« Continue Browsing

e-mail article Print     e-mail article E-mail

NDSU Extension Service, Published July 27 2012

4-Hers win awards in static exhibits at ND State Fair

The following 4-H members won champion or reserve champion awards in 4-H Static Exhibits on Thursday, July 19, at the North Dakota State Fair in Minot. Winners are listed by county and Fort Berthold with name, hometown and placing.

Adams

* Carolyn Schultz, Hettinger, reserve champion, Sewing for Fun

Barnes

* Megan Tichy, Tower City, grand champion, Drawing and Painting

* Rachel Borg, Valley City, reserve champion, Drawing and Painting

* Kaylee Janish, Fingal, grand champion, Scrapbooking

* Bethany Reiten, Kathryn, reserve champion, Citizenship; reserve champion, Clowning

Benson

* Kyler Westad, Maddock, reserve champion, Horticulture

* Will Rice, Maddock, grand champion, Outdoor Skills

* Brady Kallenbach, Maddock, grand champion, Crop Production

* Tate Benson, Maddock, reserve champion, Crop Production

Bottineau

* Nicolas Costa, Bottineau, grand champion, Animal Science - Poultry; grand champion, Eggs

Bowman

* Kate Sabe, Bowman, grand champion, Sew Fun

Burke

* Russell Wold, Battleview, grand champion, Photography

Burleigh

* McKenzie Johnson, Bismarck, reserve champion, Fiber Arts - Needlepoint

* Emily Lelm, Bismarck, grand champion, Wood Arts

* Carter Kershaw, Menoken, grand champion, Welding

* Makayla Lies, Bismarck, grand champion, Foods - Baking

* Mikaela Miller, Bismarck, reserve champion, Consumerism

Cass

* Alaina Lynk, Fargo, grand champion, Foods - Breads; grand champion, Extras for Your Room; reserve champion, Fiber Arts - Macrame

* Paige Haugen, Wheatland, grand champion, Food Preservation

* Rachel Erickson, Fargo, grand champion, Health

* Bethany Teets, West Fargo, grand champion, Fiber Arts - Cross-stitch

* Abby Germundson, Fargo, reserve champion, Child Development

* Karl Swenson, Kindred, grand champion, Do Your Own Thing

* Zack Myers, Moorhead, Minn., reserve champion, Leathercraft

* Brianna Maddock, Davenport, reserve champion, Animal Science - Horse

* Katelynn Mastin, Fargo, reserve champion, Drawing and Painting

* Nidhi Mahale, Fargo, reserve champion, Photography - Photo Story, reserve champion, Photography - Composition

* Jenni Moore, Arthur, grand champion, Glue Solution

* Laura Schirado, Argusville, reserve champion, Scrapbooking

* Jorian Russiff, Harwood, grand champion, Small Engines

* Abigail Judisch, Hunter, reserve champion, Fiber Arts - Latch Hooking

* Jordan Vetter, Fargo, reserve champion, Woodworking - Under 13

* Tyler Vetter, Fargo, reserve champion, Woodworking - Over 13

* Emma Maddock, Davenport, grand champion, Sewing for Fun

* Cayden Anderson, Horace, reserve champion, Drawing and Painting

Cavalier

* Erin Morstad, Hampden, grand champion, Foods - Breads

* Javan Krahn, Langdon, grand champion, Extras for Your Room

* Christopher Morstad, Langdon, grand champion, Outdoor Skills

Dickey

* Taylor Wolff, Oakes, reserve champion, Do Your Own Thing

* Alexius Thorpe, Ellendale, reserve champion, Wood Arts

* Julia Spiese, Oakes, grand champion, Sewing Challenges

* Dacey Fuller, Ellendale, reserve champion, Communications

Divide

* Isaak Ellingson, Crosby, reserve champion, Health

Dunn

* Moriah Karey, Manning, reserve champion, Photography

Eddy

* Lauren Becker, McHenry, reserve champion, Flower Arranging

* Olivia Smith, Sheyenne, grand champion, Photography

* Nathan Holzwarth, New Rockford, reserve champion, Geospatial

* Elizabeth Holzwarth, New Rockford, grand champion, Consumerism

* Lauren Roscoe, New Rockford, reserve champion, Photography

Emmons

* Casondra Rutschke, Linton, reserve champion, Leadership

* Laura Huber, Strasburg, grand champion, Communications

* Laura Naaden, Braddock, reserve champion, Fiber Arts - Quilting for Fun

Fort Berthold

* Bailey Morsette, Twin Buttes, reserve champion, Creative and Performing Arts

Foster

* Tia Davis, Carrington, grand champion, Flower Gardening

* Kalli Koepplin, Carrington, reserve champion, Flower Gardening

* Breanna Bregel, Carrington, grand champion, Citizenship; grand champion, Crop Production - Soybeans; reserve champion, Crop Production - Durum

* Savanna Friedt, Carrington, reserve champion, Crop Production - Peas

* Brady Davis, Glenfield, grand champion, Crop Production - Corn

Grand Forks

* Daniel Kraemer, Grand Forks, grand champion, Food Preservation

* Kaitlyn Joerger, Mayville, reserve champion, Health

* Alexis Coles, Grand Forks, grand champion, Child Development

* Claire Folson, Grand Forks, reserve champion, Scrapbooking

* Marie Kraemer, Grand Forks, reserve champion, Fiber Arts - Crochet

Griggs

* Isaiah Johnson, Aneta, grand champion, Horticulture; reserve champion, Foods - Microwave Magic

* Taylor Zimprich, Jessie, grand champion, Other Horticulture; grand champion, Foods - Cooking

Hettinger

* Erin Ehlis, New England, grand champion, Drawing and Painting

* Michael Mayer, Mott, grand champion, Consumerism

Kidder

* Desiree Enzminger, Tappen, grand champion, Photography

LaMoure

* Eva Lahlum, Marion, reserve champion, Foods - Baking; grand champion, Food Preservation

* Cassie Ost, Nortonville, reserve champion, Child Development

* Cole Berntson, Kulm, grand champion, Do Your Own Thing

Logan

* Charmaine Haas, Napoleon, grand champion, Aerospace

McHenry

* Tanner Schapp, Granville, grand champion, Aerospace; reserve champion, Crop Production - Oats

* Ryan Schapp, Granville, grand champion, Foods - Baking; grand champion, Crop Production - Alfalfa; reserve champion, Crop Production - Quack Grass Display

* Grace Bachmeier, Granville, reserve champion, Food Preservation; reserve champion, Glue Solution

* Job Bachmeier, Granville, grand champion, Horticulture - Red Potatoes; grand champion, Fiber Arts - Quilting For Fun; grand champion, Horticulture - Rhubarb; grand champion, Electricity; reserve champion, Red Onions; reserve champion, Head Lettuce

* Tanner Volson, Balfour, reserve champion, Flower Gardening; reserve champion, Citizenship

* Caleb Cross, Granville, grand champion, Woodworking; grand champion, Crop Production - Flax

* Wyatt Schapp, Granville, reserve champion, Horticulture - Rhubarb

* Allison Cross, Granville, grand champion, Sewing for Fun

* Emily Webb, Granville, grand champion, Outdoor Skills - Bird Watching Display

* Lane Bachmeier, Granville, reserve champion, Outdoor Skills - Lure

McIntosh

* Ellen Schnabel, Venturia, grand champion, Flower Arranging

* Blaine Gross, Wishek, reserve champion, Clay and Plasterware

McKenzie

* Trevor Alveshere, Keene, reserve champion, Drawing and Painting - Shadowbox

* Tillie Alveshere, Keene, reserve champion, Drawing and Painting - Spray Paint Painting

* Nate Egeberg, Arnegard, reserve champion, Photography

* Kaite Wold, Watford City, grand champion, Money Management

* Carlton Turnquist, Alexander, grand champion, Sewing for Fun

McLean

* Teri Heidelberger, Underwood, reserve champion, Foods - Fruit Breads

* Kalelyn Youngs, Garrison, reserve champion, Foods - Breads

* Mason Hornberger, Underwood, grand champion, Foods - Microwave Magic

* Abby Tweeten, Washburn, reserve champion, Foods - Cooking

* Jordan Waldren, Washburn, grand champion, Creative and Preforming Arts

* Heather Preser, Turtle Lake, reserve champion, Drawing and Painting

* Thomas Heidelberger, Underwood, grand champion, Foods - Baking; grand champion, Outdoor Skills

* Tyler Barnhardt, Washburn, grand champion, Decorate Your Duds

* Ben Heger, Underwood, reserve champion, Educational Exhibit

* Abby Tweeten, Washburn, grand champion, Crop Production

* Kimberly Kolden, Ryder, grand champion, Woodworking

Mercer

* Jacob Hafner, Beulah, grand champion, Computer

* Rachel Johnson, Zap, reserve champion, Careers

* Calvin Aichele, Beulah, reserve champion, Other Horticulture

* Jonathan Affolter, Hazen, reserve champion, Engineering and Technology - Under

13

* Alex Krebs, Beulah, grand champion, Engineering and Technology - Over 13

* Sean Gierke, Beulah, grand champion, Communications

* Kayla Gierke, Beulah, grand champion, Sewing Expressions

Morton

* Tyzra Hoines, Bismarck, grand champion, Foods - Breads; reserve champion, Sewing Expressions

* Rachelle Goettle, Mandan, grand champion, Food Preservation; grand champion, Child Development; reserve champion, Extras for Your Room

* Jacob Boehm, Mandan, reserve champion, Leathercraft - Under 13

* Jessica Fleck, Mandan, grand champion, Leathercraft - Over 13

* Elijah Mayer, Bismarck, grand champion, Photography; grand champion, Clowning; reserve champion, Clay and Plasterware

* Jacob Ellingson, Bismarck, champion, Citizenship; reserve champion, Welding

* Florence Mayer, Bismarck, grand champion, Clay and Plasterware - Basketweave Bowl; reserve champion, Clay and Plasterware - Hand-built Head, Raku; reserve champion, Leadership

* Madelyn Klee, Mandan, reserve champion, Sewing Expressions; reserve champion, Decorate Your Duds

* Jade Ellingson, Bismarck, reserve champion, Electricity

* Carter Tomac, Mandan, grand champion, Educational Exhibit

Mountrail

* Veronica Enander, Stanley, reserve champion, Foods - Baking

* Shaylee Billadeau, Raub, grand champion, Flower Gardening - Lilies; grand champion, Crop Production - Corn Stalk; grand champion, Crop Production - Hard Red Spring Wheat; reserve champion, Flower Gardening - Potted Flower Arrangement; reserve champion, Crop Production - Durum Wheat

* Calli Hennessy, Stanley, grand champion, Leathercraft

* Aspen Lenning, Plaza, grand champion, Drawing and Painting

* Brooke Billadeau, Parshall, reserve champion, Crop Production - Corn Stalk

Nelson

* Jake Syverson, Aneta, grand champion, Wood Arts

* Nicole Berdal, Petersburg, reserve champion, Welding

* Savannah Syverson, Aneta, grand champion, Fiber Arts - Knitting

Pembina

* Alyssa Kemp, Cavalier, grand champion, Food Preservation

Pierce

* Devin Volk, York, reserve champion, Aerospace

* Maria Blessum, Rugby, reserve champion, Crop Production

* Tanner Lind, Rugby, grand champion, Theater Arts

Ramsey

* Mason Hanson, Webster, reserve champion, Entomology

* Colton Walters, Cando, grand champion, Drawing and Painting

* Jacob Lagasse, Devils Lake, grand champion, Welding

* Haylee Carlson, Devils Lake, grand champion, Foods - Baking

* Carrie Nienhuis, Lawton, grand champion, Horticulture

* Leandre Kalhagen, Webster, reserve champion, Sewing for Fun

Ransom

* Jamie Geyer, Lisbon, grand champion, Home Environment

Renville

* Emily Miller, Glenburn, grand champion, Foods - Baking

* Shannon Asheim, Mohall, grand champion, Food and Nutrition

* Grace Solemsaas, Sherwood, grand champion, Food Preservation - Corn Relish; reserve champion, Food Preservation - Cherries

* Madeline Solemsaas, Sherwood, grand champion, Food Preservation - Green Beans; grand champion, Animal Science - Sheep

* Mikki Bahl, Mohall, grand champion, Computer

* Sarah Miller, Glenburn, grand champion, Fiber Arts - Crochet; grand champion, Fiber Arts - Macrame; reserve champion, Sew Fun

* Emily Miller, Glenburn, grand champion, Sewing Expressions; reserve champion, Fiber Arts - Crochet

* Jarrett Drangsholt, Mohall, reserve champion, Outdoor Skills

Richland

* Molly Wynn, Wahpeton, reserve champion, Food Preservation

* Matty Wynn, Wahpeton, grand champion, Drawing and Painting; grand champion, Sewing for Fun

* Leslie Wibl, Wahpeton, reserve champion, Glue Solution

* Chase Wibl, Wahpeton, reserve champion, Outdoor Skills

Rolette

* David Arstein, Rolette, grand champion, Outdoor Skills

Stark/Billings

* Brittney Heim, Dickinson, reserve champion, Foods - Outdoor Eating

* Summer Pedersen, Dickinson, grand champion, Flower Arranging; reserve champion, Animal Science - Pets

* Kara Hibl, Dickinson, grand champion, Geospatial

Stutsman

* Rebecca Kreiger, Jamestown, grand champion, Horticulture

* Samantha Schmoker, Pingree, grand champion, Creative and Performing Arts

* Victoria Levin, Jamestown, reserve champion, Communications

* Reid Fossen, Jamestown, reserve champion, Small Engines

Traill

* Benjamin Mueller, Cummings, reserve champion, Computer; reserve champion, Small Engines

* Terrel Voth, Clifford, grand champion, Careers

* Elizabeth Nelson, Portland, grand champion, Photography

Walsh

* Zachary Nelson, Grafton, reserve champion, Food Preservation

* Seth Nelson, Grafton, reserve champion, Horticulture

* Abby Zikmund, Pisek, grand champion, Fiber Arts - Embroidery; reserve champion, Sewing for Fun

* Rachel Klose, Hoople, grand champion, Flower Arranging

* Kaitlyn Nelson, Grafton, grand champion, Horticulture; reserve champion, Flower Arranging

* Sara Hodek, Fairdale, grand champion, Entomology; reserve champion, Do Your Own Thing

* Emily Zikmund, Pisek, grand champion, Glue Solution; grand champion, Leadership

* Megan Ramsey, Park River, grand champion, Scrapbooking

* Becky Klose, Hoople, grand champion, Fiber Arts - Latch Hooking;

* Tricia Zikmund, Pisek, grand champion, Leadership

* Katia Kjelland, Park River, grand champion, Horticulture

Ward

* Hannah Remington, Minot, grand champion, Foods - Outdoor Eating

* Travis Huber, Minot, grand champion, Foods - Breads

* MaKenzie Neshem, Berthold, reserve champion, Foods - Breads

* Dylan Finken, Douglas, grand champion, Flower Gardening; grand champion, Crop Production - Durum

* Christina Bingham, Max, reserve champion, Creative and Performing Arts

* Casey Kramer, Douglas, reserve champion, Eggs

* Heather Adam, Minot, grand champion, Drawing and Painting; reserve champion, Photography

* Haylee Rustad, Roseglen, grand champion, Flower Gardening

* Parker Wilson, Minot, grand champion, Engineering and Technology

* Meagan Behm, Minot, grand champion, Photography; reserve champion, Foods - Baking

* Kendra Dahle, Carpio, reserve champion, Photography

* Coltin Gleave, Minot, grand champion, Small Engines

* Elizabeth Geyer, Minot, grand champion, Clay and Plasterware

* Shonda Gasmann, Max, grand champion, Clay and Plasterware

* Bethany Limke, Carpio, reserve champion, Clay and Plasterware

* Brooke Dahl, Sawyer, grand champion, Clay and Plasterware

* Emily Beck, Minot, grand champion, Woodworking; grand champion, Outdoor Skills

* Justin Gasmann, Max, reserve champion, Foods - Baking

* Aspen Hennessy, Des Lacs, reserve champion, Foods - Baking

* Amanda Kraft, Minot, reserve champion, Theater Arts

* Madison Wald, Surrey, reserve champion, Crop Production - Hard Red Spring Wheat

Wells

* Heather Schimelfenig, Bowdon, reserve champion, Food Preservation

* Megan Jones, Bowdon, grand champion, Fiber Arts - Quilting for Fun

* Caitlan Wolkenhauser, Fessenden, reserve champion, Extras for Your Room

Williams

* Katherine Fearing, Williston, grand champion, Other Horticulture; grand champion, Drawing and Painting

* Lauren Fearing, Williston, reserve champion, Other Horticulture

* Conner Lynch, Williston, reserve champion, Wood Arts

* Cassidy Donnelly, Ray, reserve champion, Foods - Cooking