« Continue Browsing

e-mail article Print     e-mail article E-mail

Published November 15 2012

Scoreboard

football

D

Professional

Schedule

National Football League

Thursday

Buffalo 19, Miami 14

Sunday

Cleveland at Dallas, noon.

N.Y. Jets at St. Louis, noon.

Jacksonville at Houston, noon.

Cincinnati at Kansas City, noon.

Philadelphia at Washington, noon.

Green Bay at Detroit, noon.

Arizona at Atlanta, noon.

Tampa Bay at Carolina, noon.

New Orleans at Oakland, 3:05 p.m.

San Diego at Denver, 3:25 p.m.

Indianapolis at New England, 3:25 p.m.

Baltimore at Pittsburgh, 7:20 p.m.

Open: Minnesota, N.Y. Giants, Seattle, Tennessee

Monday

Chicago at San Francisco, 7:30 p.m.

Thursday’s summary

Bills 19, Dolphins 14

Miami 7 0 0 7 – 14

Buffalo 13 6 0 0 – 19

First Quarter

Buf – McKelvin 79 punt return (Lindell kick), 13:30.

Buf – FG Lindell 32, 5:07.

Mia – Thigpen 96 kickoff return (Carpenter kick), 4:55.

Buf – FG Lindell 34, :40.

Second Quarter

Buf – FG Lindell 42, 8:57.

Buf – FG Lindell 19, :00.

Fourth Quarter

Mia – Bess 2 pass from Tannehill (Carpenter kick), 8:42.

A – 69,118.

Mia Buf

First downs 16 18

Total Net Yards 184 281

Rushes-yards 24-60 31-120

Passing 124 161

Punt Returns 3-31 3-98

Kickoff Returns 5-181 3-75

Interceptions Ret. 0-0 2-14

Comp-Att-Int 14-28-2 17-27-0

Sacked-Yards Lost 3-17 3-7

Punts 6-49.8 7-45.3

Fumbles-Lost 1-1 2-0

Penalties-Yards 6-69 11-100

Time of Possession 24:57 35:03

INDIVIDUAL STATISTICS

RUSHING: Miami, Thomas 12-33, Bush 10-20, Tannehill 1-7, Lane 1-0. Buffalo, Spiller 22-91, Fitzpatrick 3-15, Choice 6-14.

PASSING: Miami, Tannehill 14-28-2-141. Buffalo, Fitzpatrick 17-27-0-168.

RECEIVING: Miami, Bess 6-50, Hartline 4-49, Bush 2-15, Matthews 1-19, Fasano 1-8. Buffalo, St.Johnson 6-79, Spiller 3-39, Chandler 2-30, Jones 2-11, Graham 2-5, Dickerson 1-4, Choice 1-0.

MISSED FIELD GOALS: Miami, Carpenter 50 (WR).

College

Standings and schedule

Big Ten

Conf All

Legends

Nebraska 5-1 8-2

Michigan 5-1 7-3

Northwestern 3-3 7-3

Iowa 2-4 4-6

Michigan State 2-4 5-5

Minnesota 2-4 6-4

Leaders

Ohio State 6-0 10-0

Penn State 4-2 6-4

Wisconsin 4-2 7-3

Indiana 2-4 4-6

Purdue 1-5 4-6

Illinois 0-6 2-8

Saturday

Minnesota at Nebraska, 2:30 p.m.

Northwestern at Michigan State

Iowa at Michigan

Indiana at Penn State

Ohio State at Wisconsin

Purdue at Illinois

Missouri Valley

Conf All

North Dakota State 6-1 9-1

South Dakota State 5-2 7-3

Illinois State 5-2 8-2

Indiana State 5-2 7-3

Southern Illinois 4-3 5-5

Missouri State 3-4 3-7

Northern Iowa 3-4 4-6

Youngstown State 3-4 6-4

Western Illinois 1-6 3-7

South Dakota 0-7 1-9

Saturday

North Dakota State at Illinois State, noon

Indiana State at Youngstown State

Western Illinois at Southern Illinois

South Dakota at South Dakota State

Missouri State at Northern Iowa

End of regular season

Big Sky

Conf All

Northern Arizona 6-0 8-1

Eastern Washington 6-1 7-2

Montana State 5-1 8-1

Cal Poly 5-2 7-2

Sacramento State 5-3 6-4

North Dakota 4-4 5-5

Southern Utah 3-4 4-6

Montana 3-4 5-5

UC Davis 2-4 3-6

Northern Colorado 2-5 3-6

Portland State 2-5 3-6

Weber State 1-5 1-8

Idaho State 0-6 1-8

Saturday

North Dakota at Northern Colorado, 1:05 p.m.

Sacramento State at UC Davis

Montana State at Montana

Eastern Washington at Portland State

Weber State at Idaho State

Cal Poly at Northern Arizona

End of regular season

High school

Minnesota

Playoff pairings

Class 6A

At Metrodome, Minneapolis

Semifinals

Thursday

Lakeville North 28, Rosemount 7

Today

Wayzata vs. Eden Prairie, 7 p.m.

Championship

Friday, Nov. 23

Lakeville North vs. Wayzata/Eden Prairie winner, 7 p.m.

Class 5A

Semifinals

At Metrodome, Minneapolis

Today

St. Thomas Academy vs. Owatonna, 2 p.m.

Saturday

Totino-Grace vs. Bemidji, 7 p.m.

Championship

At Metrodome, Minneapolis

Saturday, Nov. 24

Semifinal winners, 4 p.m.

Class 4A

Semifinals

At Metrodome, Minneapolis

Thursday

Hutchinson 28, Becker 14

Today

Holy Family Catholic vs. Princeton, 4:30 p.m.

Championship

At Metrodome, Minneapolis

Friday, Nov. 23

Semifinal winners, 4 p.m.

Class 3A

Semifinals

At Metrodome, Minneapolis

Saturday

Rochester Lourdes vs. Annandale, 2 p.m.

Perham vs. Blue Earth Area, 4:30 p.m.

Championship

At Metrodome, Minneapolis

Saturday, Nov. 24

Semifinal winners, 1 p.m.

Class 2A

Semifinals

At Metrodome, Minneapolis

Thursday

Caledonia 26, BOLD 24

Moose Lake-Willow River 27. Jackson County Central 20

Championship

At Metrodome, Minneapolis

Friday, Nov. 23

Caledonia vs. Moose Lake-Willow River, 1 p.m.

Class 1A

Semifinals

At Metrodome, Minneapolis

Saturday

Dawson-Boyd vs. Bethlehem Academy, 9 a.m.

Atwater-Cosmos-Grove City vs. Mahnomen 11:30 a.m.

Championship

At Metrodome, Minneapolis

Saturday, Nov. 24

Semifinal winners, 10 a.m.

9-man

Semifinals

At Metrodome, Minneapolis

Today

South Ridge vs. Grand Meadow, 9 a.m.

Goodridge-Grygla vs. Clinton-Graceville-Beardsley, 11:30 a.m.

Championship

At Metrodome, Minneapolis

Friday, Nov. 23

Semifinal winners, 10 a.m.

Basketball

D

Professional

Standings and schedule

NBA

WESTERN CONFERENCE

Northwest Division

W L Pct GB

Oklahoma City 6 3 .667 —

Minnesota 5 3 .625 ½

Denver 4 4 .500 1½

Utah 4 5 .444 2

Portland 3 5 .375 2½

Southwest Division

Memphis 6 1 .857 —

San Antonio 7 2 .778 —

Dallas 5 4 .556 2

Houston 4 4 .500 2½

New Orleans 3 3 .500 2½

Pacific Division

L.A. Clippers 6 2 .750 —

Golden State 4 4 .500 2

Phoenix 4 5 .444 2½

L.A. Lakers 3 5 .375 3

Sacramento 2 6 .250 4

EASTERN CONFERENCE

Atlantic Division

New York 6 0 1.000 —

Brooklyn 5 2 .714 1½

Boston 5 4 .556 2½

Philadelphia 4 4 .500 3

Toronto 2 6 .250 5

Southeast Division

Miami 6 3 .667 —

Charlotte 4 3 .571 1

Atlanta 3 4 .429 2

Orlando 2 5 .286 3

Washington 0 7 .000 5

Central Division

Milwaukee 5 2 .714 —

Chicago 5 3 .625 ½

Indiana 3 6 .333 3

Cleveland 2 6 .250 3½

Detroit 1 8 .111 5

Thursday

Brooklyn 102, Boston 97

New York 104, San Antonio 100

Miami at Denver, late

Today

Utah at Philadelphia, 6 p.m.

Dallas at Indiana, 6 p.m.

Orlando at Detroit, 6:30 p.m.

Golden State at Minnesota, 7 p.m.

Oklahoma City at New Orleans, 7 p.m.

New York at Memphis, 8:30 p.m.

Houston at Portland, 9 p.m.

Atlanta at Sacramento, 9 p.m.

Phoenix at L.A. Lakers, 9:30 p.m.

College men

Schedule

Big Ten

Thursday

North Carolina 72, Penn State 55

Indiana 99, Sam Houston 45

Iowa 66, Howard 36

Northwestern 81, Mississippi Valley State 68

Minnesota 72, Tennessee State 43

Villanova 89, Purdue 81 (OT)

Nebraska 50, Valparaiso 48

Today

Illinois at Hawaii

Saturday

Ohio State at Rhode Island

Gardner-Webb at Iowa

Summit League

Thursday

Wyoming 71, South Dakota 51

Today

Omaha at Tulane

South Dakota at N.C. Central

Fort Wayne at Tex.

Western Illinois at Buffalo

South Dakota State at Hofstra

Saturday

South Dakota State at Marshall

Kansas City at Albany

Mayville State at North Dakota State, 5 p.m.

Oakland at Pittsburgh

Fort Wayne at Eastern Michigan

Bradley at IUPUI

Western Illinois at Evansville

Big Sky

Thursday

Cal Poly 64, Northern Colorado 53

Portland 51, Idaho State 48

San Jose State 68, Weber State 67 (OT)

Today

Sacramento State at Utah

Wisconsin-Green Bay at Southern Utah

Saturday

North Dakota at Northern Iowa, 1:05 p.m.

Montana at Idaho

Cal State Fullerton at Southern Utah

NSIC

Thursday

Michigan Tech 75, Southwest Minnesota State 67

Wayne State 78, Nebraska-Kearney 59

Minnesota-Crookston 81, Finlandia 75

Today

UC-Colorado Springs vs. Bemidji State at Winona, Minn.

St. Cloud State at St. John’s University

Metro State (Colo.) at Winona State

South Dakota Mines at Augustana

Minnesota Morris at MSU Moorhead, 8 p.m.

Dakota State at Northern State

Sonoma State at Minnesota State

Saturday

Clarke College at Concordia-St. Paul

Metro State vs. Bemidji State at Winona, Minn.

Michigan Tech at Minnesota Duluth

Colorado-Colorado Springs at Winona State

SD School of mines at Sioux Falls

TBA vs. Minnesota State at Rohnert Park, Calif.

MIAC

Thursday

Concordia 78, Minnesota-Morris 76

Carleton 68, Elmhurst 56

St. Thomas at Whitman

St. Olaf at Bethany Lutheran

Today

St. Cloud State at Saint John’s

Wisconsin Lutheran at Macalester

Simpson at Bethel

Saint Mary’s at Northwestern Tourney

ND Area

Wednesday

Mary 79, Mayville State 63

Today

Mayville State at Presentation College

Jamestown College at TBA

Saturday

Dickinson State at Valley City

Jamestown College at TBA

Mayville State at North Dakota State University

Results Thursday

The AP Top 25

1. Indiana (3-0) beat Sam Houston State 99-45. Next: vs. Georgia, Monday.

2. Louisville (2-0) beat Samford 80-54. Next: vs. Miami (Ohio), Sunday.

6. N.C. State (2-0) beat Penn State 72-55. Next: vs. UMass, Friday.

7. Kansas (2-1) beat Chattanooga 69-55. Next: vs. Washington State, Monday.

12. Arizona (2-0) beat UTEP 72-51. Next: vs. Long Beach State, Monday.

13. UCLA (2-0) vs. James Madison. Next: vs. Georgetown, Monday.

16. Baylor (3-0) beat Boston College 84-74. Next: vs. Colorado, Friday.

Other scores

MIDWEST

Buffalo 56, Evansville 50

Gardner-Webb 71, DePaul 59

Indiana 99, Sam Houston St. 45

Iowa 66, Howard 36

Kansas 69, Chattanooga 55

Minnesota 72, Tennessee St. 43

Nebraska 50, Valparaiso 48

Northwestern 81, MVSU 68

SE Missouri 64, McNeese St. 53

Wichita St. 79, W. Carolina 63

EAST

American U. 62, Mount St. Mary’s 57

CCSU 86, Brown 71

Illinois St. 86, Drexel 84, OT

SOUTH

Bethune-Cookman 71, New Orleans 65

Charleston Southern 105, Hiwassee 69

Florida Gulf Coast 86, Ave Maria 54

Jacksonville St. 79, Alabama A&M 61

Louisville 80, Samford 54

Morehead St. 101, Alice Lloyd 50

Norfolk St. 78, Longwood 66

Richmond 68, Hampton 58

SC State 86, Webber 66

Southern Miss. 62, Georgia 60, OT

Tennessee Tech 71, Coastal Carolina 69

Virginia Tech 95, VMI 80

SOUTHWEST

SMU 64, TCU 61

Texas A&M 81, Prairie View 59

FAR WEST

Air Force 102, Western St. (Col.) 68

Cal Poly 64, N. Colorado 53

Colorado St. 93, Chadron St. 50

NC Central 59, Southern U. 55

Portland 51, Idaho St. 48

Saint Mary’s (Cal) 67, Utah St. 58

Stanford 69, Alcorn St. 51

Tulsa 76, N. Kentucky 56

Wyoming 71, South Dakota 51

TOURNAMENT

2K Sports Classic

First Round

Alabama 65, Oregon St. 62

Charleston Classic

First Round

Baylor 84, Boston College 74

Colorado 67, Dayton 57

Murray St. 79, Auburn 59

St. John’s 64, Coll. of Charleston 53

Puerto Rico Tipoff

First Round

NC State 72, Penn St. 55

Oklahoma St. 69, Akron 65, OT

Tennessee 75, UNC Asheville 68

UMass 77, Providence 75

College women

Schedule

Big Ten

Thursday

Michigan State 60, Eastern Michigan 49

Bradley 83, Illinois 77

Today

Wisconsin at Gonzaga

Michigan at Utah

Indiana State at Indiana

Northern Arizona at Nebraska

Saturday

Ohio at Minnesota, 1 p.m.

Winthrop at Ohio State

Purdue at Southern Illinois-Edwardsville

Summit League

Thursday

Northern Iowa 63, South Dakota 50

Missouri 70, Western Illinois 61

Missouri-Kansas City 56, Saint Louis 53

Today

Buffalo at Oakland

La. Lafayette at Omaha

Saturday

Valparaiso at IUPUI

UNI at North Dakota State, 3 p.m.

Sunday

Colorado at Missouri-Kansas City

Northern Arizona at Omaha

Nebraska at South Dakota State

Big Sky

Thursday

Boise State 70, Weber State 56

CSU Northridge 66, Eastern Washington 44

Portland State 87, Oregon 85 (2 OT)

Today

Northern Arizona at Nebraska

Sacramento State at Cal State Bakersfield

Saturday

Air Force at Idaho State

NSIC

Thursday

Concordia-St. Paul 55, Bethel 37

Minnesota-Crookston at Mayville State University

Today

Black Hills State University at Minnesota State

Minnesota Morris at MSU Moorhead, 6 p.m.

South Dakota Tech at Northern State

Grandview College at Upper Iowa

Northwest Missouri State at Southwest Minnesota State

MIAC

Thursday

Minnesota-Morris 59, Concordia 56

Concordia-St. Paul 55, Bethel 37

Today

Nebraska Wesleyan at Macalester

St. Thomas at Calvin

Hamline at Wisconsin Lutheran

Saint Benedict at Colorado College

Saint Mary’s at North Central Tourney

Saturday

Saint Benedict at Nebraska Wesleyan

Concordia at St. Scholastica

Macalester at Colorado College

St. Catherine at Mount Mary

St. Thomas at Millikin

Hamline at Wis. Lutheran Tourney

Bethel at Concordia St. Paul

Saint Mary’s North Central Tourney

Sunday

St. Catherine at Alverno Tourney

ND Area

Wednesday

St. Cloud State 70, Valley City State 45

Thursday

Minnesota-Crookston at Mayville State

Saturday

Dickinson State at Valley City

Jamestown College at St. Cloud State

Results Thursday

The AP Top 25

8. Louisville (3-0) beat Austin Peay 90-52. Next: vs. UCF, Tuesday.

12. California (2-0) beat Saint Mary’s (Cal) 89-41. Next: vs. Cal Poly, Monday.

13. Vanderbilt (3-0) beat UAB 69-54. Next: at Dayton, Sunday.

24. Tennessee (2-1) beat Rice 101-48. Next: at No. 23 Miami, Sunday.

Other scores

MIDWEST

Bradley 83, Illinois 77

Ill.-Chicago 68, SIU-Edwardsville 61

Miami (Ohio) 70, Robert Morris 56

Michigan St. 60, E. Michigan 49

N. Iowa 63, South Dakota 50

UMKC 56, Saint Louis 53

EAST

Army 57, Fairleigh Dickinson 52

Boston College 62, BYU 56

Bowling Green 79, Niagara 74

NJIT 72, Centenary (NJ) 37

Northeastern 76, La Salle 45

SOUTH

Auburn 80, Alabama St. 43

Florida St. 98, Florida 67

James Madison 71, Murray St. 51

Louisville 90, Austin Peay 52

NC State 102, Longwood 49

SC-Upstate 71, Norfolk St. 64, OT

SE Louisiana 66, Jackson St. 54

South Carolina 78, Savannah St. 47

Tennessee 101, Rice 48

Vanderbilt 69, UAB 54

Wofford 58, UNC Asheville 54

SOUTHWEST

Arkansas 64, Tulsa 56, OT

Lamar 88, Centenary 30

Missouri St. 78, UALR 68

SMU 67, North Texas 63

Wichita St. 60, Arkansas St. 51

FAR WEST

Boise St. 70, Weber St. 56

CS Northridge 66, E. Washington 44

Loyola Marymount 58, Long Beach St. 52

New Mexico 65, Texas Tech 61

San Jose St. 81, Utah Valley 72

UC Riverside 94, Utah St. 90, OT

Hockey

D

Juniors

Standings and schedule

United States Hockey League

WESTERN CONFERENCE

W L OTL PTS

Lincoln 11 1 0 22

Waterloo 11 3 0 22

Sioux Falls 9 4 0 18

Des Moines 6 7 1 13

Omaha 6 9 0 12

Fargo 6 6 2 12

Tri-City 5 8 1 11

Sioux City 3 7 3 9

EASTERN CONFERENCE

W L OTL PTS

Dubuque 13 1 1 27

Muskegon 10 4 1 21

Chicago 8 2 1 17

Cedar Rapids 6 5 2 14

Green Bay 5 8 2 12

Youngstown 5 10 0 10

Indiana 4 11 1 9

Team USA 3 8 1 7

Wednesday

Muskegon 3, Indiana 0

Dubuque 5, Tri-City 1

Today

Omaha at Fargo, 7:35 p.m.

Muskegon at Indiana

Sioux City at Cedar Rapids

Tri-City at Sioux Falls

Dubuque at Lincoln

Des Moines at Waterloo

Green Bay at Chicago

Saturday

Omaha at Fargo, 7:05 p.m.

Indiana at Green Bay

Team USA at Chicago

Sioux City at Waterloo

Dubuque at Sioux Falls

Tri-City at Des Moines

Youngstown at Muskegon

Sunday

Cedar Rapids at Team USA

College men

Standings and schedule

WCHA

W L T Pts

Denver 4 1 0 8

Colorado Coll. 4 0 0 8

St. Cloud St. 3 2 0 6

Neb.-Omaha 2 1 1 5

North Dakota 2 0 1 5

Minnesota 2 3 0 4

Bemidji St. 1 2 1 3

Wisconsin 1 2 1 3

MSU-Mankato 1 3 0 2

Michigan Tech 1 5 0 2

AK Anchorage 0 1 1 1

Minn.-Duluth 0 1 1 1

OVERALL RECORDS: Alaska Anchorage 2-3-2, Bemidji St. 2-2-1, Colorado College 6-3-0, Denver 6-1-0, Michigan Tech 2-6-0, Minnesota 6-2-0, Minnesota Duluth 2-3-1, Minnesota St.-Mankato 3-4-2, Nebraska-Omaha 4-3-1, North Dakota 4-2-1, St. Cloud St. 5-4-0, Wisconsin 1-4-1.

Today

Wisconsin at Minnesota

Minnesota Duluth at North Dakota

Michigan Tech at Bemidji St.

Denver at Colorado College

Saturday

Minnesota Duluth at North Dakota

Michigan Tech at Bemidji St.

Colorado College at Denver

Wisconsin at Minnesota

College women

Standings and schedule

WCHA

W L T Pts

Minnesota 8 0 0 24

Ohio State 7 3 0 21

Wisconsin 3 3 2 13

North Dakota 4 4 0 12

MSU-Mankato 2 4 2 9

Minn.-Duluth 2 5 1 7

St. Cloud State 2 6 0 6

Bemidji State 1 4 1 4

OVERALL RECORDS: Bemidji State 2-6-2, Minnesota 12-0-0, Minnesota Duluth 3-6-1, Minnesota St.-Mankato 4-6-2, North Dakota 5-5-0, Ohio State 9-3-0, St. Cloud State 4-7-1

Today

Wisconsin at Ohio State

Minnesota State Mankato at Minnesota

Minnesota Duluth at St. Cloud State

Saturday

Wisconsin at Ohio State

Minnesota Duluth at St. Cloud State

North Dakota at Bemidji State

Minnesota State at Minnesota

Sunday

North Dakota at Bemidji State

Soccer

D

Professional

Playoff pairings

Major League Soccer

EASTERN CONFERENCE

Championship

Sunday, Nov. 11: Houston 3, D.C. United 1

Sunday: D.C. United vs. Houston, 4 p.m.

WESTERN CONFERENCE

Championship

Sunday, Nov. 11: Los Angeles 3, Seattle 0

Sunday: Seattle vs. Los Angeles, 9 p.m.

MLS CUP

Saturday, Dec. 1: Eastern champion vs. Western champion, 4:30 p.m.

Golf

D

Professional

Results Thursday

LPGA

CME Group Titleholders

First Round

Suzann Pettersen 34-32–66 -6

So Yeon Ryu 33-33–66 -6

Sun Young Yoo 36-30–66 -6

Na Yeon Choi 34-33–67 -5

Karine Icher 34-33–67 -5

Cristie Kerr 34-33–67 -5

Lindsey Wright 35-32–67 -5

Julieta Granada 34-34–68 -4

Brittany Lincicome 34-34–68 -4

Lizette Salas 35-33–68 -4

Jiyai Shin 36-32–68 -4

Danielle Kang 37-32–69 -3

Cindy LaCrosse 34-35–69 -3

Anna Nordqvist 35-34–69 -3

Karrie Webb 35-34–69 -3

Shanshan Feng 34-36–70 -2

Sandra Gal 36-34–70 -2

Caroline Hedwall 32-38–70 -2

Katherine Hull 36-34–70 -2

Jennifer Johnson 34-36–70 -2

Stacy Lewis 35-35–70 -2

Ai Miyazato 34-36–70 -2

Inbee Park 34-36–70 -2

Angela Stanford 36-34–70 -2

Amy Yang 37-33–70 -2

Chella Choi 34-37–71 -1

Brittany Lang 36-35–71 -1

Jennie Lee 34-37–71 -1

Meena Lee 35-36–71 -1

Kristy McPherson 33-38–71 -1

Mika Miyazato 35-36–71 -1

Belen Mozo 35-36–71 -1

Hee Kyung Seo 35-36–71 -1

Giulia Sergas 36-35–71 -1

Lexi Thompson 35-36–71 -1

volleyball

D

College

Pairings

Summit League tournament

Today

1) No. 2 Fort Wayne vs. No. 3 Oakland, at Bentson Bunker Fieldhouse, 5 p.m.

2) No. 1 IUPUI vs. No. 4 Kansas City, at Bentson Bunker Fieldhouse, 7:30 p.m.

Saturday

3) Match 1 winner vs. match 2 winner, at bentson Bunker Fielddhouse, 7 p.m.

High school

North Dakota

Pairings

Class A state tournament

At Minot State Dome

Thursday

1) Grand Forks Red River def. Bismarck 25-21, 25-23, 24-26, 25-20

2) West Fargo def. Jamestown 25-21, 25-19, 25-23

3) Bismarck Century def. Fargo Davies 25-10, 27-25, 25-18

4) Dickinson def. Fargo Shanley 25-23, 16-25, 13-25, 25-17, 16-14

Today

Consolation semifinals

5) Bismarck (23-14) vs. Jamestown (27-9), noon

6) Fargo Davies vs. Fargo Shanley, 2 p.m.

Championship semifinals

7) Grand Forks Red River (24-9) vs. West Fargo (22-14), 6 p.m.

8) Bismarck Century vs. Dickinson, 8 p.m.

Saturday

Seventh-place match: Match 5 loser vs. Match 6 loser, 10 a.m.

Fifth-place match: Match 5 winner vs. Match 6 winner, noon

Third-place match: Match 7 loser vs. Match 8 loser, 2 p.m.

Championship match: Match 7 winner vs. Match 8 winner, 6 p.m.

Class B state tournament

At Minot State Dome

Thursday

1) Linton-HMB def. Dickinson Trinity 25-16, 25-13, 25-14

2) Kindred def. Flasher 25-11, 25-13, 25-15

3) Park River-Fordville-Lankin def. Ray 23-25, 25-23, 25-22, 25-12.

4) Langdon def. Minot Our Redeemer’s 25-22, 25-19, 25-19

Today

Consolation semifinals

5) Dickinson Trinity vs. Flasher, noon

6) Ray vs. Minot Our Redeemer’s, 2 p.m.

Championship semifinals

7) Linton-HMB vs. Kindred, 6 p.m.

8) Park River-Fordville-Lankin vs. Langdon, 8 p.m.

Saturday

Seventh-place match: Match 5 loser vs. Match 6 loser, 10 a.m.

Fifth-place match: Match 5 winner vs. Match 6 winner, noon

Third-place match: Match 7 loser vs. Match 8 loser, 2 p.m.

Championship match: Match 7 winner vs. Match 8 winner, 8 p.m.