« Continue Browsing

e-mail article Print     e-mail article E-mail

Published June 03 2012

Scoreboard

Basketball

D

Professional

Playoff pairings

NBA

(Best-of-7)

(x-if necessary)

CONFERENCE FINALS

Friday

Boston 101, Miami 91

Saturday

Oklahoma City 109, San Antonio 103, series tied 2-2

Sunday

Boston 93, Miami 91 (OT), series tied 2-2

Today

Oklahoma City at San Antonio, 8 p.m.

Tuesday

Boston at Miami, 7:30 p.m.

Wednesday

x-San Antonio at Oklahoma City, 8 p.m.

Schedule

WNBA

Sunday

Connecticut 94, Washington 86

Phoenix 79, Tulsa 72

New York 87, Indiana 72

Minnesota 83, San Antonio 79

Los Angeles 67, Seattle 65

Tuesday

Atlanta at New York, 6 p.m.

Hockey

D

Professional

Playoff pairings

National Hockey League

(x-if necessary)

(Best-of-7)

STANLEY CUP FINALS

Wednesday

Los Angeles 1, New Jersey,

Saturday

Los Angeles 2, New Jersey 1, L.A leads series 2-0

Today

New Jersey at Los Angeles, 7 p.m.

Wednesday, June 6

New Jersey at Los Angeles, 7 p.m.

Saturday, June 9

x-Los Angeles at New Jersey, 7 p.m.

Monday, June 11

x-New Jersey at Los Angeles, 7 p.m.

Wednesday, June 13

x-Los Angeles at New Jersey, 7 p.m.

Baseball

D

Professional

Standings and schedule

American Association

Central Division

W L Pct. GB

Wichita 13 3 .813 —

Kansas City 8 8 .500 5

Lincoln 8 9 .471 5½

Gary 7 9 .438 6

Sioux City 6 10 .375 7

North Division

W L Pct. GB

Winnipeg 11 4 .733 —

St. Paul 6 4 .600 2½

Sioux Falls 8 8 .500 3½

Fargo-Moorhead 7 9 .438 4½

South Division

W L Pct. GB

Amarillo 8 8 .500 —

Grand Prairie 8 8 .500 —

Laredo 7 8 .467 ½

El Paso 3 12 .200 4½

Sunday

Newark 7, St. Paul 1

Winnipeg 6, Gary 5

Sioux Falls 3, Lincoln 2

Wichita 9, Grand Prairie 4

Kansas City 2, Amarillo 1, 10 innings

Fargo-Moorhead 8, Sioux City 4

Laredo 7, El Paso 6

Today

St. Paul at New Jersey, 6:05 p.m.

Kansas City at Fargo-Moorhead, 7:02 p.m.

Laredo at Grand Prairie, 7:05 p.m.

El Paso at Amarillo, 7:05 p.m.

Gary at Sioux Falls, 7:05 p.m.

Sioux City at Wichita, 7:05 p.m.

Winnipeg at Lincoln, 7:05 p.m.

High school

Minnesota

Pairings

Class 3A, Section 8 tournament

Saturday

At St. Cloud

No. 1 Bemidji 3, No. 4 St. Michael-Albertville 2 (10 innings)

No. 3 Rocori 4, No. 2 St. Cloud Apollo 1

Bemidji 4, Rocori 2

St. Cloud Apollo 6, St. Michael Albertville 3

At St. Cloud

Tuesday

St. Cloud Apollo vs. Rocori, 11 a.m.

Championship game

Bemidji vs. St. Cloud Apollo/Rocori winner, 45 min. after previous game

Wednesday

Second championship game, 7 p.m. (if needed)

Class 2A, Section 8 tournament

Saturday

Quarterfinals

At higher seed

9) No. 1 Roseau 10, No. 5 Crookston 0

10) No. 2 Warroad 2, No. 6 East Grand Forks 1

11) No. 1 Perham 19, No. 5 Hawley 2, 5 inn.

12) No. 2 Fergus Falls 12, No. 6 Dilworth-Glyndon-Felton 3

Double elimination

Tuesday

At Park Rapids

Semifinals

13) No. 1 Roseau vs. No. 2 Warroad, 2 p.m.

14) Perham vs. No. 2 Fergus Falls, 2 p.m.

15) Game 13 loser vs. Game 14 loser, 4:30 p.m.

16) Game 13 winner vs. Game 14 winner, 4:30 p.m.

Class 1A, Section 6 tournament

At Fergus Falls

Tuesday, June 5

17) New York Mills vs. Eagle Valley, 2 p.m.

18) Frazee vs. Clinton-Graceville-Beardsley, 4 p.m.

19) Game 17 loser vs. Game 18 winner, 6 p.m.

Thursday, June 7

Championship

Game 17 winner vs. Game 19 winner, 4 p.m.

Game 17 winner vs. Game 19 winner, 6 p.m. (if necessary)

North Dakota

Pairings

Class A state tournament

At Mandan

Thursday

Fargo Davies 2, Dickinson 0

Wahpeton 7, Williston 3

West Fargo 10, Bismarck St. Mary’s 0

Fargo Shanley 1, Bismarck 0

Friday

Dickinson 4, Bismarck 3

Bismarck St. Mary’s 3, Williston 2

Fargo Shanley 8, Fargo Davies 7

West Fargo 6, Wahpeton 0

Saturday

Seventh-place: Bismarck 6, Williston 1

Fifth-place: Dickinson 4, Bismarck St. Mary’s 3

Third-place: Fargo Davies 11, Wahpeton 2

Championship: West Fargo 2, Shanley 0

Class B state tournament

At Jamestown

Thursday

Washburn-Wilton-Center-Stanton 4, Bottineau 3

Grafton 3, Hatton-Northwood 1

Beulah 8, Carrington 1

Lewis & Clark 2, Kindred-Richland 1

Friday

Consolation semifinals

Bottineau 9, Hatton-Northwood 0

Kindred-Richland 5, Carrington 0.

Semifinals

Grafton 11, Washburn-Wilton-Center-Stanton 4

Beulah 6, Lewis & Clark 1

Saturday

Seventh-place: Carrington 1, Hatton-Northwood 0

Fifth-place: Bottineau 5, Kindred-Richland 1

Third-place: Lewis & Clark 4, Washburn-Wilton-Center-Stanton 3 (8 inn.)

Championship: Beulah 5, Grafton 3

Softball

D

High school

North Dakota

Pairings

Class A state tournament

At Elmwood Park, West Fargo

All games on Field 1

Thursday

Quarterfinals

Minot Ryan 5, Devils Lake 1

Fargo North 13, Dickinson 6

Bismarck Century 10, Grand Forks Red River 5

West Fargo 11, Bismarck 1

Friday

Consolation semifinals

Dickinson 5, Devils Lake 4, 8 innings

Grand Forks Red River 10, Bismarck 8

Championship semifinals

Minot Ryan 8, Fargo North 0

West Fargo 10, Bismarck Century 0

Saturday

Seventh place

Devils Lake 17, Bismarck 0

Fifth place

Dickinson 8, Grand Forks Red River 7

Third place

Bismarck Century 6, Fargo North 1

Championship

West Fargo 1, Minot Ryan 0

Class B state tournament

At Elmwood Park, West Fargo

All games on Field 2

Saturday

Seventh place

Kenmare-Bowbells-MLS 14, Pembina County North 4

Fifth place

Hillsboro-Central Valley 8, Hankinson-Fairmount 7

Third place

Grafton 10, Thompson 9

Championship

Enderlin-Maple Valley 2, Central Cass 1

Golf

D

Area

Results Sunday

Two-person scramble

At Village Green Golf Course, Moorhead

First Division: 1, Matheson/Megorden, 62. 2, Papacheck/Poss, 62. 3, Schacher/Sletmoen, 63. 4 (tie), Shogren/Wheeler; Mohagen/ Spitzner; Olafson/Short; Goehring/Storandt, 64.

Second Division: 1, Linnerooth/Meyer, 65. 2, Frider/Lipetzky, 67. 3, Murphy/Miller, 68. 4 (tie), Balken/Carlsrud; Jacobson/Hostrup, 69. 6 (tie), Kunde/Griffin; Wheeler/LeQuire; Sanden/Peterson; Schwieger/Schwieger, 70.

Third Division: 1, Bailey/Green, 74. 2, Deutsch/Fetsch, 74. 3, Hagen/Zurn, 77.

auto racing

D

Professional

Results Sunday

NASCAR Sprint Cup

FedEx 400

By The Associated Press

Sunday

At Dover, Del.

(Start position in parentheses)

1. (2) Jimmie Johnson, Chevrolet, 400 laps, 149.8 rating, 48 points.

2. (6) Kevin Harvick, Chevrolet, 400, 114.6, 42.

3. (5) Matt Kenseth, Ford, 400, 118.7, 42.

4. (17) Dale Earnhardt Jr., Chevrolet, 400, 107, 41.

5. (4) Clint Bowyer, Toyota, 400, 108.4, 39.

6. (12) Aric Almirola, Ford, 400, 94.8, 38.

7. (18) Martin Truex Jr., Toyota, 400, 93.1, 37.

8. (11) Joey Logano, Toyota, 400, 95.1, 36.

9. (13) Kasey Kahne, Chevrolet, 400, 94.5, 35.

10. (21) Marcos Ambrose, Ford, 400, 79.7, 34.

11. (7) Greg Biffle, Ford, 400, 87.9, 33.

12. (16) Brad Keselowski, Dodge, 400, 84.7, 32.

13. (14) Jeff Gordon, Chevrolet, 400, 117.9, 32.

14. (1) Mark Martin, Toyota, 400, 108, 31.

15. (3) Ryan Newman, Chevrolet, 400, 80.8, 29.

16. (23) A J Allmendinger, Dodge, 400, 75, 28.

17. (20) Paul Menard, Chevrolet, 400, 70.7, 27.

18. (10) Denny Hamlin, Toyota, 400, 78, 27.

19. (24) Jamie McMurray, Chevrolet, 400, 70, 25.

20. (22) Bobby Labonte, Toyota, 399, 62.8, 24.

21. (28) David Ragan, Ford, 398, 63.2, 24.

22. (15) Jeff Burton, Chevrolet, engine, 364, 76.1, 22.

23. (42) Travis Kvapil, Toyota, 348, 48, 21.

24. (9) Kurt Busch, Chevrolet, engine, 338, 61.6, 20.

25. (29) Tony Stewart, Chevrolet, 331, 41.7, 19.

26. (19) Carl Edwards, Ford, 318, 80.3, 18.

27. (26) Regan Smith, Chevrolet, 306, 43.8, 17.

28. (31) Juan Pablo Montoya, Chevrolet, 296, 40, 16.

29. (8) Kyle Busch, Toyota, engine, 202, 87.3, 15.

30. (38) Reed Sorenson, Ford, accident, 124, 34.7, 0.

31. (39) David Reutimann, Chevrolet, engine, 110, 59.9, 13.

32. (41) Dave Blaney, Chevrolet, accident, 65, 41, 12.

33. (32) David Stremme, Toyota, overheating, 63, 48.8, 11.

34. (34) J.J. Yeley, Toyota, overheating, 41, 51.1, 10.

35. (37) Stephen Leicht, Chevrolet, accident, 29, 32.4, 9.

36. (36) Mike Bliss, Toyota, steering, 23, 46.6, 0.

37. (43) Scott Riggs, Chevrolet, vibration, 21, 44.2, 7.

38. (27) Landon Cassill, Toyota, accident, 9, 44.4, 6.

39. (35) Joe Nemechek, Toyota, accident, 9, 37.3, 0.

40. (30) David Gilliland, Ford, accident, 9, 37.2, 4.

41. (40) Casey Mears, Ford, accident, 8, 32.9, 3.

42. (33) Michael McDowell, Ford, accident, 8, 29.5, 2.

43. (25) Scott Speed, Ford, accident, 8, 28.4, 1.

Race Statistics

Average Speed of Race Winner: 122.835 mph.

Time of Race: 3 hours, 15 minutes, 23 seconds.

Margin of Victory: 2.550 seconds.

Caution Flags: 7 for 32 laps.

Lead Changes: 17 among 7 drivers.

Lap Leaders: J.Johnson 1-6; M.Martin 7-29; J.Johnson 30-60; M.Martin 61-70; M.Kenseth 71; D.Ragan 72-74; M.Martin 75-84; J.Johnson 85-210; J.Gordon 211-227; J.Johnson 228; J.Gordon 229-244; J.Johnson 245-293; M.Kenseth 294; D.Earnhardt Jr. 295; D.Hamlin 296-297; J.Gordon 298-324; J.Johnson 325-400.

Leaders Summary (Driver, Times Led, Laps Led): J.Johnson, 6 times for 289 laps; J.Gordon, 3 times for 60 laps; M.Martin, 3 times for 43 laps; D.Ragan, 1 time for 3 laps; M.Kenseth, 2 times for 2 laps; D.Hamlin, 1 time for 2 laps; D.Earnhardt Jr., 1 time for 1 lap.

Top 12 in Points: 1. G.Biffle, 486; 2. M.Kenseth, 485; 3. D.Earnhardt Jr., 476; 4. D.Hamlin, 464; 5. J.Johnson, 453; 6. M.Truex Jr., 441; 7. K.Harvick, 440; 8. T.Stewart, 407; 9. Ky.Busch, 406; 10. C.Bowyer, 405; 11. B.Keselowski, 400; 12. C.Edwards, 390.

TENNIS

D

Professional

Results Sunday

French Open

At Paris

Singles

Men

Fourth Round

Novak Djokovic (1), Serbia, def. Andreas Seppi (22), Italy, 4-6, 6-7 (5), 6-3, 7-5, 6-3.

Roger Federer (3), Switzerland, def. David Goffin, Belgium, 5-7, 7-5, 6-2, 6-4.

Jo-Wilfried Tsonga (5), France, leads Stanislas Wawrinka (18), Switzerland, 6-4, 7-6 (6), 3-6, 3-6, 4-2, susp., darkness.

Juan Martin del Potro (9), Argentina, leads Tomas Berdych (7), Czech Republic, 7-6 (6), 1-6, 6-3, susp., darkness.

Women

Fourth Round

Sara Errani (21), Italy, def. Svetlana Kuznetsova (26), Russia, 6-0, 7-5.

Angelique Kerber (10), Germany, def. Petra Martic, Croatia, 6-3, 7-5.

Dominika Cibulkova (15), Slovakia, def. Victoria Azarenka (1), Belarus, 6-2, 7-6 (4).

Sam Stosur (6), Australia, def. Sloane Stephens, United States, 7-5, 6-4.

Soccer

D

High school girls

North Dakota

Pairings

State tournament

At Grand Forks Cushman Field

Thursday

Bismarck Century 2, Grand Forks Red River 1

Bismarck St. Mary’s 1, Fargo Davies 0

Fargo Shanley 5, Bismarck 1

Minot 1, Fargo North 1, Minot wins in a shootout

Friday

Consolation semifinals

Fargo Davies 3, Grand Forks Red River 1

Fargo North 3, Bismarck 2

Championship semifinals

Bismarck St. Mary’s 0, Bismarck Century 0, St. Mary’s wins shootout

Fargo Shanley 5, Minot 0

Saturday

Fifth place: Fargo Davies 2, Fargo North 1 (OT)

Third place: Bismarck Century 2, Minot 0

Championship: Fargo Shanley 2, Bismarck St. Mary’s 2 (SO)