« Continue Browsing

e-mail article Print     e-mail article E-mail

Published August 02 2012

Scoreboard

Baseball

D

Professional

Standings and schedule

American Association

Central Division

W L Pct. GB

Wichita 42 29 .592 —

Kansas City 39 33 .542 3½

Sioux City 32 40 .444 10½

Gary 31 40 .437 11

Lincoln 29 42 .408 13

North Division

W L Pct. GB

Fargo-Moorhead 46 25 .648 —

Winnipeg 41 29 .586 4½

St. Paul 38 32 .543 7½

Sioux Falls 33 38 .465 13

South Division

W L Pct. GB

Grand Prairie 41 30 .577 —

Amarillo 35 37 .486 6½

Laredo 32 38 .457 8½

El Paso 31 37 .456 8½

Thursday

Lincoln 8, Laredo 6

Sioux City 6, Gary 5

Fargo-Moorhead 4, St. Paul 1

Sioux Falls 3, Quebec 2, 12 innings

Winnipeg 8, Kansas City 4

El Paso 3, Grand Prairie 1

Today

Kansas City at Rockland, 6 p.m.

Lincoln at Fargo-Moorhead, 7:02 p.m.

Wichita at Sioux Falls, 7:05 p.m.

Winnipeg at Sioux City, 7:05 p.m.

Laredo at Grand Prairie, 7:05 p.m.

El Paso at Amarillo, 7:05 p.m.

St. Paul at Gary, 7:10 p.m.

Saturday

Kansas City at Rockland, 6 p.m.

Lincoln at Fargo-Moorhead, 6 p.m.

Wichita at Sioux Falls, 6:05 p.m.

St. Paul at Gary, 6:10 p.m.

Laredo at Grand Prairie, 7:05 p.m.

El Paso at Amarillo, 7:05 p.m.

Winnipeg at Sioux City, 7:05 p.m.

Sunday

Lincoln at Fargo-Moorhead, 1 p.m.

St. Paul at Gary, 2:10 p.m.

Kansas City at Rockland, 4 p.m.

Wichita at Sioux Falls, 5:05 p.m.

El Paso at Amarillo, 6:05 p.m.

Winnipeg at Sioux City, 6:05 p.m.

Laredo at Grand Prairie, 7:05 p.m.

American Legion

Minnesota

Pairings

Division I state tournament

Today

First round

At Chanhassen High School

1) New Brighton Tri City Red vs. New Ulm Gold, 10 a.m.

2) Eastview vs. Hopkins, 1 p.m.

At Victoria Lions Park

3) Fergus Falls vs. Winona, 10 a.m.

4) Burnsville vs. Eden Prairie, 1 p.m.

At Shakopee Tahpah Park

5) Waite Park vs. Minneapolis Giant Valley, 10 a.m.

6) Monticello vs. Lakeville North, 1 p.m.

At Chaska Athletic Park

7) Grand Rapids vs. Edina, 10 a.m.

8) Alexandria vs. Chaska, 1 p.m.

Second round

At Chanhassen High School

9) Game 1 loser vs. Game 2 loser, 4 p.m.

10) Game 1 winner vs. Game 2 winner, 7 p.m.

At Victoria Lions Park

11) Game 3 loser vs. Game 4 loser, 4 p.m.

12) Game 3 winner vs. Game 4 winner, 7 p.m.

At Shakopee Tahpah Park

13) Game 5 loser vs. Game 6 loser, 4 p.m.

14) Game 5 winner vs. Game 6 winner, 7 p.m.

At Chaska Athletic Park

15) Game 7 loser vs. Game 8 loser, 4 p.m.

16) Game 7 winner vs. Game 8 winner, 7 p.m.

Saturday

At Chanhassen High School

17) Game 9 winner vs. Game 14 loser, 10 a.m.

19) Game 13 winner vs. Game 10 loser, 1 p.m.

At Chaska Athletic Park

18) Game 11 winner vs. Game 16 loser, 10 a.m.

20) Game 15 winner vs. Game 12 loser, 1 p.m.

21) Game 10 winner vs. Game 12 winner, 4 p.m.

22) Game 14 winner vs. Game 16 winner, 7 p.m.

Sunday

At Chaska Athletic Park

23) Game 17 winner vs. Game 22 loser, 10 a.m.

26) Game 21 winner vs. Game 22 winner, 1 p.m.

27) Game 23 winner vs. Game 24 winner, 4 p.m.

28) Game 28 winner vs. Game 26 loser, 7 p.m.

At Chanhassen High School

24) Game 18 winner vs. Game 21 loser, 10 a.m.

25) Game 19 winner vs. Game 20 winner, 1 p.m.

Division II state tournament

At Sacred Heart

Today

1) Eden Valley-Watkins vs. Plato, 9:30 a.m.

2) Luverne vs. Stewartville, noon

3) Ely vs. Paynesville, 4 p.m.

4) Dilworth-Glyndon-Felton vs. Sacred Heart, 7 p.m.

Saturday

5) Game 1 loser vs. Game 2 loser, 9 a.m.

6) Game 3 loser vs. Game 4 loser, 11:30 a.m.

7) Consolation championship: Game 5 winner vs. Game 6 winner, 2 p.m.

8) Game 1 winner vs. Game 2 winner, 5 p.m.

9) Game 3 winner vs. Game 4 winner, 7:30 p.m.

Sunday

Third place: Game 8 loser vs. Game 9 loser, 11:30 a.m.

Championship: Game 8 winner vs. Game 9 winner, 2 p.m.

North Dakota

Pairings

Division I state tournament

At Dave Ressler Field, Mandan

Wednesday

1) No. 8 Jamestown 2, No. 9 Dickinson 1

2) No. 2 West Fargo 12, No. 7 Mandan 2

3) No. 3 Grand Forks 11, No. 6 Williston 1 (7 innings)

4) No. 4 Bismarck 7, No. 5 Minot 4

Thursday

5) No. 1 Fargo 5, Jamestown 1

6) Dickinson 11, Mandan 2

7) Minot 3, Jamestown 2

8) Williston 9, Dickinson 5

Today

9) West Fargo vs. Grand Forks, 11 a.m.

10) Bismarck vs. No. 1 Fargo, 2 p.m.

11) Minot vs. Game 9 loser, 5 p.m.

12) Game 8 winner vs. Game 10 loser, 8 p.m.

Saturday

13) Game 9 winner vs. Game 10 winner, 3 p.m.

14) Game 12 winner vs. Game 11 winner, noon

15) Game 14 winner vs. Game 13 loser, 6 p.m.

Sunday

16) Game 13 winner vs. Game 15 winner, 1 p.m.

17) Second championship game, if necessary, 4 p.m.

Division II state tournament

At LaMoure

Wednesday

1) Wahpeton 1, Casselton 0

2) Grafton 4, Lisbon 3 (9 innings)

3) Washburn 10, Velva 4

4) LaMoure 3, Garrison 0

Thursday

5) Velva 4, Casselton 3

6) Lisbon 5, Garrison 4

7) Wahpeton 9, Washburn 0

8) Grafton 10, LaMoure, 7

Today

9) Lisbon vs. Washburn, 2:30 p.m.

10) Velva vs. LaMoure, 5 p.m.

11) Wahpeton vs. Grafton, 7:30 p.m.

Saturday

12) Game 9 winner vs. Game 11 loser, 2:30 p.m.

13) Game 10 winner vs. Game 11 winner, 5 p.m.

Sunday

14) Game 12 winner vs. Game 13 winner, 2 p.m.

15) If necessary, Game 14 winner vs. Game 14 loser, 4:30 p.m.

Mid-State Junior Regional

At Jack Williams Stadium, Fargo

Thursday

1) Grand Forks 9, Excelsior, Minn. 3

2) Salina, Kan. 4, Rapid City, S.D. 2

3) Blue Springs, Mo. 9, Moorhead, 0

4) Fargo Bombers 1, Eden Prairie, Minn., 0

Today

5) Excelsior, Minn., vs. Moorhead, 11:30 a.m.

6) Rapid City, S.D. vs. Eden Prairie, 2 p.m.

7) Grand Forks vs. Blue Springs, Mo., 4:30 p.m.

8) Salina, Kan. vs. Fargo Bombers, 7 p.m.

Saturday

9) Game 7 loser vs. Game 6 winner, 11:30 a.m.

10) Game 8 loser vs. Game 4 winner, 2 p.m.

11) Game 7 winner vs. Game 8 winner, 4:30 p.m.

12) Game 9 winner vs. Game 10 winner, 7 p.m.

Sunday

13) Game 11 loser vs. Game 12 winner, 11:30 a.m.

14) Game 11 winner vs. Game 13 winner, 2 p.m.

Monday

If necessary

Game 14 winner vs. Game 14 loser, Noon

Basketball

D

Professional

Standings and schedule

WNBA

WESTERN CONFERENCE

W L Pct GB

Minnesota 15 4 .789 –

San Antonio 13 5 .722 1½

Los Angeles 15 6 .714 1

Seattle 9 10 .474 6

Phoenix 4 15 .211 11

Tulsa 3 15 .167 11½

EASTERN CONFERENCE

W L Pct GB

Connecticut 15 4 .789 –

Indiana 10 7 .588 4

Atlanta 9 10 .474 6

Chicago 8 9 .471 6

New York 6 12 .333 8½

Washington 4 14 .222 10½

Note: Olympic break, plays continues Thursday, Aug. 16

Golf

D

Professional

Results Thursday

PGA

Bridgestone Invitational

At Akron, Ohio

First Round

Jim Furyk 32-31–63 -7

Lee Slattery 31-34–65 -5

Bubba Watson 33-33–66 -4

Ben Crane 34-32–66 -4

Luke Donald 32-34–66 -4

Rafael Cabrera Bello 34-32–66 -4

Simon Dyson 33-33–66 -4

John Senden 31-35–66 -4

Retief Goosen 34-33–67 -3

Carl Pettersson 35-32–67 -3

Bill Haas 36-31–67 -3

K.T. Kim 32-35–67 -3

Keegan Bradley 34-33–67 -3

Jason Dufner 33-34–67 -3

Sergio Garcia 35-32–67 -3

Louis Oosthuizen 32-35–67 -3

Geoff Ogilvy 31-36–67 -3

Jamie Donaldson 35-33–68 -2

Zach Johnson 34-34–68 -2

Lee Westwood 35-33–68 -2

Martin Laird 34-34–68 -2

Martin Kaymer 32-36–68 -2

Steve Stricker 34-34–68 -2

David Toms 35-33–68 -2

Charl Schwartzel 32-37–69 -1

Scott Piercy 36-33–69 -1

Nick Watney 34-35–69 -1

Y.E. Yang 35-34–69 -1

Kyle Stanley 36-33–69 -1

Dustin Johnson 34-35–69 -1

Bernd Wiesberger 36-34–70 E

Marc Leishman 36-34–70 E

Matt Kuchar 32-38–70 E

Justin Rose 37-33–70 E

Bo Van Pelt 35-35–70 E

Rickie Fowler 33-37–70 E

Rory McIlroy 37-33–70 E

Alvaro Quiros 35-35–70 E

Tiger Woods 34-36–70 E

Graeme McDowell 34-36–70 E

Fredrik Jacobson 35-36–71 +1

Gonzalo Fdez-Castano 36-35–71 +1

Greg Chalmers 36-35–71 +1

Johnson Wagner 35-36–71 +1

Adam Scott 36-35–71 +1

Phil Mickelson 37-34–71 +1

Thomas Bjorn 33-38–71 +1

Ryo Ishikawa 36-35–71 +1

K.J. Choi 35-36–71 +1

Brandt Snedeker 36-35–71 +1

Sang-Moon Bae 35-37–72 +2

Paul Lawrie 36-36–72 +2

Kevin Na 35-37–72 +2

Ted Potter, Jr. 36-36–72 +2

Danny Willett 35-37–72 +2

Toru Taniguchi 37-35–72 +2

Joost Luiten 38-34–72 +2

Mark Wilson 35-37–72 +2

Branden Grace 36-36–72 +2

Toshinori Muto 36-37–73 +3

Yoshinori Fujimoto 37-36–73 +3

Peter Hanson 36-37–73 +3

Robert Allenby 36-37–73 +3

Ernie Els 37-36–73 +3

Jeev Milkha Singh 37-36–73 +3

Thongchai Jaidee 37-36–73 +3

Nicolas Colsaerts 37-36–73 +3

Aaron Baddeley 37-36–73 +3

Hunter Mahan 34-39–73 +3

Jonathan Byrd 35-38–73 +3

Francesco Molinari 35-39–74 +4

Web.com

Cox Classic

At Omaha, Neb.

First Round

Luke Guthrie 32-30–62

Bubba Dickerson 31-31–62

Aaron Goldberg 28-34–62

Jim Herman 33-30–63

Russell Henley 31-33–64

Fabian Gomez 32-32–64

Nate Smith 33-31–64

Brad Elder 30-35–65

Ben Kohles 33-32–65

Jeff Corr 32-33–65

Andrew Svoboda 33-32–65

Tag Ridings 33-32–65

Brian Stuard 31-35–66

Jeff Cuzzort 32-34–66

Steve LeBrun 31-35–66

Chris Wilson 32-34–66

Alex Prugh 32-34–66

Andy Bare 32-34–66

Robert Streb 33-33–66

Other

Tom Hoge 36-36–72

Area

Results Thursday

Red River Valley Senior Tour

At Mayville, N.D.

Flight 1: 1, Bill Julson, Mayville, N.D., 66. 2 (tie), Kenneth Crowell, Moorhead; Dennis Roden, Fargo, 68.

Flight 2: 1, James Evanson, Mayville, N.D., 66. 2, Gerry Radebaugh, Grandin, N.D., 68. 3 (tie), Gary Hanson, West Fargo; John Strache, Hawley, Minn., 70.

Flight 3: 1, Wes Dunford, Fargo, 61. 2, Bob Rausch, Fargo, 71. 3, Robert Leibhan, Fargo, 72.

Flight 4: 1, Marvin Callahan, Mayville, N.D., 64. 2, Gary Pearson, Mayville, N.D., 67. 3 (tie), Duane Silseth, Fargo; Ray Schneider, Fargo, 68.

Flight 5: 1, Vernon Thompson, Portland, N.D., 62. 2 (tie), Gordy Indvik, Fargo; Patrick Maloney, Moorhead; John Maurer, Fargo, 64.

Flight 6: 1, John Mark Aaby, Mayville, N.D., 67. 2, Duane Langeberg, Moohread, 71. 3 (tie), Maurice Lykke, Fargo; Wendell Johnson, Fargo; David Strand, Amenia, N.D., 72.