« Continue Browsing

e-mail article Print     e-mail article E-mail

Published September 09 2012

Mahnomen’s Habedank wins heat, feature at Buffalo River late Saturday

GLYNDON, Minn. – Tommy Habedank from Mahnomen, Minn., won both his heat and the feature in the Hornets division late Saturday night at the Buffalo River Race Park in Glyndon.

BRRP Hornets

Heat 1: 1, Ahrndt, Hawley, Minn. 2, Oehlert, Alexandria, Minn. 3, Mehrwerth, Stephen, Minn.

Heat 2: 1, Hart, New York Mills, Minn. 2, LeRoux, Dilworth, Minn. 3, Beyer, Glyndon, Minn.

Heat 3: 1, Habedank, Mahnomen, Minn. 2, Williams, Minot, N.D. 3, Sommerfeld, Bismarck.

Feature: 1, Habedank, Mahnomen, Minn. 2, Oehlert, Alexandria, Minn. 3, Bates, Moorhead. 4, Steinhaus, Fargo. 5, Doll, Fargo.

BRRP Pure Stocks

Heat 1: 1, Nelson, West Fargo. 2, Jacobson, Fargo. 3, Jensen, Fargo.

Heat 2: 1, Johnson, Glyndon, Minn. 2, Bogart, Milnor, N.D. 3, Beckman, Mahnomen, Minn.

Heat 3: 1, Impola, Fargo. 2, Bladow, Hankinson, N.D. 3, Eiter, Fargo.

Heat 4: 1, Nettleton, Dilworth, Minn. 2, Qualley, Glyndon, Minn. 3, Dykhoff, Perham, Minn.

Heat 5: 1, Mueller, Brainerd, Minn. 2, Gardner, Glyndon, Minn. 3, Langland, Enderlin, N.D.

A Main: 1, Mueller, Brainerd, Minn. 2, Johnson, Glyndon, Minn. 3, Jacobson, Fargo. 4, Qualley, Glyndon, Minn. 5, Nettleton, Dilworth, Minn.

B Main:1, Hoaby, Lisbon, N.D. 2, Urbach, Englevale, N.D. 3, Fischer, West Fargo. 4, LeRoux, Sabin, Minn. 5, Dykhoff, Perham, Minn.

BRRP Legends

Heat 1: 1, Brockhouse, Webster, Minn. 2, Petermann, Hawley, Minn. 3, Wiest, Wishek, N.D.

Heat 2: 1, Sogge, Barnesville, Minn. 2, J. Sommerfeld, Bismarck, N.D. 3, A. Sommerfeld, Bismarck.

Heat 3: 1, Williams, Minot, N.D. 2, Bullis, Moorhead. 3, Papke, Bismarck.

Feature: 1, Brockhouse, Webster, Minn. 2, Williams, Minot, N.D. 3, J. Sommerfeld, Bismarck. 4, A. Sommerfeld, Bismarck. 5, Skalicky, Fargo.

Wissota Midwest Mod

Heat 1: 1, Hall, Fertile, Minn. 2, Andring, Detroit Lakes, Minn. 3, Schmidt, Kindred, N.D.

Heat 2: 1, Peterson, Hickson, S.D., 2, Jacobson, Fargo. 3, Morlock, Pettibone, N.D.

Heat 3: 1, VanMil, Barnsville, Minn. 2, Larson, Kindred, N.D. 3, Reinke, Lisbon, N.D

Heat 4: 1, Jensen, Glyndon, Minn. 2, Kapp, Jamestown, N.D. 3, Mehrwerth, St. Stephen, Minn.

Feature: 1, Peterson, Hickson, S.D. 2, VanMil, Barnsville, Minn. 3, Hall, Fertile, Minn. 4, Jacobson, Fargo. 5, Jensen, Glyndon, Minn.

Wissota Mod Four

Heat 1: R. VanMil, Barnsville, Minn. 2, C. VanMil, Lake Park, Minn. 3, Bjerken, Felton, Minn.

Heat 2: 1, Higginbotham, Shevlin, Minn. 2, Borg, Harwood, N.D. 3, Hart, New York Mills, Minn.

Heat 3: 1, Abrahamson, Moorhead. 2, McGough, Lake Park, MInn. 3, Hauber, Park Rapids, Minn

Feature: 1, VanMil, Barnsville, Minn. 2, Abrahamson, Moorhead. 3, McGough, Lake Park, Minn. 4, Bjerken, Felton, Minn. 5, Borg, Harwood, N.D.

Wissota Modified

Heat 1: 1, Sabraski, Rice, Minn. 2, Broking, Grand Rapids, Minn. 3, Borgen, Ada, Minn.

Heat 2: 1, Jones, Bemidji, Minn. 2, Broking, Grand Rapids, Minn. 3, Thomas, Fargo.

Heat 3: 1, Corell, Jamestown, N.D. 2, Tiani, Middle River, Minn. 3, Nord, Enderlin, N.D.

Feature:1, Sabraski, Rice, Minn. 2, Corell, Jamestown. 3, Malmlov, Moorhead. 4, Borgen, Ada, Minn. 5, Thomas, Fargo.

Wissota Street Stocks

Heat 1: 1, Tammen, Clara City, Minn. 2, Pommerer, Oriska, N.D. 3, Tandeski, Christine, N.D.

Heat 2: 1, Anderson, West Fargo, 2, Schulz, Horace, N.D. 3, Satter, Dent, Minn.

Feature: 1, Schulz, Horace, N.D. 2, Pommerer, Oriska, N.D. 3, Tammen, Clara City, Minn. 4, Anderson, West Fargo. 5, Tandeski, Christine, N.D.

Wissota Super Stocks

Heat 1: 1, Sabraski, Rice, Minn. 2, Bernatos, Colfax, N.D. 3, Wilson, Glyndon, Minn.

Heat 2: 1, Crouse, Alexandria, Minn. 2, Tammen, Fargo. 3, Borg, Harwood, N.D.

Heat 3: 1, Davey, Hibbing, Minn. 2, Shipley, Fargo. 3, Gramm, Ipswich, S.D.

Feature: 1, Sabraski, Rice, Minn. 2, Tammen, Fargo. 3, Shipley, Fargo. 4, Crouse, Alexandria, Minn. 5, Wilson, Glyndon, Minn.