« Continue Browsing

e-mail article Print     e-mail article E-mail

Published June 16 2012

Scoreboard

BASKETBALL

D

Professional

Playoff pairings

NBA

(Best-of-7)

(x-if necessary)

FINALS

Tuesday

Oklahoma City 105, Miami 94

Thursday

Miami 100, Oklahoma City 96, series tied 1-1

Today

Oklahoma City at Miami, 7 p.m.

Tuesday, June 19

Oklahoma City at Miami, 8 p.m.

Thursday, June 21

x-Oklahoma City at Miami, 8 p.m.

Sunday, June 24

x-Miami at Oklahoma City, 7 p.m.

Tuesday, June 26

x-Miami at Oklahoma City, 8 p.m.

Standings and schedule

WNBA

EASTERN CONFERENCE

W L Pct GB

Chicago 7 2 .778 —

Connecticut 7 2 .778 —

Indiana 5 3 .625 1½

Atlanta 4 5 .444 3

New York 3 7 .300 4½

Washington 2 5 .286 4

WESTERN CONFERENCE

W L Pct GB

Minnesota 10 0 1.000 —

Los Angeles 7 3 .700 3

San Antonio 4 4 .500 5

Phoenix 2 6 .250 7

Seattle 2 7 .222 7½

Tulsa 0 9 .000 9½

Friday

Connecticut 97, New York 55

Washington 67, Indiana 66

Atlanta 92, Los Angeles 59

Seattle 86, Tulsa 73

Minnesota 78, Phoenix 60

Saturday

Indiana 84, Chicago 70

San Antonio 98, Los Angeles 85, OT

Today

Connecticut at Atlanta, 2 p.m.

Phoenix at Tulsa, 3 p.m.

Minnesota at Seattle, 8 p.m.

Monday

Washington at Los Angeles, 9:30 p.m.

BASEBALL

D

Professional

Standings and schedule

American Association

Central Division

W L Pct. GB

Wichita 20 8 .714 —

Sioux City 16 14 .533 5

Gary 13 14 .481 6½

Kansas City 13 15 .464 7

Lincoln 12 18 .400 9

North Division

W L Pct. GB

Winnipeg 18 10 .643 —

St. Paul 15 13 .536 3

Sioux Falls 14 14 .500 4

Fargo-Moorhead 12 17 .414 6½

South Division

W L Pct. GB

Grand Prairie 19 10 .655 —

Amarillo 16 11 .593 2

Laredo 12 16 .429 6½

El Paso 6 22 .214 12½

Saturday

Sioux Falls 7, St. Paul 6

Wichita 9, Kansas City 4

Fargo-Moorhead 5, Lincoln 0

Sioux City 4, Winnipeg 3

Gary at Amarillo, late

El Paso at Laredo, late

Today

St. Paul at Sioux Falls, 2:05 p.m.

Kansas City at Wichita, 2:05 p.m.

Gary at Amarillo, 6:05 p.m.

Winnipeg at Sioux City, 6:05 p.m.

Monday

Grand Prairie at Rockland, 6 p.m.

Sioux City at Fargo-Moorhead, 7:02 p.m.

Amarillo at Wichita, 7:05 p.m.

El Paso at Kansas City, 7:05 p.m.

St. Paul at Lincoln, 7:05 p.m.

Winnipeg at Sioux Falls, 7:05 p.m.

Gary at Laredo, 7:30 p.m.

College

Pairing

College World Series

At Omaha, Neb.

Double Elimination

x-if necessary

Friday

UCLA 9, Stony Brook 1

Arizona 4, Florida State 3, 12 innings

Saturday

Arkansas 8, Kent State 1

Game 4 – South Carolina (45-17) vs. Florida (47-18), late

Today

Game 5 – Stony Brook (52-14) vs. Florida State (48-16), 4 p.m.

Game 6 – UCLA (48-14) vs. Arizona (44-17), 8 p.m.

Monday, June 18

Game 7 – Kent State (46-19) vs. Game 4 loser, 4 p.m.

Game 8 – Arkansas (45-20) vs. Game 4 winner, 8 p.m.

Tuesday, June 19

Game 9 – Game 5 winner vs. Game 6 loser, 7 p.m.

Wednesday, June 20

Game 10 – Game 7 winner vs. Game 8 loser, 7 p.m.

Thursday, June 21

Game 11 – Game 6 winner vs. Game 9 winner, 4 p.m.

Game 12 – Game 8 winner vs. Game 10 winner, 8 p.m.

Friday, June 22

x-Game 13 – Game 6 winner vs. Game 9 winner, 4 p.m.

x-Game 14 – Game 8 winner vs. Game 10 winner, 8 p.m.

If only one game is necessary, it will start at 7 p.m.

Championship Series

(Best-of-3)

Sunday, June 24

Game 1 – 7 p.m.

Monday, June 25

Game 2 – 7 p.m.

Tuesday, June 26

x-Game 1 – 7 p.m.

High school

Minnesota

Pairings

Class 1A state tournament

Friday

At Chaska

Championship semifinals

5) Lac Qui Parle Valley 4, Browerville 1

6) St. Agnes 7, Blackduck 0

Third place

7) Browerville 4, Blackduck 0

At Jordan

Consolation semifinals

8) Ely 5, Kenyon-Wanamingo 4

9) New York Mills 5, BOLD 1

Fifth place

10) New York Mills 3, Ely 2

Monday

At Target Field, Minneapolis

Championship

Lac Qui Parle Valley (18-9) vs. St. Agnes (22-6), Noon

Class 2A state tournament

Friday

At St. Cloud Dick Putz Field

Championship semifinals

5) Holy Family Catholic 3, Fairmont 0

6) St. Cloud Cathedral 9, Proctor 8

Third place

7) Proctor 6, Fairmont 0

At St. Cloud Joe Faber Field

Consolation semifinals

8) Cannon Falls 5, Roseau 0

9) Delano 2, Minneapolis Washburn 0

Fifth place

10) Delano 6, Cannon Falls 1

Monday

At Target Field, Minneapolis

Championship

Holy Family Catholic (24-4) vs. St. Cloud Cathedral (20-7), 3 p.m.

Class 3A state tournament

At St. Paul Midway Stadium

Friday

1) Eden Prairie 4, Hopkins 0

3) Eastview 3, Red Wing 1

At Dunning Field, St. Paul

2) Bemidji 5, Hill-Murray 0

4) Grand Rapids 10, Totino-Grace 1

Championship semifinals

At St. Paul Midway Stadium

5) Bemidji 8, Eden Prairie 6 (8)

6) Eastview 5, Grand Rapids 3

At St. Paul Dunning Field

Consolation semifinals

7) Hill-Murray 6, Hopkins 1

8) Red Wing 6, Totino-Grace 5

Saturday

Fifth place

Hill-Murray vs. Red Wing, canceled

Third place

At St. Paul Midway Stadium

Eden Prairie vs. Grand Rapids, canceled

Monday

At Target Field, Minneapolis

Championship

Bemidji (25-2) vs. Eastview (22-4), 6 p.m.

GOLF

D

Amateur

Results Saturday

KX4 Bank of the West Amateur

At Moorhead Country Club

Championship flight

1, Nathan Anderson, 70. 2 (tie), Nathan Wazney; Trenton Olson, 73. 4 (tie), Billy Carlson; Eric Harris; Josh Bergrud; Zach Kappes, 74. 8 (tie), Bobby Reuter; Bryant Buckellew; Dan Matheson; Reid Mattson; Robert Bell; Taylor Hendrickson, 75.

14 (tie), Dave Michaeleski; Lee Cavanaugh; Logan Palmer, 76. 17 (tie), Ben Welle; Cody Cederberg; Connor Holland; Jordie Siverson; Nick Jenson; Nick Olsgaard; Patrick Thomas; Riley Johnson; Tim Fiechtner, 77. 26 (tie), Adam Gronaas; Erik Weiss; Payton Johnson; Ryan Steinert, 78.

30 (tie), Joe Schornack; Matt Victoruk; Peter Krier; Troy Gording, 79.

Senior flight

1, A.J. Gregg, 74. 2 (tie), Bill Thoreson; Brian Katchnoski; Tim Rubis, 76. 5, Mike Howell, 78. 6 (tie), John Multan; Rob Harris, 79. 8, George Strand, 80. 9, (tie) Crag Palmer; Dean Herak; Mark Eckland; Michael Sansom, 82. 13, Gregg Schaefer, 84. 14, Chuck Wiger, 85.

15, Jay Olafson, 87. 16, Kevin Kircher, 88. 17 (tie), Greg Sorensen; John Hagge, 91. 19, Brian Sorensen, 94. 20, Harvey Chemerika, 100. 21, Al Michalenko, 102. 22, Bobby Victoruk, 104. 23, Dave Jones, 109.

KX flight

1 (tie), Andrew Passanante; Erik Auginbaugh; Landon Poss; Mark Sorensen; Nate Brewinski, 80. 6 (tie), Brandon Sletmoen; Derek Ambrosie; John Sund; Micah Megorden; Taylor Bosch; Thomas Strandemo, 81.

12 (tie), Andrew Strand; Caleb Ketterling; Coy Papackek; Jack Elliott; Jon Hauff; Kyle Jandro; Lukas Davison; Shane Ost, 82. 20, (tie) Blake Schwab; James Marcy; Jon Rubis, 83. 23, (tie) Brandon Medenwald; Hunter Halvorson; Jeremy Anderson; Joshua Hagelstrom; Matt Trana; Phil Kroetsch; Tyler Katchnoski, 84.

Bank of the West flight

1 (tie) A.J. Bates; Gavin Pell; Jared Cowden; John Kratzke; Patrick McClellan; Travis Ingstad, 85. 7 (tie), Bill Victoruk; Jon Matter; Tyler Olsgaard, 86. 10 (tie) Ben Bergquist; Joe Cahill, 87. 12, Paul Krueger, 88.

13 (tie), Adan Thielen; Brett Multan; Grady Meyer; Jeff Ranick; Michael Storandt; Mike Nerby; Tom Sorensen, 89. 21 (tie) Darby Troftgruben; Matt Chambers, 93.

23 (tie), Alexander Schmidt; Jim Scollan Jr.; Zach Buntrock, 94. 26 (tie), Graeme Forsyth; Joel Ferchoff, 95. 28, Patrick Crary, 99. 29, John Starin, 105. 30, Mark Braun, 108.

Today’s tee times

KX4 Bank of the West Amateur

At Moorhead Country Club

Hole No. 1

7:10 a.m.: Troy Gording, Peter Krier; Matt Victoruk.

7:20 a.m.: Joe Schornack, Ryan Steinart, Payton Johnson.

7:30 a.m.: Erik Weiss, Adam Gronass, Tim Fiechtner.

7:40 a.m.: Riley Johnson, Patrick Thomas; Nick Olsgaard, Nick Jenson.

7:50 a.m.: Jordie Siverson, Connor Holland, Cody Cederberg, Ben Welle.

8 a.m.: Logan Palmer, Lee Cavanaugh, Dave Michaeleski, Taylor Henrickson.

8:10 a.m.: Robert Bell, Reid Mattson, Dan Matheson, Bryant Buckellew.

8:20 a.m.: Bobby Reuter, Zach Kappes, Josh Bergrud, Eric Harris.

8:30 a.m.: Billy Carlson, Trenton Olson, Nathan Wazney, Nathan Anderson.

8:40 a.m.: Dave Jones, Bobby Victoruk, Al Michalenko, Harvey Chemerika.

8:50 a.m.: Brian Sorensen, John Hagge, Greg Sorensen, Kevin Kircher.

9 a.m.: Jay Olafson, Chuck Wiger, Gregg Schaefer, Michael Sansom.

9:10 a.m.: Mark Eckland, Dean Herak, Craig Palmer, George Strand.

9:20 a.m.: Rob Harris, John Multan, Mike Howell, Tim Rubis.

9:30 a.m.: Brian Katchnoski, Bill Thoreson, A.J. Greff.

Hole No. 10

7:10 a.m.: Mark Braun, John Starin, Paul Krueger, Jim Scollan Jr.

7:20 a.m.: Graeme Forsyth, Joel Ferchoff, Jeff Ranick, Brett Multan.

7:30 a.m.: Matt Chambers, Darby Troftgruben, Tyler Crouse, Tom Sorensen.

7:40 a.m.: Mike Nerby, Michael Storandt, Joe Cahill, Grady Meyer.

7:50 a.m.: Alexander Schmidt, Tyler Olsgaard, Patrick Crary, Zach Buntrock.

8 a.m.: Ben Bergquist, Adam Thielen, Jon Matter, Bill Victoruk.

8:10 a.m.: Travis Ingstad, Patrick McClellan, John Kratzke, Jared Cowden.

8:20 a.m.: Gavin Pell, A.J. Bates, Tyler Katchonski, Phil Kroetsch.

8:30 a.m.: Matt Trana, Joshua Hagelstrom, Blake Schwab, Hunter Halvorson.

8:40 a.m.: Brandon Medenwald, Jon Rubis, James Marcy, Jeremy Anderson.

8:50 a.m.: Shane Ost, Lukas Davison, Kyle Jandro, Jon Hauff.

9 a.m.: Jack Elliott, Coy Papachek, Caleb Ketterling, Andrew Strand.

9:10 a.m.: Thomas Strandemo, Taylor Bosch, Micah Megorden, John Sund.

9:20 a.m.: Derek Ambrosie, Brandon Sletmoen, Nate Brewinski, Mark Sorensen.

9:30 a.m.: Landon Poss, Erik Auginbaugh, Andrew Passanante.

AUTO RACING

D

Professional

Results Saturday

NASCAR Nationwide Series

Alliance Truck Parts 250

At Brooklyn, Mich.

Lap length: 2 miles

(Start position in parentheses)

1. (3) Joey Logano, Toyota, 125 laps, 133.1 rating, 0 points, $37,600.

2. (4) James Buescher, Chevrolet, 125, 112.9, 0, $36,368.

3. (15) Kurt Busch, Toyota, 125, 105, 0, $22,350.

4. (2) Cole Whitt, Chevrolet, 125, 112.3, 41, $26,868.

5. (1) Austin Dillon, Chevrolet, 125, 109.2, 40, $27,293.

6. (11) Sam Hornish Jr., Dodge, 125, 110.7, 39, $21,093.

7. (13) Michael McDowell, Toyota, 125, 95.5, 0, $20,478.

8. (7) Paul Menard, Chevrolet, 125, 127.6, 0, $16,045.

9. (17) Brian Scott, Toyota, 125, 103.5, 35, $20,118.

10. (9) Brad Keselowski, Dodge, 125, 91.6, 0, $14,250.

11. (6) Elliott Sadler, Chevrolet, 125, 113.8, 34, $19,968.

12. (18) Michael Annett, Ford, 125, 89.1, 32, $19,468.

13. (16) Mike Bliss, Toyota, 125, 83.9, 31, $21,818.

14. (8) Justin Allgaier, Chevrolet, 125, 90.4, 31, $19,093.

15. (23) Joe Nemechek, Toyota, 125, 77.6, 29, $19,943.

16. (14) Johanna Long, Chevrolet, 125, 80.6, 28, $19,043.

17. (22) Jeff Green, Toyota, 125, 70.2, 27, $18,793.

18. (5) Danica Patrick, Chevrolet, 125, 81.4, 27, $18,993.

19. (19) Jason Bowles, Toyota, 124, 66.2, 25, $18,693.

20. (30) Mike Wallace, Chevrolet, 124, 62.7, 24, $19,318.

21. (28) Tayler Malsam, Toyota, 124, 67.5, 23, $18,568.

22. (27) Erik Darnell, Chevrolet, 124, 70, 22, $18,518.

23. (36) Tony Raines, Ford, 124, 58.2, 0, $12,000.

24. (12) Brad Sweet, Chevrolet, 123, 70.6, 20, $18,418.

25. (20) Ricky Stenhouse Jr., Ford, 123, 73, 19, $19,843.

26. (32) Timmy Hill, Ford, 123, 47, 18, $18,293.

27. (33) Danny Efland, Chevrolet, 122, 46.1, 17, $18,243.

28. (37) Angela Cope, Chevrolet, 119, 41.2, 16, $18,168.

29. (21) Jamie Dick, Chevrolet, accident, 116, 51.9, 15, $18,118.

30. (24) Josh Richards, Ford, accident, 116, 52.8, 14, $11,900.

31. (31) Jeremy Clements, Chevrolet, engine, 76, 49.1, 14, $18,013.

32. (35) T.J. Bell, Chevrolet, engine, 56, 43.4, 12, $11,485.

33. (39) Morgan Shepherd, Chevrolet, handling, 42, 42.5, 11, $11,450.

34. (10) Kenny Wallace, Toyota, engine, 32, 38.8, 10, $11,430.

35. (42) Tim Schendel, Chevrolet, overheating, 15, 38.5, 9, $11,415.

36. (34) Blake Koch, Chevrolet, vibration, 12, 36.6, 8, $11,375.

37. (38) Scott Riggs, Chevrolet, engine, 11, 39.4, 0, $11,355.

38. (29) Chase Miller, Chevrolet, overheating, 9, 36.7, 6, $11,316.

39. (26) Josh Wise, Chevrolet, engine, 8, 38.1, 0, $11,190.

40. (41) Michael Guerity, Chevrolet, vibration, 6, 37.5, 4, $11,160.

41. (40) Matt DiBenedetto, Chevrolet, vibration, 5, 35.9, 3, $11,135.

42. (25) Kevin Lepage, Toyota, vibration, 4, 34.4, 2, $11,080.

43. (43) Mike Harmon, Chevrolet, vibration, 1, 32.9, 1, $11,030.

Race Statistics

Average Speed of Race Winner: 132.979 mph.

Time of Race: 1 hour, 52 minutes, 48 seconds.

Margin of Victory: 0.208 seconds.

Caution Flags: 7 for 26 laps.

Lead Changes: 14 among 10 drivers.

Lap Leaders: A.Dillon 1-4 C.Whitt 5-13; A.Dillon 14-20; J.Logano 21-27; J.Clements 28; S.Hornish Jr. 29-49; P.Menard 50-57; J.Buescher 58-59; P.Menard 60-88; C.Whitt 89; D.Patrick 90; S.Hornish Jr. 91-94; J.Allgaier 95-98; E.Sadler 99-101; J.Logano 102-125.

Leaders Summary (Driver, Times Led, Laps Led): P.Menard, 2 times for 37 laps; J.Logano, 2 times for 31 laps; S.Hornish Jr., 2 times for 25 laps; A.Dillon, 2 times for 11 laps; C.Whitt, 2 times for 10 laps; J.Allgaier, 1 time for 4 laps; E.Sadler, 1 time for 3 laps; J.Buescher, 1 time for 2 laps; D.Patrick, 1 time for 1 lap; J.Clements, 1 time for 1 lap.

Top 10 in Points: 1. E.Sadler, 488, 2. A.Dillon, 480, 3. R.Stenhouse Jr., 461, 4. S.Hornish Jr., 443, 5. C.Whitt, 407, 6. J.Allgaier, 407, 7. M.Annett, 396. 8. M.Bliss, 333. 9. J.Nemechek, 316. 10. T.Malsam, 305.

Lineup

NASCAR Sprint Cup

Quicken Loans 400

After Saturday qualifying; race today

At Brooklyn, Mich.

(Car number in parentheses)

1. (9) Marcos Ambrose, Ford, 203.241 mph.

2. (29) Kevin Harvick, Chevrolet, 202.037.

3. (16) Greg Biffle, Ford, 201.816.

4. (5) Kasey Kahne, Chevrolet, 201.72.

5. (39) Ryan Newman, Chevrolet, 201.472.

6. (17) Matt Kenseth, Ford, 201.461.

7. (21) Trevor Bayne, Ford, 201.444.

8. (14) Tony Stewart, Chevrolet, 201.37.

9. (20) Joey Logano, Toyota, 201.247.

10. (48) Jimmie Johnson, Chevrolet, 201.179.

11. (11) Denny Hamlin, Toyota, 200.882.

12. (78) Regan Smith, Chevrolet, 200.725.

13. (15) Clint Bowyer, Toyota, 200.686.

14. (55) Mark Martin, Toyota, 200.591.

15. (43) Aric Almirola, Ford, 200.39.

16. (56) Martin Truex Jr., Toyota, 200.384.

17. (88) Dale Earnhardt Jr., Chevrolet, 200.317.

18. (27) Paul Menard, Chevrolet, 200.133.

19. (1) Jamie McMurray, Chevrolet, 200.111.

20. (22) A J Allmendinger, Dodge, 199.944.

21. (42) Juan Pablo Montoya, Chevrolet, 199.612.

22. (33) Austin Dillon, Chevrolet, 199.54.

23. (23) Scott Riggs, Chevrolet, 199.474.

24. (13) Casey Mears, Ford, 198.555.

25. (2) Brad Keselowski, Dodge, 198.473.

26. (51) Kurt Busch, Chevrolet, 198.238.

27. (98) Michael McDowell, Ford, 198.118.

28. (24) Jeff Gordon, Chevrolet, 197.922.

29. (19) Mike Bliss, Toyota, 197.78.

30. (26) Josh Wise, Ford, 197.699.

31. (47) Bobby Labonte, Toyota, 197.395.

32. (83) Landon Cassill, Toyota, 197.087.

33. (31) Jeff Burton, Chevrolet, 197.055.

34. (18) Kyle Busch, Toyota, 197.028.

35. (38) David Gilliland, Ford, 196.829.

36. (36) Dave Blaney, Chevrolet, 196.818.

37. (87) Joe Nemechek, Toyota, 196.77.

38. (34) David Ragan, Ford, 196.673.

39. (93) Travis Kvapil, Toyota, 193.107.

40. (32) Ken Schrader, Ford, owner points.

41. (10) Tony Raines, Chevrolet, owner points.

42. (99) Carl Edwards, Ford, owner points.

43. (49) J.J. Yeley, Toyota, 195.117.

Failed to Qualify

44. (30) David Stremme, Toyota, 194.295.

45. (74) Stacy Compton, Chevrolet, 193.606.

SOCCER

D

Professional

Standings and schedule

Major League Soccer

EASTERN CONFERENCE

W L T Pts GF GA

D.C. 9 4 3 30 29 19

Kansas City 9 3 1 28 19 10

New York 8 3 2 26 26 18

Columbus 5 4 4 19 13 13

Houston 5 4 4 19 15 16

Chicago 5 5 3 18 15 17

New England 5 7 2 17 18 18

Montreal 4 7 3 15 19 22

Philadelphia 2 8 2 8 8 15

Toronto FC 1 10 0 3 8 23

WESTERN CONFERENCE

W L T Pts GF GA

Real Salt Lake 9 3 2 29 22 14

San Jose 8 3 3 27 27 17

Vancouver 7 3 4 25 17 15

Seattle 7 4 3 24 17 13

Colorado 6 7 1 19 20 19

Chivas USA 4 6 3 15 9 14

Portland 3 5 4 13 12 15

FC Dallas 3 9 4 13 16 26

Los Angeles 3 8 2 11 15 21

NOTE: Three points for victory, one point for tie.

Saturday

D.C. United 1, Philadelphia 0

Vancouver 1, Colorado 0

Montreal 4, Seattle FC 1

New England 0, Columbus 0, tie

Houston 2, FC Dallas 1

Sporting Kansas City 2, Toronto FC 0

Real Salt Lake at Chivas USA, late

Today

New York at Chicago, 4 p.m.

Portland at Los Angeles, 6 p.m.

Wednesday, June 20

Los Angeles at Real Salt Lake, 8 p.m.

Toronto FC at Houston, 8 p.m.

San Jose at Colorado, 8:30 p.m.

Sporting Kansas City at Seattle FC, 9 p.m.

Montreal at Chivas USA, 9:30 p.m.

New York at Vancouver, 10 p.m.

Saturday, June 23

New England at Toronto FC, 4:30 p.m.

Sporting Kansas City at Philadelphia, 6 p.m.

Houston at Montreal, 6:30 p.m.

Columbus at Chicago, 7:30 p.m.

San Jose at Real Salt Lake, 8 p.m.

Chivas USA at FC Dallas, 8 p.m.

Vancouver at Los Angeles, 9:30 p.m.

Sunday, June 24

Seattle FC at Portland, 4 p.m.

D.C. United at New York, 6 p.m.

World

Standings and schedule

European Championship

FIRST ROUND

GROUP A

GP W D L GF GA PTS

x-Czech 3 2 0 1 4 5 6

x-Greece 3 1 1 1 3 4 4

Russia 3 1 1 1 5 3 4

Poland 3 0 2 1 2 3 2

x-advanced to quarterfinals

Friday, June 8

At Warsaw, Poland

Poland 1, Greece 1

At Wroclaw, Poland

Russia 4, Czech Republic 1

Tuesday

At Wroclaw, Poland

Czech Republic 2, Greece 1

At Warsaw, Poland

Poland 1, Russia 1

Saturday

At Warsaw, Poland

Greece 1, Russia 0

At Wroclaw, Poland

Czech Republic 1, Poland 0

GROUP B

GP W D L GF GA PTS

Germany 2 2 0 0 3 1 6

Portugal 2 1 0 1 3 3 3

Denmark 2 1 0 1 3 3 3

Netherlands 2 0 0 2 1 3 0

Saturday, June 9

At Kharkiv, Ukraine

Denmark 1, Netherlands 0

At Lviv, Ukraine

Germany 1, Portugal 0

Wednesday

At Lviv, Ukraine

Portugal 3, Denmark 2

At Kharkiv, Ukraine

Germany 2, Netherlands 1

Today

At Kharkiv, Ukraine

Portugal vs. Netherlands, 1:45 p.m.

At Lviv, Ukraine

Denmark vs. Germany, 1:45 p.m.

GROUP C

GP W D L GF GA PTS

Spain 2 1 1 0 5 1 4

Croatia 2 1 1 0 4 2 4

Italy 2 0 2 0 2 2 2

Ireland 2 0 0 2 1 7 0

Sunday, June 10

At Gdansk, Poland

Spain 1, Italy 1

At Poznan, Poland

Croatia 3, Ireland 1

Thursday, June 14

At Poznan, Poland

Italy 1, Croatia 1

At Gdansk, Poland

Spain 4, Ireland 0

Monday, June 18

At Gdansk, Poland

Croatia vs. Spain, 1:45 p.m.

At Poznan, Poland

Italy vs. Ireland, 1:45 p.m.

GROUP D

GP W D L GF GA PTS

France 2 1 1 0 3 1 4

England 2 1 1 0 4 3 4

Ukraine 2 1 0 1 2 3 3

Sweden 2 0 0 2 3 5 0

Monday, June 11

At Donetsk, Ukraine

France 1, England 1

At Kiev, Ukraine

Ukraine 2, Sweden 1

Friday, June 15

At Donetsk, Ukraine

France 2, Ukraine 0

At Kiev, Ukraine

England 3, Sweden 2

Thursday, June 19

At Kiev, Ukraine

Sweden vs. France, 1:45 p.m.

At Donetsk, Ukraine

England vs. Ukraine, 1:45 p.m.