« Continue Browsing

e-mail article Print     e-mail article E-mail

Published December 28 2012

High school scoreboard

BASKETBALL

D

Minnesota boys

Results Friday

Barnesville/Lake Park-Audubon/Ulen-Hitterdal Invitational

At Lake Park

Ulen-Hitterdal 56, Rothsay 22

Half: UH 31, R 13

R: B. Brenden 2, Helgeson 2, Backstrom 3, N. Brenden 2, Aaberg 2, Oien 4, Moen 2, A. Brenden 5.

UH: Henrickson 17, Schultz 12, Ellefson 4, Carpenter 8, Brooks 1, Peterson 8, Hilde 2, Stumbo 4.

Dassel-Cokato Holiday Tournament

At Cokato

Detroit Lakes 60, Dassel-Cokato 36

Half: DL 32, DC 18

DL: McLeod 23, Lyngaas 3, Cihak 4, Long 13, Champa 3, Eiter 8, Groth 4, Smith 2.

DC: Martin 6, Latt 7, Asplin 6, Smith 11, Johnson 3, Miller 2.

Maranatha Christian Academy 76

Fergus Fall 59

Half: MCA 39, FF 29

M: Grantham Gillard 5, Goldschmidt 10, Garrison Gillard 16, Meyer 3, J. Hanson 16, I. Hanson 24, Cheema 2

FF: Johnson 12, Millard 17, Pearson 8, McAllister 9, Rund 10, Davis 1, Gaworski 2

Russ Smith Holiday Classic

at Thief River Falls

Crookston 62, Northern Freeze 58

Half: C 37, NF 30

C: Porter 10, Davidson 1, Vatthauer 13, Boone 10, Hollcraft 17, Hefta 5, Boike 6.

NF: Binstock 2, Spilde 4, Klasen 24, C. Dahl 6, Hestekind 6, D. Dahl 14.

Kittson County Central 80,

Sacred Heart 49

Half: KCC 29, SH 22

SH: Wavra 9, N. Hallaway 7, R. Hallaway 7, Burd 5, Huot 21

KCC: Blanco 4, Jensen 5, Davis 24, Olsonawski 7, Deere 19, Olson 2, Christianson 9, Kennedy 7, Kasprowicz 3

Thief River Falls 86, Red Lake 73

Half: TRF 43, RL 30

RL: M. Beaulieu 6, Jourdain 13, Cobenais 10, Holthusen 24, T. Beaulieu 2, Roy 16, Patherson 2.

TRF: Leier 15, Onkka 20, Johnson 6, Panek 2, Hoffard 5, Osborne 3, Olson 4, Hutton 8, Joppru 17.

Warren-Alvarado-Oslo 66,

Clearbrook-Gonvick 47

Half: WAO 28, CG 21

CG: Hamnes 9, Lavin 5, Horn 2, Churness 4, Bodensteiner 14, Barrett 7, Pletschett 6

WAO: Schmidt 10, Schanil 5, Hess 1, Olson 6, Pineda 7, O’Quinn 19, Bergh 10, Loeslie 8

Other scores

Austin 86, New Prague 58

Barnesville 59, Norman County East 45

Grantsburg, Wis. 71, Pine City 37

Greenway 51, Wrenshall 38

Jordan 66, Kasson-Mantorville 50

Long Prairie-Grey Eagle 74, Minnewaska 45

Milw. Bay View, Wis. 102, Minnesota Transitions 34

Park Christian (Moorhead) 71, Lake Park-Audubon 49

Richfield 78, Northfield 74

Ulen-Hitterdal 56, Rothsay 22

Wheaton 55, Canby 52

Annandale Tournament

First Round

Annandale 68, Zumbrota-Mazeppa 44

Watertown-Mayer 49, Chatfield 47

Augsburg Tournament

Consolation Semifinal

St. Paul Johnson 66, Andover 64

Semifinal

Chanhassen 60, Henry Sibley 54

Bethany College Tournament

Maple River 73, Lake Crystal-Wellcome Memorial 57

Bethel Univ. Tournament

Consolation Semifinal

Mounds View 80, Hutchinson 51

Blue Earth Tournament

Consolation

United South Central 55, Granada-Huntley-East Chain 41

Championship

Jackson County Central 68, Blue Earth 35

Catholic Spirit Tournament

Consolation Semifinal

Hill-Murray 76, Providence Academy 68

Semifinal

Rosemount 65, Wayzata 63

Cloquet Tournament

Deer River 59, Minneapolis Edison 55

St. Paul Central 53, Cloquet 45

Crosby-Ironton Tournament

Crosby-Ironton 76, Warroad 45

Moose Lake/Willow River 78, Cass Lake-Bena 62

Dassel-Cokato Tournament

Consolation

Detroit Lakes 60, Dassel-Cokato 36

Edina Tournament

St. Louis Park 57, St. Thomas Academy 51

Esko Tournament

Consolation

Northwestern, Wis. 79, South Ridge 42

Championship

Esko 59, International Falls 42

Faribault Tournament

Third Place

Waterville-Elysian-Morristown 73, Sauk Rapids-Rice 55

Championship

Redwood Valley 48, Faribault 36

Fergus Falls Tournament

East Grand Forks 57, Breckenridge 45

Championship

Maranatha Christian 76, Fergus Falls 59

Fridley Tournament

Fridley 51, St. Paul Academy 44

Consolation

St. Paul Academy 74, St. Paul Como Park 69

Glencoe-Silver Lake Tournament

First Round

Glencoe-Silver Lake 86, Spectrum 36

Holy Family Catholic 74, New Ulm 52

Grand Rapids Tournament

Grand Rapids 65, Monticello 47

Minneapolis Henry 75, Duluth Denfeld 43

Hastings Tournament

Consolation

Burnsville 82, Hastings 68

Championship

Mahtomedi 62, Farmington 57

Hibbing Tournament

Consolation Semifinal

Eveleth-Gilbert 51, Hibbing 46

Mesabi East 76, Duluth Marshall 65

Semifinal

Lakeview Christian Academy 101, Chisholm 78

Mora 70, Walker-Hackensack-Akeley 44

Howard Lake-Waverly-Winsted Tournament

Third Place

Howard Lake-Waverly-Winsted 74, St. Paul Washington 34

Championship

West Lutheran 75, Lester Prairie/Holy Trinity 59

Lac qui Parle Valley Tournament

Championship

Lac qui Parle Valley 53, Ortonville 51

Lakeville North Tournament

Lakeville North 77, Stillwater 65

Lewiston-Altura Tournament

Goodhue 49, Mabel-Canton 27

Minnetonka 73, White Bear Lake 64

Winona Cotter 69, Cochrane-Fountain City, Wis. 59

Little Falls Tournament

First Round

Little Falls 70, Sauk Centre 64

Upsala 84, Pequot Lakes 58

Marshall Tournament

Marshall 79, Tracy-Milroy-Balaton 42

Montevideo 60, Mankato East 34

Orono 60, Minneapolis Washburn 47

Mitchell Tournament

DeLaSalle 72, Our Savior New American School, N.Y. 62

Moorhead Tournament

Moorhead 73, Pelican Rapids 53

Mounds Park Academy Tournament

Consolation

PACT Charter 72, Community of Peace 40

Championship

St. Croix Lutheran 70, Mounds Park Academy 27

Mountain Lake Area Tournament

Consolation

Lakeview 81, Truman 74

Championship

Mountain Lake Area 61, Ellsworth 53

North Woods Tournament

Consolation Semifinal

Bigfork 77, Nashwauk-Keewatin 58

Lord Sellkirk, Manitoba 81, Northeast Range 47

Semifinal

Floodwood 68, Mountain Iron-Buhl 54

North Woods 56, Cherry 55

Northern Cass Holiday Tournament

Dilworth-Glyndon-Felton 62, South Border, N.D. 60

Northern Cass, N.D. 62, Badger-Greenbush-Middle River 43

Norwood Young-America Tournament

First Round

Atwater-Cosmos-Grove City 79, Springfield 52

Norwood-Young America 79, Glenville-Emmons 29

Park Rapids Tournament

Third Place

Frazee 67, Nevis 60

Championship

Heritage Christian Academy 66, Park Rapids 57

Pillager Tournament

Consolation

Pillager 69, Royalton 63

Championship

Isle 65, Staples-Motley 60

Princeton Tournament

Consolation

Big Lake 94, Princeton 81

Randolph Holiday Tournament

Cromwell 59, Grand Meadow 52

Rochester Rotary Tournament

Consolation Semifinal

Rochester Century 54, Totino-Grace 42

Rochester Lourdes 77, Plainview-Elgin-Millville 60

Semifinal

Rochester John Marshall 83, Lakeville South 64

Sebeka Tournament

Consolation

Wadena-Deer Creek 74, Sebeka 70, OT

South St. Paul Tournament

Consolation

Park (Cottage Grove) 61, South St. Paul 53

Spring Grove Tournament

Caledonia 54, La Crescent 36

Rushford-Peterson 69, Spring Grove 44

St. Charles Tournament

First Round

St. Charles 66, Pine Island 51

Stewartville 59, Dover-Eyota 44

St. Cloud Apollo Tournament (Granite City Classic)

Apple Valley 84, St. Cloud Tech 56

Blake 71, St. Michael-Albertville 50

Buffalo 55, St. Cloud Apollo 51

Delano 64, Sartell 51

Osseo 74, Prior Lake 48

Rocori 69, Becker 35

St. Cloud Cathedral Tournament

Consolation Semifinal

Braham 53, Mandan, N.D. 48

Concordia Academy-Roseville 74, Southland 59

Semifinal

Melrose 60, Pierz 42

St. Cloud Cathedral 67, Litchfield 58

St. James Tournament

Consolation

Belle Plaine 75, St. James Area 62

Championship

Rockford 55, Morris Area/Chokia-Alberta 48, OT

St. Peter Tournament

First Round

Cannon Falls 62, LeSueur-Henderson 54

St. Peter 91, G-F-W 52

Tartan Tournament

Consolation Semifinal

Bloomington Kennedy 74, Spring Lake Park 56

Columbia Heights 82, Bemidji 73

Semifinal

Centennial 78, Hayfield 52

Tartan 71, Rogers 64

Thief River Falls Tournament

Consolation Semifinal

Kittson County Central 80, Sacred Heart 49

Warren-Alvarado-Oslo 66, Clearbrook-Gonvick 47

Semifinal

Crookston 62, Northern Freeze 58

Thief River Falls 86, Red Lake 73

Trinity Tournament

Consolation Semifinal

St. Agnes 64, FAIR School 41

Semifinal

Brooklyn Center 72, Simley 68

St. Paul Humboldt 66, Bethlehem Academy 60

Wabasha-Kellogg Tournament

First Round

Alma/Pepin, Wis. 81, Houston 39

Wabasha-Kellogg 65, Schaeffer Academy 51

Windom Area Tournament

First Round

Windom 69, Fulda 48

Worthington Tournament

Consolation

Sibley East 85, Mankato West 72

Championship

Worthington 79, Perham 70, 2OT

Minnesota girls

Results Friday

Fergus Falls 70, Mountain Iron-Buhl 63

Half: FF 36, MIB 37

MIB: Mason 21, Bussetta 13, L. Ostman 7, Knuti 6, Overbye 6, K. Ostman 4, McCullough 6.

FF: Strand 17, Rasmusson 16, Traiser 12, Swenson 9, Smith 9, Monke 7.

Pelican Rapids 44 Underwood 37

Half: PR 25, U 18

U: Thorson 3, Biegler 3, Masloski 17, Holen 2, Thormodson 12

PR: Pfeifle 2, Mac. Korf 11, Mad. Korf 11, Haiby 6, Haugrud 7, Weinrich 5, Huseby 2

Other scores

Byron 60, Blooming Prairie 56

Goodhue 53, Minneota 51

Hancock 65, West Central 40

Holy Family Catholic 64, Mayer Lutheran 57

Lac qui Parle Valley 44, Clinton-Graceville-Beardsley 30

Lakeville North 74, Northfield 45

Long Prairie-Grey Eagle 53, Minnewaska 51

Renville County West 40, Lincoln HI 30

Sleepy Eye 51, Russell-Tyler-Ruthton 44

Aitkin Tournament

Consolation

Mesabi East 59, Milaca 48

Championship

Aitkin 56, McGregor 45

Albert Lea Tournament

Championship

Austin 64, Albert Lea 57

Alexandria Tournament

First Round

Moorhead 65, Robbinsdale Armstrong 62, OT

Park Center 64, Alexandria 42

Annandale Tournament

First Round

Annandale 59, Eden Valley-Watkins 52

Chatfield 56, Crookston 50

Bethlehem Academy Tournament

Consolation

Henry Sibley 64, Cannon Falls 51

Championship

Bethlehem Academy 62, Kenyon-Wanamingo 53

Cloquet Tournament

Cloquet 54, Browerville 45

North Branch 53, Bloomington Jefferson 49

Ely Tournament

Consolation

Ely 79, Silver Bay 26

Championship

North Woods 54, Northeast Range 40

Fergus Falls Tournament

Championship

Fergus Falls 70, Mountain Iron-Buhl 63

Fridley Tournament

Minneapolis Roosevelt 67, Fridley 52

Minneapolis Southwest 68, New Life Academy 46

Hill-Murray Tournament

Consolation Semifinal

Cretin-Derham Hall 52, Totino-Grace 44

Hill-Murray 61, Mounds View 50

Semifinal

Centennial 69, Stillwater 36

Centennial 69, Stillwater 36

Wayzata 67, Robbinsdale Cooper 58

Hillsboro Shootout

Norman County West 49, Richland, N.D. 27

Holiday Classic

DeLaSalle 58, Colfax, Wis. 33

Hopkins Tournament

Eden Prairie 67, Osseo 56

Hopkins 74, Prior Lake 39

Minnetonka 53, St. Paul Central 46

Minnetonka Christian 53, St. Paul Central 46

Irondale Tournament

Consolation

Blake 63, FAIR School 10

Championship

St. Paul Humboldt 62, Irondale 58

Janesville-Waldorf-Pemberton Tournament

Championship

Alden-Conger 68, Janesville-Waldorf-Pemberton 58

Lewiston-Altura Tournament

Mabel-Canton 51, Lanesboro 41

Red Wing 53, Kasson-Mantorville 52

Little Falls Tournament

First Round

Albany 62, St. Cloud Apollo 43

Thief River Falls 66, Little Falls 28

Monticello Tournament

Consolation Semifinal

Farmington 48, Princeton 32

Semifinal

Staples-Motley 71, Orono 37

Mounds Park Academy Tournament

Consolation

Community of Peace 59, Cristo Rey Jesuit 19

New London Spicer Tournament

First Round

Minnehaha Academy 67, Willmar 40

New London-Spicer 52, Heritage Christian Academy 17

Norwood-Young America Tournament

First Round

Norwood-Young America 67, Nevis 43

Ogilvie Tournament

Consolation

West Lutheran 76, North Lakes Academy 19

Championship

Zimmerman 61, Ogilvie 30

Pelican Rapids Tournament

Bracket 1

Third Place

Warroad 61, Norman County East 45

Championship

Pelican Rapids 44, Underwood 37

Bracket 2

Third Place

Rothsay 33, Battle Lake 28

Championship

Lester Prairie/Holy Trinity 59, Park Rapids 39

Pierz Holiday Tournament

Consolation

St. Cloud Cathedral 47, Crosby-Ironton 41

Championship

Sauk Centre 72, Pierz 56

Proctor Tournament

Consolation

Carlton 43, Deer River 39

Championship

South Ridge 54, Proctor 32

Randolph Tournament

Consolation

Triton 55, Randolph 53

Championship

Cromwell 59, Grand Meadow 52

Richfield Tournament

Championship

Bloomington Kennedy 88, Richfield 53

Rochester Rotary Tournament

Consolation Semifinal

Rochester John Marshall 57, Rochester Century 54

Rochester Lourdes 45, White Bear Lake 43

Semifinal

Apple Valley 45, Chaska 44

Providence Academy 45, Rochester Mayo 22

Rogers Tournament

Third Place

Rogers 59, St. Francis 52

Roseville Tournament

Consolation Semifinal

Andover 81, Minneapolis North 41

Simley Tournament

Faribault 49, Breck 46

Consolation Semifinal

Holy Angels 78, St. Croix Lutheran 62

Semifinal

Simley 73, St. Paul Johnson 53

St. Paul Como Park 59, Pine Island 57, 2OT

South St. Paul Tournament

Consolation

Concordia Academy-Roseville 37, South St. Paul 35

Championship

Chisago Lakes 71, Prescott, Wis. 41

St. Agnes Tournament

First Round

St. Agnes 56, Minneapolis Edison 46

St. Paul Harding 46, Brooklyn Center 27

St. Charles Tournament

Minneapolis Washburn 59, Zumbrota-Mazeppa 50

St. Clair Tournament

Consolation Semifinal

Minnesota Valley Lutheran 56, Canby 52

Tri-City United 43, Maple River 31

Semifinal

United South Central 60, Jackson County Central 44

St. Cloud Tech Tournament

Braham 79, Sioux Falls Roosevelt, S.D. 76

St. Cloud Tech 79, Sioux Falls Roosevelt, S.D. 76

St. James Tournament

Consolation

Worthington 65, St. James Area 42

ChampionshipRockford 68, Springfield 49

St. Michael-Albertville Tournament

Consolation

Maple Grove 69, Mahtomedi 35

Championship

Edina 48, St. Michael-Albertville 46

St. Olaf Tournament

Eagan 65, Stewartville 39

St. Peter Tournament

First Round

Bemidji 55, St. Peter 54

New Richland-H-E-G 71, Hutchinson 47

Upsala Tournament

Consolation

Bertha-Hewitt 64, St. John’s Prep 21

Foley 61, Melrose 45

Championship

Maple Lake 58, Holdingford 54

Upsala 68, Henning 36

Wabasha-Kellogg Tournament

First Round

Alma/Pepin, Wis. 87, Houston 47

Wabasha-Kellogg 58, Schaeffer Academy 50

Walker-Hackensack-Akeley Tournament

Consolation Semifinal

Red Lake Falls 65, Sebeka 52

Semifinal

Frazee 63, Wadena-Deer Creek 60

Webster Tournament

Hinckley-Finlayson 49, Webster, Wis. 47, OT

Pine City 53, Grantsburg, Wis. 29

Windom Area Tournament

First Round

Fulda 51, Blue Earth 40

Windom 70, Martin Luther 67

North Dakota boys

Results Friday

Oakes 43, Leola-Frederick 39

Oakes 8 16 31 43

LF 14 22 34 39

O: Meehl 13, Quandt 13, E. Zetocha 8, Meier 3, C. Zetocha 2, Bartholomew 2, Tyre 2

LF: Sumption 15, Weisser 10, Podoll 6, Hoffman 4, Campbell 4

Dakota Holiday Tournament

Edgeley-Klum-Montpelier 56

Ellendale 54

EKM 20 34 49 56

E 4 21 37 54

EKM: Hanson 17, Greer 13, Entzi 10, Nitschke 9, Berg 2, Madke 2, Harr 2, Miller 1

E: White 19, Johnston 18, Hofer 12, Dathe 3, Chase Durheim, Wang 1

Four Winds Shootout

Four Winds 79, Dunseith 47

D 5 22 32 47

FW 26 40 56 79

D: Bercier 4, Poitra 8, J. Davis 2, D. Davis 3, Nadeau 2, Bruce 11, Azure 17

FW: Delorme 18, Redfox 2, Littlewind 2, Longie 16, Hill 4, Smith 15, LaRock 6, McKay 9, Gourd 2, Cavanaugh 5

Turtle Mountain 71, Warwick 54

W 17 23 42 54

TM 15 39 60 71

W: Lawrence 3, Guy 1, Baker 4, Jackson

16, Redroad 8, Brownshield 16, Owlboy 2

TM: Monette 9, Blue 4, Deeozeau 12, Keplin

15, Day 8, Allery 2, Davis 7, Martin 9,

Charrete 5

Hillsboro-Central Valley Holiday

Tournament

Midway-Minto 61, Langdon 35

MM 20 34 48 61

L 11 24 31 35

MM: Schawilec 11, Vaudrin 9, Trwin 9, Stoltman 6, Helmoski 4, Wysoda 2, Mondry 7, Schmitz 13.

L: Pritchard 5, Pengilly 2, Agnes 22, Mcguarran 4, Mikkelsen 4.

New Rockford 47, May-Port-CG 44

NR 10 28 33 47

MPCG 12 20 32 44

NR: Gilliss 8, Edmunson 8, Scheffer 1, Lommen 15, Swenson 4, Laerie 11.

MPCG: Harvestad 12, Bradner 10, Nygaard 4, Ust 3, Enger 9, Baldwin 6.

Northern Cass Holiday Tournament

At Hunter

Northern Cass 62,

Badger-Greenbush-Middle River (Minn.) 43

BGMR 12 25 33 43

NC 10 24 43 62

BGMR: Creviston 5, J. Rhen 2, Berger 1, A. Rhen 9, Rodrigus 15, Dostal 2, Bentow 9.

NC: T. Kyllo 24, Co. Springer 11, Ca. Springer 3, Ward 2, Johnson 3, Dickson 13, Quittschreiber 1, C. Kyllo 5.

Other scores

Beulah 63, Minot Bishop Ryan 53

Bismarck St. Mary’s 84, Fargo Shanley 68

Center-Stanton 57, Glen Ullin-Hebron 44

Fargo Oak Grove Lutheran 86, Lisbon 50

Minot 76, Grand Forks Central 44

Surrey 62, Garrison 58

Valley City 81, Jamestown 51

West Fargo 76, Fargo North 44

Ellendale Holiday Tournament

Edgeley-Kulm-Montpelier 56, Ellendale 54

Oakes 43, Leola/Frederick, S.D. 39

Energy Classic Holiday Tournament

Semifinal

Davis, Utah 76, Bismarck Century 51

Energy Classic, Gillette Wyo. Tournament

Lincoln, Ore. 51, Bismarck High 45

Four Winds Shootout

Four Winds/Minnewaukan 79, Dunseith 47

Turtle Mountain JV 71, Warwick 54

Hillsboro Shoot Out

Midway-Minto 61, Langdon 35

New Rockford-Sheyenne 47, May Port CG 44

Richland 52, Hillsboro/Central Valley 34

Mandan Holiday Tournament

Consolation

Bottineau 59, Wilton-Wing 46

Flasher 63, Hettinger/Scranton 56, 2OT

Semifinal

Shiloh Christian 70, Grant County 63

Turtle Lake-Mercer 57, New Salem 34

Northern Cass Holiday Tournament

Dilworth-Glyndon-Felton, Minn. 62, South Border 60

Northern Cass 62, Badger-Greenbush-Middle River, Minn. 43

St. Cloud Cathedral Tournament

Consolation Semifinal

Braham, Minn. 53, Mandan 48

North Dakota girls

Results Friday

Harvey-Wells County 51, Rugby 46

R 14 22 37 46

HWC 14 28 43 51

R: Deckert 8, Hovland 2, Volk 6, Heidlebaugh 14, Johnson 12, Wangerin 4

HWC: Fike 16, Fornshell 7, Bruer 3, Weinmann 11, Koropatnicki 14

Valley City 60 Jamestown 58

Half: VC 27, J 18

J: Orr 7, Horgan 4, Dewald 17, Jystad 3, Mullowney 15, Peterson 10, Buchanan 2

VC: McDaniel 11, Olson 6, Denholm 18, Da. Diegel 11, Di. Diegel 5, Starr 2, Taylor 7

Oak Grove 64, Lisbon 41

OG 15 34 51 64

L 11 20 29 41

OG: Holt 12, Osmundson 14, Cain 10, Bokinskie 5, Kelley 14, Sharpe 4, Muir 3, Lindsey 2

L: Opp 2, Rasmusson 5, Ercink 2, Nielsen 5, Ripplinger 15, Deibert 10, Olson 2

Dakota Holiday Tournament

At Ellendale

Ellendale 60

Edgeley-Kulm-Montpelier 24

E 14 30 47 60

EKM 4 8 16 24

E: Fuller 21, Mertz 10, Rall 10, Herman 9, Hofer 3, Bommersbach 3, Wedell 2, Stoppleworth 2

EKM: H. Anderson 8, White 4, Anderson 4, Berg 2, Long 2, Feist 2, Susa 2

Oakes 49, Leola-Frederick 23

O 15 22 39 49

L F 2 5 13 23

O: Quandt 6, Breitbach 9, Gelinski 2, Knutson 4, Hansen 12, Vculek 4, Warren 12

LF: Kindelspire 2, Daniels 2, Walworth 2, Hinz 2, Ellwein 2, Heilman 4, El. Grabowska 5, Em. Grabowska 4

Four Winds Shootout

Turtle Mountain 49,

Lamoure-Litchville-Marion 46

LLM 10 21 29 46

TM 12 20 35 49

LLM: Piehl 11, Carlson 6, Ulmer 13, Alber 10, Witt 3

TM: G. Davis 7, Beston 2, M. Keplin 4, McCloud 2, Fox 8, K. Keplin 10, DeCoteau 2, L. Keplin 4, A. Davis 10

Standing Rock 83, Four Winds 49

SR 11 33 55 83

FW 9 22 34 49

SR: Norris 5, Lawrence 5, Fourswords 36, Hodgkiss 2, Sandland 15, Gates 14, Ironshield 2, Long 2, Harrison 2

FW: Cloud 10, Santos 2, Littleghost 10, Demarce 2, Yankton 6, Santos 5, Black 4, Ami 10

Other scores

Bowman County 54, Hazen 45

Fargo Oak Grove Lutheran 64, Lisbon 41

Fargo Shanley 65, Bismarck St. Mary’s 39

Grafton 71, Carrington 64

Grand Forks Red River 68, Minot 48

Harvey-Wells County 51, Rugby 46

Minot Bishop Ryan 79, Beulah 19

New Town 71, Dickinson Trinity 49

Valley City 60, Jamestown 59

West Fargo 64, Fargo North 48

Ellendale Holiday Tournament

Ellendale 60, Edgeley-Kulm-Montpelier 24

Oakes 49, Leola/Frederick, S.D. 23

Energy Classic Holiday Tournament

Semifinal

Campbell County, Wyo. 56, Mandan 45

Four Winds Shoot-Out

Standing Rock 83, Four Winds-Warwick-Minnewauken 49

Turtle Mountain JV 49, LaMoure-Litchville-Marion 46

Hillsboro Shootout

Cavalier 39, Hatton-Northwood 35

Langdon 61, May Port CG 50

Norman County West, Minn. 49, Richland 27

Northern Cass 55, Midway-Minto 39

NSU Tournament

Ipswich, S.D. 44, South Border 38

HOCKEY

D

Minnesota boys

Results Friday

Farmington 3, Red Wing 3, OT (tie)

Waconia 5, LSHSPTCUC Bulldogs 3

Duluth Tournament

Consolation Semifinal

Buffalo 1, Bemidji 0

St. Louis Park 7, Detroit Lakes/Perham 1

Semifinal

Cloquet/Esko/Carlton 5, Owatonna 1

Duluth Denfeld 4, Rosemount 1

Eveleth-Gilbert Tournament

Second Round

Kittson County Central 4, Red Lake Falls 1

Mora/Hinckley-Finlayson 5, Eveleth-Gilbert Area 2

Grand Forks Tournament

Consolation Semifinal

Bismarck High, N.D. 3, Shakopee 0

Brainerd/Pillager 3, Bismarck Century, N.D. 2, OT

Semifinal

East Grand Forks 4, Grand Forks Central, N.D. 3, OT

Granite City Classic

Third Round

St. Cloud Cathedral 6, Sauk Rapids-Rice 0

St. Cloud Tech 4, St. Cloud Apollo 3

Hilltopper Holiday Classic

Consolation Semifinal

Edgewood, Wis. 7, Proctor 1

Mankato West 9, Delano Tigers 4

Semifinal

Duluth Marshall 9, Appleton United, Wis. 0

Little Falls Tournament

Second Round

Little Falls 6, Willmar 1

Mound-Westonka/Watertown-Mayer 6, Hutchinson 0

Minnehaha Academy Tournament

Championship

Faribault/Bethlehem Academy 7, Minnehaha Saints 1

North Shore Tournament

Second Round

Bagley/Fosston/Clearbrook-Gonvick 8, Ely/Northeast Range 4

Legacy Christian/PACT Charter 5, North Shore 0

Robbinsdale Cooper 10, Moose Lake Area 0

Perpich Shootout

Second Round

Hibbing/Chisholm 4, Mahtomedi 3

St. Francis 3, Grand Rapids 2

White Bear Lake 9, Virginia/Mountain Iron-Buhl 0

River Lakes Tournament

Seventh Place

Mankato East/Loyola 4, Fairmont Area 3, OT

Fifth Place

Oahe Capitals, S.D. 10, Morris Benson Area Storm 7

Third Place

River Lakes 4, Henry Sibley 1

Championship

Sartell 6, Princeton 5, OT

Rochester Kiwanis Tournament

Class 2A

Semifinal

Eastview 4, Park (Cottage Grove) 0

Rochester Mayo 4, Eau Claire Memorial, Wis. 3, OT

Consolation Semifinal

Fargo South, N.D. 5, Rochester John Marshall 3

Rochester Century 2, New Richmond, Wis. 1

Class 1A

Semifinal

Verona Area, Wis. 5, New Ulm Eagles 1

Consolation Semifinal

Rochester Lourdes 1, Ashwaubenon, Wis. 0

WSFLG Blizzard, Wis. 5, Dodge County 3

Roseau Tournament

Consolation Semifinal

Hopkins 9, Mandan, N.D. 0

Minot, N.D. 4, Lake of the Woods 1

Semifinal

Coon Rapids 5, Chisago Lakes 4, OT

Roseau 3, Alexandria 2

Schwan Cup (Bronze Division)

Seventh Place

Blake 4, St. Paul Academy/Mounds Park 0

Fifth Place

Forest Lake 4, Rogers 1

Third Place

Cretin-Derham Hall 4, Champlin Park 3, OT

Championship

Mounds View 6, Orono 1

Schwan Cup (Gold Division)

Seventh Place

Edina 3, Blaine 2, OT

Fifth Place

Duluth East 4, Minnetonka 1

Third Place

Burnsville 5, Breck 4, OT

Championship

Hill-Murray 4, St. Thomas Academy 3, OT

Schwan Cup (Open)

Seventh Place

Luverne 8, Winona Winhawks 1

Fifth Place

Hudson, Wis. 4, Marshall/Minneota/-M-B 1

Third Place

Minneapolis 3, Bloomington Kennedy 1

Somerset, Wis. 4, Spring Lake Park 2

Schwan Cup (Silver Division)

Seventh Place

Holy Angels 5, Apple Valley 3

Fifth Place

Stillwater 4, Roseville 3

Third Place

Centennial 4, Andover 1

Championship

Prior Lake 3, Lakeville South 0

Simley Tournament

Second Round

Cambridge-Isanti 2, D.C. Everest, Wis. 1

Simley 3, Albert Lea 2, OT

South St. Paul Tournament (Premier Tournament)

Seventh Place

South St. Paul 2, Anoka 1

Fifth Place

Woodbury 5, North St. Paul 4

Third Place

Hastings 2, New Prague 1, OT

Championship

Eagan 6, Hermantown 5, OT

Spooner Tournament

Consolation Semifinal

La Crosse, Wis. 4, Breckenridge-Wahpaton Blades 2

St. Louis Park Tournament

Consolation Semifinal

Bloomington Jefferson 3, Eden Prairie 2

Maple Grove 5, Lakeville North 2

Semifinal

Benilde-St. Margaret’s 5, Elk River/Zimmerman 3

Wayzata 4, Moorhead 3

Thief River Falls Tournament

Second Round

Crookston 5, Irondale/Saint Anthony Village 2

Fargo North, N.D. 5, St. Michael-Albertville 1

Thief River Falls/Goodridge/W-A-O 3, Chanhassen 0

Wadena-Deer Creek Tournament

Third Place

Pine City/Rush City 5, North Branch 4, OT

Championship

St. Paul Como Park 8, Wadena-Deer Creek Wolverines 1

Warroad Tournament

Second Round

International Falls 4, Grafton-Park River, N.D. 1

Warroad 3, Osseo 1

Waseca Tournament

Second Round

Achiever NE Academy 6, Waseca Blue Jays 1

Minnesota girls

Results Friday

Prior Lake 3, Breck 1

Roseau 7, St. Paul United 0

Austin Tournament

Consolation Semifinal

Minneapolis 4, Spring Lake Park/St. Anthony 3

Semifinal

New Prague 6, Austin/Austin Pacelli 1

Tartan 4, Northfield 1

Burnsville Tournament

Third Place

Burnsville 7, Owatonna 1

Centennial Tournament

Consolation Semifinal

Centennial 4, North St. Paul 1

Moorhead 10, Chisago Lakes 3

Semifinal

Mounds View 4, Wayzata 2

Crookston Tournament

Crookston 7, Fargo South, N.D. 4

East Grand Forks 7, Minot, N.D. 2

Park Rapids Area 6, Mandan, N.D. 0

Eden Prairie Tournament

Consolation Semifinal

Cloquet/Esko/Carlton 3, Eagan 2

Cretin-Derham Hall 3, Chaska/Chanhassen Storm Hawks 2

Semifinal

Eden Prairie 2, Anoka 1

Minnetonka 2, Benilde-St. Margaret’s 1

Edina Tournament

Consolation Semifinal

Coon Rapids 3, Duluth Northern Stars 2

Irondale 3, Stillwater 2

Semifinal

Edina 2, Lakeville South 0

Hopkins 5, Grand Rapids/Greenway 1

Farmington Tournament

Consolation Semifinal

Apple Valley 1, Farmington 0

Semifinal

Eastview 2, Hastings 1

Robbinsdale Armstrong/Cooper Tournament

Consolation Semifinal

Totino-Grace 2, Rogers 0

Semifinal

Champlin Park 3, Buffalo 1

Red Wing 3, Robbinsdale Armstrong/Cooper 2

Sartell Tournament

Consolation

St. Cloud Ice Breakers 4, New Ulm Eagles 3

Schwan Cup (Blue Division)

Second Round

Bismarck High, N.D. 3, Rochester Mayo 2

Orono 6, Henry Sibley 3

Schwan Cup (Green Division)

Consolation Semifinal

Fairmont Area 5, Marshall Tigers 3

Watertown, S.D. 6, Worthington/Fulda 3

Semifinal

International Falls 4, Minnehaha Saints 0

Northern Lakes 3, St. Francis/North Branch 2

Schwan Cup (Red Division)

Second Round

Holy Family Catholic/Waconia 3, Hudson, Wis. 1

Schwan Cup (White Division)

Second Round

Brookings, S.D. 5, Eveleth-Gilbert Area 4, OT

Moose Lake Area 6, LPGE/WDC 0

North Metro 5, Luverne Cardinals 3

Waseca Tournament

Consolation

Faribault/Bethlehem Academy 9, Windom Area 0

Championship

Waseca Blue Jays 2, St. Louis Park 1, OT

North Dakota boys

Results Friday

Devils Lake-Cando 4, Jamestown 2

Grand Forks Tournament

Consolation Semifinal

Bismarck High 3, Shakopee, Minn. 0

Brainerd/Pillager, Minn. 3, Bismarck Century 2, OT

Semifinal

East Grand Forks, Minn. 4, Grand Forks Central 3, OT

Grand Forks Red River 4, Fargo Davies 1

Rochester Kiwanis Tournament

Class 2A

Consolation Semifinal

Fargo South 5, Rochester John Marshall, Minn. 3

Roseau Tournament

Consolation Semifinal

Hopkins, Minn. 9, Mandan 0

Minot 4, Lake of the Woods, Minn. 1

Thief River Falls Tournament

Second Round

Fargo North 5, St. Michael-Albertville, Minn. 1

Warroad Tournament

Second Round

International Falls, Minn. 4, Grafton-Park River 11

North Dakota girls

Results Friday

Crookston Tournament

Crookston, Minn. 7, Fargo South 4

East Grand Forks, Minn. 7, Minot 2

Jamestown 5, Grand Forks Knightriders 3

Park Rapids Area, Minn. 6, Mandan 0

Schwan Cup (Blue Division)

Second Round

Bismarck High 3, Rochester Mayo, Minn. 2

WRESTLING

D

Minnesota

Results Friday

Rochester (The Clash National Duals) Tournament

Bracket A

First Round

Blue Springs, Mo. 45, Port Washington, Wis. 30

Collins Hill, Ga. 42, Lake Stevens, Wash. 33

Oak Park River Forest, Ill. 49, Rochester Mayo 15

St. Michael-Albertville 62, Kimball 6

Second Round

Lake Stevens, Wash. 45, Kimball 22

Oak Park River Forest, Ill. 58, Blue Springs, Mo. 14

Port Washington, Wis. 39, Rochester Mayo 31

St. Michael-Albertville 58, Collins Hill, Ga. 9

Third Round

Blue Springs, Mo. 42, Collins Hill, Ga. 33

Lake Stevens, Wash. 56, Port Washington, Wis. 13

Rochester Mayo 36, Kimball 33

St. Michael-Albertville 28, Oak Park River Forest, Ill. 26

Bracket B

First Round

Brandon, Fla. 75, Burnsville 0

Jefferson, Ga. 31, Prior Lake 29

Marist, Ill. 47, Rapid City Central, S.D. 12

Simley 44, Thompson, Ala. 25

Second Round

Brandon, Fla. 59, Jefferson, Ga. 3

Marist, Ill. 45, Simley 16

Prior Lake 57, Burnsville 16

Rapid City Central, S.D. 40, Thompson, Ala. 28

Third Round

Brandon, Fla. 44, Marist, Ill. 12

Prior Lake 51, Rapid City Central, S.D. 22

Simley 35, Jefferson, Ga. 34

Thompson, Ala. 49, Burnsville 22

Bracket C

First Round

Apple Valley 58, Arrowhead, Wis. 13

Bound Brook, N.J. 41, Pierre, S.D. 27

Kearney, Mo. 45, Hastings 22

Montini, Ill. 58, Zumbrota-Mazeppa 10

Second Round

Apple Valley 30, Bound Brook, N.J. 27

Arrowhead, Wis. 45, Pierre, S.D. 29

Hastings 34, Zumbrota-Mazeppa 25

Montini, Ill. 43, Kearney, Mo. 18

Third Round

Bound Brook, N.J. 38, Kearney, Mo. 21

Hastings 36, Arrowhead, Wis. 33

Montini, Ill. 43, Apple Valley 14

Pierre, S.D. 38, Zumbrota-Mazeppa 27

Bracket D

First Round

Carl Sandburg, Ill. 57, Forest Lake 12

Kasson-Mantorville 50, Corona Del Sol, Ariz. 6

Pope, Ga. 33, Green Valley, Nev. 30

Vacaville, Calif. 44, Owatonna 18

Second Round

Carl Sandburg, Ill. 42, Pope, Ga. 12

Green Valley, Nev. 50, Forest Lake 21

Kasson-Mantorville 37, Vacaville, Calif. 29

Owatonna 36, Corona Del Sol, Ariz. 30

Third Round

Carl Sandburg, Ill. 38, Kasson-Mantorville 19

Corona Del Sol, Ariz. 41, Forest Lake 28

Green Valley, Nev. 31, Owatonna 30

Pope, Ga. 33, Vacaville, Calif. 30

Rumble on the Red Tournament

Jackson County Cetral, 121 points

West Fargo, N.D., 118.5

Albert Lea, 113.5

Cambridge-Isanti, 108.5

New Prague, 95.5

Foley, 86.5

Omaha Skutt, Neb., 85.5

Coon Rapids, 81.5

Cleveland, 79

Frazee, 77

Lakeville North, 75

Moorhead, 74

South Border, 71.5

Anoka, 71

Benilde-St. Margaret’s, 70

Scott West, 68

Woodbury, 66.5

Rosemount, 64.5

Minneota, 64

White Bear Lake, 64

Farmington, 62

Totino-Grace, 61

Spearfish, S.D., 60.5

Thief River Falls/Goodridge, 58.5

Carrington, N.D., 57

Chaska/Chanhassen, 56

Tri-Valley, S.D., 56

Kenyon-Wanamingo, 52.5

Eden Prairie, 52

Minot, N.D., 50

Lisbon, N.D., 48.5

New London-Spicer, 46

Faribault/Bethlehem Academy, 46

Eagan, 45

St. Cloud Apollo, 44

Rapid City Stevens, S.D., 44

Fargo Davies, N.D., 43

Canton, S.D., 43

Fairmont/Martin County West, 43

Adrian, 42

Fargo North, N.D., 42

Grand Forks Red River, N.D., 39

Central Cass, N.D., 38

Wayzata, 37

Royalton/Upsala, 34.5

Byron, 34

Becker, 33

Osseo, 32

Madelia/Truman, 31

Valley City, N.D., 28

East Ridge, 28

Delano, 27

Trinity, 26.5

Fargo South, N.D., 26.5

Windom/Mountain Lake Area, 25

Andover, 25

Elk River, 23

Stewartville, 23

Fertile-Beltrami, 22

St. Cloud Tech, 21

Hillsboro, N.D., 20

Wahpeton, N.D., 13

Albany, 12.5

Dilworth-Glyndon-Felton, 12

Sisseton, S.D., 9

Turtle Mountain, N.D., 0