« Continue Browsing

e-mail article Print     e-mail article E-mail

Published July 23 2012

Scoreboard

Baseball

D

Professional

Schedule

American Association

Monday

St. Paul 14, Sioux City 2

Amarillo 9, Wichita 5

Kansas City 7, Grand Prairie 0

Laredo 5, Lincoln 1

Today

Quebec at Winnipeg, 7 p.m.

Sioux Falls at Fargo-Moorhead, 7:02 p.m.

St. Paul at Kansas City, 7:05 p.m.

El Paso at Grand Prairie, 7:05 p.m.

Amarillo at Wichita, 7:05 p.m.

Sioux City at Gary, 7:10 p.m.

Lincoln at Laredo, 7:30 p.m.

Babe Ruth

North Dakota

Pairings

15-year-old state tournament

At Mandan

Sunday

Fargo 7, West Fargo 6

Bismarck 16, Williston 4

Fargo 8, Williston 1

Monday

Championship

Bismarck vs. Fargo, late

Basketball

D

High school

North Dakota

Today’s rosters

Lions All-Star Basketball game

At Bismarck

Class A boys

Jeremy Bontjes, Wahpeton; Brady Jordahl, Fargo Davies; Landon Poss, Fargo South; Todd Nicklaus, Fargo South; Sean Norton, Grand Forks Central; Mack Arvidson, Grand Forks Red River; Dexter Werner, Bismarck; Devin Schirado, Bismarck; Tom Fraase, Bismarck Century; Andre Maund, Bismarck Century; Devin Coyle, Mandan; Danny Fischer, Jamestown.

Alternates: Carson Miller, Wahpeton; H Hendrickson, Fargo Davies; Mark Potter, Fargo Davies; Brady Syverson, Fargo North (injured).

Coaches: Jason Horner, Mandan; Jeff Ralph, Wahpeton.

Class B boys

Joey Dwyer, Bismarck Shiloh Christian; Melvin Langstaff, Warwick; Daniel Yale, Berthold; Justin McCloud, Bottineau; Mike Paulson, Hatton-Northwood; Tanner Purintun, Linton; Chad Mosbrucker, Mott-Regent; Casey Duppong, Beulah; Channing Reed, St. John; Matt Zimmerman, Central Cass; Tyler Thielges, LaMoure.

Alternates: Billy Engel, Griggs County Central; Eric Knodel, Central Prairie; Mitchell Wirth, Munich-Starkweather.

Coaches: Jeremy Brandt, Beulah; Mike Dwyer, Bismarck Shiloh Christian.

Class A girls

Ashley Knecht, Grand Forks Red River; Erin Krogh, West Fargo; Rachel Weir, Fargo Shanley; Sarah Schafer, Devils Lake; Jasmine Moffett, Fargo Davies; Tawny Irwin, Wapeton; Anna Diederich, Fargo South; Dani Clarke, Williston; Hannah Jeske, Bismarck Century; Mic Longtin, Mandan; Tessa Delzer, Bismarck Century; Keela Burt, Mandan (injured).

Coaches: Ron Metz, Bismarck Century; Barb Metcalf, West Fargo.

Class B girls

Emily Wolf, New Salem-Almont; Courtney Dixon, Central Cass; Olivia Johnson, Richland; Brooke Gaustad, Grafton; ReeAnn Mehus, Stanley; Kelcee Dykins, Beach; Brandy Messner, Dakota Prairie; Hanna Thompson, Grafton; Sierra Rosenau, Carrington; Becca Scherr, Carrington; Abby Sletten, Hatton-Northwood; Nikki Grinsteinner, Dickinson Trinity.

Alernates: Brianna Allex, Watford City; Kelly Carlson, Pingree-Buchanan.

Coaches: Laurie Sieben, Watford City; Jonathan Berg, Lakota-Adams-Edmore.

golf

D

Area

Results Monday

Red River Valley Senior Tour

At Edgewood, Minn.

Flight 1: 1 (tie), Russ Johnson, West Fargo; Bob Conyers, Fargo, 69. 3, Dale Helm, Mayville, Minn., 71.

Flight 2: 1, Victor Martin, Moorhead, 66. 2, Dick Anderson, West Fargo, 70. 3, Harlan Isensee, Moorhead, 72.

Flight 3: 1, Stan Ryland, Fargo, 69. 2 (tie), Bill Colpitts, Moorhead; Stephen Schroeder, West Fargo, 70.

Flight 4: 1, Gordon Nyquist, Fargo, 68. 2 (tie), Jerry Fugere, Moorhead; Bill Urie, Fargo, 70.

Flight 5: 1 (tie), Paul Gorder, Oxbox, N.D.; Duane Silseth, Fargo, 72. 3, Gary Ransom, Fargo, 73.

Flight 6: 1, Gerry Palmer, West Fargo, 67. 2, Ronald Teschner, Wahpeton, N.D., 68. 3, Ed Herrmann, Fargo, 70.

Flight 7: 1(tie), Richard Hocking, Fargo; Tom Dowdell, Fargo, 69. 3 (tie), Lynn Forde, Fargo; Donald Gronland, Fargo, 70.

Flight 8: 1, Marvin Callahan, Mayville, N.D., 67. 2 (tie), Ron Erickson, Fargo; David Alinder, Fargo, 70.

Flight 9: 1 (tie), Wally Berg, Fargo; Dorwin Marquardt, Fargo, 64. 3, Donald Henning, West Fargo, 75.

Flight 10: 1, Vernon Thompson, Portland, N.D. 2 (tie), John Maurer, Fargo; John Mark Aaby, Mayville, N.D., 67.

Flight 11: 1, Roger Quast, Fargo, 70. 2, Al Traaseth, Dilworth, 72. 3, Dick Larson, Fargo, 75.

Today’s tee times

F-M Junior All-City

At The Meadows

7:30 a.m. start

Boys

1A: Grady Meyer, Riley Johnson, Michael Storandt, Trevor Swanger.

1B: Derek Ambrosie, Ben Wobaum, Riley Larson, Ben Goehring.

18A: Max Restemayer, Lucas Johnson, Pat Traynor, Cole Johnson.

18B: Andrew Cook, Mason Opheim, Madison Gemar, Tyler Olsgaard.

17A: Zach Skebar, Nolan Westra, Nathan Kapaun, Gage Stromme.

17B: Riley Holland, Derrick Morris, Tucker Lehr, Jacob Kava.

16A: Cal Werth, Parker Dronen, Matt Abright, Alex Schwab.

16B: Ryan Stafford, Jake Holtgrewe, Morgan Jones, Austin Pulczinski.

15A: Cody Pulczinski, Christian Oien, Carter Czichotzki, Joey Franklin.

15B: Noah Oien, Hunter Moen, Ryan Kashmark, Jorden Pederson, Cam Saville, Landon Overbo.

Girls

10A: Ashley Bixby, Mandy Boyle, Anna Davison, Jennifer Marsh.

10B: Bailey Gemar, Lauren Cain, Jenna Forknell, Kenzie Jenson/

9A: Aly Corbid, Grace Dietz, Abby Armstrong, Cassidy St. Germain.

auto racing

D

Professional

Leaders

NASCAR Sprint Cup

Through July 15

Points

1, Matt Kenseth, 707. 2, Dale Earnhardt Jr., 691. 3, Greg Biffle, 667. 4, Jimmie Johnson, 656. 5, Denny Hamlin, 628. 6, Kevin Harvick, 622. 7, Tony Stewart, 618. 8, Martin Truex Jr., 617. 9, Clint Bowyer, 614. 10, Brad Keselowski, 613.

11, Carl Edwards, 567. 12, Kasey Kahne, 547. 13, Kyle Busch, 545. 14, Ryan Newman, 536. 15, Paul Menard, 534. 16, Joey Logano, 533. 17, Jeff Gordon, 524. 18, Marcos Ambrose, 495. 19, Jeff Burton, 493. 20, Jamie McMurray, 486.

Money

1, Jimmie Johnson, $4,745,552. 2, Matt Kenseth, $4,701,260. 3, Tony Stewart, $3,999,420. 4, Denny Hamlin, $3,902,644. 5, Kyle Busch, $3,582,860. 6, Dale Earnhardt Jr., $3,506,160. 7, Greg Biffle, $3,502,043. 8, Kevin Harvick, $3,275,114. 9, Brad Keselowski, $3,263,665. 10, Carl Edwards, $3,045,863.

11, Jeff Burton, $3,010,780. 12, Jeff Gordon, $3,000,442. 13, Ryan Newman, $2,971,925. 14, Martin Truex Jr., $2,968,529. 15, Clint Bowyer, $2,932,994. 16, Kasey Kahne, $2,716,201. 17, Aric Almirola, $2,642,804. 18, Marcos Ambrose, $2,611,597. 19, A J Allmendinger, $2,577,395. 20, Jamie McMurray, $2,568,652.

NASCAR Nationwide

Points

Through July 22

1, Elliott Sadler, 675. 2, Austin Dillon, 664.

3, Ricky Stenhouse Jr., 656. 4, Sam Hornish Jr., 633. 5, Justin Allgaier, 597. 6, Michael Annett, 569. 7, Cole Whitt, 550. 8, Mike Bliss, 491. 9, Danica Patrick, 443. 10, Brian Scott, 430. 11, Joe Nemechek, 421. 12, Tayler Malsam, 412. 13, Jason Bowles, 391. 14, Mike Wallace, 386. 15, Jeremy Clements, 384. 16, Erik Darnell, 308. 17, Timmy Hill, 272. 18, Johanna Long, 270. 19, Eric McClure, 251. 20, T.J. Bell, 241.

Money

1, Ricky Stenhouse Jr., $851,264. 2, Elliott Sadler, $694,784. 3, Austin Dillon, $610,745. 4, Justin Allgaier, $475,549. 5, Michael Annett, $466,114. 6, Cole Whitt, $464,644. 7, Sam Hornish Jr., $461,579. 8, Brian Scott, $436,174. 9, James Buescher, $421,742. 10, Danica Patrick, $413,908. 11, Tayler Malsam, $409,034. 12, Brad Keselowski, $408,735. 13, Joey Logano, $403,600. 14, Mike Wallace, $399,784. 15, Jason Bowles, $397,719. 16, Jeremy Clements, $393,011. 17, Mike Bliss, $386,379. 18, Joe Nemechek, $383,461. 19, Kurt Busch, $360,205. 20, Erik Darnell, $314,339.

World of Outlaws

Points

Through July 22

1, Steve Kinser 5,633. 2, Craig Dollansky 5,622. 3, Donny Schatz 5,610. 4, Sammy Swindell 5,589. 5, Joey Saldana 5,584. 6, Kraig Kinser 5,503. 7, Kerry Madsen 5,218. 8, Cody Carrah 5,217. 9, Chad Kemanah 5,143. 10, Lucas Wolfe 4,862.