« Continue Browsing

e-mail article Print     e-mail article E-mail

Published November 11 2012

Scoreboard

football

D

College

Standings and schedule

Big Ten

Conf All

Legends

Nebraska 5-1 8-2

Michigan 5-1 7-3

Northwestern 3-3 7-3

Iowa 2-4 4-6

Michigan State 2-4 5-5

Minnesota 2-4 6-4

Leaders

Ohio State 6-0 10-0

Penn State 4-2 6-4

Wisconsin 4-2 7-3

Indiana 2-4 4-6

Purdue 1-5 4-6

Illinois 0-6 2-8

Saturday

Purdue 27, Iowa 24

Wisconsin 62, Indiana 14

Michigan 38, Northwestern 31, OT

Nebraska 32, Penn State 23

Minnesota 17, Illinois 3

Missouri Valley

Conf All

North Dakota State 6-1 9-1

South Dakota State 5-2 7-3

Illinois State 5-2 8-2

Indiana State 5-2 7-3

Southern Illinois 4-3 5-5

Missouri State 3-4 3-7

Northern Iowa 3-4 4-6

Youngstown State 3-4 6-4

Western Illinois 1-6 3-7

South Dakota 0-7 1-9

Saturday

North Dakota State 20, South Dakota State 17

Northern Iowa 24, South Dakota 21

Youngstown State 31, Western Illinois 7

Big Sky

Conf All

Northern Arizona 6-0 8-1

Eastern Washington 6-1 7-2

Montana State 5-1 8-1

Cal Poly 5-2 7-2

Sacramento State 5-3 6-4

North Dakota 4-4 5-5

Southern Utah 3-4 4-6

Montana 3-4 5-5

UC Davis 2-4 3-6

Northern Colorado 2-5 3-6

Portland State 2-5 3-6

Weber State 1-5 1-8

Idaho State 0-6 1-8

Saturday

Northern Colorado 42, Weber State 34

Montana State 65, Portland State 30

Southern Utah 35, Northern Arizona 29, OT

Eastern Washington 31, UC Davis 28

Cal Poly 70, Idaho State 14

NSIC

Conf All

Minnesota State-Mankato 11-0 11-0

Minnesota Duluth 10-1 10-1

Sioux Falls 9-2 9-2

Winona State 9-2 9-2

St. Cloud State 7-4 7-4

Bemidji State 7-4 7-4

Wayne State 6-5 6-5

Northern State 6-5 6-5

Augustana 5-6 5-6

Mary 4-7 4-7

Southwest Minnesota 4-7 4-7

Minot State 3-8 3-8

Concordia-St. Paul 2-9 2-9

Upper Iowa 2-9 2-9

Minnesota-Crookston 2-9 2-9

MSU Moorhead 1-10 1-10

Saturday

St. Cloud State 39, MSU Moorhead 37

Sioux Falls 24, Wayne State 14

Winona State 49, Concordia-St. Paul 31

Bemidji State 49, Minot State 0

Minnesota Duluth 49, Northern State 31

Augustana 38, Southwest Minnesota State 35

Minnesota State-Mankato 70, Upper Iowa 7

Minnesota-Crookston 37, U-Mary 36

MIAC

Conf All

St. Thomas 8-0 10-0

Bethel 6-2 8-2

Concordia 6-2 8-2

Augsburg 5-3 7-3

St. Olaf 5-3 7-3

St. John’s 3-5 5-5

Gustavus 2-6 3-7

Carleton 1-7 3-7

Macalester 0-0 1-0

Hamline 0-8 1-9

Saturday

Macalester 45, Hamline 21

Bethel 27, St. John’s 22

Concordia 29, Gustavus 10

Augsburg 49, Carleton 24

St. Thomas 35, St. Olaf 21

North Dakota area

All

Valley City State 7-3

Mayville State 5-6

Jamestown College 4-6

Saturday

Jamestown College 53, Mayville State 13

Polls

The AP Top 25

Record Pts Pv

1. Oregon (45) 10-0 1,485 2

2. Kansas St. (14) 10-0 1,451 3

3. Notre Dame (1) 10-0 1,382 4

4. Alabama 9-1 1,259 1

5. Georgia 9-1 1,223 5

6. Ohio St. 10-0 1,212 5

7. Florida 9-1 1,089 7

8. LSU 8-2 1,046 9

9. Texas A&M 8-2 1,031 15

10. Florida St. 9-1 1,024 8

11. Clemson 9-1 907 10

12. South Carolina 8-2 848 12

13. Oklahoma 7-2 798 14

14. Stanford 8-2 766 16

15. Oregon St. 7-2 556 13

16. Nebraska 8-2 549 18

17. UCLA 8-2 541 17

18. Texas 8-2 496 19

19. Louisiana Tech 9-1 374 19

20. Louisville 9-1 322 11

21. Southern Cal 7-3 297 21

22. Rutgers 8-1 179 24

23. Michigan 7-3 135 NR

23. Texas Tech 7-3 135 25

25. Kent St. 9-1 93 NR

Others receiving votes: Oklahoma St. 79, N. Illinois 77, Mississippi St. 48, Wisconsin 26, UCF 16, Boise St. 14, Arizona 6, Cincinnati 6, Fresno St. 6, TCU 5, San Jose St. 4, Tulsa 4, Utah St. 4, San Diego St. 3, Northwestern 2, Toledo 1, Washington 1.

USA Today Top 25

Record Pts Pvs

1. Oregon (44) 10-0 1,460 2

2. Kansas St. (14) 10-0 1,427 3

3. Notre Dame (1) 10-0 1,346 4

4. Georgia 9-1 1,260 5

5. Alabama 9-1 1,243 1

6. Florida St. 9-1 1,143 6

7. Florida 9-1 1,079 7

8. LSU 8-2 1,040 9

9. Clemson 9-1 1,033 8

10. Texas A&M 8-2 967 14

11. South Carolina 8-2 903 11

12. Oklahoma 7-2 799 13

13. Stanford 8-2 793 15

14. Nebraska 8-2 653 16

15. Texas 8-2 615 17

16. UCLA 8-2 494 19

17. Oregon St. 7-2 490 12

18. Louisville 9-1 442 10

19. Louisiana Tech 9-1 413 18

20. Rutgers 8-1 354 20

21. USC 7-3 343 22

22. Boise St. 8-2 161 24

23. Michigan 7-3 144 NR

24. Oklahoma St. 6-3 111 NR

25. Texas Tech 7-3 106 NR

Others Receiving Votes: Northern Illinois 105, Wisconsin 68, Kent State 39, Cincinnati 35 , Mississippi State 32, Utah State 20, Central Florida 18, Northwestern 10, San Diego State 8 , Tulsa 8 , Washington 7, Fresno State 4, Middle Tennessee 2.

List

BCS Standings

Average

1. Kansas State .9674

2. Oregon .9497

3. Notre Dame .9396

4. Alabama .8534

5. Georgia .8328

6. Florida .7955

7. LSU .7331

8. Texas A&M .6621

9. South Carolina .6349

10. Florida State .6071

11. Clemson .5921

12. Oklahoma .5797

13. Stanford .5705

14. Nebraska .4679

15. Texas .4259

16. Oregon State .4161

17. UCLA .2925

18. USC .2769

19. Louisville .2159

20. Louisiana Tech .1911

21. Michigan .1911

22. Rutgers .1529

23. Texas Tech .1416

24. Oklahoma State .1088

25. Washington .0850

High school

Minnesota

Playoff pairings

Class 6A

At Metrodome, Minneapolis

Semifinals

Thursday, Nov. 15

5) Rosemount vs. No. 5 Lakeville North, 7 p.m.

Friday, Nov. 16

6 No. 2 Wayzata vs. No. 3 Eden Prairie, 7 p.m.

Class 5A

Quarterfinals

Friday

1) St. Thomas Academy 30, Elk River 7

2) Owatonna 28, Mankato West 0

3) Totino-Grace 42, Apple Valley 14

Saturday

4) Bemidji 35, Moorhead 14

Semifinals

At Metrodome, Minneapolis

Friday, Nov. 16

5) St. Thomas Academy vs. Owatonna, 2 p.m.

Class 4A

Quarterfinals

Friday

1) Becker 21, DeLaSalle 14

2) Hutchinson 23, Kasson-Mantorville 21

3) Holy Family Catholic 27, Hill-Murray 23

Saturday

4) Princeton 34, Detroit Lakes 31

Semifinals

At Metrodome, Minneapolis

Thursday, Nov. 15

5) Becker vs. Hutchinson, 4:30 p.m.

Friday, Nov. 16

6) Holy Family Catholic vs. Princeton, 4:30 p.m.

Class 3A

Quarterfinals

Friday

1) Rochester Lourdes 21, Jordan 7

Saturday

2) Annandale 20, New London-Spicer 17

3) Perham 42, Esko 8

4) Blue Earth Area 21, St. Croix Lutheran 12

Semifinals

At Metrodome, Minneapolis

Saturday, Nov. 17

5) Rochester Lourdes vs. Annandale, 2 p.m.

6) Perham vs. Blue Earth Area, 4:30 p.m.

Class 2A

Semifinals

At Metrodome, Minneapolis

Thursday, Nov. 15

5) BOLD vs. Caledonia, 11:30 a.m.

6) Moose Lake-Willow River vs. Jackson County Central, 2 p.m.

Championship

At Metrodome, Minneapolis

Friday, Nov. 23

7) Semifinal winners, 1 p.m.

Class 1A

Quarterfinals

Friday

1) Dawson-Boyd 35, Browerville 20

2) Atwater-Cosmos-Grove City 38, St. Clair 20

Saturday

3) Bethlehem Academy 43, Sleepy Eye Saint Mary’s 12

4) Mahnomen 26, Barnum 0

Semifinals

At Metrodome, Minneapolis

Saturday, Nov. 17

5) Dawson-Boyd vs. Bethlehem Academy, 9 a.m.

6) Atwater-Cosmos-Grove City vs. Mahnomen 11:30 a.m.

9-man

Quarterfinals

Friday

1) South Ridge 24, Nevis 18

2) Grand Meadow 34, Mountain Lake Area 20

Saturday

3) Goodridge-Grygla 34, Ely 6

4) Clinton-Graceville-Beardsley 6, Wheaton-Herman-Norcross 0

Semifinals

At Metrodome, Minneapolis

Friday, Nov. 16

5) South Ridge vs. Grand Meadow, 9 a.m.

6) Goodridge-Grygla vs. Clinton-Graceville-Beardsley, 11:30 a.m.

Basketball

D

Professional

Schedule

National Basketball Association

Sunday

Brooklyn 82, Orlando 74

L.A. Clippers 89, Atlanta 76

Memphis 104, Miami 86

Oklahoma City 106, Cleveland 91

L.A. Lakers 103, Sacramento 90

Today

Milwaukee at Philadelphia, 6 p.m.

Utah at Toronto, 6 p.m.

Oklahoma City at Detroit, 6:30 p.m.

Boston at Chicago, 7 p.m.

Miami at Houston, 7 p.m.

Minnesota at Dallas, 7:30 p.m.

Denver at Phoenix, 8 p.m.

Atlanta at Portland, 9 p.m.

College men

Schedule

Summit League

Saturday

Western Illinois 71, Wabash 39

Sunday

Lafayette 90, Oakland 79

Saint Mary 96, Omaha 86

Today

North Dakota State at Indiana, 6 p.m.

IUPUI at Michigan

Big Sky

Sunday

Montana State at Seattle, late

Today

Portland State at Oregon

Eastern Washington at Cal State Northridge

Northern Arizona at UNLV

NSIC

Sunday

Winona State 70, North Carolina-Pembroke 56

Wisconsin-Parkside 67, Minnesota-Duluth, 61

Northern State 69, California State-Dominguez Hills 67

Southwest Minnesota State 69, Grand Canyon 58

Upper Iowa 68, William Jewell College 60

Wednesday

Upper Iowa at Truman State University

Mayville State University at U-Mary

Black Hills State at Augustana

Minot State at University of Montana

ND Area

Saturday

Sioux Falls 72, Mayville State 41

Valley City State 74, Viterbo 61

Augustana 54, Jamestown 48

Tuesday

Trinity Bible College at Mayville State

College women

Schedule

Summit League

Saturday

IUPUI 107, Grace 48

Villanova 71, South Dakota State 47

Sunday

South Dakota State 65, Washington State 56, OT

SIUE 74, Fort Wayne 67

Iowa State 84, Western Illinois 65

North Dakota State 111, Mayville State 75

South Dakota 74, Drake 69

Today

American at Oakland

North Carolina A&T at Omaha

Southeast Mo. State at Kansas City

Big Sky

Sunday

Pacific 64, Eastern Washington 51

Montana State 58, Colorado State 53

Harvard 65, North Dakota 52

Cal State Fullerton 94, Sacramento State 75

Kansas 52, Idaho State 36

Today

CSU Bakersfield at Northern Arizona

NSIC

Sunday

St. Mary’s (Texas) 71, Minnesota-Duluth, 63

Today

Minnesota-Crookston at Valley City State

Tuesday

University of Wisconsin-Stout at Winona State

York College at Wayne State

University of Wisconsin-Parkside at Upper Iowa

Jamestown College (N.D.) at Minot State

ND Area

Saturday

Jamestown College 78, Tabor College 47

Today

University of Minnesota-Crookston at Valley City

Other scores

North Dakota State College of Science 73, North Dakota State College of Science Alumni 46

Hockey

D

Juniors

Schedule

United States Hockey League

Sunday

Fargo 5, Tri-City 4

Green Bay 3, Youngstown 2

Indiana 5, Chicago 2

College men

Schedule

WCHA

Sunday

Nebraska-Omaha 6, Minnesota Duluth 3

Friday, Nov. 16

Wisconsin at Minnesota

Minnesota Duluth at North Dakota

Michigan Tech at Bemidji St.

Denver at Colorado College

College women

Schedule

WCHA

Friday

St. Cloud State 2, Lindenwood 0

Maine 4, Bemidji State 3

Saturday

St. Cloud State 7, Lindenwood 2

Maine 2, Bemidji State 2, OT

Soccer

D

Professional

Playoff pairings

Major League Soccer

EASTERN CONFERENCE

Championship

Sunday, Nov. 11: Houston 3, D.C. United 1

Sunday, Nov. 18: D.C. United vs. Houston, 4 p.m.

WESTERN CONFERENCE

Championship

Sunday, Nov. 11: Los Angeles 3, Seattle 0

Sunday, Nov. 18: Seattle vs. Los Angeles, 9 p.m.

MLS CUP

Saturday, Dec. 1: Eastern champion vs. Western champion, 4:30 p.m.

volleyball

D

High school

Minnesota

Playoff pairings

Class 3A

Consolation finals

Saturday

9) Roseville def. Bemidji 25-16, 25-18, 24-26, 25-20

Third-place match

10) Blaine def. Shakopee 18-25, 14-25, 25-20, 25-21, 15-12

Championship

11) Lakeville North def. Eden Prairie 25-21, 25-19, 19-25, 25-18

Class 2A

Consolation championship

Saturday

9) Thief River Falls def. St. Croix Lutheran 26-24, 24-26, 25-16, 20-25, 15-13

Third-place match

10) Sauk Centre def. Belle Plaine 23-25, 25-17, 26-24, 17-25, 15-13

Championship

11) Marshall def. Caledonia 17-25, 25-15, 26-24, 25-17

Class 1A

Consolation finals

Saturday

9) Nevis def. Underwood 25-18, 25-18, 25-23

Third-place matches

10) Minneota def. Win-E-Mac 25-19, 27-25, 25-19

Championship

11) Bethel Academy def. Southwest Christian (Chaska) 25-20, 18-25, 25-22, 25-22

North Dakota

Pairings

Class A

Eastern Dakota Conference Tournament

Saturday

State qualifier: Fargo Davies def. Fargo North 25-21, 25-16, 25-22

State qualifier: West Fargo def. Wahpeton 25-21, 25-16, 25-17

Championship: Grand Forks Red River def. Fargo Shanley 23-25, 25-20, 25-19, 25-23

West Dakota Association Tournament

At Mandan High School

Saturday

State qualifier: Dickinson def. Bismarck St. Mary’s 25-21, 25-15, 25-14

State qualifier: Bismarck def. Minot 26-28, 28-26, 25-21, 25-21

Championship: Bismarck Century def. Jamestown 25-21, 25-12, 25-8

Class A state tournament

At Minot State Dome

Thursday, Nov. 15

1) East No. 1 Grand Forks Red River (23-9) vs. West No. 4 Bismarck (23-13), noon

2) West No. 2 Jamestown (27-8) vs. East No. 3 West Fargo (21-14), 2 p.m.

3) West No. 1 Bismarck Century (33-4) vs. East No. 4 Fargo Davies (25-12), 6 p.m.

4) East No. 2 Fargo Shanley (24-9) vs. West No. 3 Dickinson (26-10), 8 p.m.

Friday, Nov. 16

Consolation semifinals

5) Match 1 loser vs. Match 2 loser, noon

6) Match 3 loser vs. Match 4 loser, 2 p.m.

Championship semifinals

7) Match 1 winner vs. Match 2 winner, 6 p.m.

8) Match 3 winner vs. Match 4 winner, 8 p.m.

Class B state tournament

At Minot State Dome

Thursday, Nov. 15

1) Linton-HMB vs. Dickinson Trinity, noon

2) Kindred vs. Flasher, 2 p.m.

3) Park River-Fordville-Lankin vs. Ray, 6 p.m.

4) Langdon vs. Minot Our Redeemer’s, 8 p.m.

Friday, Nov. 16

Consolation semifinals

5) Match 1 loser vs. Match 2 loser, noon

6) Match 3 loser vs. Match 4 loser, 2 p.m.

Championship semifinals

7) Match 1 winner vs. Match 2 winner, 6 p.m.

8) Match 3 winner vs. Match 4 winner, 8 p.m.

Auto RACING

D

Professional

Results Sunday

NASCAR Sprint Cup

AdvoCare 500

At Avondale, Ariz.

(Start position in parentheses)

1. (19) Kevin Harvick, Chevrolet, 319 laps, 112 rating, 47 points, $244,886.

2. (3) Denny Hamlin, Toyota, 319, 123.9, 43, $198,051.

3. (1) Kyle Busch, Toyota, 319, 143.8, 43, $199,118.

4. (4) Kasey Kahne, Chevrolet, 319, 119.1, 40, $123,660.

5. (12) Ryan Newman, Chevrolet, 319, 94, 40, $147,918.

6. (14) Brad Keselowski, Dodge, 319, 113.2, 39, $130,255.

7. (20) Greg Biffle, Ford, 319, 77.9, 37, $99,360.

8. (6) Kurt Busch, Chevrolet, 319, 105.7, 36, $112,493.

9. (7) Paul Menard, Chevrolet, 319, 106.8, 35, $93,485.

10. (10) Mark Martin, Toyota, 319, 89.9, 35, $84,660.

11. (13) Carl Edwards, Ford, 319, 77.3, 33, $124,101.

12. (21) Juan Pablo Montoya, Chevrolet, 319, 79.2, 32, $110,201.

13. (33) Jeff Burton, Chevrolet, 319, 80.7, 31, $121,560.

14. (22) Matt Kenseth, Ford, 319, 85.1, 30, $121,796.

15. (30) Bobby Labonte, Toyota, 319, 64.6, 29, $101,718.

16. (5) Aric Almirola, Ford, 319, 88.2, 28, $112,346.

17. (37) Danica Patrick, Chevrolet, 318, 58, 0, $75,010.

18. (17) Marcos Ambrose, Ford, 318, 70.3, 26, $102,568.

19. (9) Tony Stewart, Chevrolet, 318, 78, 25, $123,785.

20. (39) Travis Kvapil, Toyota, 318, 57.2, 25, $97,568.

21. (23) Dale Earnhardt Jr., Chevrolet, 317, 63.2, 23, $81,985.

22. (25) Casey Mears, Ford, 317, 59.5, 22, $85,368.

23. (18) Jamie McMurray, Chevrolet, 317, 65.7, 21, $104,518.

24. (8) Regan Smith, Chevrolet, 316, 62.4, 20, $90,782.

25. (27) Landon Cassill, Toyota, 316, 56.6, 19, $99,880.

26. (42) Dave Blaney, Chevrolet, 316, 44.6, 18, $72,785.

27. (15) Joey Logano, Toyota, accident, 312, 79.1, 17, $80,660.

28. (16) Clint Bowyer, Toyota, accident, 312, 87.7, 16, $99,224.

29. (41) Timmy Hill, Ford, 312, 37.9, 0, $77,385.

30. (11) Jeff Gordon, Chevrolet, accident, 309, 88.9, 14, $117,696.

31. (26) Sam Hornish Jr., Dodge, accident, 299, 65.4, 0, $114,710.

32. (24) Jimmie Johnson, Chevrolet, 281, 76.7, 12, $115,896.

33. (29) David Ragan, Ford, accident, 280, 43.9, 11, $68,835.

34. (32) David Stremme, Toyota, brakes, 86, 40, 10, $68,710.

35. (35) Stephen Leicht, Chevrolet, rear gear, 74, 33.9, 9, $78,085.

36. (31) David Gilliland, Ford, accident, 50, 38.6, 8, $68,435.

37. (38) Josh Wise, Ford, brakes, 50, 33.7, 7, $68,305.

38. (28) Michael McDowell, Ford, brakes, 36, 37.6, 6, $68,153.

39. (43) Joe Nemechek, Toyota, brakes, 30, 32.5, 0, $65,325.

40. (34) David Reutimann, Ford, vibration, 28, 35.2, 4, $65,175.

41. (36) Mike Bliss, Toyota, accident, 15, 30.9, 0, $65,020.

42. (40) Jason Leffler, Chevrolet, brakes, 10, 28.8, 0, $64,895.

43. (2) Martin Truex Jr., Toyota, engine, 10, 30, 1, $92,988.

Race Statistics

Average Speed of Race Winner: 111.182 mph.

Time of Race: 2 hours, 52 minutes, 9 seconds.

Margin of Victory: 0.580 seconds.

Caution Flags: 8 for 38 laps.

Lead Changes: 11 among 7 drivers.

Lap Leaders: Ky.Busch 1-53; T.Kvapil 54-57; M.Martin 58-59; Ky.Busch 60-117; D.Hamlin 118-128; B.Keselowski 129-133; D.Hamlin 134-168; R.Newman 169-173; Ky.Busch 174-232; B.Keselowski 233-237; Ky.Busch 238-304; K.Harvick 305-319.

Leaders Summary (Driver, Times Led, Laps Led): Ky.Busch, 4 times for 237 laps; D.Hamlin, 2 times for 46 laps; K.Harvick, 1 time for 15 laps; B.Keselowski, 2 times for 10 laps; R.Newman, 1 time for 5 laps; T.Kvapil, 1 time for 4 laps; M.Martin, 1 time for 2 laps.

Top 12 in Points: 1. B.Keselowski, 2,371; 2. J.Johnson, 2,351; 3. K.Kahne, 2,321; 4. C.Bowyer, 2,319; 5. D.Hamlin, 2,309; 6. M.Kenseth, 2,297; 7. G.Biffle, 2,293; 8. K.Harvick, 2,285; 9. T.Stewart, 2,284; 10. J.Gordon, 2,281; 11. M.Truex Jr., 2,260; 12. D.Earnhardt Jr., 2,211.