« Continue Browsing

e-mail article Print     e-mail article E-mail

Published August 19 2012

Mahnomen’s Habedank takes feature at BRRP

Mahnomen’s Habedank takes feature at BRRP

GLYNDON, Minn. – Tommy Habedank of Mahnomen, Minn., took first place in the hornets feature at Buffalo River Race Park on Sunday.

Other feature winners include: Scott Jacobson of Fargo (Midwest mod); Josh Abrahamson of Moorhead (mod four); Rick Pavlicek of Casselton, N.D. (modified); Rob Mueller of Brainerd, Minn. (pure stocks) and Shane Williams of Minot, N.D. (legends).

BRRP hornets

Heat 1: 1, Ahrndt, Hawley, Minn. 2, Blaise Deckert, Fargo. 3, Corey Doll, Fargo.

Heat 2: 1, Tommy Habedank, Mahnomen, Minn. 2, Chris Julsrud, Moorhead. 3, Zach Osbjornson, Glyndon, Minn.

Feature: 1, Habedank. 2, Julsrud. 3, Paul Neumann, Rothsay, Minn. 4, Doll. 5, Taylor Beyer, Glyndon, Minn.

BRRP pure stocks

Heat 1: 1, Kyle Dykhoff, Perham, Minn. 2, Norm Olson, Glyndon, Minn. 3, Robert Bladow, Hankinson, N.D.

Heat 2: 1, Kelly Jacobson, Fargo. 2, Doug Gardner, Glyndon, Minn. 3, Rob Mueller, Brainerd, Minn.

Heat 3: 1, Jon Nettleton, Dilworth. 2, Torey Fischer, West Fargo. 3, Taylor Saari, Mapleton, N.D.

Feature: 1, Mueller. 2, Gardner. 3, Luke Johnson, Glyndon, Minn. 4, Nettleton. 4, Dykhoff.

BRRP legends

Heat 1: 1, Paul Morman, Wishek, N.D. 2, Shane Williams, Minot, N.D. 3, Brian Petermann, Hawley, Minn.

Heat 2: 1, Cole Sogge, Glyndon, Minn. 2, Chad Sogge, Barnesville, Minn. 3, Mariah Henriksen, Glyndon, Minn.

Heat 3: 1, Brady Petermann, Hawley, Minn. 2, Jesse Skalicky, Fargo. 3, Mason Remund, Glyndon, Minn.

Feature; 1, Williams. 2, Bri. Petermann. 3, Bra. Petermann. 4, Andrew Sommerfeld, Bismarck. 5, Kasey Kurtz, Perham, Minn.

Wissota Midwest mod

Heat 1: 1, Tyler Hall, Fertile, Minn. 2, Tailin Tommerdahl, Dilworth. 3, Greg Larson, Kindred, N.D.

Heat 2: 1, Charlie Jensen, Glyndon, Minn. 2, Scott Jacobson, Fargo. 3, Ryan Stall, Moorhead.

Heat 3: 1, Tyler Peterson, Hickson, S.D. 2, Tom Andring, Detroit Lakes, Minn. 3, Scott Bintz, Jamestown, N.D.

Feature: 1, Jacobson. 2, Larson. 3, Andring. 4, Hall. 5, Peterson.

Wissota mod four

Heat 1: 1, Troy Kuehl, Glyndon, Minn. 2, Josh Abrahamson, Moorhead. 3, Bryce Bjerken, Felton, Minn.

Heat 2: 1, Aaron Wetterlin, Moorhead. 2, Rob VanMil, Barnesville, Minn. 3, Corry VanMil, Lake Park, Minn.

Feature: 1, Abrahamson. 2, Wetterlin. 3, R. VanMil. 4, Brennan Borg, Harwood, N.D. 5, Bjerken.

Wissota modified

Heat 1: 1, Rich Pavlicek, Casselton, N.D. 2, Justin Jones, Bemidji, Minn. 3, Blake Jegtvig, Hawley, Minn.

Heat 2: 1, Rick Jacobson, Wilton, Minn. 2, Dale Kraling, Mayville, N.D. 3, Scott Bintz, Jamestown, N.D.

Feature: 1, Pavlicek. 2, Kraling. 3, Dev Malmlov, Moorhead. 4, Bintz. 5, Jones.