« Continue Browsing

e-mail article Print     e-mail article E-mail

Forum staff reports, Published May 27 2012

Glyndon's Johnson wins feature at Buffalo River Race Park

GLYNDON, Minn. – Luke Johnson of Glyndon won the Pure Stocks feature at Buffalo River Race Park on Sunday.

Other feature winners include: Rob VanMil of Barnesville, Minn. (Mod Four); Tommy Habedank of Mahnomen, Minn. (Hornets); Corey Olson of Badger, Minn. (Mini Sprints); Andrew Sommerfeld of Bismarck (Legends); Tyler Hall of Fertile, Minn. (Midwest Mods) and Jeff Taylor of Cave City, Ark. (Modifieds).

BRRP Hornets

Heat 1: 1, Michael Breiter, Hawley, Minn. 2, Aaron Leroux, Dilworth. 3, Chris Julsrud, Moorhead.

Heat 2: 1, Tommy Habedank, Mahnomen, Minn. 2, Zach Osbjornson, Glyndon, Minn. 3, Dustin Nelson, Waubun, Minn.

Feature: 1, Habedank. 2, Thomas Ahrndt, Hawley, Minn. 3, Leroux. 4, Nelson. 5, Taylor Beyer, Glyndon, Minn.

BRRP Pure Stocks

Heat 1: 1, Kelly Jacobson, Fargo. 2, Ron Impola, Fargo. 3, Jon Nettleton, Dilworth.

Heat 2: 1, Luke Johnson, Glyndon, Minn. 2, Tyler Pfaff, Enderlin, N.D. 3, Torey Fischer, West Fargo.

Feature: 1, Johnson. 2, Pfaff. 3, Jacobson. 4, Kristen Nelson, West Fargo. 5, Norm Olson, Glyndon, Minn.

Mini Sprints

Heat 1: 1, Corey Olson, Badger, Minn. 2, Danny Steinmetz, Wales, N.D. 3, Jeff Ratzlaff, Langdon, N.D.

Feature: 1, Olson. 2, Retzlaff. 3, Wesley Van Drunen, Little Fork, Minn. 4, Richard Van Drunen, Little Fork, Minn. 5, Kyle Cole, Warroad, Minn.

BRRP Legends

Heat 1: 1, Donavin Wiest, Wishek, N.D. 2, Kasey Kurtz, Perham, Minn. 3, Andrew Sommerfeld, Bismarck.

Heat 2: 1, Shane Williams, Minot, N.D. 2, Dean Sommerfeld, Bismarck. 3, Kevin Jensen, Flasher, N.D.

Feature: 1, A. Sommerfeld. 2, Wiest. 3, D. Sommerfeld. 4, Jensen. 5, Williams.

Wissota Midwest Mods

Heat 1: 1, Tony Engelstad, Fertile, Minn. 2, Ryan Stall, Moorhead. 3, Erik Pratschner, Fargo.

Heat 2: 1, Rusty Kollman, Carrington, N.D. 2, Scott Jacobson, Fargo. 3, Chris Mensen, Alexandria, Minn.

Heat 3: 1, Rob VanMil, Barnesville, Minn. 2, Tyler Hall, Fertile, Minn. 3, Tyler Peterson, Hickson, S.D.

A feature: 1, Hall. 2, Peterson. 3, Pratschner. 4, VanMil. 5, Jacobson.

B feature: 1, Ron Saurer, Dalton, Minn. 2, Lucas Rodin, Marion, N.D. 3, Tom Andring, Detroit Lakes, Minn. 4, Larry Niemi, Mahnomen, Minn. 5, Dustin Beutler, Fargo.

Wissota Mod Four

Heat 1: 1, Josh Abrahamson, Moorhead. 2, Rob VanMil, Barnesville, Minn. 3, Dean Larson, Pennock, Minn.

Heat 2: 1, Bryce Bjerken, Felton, Minn. 2, Troy Kuehl, Glyndon, Minn. 3, Aaron Wetterlin, Moorhead.

Feature: 1, VanMil. 2, Bjerken. 3, Wetterlin. 4, Kuehl. 5, James Erdmann, Horace, N.D.

Wissota Modified

Heat 1: 1, Bryce Borgen, Ada, Minn. 2, Jeff Taylor, Cave City, Ark. 3, Mart Trautner, Mahnomen, Minn.

Heat 2: 1, Blake Jegtvig, Hawley, Minn. 2, Rick Jacobson, Wilton, Minn. 3, Rusty Kollman, Carrington, N.D.

Feature: 1, Taylor. 2, Dano Ostrander, New York Mills, Minn. 3, Borgen. 4, Jegtvig. 5, Scott Bintz, Jamestown, N.D.