83, White River, S.D. 61

Crosby-Ironton Tournament

Crosby-Ironton 68, Moose Lake/Willow River 49

Warroad 63, Cass Lake-Bena 52

Glencoe-Silver Lake Tournament

Third Place

New Ulm 73, PACT/Spectrum 47

Championship

Glencoe-Silver Lake 72, Holy Family Academy 59

Hibbing Tournament

Championship

Lakeview Christian Academy 94, Mora 79

Hillsboro Shoot Out

Richland, N.D. 59, Norman County West 34

Lakeville North Tournament

Championship

Shakopee 64, Lakeville North 63

Lewiston-Altura Tournament

La Crosse, Wis. 61, White Bear Lake 72

Goodhue 68, Hope Academy 31

Minnetonka 78, Winona 57

Little Falls Tournament

Consolation

Sauk Centre 69, Pequot Lakes 60

Championship

Upsala 71, Little Falls 67, OT

North Woods Tournament

Seventh Place

Nashwauk-Keewatin 78, Northeast Range 41

Fifth Place

Bigfork 78, Lord Sellkirk, Manitoba 63

Third Place

Cherry 61, Mountain Iron-Buhl 50

Floodwood 62, North Woods 54

Norwood Young-America Tournament

Consolation

Springfield 69, Glenville-Emmons 35

Championship

Norwood-Young America 77, Atwater-Cosmos-Grove City 74

Rochester Rotary Tournament

Seventh Place

Totino-Grace 77, Plainview-Elgin-Millville 61

Fifth Place

Rochester Lourdes 54, Rochester Century 38

Championship

Woodbury 93, Rochester John Marshall 72

St. Cloud Apollo Tournament (Granite City Classic)

Apple Valley 74, Osseo 71

Delano 91, Becker 62

St. Michael-Albertville 60, Rocori 52

St. Cloud Cathedral Tournament

Seventh Place

Southland 67, Mandan, N.D. 54

Fifth Place

Braham 69, Concordia Academy-Roseville 67

Third Place

Litchfield 62, Pierz 44

Championship

Melrose 94, St. Cloud Cathedral 66

St. Peter Tournament

Consolation

G-F-W 54, LeSueur-Henderson 44

Championship

St. Peter 69, Cannon Falls 60

Tartan Tournament

Seventh Place

Spring Lake Park 78, Bemidji 47

Fifth Place

Columbia Heights 63, Bloomington Kennedy 56

Third Place

Hayfield 66, Rogers 61

Thief River Falls Tournament

Seventh Place

Clearbrook-Gonvick 60, Sacred Heart 58

Fifth Place

Warren-Alvarado-Oslo 52, Kittson County Central 42

Third Place

Northern Freeze 66, Red Lake 52

Championship

Thief River Falls 67, Crookston 41

Trinity Tournament

Seventh Place

Trinity 58, FAIR School 42

Fifth Place

St. Agnes 71, St. Paul Harding 54

Third Place

Simley 56, Bethlehem Academy 47

Championship

Brooklyn Center 85, St. Paul Humboldt 67

Wabasha-Kellogg Tournament

Consolation

Schaeffer Academy 72, Houston 60

Championship

Alma/Pepin, Wis. 50, Wabasha-Kellogg 39

Windom Area Tournament

Consolation

Fulda 88, Cleveland 61

Championship

Windom 63, Martin County West 58

Late results Friday

Barnesville 59, Norman County East 45

Half: NCE 25, B 23

B: Jerald 2, Martz 10, Dokkebakken 3, P. Sauve 4, Strand 26, B. Sauve 2, Holland 2, Ishaug 10.

NCE: Thompson 7, Hoseth 3, Lisburg 4, Z. Stene 17, J. Stene 4, F. Stene 8, Kraft 2.

Awards

Russ Smith Classic all-tournament team

Clearbrook-Gonvick: Nick Bodensteiner

Crookston: Alex Boone, Aaron Hollcraft

EGF Sacred Heart: Zach Huot

Kittson County Central: Blayne Davis

Northern Freeze: Dustin Dahl, Kade Klasen

Red Lake: Ryan Holthusen

Thief River Falls: Jacob Joppru, Jacob Leier

Warren-Alvarado-Oslo: Jayvon O’Quinn

Minnesota girls

Results Saturday

Barnesville 62, Ulen-Hitterdahl 47

Half: B 41, UH 22

B: Halverson 3, Peterson 1, Anderson 17, Boom 19, Dahlstrom 7, Skogen 5, Bentley 10.

UH: Henrickson 9, Klemetson 2, Anderson 4, Austinson 11, Aranda 9, Erickson 8, Bauman 4.

Other scores

Barnesville 62, Ulen-Hitterdal 47

Dawson-Boyd 60, Yellow Medicine East 28

Eastview 76, Holy Family Catholic 40

Howard Lake-Waverly-Winsted 61, MACCRAY 25

Marshall 48, Sioux Falls O’Gorman, S.D. 41

Waconia 61, Watertown, S.D. 50

Aitkin Tournament

Third Place

Mesabi East 59, Milaca 48

Alexandria Tournament

Consolation

Alexandria 64, Robbinsdale Armstrong 50

Championship

Park Center 82, Moorhead 50

Annandale Tournament

Consolation

Crookston 63, Eden Valley-Watkins 41

Championship

Annandale 55, Chatfield 34

Ely Tournament

Consolation

Ely 79, Silver Bay 26

Championship

North Woods 54, Northeast Range 40

Fergus Falls Tournament

Championship

Fergus Falls 79, Mountain Iron-Buhl 63

Grand Rapids Tournament

Rosemount 64, Duluth Denfeld 59

Hibbing Tournament

Hibbing 55, Floodwood 44

Semifinal

Moose Lake/Willow River 47, Chisholm 43

Hill-Murray Tournament

Seventh Place

Mounds View 65, Totino-Grace 63

Fifth Place

Hill-Murray 50, Cretin-Derham Hall 45

Third Place

Robbinsdale Cooper 57, Stillwater 36

Championship

Centennial 66, Wayzata 61, OT

Hopkins Tournament

Eden Prairie 63, St. Paul Central 49

Hopkins 88, Osseo 42

Championship

Minnetonka 67, Prior Lake 47

Lewiston-Altura Tournament

Kasson-Mantorville 74, Tartan 67

Plainview-Elgin-Millville 60, Winona Cotter 47

Red Wing 48, Winona 41

Little Falls Tournament

Consolation

St. Cloud Apollo 54, Little Falls 51

Championship

Thief River Falls 53, Albany 45

New London Spicer Tournament

Consolation

Willmar 83, Heritage Christian Academy 42

Championship

New London-Spicer 57, Minnehaha Academy 25

Rochester Rotary Tournament

White Bear Lake 65, Rochester Century 28

Fifth Place

Rochester John Marshall 54, Rochester Lourdes 46

Third Place

Chaska 68, Rochester Mayo 57

Championship

Providence Academy 45, Apple Valley 33

Roseville Tournament

Fifth Place

Andover 79, St. Anthony 50

Simley Tournament

Seventh Place

St. Croix Lutheran 65, Breck 42

Fifth Place

Holy Angels 65, Faribault 45

Third Place

Pine Island 64, St. Paul Johnson 38

Championship

Simley 56, St. Paul Como Park 48

Spring Grove Tournament

Rushford-Peterson 52, Spring Grove 41

St. Agnes Tournament

Consolation

Minneapolis Edison 57, Brooklyn Center 34

Championship

St. Agnes 58, St. Paul Harding 21

St. Charles Tournament

Consolation

Zumbrota-Mazeppa 50, St. Charles 36

St. Clair Tournament

Fifth Place

Minnesota Valley Lutheran 61, Tri-City United 39

Third Place

Jackson County Central 58, St. Clair 47

St. Olaf Tournament

Mayer Lutheran 55, Stewartville 49

St. Peter Tournament

Consolation

St. Peter 57, Hutchinson 56

Championship

New Richland-H-E-G 58, Bemidji 51

Wabasha-Kellogg Tournament

Consolation

Schaeffer Academy 49, Houston 45

Championship

Alma/Pepin, Wis. 76, Wabasha-Kellogg 57

Windom Area Tournament

Third Place

Martin Luther 52, Blue Earth 46

Championship

Fulda 63, Windom 45

North Dakota boys

Results Saturday

Wahpeton 74, Devils Lake 58

Half: W 32, DL 30

Statistics Unavailable

Hillsboro-Central Valley Holiday Tournament

Kindred 64, Hillsboro-Central Valley 56

K 22 34 48 64

HCV 7 24 39 56

K: Bachmeier 31, Olien 8, Kappes 8, Cramer 7, Andel 5, Plankers 4, Ness 1.

HCV: Meyer 15, Schildberger 16, Riemer 7, Summer 5, Spokely 4, Knutsvig 3, Miggiar 3.

Larimore 67, North Sargent 40

NS 4 15 22 40

L 16 31 48 67

NS: B. Hanson 10, Olson 3, J. Hanson 4, Noonan 3, Peterson 16, Drevlow 4.

L: Yahna 4, Peterson 4, Trosen 1, Wiegandt 13, Peterson 6, Sletten 9, Hofer 12, Molina 4, Verkuehlen 14.

New Rockford-Sheyenne 64,

Hatton-Northwood 51

NRS 13 24 39 64

HN 7 19 35 51

NRS: Haley 2, Arroyo 5, Gilliss 7, Lommer 23, Swenson 2, LaBrie 25.

HN: Pladson 5, Pederson 18, Anderson 6, Hagen 4, Johnson 12, Braaten 1, Korsmo 3, Holden 2.

Richland 52, Hillsboro-Central Valley 34

R 13 24 45 52

HCV 10 16 26 34

R: Dufner 4, Bolme 8, Griffith 8, Workin 23, Paczkowski 9.

HCV: Schildberger 10, Meyer 10, Higgins 4, Spokely 2, Sumner 3, Breen 2, Riemer 3.

Richland 59, Norman County West 34

R 12 23 42 59

NCW 7 10 22 34

R: Griffith 27, Workin 11, Hage 7, Bolme 6, Zenker 4, Haverland 2, Dufner 2.

NCW: Hart 17, Hellenud 12, Neson 6, Olson 4, Wkyler 2, Jorgensen 1.

Sargent Central 59,

Barnes County North 57

SC 11 26 38 59

BCN 17 23 42 57

SC: Schelect 13, Weber 12, Arp 12, Wyum 9, Minarik 9, Jablonsky 4.

BCN: Clemens 25, Fletcher 14, Kramlich 8, Steckler 5, Eberle 3, Fehr 2.

Dakota Holiday Tournament

Edgeley-Kulm-Montpelier 43, Oakes 34

EKM 12 21 31 43

O 8 17 36 34

EKM: Berg 9, Hanson 10, Nitschke 7, Harr 2, Entzi 12, Miller 3.

O: Meier 8, Bartholomew 2, Zetocha 2, Meehl 20, Quandt 2.

Leola-Frederick (S.D.) 52, Ellendale 31

LF 16 27 42 52

E 5 8 15 31

LF: Heine 6, Podoll 8, Emery 7, Sumption 19, Kallaas 3, Campbell 4, Weisser 2, Athen.

E: Vance 4, Cegla 2, White 16, Durheim 5, Johnston 3, Wang 1.

North Border 88, Rolla 46

R 13 27 37 46

NB 21 45 65 88

R: Loing 8, Soukup 16, Joranstad 13, Schoening 6, Cahill 3.

NB: Volk 20, Severtson 18, Lee 18, Bjornstad 5, Stockton 9, Beattie 10, Hager 2, Beckman 2, Berg 2, Carson 2.

Rosholt (S.D.) 73,

Fairmount-Campbell-Tintah 34

FCT 11 17 27 34

R 26 36 55 73

FCT: D. Burns 21, Madennald 5, Devine 4, M. Burns 2, Campbell 2.

R: Skypkowski 25, Ad. Krveger 19, Wieser 6, Bravn 4, De. Lick 4, Meyer 4, Al. Krveger 4, Dy. Lick 3, Zach 2, W. Lick 2.

Other scores

Dickinson Trinity 73, Killdeer 37

Grand Forks Red River 73, Minot 64

New Town 75, Bowman County 74, 2OT

North Border 88, Rolla 46

North Star 74, Harvey-Wells County 40

Richardton-Taylor 66, New England 55, OT

Rosholt, S.D. 73, Fairmount-Campbell-Tintah 34

Sargent Central 59, Barnes County North 57

Trenton 61, North Shore 41

Wahpeton 74, Devils Lake 58

Ellendale Holiday Tournament

Edgeley-Kulm-Montpelier 43, Oakes 34

Leola/Frederick, S.D. 52, Ellendale 31

Energy Classic Tournament

Seventh Place

Bismarck High 67, Casper Natrona, Wyo. 38

Hillsboro Shoot Out

Larimore 67, North Sargent 40

New Rockford-Sheyenne 64, Hatton-Northwood 51

Richland 59, Norman County West, Minn. 34

Mandan Holiday Tournament

Seventh Place

Hettinger/Scranton 54, Wilton-Wing 34

Fifth Place

Flasher 68, Bottineau 57

Third Place

Grant County 63, New Salem 38

Championship

Shiloh Christian 63, Turtle Lake-Mercer 57

NSU Classic Tournament

LaMoure 55, Ipswich, S.D. 48

St. Cloud Cathedral Tournament

Seventh Place

Southland, Minn. 67, Mandan 54

North Dakota girls

Results Saturday

North Star 74, Harvey-Wells County 40

NS 18 34 57 74

HWC 6 15 22 40

NS: Grande 24, Hagler 14, Larson 10, Weston 10, Kvilvang 8, Heisier 4, Komrosky 2, Hunt 2.

HWC: Alveshere 12, Beck 9, Selzler 4, Nyhus 4, Bachmeier 3, Toso 3, Hauchin 3, Kourajian 2.

Wahpeton 59, Devils Lake 42

Half: DL 17, W 30.

DL: Lysne 12, Schafer 2, Lunday 2, Fee 14, Walford 10, Carew 2.

W: Birchem 4, Ward 3, Klosterman 6, Albrecht 10, Enderson 6, Bumgarner 5, Wynn 6, Irwin 10, Differding 8, Moeerow 1.

Rosholt, (S.D.) 65,

Fairmount-Campbell-Tintah 39

FCT 8 19 32 39

R 23 40 55 65

FCT: Ross 4, Rittenour 1, Meyer 20, Kaehler 9, Grefsrud 5.

R: M. Eggers 19, Hokanson 6, Kea. Jackson 10, Pistorius 12, Zach 12, Ken. Jackson 2, Tangen 2, A. Eggers 2.

Watford City 64, Bottineau 47

B 10 26 34 47

WC 19 34 51 64

B: Brenden 11, Hahn 8, Fix 2, Saville 3, Olson 2, Jensen 8, Diepolder 4, Gallagher 6, Brandvold 1, Grenier 2.

WC: Haugeberg 12, K. Mogen 22, A. Mogen 8, J. Brown 7, Kieson 8, M. Brown 3, Prichard 4.

Hillsboro-Central Valley Holiday Tournament

Kindred 65, Hillsboro-Central Valley 58

K 19 31 51 65

HCV 15 29 38 58

K: Cose 2, Allmaras 17, Graff 11, Erickson 10, Schmit 19, Piatz 6.

HCV: K. Henningsgard 18, Doeden 5, T. Henningsgard 16, Sundbom 5, Murphy 14.

Larimore 48, North Sargent 29

L 11 20 32 48

NS 5 16 26 29

L: Georgeson 6, Schneider 2, Mutch 19, Johnson 4, Bernardy 3, Williams 12, Kadelbach 2.

NS: Kempel 6, Johnson 2, K. Sandness 3, Anderson 7, L. Sandness 6, Hansana 5.

New Rockford-Sheyenne 47,

Hatton-Northwood 39

NRS 7 20 32 47

HN 13 23 30 39

NRS: Thompson 3, Weber 13, Grann 13, Allmaras 4, Ystaas 10, Hermonson 4.

HN: Schwartz 6, Bilden 5, Johnson 8, Pedersen 7, Bye 4, Hillebrand 9.

Dakota Holiday Tournament

At Ellendale

Championship

Oakes 41, Ellendale 40

O 11 20 34 41

E 5 16 27 40

O: Quandt 2, Breitbach 4, Gelinski 2, Knutson 2, Hansen 5, Vculek 4, Warren 22.

E: Fuller 8, Bommersbach 13, Hack 3, Rall 2, Mertz 14.

Third place game

Edgeley-Klum-Montpelier 44, Leola-Frederick 37

EKM 7 26 32 44

LF 5 19 28 37

EKM: Boom 2, White 3, Long 5, Anderson 10, Feist 12, Anderson 12.

LF: Wimer 2, Daniels 2, Mikkonen 2, Ellwein 2, Heilman 11, El. Grabowska 16, Em. Grabowska 2.

Other scores

Garrison 53, Tioga 15

Grand Forks Central 57, Minot 43

Lemmon, S.D. 58, Hettinger/Scranton 31

New Salem 57, Glen Ullin-Hebron 27

Rolla 69, North Border 64

Rosholt, S.D. 65, Fairmount-Campbell-Tintah 39

Sargent Central 52, Barnes County North 31

Trenton 55, North Shore 40

Turtle Mountain JV 82, Warwick 59

Wahpeton 59, Devils Lake 42

Watford City 64, Bottineau 47

Ellendale Holiday Tournament

Edgeley-Kulm-Montpelier 44, Leola/Frederick, S.D. 37

Oakes 41, Ellendale 40

Energy Classic Holiday Tournament

Third Place

Lynwood, Calif. 73, Mandan 37

Four Winds Shoot-Out

Dunseith 60, Standing Rock 49

LaMoure-Litchville-Marion 48, Four Winds-Warwick-Minnewauken 43

Hillsboro Shootout

Kindred 65, Hillsboro/Central Valley 58

Larimore 48, North Sargent 29

New Rockford-Sheyenne 47, Hatton-Northwood 39

North Dakota

Awards

Dakota Holiday all-tournament team

Oakes: Lydia Hanson, Nicole Warren

Ellendale: Rachel Herman, Dacey Fuller, Shayna Mertz

Tournament MVP: Nicole Warren, Oakes

HOCKEY

D

Minnesota boys

Results Saturday

Bagley/Fosston/Clearbrook-Gonvick 7, Moose Lake Area 2

Northfield 2, Waconia 1

Duluth Tournament

Seventh Place

Bemidji 1, Detroit Lakes/Perham 0

Fifth Place

Buffalo 2, St. Louis Park 1, OT

Third Place

Rosemount 6, Owatonna 0

Championship

Cloquet/Esko/Carlton 3, Duluth Denfeld 0

Eveleth-Gilbert Tournament

Third Round

Eveleth-Gilbert Area 3, Red Lake Falls 2

Kittson County Central 9, Mora/Hinckley-Finlayson 6

Fergus Falls Tournament

Third Round

Fergus Falls 5, West Fargo, N.D. 2

Monticello/Annandale/Maple Lake 1, Park Rapids Area 1, OT (TIE)

Grand Forks Tournament

Seventh Place

Bismarck Century, N.D. 3, Shakopee 0

Fifth Place

Brainerd/Pillager 4, Bismarck High, N.D. 3, OT

Championship

East Grand Forks 3, Grand Forks Red River, N.D. 2, OT

Hilltopper Holiday Classic

Seventh Place

Delano Tigers 7, Proctor 0

Fifth Place

Mankato West 5, Edgewood, Wis. 3

Championship

Notre Dame, Wis. 6, Duluth Marshall 3

Little Falls Tournament

Third Round

Mound-Westonka/Watertown-Mayer 2, Little Falls 0

Willmar 5, Hutchinson 2

North Shore Tournament

Third Round

Bagley/Fosston 7, Moose Lake Area 2

Legacy Christian/PACT Charter 10, Ely/Northeast Range 2

Robbinsdale Cooper 5, North Shore 4

Perpich Shootout

Third Round

Grand Rapids 3, White Bear Lake 1

Hibbing/Chisholm 6, St. Francis 4

Mahtomedi 3, Virginia/Mountain Iron-Buhl 1

Rochester Kiwanis Tournament

Class 2A

Seventh Place

New Richmond, Wis. 3, Rochester John Marshall 2

Fifth Place

Fargo South, N.D. 6, Rochester Century 4

Third Place

Eau Claire Memorial, Wis. 3, Park (Cottage Grove) 2

Championship

Eastview 7, Rochester Mayo 2

Class 1A

Seventh Place

Ashwaubenon, Wis. 4, Dodge County 3, OT

Fifth Place

Rochester Lourdes 7, WSFLG Blizzard, Wis. 3

Third Place

Northland Pines, Wis. 5, New Ulm Eagles 2

Roseau Tournament

Seventh Place

Mandan, N.D. 6, Lake of the Woods 4

Fifth Place

Hopkins 4, Minot, N.D. 3, OT

Third Place

Chisago Lakes 2, Alexandria 1

Championship

Roseau 6, Coon Rapids 2

Simley Tournament

Third Round

Cambridge-Isanti 3, Simley 0

D.C. Everest, Wis. 2, Albert Lea 0

Spooner Tournament

Breckenridge-Wahpaton Blades 5, Baldwin-Woodville, Wis. 0

St. Louis Park Tournament

Seventh Place

Eden Prairie 3, Lakeville North 2

Fifth Place

Maple Grove 3, Bloomington Jefferson 2

Third Place

Elk River/Zimmerman 8, Moorhead 3

Championship

Wayzata 7, Benilde-St. Margaret’s 1

Thief River Falls Tournament

Third Round

Fargo North, N.D. 3, Chanhassen 0

Irondale/Saint Anthony Village 6, St. Michael-Albertville 3

Thief River Falls/Goodridge/W-A-O 4, Crookston 1

Warroad Tournament

Third Round

Grafton-Park River, N.D. 4, Osseo 2

International Falls 3, Warroad 3, OT (TIE)

Waseca Tournament

Third Round

Achiever NE Academy 4, Windom Area 1

Waterloo, Iowa 5, Waseca 2

Minnesota girls

Results Saturday

East Grand Forks 7, Fargo North, N.D. 0

Austin Tournament

Seventh Place

Northfield 4, Spring Lake Park/St. Anthony 1

Championship

New Prague 2, Tartan 1

Burnsville Tournament

Burnsville 4, Hermantown/Proctor 1

Centennial Tournament

Seventh Place

North St. Paul 4, Chisago Lakes 2

Fifth Place

Centennial 2, Moorhead 0

Third Place

Wayzata 4, White Bear Lake 1

Farmington Tournament

Seventh Place

Rosemount 2, Farmington 1

Fifth Place

Apple Valley 7, Shakopee 2

Third Place

Hastings 3, Mound-Westonka 2

Championship

Eastview 7, Park (Cottage Grove) 0

Robbinsdale Armstrong/Cooper Tournament

Fifth Place

Woodbury 2, Totino-Grace 1

Third Place

Buffalo 3, Robbinsdale Armstrong/Cooper 2

Schwan Cup (Blue Division)

Seventh Place

Henry Sibley 8, Rochester Mayo 3

Fifth Place

Forest Lake 6, Orono 0

Third Place

Bismarck High, N.D. 2, Mankato East/Loyola 1

Championship

Dodge County 6, Orono 0

Schwan Cup (Green Division)

Seventh Place

Marshall Tigers 9, Worthington/Fulda 2

Fifth Place

Mound-Westonka/Watertown-Mayer 6, Fairmont Area 4

Third Place

St. Francis/North Branch 2, Minnehaha Saints 1, OT

Championship

Northern Lakes 3, International Falls 2, OT

Pequot Lakes 3, International Falls 2

Schwan Cup (Red Division)

Fifth Place

Holy Angels 5, Hutchinson 1

Championship

Holy Family Catholic/Waconia 4, Silver Bay Area 1

Schwan Cup (White Division)

Fifth Place

Eveleth-Gilbert Area 4, LPGE/WDC 2

Eveleth-Gilbert Area 4, Long Prairie-Grey Eagle 2

Third Place

Brookings, S.D. 4, Luverne 3

Championship

Moose Lake Area 3, North Metro 3, OT (TIE)

Sertoma Shootout

Championship

Central Wisconsin, Wis. 5, Rochester John Marshall/Lourdes 3

Waseca High School Holiday Tournament

Faribault/Bethlehem Academy 3, Waseca Blue Jays 2

North Dakota boys

Results Saturday

Devils Lake-Cando 2, Dickinson 0

Grand Forks Tournament

Seventh Place

Bismarck Century 3, Shakopee, Minn. 0

Fifth Place

Brainerd/Pillager, Minn. 4, Bismarck High 3, OT

Third Place

Fargo Davies 2, Grand Forks Central 1

Championship

East Grand Forks, Minn. 3, Grand Forks Red River 2, OT

Rochester Kiwanis Tournament

Class 2A

Fifth Place

Fargo South 6, Rochester Century, Minn. 4

Roseau Tournament

Seventh Place

Mandan 6, Lake of the Woods, Minn. 4

Fifth Place

Hopkins, Minn. 4, Minot 3, OT

Thief River Falls Tournament

Third Round

Fargo North 3, Chanhassen, Minn. 0

Warroad Tournament

Third Round

Grafton-Park River 4, Osseo, Minn. 2