« Continue Browsing

e-mail article Print     e-mail article E-mail

Published October 08 2012

Scoreboard

football

D

Professional

Standings and schedule

National Football League

AMERICAN CONFERENCE

East

W L T Pct PF PA

New England 3 2 0 .600 165 113

N.Y. Jets 2 3 0 .400 98 132

Miami 2 3 0 .400 103 103

Buffalo 2 3 0 .400 118 176

South

W L T Pct PF PA

Houston 5 0 0 1.000 149 73

Indianapolis 2 2 0 .500 91 110

Jacksonville 1 4 0 .200 65 138

Tennessee 1 4 0 .200 88 181

North

W L T Pct PF PA

Baltimore 4 1 0 .800 130 89

Cincinnati 3 2 0 .600 125 129

Pittsburgh 2 2 0 .500 93 89

Cleveland 0 5 0 .000 100 139

West

W L T Pct PF PA

San Diego 3 2 0 .600 124 102

Denver 2 3 0 .400 135 114

Oakland 1 3 0 .250 67 125

Kansas City 1 4 0 .200 94 145

NATIONAL CONFERENCE

East

W L T Pct PF PA

Philadelphia 3 2 0 .600 80 99

N.Y. Giants 3 2 0 .600 152 111

Dallas 2 2 0 .500 65 88

Washington 2 3 0 .400 140 147

South

W L T Pct PF PA

Atlanta 5 0 0 1.000 148 93

Tampa Bay 1 3 0 .250 82 91

Carolina 1 4 0 .200 92 125

New Orleans 1 4 0 .200 141 154

North

W L T Pct PF PA

Minnesota 4 1 0 .800 120 79

Chicago 4 1 0 .800 149 71

Green Bay 2 3 0 .400 112 111

Detroit 1 3 0 .250 100 114

West

W L T Pct PF PA

Arizona 4 1 0 .800 94 78

San Francisco 4 1 0 .800 149 68

St. Louis 3 2 0 .600 96 94

Seattle 3 2 0 .600 86 70

Thursday

St. Louis 17, Arizona 3

Sunday

Baltimore 9, Kansas City 6

Atlanta 24, Washington 17

Pittsburgh 16, Philadelphia 14

Indianapolis 30, Green Bay 27

N.Y. Giants 41, Cleveland 27

Miami 17, Cincinnati 13

Seattle 16, Carolina 12

Chicago 41, Jacksonville 3

San Francisco 45, Buffalo 3

Minnesota 30, Tennessee 7

New England 31, Denver 21

New Orleans 31, San Diego 24

Open: Dallas, Detroit, Oakland, Tampa Bay

Monday

Houston 23, N.Y. Jets 17

Thursday, Oct. 11

Pittsburgh at Tennessee, 7:20 p.m.

College

Standings and schedule

Big Ten

Conf All

Legends

Iowa 1-0 3-2

Nebraska 1-1 4-2

Northwestern 1-1 5-1

Michigan 1-1 4-2

Michigan State 1-1 4-2

Minnesota 0-1 4-1

Leaders

Penn State 2-0 4-2

Ohio State 2-0 5-0

Wisconsin 1-1 4-2

Purdue 0-1 3-2

Indiana 0-2 2-3

Illinois 0-2 2-4

Saturday

Michigan State 34, Indiana 27

Penn State 39, Northwestern 28

Wisconsin 31, Illinois 14

Michigan 44, Purdue 13

Ohio State 63, Nebraska 38

Saturday, Oct. 13

Northwestern at Minnesota 11 a.m.

Iowa at Michigan State

Wisconsin at Purdue

Illinois at Michigan

Ohio State at Indiana

Missouri Valley

Conf All

North Dakota State 2-0 5-0

South Dakota State 2-0 4-1

Illinois State 2-1 5-1

Youngstown State 1-1 4-1

Indiana State 2-1 4-2

Southern Illinois 2-1 3-3

Western Illinois 1-1 3-2

Northern Iowa 0-2 1-4

South Dakota 0-2 1-4

Missouri State 0-3 0-6

Saturday

North Dakota State 48, Youngstown 7

Southern Illinois 17, Illinois State 0

Western Illinois 24, South Dakota 17

Indiana State 31, Missouri State 17

Saturday, Oct. 13

Indiana State at North Dakota State, 3 p.m.

Youngstown State at Illinois State

South Dakota at Missouri State

Northern Iowa at Southern Illinois

Western Illinois at South Dakota State

Big Sky

Conf All

Cal Poly 3-0 5-0

Montana State 3-0 6-0

Northern Arizona 2-0 4-1

Eastern Washington 3-0 4-1

Sacramento State 3-1 4-2

North Dakota 2-2 3-3

UC Davis 1-2 2-4

Southern Utah 1-2 2-4

Montana 1-2 3-3

Portland State 1-3 2-4

Idaho State 0-2 1-4

Weber State 0-3 0-6

Northern Colorado 0-3 1-4

Friday

Cal Poly 45, Weber State 23

Saturday

Eastern Washington 55, North Dakota 17

Sacramento State 27, Southern Utah 22

Montana 40, Northern Colorado 17

Montana State 48, UC Davis 41

Portland State 77, Idaho State 10

Saturday, Oct. 13

Northern Arizona at North Dakota, 3 p.m.

Southern Utah at Montana

Eastern Washington at Montana State

UC Davis at Idaho State

Northern Colorado at Cal Poly

Weber State at Sacramento State

NSIC

Conf All

Minnesota State-Mankato 6-0 6-0

Sioux Falls 5-1 5-1

Winona State 5-1 5-1

Minnesota Duluth 5-1 5-1

St. Cloud State 4-2 4-2

Wayne State 4-2 4-2

Bemidji State 3-3 3-3

University of Mary 3-3 3-3

Northern State 3-3 3-3

Augustana 2-4 2-4

Upper Iowa 2-4 2-4

Concordia-St. Paul 2-4 2-4

Southwest Minnesota 2-4 2-4

Minnesota-Crookston 1-5 1-5

Minot State 1-5 1-5

MSU Moorhead 0-6 0-6

Saturday

Minnesota-Duluth 45, MSU Moorhead 14

Concordia St. Paul 35, Upper Iowa 6

St. Cloud State 36, Minnesota Crookston 24

MSU-Mankato 52, Augustana 14

Northern State 31, Minot State 17

Bemidji State 29, University of Mary 21

Southwest Minnesota State 42, Wayne State 24

Winona State 10, Sioux Falls 9

Saturday, Oct. 13

Minnesota-Crookston at MSU Moorhead, 1 p.m.

Mary at St. Cloud State

Northern State at Bemidji State

Winona State at Wayne State

Augustana at Upper Iowa

Minnesota-Duluth at Minot State

Southwest Minnesota State at MSU-Mankato

Concordia-St. Paul at Sioux Falls

MIAC

Conf All

Bethel 3-0 5-0

Augsburg 3-1 4-1

St. Olaf 3-1 5-1

St. Thomas 2-0 4-0

Concordia 2-1 4-1

Carleton 1-2 2-2

Gustavus 1-2 2-2

Hamline 0-4 1-4

St. John’s 0-4 2-4

Saturday

Bethel 15, Concordia 14

Carleton 21, Macalester 0

Augsburg 48, St. John’s 17

St. Olaf 48, Hamline 14

St. Thomas 28, Gustavus 14

Saturday, Oct. 13

Hamline at Concordia, 1 p.m.

Augsburg at St. Olaf

Carleton at St. John’s

Bethel at St. Thomas

Valley City State at Gustavus

North Dakota area

All

Valley City State 4-2

Mayville State 3-3

Jamestown College 2-4

Saturday

Valley City State 61, Mayville State 36

Saturday, Oct. 13

Cole College at Mayville State, 2 p.m.

Dickinson State at Jamestown College, 1 p.m.

Valley City State at Gustavus Adolphus College, 1 p.m.

Poll

FCS Coaches Poll

Record Pts Pvs

1. ND State (26) 5-0 650 1

2. Montana State 6-0 622 2

3. Old Dominion 5-0 594 4

4. Wofford 5-0 558 5

5. James Madison 4-1 526 6

6. Eastern Washington 4-1 524 7

7. Georgia Southern 4-1 484 8

8. Sam Houston State 3-2 449 9

9. Youngstown State 4-1 441 3

10. Lehigh 6-0 424 10

11. Stony Brook 5-1 374 13

12. Appalachian State 4-2 340 14

13. New Hampshire 4-2 304 17

14. Cal Poly 5-0 284 19

15. McNeese State 4-1 251 18

16. Illinois State 5-1 236 11

17. Central Arkansas 4-2 201 20

18. Northern Arizona 4-1 195 21

19. Towson 2-3 193 12

20. Tennessee State 6-0 170 24

21. Harvard 4-0 144 23

22. Delaware 4-2 114 15

23. Eastern Kentucky 4-2 86 16

24. Albany 5-1 73 —

25. Alabama A&M 6-0 40 —

Others receiving votes: South Dakota State 29, Samford 28, Northern Iowa 26, The Citadel 22, Montana 19, Jacksonville State 16, Indiana State 10, Maine 9, UT Martin 6, Bethune-Cookman 2, Sacramento State 2.

TSN FCS Poll

Record Pts Pvs

1. ND State (164) 5-0 4171 1

2. Montana State (3) 6-0 3965 2

3. Old Dominion 5-0 3732 4

4. James Madison 4-1 3578 5

5. Wofford 5-0 3414 6

6. Eastern Washington 4-1 3292 7

7. Georgia Southern 4-1 2914 8

8. Youngstown State 4-1 2909 3

9. Sam Houston State 3-2 2735 9

10. Lehigh 6-0 2457 11

11. Stony Brook 5-1 2425 13

12. New Hampshire 4-2 2110 14

13. Appalachian State 4-2 2093 15

14. Illinois State 5-1 1637 9

15. Cal Poly 5-0 1581 20

16. Northern Arizona 4-1 1575 18

17. Towson 2-3 1490 12

18. Tennessee State 6-0 1102 —

19. McNeese State 4-1 1079 21

20. South Dakota State 4-1 855 23

21. Central Arkansas 4-2 796 24

22. Harvard 4-0 662 25

23. Eastern Kentucky 4-2 628 17

24. Delaware 4-2 623 16

25. Samford 5-1 490 —

Others receiving votes: Northern Iowa 414, Albany 383, Alabama A&M 236, The Citadel 153, Montana 143, Richmond 106, Indiana State 81, Maine 63, Sacramento State 49, Stephen F. Austin 46, Bethune-Cookman 46, UT Martin 45, Southern Illinois 45, Jacksonville State 32, Villanova 26, North Dakota 18, Howard 18, Tennessee Tech 9, Jacksonville 8, Arkansas-Pine Bluff 8, Brown 8, Western Illinois 8, Chattanooga 7, Alabama State 6, Duquesne 2, UC Davis 1, Fordham 1.

High school

North Dakota

Poll

Class 3A

Note: First-place votes in parentheses.

Team Record Pts LW

1. Bismarck (10) 7-0 50 1

2. Fargo South 6-1 40 2

3. Bismarck Century 5-2 30 3

4. Minot 6-1 17 4

5. GF Red River 6-1 9 T5

Also receiving votes: West Fargo (5-2) 4.

Class 2A

Note: First-place votes in parentheses.

Team Record Pts LW

1. Fargo Shanley (6) 5-2 53 2

2. Grafton (2) 6-1 44 3

3. Minot Ryan (3) 6-1 36 5

4. Beulah 6-1 25 1

5. Wahpeton 5-2 20 4

Also receiving votes: Valley City (4-2) 2.

Volleyball

D

High school

Minnesota

Results Monday

Crookston def. Climax/Fisher, 25-21, 23-25, 25-20, 23-25, 15-11

Fosston def. Ulen-Hitterdal, 25-20, 25-22, 25-17

Frazee def. Waubun, 25-14, 25-20, 25-18

Goodridge/Grygla-Gatzke def. Badger-Greenbush-Middle River, 25-22, 25-23, 25-22

Pelican Rapids def. Park Rapids, 25-21, 25-23, 25-18

Red Lake Falls def. Fertile-Beltrami, 25-18, 23-25, 23-25, 25-20, 15-7

Sacred Heart def. Warren-Alvarado-Oslo, 25-23, 19-25, 25-18, 22-25, 15-8

Thief River Falls def. Win-E-Mac, 25-15, 25-22, 19-25, 25-17

Wadena-Deer Creek def. Crosby-Ironton, 25-5, 25-3, 25-12

North Dakota

Results Monday

Griggs County Central def. Finley-Sharon/Hope-Page, 21-25, 25-12, 25-18, 25-12

New Rockford-Sheyenne def. Dakota Prairie, 25-13, 25-8, 25-16

LaMoure def. North Sargent 25-17, 23-25, 31-29, 25-12

Cavalier def. Valley-Edinburg, 23-25, 25-21, 25-23, 25-16

Hillsboro/Central Valley def. Minto, 25-4, 25-20, 23-25, 25-19

New Rockford-Sheyenne def. Dakota Prairie, 25-13, 25-8, 25-16

South Dakota

Results Monday

Rosholt def. Richland 25-20, 25-14, 24-26, 25-17

baseball

D

Professional

Schedule

MLB playoffs

DIVISION SERIES

(Best-of-5; x-if necessary)

American League

Detroit 2, Oakland 0

Saturday, Oct. 6: Detroit 3, Oakland 1

Sunday, Oct. 7: Detroit 5, Oakland 4

Today: Detroit (Sanchez 4-6) at Oakland, 9:07 p.m. (TBS)

New York vs. Baltimore

Sunday, Oct. 7: New York (Sabathia 15-6) at Baltimore (Hammel 8-6), late

Today: New York (Pettitte 5-4) at Baltimore, 8:07 p.m. (TBS)

Wednesday, Oct. 10: Baltimore at New York (Kuroda 16-11), TBD (TBS or MLB)

National League

Cincinnati 1, San Francisco 0

Saturday, Oct. 6: Cincinnati 5, San Francisco 2

Sunday, Oct. 7: Cincinnati (Arroyo 12-10) at San Francisco (Bumgarner 16-11), late

Today: San Francisco at Cincinnati (Latos 14-4), 5:37 p.m. (TBS)

Washington 1, St. Louis 0

Sunday, Oct. 7: Washington 3, St. Louis 2

Today: Washington (Zimmermann 12-8) at St. Louis (Garcia 7-7), 4:37 p.m. (TBS)

Wednesday, Oct. 10: St. Louis at Washington, TBD (TBS or MLB)

Basketball

D

Professional

Schedule

NBA preseason

Sunday

Charlotte 100, Washington 88

Atlanta 92, Miami 79

New Orleans 85, Orlando 80

Golden State 110, L.A. Lakers 83

Monday

Utah at Golden State, late

Today

Milwaukee vs. Cleveland at Canton, OH, 6 p.m.

Memphis at Chicago, 7 p.m.

Charlotte at New Orleans, 7 p.m.

Wednesday

Toronto at Detroit, 6:30 p.m.

Oklahoma City vs. Houston at Hidalgo, TX, 7 p.m.

Indiana vs. Minnesota at Fargo, ND, 7 p.m.

Atlanta at San Antonio, 7:30 p.m.

Phoenix at Sacramento, 9 p.m.

Portland vs. L.A. Lakers at Ontario, CA, 9 p.m.

WNBA playoffs

CONFERENCE FINALS

(Best-of-3)

Eastern Conference

Connecticut 1, Indiana 1

Friday, Oct. 5: Connecticut 76, Indiana 64

Monday, Oct. 8: Indiana 78, Connecticut 76

Thursday, Oct. 11: Indiana at Connecticut, 8:30 p.m.

Western Conference

Minnesota 2, Los Angeles 0

Thursday, Oct. 4: Minnesota 94, Los Angeles 77

Sunday, Oct. 7: Minnesota 80, Los Angeles 79

Golf

D

Area

Results Monday

Red River Valley Senior Tour

At Fergus Falls, Minn.

Flight 1: 1, Wyman Jorgenson, Underwood, Minn., 67. 2, John Fitzgerald, Fergus Falls, Minn., 70. 3, Ron Wixo, Fargo, 72.

Flight 2: 1, Dwight Murphy, Moorhead, 73. 2, Duane Silseth, Fargo, 74. 3, Virgil Anderson, Moorhead, 76.

Flight 3: 1, Carl Grieger, Rochert, Minn., 70. 2 (tie), Tom Rasmusson, Battle Lake, Minn.; Tim Langeberg, Glyndon, Minn., 74.

Flight 4: 1 (tie), James Gress, Fargo; Alon Wieland, West Fargo, 73. 3, Bob Poss, Fergus Falls, Minn., 75.

College men

Results Monday

MIAC Championships

At Coon Rapids, Minn.

Final round

Team scores: Gustavus 885, St. John’s 901, St. Thomas 931, Bethel 935, Concordia 941, Augsburg 953, St. Olaf 964, Carleton 987, St. Mary’s 1,013, Macalester 1,030.

Top 10 scores: 1, Kolquist, GAC, 207. 2, Kapraun, UST, 221. 3, Granath, SJU, 222. 4 (tie), McMorrow, GAC; Oakes, GAC; Vangsness, SJU, 224. 7, Heide, SOC, 226. 8 (tie) Brinker, SJU; Poss, CC, 227. 10, Lynch, SJU, 228.

Other area finishers

Concordia: 15, Papachek, 234. 22, Whitchurch, 238. 28, Smith, 244. 31, Siverson, 246.

Sam Houston State Harold

Funston Invite

At Huntsville, Texas

Team scores: Sam Houston State 561, North Dakota State 586, Tyler Junior College 594, Texas Pan American 605, Jacksonville CC 614, Texas Southern 665.

Top 10 scores: 1, Hill, SHSU, 135. 2, Boatner, SHSU, 140. 3, Flanagan, Houston, 142. 4 (tie), Miner, SHSU; Olson, NDSU; Reiner, SHSU, 143. 7 (tie), McKAy, SHSU; Taylor, SHSU, 144. 9, Cotton, TJC, 145. 10, Carlson, 146.

Other local finishers

NDSU: 12, Holland, 148. 19, Anderson, 150. 32, Varty, 158.

College women

Results Monday

MIAC Championships

At Coon Rapids, Minn.

Final round

Team scores: St. Olaf 966, Carleton 977, Gustavus 985, St. Thomas 1,000, St. Benedict 1,017, Concordia 1,042, Augsburg 1,076, Macalester 1,077, Bethel 1,098, St. Catherine 1,113, St. Mary’s 1,145.

Top 10 scores: 1, Erickson, SOC, 235. 2, Moede, C, 236. 3, O’Brien, UST, 238. 4 (tie), Carlson, SOC; Kabasakalis, C, 240. 6, Dittes, GAC, 241. 7, Falk, GAC, 242. 8, Wells, C, 245. 10, Strom, GAC, 246.

Other area finishers

Concordia: 18, Nelson, 255. 19, Mireault, 258. 26, Opatz, 262. 30, Zavadil, 267. 44, Swanson, 281.

AUTO RACING

D

Professional

Leaders

NASCAR Sprint Cup

Points

Through Oct. 7

1, Brad Keselowski, 2,179. 2, Jimmie Johnson, 2,165. 3, Denny Hamlin, 2,156. 4, Kasey Kahne, 2,143. 5, Clint Bowyer, 2,139. 6, Jeff Gordon, 2,137. 7, Tony Stewart, 2,133. 8, Martin Truex Jr., 2,131. 9, Greg Biffle, 2,130. 10, Kevin Harvick, 2,130. 11, Dale Earnhardt Jr., 2,128. 12, Matt Kenseth, 2,117. 13, Kyle Busch, 912. 14, Ryan Newman, 865. 15, Carl Edwards, 844. 16, Paul Menard, 830. 17, Marcos Ambrose, 816. 18, Joey Logano, 797. 19, Jeff Burton, 748. 20, Jamie McMurray, 714. 21, Aric Almirola, 686. 22, Juan Pablo Montoya, 675. 23, Regan Smith, 670. 24, Bobby Labonte, 655. 25, Mark Martin, 563.

Money

Through Oct. 7

1, Jimmie Johnson, $6,864,703. 2, Matt Kenseth, $6,403,416. 3, Denny Hamlin, $5,990,335. 4, Tony Stewart, $5,691,220. 5, Kyle Busch, $5,426,488. 6, Brad Keselowski, $5,216,790. 7, Jeff Gordon, $5,119,058. 8, Greg Biffle, $4,942,893. 9, Kevin Harvick, $4,848,480. 10, Dale Earnhardt Jr., $4,763,465. 11, Carl Edwards, $4,555,299. 12, Ryan Newman, $4,529,098. 13, Clint Bowyer, $4,483,143. 14, Martin Truex Jr., $4,477,163. 15, Jeff Burton, $4,436,535. 16, Marcos Ambrose, $4,109,870. 17, Kasey Kahne, $4,045,906. 18, Aric Almirola, $4,023,960. 19, Jamie McMurray, $3,878,715. 20, Juan Pablo Montoya, $3,819,448. 21, Regan Smith, $3,567,658. 22, Bobby Labonte, $3,534,581. 23, Landon Cassill, $3,531,780. 24, Joey Logano, $3,472,258. 25, Paul Menard, $3,431,295.

NASCAR Nationwide

Points

Through Sept. 29

1, Elliott Sadler, 1,054. 2, Ricky Stenhouse Jr., 1,045. 3, Austin Dillon, 1,029. 4, Sam Hornish Jr., 994. 5, Justin Allgaier, 926. 6, Michael Annett, 916. 7, Cole Whitt, 843. 8, Mike Bliss, 781. 9, Brian Scott, 703. 10, Joe Nemechek, 678. 11, Danica Patrick, 675. 12, Mike Wallace, 642. 13, Jason Bowles, 622. 14, Tayler Malsam, 609. 15, Jeremy Clements, 606. 16, Erik Darnell, 473. 17, Eric McClure, 444. 18, Timmy Hill, 413. 19, Johanna Long, 397. 20, Brad Sweet, 361. 21, Ryan Truex, 292. 22, T.J. Bell, 257. 23, Josh Richards, 256. 24, Jamie Dick, 256. 25, Danny Efland, 255.

Money

Through Sept. 29

1, Ricky Stenhouse Jr., $1,266,069. 2, Elliott Sadler, $1,029,779. 3, Austin Dillon, $972,900. 4, Sam Hornish Jr., $821,524. 5, Justin Allgaier, $819,069. 6, Michael Annett, $736,434. 7, Cole Whitt, $703,159. 8, Brian Scott, $668,679. 9, Danica Patrick, $641,577. 10, Mike Wallace, $621,079. 11, Jeremy Clements, $617,651. 12, Jason Bowles, $615,759. 13, Mike Bliss, $602,956. 14, Joe Nemechek, $597,938. 15, Tayler Malsam, $586,893. 16, Brad Keselowski, $571,040. 17, Joey Logano, $552,400. 18, Eric McClure, $509,169. 19, James Buescher, $508,839. 20, Erik Darnell, $488,663. 21, Timmy Hill, $483,874. 22, Kurt Busch, $426,290. 23, Jeff Green, $412,304. 24, Johanna Long, $407,503. 25, Kyle Busch, $400,440.

World of Outlaws

Points

Through Oct. 6

1, Donny Schatz 9,377. 2, Craig Dollansky 9,210. 3, Sammy Swindell 9,202. 4, Joey Saldana 9,163. 5, Steve Kinser 9,095. 6, Kraig Kinser 8,868. 7, Cody Darrah 8,675. 8, Kerry Madsen 8,610. 9, Chad Kemenah 8,339. 10, Lucas Wolfe 8,269.

Soccer

D

High School boys

North Dakota

Pairings

North Dakota State Tournament

At Fargo Shanley

Thursday

1) Fargo Shanley (14-1-1) vs. Bismarck St. Mary’s (9-7-2), 1 p.m.

2) Bismarck (9-4-2) vs. Fargo South (11-3-3), 3 p.m.

3) Bismarck Century (12-2-1) vs. Grand Forks Central (6-11-2), 5 p.m.

4) West Fargo (13-3-2) vs. Minot (12-4-2), 7 p.m.

Friday

Consolation semifinals

5) Match 1 loser vs. match 2 loser, 1 p.m.

6) Match 3 loser vs. match 4 loser, 3 p.m.

Championship semifinals

7) Match 1 winner vs. match 2 winner, 5 p.m.

8) Match 3 winner vs. match 4 winner, 7 p.m.

Saturday

Fifth place

Match 5 winner vs. match 6 winner, 11 a.m.

Third place

Match 7 loser vs. match 8 loser, 1 p.m.

Championship

Match 7 winner vs. match 8 winner, 3 p.m.

Awards

All Eastern Dakota Conference

Fargo Shanley: Scott Anderson, Sr., midfielder; Ben Glogoza, Sr., keeper; A.J. Jacobson, Sr., defender; Danny Bruckbauer, Jr., forward; Conrad Hager, Jr., forward; Austin Promersberg, Jr., defender.

West Fargo: Nolan Clark, Sr., defender; Derek Dreher, Sr., defender; Lucas Miller, Sr., forward; Brady Rotert, Sr., midfielder; Zuheer Al-Abaase, Jr., midfielder.

Fargo South: Isaac Kehson, Sr., forward; Zac Prekel, Sr., defender; Jacob Weiler, Sr., midfielder.

Grand Forks Central: Taylor Deem, Sr., midfielder; Killian Gauser, Sr., defender; Caleb Dachtler, So., keeper.

Fargo Davies: Andrew Beyer, Sr., defender; Hunter Brekke, Jr., midfielder.

Grand Forks Red River: Amanuel Bahru, Sr., forward; Ross Johnson, Sr., forward.

Fargo North: Tom Walton, Sr., midfielder.

Outstanding senior athlete: Jacob Weiler, Fargo South.

Coach of the year: Michael Breker, Fargo Shanley.