« Continue Browsing

e-mail article Print     e-mail article E-mail

Published December 23 2012

Scoreboard

Football

D

Professional

Standings and schedule

NFL

AMERICAN CONFERENCE

East

W L T Pct PF PA

y-New England 10 4 0 .714 506 315

N.Y. Jets 6 8 0 .429 255 320

Miami 6 8 0 .429 264 279

Buffalo 5 9 0 .357 306 402

South

W L T Pct PF PA

y-Houston 12 2 0 .857 394 280

Indianapolis 9 5 0 .643 309 358

Tennessee 5 9 0 .357 285 396

Jacksonville 2 12 0 .143 219 383

North

W L T Pct PF PA

x-Baltimore 9 5 0 .643 348 307

Cincinnati 8 6 0 .571 355 293

Pittsburgh 7 7 0 .500 302 291

Cleveland 5 9 0 .357 280 310

West

W L T Pct PF PA

y-Denver 11 3 0 .786 409 274

San Diego 5 9 0 .357 299 312

Oakland 4 10 0 .286 263 402

Kansas City 2 12 0 .143 195 367

NATIONAL CONFERENCE

East

W L T Pct PF PA

Washington 8 6 0 .571 381 350

Dallas 8 6 0 .571 327 338

N.Y. Giants 8 6 0 .571 373 304

Philadelphia 4 10 0 .286 253 375

South

W L T Pct PF PA

y-Atlanta 13 2 0 .867 402 277

New Orleans 6 8 0 .429 389 379

Tampa Bay 6 8 0 .429 354 349

Carolina 5 9 0 .357 296 319

North

W L T Pct PF PA

y-Green Bay 10 4 0 .714 344 292

Minnesota 8 6 0 .571 319 308

Chicago 8 6 0 .571 321 240

Detroit 4 11 0 .267 348 411

West

W L T Pct PF PA

x-San Francisco 10 3 1 .750 357 218

Seattle 9 5 0 .643 350 219

St. Louis 6 7 1 .464 258 315

Arizona 5 9 0 .357 224 302

x-clinched playoff spot

y-clinched division

Saturday

Atlanta 31, Detroit 18

Today

Tennessee at Green Bay, noon.

Indianapolis at Kansas City, noon.

New Orleans at Dallas, noon.

Minnesota at Houston, noon.

Oakland at Carolina, noon.

Buffalo at Miami, noon.

Cincinnati at Pittsburgh, noon.

New England at Jacksonville, noon.

Washington at Philadelphia, noon.

St. Louis at Tampa Bay, noon.

San Diego at N.Y. Jets, noon.

Cleveland at Denver, 3:05 p.m.

Chicago at Arizona, 3:25 p.m.

N.Y. Giants at Baltimore, 3:25 p.m.

San Francisco at Seattle, 7:20 p.m.

College

Playoffs

Football Championship Subdivision

Championship

Saturday, Jan. 5

At FC Dallas Stadium

Frisco, Texas

North Dakota State (13-1) vs. Sam Houston State (11-3), noon

Bowl schedule

Friday

Beef ‘O’ Brady’s Bowl

At St. Petersburg, Fla.

UCF 38, Ball State 17

Saturday, Dec. 22

New Orleans Bowl

Louisiana-Lafayette 43, East Carolina 34

MAACO Bowl

Las Vegas

Boise State 28, Washington 26

Monday

Hawaii Bowl

At Honolulu

SMU (6-6) vs. Fresno State (9-3), 7 p.m. (ESPN)

Basketball

D

Professional

Standings and schedule

NBA

WESTERN CONFERENCE

Northwest Division

W L Pct GB

Oklahoma City 21 5 .808 —

Minnesota 13 11 .542 7

Denver 15 13 .536 7

Portland 13 12 .520 7½

Utah 14 14 .500 8

Southwest Division

Memphis 18 7 .720 ½

San Antonio 20 8 .714 —

Houston 14 12 .538 5

Dallas 12 15 .444 7½

New Orleans 5 22 .185 14½

Pacific Division

L.A. Clippers 20 6 .769 —

Golden State 18 9 .667 2½

L.A. Lakers 12 14 .462 8

Phoenix 11 16 .407 9½

Sacramento 8 18 .308 12

EASTERN CONFERENCE

Atlantic Division

New York 19 7 .731 —

Brooklyn 13 12 .520 5½

Boston 13 13 .500 6

Philadelphia 13 14 .481 6½

Toronto 9 19 .321 11

Southeast Division

Miami 18 6 .750 —

Atlanta 16 9 .640 2½

Orlando 12 14 .462 7

Charlotte 7 20 .259 12½

Washington 3 22 .120 15½

Central Division

Chicago 15 11 .577 —

Indiana 16 12 .571 —

Milwaukee 14 12 .538 1

Detroit 9 21 .300 8

Cleveland 6 23 .207 10½

Saturday

Atlanta 92, Chicago 75

Detroit 96, Washington 87

Miami 105, Utah 89

Houston 121, Memphis 96

Indiana 81, New Orleans 75

Cleveland 94, Milwaukee 82

Denver 110, Charlotte 88

Portland 96, Phoenix 93

L.A. Lakers at Golden State, late

Today

Philadelphia at Brooklyn, 2 p.m.

Minnesota at New York, 4 p.m.

Utah at Orlando, 5 p.m.

Dallas at San Antonio, 6 p.m.

L.A. Clippers at Phoenix, 7 p.m.

Portland at Sacramento, 8 p.m.

College men

Schedule

Big Ten

Friday

Indiana 88, Florida Atlantic 52

Stanford 70, Northwestern 68

Saturday

Iowa 80, Coppin State 50

Michigan State 67, Texas 56

Kansas 74, Ohio State 66

Missouri 82, Illinois 73

Minnesota 75, Lafayette 50

Nebraska 89, Central Michigan 75

Wisconsin 74, Milwaukee 53

Today

New Hampshire at Penn State

Brown at Northwestern

Friday

Jacksonville at Indiana

Summit League

Friday

Fort Wayne 70, Kennesaw State 47

North Dakota State 69, Morehead State 49

Saturday

Southeast Mo. State 66, Kansas City 65

Oakland 59, Eastern Michigan 57

South Dakota State 70, New Mexico 65

Texas Pan American 80, Omaha 72

Wis.-Green Bay 72, South Dakota 55

Today

IUPUI at Ball State

Thursday, December 27

Fort Wayne at IUPUI

Oakland at Western Illinois

Big Sky

Friday

Denver 72, Southern Utah 47

Colorado 98, Northern Arizona 51

Northern Colorado 75, North Dakota 66

Montana 61, Sacramento State 60

Saturday

Eastern Washington 57, Idaho State 54

Weber State at Portland State, late

Thursday

Northern Arizona at BYU

Friday, December 28

Bowling Green at North Dakota, 7:05 p.m.

NSIC

Saturday, Dec. 29

Viterbo University (Wis.) at MSU Moorhead, 2 p.m.

Ashford University (Iowa) at St. Cloud State

MIAC

Friday

St. Thomas 68, UW Stevens Point 63

Augsburg 73, Pacific Lutheran 65

Friday, Dec. 28

UW Superior at Gustavus

St. Olaf at UW EC Tourney

ND Area

Friday, Dec. 28

Mayville State at Winnipeg Classic in Winnipeg, Man.

Results Saturday

The AP Top 25

3. Syracuse (10-1) lost to Temple 83-79. Next: vs. Alcorn State, Saturday.

4. Arizona (9-0) vs. East Tennessee State. Next: vs. Hawaii or Miami, Sunday.

5. Louisville (11-1) beat Western Kentucky 78-55. Next: vs. Kentucky, Saturday.

7. Ohio State (9-2) lost to No. 9 Kansas 74-66. Next: vs. Chicago State, Saturday.

8. Florida (8-2) lost to Kansas State 67-61. Next: vs. Air Force, Saturday.

9. Kansas (10-1) beat No. 7 Ohio State 74-66. Next: vs. American, Saturday.

10. Illinois (12-1) lost to No. 12 Missouri 82-73. Next: vs. Auburn, Saturday.

11. Cincinnati (12-0) beat Wright State 68-58. Next: vs. No. 16 New Mexico, Thursday.

12. Missouri (10-1) beat No. 10 Illinois 82-73. Next: at UCLA, Friday.

13. Minnesota (12-1) beat Lafayette 75-50. Next: vs. No. 20 Michigan State, Monday, Dec. 31.

15. Georgetown (10-1) beat American 65-49. Next: at Marquette, Saturday, Jan. 5.

16. New Mexico (12-1) lost to South Dakota State 70-65. Next: at No. 11 Cincinnati, Thursday.

18. San Diego State (10-1) beat San Francisco 80-58. Next: vs. Mississippi or Indiana State, Sunday.

19. Butler (9-2) beat Evansville 75-67. Next: at Vanderbilt, Saturday.

20. Michigan State (11-2) beat Texas 67-56. Next: at No. 13 Minnesota, Monday, Dec. 31.

21. UNLV (11-1) beat Canisius 89-74. Next: at No. 23 North Carolina, Saturday.

23. North Carolina (9-3) beat McNeese State 97-63. Next: vs. No. 21 UNLV, Saturday.

24. Oklahoma State (10-1) beat Tennessee Tech 78-42. Next: vs. No. 14 Gonzaga, Monday, Dec. 31.

25. N.C. State (9-2) beat St. Bonaventure 92-73. Next: vs. Western Michigan, Saturday.

College women

Schedule

Big Ten

Friday

Purdue 78, IUPUI 53

Ohio State 73, Southern University 50

Illinois State 69, Illinois 68

Indiana 66, Xavier 55

Minnesota 86, Northern Iowa 43

Thursday

VCU at Ohio State

Friday, December 28

Georgia at Illinois

Saturday, December 29

Niagra at Michigan

Summit League

Friday

Purdue 78, IUPUI 53

Omaha 82, St. Mary (Neb.) 78

South Dakota State 64, Georgetown 58

Oakland 65, Rochester College 34

Western Illinois 92, Bradley 81

New Mexico State 75, Kansas City 50

Friday, December 28

Western Illinois at Oakland

IUPUI at Fort Wayne

Omaha at Kansas City

Big Sky

Saturday

Eastern Washington 61, Idaho State 55

Montana 82, Sacramento State 55

Portland State 74, Weber State 60

Montana State 69, Northern Arizona 52

Northern Colorado 53, North Dakota 41

Saturday, December 29

Warner Pacific at Eastern Washington

MSU-Billings at Montana State

Portland State at Portland

Utah Valley at Southern Utah

North Dakota at Utah, TBA

NSIC

Sunday, Dec. 30

Brandon University at Minot State

Dakota State University at U-Mary

MIAC

Friday, Dec. 28

Bethel at San Antonio Tourney

Saturday, Dec. 29

Nebraska Wesleyan at St. Catherin

Bethel at San Antonio Tourney

ND Area

Friday, Dec. 28

Jamestown College at University of Montana-Western

Valley City at Concordia University-Calif.

Saturday, Dec. 29

Jamestown at Montana Tech of the University of Montana

Valley City at Daemen College

Results Friday

The AP Top 25

1. Stanford (11-0) beat No. 10 Tennessee 73-60. Next: vs. No. 2 UConn, Saturday.

2. UConn (10-0) beat Hartford 102-45. Next: at No. 1 Stanford, Saturday.

4. Duke (10-0) beat Southern Cal 75-60. Next: vs. Monmouth (N.J.), Sunday, Dec. 30.

10. Tennessee (7-3) lost to No. 1 Stanford 73-60. Next: vs. Davidson, Friday.

15. Oklahoma State (8-0) beat Texas-Arlington 90-54. Next: vs. Harvard, Friday.

16. Dayton (12-0) beat Siena 91-53. Next: at Bowling Green, Sunday, Dec. 30.

23. Florida State (10-1) beat UNC Greensboro 93-63. Next: vs. Boston College, Sunday, Dec. 30.

25. Colorado (10-0) beat Utah Valley 81-45. Next: vs. New Mexico, Saturday.

High school boys

Minnesota

Results Saturday

Cretin-Derham Hall 58, St. Thomas Academy 53

Eastview 68, Moorhead 55

Elk River 61, Rogers 54

Marshall 70, Mankato West 50

Mounds View 76, St. Anthony 42

Richfield 94, St. Paul Johnson 92

Southwest Minnesota Christian 69, Unity Christian, Orange City, Iowa 61

St. Paul Academy 72, Duluth Marshall 35

St. Paul Central 78, Hill-Murray 51

Kimball Tournament

Kimball 68, Watertown-Mayer 52

Third Place

Brandon-Evansville 63, Spectrum 45

St. John’s Prep Tournament

Seventh Place

Rush City 59, Onamia 49

Fifth Place

St. John’s Prep 47, Milaca 41, 2OT

Third Place

Maple Lake 60, Carlton 50

Championship

Eden Valley-Watkins 53, Holdingford 51, OT

North Dakota

Results Saturday

Beulah 77, Four Winds/Minnewaukan 60

Hazen 79, Garrison 63

Heart River 68, Center-Stanton 36

Minot 65, Dickinson 52

North Star 59, Rugby 51

Powers Lake 64, Ray 54

Thompson 58, Hatton-Northwood 48

Trenton 82, Solen 53

High school girls

Minnesota

Results Saturday

Edina 60, Minneapolis Washburn 27

Mankato East 69, Marshall 61

Rochester Century 73, St. Paul Highland Park 38

Esko Tournament

Hermantown 50, Warroad 82

Championship

Esko 68, North Woods 59

Mankato Loyola Tournament

Consolation

Lake Crystal-Wellcome Memorial 55, LeSueur-Henderson 34

Championship

Mankato Loyola 52, Waterville-Elysian-Morristown 50

North Dakota

Results Saturday

Beach 74, Hazen 43

Maple Valley 63, Shiloh Christian 62

May Port CG 67, Finley-Sharon/Hope-Page 59

Minot 58, Dickinson 56

Trenton 84, Solen 30

New Salem Almont Invitational Tournament

Grant County 75, New Salem 44

Mandan Soph 48, Kidder County 47

Seventh Place

Glen Ullin-Hebron 39, Center-Stanton 26

Fifth Place

Mott-Regent 55, Flasher 52

CNDC Tournament

Seventh-place game

Drake-Anamoose 44, St. John

DA 7 16 32 44

SJ 8 18 18 32

DA: Lemer 17, Reinowski 5, Handeland 13, Buri 3, Birdsell 2, Volochenko 2, Seehafer 2.

SJ: Bruce 14, Hoover 8, Defender 6, Braunberger 2, Reed 2.

Fifth-place game

Harvey-Wells County 44, Towner-Granville-Upham 34

TGU 16 27 32 34

HWC 15 27 39 44

TGU: McKenna Thompson 7, A. Thompson 2, Latendresse 4, Juarez 3, Schmitt 18.

HWC: Fike 6, Fornshell 14, Bruer 3, Weinmann 4, Schneider 7, Koropatnicki 10.

Third-place game

Rugby 49, New Rockford-Sheyenne 33

R 14 30 37 49

NRS 8 14 29 33

R: Deckert 4, Hovland 9, Volk 3, Heidlebaugh 8, Johnson 6, Lovcik 2, Wangerin 15, Jaeger 2.

NRS: Thompson 4, Weber 11, Grann 2, Ystaas 10, Allmaras 4, Hermanson 2.

Championship

Benson City 63, Rolla 50

R 12 28 37 50

BC 15 27 52 63

R: Munro 6, Vandal 29, Le. Pederson 2, Robert 11, La. Pederson 2

BC: Engh 7, Schwenke 26, Sears 4, Eberle 12, M. Jurgenson 9, A. Jurgenson 6.

Hockey

D

Juniors

Standings and schedule

United States Hockey League

WESTERN CONFERENCE

W L OTL PTS

Sioux Falls 17 8 1 35

Lincoln 15 7 3 33

Fargo 14 8 5 33

Waterloo 16 9 0 32

Omaha 16 12 0 32

Des Moines 14 13 1 29

Tri-City 12 13 2 26

Sioux City 5 15 5 15

EASTERN CONFERENCE

W L OTL PTS

Dubuque 21 4 1 43

Muskegon 17 8 2 36

Green Bay 14 9 3 31

Chicago 11 10 3 25

Cedar Rapids 11 12 3 25

Indiana 11 17 2 24

Youngstown 11 14 0 22

Team USA 6 17 3 15

Saturday

Fargo 6, Tri-City 5 (SO)

Des Moines 6, Lincoln 2

Indiana 4, Green Bay 2

Sioux Falls 7, Cedar Rapids 4

Waterloo 5, Sioux City 4 (OT)

Youngstown 3, Team USA 0

Muskegon 3, Chicago 0

Friday, Dec. 28

Sioux Falls at Fargo, 7:35 p.m.

Waterloo at Sioux City

Cedar Rapids at Des Moines

Chicago at Green Bay

Lincoln at Tri-City

Muskegon at Dubuque

College men

Standings and schedule

WCHA

W L T Pts GF GA

St. Cloud State 9 5 0 18 45 33

North Dakota 7 2 3 17 44 30

Denver 7 4 3 17 44 37

MSU Mankato 8 6 0 16 44 37

Minnesota 6 3 3 15 36 30

Neb.-Omaha 7 4 1 15 41 34

Minn.-Duluth 5 6 3 13 40 40

Colo. College 5 6 1 11 41 43

Bemidji State 4 7 3 11 34 43

Wisconsin 2 5 5 9 23 29

Michigan Tech 3 8 3 9 34 53

AK Anchorage 1 8 3 5 21 38

OVERALL RECORDS: Alaska Anchorage 3-9-4, Bemidji State 5-8-3, Colorado College 8-10-2, Denver 9-6-3, Michigan Tech 4-10-3, Minnesota 11-3-3, Minnesota Duluth 7-8-3, Minnesota State-Mankato 10-6-2, Nebraska-Omaha 11-6-1, North Dakota 10-5-3, St. Cloud State 11-7-0, Wisconsin 4-7-5.

Thursday, Dec. 27

RPI at St. Cloud State

College women

Standings and schedule

WCHA

W L T Pts

Minnesota 14 0 0 42

Ohio State 9 4 1 29

Wisconsin 8 6 2 28

North Dakota 8 6 0 24

Minn.-Duluth 6 7 1 19

MSU-Mankato 4 9 3 16

St. Cloud State 3 11 0 9

Bemidji State 2 11 1 7

OVERALL RECORDS: Bemidji State 3-12-2, Minnesota 19-0-0, Minnesota-Duluth 7-8-1, Minnesota St.-Mankato 6-10-3, North Dakota 11-5-0, Ohio State 12-5-1, St. Cloud State 6-12-1, Wisconsin 10-6-2.

Tuesday, Jan. 1

MSU-Mankato at Lindenwood

High school boys

Minnesota

Results Saturday

Benilde-St. Margaret’s 8, Hibbing/Chisholm 0

Brainerd/Pillager 2, Bemidji 1

Cambridge-Isanti 2, Minneapolis Novas 1

Chaska 4, Richfield 2

Chisago Lakes 4, St. Louis Park 1

Cloquet/Esko/Carlton 7, Forest Lake 1

Devils Lake, N.D. 5, Breckenridge-Wahpaton Blades 0

Edina 4, Eden Prairie 3

Grand Rapids 3, Elk River/Zimmerman 2, OT

Minnetonka 3, Moorhead 3, OT (tie)

High school girls

Minnesota

Results Saturday

Bemidji 6, Brainerd/Little Falls/Pillager 0

Blake 5, Orono 5, OT (tie)

Bloomington Jefferson 2, Champlin Park 1

Cretin-Derham Hall 4, Woodbury 3

Dodge County 5, Rochester Century 1

Duluth Northern Stars 5, Totino-Grace 3

Hill-Murray 2, Lakeville South 2, OT (tie)

Mounds View 2, White Bear Lake 2, OT (tie)

North Wright County 2, Centennial 1

Park (Cottage Grove) 4, Forest Lake 3

Red Wing 4, Breck 1

Roseville 4, Stillwater 1

Willmar 5, Mankato East/Loyola 2

Gymnastics

D

High school

Results Saturday

Brainerd Invitational

Team scores: Melrose 141.85, Austin 141.55, Park Cottage Grove 139.3, Big Lake 139.05, Lakeville North 138.5, Brainerd 132, Lakeville South 131.40, Moorhead 130.75.

Individual results

Vault: 1, Fadness, A, 9.45. 14, Roman, MHD, 8.7.

Bars: 1, Brinkman, M, 9.45. 13, Roman, MHD, 8.30.

Beam: 1, Lemley, LN, 9.25. 2, Seljevold, MHD, 9.20.

Floor: 1, Brinkman, M, 9.35. 12, Seljevold, MHD, 8.95.

All-around: 1, Brinkman, M, 37.1. 13, Clark, MHD, 33.35.