« Continue Browsing

e-mail article Print     e-mail article E-mail

Forum staff reports, Published June 17 2012

West Fargo's Burrows wins feature at BRRP

GLYNDON, Minn. – Adam Burrows of West Fargo won the Street Stocks feature at Buffalo River Race Park on Sunday.

Other feature winners include: Kelly Jacobson of Fargo (Pure Stocks); Rob VanMil of Barnesville, Minn. (Mod Four); Tommy Habedank of Mahnomen, Minn. (Hornets); Travis Saurer of Elizabeth, Minn. (Midwest Mod) and Shane Williams on Minot, N.D. (Legends).

Wissota Street Stocks

Heat 1: 1, Adam Burrows, West Fargo. 2, James Tandeski, Christine, N.D. 3, Jim Geringer, Harwood, N.D.

Feature: 1, Burrows. 2, Rick Schulz, Horace, N.D. 3, Tandeski. 4, Geringer. 5, Ryan Satter, Dent, Minn.

BRRP Hornets

Heat 1: 1, Chris Julsrud, Moorhead. 2, Dustin Nelson, Waubun, Minn. 3, Dylan Johnson, Durbin, N.D.

Heat 2: 1, Tommy Habedank, Mahnomen, Minn. 2, Michael Breiter, Hawley, Minn. 3, Aaron Leroux, Dilworth.

Feature: 1, Habedank. 2, Nelson. 3, Julsrud. 4, Cody Meyer, Glyndon, Minn. 5, Johnson.

Pure stocks

Heat 1: 1, Brandon Buschette, Flom, Minn. 2, Taylor Saari, Mapleton, N.D. 3, Michael Leroux, Sabin, Minn.

Heat 2: 1, Luke Johnson, Glyndon, Minn. 2, Torey Fischer, West Fargo. 3, Kelly Jacobson.

Feature: 1, Jacobson. 2, Johnson. 3, Kristen Nelson, West Fargo. 4, Buschette. 5, Jon Nettleton, Dilworth.

BRRP Legends

Heat 1: 1, Shane Williams, Minot, N.D. 2, Paul Morman, Wishek, N.D. 3, Dean Julsrud, Barnesville, Minn.

Heat 2: 1, Brian Petermann, Hawley, Minn. 2, Andrew Sommerfeld, Bismarck. 3, Casey Henriksen, Glyndon, Minn.

Feature: 1, Williams. 2, Sommerfeld. 3, Petermann. 4, Mariah Henriksen, Glyndon, Minn. 5, Julsrud.

Wissota Midwest Mod

Heat 1: 1, Travis Saurer, Elizabeth, Minn. 2, Rob VanMil, Barnesville, Minn. 3, Tony Engelstad, Fertile, Minn.

Heat 2: 1, Scott Bintz, Jamestown, N.D. 2, Greg Larson, Kindred, N.D. 3, Tailin Tommerdahl, Dilworth.

Heat 3: 1, Joel Larson, Fertile, Minn. 2, Ron Saurer, Dalton, Minn. 3, Tyler Hall, Fertile, Minn.

Feature: 1, Saurer. 2, Tom Andring, Detroit Lakes, Minn. 3, Bintz. 4, Hall. 5, Larson.

Wissota Mod Four

Heat 1: 1, Troy Kuehl, Glyndon, Minn. 2, Dustin Knutson, Lake Park Minn. 3, Josh Abrahamson, Moorhead.

Heat 2: 1, Rob VanMil, Barnesville, Minn. 2, Tommy McGough Lake Park, Minn. 3, Corry VanMil, Lake Park Minn.

Feature: 1, R. VanMil. 2, Aaron Wetterlin, Moorhead. 3, McGough. 4, Kuehl. 5, C. VanMil.