« Continue Browsing

e-mail article Print     e-mail article E-mail

Published August 08 2012

Olympics scoreboard

medalists

D

Wednesday

ATHLETICS

Men

110 Hurdles

GOLD: Aries Merritt, Marietta, Ga.

SILVER: Jason Richardson, Cedar Hill, Texas.

BRONZE: Hansle Parchment, Jamaica.

Women

200

GOLD: Allyson Felix, Los Angeles.

SILVER: Shelly-Ann Fraser-Pryce, Jamaica.

BRONZE: Carmelita Jeter, Gardena, Calif.

400 Hurdles

GOLD: Natalya Antyukh, Russia.

SILVER: Lashinda Demus, Long Beach, Calif.

BRONZE: Zuzana Hejnova, Czech Republic.

Long Jump

GOLD: Brittney Reese, Gulfport, Miss.

SILVER: Elena Sokolova, Russia.

BRONZE: Janay Deloach, Fort Collins, Colo.

BEACH VOLLEYBALL

Women

GOLD: United States (Kerri Walsh Jennings, Saratoga, Calif., Misty May-Treanor, Costa Mesa, Calif.).

SILVER: United States 2 (April Ross, Costa Mesa, Calif., Jennifer Kessy, San Juan Capistrano, Calif.).

BRONZE: Brazil (Juliana Silva, Larissa Franca).

CANOE SPRINT

Men

Kayak Singles 1000

GOLD: Eirik Veras Larsen, Norway.

SILVER: Adam van Koeverden, Canada.

BRONZE: Max Hoff, Germany.

Kayak Doubles 1000

GOLD: Hungary (Rudolf Dombi, Roland Kokeny).

SILVER: Portugal (Fernando Pimenta, Emanuel Silva).

BRONZE: Germany (Martin Hollstein, Andreas Ihle).

Canoe Singles 1000

GOLD: Sebastian Brendel, Germany.

SILVER: David Cal Figueroa, Spain.

BRONZE: Mark Oldershaw, Canada.

Women

Kayak 500 Fours

GOLD: Hungary (Gabriella Szabo, Danuta Kozak, Katalin Kovacs, Krisztina Fazekas).

SILVER: Germany (Carolin Leonhardt, Franziska Weber, Katrin Wagner-Augustin, Tina Dietze).

BRONZE: Belarus (Iryna Pamialova, Nadzeya Papok, Volha Khudzenka, Maryna Pautaran).

EQUESTRIAN

Individual Jumping

GOLD: Steve Guerdat, Switzerland.

SILVER: Gerco Schroder, Netherlands.

BRONZE: Cian O’Connor, Ireland.

SAILING

Men

49er

GOLD: Australia (Nathan Outteridge, Iain Jensen).

SILVER: New Zealand (Peter Burling, Blair Tuke).

BRONZE: Denmark (Allan Norregaard, Peter Lang).

TABLE TENNIS

Men

Doubles

GOLD: China (Ma Long, Wang Hao, Zhang Jike).

SILVER: South Korea (Joo Saehyuk, Oh Sangeun, Ryu Seungmin).

BRONZE: Germany (Timo Boll, Dimitrij Ovtcharov, Bastian Steger).

TAEKWONDO

Men

58Kg

GOLD: Joel Gonzalez Bonilla, Spain.

SILVER: Lee Daehoon, South Korea.

BRONZE: Oscar Munoz Oviedo, Colombia.

BRONZE: Alexey Denisenko, Russia.

Women

49Kg

GOLD: Wu Jingyu, China.

SILVER: Brigitte Yague Enrique, Spain.

BRONZE: Lucija Zaninovic, Croatia.

BRONZE: Chanatip Sonkham, Thailand.

WRESTLING

Women

48Kg

GOLD: Hitomi Obara, Japan.

SILVER: Mariya Stadnyk, Azerbaijan.

BRONZE: Clarissa Kyoko Mei Ling Chun, Kapolei, Hawaii.

BRONZE: Carol Huynh, Canada.

63Kg

GOLD: Kaori Icho, Japan.

SILVER: Jing Ruixue, China.

BRONZE: Battsetseg Soronzonbold, Mongolia.

BRONZE: Lubov Volosova, Russia.

scores

D

Wednesday

BASKETBALL

Men

Quarterfinals

Argentina 82, Brazil 77

United States 119, Australia 86

Spain 66, France 59

Russia 83, Lithuania 74

HANDBALL

Men

Quarterfinals

Hungary 34, Iceland 33

Sweden 24, Denmark 22

France 23, Spain 22

Croatia 25, Tunisia 23

HOCKEY

Women

7th Place

Germany 4, South Korea 1

9th Place

Japan 2, South Africa 1

Semifinals

Netherlands 2, New Zealand 2, 3-1 SO

Argentina 2, Britain 1

VOLLEYBALL

Men

Quarterfinals

Bulgaria 3, Germany 0 (25-20, 25-16, 25-14)

Russia 3, Poland 0 (25-17, 25-23, 25-21)

Brazil 3, Argentina 0 (25-19, 25-17, 25-20)

Italy 3, United States 0 (28-26, 25-20, 25-20)

WATER POLO

Men

Quarterfinal Round

Croatia 8, United States 2

Montenegro 11, Spain 9

Italy 11, Hungary 9

Serbia 11, Australia 8