« Continue Browsing

e-mail article Print     e-mail article E-mail

Published July 01 2012

VanMil wins two feature at Buffalo River Race Park

GLYNDON, Minn. – Rob VanMil of Barnesville, Minn. won Midwest Mod and Mod Four feature at Buffalo River Race Park on Sunday.

Other feature winners include: Thomas Ahrndt of Hawley, Minn. (Hornets); Luke Johnson of Glyndon (Pure Stocks); James Tandeski of Christine, N.D. (Street stocks); Trent Stengl of Oslo, Minn. (Mini Sprints) and Shane Williams of Minot, N.D. (Legends).

Street Stocks

Heat 1: 1, Rick Schulz, Horace, N.D. 2, Adam Burrows, West Fargo. 3, James Tandeski, Christine, N.D.

Feature: 1, Tandeski. 2, Ryan Pommerer, Oriska, N.D. 3, Shawn Teunis, West St., Man. 4, Nick Linert, Badger, Minn. 5, Schulz.

Hornets

Heat 1: 1, Thomas Ahrndt, Hawley, Minn. 2, Aaron Leroux, Dilworth. 3, Taylor Beyer, Glyndon, Minn.

Heat 2: 1, Tommy Habedank, Mahnomen, Minn. 2, Dustin Nelson, Waubun, Minn. 3, Michael Breiter, Hawley, Minn.

Feature: 1, Ahrndt. 2, Leroux. 3, Nelson. 4, Breiter. 5, Parker Bilden, Erhard, Minn.

Pure Stocks

Heat 1: 1, Kristen Nelson, West Fargo. 2, Kelly Jacobson, Fargo. 3, Kyle Dykhoff, Perham, Minn.

Heat 2: 1, Doug Gardner, Glyndon, Minn. 2, Luke Johnson, Glyndon, Minn. 3, Michael Leroux, Sabin, Minn.

Feature: 1, Johnson. 2, Gardner. 3, Jon Nettleton, Dilworth. 4, Jacobson. 5, Jeremy Pearson, Moorhead.

Mini Sprints

Heat 1: 1, Amber Balcaen, Winnipeg, Man. 2, Trent Stengl, Oslo, Minn. 3, Corey Olson, Badger, Minn.

Feature: 1, Stengl. 2, Balcaen. 3, Olson. 4, Dexter Dvergsten, Greenbush, Minn. 5, Jacques Sorin, Lockport, Man.

Legends

Heat 1: 1, Brian Petermann, Hawley, Minn. 2, Shane Williams, Minot, N.D. 3, Brady Petermann.

Heat 2: 1, Andrew Sommerfeld, Bismarck. 2, Dean Julsrud, Barnesville, Minn. 3, Butch White, Detroit Lakes, Minn.

Feature: 1, Williams. 2, White. 3, Julsrud. 4, Petermann. 5, Sommerfeld.

Midwest Mod

Heat 1: 1, Tom Andring, Detroit Lakes, Minn. 2, Scott Jacobson, Fargo. 3, Austin Hunter, Winnipeg, Man.

Heat 2: 1, Rob VanMil, Barnesville, Minn. 2, Greg Larson, Kindred, N.D. 3, Tim Berg, Grand Forks, N.D.

Heat 3: 1, Tyler Hall, Fertile, Minn. 2, Tailin Tommerdahl, Dilworth. 3, Josh Rieck, Fergus Falls, Minn.

Feature: 1, VanMil. 2, Jacobson. 3, Tommerdahl. 4, Berg. 5, Lucas Rodin, Marion, N.D.

Mod Four

Heat 1: 1, Bryce Bjerken, Felton, Minn. 2, Aaron Wetterlin, Moorhead. 3, James Erdmann, Horace, N.D.

Heat 2: 1, Troy Kuehl, Glyndon, Minn. 2, Dustin Knutson, Lake Park, Minn. 3, Rob VanMil, Barnesville, Minn.

Feature: 1, VanMil. 2, Kuehl. 3, Brennan Borg, Harwood, N.D. 4, Bjerken. 5, Knutson.