« Continue Browsing

e-mail article Print     e-mail article E-mail

Published August 11 2012

Olympics scoreboard

medalists

D

Saturday

ATHLETICS

Men

5000

GOLD_Mohamed Farah, Britain.

SILVER_Dejen Gebremeskel, Ethiopia.

BRONZE_Thomas Pkemei Longosiwa, Kenya.

400 Rela

GOLD_Jamaica (f-Nesta Carter, f-Michael Frater, f-Yohan Blake, f-Usain Bolt, Kemar Bailey-Cole).

SILVER_United States (f-Trell Kimmons, Coldwater, Miss.; f-Justin Gatlin, Pensacola, Fla.; f-Tyson Gay, Lexington, Ky.; f-Ryan Bailey, Portland, Ore.; Jeffery Demps, Darvis Patton, Dallas).

BRONZE_Trinidad & Tobago (Keston Bledman, Marc Burns, Emmanuel Callender, Richard Thompson).

Javelin

GOLD_Keshorn Walcott, Trinidad & Tobago.

SILVER_Oleksandr Pyatnytsya, Ukraine.

BRONZE_Antti Ruuskanen, Finland.

50Km Road Walk

GOLD_Sergey Kirdyapkin, Russia.

SILVER_Jared Tallent, Australia.

BRONZE_Si Tianfeng, China.

Women

800

GOLD_Mariya Savinova, Russia.

SILVER_Caster Semenya, South Africa.

BRONZE_Ekaterina Poistogova, Russia.

1,600 Relay

GOLD_United States (f-DeeDee Trotter, Decatur, Ga.; f-Allyson Felix, Los Angeles; f-Francena McCorory, Hampton, Va.; f-Sanya Richards-Ross, Fort Lauderdale, Fla.; Keshia Baker, Fairfield, Calif.; Diamond Dixon, Houston).

SILVER_Russia (f-Yulia Gushchina, f-Antonina Krivoshapka, f-Tatyana Firova, f-Natalya Antyukh, Anastasiya Kapachinskaya, Natalya Nazarova).

BRONZE_Jamaica (f-Christine Day, f-Rosemarie Whyte, f-Shericka Williams, f-Novlene Williams-Mills, Shereefa Lloyd).

High Jump

GOLD_Anna Chicherova, Russia.

SILVER_Brigetta Barrett, Wappingers Falls, N.Y.

BRONZE_Svetlana Shkolina, Russia.

20Km Road Walk

GOLD_Elena Lashmanova, Russia.

SILVER_Olga Kaniskina, Russia.

BRONZE_Qieyang Shenjie, China.

BASKETBALL

Women

GOLD_United States (Lindsay Whalen, Seimone Augustus, Sue Bird, Maya Moore, Angel McCoughtry, Asjha Jones, Tamika Catchings, Swin Cash, Diana Taurasi, Sylvia Fowles, Tina Charles, Candace Parker).

SILVER_France (Isabelle Yacoubou, Endene Miyem, Clemence Beikes, Sandrine Gruda, Edwige Lawson-Wade, Celine Dumerc, Florence Lepron, Emilie Gomis, Marion Laborde, Elodie Godin, Emmeline Ndongue, Jennifer Digbeu).

BRONZE_Australia (Jenna O’Hea, Samantha Richards, Jennifer Screen, Abby Bishop, Suzy Batkovic, Kathleen Macleod, Kristi Harrower, Laura Hodges, Belinda Snell, Rachel Jarry, Elizabeth Cambage, Lauren Jackson).

BOXING

Men

49Kg

GOLD_Zou Shiming, China.

SILVER_Kaeo Pongprayoon, Thailand.

BRONZE_David Ayrapetyan, Russia.

BRONZE_Paddy Barnes, Ireland.

56Kg

GOLD_Luke Campbell, Britain.

SILVER_John Joe Nevin, Ireland.

BRONZE_Lazaro Alvarez Estrada, Cuba.

BRONZE_Satoshi Shimizu, Japan.

64Kg

GOLD_Roniel Iglesias Sotolongo, Cuba.

SILVER_Denys Berinchyk, Ukraine.

BRONZE_Munkh-Erdene Uranchimeg, Mongolia.

BRONZE_Vincenzo Mangiacapre, Italy.<

75Kg

GOLD_Ryota Murata, Japan.

SILVER_Esquiva Falcao Florentino, Brazil.

BRONZE_Abbos Atoev, Uzbekistan.

BRONZE_Anthony Ogogo, Britain.<

91Kg

GOLD_Oleksandr Usyk, Ukraine.

SILVER_Clemente Russo, Italy.

BRONZE_Tervel Pulev, Bulgaria.

BRONZE_Teymur Mammadov, Azerbaijan.

CANOE SPRINT

Men

Kayak Singles 200

GOLD_Ed McKeever, Britain.

SILVER_Saul Craviotto Rivero, Spain.

BRONZE_Mark de Jonge, Canada.

Kayak Doubles 200

GOLD_Russia (Yury Postrigay, Alexander Dyachenko).

SILVER_Belarus (Raman Piatrushenka, Vadzim Makhneu).

BRONZE_Britain (Liam Heath, Jon Schofield).

Canoe Singles 200

GOLD_Yuri Cheban, Ukraine.

SILVER_Jevgenij Shuklin, Lithuania.

BRONZE_Ivan Shtyl’, Russia.

Women

Kayak Singles 200

GOLD_Lisa Carrington, New Zealand.

SILVER_Inna Osypenko-Radomska, Ukraine.

BRONZE_Natasa Douchev-Janics, Hungary.

CYCLING (MOUNTAIN BIKE)

Women

Cross Country

GOLD_Julie Bresset, France.

SILVER_Sabine Spitz, Germany.

BRONZE_Georgia Gould, Fort Collins, Colo.

DIVING

Men

10m Platform

GOLD_David Boudia, Noblesville, Ind.

SILVER_Qiu Bo, China.

BRONZE_Thomas Daley, Britain.

FIELD HOCKEY

Men

GOLD_Germany (Maximilian Mueller, Martin Haener, Oskar Deecke, Christopher Wesley, Moritz Fuerste, Tobias Hauke, Jan Philipp Rabente, Benjamin Wess, Timo Wess, Oliver Korn, Christopher Zeller, Max Weinhold, Matthias Witthaus, Florian Fuchs, Philipp Zeller, Thilo Stralkowski).

SILVER_Netherlands (Jaap Stockmann, Tim Jenniskens, Klaas Vermeulen, Marcel Balkestein, Wouter Jolie, Billy Bakker, Roderick Weusthof, Robbert Kemperman, Sander Baart, Teun de Nooijer, Floris Evers, Bob de Voogd, Sander de Wijn, Rogier Hofman, Robert van der Horst, Valentin Verga, Mink van der Weerden).

BRONZE_Australia (Jamie Dwyer, Liam De Young, Simon Orchard, Glenn Turner, Christopher Ciriello, Matthew Butturini, Mark Knowles, Russell Ford, Edward Ockenden, Joel Carroll, Matt Gohdes, Timothy Deavin, Matthew Swann, Nathan Burgers, Kieran Govers, Fergus Kavanagh).

MODERN PENTATHLON

Men

GOLD_David Svoboda, Czech Republic.

SILVER_Cao Zhongrong, China.

BRONZE_Adam Marosi, Hungary.

RHYTHMIC GYMNASTICS

Women

Individual

GOLD_Evgeniya Kanaeva, Russia.

SILVER_Daria Dmitrieva, Russia.

BRONZE_Liubou Charkashyna, Belarus.

SAILING

Women

Elliot 6m

GOLD_Spain (Tamara Echegoyen Dominguez, Sofia Toro Prieto Puga, Angela Pumariega Menendez).

SILVER_Australia (Olivia Price, Nina Curtis, Lucinda Whitty).

BRONZE_Finland (Silja Lehtinen, Silja Kanerva, Mikaela Wulff).

SOCCER

Men

GOLD_Mexico (Jose Corona, Israel Jimenez, Carlos Salcido, Hiram Mier, Darvin Chavez, Hector Herrera, Javier Cortes, Marco Fabian, Oribe Peralta, Giovani dos Santos, Javier Aquino, Raul Jimenez, Diego Reyes, Jorge Enriquez, Nestor Vidrio, Miguel Ponce, Nestor Araujo, Jose Rodriguez).

SILVER_Brazil (Gabriel Vasconcelos Ferreira, Rafael Pereira Da Silva, Thiago Emiliano Da Silva, Juan Guilherme Nunes Jesus, Sandro Raniere Guimaraes Cordeiro, Marcelo Vieira Da Silva Junior, Lucas Rodrigues Moura Silva, Romulo Borges Monteiro, Leandro Damiao Da Silva Dos Santos, Oscar Dos Santos Emboaba Junior, Neymar Da Silva Santos Junior, Givanildo Vieira De Sousa, Bruno Uvini Bortolanca, Danilo Luiz Da Silva, Alex Sandro Lobo Silva, Paulo Henrique Chagas De Lima, Alexandre Rodrigues Da Silva, Norberto Murara Neto).

BRONZE_South Korea (Jung Sungryong, Oh Jaesuk, Yun Sukyoung, Kim Younggwon, Kim Keehee, Ki Sungyueng, Kim Bokyung, Baek Sungdong, Ji Dongwon, Park Chuyoung, Nam Taehee, Hwang Seokho, Koo Jacheol, Kim Changsoo, Park Jongwoo, Jung Wooyoung, Kim Hyunsung, Lee Bumyoung).

TAEKWONDO

Men

+80Kg

GOLD_Carlo Molfetta, Italy.

SILVER_Anthony Obame, Gabon.

BRONZE_Robelis Despaigne, Cuba.

BRONZE_Liu Xiaobo, China.

Women

+67Kg

GOLD_Milica Mandic, Serbia.

SILVER_Anne-Caroline Graffe, France.

BRONZE_Anastasia Baryshnikova, Russia.

BRONZE_Maria del Rosario Espinoza, Mexico.

TEAM HANDBALL

Women

GOLD_Norway (Kari Aalvik Grimsbo, Ida Alstad, Heidi Loke, Tonje Nostvold, Karoline Dyhre Breivang, Kristine Lunde-Borgersen, Kari Mette Johansen, Marit Malm Frafjord, Linn Jorum Sulland, Katrine Lunde Haraldsen, Linn-Kristin Koren, Goril Snorroeggen, Amanda Kurtovic, Camilla Herrem).

SILVER_Montenegro (Marina Vukcevic, Radmila Miljanic, Jovanka Radicevic, Ana Dokic, Marija Jovanovic, Ana Radovic, Andela Bulatovic, Sonja Barjaktarovic, Maja Savic, Bojana Popovic, Suzana Lazovic, Katarina Bulatovic, Majda Mehmedovic, Milena Knezevic).

BRONZE_Spain (Marta Lopez Herrero, Andrea Barno San Martin, Carmen Martin Berenguer, Nely Alberto Francisca, Beatriz Fernandez Ibanez, Veronica Cuadrado Dehesa, Marta Mangue Gonzalez, Macarena Aguilar Diaz, Silvia Navarro Jimenez, Jessica Alonso Bernardo, Elisabeth Pinedo Saenz, Begona Fernandez Molinos, Vanessa Amoros Quiles, Patricia Elorza Eguiara, Mihaela Ciobanu Ciobanu).

VOLLEYBALL

Women

GOLD_Brazil (Fabiana Claudino, Danielle Lins, Paula Pequeno, Adenizia Silva, Thaisa Menezes, Jaqueline Carvalho, Fernanda Ferreira, Tandara Caixeta, Natalia Pereira, Sheilla Castro, Fabiana Oliveira, Fernanda Rodrigues).

SILVER_United States (Danielle Scott-Arruda, Baton Rouge, La., Tayyiba Haneef-Park, Laguna Hills, Calif., Lindsey Berg, Honolulu, Tamari Miyashiro, Kaneohe, Hawaii, Nicole Davis, Stockton, Calif., Jordan Larson, Hooper, Neb., Megan Hodge, Durham, N.C., Christa Harmotto, Hopewell, Pa., Logan Tom, Salt Lake City, Foluke Akinradewo, Plantation, Fla., Courtney Thompson, Kent, Wash., Destinee Hooker, San Antonio).

BRONZE_Japan (Hitomi Nakamichi, Yoshie Takeshita, Mai Yamaguchi, Erika Araki, Kaori Inoue, Maiko Kano, Yuko Sano, Ai Otomo, Risa Shinnabe, Saori Sakoda, Yukiko Ebata, Saori Kimura).

WRESTLING

Men

60Kg

GOLD_Toghrul Asgarov, Azerbaijan.

SILVER_Besik Kudukhov, Russia.

BRONZE_Coleman Scott, Waynesburg, Pa.

BRONZE_Yogeshwar Dutt, India.

84Kg

GOLD_Sharif Sharifov, Azerbaijan.

SILVER_Jaime Yusept Espinal, Puerto Rico.

BRONZE_Dato Marsagishvili, Georgia.

BRONZE_Ehsan Naser Lashgari, Iran.

120Kg

GOLD_Artur Taymazov, Uzbekistan.

SILVER_Davit Modzmanashvili, Georgia.

BRONZE_Bilyal Makhov, Russia.

BRONZE_Komeil Ghasemi, Iran.

scores

D

Saturday

BASKETBALL

Women

Gold Medal

United States 86, France 50

Bronze Medal

Australia 83, Russia 74

SOCCER

Men

Gold Medal

Mexico 2, Brazil 1

HANDBALL

Women

Gold Medal

Norway 26, Montenegro 23

Bronze Medal

Spain 31, South Korea 29, OT

HOCKEY

Men

Gold Medal

Germany 2, Netherlands 1

Bronze Medal

Australia 3, Britain 1

5th Place

Belgium 5, Spain 2

11th Place

South Africa 3, India 2

VOLLEYBALL

Women

Gold Medal

Brazil 3, United States 1 (11-25, 25-17, 25-20, 25-17)

Bronze Medal

Japan 3, South Korea 0 (25-22, 26-24, 25-21)