« Continue Browsing

e-mail article Print     e-mail article E-mail

Forum staff reports, Published June 12 2012

North Dakota Lions All-Star basketball rosters released

FARGO – The rosters for the North Dakota Lions All-Star basketball games have been released.

The girls and boys games – which match the top seniors in Class A against the top seniors is Class B – are scheduled for July 24 in Bismarck and July 25 in Fargo.

Below are the complete rosters:

Class A girls

Ashley Knecht, Grand Forks Red River; Erin Krogh, West Fargo; Rachel Weir, Fargo Shanley; Sarah Schafer, Devils Lake; Jasmine Moffett, Fargo Davies; Tawny Irwin, Wapeton; Anna Diederich, Fargo South; Dani Clarke, Williston; Hannah Jeske, Bismarck Century; Mic Longtin, Mandan; Tessa Delzer, Bismarck Century; Keela Burt, Mandan.

Coaches: Ron Metz, Bismarck Century; Barb Metcalf, West Fargo.

Class B girls

Emily Wolf, New Salem-Almont; Courtney Dixon, Central Cass; Olivia Johnson, Richland; Brooke Gaustad, Grafton; ReeAnn Mehus, Stanley; Kelcee Dykins, Beach; Brandy Messner, Dakota Prairie; Hanna Thompson, Grafton; Sierra Rosenau, Carrington; Becca Scherr, Carrington; Abby Sletten, Hatton-Northwood; Nikki Grinsteinner, Dickinson Trinity.

Alernates: Brianna Allex, Watford City; Kelly Carlson, Pingree-Buchanan.

Coaches: Laurie Sieben, Watford City; Jonathan Berg, Lakota-Adams-Edmore.

Class A boys

Jeremy Bontjes, Wahpeton; Brady Jordahl, Fargo Davies; Landon Poss, Fargo South; Todd Nicklaus, Fargo South; Sean Norton, Grand Forks Central; Mack Arvidson, Grand Forks Red River; Dexter Werner, Bismarck; Devin Schirado, Bismarck; Tom Fraase, Bismarck Century; Andre Maund, Bismarck Century; Devin Coyle, Mandan; Danny Fischer, Jamestown.

Alternates: Carson Miller, Wahpeton; H Hendrickson, Fargo Davies; Mark Potter, Fargo Davies; Brady Syverson, Fargo North (injured).

Coaches: Jason Gregory, Grand Forks Red River; Jeff Ralph, Wahpeton.

Class B boys

Joey Dwyer, Bismarck Shiloh Christian; Preston Smith, New Town; Melvin Langstaff, Warwick; Dustyn Luger, Solen; Daniel Yale, Berthold; Justin McCloud, Bottineau; Mike Paulson, Hatton-Northwood; Tanner Purintun, Linton; Chad Mosbrucker, Mott-Regent; Casey Duppong, Beulah; Channing Reed, St. John; Matt Zimmerman, Central Cass.

Alternates: Billy Engel, Griggs County Central; Eric Knodel, Central Prairie; Mitchell Wirth, Munich-Starkweather; Tyler Thielges, LaMoure.

Coaches: Jeremy Brandt, Beulah; Mike Dwyer, Bismarck Shiloh Christian.