« Continue Browsing

e-mail article Print     e-mail article E-mail

Published November 18 2012

Scoreboard

FOOTBALL

D

College

Standings and schedule

Big Ten

Conf All

Legends

Nebraska 6-1 9-2

Michigan 6-1 8-3

Northwestern 4-3 8-3

Minnesota 2-5 6-5

Iowa 2-5 4-7

Michigan State 2-5 5-6

Leaders

Ohio State 7-0 11-0

Penn State 5-2 7-4

Wisconsin 4-3 7-4

Purdue 2-5 5-6

Indiana 2-5 4-7

Illinois 0-7 2-9

Saturday

Nebraska 38, Minnesota 14

Northwestern 23, Michigan State 20

Michigan 42, Iowa 17

Penn State 45, Indiana 22

Ohio State 21, Wisconsin 14, OT

Purdue 20, Illinois 17

Friday, Nov. 23

Nebraska at Iowa

Saturday, Nov. 24

Michigan State at Minnesota, TBD

Illinois at Northwestern

Michigan at Ohio State

Wisconsin at Penn State

Indiana at Purdue

End of regular season

Missouri Valley

Conf All

North Dakota State 7-1 10-1

South Dakota State 6-2 8-3

Illinois State 5-3 8-3

Indiana State 5-3 7-4

Southern Illinois 5-3 6-5

Youngstown State 4-4 7-4

Northern Iowa 4-4 5-6

Missouri State 3-5 3-8

Western Illinois 1-7 3-8

South Dakota 0-8 1-10

Saturday

North Dakota State 38, Illinois State 20

Youngstown State 27, Indiana State 6

South Dakota State 31, South Dakota 8

Southern Illinois 35, Western Illinois 0

Northern Iowa 38, Missouri State 13

End of regular season

Big Sky

Conf All

Eastern Washington 7-1 9-2

Montana State 7-1 10-1

Cal Poly 7-1 9-2

Northern Arizona 6-2 8-3

Sacramento State 4-4 6-5

Northern Colorado 4-4 5-6

Southern Utah 4-4 5-6

North Dakota 3-5 5-6

UC Davis 3-5 4-7

Montana 3-5 5-6

Portland State 2-6 3-8

Weber State 2-6 2-9

Idaho State 0-8 1-10

Saturday

Northern Colorado 28, North Dakota 27

UC Davis 34, Sacramento State 27

Montana State 16, Montana 7

Eastern Washington 41, Portland State 34

Weber State 40, Idaho State 14

Cal Poly 42, Northern Arizona 34

End of regular season

Polls

The AP Top 25

Record Pts Pv

1. Notre Dame (60) 11-0 1,500 3

2. Alabama 10-1 1,399 4

3. Georgia 10-1 1,316 5

4. Ohio St. 11-0 1,292 6

5. Oregon 10-1 1,246 1

6. Florida 10-1 1,171 7

7. Kansas St. 10-1 1,064 2

8. LSU 9-2 1,048 8

9. Texas A&M 9-2 1,028 9

10. Florida St. 10-1 1,026 10

11. Stanford 9-2 991 14

12. Clemson 10-1 874 11

13. South Carolina 9-2 795 12

14. Oklahoma 8-2 734 13

15. UCLA 9-2 624 17

16. Oregon St. 8-2 599 15

17. Nebraska 9-2 559 16

18. Texas 8-2 498 18

19. Louisville 9-1 362 20

20. Michigan 8-3 282 23

21. Rutgers 9-1 265 22

22. Oklahoma St. 7-3 240 NR

23. Kent St. 10-1 155 25

24. N. Illinois 10-1 144 NR

25. Mississippi St. 8-3 82 NR

25. Utah St. 9-2 82 NR

Others receiving votes: Boise St. 20, Northwestern 20, Washington 20, Arizona 13, Southern Cal 12, Tulsa 10, San Jose St. 8, Fresno St. 7, Louisiana Tech 4, Wisconsin 4, San Diego St. 2, Baylor 1, Iowa St. 1, TCU 1, Vanderbilt 1.

USA Today Top 25

Record Pts Pvs

1. Notre Dame (56) 11-0 1,469 3

2. Alabama (2) 10-1 1,386 5

3. Georgia (1) 10-1 1,348 4

4. Oregon 10-1 1,227 1

5. Florida St. 10-1 1,199 6

6. Florida 10-1 1,166 7

7. LSU 9-2 1,062 8

8. Kansas St. 10-1 1,056 2

9. Clemson 10-1 1,029 9

10. Texas A&M 9-2 994 10

11. Stanford 9-2 934 13

12. South Carolina 9-2 853 11

13. Oklahoma 8-2 798 12

14. Nebraska 9-2 654 14

15. Texas 8-2 593 15

16. UCLA 9-2 590 16

17. Oregon St. 8-2 563 17

18. Louisville 9-1 453 18

19. Rutgers 9-1 408 20

20. Michigan 8-3 289 23

21. Oklahoma St. 7-3 258 24

22. Boise St. 9-2 243 22

23. Northern Illinois 10-1 149 NR

24. Mississippi St. 8-3 99 NR

25. Kent St. 10-1 86 NR

Others Receiving Votes: Utah State 74; Northwestern 59; Louisiana Tech 36; Washington 36; Southern California 14; Tulsa 14; San Jose State 7; San Diego State 6; Arizona 5; Vanderbilt 4; Wisconsin 4; Fresno State 3; Middle Tennessee 3; Arkansas State 2; Cincinnati1; Texas Tech 1.

TSN FCS Poll

Record Pts Pvs

1. North Dakota St. (126) 10-1 3653 1

2. Montana State (12) 10-1 3461 2

3. Old Dominion (6) 10-1 3310 4

4. Eastern Wash. 9-2 3176 5

5. Sam Houston St. (3) 8-3 3141 3

6. Georgia Southern 8-3 2779 6

7. Appalachian State 8-3 2688 8

8. Central Arkansas 9-2 2510 10

9. Wofford 8-3 2318 9

10. Stony Brook 9-2 1953 12

11. New Hampshire 8-3 1910 7

12. Cal Poly 9-2 1817 17

13. Lehigh 10-1 1802 14

14. Villanova 8-3 1627 16

15. Towson 7-4 1626 19

16. Illinois State 8-3 1611 11

17. James Madison 7-4 1290 13

18. Richmond 8-3 1244 20

19. South Dakota State 8-3 1178 21

20. Northern Arizona 8-3 1073 15

21. Eastern Kentucky 8-3 803 22

22. Bethune-Cookman 9-2 612 24

23. Indiana State 7-4 442 18

24. Colgate 8-3 336 NR

25. Eastern Illinois 7-4 258 24

Others receiving votes: UT Martin 244, Albany 204, Youngstown State 167, Samford 99, Harvard 91, Tennessee State 71, Arkansas-Pine Bluff 70, Wagner 49, The Citadel 29, McNeese State 22, Penn 21, Sacramento State 21, Southern Illinois 17, Coastal Carolina 15, Northern Iowa 10, Drake 8, North Dakota 8, Delawrae 4, Howard 3, Chattanooga 2, North Carolina A&T 1, Liberty 1.

List

BCS standings

1. Notre Dame .9973

2. Alabama .9333

3. Georgia .8763

4. Florida .8434

5. Oregon .8318

6. Kansas State .7692

7. LSU .7308

8. Stanford .7077

9. Texas A&M .6526

10. Florida State .6363

11. Clemson .6056

12. South Carolina .5871

13. Oklahoma .5677

14. Nebraska .4790

15. Oregon State .4499

16. Texas .4235

17. UCLA .3826

18. Rutgers .2432

19. Michigan .2253

20. Louisville .2165

21. Oklahoma State .2042

22. Boise State .1043

23. Kent State .0955

24. Arizona .0836

25. Washington .0643

High school

Minnesota

Playoff pairings

Class 6A

At Metrodome, Minneapolis

Championship

Friday, Nov. 23

Lakeville North vs. Eden Prairie, 7 p.m.

Class 5A

At Metrodome, Minneapolis

Semifinals

Saturday

Totino-Grace 23, Bemidji 0

Championship

At Metrodome, Minneapolis

Saturday, Nov. 24

Owatonna vs. Totino-Grace, 4 p.m.

Class 4A

Championship

At Metrodome, Minneapolis

Friday, Nov. 23

Hutchinson vs. Holy Family Catholic, 4 p.m.

Class 3A

At Metrodome, Minneapolis

Semifinals

Saturday

Rochester Lourdes 20, Annandale 16

Blue Earth Area 31, Perham 21

Championship

Saturday, Nov. 24

Rochester Lourdes vs. Blue Earth Area, 1 p.m.

Class 2A

At Metrodome, Minneapolis

Championship

Friday, Nov. 23

Caledonia vs. Moose Lake-Willow River, 1 p.m.

Class 1A

At Metrodome, Minneapolis

Semifinals

Saturday

Bethlehem Academy 29, Dawson-Boyd 20

Mahnomen 26, Atwater-Cosmos-Grove City 20

Championship

Saturday, Nov. 24

Mahnomen vs. Bethlehem Academy, 10 a.m.

9-man

At Metrodome, Minneapolis

Championship

Friday, Nov. 23

Grand Meadow vs. Clinton-Graceville-Beardsley, 10 a.m.

BASKETBALL

D

Professional

Standings and schedule

NBA

WESTERN CONFERENCE

Northwest Division

W L Pct GB

Oklahoma City 8 3 .727 —

Minnesota 5 4 .556 2

Portland 5 5 .500 2½

Utah 5 6 .455 3

Denver 4 6 .400 3½

Southwest Division

Memphis 8 1 .889 —

San Antonio 8 2 .800 ½

Dallas 6 5 .545 3

Houston 4 6 .400 4½

New Orleans 3 5 .375 4½

Pacific Division

L.A. Clippers 7 2 .778 —

L.A. Lakers 5 5 .500 2½

Golden State 5 5 .500 2½

Phoenix 4 7 .364 4

Sacramento 2 8 .200 5½

EASTERN CONFERENCE

Atlantic Division

New York 7 1 .875 —

Brooklyn 6 2 .750 1

Philadelphia 6 4 .600 2

Boston 6 5 .545 2½

Toronto 3 7 .300 5

Southeast Division

Miami 8 3 .727 —

Charlotte 4 4 .500 2½

Atlanta 4 4 .500 2½

Orlando 3 6 .333 4

Washington 0 8 .000 6½

Central Division

Milwaukee 6 2 .750 —

Chicago 5 5 .500 2

Indiana 4 7 .364 3½

Cleveland 2 8 .200 5

Detroit 2 9 .182 5½

Saturday

Boston 107, Toronto 89

Utah 83, Washington 76

Dallas 103, Cleveland 95

Memphis 94, Charlotte 87

San Antonio 126, Denver 100

Milwaukee 117, New Orleans 113

L.A. Clippers 101, Chicago 80

Miami 97, Phoenix 88

Sunday

New York 88, Indiana 76

Toronto 97, Orlando 86

Brooklyn 99, Sacramento 90

Philadelphia 86, Cleveland 79

Oklahoma City 119, Golden State 109

Detroit 103, Boston 83

Portland 102, Chicago 94

L.A. Lakers 119, Houston 108

Today

Milwaukee at Charlotte, 6 p.m.

Indiana at Washington, 6 p.m.

Orlando at Atlanta, 6:30 p.m.

Denver at Memphis, 7 p.m.

Golden State at Dallas, 7:30 p.m.

L.A. Clippers at San Antonio, 7:30 p.m.

Houston at Utah, 8 p.m.

Tuesday

Toronto at Philadelphia, 6 p.m.

New York at New Orleans, 7 p.m.

Brooklyn at L.A. Lakers, 9:30 p.m.

College men

Schedule

Big Ten

Saturday

Ohio State 69, Rhode Island 58

Iowa 65, Gardner-Webb 56

Sunday

Minnesota 72, Richmond 57

Michigan State 69, Texas Southern 41

Akron 85, Penn State 60

Northwestern 80, Fairleigh Dickinson 52

Ohio State 77, Washington 66

Nebraska 75, Nebraska-Omaha 62

Wisconsin 73, Cornell 40

Today

USC at Illinois

Indiana at Georgia

Tuesday

Boise State at Michigan State

Delaware State at Northwestern

Presbyterian at Wisconsin

Western Kentucky at Iowa

Wednesday

Tulane at Nebraska

UNC Wilmington at Purdue

Thursday

Minnesota at Duke, 3:30 p.m.

Friday, November 23

Bucknell at Penn State

UMKC at Ohio State

Oakland at Michigan State

Northwestern at TCU

Creighton at Wisconsin

Saturday, November 24

Nebraska at Kent State

Sunday, November 25

Louisiana-Lafayette at Michigan State

Gardner-Webb at Illinois

Ball State at Indiana

Summit League

Saturday

South Dakota State 78, Marshall 77

Albany 62, Kansas City 59

North Dakota State 73, Mayville State 40

Pittsburgh 72, Oakland 62

Eastern Michigan 60, Fort Wayne 47

Bradley 79, IUPUI 72

Evansville 49, Western Illinois 44

Sunday

Kansas City 63, Norfolk State 57

South Dakota State 96, District of Columbia 48

Nebraska 75, Omaha 62

Western Illinois 59, Yale 47

Gonzaga 96, South Dakota 58

Eastern Illinois 68, Fort Wayne 67

Today

IUPUI vs. North Texas

North Dakota State at Youngstown State, 3:30 p.m.

Tuesday

TBA at IUPUI

North Dakota State at Duquesne, 6 p.m.

Judson (Ill.) at Fort Wayne

Oakland at Texas Southern

Wednesday

North Dakota State at James Madison, 3:30 p.m.

Southwest Minn. St. at South Dakota State

Friday

Bethune-Cookman at Omaha

Kansas City at Ohio State

Culver-Stockton at South Dakota

Oakland at Michigan State

Saturday, November 24

Omaha at TBA

Western Illinois at Savannah State

Fort Wayne at Dartmouth

Waldorf at South Dakota

North Dakota State at Wis. Green Bay, 7 p.m.

Big Sky

Saturday

Northern Iowa 72, North Dakota 47

Montana at Idaho, late

Cal State Fullerton 112, Southern Utah 69

Sunday

Montana State 83, Portland 64

Northern Arizona 85, UC Davis 82

Nevada 79, Southern Utah 61

Saint Mary’s 85, Eastern Washington 66

Tuesday

North Dakota at Hawaii, 7:05 p.m.

UC Davis at Sacramento State

Utah Valley at Eastern Washington

Wednesday

S.C. State at Eastern Washington

Idaho State at Utah

Montana State at Air Force

Portland State at Portland

Carroll College at Southern Utah

Wyoming at Northern Colorado

Friday

Eastern Washington at Santa Clara

Wright State at Idaho State

Jacksonville State at Northern Arizona

Saturday, November 24

San Diego at Montana

Weber State at Utah State

Sacramento State at Central Arkansas

Northern Arizona at Campbell or NC A&T

Central Michigan at Idaho State

Sunday, November 25

Portland State at Oklahoma State

Montana State at Oregon State

NSIC

Saturday

Clarke College 79, Concordia-St. Paul 70

Metro State 67, Bemidji State at 41

Minnesota Duluth 70, Michigan Tech 58

Winona State 66, Colorado-Colorado Springs 57

Sioux Falls 69, SD School of Mines 49

Minnesota State 86, San Francisco State 78

Sunday

Minot State 86, Northland College 27

Northern State 74, Dickinson State 64

Today

Dakota State at Augustana

Tuesday

Bemidji State at Michigan Tech

MSU Moorhead at Concordia-Moorhead, 7 p.m.

Minnesota-Crookston at Mayville State University

Waldorf at Sioux Falls

Wednesday

Bemidji State at Finlandia

Southwest Minnesota State at South Dakota State

Friday

St. Joseph’s College at U-Mary

Angelo State at Minnesota Duluth

St. Cloud State at Florida Southern College

Upper Iowa at Northwest Missouri State University

Concordia-St. Paul at Western Washington University

Saturday, November 24

Central Missouri at Southwest Minnesota State

Winona State at Northwood (MI)

University of Central Missouri at Upper Iowa

Mount Marty at Minnesota State

St. Cloud State at St. Joseph’s College

Alaska Fairbanks at Concordi-St. Paul

Washburn at Minnesota Duluth

Dakota State at Sioux Falls

Peru State at Wayne State

U-Mary at Florida Southern College

Sunday, November 25

Winona State at Ferris State (MI)

Southwest Minnesota State at Northwest Missouri State

MIAC

Saturday

UW Stevens Point 82, St. Olaf 81

Gustavus 83, Bethany Lutheran 63

Hamline 92, Wisconsin Lutheran 86

Whitworth 70, St. Thomas 65

North Central 83, Saint Mary’s 78

Bethel 75, St. Scholastica 61

Today

Luther at St. Olaf

Augsburg at UW Superior

Tuesday

UW Eau Claire at Hamline

Gustavus at UW Stout

Saint Mary’s at Dominican

UW River Falls at St. Thomas

MSU Moorhead at Concordia

Saint John’s at UW Stevens Point

Northwestern at Macalester

Buena Vista at Bethel

Friday

Augsburg at Colorado College

Macalester at Occidental

Saturday, November 24

Benedictine at Augsburg

Carleton at Hawaii Pacific

Hamline at Northwestern

Concordia at UW Superior

Macalester at Cal Tech

Sunday, November 25

UW River Falls at Concordia

ND Area

Saturday

Valley City 63, Dickinson State 61

Jamestown College 54, Viterbo University 47

North Dakota State University 73, Mayville State 40

Today

Mayville State at Concordia College

Tuesday

University of Minnesota-Crookston at Mayville State

University of Minnesota-Morris at Jamestown College

Friday

Mayville State University at Dickinson State

Jamestown College at Montana State

Valley City State at Rocky Mountain College

Saturday, November 24

Mayville State at Rocky Mountain College

Jamestown College at Montana State

Valley City State at Dickinson State

Results Sunday

The AP Top 25

2. Louisville (3-0) beat Miami (Ohio) 80-39. Next: vs. Northern Iowa, Thursday.

4. Ohio State (3-0) beat Washington 77-66. Next: vs. UMKC, Friday.

6. N.C. State (3-1) lost to Oklahoma State 76-56. Next: vs. UNC Asheville, Friday.

8. Syracuse (2-0) beat Wagner 88-57. Next: vs. Princeton, Wednesday.

9. Duke (3-0) beat Florida Gulf Coast 88-67. Next: vs. Minnesota, Thursday.

10. Florida (3-0) beat Middle Tennessee 66-45. Next: vs. Savannah State, Tuesday.

15. Creighton (3-0) beat Presbyterian 87-58. Next: vs. Longwood, Tuesday.

16. Baylor (4-0) beat St. John’s 97-79. Next: vs. College of Charleston, Saturday.

19. Gonzaga (3-0) beat South Dakota 96-58. Next: vs. Clemson, Thursday.

21. Michigan State (2-1) beat Texas Southern 69-41. Next: vs. Boise State, Tuesday.

22. Wisconsin (2-1) beat Cornell 73-40. Next: vs. Presbyterian, Tuesday.

23. UConn (4-0) beat Quinnipiac 89-82, 2OT. Next: vs. Stony Brook, Sunday.

24. Cincinnati (3-0) beat N.C. A&T 93-39. Next: vs. Campbell, Tuesday.

Other scores

AREA

North Dakota State College of Science 85, Trinity Bible College 74

MIDWEST

Cincinnati 93, NC A& 39

Creighton 87, Presbyterian 58

E. Illinois 68, IPFW 67

E. Michigan 57, Texas-Pan American 47

Illinois St. 87, Delaware St. 48

Iowa St. 88, Campbell 68

Kansas St. 74, North Florida 55

Loyola of Chicago 62, Md.-Eastern Shore 46

Michigan St. 69, Texas Southern 41

Minnesota 72, Richmond 57

N. Illinois 72, Judson 54

Nebraska 75, Nebraska-Omaha 62

Northwestern 80, Fairleigh Dickinson 53

Ohio 73, Wofford 50

Valparaiso 88, Kent St. 83, OT

W. Illinois 59, Yale 47

Wisconsin 73, Cornell 40

College women

Schedule

Big Ten

Saturday

Minnesota 85, Ohio 40

Ohio State 78, Winthrop 53

Purdue 66, Southern Illinois-Edwardsville 51

Sunday

Minnesota 77, Mane 60

Penn State 75, Lafayette 34

Illinois 83, Cleveland State 64

South Dakota State 60, Nebraska 55

Michigan State 57, Virginia Tech 29

Wisconsin 52, Washington State 44

North Carolina 77, Iowa 64

Today

Seton Hall at Michigan

Bowling Green at Purdue

Howard at Northwestern

Tuesday

Saint Francis at Ohio State

Sam Houston State at Nebraska

Robert Morris at Iowa

Wednesday

Albany at Michigan State

Washington at Wisconsin

Thursday

Richmond at Minnesota, 1 p.m.

Marist at Purdue

Friday

Harvard at Michigan

Minnesota at James Madison, 3:30 p.m.

Illinois at Tulsa

Nebraska at USC

Detroit at Penn State

Iowa at Florida International

Purdue at Wake Forest

IUPUI at Indiana

Saturday, November 24

Boston University at Michigan

Missouri at Minnesota, 6 p.m.

Purdue at Connecticut

TBD at Illinois

TBD at Penn State

Sunday, November 25

Wright State at Ohio State

Evansville at Wisconsin

Loyola Chicago at Northwestern

Robert Morris at Michigan State

TBD at Iowa State

Summit League

Saturday

IUPUI 75, Valparaiso 69

UNI 66, North Dakota State 50

Sunday

Omaha 79, Northern Arizona 75 (2 OT)

Colorado 78, Kansas City 55

South Dakota State 60, Nebraska 55

Today

Western Illinois at SIUE

Fort Wayne at Ball State

Tuesday

Oakland at Canisius

Kansas City at Va. Commonwealth

Indiana State at IUPUI

Creighton at South Dakota

North Dakota State at Alas. Anchorage, 11 p.m.

Wednesday

North Dakota State at TBA, TBA

St. Louis at Omaha

South Dakota State at Northern Ill.

Friday

Kansas City at Drexel

South Dakota at Pepperdine

IUPUI at Indiana

South Dakota State at Central Michigan

Saturday, November 24

Kansas City at TBA

Coastal Caro. at Fort Wayne

Western Illinois at St. Louis

South Dakota at TBA

Sunday, November 25

Oakland at Niagara

Southwest Minn. State at Omaha

Big Sky

Saturday

Idaho State 83, Air Force 51

Sunday

Iowa State 73, North Dakota 34

Omaha 79, Northern Arizona 75 (2 OT)

Oklahoma State 101, Weber State 49

Eastern Washington 68, Portland 50

Montana 71, Idaho 50

Tuesday

Utah Valley at Sacramento State

Northern Colorado at Utah

Corban College at Portland State

Idaho State at Boise State

Wednesday

North Dakota at Duquesne, 12:30 p.m.

Army at Weber State

Friday

Portland State at Chattanooga

Western Michigan at Northern Arizona

Clemson at Montana State

Northern Colorado at San Diego

Southern Utah at Texas Tech

North Dakota at South Florida, TBA

Eastern Washington at California

Saturday, November 24

Portland State at Butler

Montana at UNLV

Utah at Weber State

New Orleans at Southern Utah

TBA at Eastern Washington

Montana State at TBA

TBA at Northern Arizona

Sunday, November 25

TBA at Montana

Nicholls State at Southern Utah

NSIC

Saturday

St. Cloud State 69, Jamestown College 55

Winona State 87, Grand View (Iowa) 54

Minnesota State 79, South Dakota School of Mines 66

Southwest Minnesota State 59, Missouri Valley 56

Minnesota Duluth 73, Michigan Tech 72

U-Mary 68, Sonomo State University 65

Northern State 64, Black Hills State 47

Today

U-Mary at California Maritime Academy

Tuesday

Bemidji State at Mount Mercy

Mayville State at Sioux Falls

William Penn University at Wayne State

St. Cloud State at University of Wisconsin-Stout

Concordia College at Minot State

Wisconsin Superior at Minnesota Duluth

Thursday

Northwood (MI) at Augustana

Anderson (SC) at Winona State

Upper Iowa at University of Alaska Fairbanks

MSU Moorhead at University of Hawaii-Hilo, 8 p.m. CT

Friday

Hawaii Pacific at Augustana

Upper Iowa at Winona State

William Penn (Iowa) at Concordia-St. Paul

BYU-Hawaii at MSU Moorhead, 6 p.m.

Fort Lewis at Minnesota-Crookston

University of Nebraska-Kearney vs. Northern State at St. Paul

Saturday, November 24

Dakota State at Sioux Falls

Nebraska-Kearney at Concordia-St. Paul

Winona State at Alaska-Fairbanks

Anderson University (SC) at Upper Iowa

William Penn vs. Northern State at St. Paul

Western New Mexico at Minnesota-Crookston

Sunday, November 25

Southwest Minnesota State at Nebraska-Omaha

Saint Ambrose University at Wayne State

MIAC

Saturday

Saint Benedict 71, Nebraska Wesleyan 64

Concordia 75, St. Scholastica 52

Macalester 66, Colorado College 60

Alverno 67, St. Catherine 45

St. Thomas 63, Millikin 42

UW-Stout 60, Hamline 56

Saint Mary’s 69, Olivet 49

Sunday

St. Catherine 58, Stephens College 55

Tuesday

Northwestern at Macalester

Augsburg at St. Scholastica

Concordia at Minot State

Wednesday

St. Olaf at Colorado College

Friday

Gustavus at Simpson

St. Olaf at Lewis and Clarke

Carleton at Cal Lutheran Tourney

Saturday, November 24

Gustavus at Buena Vista

St. Olaf at Ohio Wesleyan

Carleton at Cal Lutheran Tourney

Sunday, November 25

UW Stevens Point at St. Thomas

ND Area

Saturday

Valley City 81, Dickinson State 59

St. Cloud State 69, Jamestown College 55

Today

Mayville State at North Dakota State University

Tuesday

University of Minnesota-Morris at Jamestown College

Mayville State at University of Sioux Falls

Friday

Jamestown College at Dickinson State

Valley City at Rocky Mountain College

Saturday, November 24

Jamestown College at Rocky Mountain College

Valley City at Dickinson State

Results Sunday

The AP Top 25

1. Baylor (4-1) beat Hawaii 77-42. Next: vs. Liberty, Friday.

2. UConn (2-0) beat No. 16 Texas A&M 81-50. Next: vs. Wake Forest, Thursday.

3. Duke (2-0) beat Iona 100-31. Next: vs. Valparaiso, Friday.

4. Stanford (5-0) beat Tennessee-Martin 92-68. Next: vs. Long Beach State, Sunday.

7. Notre Dame (2-0) beat UMass 94-50. Next: vs. Mercer, Tuesday.

8. Louisville (3-0) did not play. Next: vs. UCF, Tuesday.

9. Penn State (3-0) beat Lafayette 75-34. Next: vs. Detroit, Friday.

10. Georgia (4-0) beat Belmont 70-38. Next: vs. Savannah State, Tuesday.

11. Oklahoma (2-1) beat Saint Louis 68-33. Next: vs. Arkansas, Friday.

13. Vanderbilt (3-1) lost to Dayton 71-66. Next: vs. Virginia, Friday.

15. Nebraska (3-1) lost to South Dakota State 60-55. Next: vs. Sam Houston State, Tuesday.

16. Texas A&M (0-3) lost to No. 2 UConn 81-50. Next: vs. Liberty, Tuesday.

22. Oklahoma State (3-0) beat Weber State 101-49. Next: vs. Texas-Pan American, Tuesday.

23. Miami (2-1) lost to No. 24 Tennessee 79-67. Next: vs. Florida Atlantic, Friday.

24. Tennessee (3-1) beat No. 23 Miami 79-67. Next: vs. Alcorn State, Sunday.

Other scores

AREA

North Dakota State College of Science 72, Trinity Bible College 53

MIDWEST

Albany (NY) 68, W. Michigan 54

Colorado 78, UMKC 55

Dayton 71, Vanderbilt 66

Detroit 61, E. Michigan 54

Drake 71, Ill.-Chicago 61

Illinois 83, Cleveland St. 64

Iowa St. 73, North Dakota 34

Kansas 64, Wake Forest 58

Memphis 76, Illinois St. 74

Michigan St. 57, Virginia Tech 29

Minnesota 77, Maine 60

Nebraska-Omaha 79, N. Arizona 75, 2OT

Notre Dame 94, UMass 50

S. Dakota St. 60, Nebraska 55

UNLV 60, Ohio 51

Wichita St. 50, UTSA 36

Wright St. 66, Buffalo 51

Youngstown St. 75, Bryant 59

HOCKEY

D

Juniors

Standings and schedule

United States Hockey League

WESTERN CONFERENCE

W L OTL PTS

Waterloo 12 4 0 24

Lincoln 11 3 0 22

Sioux Falls 11 5 0 22

Fargo 7 6 4 18

Omaha 8 9 0 16

Des Moines 7 9 1 15

Tri-City 7 9 1 15

Sioux City 3 9 3 9

EASTERN CONFERENCE

W L OTL PTS

Dubuque 14 2 1 29

Muskegon 11 5 1 23

Chicago 8 5 1 17

Cedar Rapids 7 6 2 16

Green Bay 7 9 2 16

Indiana 6 12 1 13

Youngstown 6 11 0 12

Team USA 5 8 1 11

Sunday

Team USA 4, Cedar Rapids 3

Wednesday

Fargo at Sioux Falls, 7:05 p.m.

Youngstown at Indiana

Sioux City at Tri-City

Waterloo at Des Moines

Omaha at Lincoln

Chicago at Green Bay

Muskegon at Dubuque

Thursday, Nov. 22

Cedar Rapids at Waterloo

Friday, Nov. 23

Indiana at Des Moines

Sioux City at Sioux Falls

Green Bay at Muskegon

Team USA at Youngstown

Lincoln at Chicago

Omaha at Tri-City

Saturday, Nov. 24

Sioux Falls at Fargo, 7:05 p.m.

Indiana at Chicago

Sioux City at Omaha

Lincoln at Dubuque

Waterloo at Cedar Rapids

Des Moines at Tri-City

Team USA at Youngstown

Green Bay at Muskegon

College men

Standings and schedule

WCHA

W L T Pts

Denver 6 1 0 12

Minnesota 4 2 2 8

Neb.-Omaha 4 1 1 9

Colorado Coll. 4 1 0 8

North Dakota 3 1 2 6

St. Cloud St. 4 2 0 8

Michigan Tech 3 5 0 6

Wisconsin 1 3 2 4

Bemidji St. 1 4 1 3

AK Anchorage 0 2 2 2

Minn.-Duluth 0 4 2 2

MSU-Mankato 1 5 0 2

OVERALL RECORDS: Alaska Anchorage 2-3-3, Bemidji St. 2-5-1, Colorado College 7-5-0, Denver 7-1-0, Michigan Tech 4-6-0, Minnesota 7-2-2, Minnesota-Duluth 2-6-2, Minnesota St.-Mankato 3-5-2, Nebraska-Omaha 6-3-1, North Dakota 5-3-2, St. Cloud St. 6-4-0, Wisconsin 1-5-2.

Saturday

North Dakota 4, Minnesota Duluth 3, OT

Michigan Tech 2, Bemidji State 1, OT

Denver 6, Colorado College 2

Minnesota 3, Wisconsin 1

Friday, Nov. 23

North Dakota at Notre Dame, 6:35 p.m.

Minnesota at Vermont, 6:05 p.m.

MSU-Mankato at Wisconsin

Alaska-Anchorage at Bemidji State

Alabama-Huntsville at Omaha

St. Cloud State at Minnesota-Duluth

New Hampshire at Colorado College

Yale at Denver

Saturday, Nov. 24

North Dakota at Notre Dame, 4:05 p.m.

Minnesota at Vermont, 6:05 p.m.

Alaska-Anchorage at Bemidji state

Alabama-Huntsville at Omaha

MSU-Mankato at Wisconsin

St. Cloud State at Minnesota-Duluth

New Hampshire at Denver

Yale at Colorado College

College women

Standings and schedule

WCHA

W L T Pts

Minnesota 10 0 0 30

Ohio State 8 4 0 24

North Dakota 6 4 0 18

Wisconsin 4 4 2 16

Minn.-Duluth 4 5 1 13

MSU-Mankato 2 6 2 9

St. Cloud State 2 8 0 6

Bemidji State 1 6 1 4

OVERALL RECORDS: Bemidji State 2-8-2, Minnesota 14-0-0, Minnesota-Duluth 5-6-1, Minnesota St.-Mankato 4-8-2, North Dakota 7-5-0, Ohio State 10-4-0, St. Cloud State 4-9-1.

Saturday

Ohio State 3, Wisconsin 1

Minnesota Duluth 4, St. Cloud State 1

North Dakota 3, Bemidji State 1

Minnesota 9, Minnesota State Mankato 1

Sunday

North Dakota 7, Bemidji State 2

Friday, Nov. 23

Minnesota-Duluth at North Dakota, 7:07 p.m.

St. Cloud State at Wisconsin

Ohio State at Princeton

Bemidji State at MSU-Mankato

Saturday, Nov. 24

Minnesota-Duluth at North Dakota, 7:07 p.m.

Minnesota at New Hampshire, 1 p.m.

St. Cloud State at Wisconsin

Ohio State at Princeton

Bemidji State at MSU-Mankato

Sunday, Nov. 25

Minnesota at New Hampshire, 1 p.m.

SOCCER

D

Professional

Playoff pairings

Major League Soccer

EASTERN CONFERENCE

Championship

Sunday, Nov. 11: Houston 3, D.C. United 1

Sunday: D.C. United 1, Houston 1, Houston advances on 4-2 aggregate

WESTERN CONFERENCE

Championship

Sunday, Nov. 11: Los Angeles 3, Seattle 0

Sunday: Seattle 2, Los Angeles 1, Los Angeles advances on 4-2 aggregate

MLS CUP

Saturday, Dec. 1: Houston at Los Angeles, 3:30 p.m.

VOLLEYBALL

D

College

Pairings

Summit League tournament

Saturday

Fort Wayne def. IUPUI 25-15, 25-12, 25-20

High school

North Dakota

Pairings

Class A state tournament

At Minot State Dome

Saturday

Seventh-place match: Fargo Davies def. Bismarck 25-17, 21-25, 25-18, 25-14

Fifth-place match: Fargo Shanley def. Jamestown 21-25, 25-18, 25-19, 19-25, 15-11

Third-place match: Dickinson def. West Fargo 13-25, 25-22, 29-27, 25-17

Championship match: Bismarck Century def. Grand Forks Red River 18-25, 25-20, 25-15, 25-18

Class B state tournament

At Minot State Dome

Saturday

Seventh-place match: Ray def. Dickinson Trinity 25-16, 25-13, 20-25, 25-13

Fifth-place match: Minot Our Redeemer’s def. Flasher 22-25, 25-21, 27-25, 25-20

Third-place match: Park River-Fordville-Lankin def. Linton-HMB 12-25, 25-17, 25-22, 25-22

Championship match: Kindred def. Langdon 25-17, 22-25, 25-17, 25-22

AUTO RACING

D

Professional

Results Sunday

NASCAR Sprint Cup

Ford EcoBoost 300

At Homestead, Fla.

(Start position in parentheses)

1. (15) Jeff Gordon, Chevrolet, 267 laps, 116 rating, 47 points, $334,161.

2. (6) Clint Bowyer, Toyota, 267, 118.5, 42, $263,749.

3. (19) Ryan Newman, Chevrolet, 267, 98.3, 42, $228,768.

4. (8) Kyle Busch, Toyota, 267, 142.5, 42, $198,318.

5. (13) Greg Biffle, Ford, 267, 82.6, 39, $143,060.

6. (7) Martin Truex Jr., Toyota, 267, 117.2, 39, $131,199.

7. (5) Aric Almirola, Ford, 267, 99.4, 37, $132,446.

8. (23) Kevin Harvick, Chevrolet, 267, 83.3, 36, $134,121.

9. (26) Kurt Busch, Chevrolet, 267, 89.5, 35, $107,318.

10. (16) Dale Earnhardt Jr., Chevrolet, 267, 82.4, 34, $87,085.

11. (18) Paul Menard, Chevrolet, 267, 84.4, 33, $84,810.

12. (4) Carl Edwards, Ford, 267, 105.9, 32, $119,176.

13. (2) Marcos Ambrose, Ford, 267, 86.5, 32, $103,268.

14. (1) Joey Logano, Toyota, 267, 77.1, 30, $88,810.

15. (3) Brad Keselowski, Dodge, 266, 95.6, 29, $108,980.

16. (9) Mark Martin, Toyota, 266, 78.7, 28, $75,385.

17. (35) Tony Stewart, Chevrolet, 266, 65.8, 27, $128,535.

18. (11) Matt Kenseth, Ford, 266, 99.1, 27, $119,171.

19. (33) Jeff Burton, Chevrolet, 266, 65, 25, $112,160.

20. (14) Jamie McMurray, Chevrolet, 266, 68.6, 24, $105,668.

21. (12) Kasey Kahne, Chevrolet, 266, 90.5, 24, $81,135.

22. (17) Sam Hornish Jr., Dodge, 266, 79.6, 0, $113,960.

23. (20) Trevor Bayne, Ford, 266, 72.6, 0, $72,310.

24. (41) Denny Hamlin, Toyota, 266, 63, 20, $113,976.

25. (32) Bobby Labonte, Toyota, 265, 54.7, 19, $96,743.

26. (38) Travis Kvapil, Toyota, 265, 48.6, 18, $93,893.

27. (30) Landon Cassill, Toyota, 265, 48.9, 17, $97,780.

28. (21) Juan Pablo Montoya, Chevrolet, 264, 53.6, 16, $101,126.

29. (28) Casey Mears, Ford, 264, 52.5, 15, $82,318.

30. (24) Regan Smith, Chevrolet, 264, 50.6, 14, $89,257.

31. (34) David Ragan, Ford, 263, 43.3, 13, $67,235.

32. (31) Dave Blaney, Chevrolet, 263, 45.8, 12, $67,010.

33. (40) David Gilliland, Ford, 262, 35.4, 11, $66,810.

34. (37) David Reutimann, Chevrolet, 261, 34.4, 10, $66,610.

35. (39) J.J. Yeley, Chevrolet, 261, 33.4, 9, $66,410.

36. (10) Jimmie Johnson, Chevrolet, rear gear, 224, 94.3, 9, $113,396.

37. (42) Ken Schrader, Ford, engine, 219, 29.7, 7, $74,255.

38. (22) David Stremme, Toyota, electrical, 183, 37.7, 6, $65,753.

39. (27) Ricky Stenhouse Jr., Ford, accident, 157, 51.9, 0, $62,850.

40. (36) Josh Wise, Ford, vibration, 38, 28.3, 4, $64,120.

41. (25) Michael McDowell, Ford, overheating, 34, 36.5, 3, $62,405.

42. (43) Scott Riggs, Chevrolet, vibration, 23, 27.6, 2, $62,110.

43. (29) Mike Bliss, Toyota, electrical, 16, 28.4, 0, $62,429.

Race Statistics

Average Speed of Race Winner: 142.245 mph.

Time of Race: 2 hours, 48 minutes, 56 seconds.

Margin of Victory: 1.028 seconds.

Caution Flags: 3 for 17 laps.

Lead Changes: 19 among 8 drivers.

Lap Leaders: M.Ambrose 1-14; Ky.Busch 15-49; R.Newman 50; Ky.Busch 51-116; M.Truex Jr. 117-127; J.Johnson 128; M.Kenseth 129-130; R.Newman 131-132; Ky.Busch 133-144; J.Johnson 145-157; K.Kahne 158-161; Ky.Busch 162-165; K.Kahne 166; Ky.Busch 167-199; K.Kahne 200-201; J.Johnson 202-212; J.Gordon 213; Ky.Busch 214-254; J.Gordon 255-267.

Leaders Summary (Driver, Times Led, Laps Led): Ky.Busch, 6 times for 191 laps; J.Johnson, 3 times for 25 laps; J.Gordon, 2 times for 14 laps; M.Ambrose, 1 time for 14 laps; M.Truex Jr., 1 time for 11 laps; K.Kahne, 3 times for 7 laps; R.Newman, 2 times for 3 laps; M.Kenseth, 1 time for 2 laps.

Top 12 in Points: 1. B.Keselowski, 2,400; 2. C.Bowyer, 2,361; 3. J.Johnson, 2,360; 4. K.Kahne, 2,345; 5. G.Biffle, 2,332; 6. D.Hamlin, 2,329; 7. M.Kenseth, 2,324; 8. K.Harvick, 2,321; 9. T.Stewart, 2,311; 10. J.Gordon, 2,303; 11. M.Truex Jr., 2,299; 12. D.Earnhardt Jr., 2,245.