« Continue Browsing

e-mail article Print     e-mail article E-mail

Published November 20 2012

Scoreboard

FOOTBALL

D

Professional

Standings and schedule

AMERICAN CONFERENCE

East

W L T Pct PF PA

New England 7 3 0 .700 358 225

N.Y. Jets 4 6 0 .400 202 241

Buffalo 4 6 0 .400 230 299

Miami 4 6 0 .400 187 205

South

W L T Pct PF PA

Houston 9 1 0 .900 293 180

Indianapolis 6 4 0 .600 210 260

Tennessee 4 6 0 .400 219 311

Jacksonville 1 9 0 .100 164 289

North

W L T Pct PF PA

Baltimore 8 2 0 .800 267 206

Pittsburgh 6 4 0 .600 217 190

Cincinnati 5 5 0 .500 248 237

Cleveland 2 8 0 .200 189 234

West

W L T Pct PF PA

Denver 7 3 0 .700 301 212

San Diego 4 6 0 .400 232 221

Oakland 3 7 0 .300 208 322

Kansas City 1 9 0 .100 152 284

NATIONAL CONFERENCE

East

W L T Pct PF PA

N.Y. Giants 6 4 0 .600 267 216

Dallas 5 5 0 .500 211 224

Washington 4 6 0 .400 257 254

Philadelphia 3 7 0 .300 162 252

South

W L T Pct PF PA

Atlanta 9 1 0 .900 270 193

Tampa Bay 6 4 0 .600 287 230

New Orleans 5 5 0 .500 287 273

Carolina 2 8 0 .200 184 243

North

W L T Pct PF PA

Chicago 7 2 0 .778 242 133

Green Bay 7 3 0 .700 263 207

Minnesota 6 4 0 .600 238 221

Detroit 4 6 0 .400 236 246

West

W L T Pct PF PA

San Francisco 6 2 1 .722 213 127

Seattle 6 4 0 .600 198 161

Arizona 4 6 0 .400 163 196

St. Louis 3 6 1 .350 174 237

Monday

San Francisco 32, Chicago 7

Thursday

Houston at Detroit, 11:30 a.m.

Washington at Dallas, 3:15 p.m.

New England at N.Y. Jets, 7:20 p.m.

Sunday

Denver at Kansas City, noon.

Minnesota at Chicago, noon.

Oakland at Cincinnati, noon.

Pittsburgh at Cleveland, noon.

Buffalo at Indianapolis, noon.

Tennessee at Jacksonville, noon.

Atlanta at Tampa Bay, noon.

Seattle at Miami, noon.

Baltimore at San Diego, 3:05 p.m.

St. Louis at Arizona, 3:25 p.m.

San Francisco at New Orleans, 3:25 p.m.

Green Bay at N.Y. Giants, 7:20 p.m.

Monday, Nov. 26

Carolina at Philadelphia, 7:30 p.m.

College

Standings and schedule

Big Ten

Conf All

Legends

Nebraska 6-1 9-2

Michigan 6-1 8-3

Northwestern 4-3 8-3

Minnesota 2-5 6-5

Iowa 2-5 4-7

Michigan State 2-5 5-6

Leaders

Ohio State 7-0 11-0

Penn State 5-2 7-4

Wisconsin 4-3 7-4

Purdue 2-5 5-6

Indiana 2-5 4-7

Illinois 0-7 2-9

Friday

Nebraska at Iowa

Saturday

Michigan State at Minnesota, 2:30 p.m.

Illinois at Northwestern

Michigan at Ohio State

Wisconsin at Penn State

Indiana at Purdue

End of regular season

Playoffs

Football Championship Subdivision

First round

Saturday

1) Eastern Illinois (7-4) at South Dakota State (8-3), 2 p.m.

2) Coastal Carolina (7-4) at Bethune-Cookman (9-2), 1 p.m.

3) Villanova (8-3) at Stony Brook (9-2), 2 p.m.

4) Colgate (8-3) at Wagner (8-3), 11 a.m.

Second round

Dec. 1

5) Game 1 winner at North Dakota State (10-1), 3 p.m.

6) New Hampshire (8-3) at Wofford (8-3), 1 p.m.

7) Central Arkansas (9-2) at Georgia Southern (8-3), 1 p.m.

8) Game 2 winner at Old Dominion (10-1), 1 p.m.

9) Game 3 winner at Montana State (10-1), 6 p.m.

10) Cal Poly (9-2) at Sam Houston State (8-3), 3 p.m.

11) Illinois State (8-3) at Appalachian State (8-3), 1 p.m.

12) Game 4 winner at Eastern Washington (9-2), 5 p.m.

Quarterfinals

Dec. 7 or 8

13) Game 5 winner vs. Game 6 winner

14) Game 7 winner vs. Game 8 winner

15) Game 9 winner vs. Game 10 winner

16) Game 11 winner vs. Game 12 winner

Semifinals

Dec. 14 or 15

17) Game 13 winner vs. Game 14 winner

18) Game 15 winner vs. Game 16 winner

Championship

Jan 5, Noon

At Frisco, Texas

Game 17 winner vs. Game 18 winner

Awards

Association of Independent Institutions Football Conference

First team

Dakota State: Stacey Berg, WR, Sr.; Craig Hertz, LB, Sr.; Blake Schlagel, DE, Sr.; Ronnie Jorgenson, DL, Jr.; Joey Wuolle, OL, Fr.

Jamestown: A.J. Downs, CB, Sr.; Lance Johansen, RB, Sr.; Andrew Hammond, NT, Sr.; Craig Anderson, Punter, Sr.; Mike Fiindlay, OT, Jr.; Reid Haagenson, LB, Sr.; C.J. Costello, SS, Sr.

Mayville State: Jacob Grosz, LB, Soph.; Rashad Flanders, DB, Soph.; Brandon Zahn, OL, Sr.; Jason Holmes, DB, Fr.; Dylan Midstokke, DB, Jr.; Dominique Bradley, RB, Jr.

Valley City State: Aaron Freije, DL, Sr.; Garrett Jackson, DL, Sr.; Jake Thurston, DB, Jr.; Thomas Cortez, kicker, Soph.; Ken Eliacin, TE, Sr.; Derek Elliott, RB, Jr.; George Trujillo, OL, Soph.; Tommy Zinke, QB, Sr.

Honorable mention team

Dakota State: Bobby Tisch, TE, Fr.; Eric Liles, LB, Sr.; Carl Curtis, WR, Sr.; Josh Licht, DE, Jr.; Zac Woods, OL, Soph.

Jamestown: J.T. Petsch, FS, Jr.; Kenny Anderson, LB, Sr.; Sean Emry, OL, Soph.; Derrick Dohmann, TE, Jr.; Matt Mithaugen, RB, Sr.

Mayville State: Travis Ahlgren, LB, Soph.; Josh Jeffries, DB, Jr.; Aaron Popple, OL, Jr.; Taylor Kunkel, WR, Jr.; Dantrel Horne, WR, Fr.

Valley City State: Alex Hooey, LB, Sr.; Troy Still, DB, Sr.; Tom Grossell, OL, Sr.; Jordan Owen, OL, Sr.; Jake Miller, TE, Soph.

Postseason honors

Most valuable player offensive: Brandon Large, Dakota State, QB, Sr.

Co-most valuable players defensive: Aaron Freije, Valley City State, DL, Sr.; A.J. Downs, Jamestown, CB, Sr.

Most valuable senior: Tommy Zinke, Valley City State, QB, Sr.

Coach of the year: Dennis McCulloch, Valley City State.

High school

Minnesota

Playoff pairings

Class 6A

Championship

At Metrodome, Minneapolis

Friday

Lakeville North vs. Eden Prairie, 7 p.m.

Class 5A

Championship

At Metrodome, Minneapolis

Saturday

Owatonna vs. Totino-Grace, 4 p.m.

Class 4A

Championship

At Metrodome, Minneapolis

Friday

Hutchinson vs. Holy Family Catholic, 4 p.m.

Class 3A

Championship

At Metrodome, Minneapolis

Saturday

Rochester Lourdes vs. Blue Earth Area, 1 p.m.

Class 2A

Championship

At Metrodome, Minneapolis

Friday

Caledonia vs. Moose Lake-Willow River, 1 p.m.

Class 1A

Championship

At Metrodome, Minneapolis

Saturday

Mahnomen vs. Bethlehem Academy, 10 a.m.

9-man

Championship

At Metrodome, Minneapolis

Friday

Grand Meadow vs. Clinton-Graceville-Beardsley, 10 a.m.

North Dakota

Awards

Class A all-state

First-team offense

QB: Hunter Braaten, Jr., Westhope-Newburg-Glenburn;

RB: P.J. Peterson, Sr., Larimore; Stetson Carr, Sr., Hazen; Logan Gunderson, Sr., Lewis & Clark-Berthold/Our Redeemer’s;

WR: Chad Jelinek, Sr., Park River/Fordville-Lankin; Colter Pritchard, Sr., Langdon-Munich;

TE: Seth Ewoniuk, Sr., Heart River;

OL: Brayden Hofer, Jr., Larimore; Zach Drevlow, Sr., Milnor-North Sargent; Dustin Iverson, Sr., Grant County/Flasher; Abraham Roehrich, Sr., and Kale Enget, Sr., Stanley-Powers Lake

First-team defense

DL: Dylan Claus, Jr., Maple Valley-Enderlin; Devin Korynta, Sr., Westhope-Newburg-Glenburn; Braeden Farhart, Sr., Stanley-Powers Lake; Michael Maas, Sr., Hazen; Brock Pittsley, Sr., Killdeer-Halliday;

LB: Clay Jacob, Sr., Linton-HMB; Taylor Barstad, Sr., Velva; Hunter Fears, Jr., Hazen; Taylor Heins, Sr., New Salem-Almont-Glen Ullin; Dalton Njos, Sr., Lewis & Clark-Berthold/Our Redeemer’s;

DB: Jordan Haseleu, Sr., Maple Valley-Enderlin; Cole Hecker, Sr., Heart River; Mitch Krebs, Sr., Heart River

Second-team offense

Larimore: Matt Bratlie, So.; Langdon-Munich: Austin Winnegge, Sr.; Harvey-Wells County - Koby Houchin, Sr.; Northern Cass: Maverick Symington, Sr.; Oakes: Cole Ehrlin, Jr.; Milnor-North Sargent: Andrew Martinson, Jr.; Watford City: Nate Egeberg, Sr.; Stanley-Powers Lake: Levi Hoiby, Jr.; Williams County: Keenan Hodenfield, Sr.; New Salem-Almont-Glen Ullin: Zack Coffer, Jr.; Killdeer-Halliday: Konner Chin, Sr.; Southern McLean: Brett Schreiner, Sr.; Hazen: Seth Kreil, So.

Second-team defense

Langdon-Munich: Trey Lovcik, Sr., and Trevor Roppel, Sr.; Larimore: Derek Grogan, Sr.; Park River/Fordville-Lankin: Cole Rehovsky, Sr.; Mayville-Portland-C-G: Bennie Bradner, Jr.; Linton-HMB: Al GeFroh, Jr.; Kidder County: Tanner Kessel, Jr.; Des Lacs-Burlington: Andrew Flick, Sr.; Stanley-Powers Lake: Seth Myers, Sr.; Watford City: Davis Zubke, Sr.; Heart River: Riley Obrigewitch, Sr., and Seth Obritsch, Jr.; Richardton-Taylor-Hebron: Paul Koppinger, Sr.

BASKETBALL

D

Professional

Standings and schedule

NBA

EASTERN CONFERENCE

Atlantic Division

W L Pct GB

New York 8 1 .889 —

Brooklyn 6 2 .750 1½

Philadelphia 7 4 .636 2

Boston 6 5 .545 3

Toronto 3 8 .273 6

Southeast Division

W L Pct GB

Miami 8 3 .727 —

Charlotte 5 4 .556 2

Atlanta 5 4 .556 2

Orlando 3 7 .300 4½

Washington 0 9 .000 7

Central Division

W L Pct GB

Milwaukee 6 3 .667 —

Chicago 5 5 .500 1½

Indiana 5 7 .417 2½

Cleveland 2 8 .200 4½

Detroit 2 9 .182 5

WESTERN CONFERENCE

Southwest Division

W L Pct GB

Memphis 8 2 .800 —

San Antonio 8 3 .727 ½

Dallas 6 6 .500 3

Houston 4 7 .364 4½

New Orleans 3 6 .333 4½

Northwest Division

W L Pct GB

Oklahoma City 8 3 .727 —

Minnesota 5 4 .556 2

Utah 6 6 .500 2½

Portland 5 5 .500 2½

Denver 5 6 .455 3

Pacific Division

W L Pct GB

L.A. Clippers 8 2 .800 —

Golden State 6 5 .545 2½

L.A. Lakers 5 5 .500 3

Phoenix 4 7 .364 4½

Sacramento 2 8 .200 6

Monday

Charlotte 102, Milwaukee 98

Indiana 96, Washington 89

Atlanta 81, Orlando 72

Denver 97, Memphis 92

Golden State 105, Dallas 101, OT

L.A. Clippers 92, San Antonio 87

Utah 102, Houston 91

Tuesday

Philadelphia 106, Toronto 98

New York 102, New Orleans 80

Brooklyn at L.A. Lakers, (late)

Today

Philadelphia at Cleveland, 6 p.m.

Toronto at Charlotte, 6 p.m.

New Orleans at Indiana, 6 p.m.

Detroit at Orlando, 6 p.m.

L.A. Clippers at Oklahoma City, 6:30 p.m.

San Antonio at Boston, 6:30 p.m.

Washington at Atlanta, 6:30 p.m.

Milwaukee at Miami, 6:30 p.m.

Chicago at Houston, 7 p.m.

Denver at Minnesota, 7 p.m.

New York at Dallas, 7:30 p.m.

Portland at Phoenix, 8 p.m.

L.A. Lakers at Sacramento, 9 p.m.

Brooklyn at Golden State, 9:30 p.m.

College men

Schedule

Big Ten

Monday

Indiana 66, Georgia 53

Illinois 94, USC 64

Tuesday

Michigan State 74, Boise State 70

Northwestern 69, Delaware State 50

Wisconsin 88, Presbyterian 43

Iowa 63, Western Kentucky 55

Indiana, Georgetown, (late)

Today

Tulane at Nebraska

UNC Wilmington at Purdue

Thursday

Minnesota at Duke, 3:30 p.m.

Friday

Bucknell at Penn State

UMKC at Ohio State

Oakland at Michigan State

Northwestern at TCU

Creighton at Wisconsin

Saturday

Nebraska at Kent State

Sunday

Louisiana-Lafayette at Michigan State

Gardner-Webb at Illinois

Ball State at Indiana

Summit League

Monday

North Texas 80, IUPUI 66.

North Dakota State 83 at Youngstown State 80, OT

Tuesday

Lamar 86, IUPUI 82

North Dakota State 57, Duquesne 43

Fort Wayne 92, Judson College 22

Oakland 71, Texas Southern 69

Today

North Dakota State at James Madison, 3:30 p.m.

Southwest Minn. St. at South Dakota State

Friday

Bethune-Cookman at Omaha

Kansas City at Ohio State

Culver-Stockton at South Dakota

Oakland at Michigan State

Saturday

Omaha at TBA

Western Illinois at Savannah State

Fort Wayne at Dartmouth

Waldorf at South Dakota

North Dakota State at Wis. Green Bay, 7 p.m.

Big Sky

Tuesday

North Dakota at Hawaii, late

UC Davis at Sacramento State, late

Utah Valley at Eastern Washington, late

Today

S.C. State at Eastern Washington

Idaho State at Utah

Montana State at Air Force

Portland State at Portland

Carroll College at Southern Utah

Wyoming at Northern Colorado

Friday

Eastern Washington at Santa Clara

Wright State at Idaho State

Jacksonville State at Northern Arizona

Saturday

San Diego at Montana

Weber State at Utah State

Sacramento State at Central Arkansas

Northern Arizona at Campbell or NC A&T

Central Michigan at Idaho State

Sunday

Portland State at Oklahoma State

Montana State at Oregon State

NSIC

Monday

Augustana 66, Dakota State 47

Tuesday

Michigan Tech 86, Bemidji State 59

MSU Moorhead 70, Concordia 57

Waldorf 67, Sioux Falls 64

Minnesota-Crookston at Mayville State University, late

Today

Bemidji State at Finlandia

Southwest Minnesota State at South Dakota State

Friday

St. Joseph’s College at U-Mary

Angelo State at Minnesota Duluth

St. Cloud State at Florida Southern College

Upper Iowa at Northwest Missouri State University

Concordia-St. Paul at Western Washington University

Saturday

Central Missouri at Southwest Minnesota State

Winona State at Northwood (MI)

University of Central Missouri at Upper Iowa

Mount Marty at Minnesota State

St. Cloud State at St. Joseph’s College

Alaska Fairbanks at Concordi-St. Paul

Washburn at Minnesota Duluth

Dakota State at Sioux Falls

Peru State at Wayne State

U-Mary at Florida Southern College

Sunday

Winona State at Ferris State (MI)

Southwest Minnesota State at Northwest Missouri State

MIAC

Monday

Luther 81, St. Olaf 75

Augsburg 86, UW-Superior 74

Tuesday

Hamline 84, UW-Eau Claire 78

Dominican 56, St. Mary’s 53

UW-Stevens Point 82, St. John’s 52

Northwestern 79, Macalester 71

Bethel 91, Buena Vista 84

St. Thomas 75, UW-River Falls 62

MSU Moorhead 70, Concordia 57

UW Stout 59, Gustavus 55

Friday

Augsburg at Colorado College

Macalester at Occidental

Saturday

Benedictine at Augsburg

Carleton at Hawaii Pacific

Hamline at Northwestern

Concordia at UW Superior

Macalester at Cal Tech

Sunday

UW River Falls at Concordia

ND Area

Tuesday

University of Minnesota-Crookston at Mayville State , late

Jamestown 67, Minnesota Morris 64

Friday

Mayville State University at Dickinson State

Jamestown College at Montana State

Valley City State at Rocky Mountain College

Saturday

Mayville State at Rocky Mountain College

Jamestown College at Montana State

Valley City State at Dickinson State

Results Tuesday

The AP Top 25

1. Indiana (4-0) vs. Georgetown. Next: vs. Ball State, Sunday.

7. Florida (4-0) beat Savannah State 58-40. Next: vs. UCF, Friday.

9. North Carolina (4-1) lost to Butler 82-71. Next: vs. Chaminade or Illinois, Wednesday.

11. UCLA (4-1) beat Georgia 60-56. Next: vs. Cal Poly, Sunday.

12. Kansas (4-1) beat Saint Louis 73-59. Next: vs. San Jose State, Monday.

14. Creighton (4-0) beat Longwood 105-57. Next: vs. Wisconsin, Friday.

15. Michigan State (3-1) beat Boise State 74-70. Next: vs. Oakland, Friday.

22. Cincinnati (4-0) beat Campbell 91-72. Next: vs. Iowa State, Friday.

Other scores

MIDWEST

Adrian 62, Siena Heights 40

Augustana (Ill.) 74, St. Norbert 60

Baker 83, Ottawa, Kan. 77

Bethel (Minn.) 91, Buena Vista 84

Calvin 98, Anderson (Ind.) 56

Carroll (Wis.) 65, Rose-Hulman 59

Cincinnati 91, Campbell 72

Coe 65, Rockford 61

Creighton 105, Longwood 57

Culver-Stockton 82, Benedictine Springfield 56

Davenport 91, Cornerstone 85

Doane 83, Briar Cliff 73

E. Mennonite 101, Frostburg St. 79

Ferris St. 76, Grace Bible 73

Hamline 84, Wis.-Eau Claire 78

IPFW 92, Judson 22

Illinois St. 91, Fairleigh Dickinson 58

Indiana St. 68, Ball St. 48

Indiana Tech 54, Aquinas 51

Iowa St. 86, NC A& 57

Kent St. 69, Bethune-Cookman 68

Lakeland 92, Beloit 80

Lawrence 64, Northwestern Ohio 61

Lindsey Wilson 65, Campbellsville 56

Lourdes 53, Michigan-Dearborn 31

Michigan St. 74, Boise St. 70

Michigan Tech 86, Bemidji St. 59

MidAm Nazarene 81, Park 71

Northwestern 69, Delaware St. 50

Northwestern (Minn.) 79, Macalester 71

Ohio 75, Hampton 67

S. Illinois 71, SIU-Edwardsville 55

St. Thomas (Minn.) 75, Wis.-River Falls 62

Walsh 106, Wilberforce 73

Washburn 74, Rockhurst 56

Washington (Mo.) 85, Fontbonne 62

Wis. Lutheran 67, North Park 52

Wis.-La Crosse 61, Viterbo 51

Wis.-Platteville 105, Illinois Tech 20

Wis.-Stevens Pt. 82, St. John’s (Minn.) 52

Wis.-Stout 59, Gustavus 55

Wisconsin 88, Presbyterian 43

FAR WEST

Arizona St. 64, Cornell 53

Santa Clara 85, SC-Upstate 65

SOUTH

Alabama A&M 103, Oakwood 77

Albany (NY) 83, SC State 55

Augusta St. 91, Bowie St. 86

Averett 82, Guilford 77

Barton 75, Fayetteville St. 65

Coastal Carolina 96, Johnson & Wales (NC) 40

Cumberlands 69, Cumberland (Tenn.) 62

ETSU 59, Charleston Southern 57

East Carolina 82, Appalachian St. 72

Emory 82, Berry 56

Evansville 62, Tennessee Tech 50

Ferrum 71, Emory & Henry 66

Florida 58, Savannah St. 40

Georgetown (Ky.) 90, St. Catharine 80

Georgia St. 59, Tennessee St. 57

Hampden-Sydney 86, Mary Washington 62

LSU 102, Northwestern St. 95

Lincoln Memorial 73, Trevecca Nazarene 52

Louisiana Tech 71, Chattanooga 63

Maryland 83, Lafayette 74

Mid Continent 93, Missouri Baptist 85

Middle Tennessee 75, UCF 61

Mississippi 76, McNeese St. 50

Monmouth (NJ) 73, South Alabama 71

NC Central 94, Toccoa Falls 40

New Orleans 99, Blue Mountain 51

Olivet 83, Union (Ky.) 80

Pfeiffer 87, Lees-McRae 83

Richmond 64, Wofford 58

SE Louisiana 91, Louisiana College 49

SE Oklahoma 63, Union (Tenn.) 60

South Florida 82, Bradley 63

Southern Miss. 69, UC Irvine 65

St. Thomas (Fla.) 67, Spring Hill 65

Transylvania 62, Spalding 61

Troy 59, SE Missouri 56

UAB 76, Prairie View 70

UT-Martin 92, Lyon 58

Winthrop 59, Lenoir-Rhyne 35

SOUTHWEST

Abilene Christian 75, Dallas Baptist 73

Arkansas 89, Florida A&M 60

Mary Hardin-Baylor 73, Southwestern (Texas) 50

Oakland 71, Texas Southern 69

Oklahoma City 75, Langston 70

Pepperdine 57, Houston Baptist 53, OT

Sam Houston St. 64, Liberty 50

St. Thomas (Texas) 63, Wayland Baptist 54

Stephen F. Austin 78, Jarvis Christian 39

TCU 47, Navy 45

Texas A&M-Kingsville 60, St. Edward’s 52

Texas Tech 91, Grambling St. 56

TOURNAMENT

CBE Hall of Fame Classic

Championship

Kansas 73, Saint Louis 59

Third Place

Texas A&M 55, Washington St. 54

Cancun Challenge-Mayan

First Round

Austin Peay 72, W. Carolina 71

Gardner-Webb 55, Howard 43

Cancun Challenge-Riviera

First Round

Wichita St. 75, DePaul 62

EA Sports Maui Invitational

Semifinals

Butler 82, North Carolina 71

Consolation Bracket

Marquette 89, Mississippi St. 62

Southern Cal 59, Texas 53, OT

Progressive Legends Classic

Third Place

UCLA 60, Georgia 56

Kansas 73, Saint Louis 59

Third Place

Texas A&M 55, Washington St. 54

Cancun Challenge-Mayan

First Round

Austin Peay 72, W. Carolina 71

Gardner-Webb 55, Howard 43

Cancun Challenge-Riviera

First Round

Wichita St. 75, DePaul 62

EA Sports Maui Invitational

Semifinals

Butler 82, North Carolina 71

Consolation Bracket

Marquette 89, Mississippi St. 62

Southern Cal 59, Texas 53, OT

Progressive Legends Classic

Third Place

UCLA 60, Georgia 56

College women

Schedule

Big Ten

Monday

Michigan 72, Seton Hall 29

Purdue 59, Bowling Green 45

Northwestern 61, Howard 45

Indiana 58, TAMU Corpus Christi 47

Tuesday

Ohio State 70, St. Francis 54

Nebraska 85, Sam Houston State 72

Iowa 58, Robert Morris 44

Today

Albany at Michigan State

Washington at Wisconsin

Thursday

Richmond at Minnesota, 1 p.m.

Marist at Purdue

Friday

Harvard at Michigan

Minnesota at James Madison, 3:30 p.m.

Illinois at Tulsa

Nebraska at USC

Detroit at Penn State

Iowa at Florida International

Purdue at Wake Forest

IUPUI at Indiana

Saturday

Boston University at Michigan

Missouri at Minnesota, 6 p.m.

Purdue at Connecticut

TBD at Illinois

TBD at Penn State

Sunday

Wright State at Ohio State

Evansville at Wisconsin

Loyola Chicago at Northwestern

Robert Morris at Michigan State

TBD at Iowa State

Summit League

Monday

SIU-Edwardsville 68, Western Illinois 58

Ball State 53, Fort Wayne 46

Tuesday

Oakland 52, Canisius 51

VCU 79, Mo. Kansas City 55

IUPUI 71, Indiana State 66

Creighton 53, South Dakota 49

North Dakota State at Alas. Anchorage, (late)

Today

North Dakota State at TBA, TBA

St. Louis at Omaha

South Dakota State at Northern Ill.

Friday

Kansas City at Drexel

South Dakota at Pepperdine

IUPUI at Indiana

South Dakota State at Central Michigan

Saturday

Kansas City at TBA

Coastal Caro. at Fort Wayne

Western Illinois at St. Louis

South Dakota at TBA

Sunday

Oakland at Niagara

Southwest Minn. State at Omaha

Big Sky

Tuesday

Sacramento State 74, Utah Valley 62

Utah 62, Northern Colorado 55

Idaho State 64, Boise State 55

Corban College at Portland State, late

Today

North Dakota at Duquesne, 12:30 p.m.

Army at Weber State

Friday

Portland State at Chattanooga

Western Michigan at Northern Arizona

Clemson at Montana State

Northern Colorado at San Diego

Southern Utah at Texas Tech

North Dakota at South Florida, TBA

Eastern Washington at California

Saturday

Portland State at Butler

Montana at UNLV

Utah at Weber State

New Orleans at Southern Utah

TBA at Eastern Washington

Montana State at TBA

TBA at Northern Arizona

Sunday

TBA at Montana

Nicholls State at Southern Utah

NSIC

Tuesday

Bemidji State 85, Mount Mercy 67

St. Cloud State 74, University of Wisconsin-Stout 56

Minot State 84, Concordia College 71

Wayne State 81, William Penn University 47

Sioux Falls 73, Mayville State 49

Minnesota Duluth 77, Wisconsin Superior 65

Thursday

Northwood (MI) at Augustana

Anderson (SC) at Winona State

Upper Iowa at University of Alaska Fairbanks

MSU Moorhead at University of Hawaii-Hilo, 8 p.m. CT

Friday

Hawaii Pacific at Augustana

Upper Iowa at Winona State

William Penn (Iowa) at Concordia-St. Paul

BYU-Hawaii at MSU Moorhead, 6 p.m.

Fort Lewis at Minnesota-Crookston

University of Nebraska-Kearney vs. Northern State at St. Paul

Saturday

Dakota State at Sioux Falls

Nebraska-Kearney at Concordia-St. Paul

Winona State at Alaska-Fairbanks

Anderson University (SC) at Upper Iowa

William Penn vs. Northern State at St. Paul

Western New Mexico at Minnesota-Crookston

Sunday

Southwest Minnesota State at Nebraska-Omaha

Saint Ambrose University at Wayne State

MIAC

Tuesday

Northwestern 59, Macalester 50

Augsburg 77, St. Scholastica 50

Minot State 84, Concordia 71

Today

St. Olaf at Colorado College

Friday

Gustavus at Simpson

St. Olaf at Lewis and Clarke

Carleton at Cal Lutheran Tourney

Saturday

Gustavus at Buena Vista

St. Olaf at Ohio Wesleyan

Carleton at Cal Lutheran Tourney

Sunday

UW Stevens Point at St. Thomas

ND Area

Tuesday

North Dakota State at Alaska-Anchorage, late

Jamestown College 73, Minnesota-Morris 34

Sioux Falls 73, Mayville State 49

Friday

Jamestown College at Dickinson State

Valley City at Rocky Mountain College

Saturday

Jamestown College at Rocky Mountain College

Valley City at Dickinson State

Results Tuesday

The AP Top 25

5. Notre Dame (3-0) beat Mercer 93-36. Next: vs. No. 19 UCLA, Friday.

7. Louisville (4-0) beat UCF 94-73. Next: vs. Gonzaga or Missouri State, Wednesday.

8. Georgia (5-0) beat Savannah State 94-57. Next: vs. St. Bonaventure, Friday.

15. Texas (3-0) beat Jackson State 80-53. Next: vs. Central Connecticut State, Saturday.

16. Ohio State (3-1) beat St. Francis (Pa.) 70-54. Next: vs. Wright State, Sunday.

21. Oklahoma State (3-0) beat Texas-Pan American 96-42. Next: vs. Texas State, Wednesday, Nov. 28.

23. Nebraska (4-1) beat Sam Houston State 85-72. Next: at Southern Cal, Friday.

Other scores

MIDWEST

Albion 70, Dominican (Ill.) 62

Aquinas 73, Indiana Tech 64

Augsburg 77, St. Scholastica 50

Bethany Lutheran 62, Waldorf 60

Bethel (Ind.) 67, Spring Arbor 52

Briar Cliff 73, Doane 67

Calvin 77, Manchester 45

Carthage 85, Beloit 55

Creighton 53, South Dakota 49

Davenport 69, Cornerstone 39

Hillsdale 83, Urbana 74, OT

IUPUI 71, Indiana St. 67

Iowa 58, Robert Morris 44

Loras 50, Concordia (Ill.) 40

Madonna 84, Marygrove 42

Malone 113, Akron-Wayne 29

Michigan-Dearborn 58, Lourdes 56

Minot St. 84, Concordia (St.P) 71

N. Michigan 78, Finlandia 21

Nebraska 85, Sam Houston St. 72

Northwestern (Minn.) 59, Macalester 50

Notre Dame 93, Mercer 36

Ohio St. 70, St. Francis (Pa.) 54

Siena Heights 67, Adrian 51

Sioux Falls 73, Mayville St. 49

St. Cloud St. 74, Wis.-Stout 56

St. Norbert 57, Wis.-Eau Claire 55

Wayne (Neb.) 81, William Penn 47

Wis.-Platteville 76, Luther 61

Wis.-River Falls 68, Martin Luther 34

Wis.-Stevens Pt. 68, Marian (Wis.) 19

FAR WEST

BYU 62, Arizona 48

New Mexico 60, New Mexico St. 37

Oregon St. 49, UC Santa Barbara 46

Sacramento St. 74, Utah Valley 62

Toledo 66, Colorado St. 62

Utah 62, N. Colorado 55

SOUTH

Appalachian St. 84, Gardner-Webb 43

Belmont 66, Binghamton 47

Bluefield St. 73, Bethel (Tenn.) 60

Campbellsville 89, Lindsey Wilson 49

Carson-Newman 62, Columbus St. 61

Catawba 68, Livingstone 66

Coastal Carolina 79, S. Virginia 46

Coppin St. 75, Longwood 67

Cumberland (Tenn.) 71, Cumberlands 45

Ferrum 86, Randolph-Macon 57

Freed-Hardeman 109, Harris-Stowe 41

Georgia 94, Savannah St. 57

Guilford 75, Averett 42

Holy Family 94, Wilmington (Del.) 72

Kansas St. 62, Tennessee St. 47

Lincoln Memorial 41, Winston-Salem 38

Louisiana Tech 65, Cent. Arkansas 63

Louisville 94, UCF 73

Martin Methodist 93, Crowley’s Ridge 37

McNeese St. 76, Houston 72

Middle Tennessee 65, Tennessee Tech 59, OT

Midway 55, Berea 42

Murray St. 76, Evansville 62

NC State 81, Charleston Southern 54

New Orleans 68, Ark.-Monticello 58

Northwestern St. 65, Wiley 57

Old Dominion 62, Md.-Eastern Shore 46

Pfeiffer 72, Lees-McRae 60

Pikeville 84, Virginia-Wise 74, 2OT

SC State 60, Presbyterian 55

SE Louisiana 91, William Carey 69

Sewanee 50, Agnes Scott 44

South Alabama 63, Southern U. 41

South Florida 60, Bradley 50

Stetson 66, Bethune-Cookman 52

Thomas More 66, Centre 54

UNC Asheville 77, Montreat 50

Union (Ky.) 107, Asbury 87

VCU 79, UMKC 55

W. Carolina 67, NC Central 55

Washington (Md.) 79, McDaniel 63

Williams Baptist 64, Mid-Continent 48

Winthrop 61, Mississippi St. 59

SOUTHWEST

Mary Hardin-Baylor 84, Southwestern (Texas) 82

Oklahoma St. 96, Texas-Pan American 42

Stephen F. Austin 80, Northwood (Texas) 28

Tarleton St. 82, Texas-Permian Basin 79

Texas 80, Jackson St. 53

Texas A&M 70, Liberty 55

Northland 71, Minnesota State Community and Technical College 54

HOCKEY

D

Juniors

Standings and schedule

United States Hockey League

WESTERN CONFERENCE

W L OTL PTS

Waterloo 12 4 0 24

Lincoln 11 3 0 22

Sioux Falls 11 5 0 22

Fargo 7 6 4 18

Omaha 8 9 0 16

Des Moines 7 9 1 15

Tri-City 7 9 1 15

Sioux City 3 9 3 9

EASTERN CONFERENCE

W L OTL PTS

Dubuque 14 2 1 29

Muskegon 11 5 1 23

Chicago 8 5 1 17

Cedar Rapids 7 6 2 16

Green Bay 7 9 2 16

Indiana 6 12 1 13

Youngstown 6 11 0 12

Team USA 5 8 1 11

Today

Fargo at Sioux Falls, 7:05 p.m.

Youngstown at Indiana

Sioux City at Tri-City

Waterloo at Des Moines

Omaha at Lincoln

Chicago at Green Bay

Muskegon at Dubuque

Thursday

Cedar Rapids at Waterloo

Friday

Indiana at Des Moines

Sioux City at Sioux Falls

Green Bay at Muskegon

Team USA at Youngstown

Lincoln at Chicago

Omaha at Tri-City

Saturday

Sioux Falls at Fargo, 7:05 p.m.

Indiana at Chicago

Sioux City at Omaha

Lincoln at Dubuque

Waterloo at Cedar Rapids

Des Moines at Tri-City

Team USA at Youngstown

Green Bay at Muskegon

College men

Standings and schedule

WCHA

W L T Pts

Denver 6 1 0 12

Minnesota 4 2 2 8

Neb.-Omaha 4 1 1 9

Colorado Coll. 4 1 0 8

North Dakota 3 1 2 6

St. Cloud St. 4 2 0 8

Michigan Tech 3 5 0 6

Wisconsin 1 3 2 4

Bemidji St. 1 4 1 3

AK Anchorage 0 2 2 2

Minn.-Duluth 0 4 2 2

MSU-Mankato 1 5 0 2

OVERALL RECORDS: Alaska Anchorage 2-3-3, Bemidji St. 2-5-1, Colorado College 7-5-0, Denver 7-1-0, Michigan Tech 4-6-0, Minnesota 7-2-2, Minnesota-Duluth 2-6-2, Minnesota St.-Mankato 3-5-2, Nebraska-Omaha 6-3-1, North Dakota 5-3-2, St. Cloud St. 6-4-0, Wisconsin 1-5-2.

Friday

North Dakota at Notre Dame, 6:35 p.m.

Minnesota at Vermont, 6:05 p.m.

MSU-Mankato at Wisconsin

Alaska-Anchorage at Bemidji State

Alabama-Huntsville at Omaha

St. Cloud State at Minnesota-Duluth

New Hampshire at Colorado College

Yale at Denver

Saturday

North Dakota at Notre Dame, 4:05 p.m.

Minnesota at Vermont, 6:05 p.m.

Alaska-Anchorage at Bemidji state

Alabama-Huntsville at Omaha

MSU-Mankato at Wisconsin

St. Cloud State at Minnesota-Duluth

New Hampshire at Denver

Yale at Colorado College

College women

Standings and schedule

WCHA

W L T Pts

Minnesota 10 0 0 30

Ohio State 8 4 0 24

North Dakota 6 4 0 18

Wisconsin 4 4 2 16

Minn.-Duluth 4 5 1 13

MSU-Mankato 2 6 2 9

St. Cloud State 2 8 0 6

Bemidji State 1 6 1 4

OVERALL RECORDS: Bemidji State 2-8-2, Minnesota 14-0-0, Minnesota-Duluth 5-6-1, Minnesota St.-Mankato 4-8-2, North Dakota 7-5-0, Ohio State 10-4-0, St. Cloud State 4-9-1.

Friday

Minnesota-Duluth at North Dakota, 7:07 p.m.

St. Cloud State at Wisconsin

Ohio State at Princeton

Bemidji State at MSU-Mankato

Saturday

Minnesota-Duluth at North Dakota, 7:07 p.m.

Minnesota at New Hampshire, 1 p.m.

St. Cloud State at Wisconsin

Ohio State at Princeton

Bemidji State at MSU-Mankato

Sunday

Minnesota at New Hampshire, 1 p.m.

High school boys

Results Tuesday

Bottineau 4, Devils Lake-Cando 1

Dickinson 6, Williston 0

Grafton-Park River 7, Jamestown 0

Mandan 11, Hazen 0

High school girls

Results Tuesday

Thief River Falls 5, Crookston 3

Minot 2, Mandan 0

Williston 12, Dickinson 2

SOCCER

D

Professional

Playoff pairings

Major League Soccer

MLS CUP

Saturday, Dec. 1: Houston at Los Angeles, 3:30 p.m.

WRESTLING

D

College

Poll

The USA Today Top 25

Division I

Team (First) Points Record Prv

1. Minnesota (7) 397 3-0 1

2. Penn State (3) 392 2-0 2

3. Oklahoma State 377 0-0 3

4. Iowa 367 3-0 4

5. Ohio State 364 3-0 5

6. Illinois 349 0-0 6

7. Missouri 342 2-0 7

8. Cornell 327 1-0 8

9 . Nebraska 320 4-1 9

10. Oklahoma 295 0-0 11

11. Central Michigan 290 1-0 14

12. Virginia Tech 289 2-1 12

13. Northwestern 286 1-0 13

14. Michigan 272 4-1 16

15. Oregon State 271 0-1 10

16. Maryland 258 2-0 15

17. Virginia 236 6-1 17

18. Pittsburgh 231 0-2 18

19. Wyoming 218 1-1 19

20. Edinboro 209 0-0 20

21. Lehigh 182 2-1 21

22. Kent State 173 0-0 22

23. Purdue 167 4-1 23

24. North Dakota St. 102 1-0 NR

25. Old Dominion 81 1-2 NR

Dropped out: Boise State, Wisconsin

Others receiving votes: Rutgers 54, Bloomsburg 52, Hofstra 18, Boise State 17, Iowa State 16, Northern Iowa 16, Penn 16, Wisconsin 16

High school

North Dakota

Results Tuesday

Fargo South 59, Devils Lake 18

Note: individual match scores unavailable

106: Berry, FS, wins by forfeit

113: Fraase, FS, wins by forfeit

120: M. Bell, FS, maj. dec. Esteson

126: Kikopa, FS, wins by forfeit

132: Kiromba, FS, dec. Mackey

138: Rhode, FS, wins by forfeit

145: My. Bell, FS, wins by forfeit

152: Schall, DL, dec. Moen

160: Scott, DL, dec. Brekhus

170: Hepper, FS, won by forfeit

182: Martin, FS, won by forfeit

195: Solem, FS, dec. Nygaard

220: Nielson, FS, dec. McAllister

285: Matejcek, DL, dec. Kittleson

Fargo Davies 42, Fargo North 27

106: Morris, FD, pin Stremick, 2:35

113: Skaare, FD, forf

120: Walton, FN, pin Barley, 1:47

126: Nemer, FD, dec., Maughan, 6-4

132: Moses, FN, pin Burnside, 1:37

138: Coronato, FN, dec., Finch, 6-0

145: Berntson, FN, pin Isakson, 2:21

152: Mehring, FD, tech fall, Wagemann, 17-2

160: Alexander, FD, dec., Worral, 8-5

170: Crissler, FD, maj. dec., Goodman, 11-2

182: Mairs, FD, pin Dravitz, 1:14

195: Martin, FD, dec., Rook, 6-4

220: Hanson, FN, pin Kjera, 2:09

285: Swenson, FD, pin Hanson, 1:30