« Continue Browsing

e-mail article Print     e-mail article E-mail

Published May 16 2012

Scoreboard

BASKETBALL

D

Professional

Playoff pairings

NBA

(Best-of-7)

(x-if necessary)

CONFERENCE SEMIFINALS

Saturday

Boston 92, Philadelphia 91, Boston leads series 1-0

Sunday

Miami 95, Indiana 86, Miami leads series 1-0

Monday

Philadelphia 82, Boston 81

Oklahoma City 119, L.A. Lakers 90

Tuesday

Indiana 78, Miami 75, Series tied 1-1

San Antonio 108, L.A. Clippers 92, San Antonio leads series 1-0

Wednesday

Boston 107, Philadelphia 91, Boston leads series 2-1

Oklahoma City 77, L.A. Lakers 75, Oklahoma City leads series 2-0

Today

Miami at Indiana, 6 p.m.

L.A. Clippers at San Antonio, 8:30 p.m.

Friday, May 18

Boston at Philadelphia, 7 p.m.

Oklahoma City at L.A. Lakers, 9:30 p.m.

Saturday, May 19

San Antonio at L.A. Clippers, 2:30 p.m.

Oklahoma City at L.A. Lakers, 9:30 p.m.

Sunday, May 20

Miami at Indiana, 2:30 p.m.

San Antonio at L.A. Clippers, 9:30 p.m.

Monday, May 21

Philadelphia at Boston, TBD

x-L.A. Lakers at Oklahoma City, TBD

Tuesday, May 22

x-Indiana at Miami, TBD

x-L.A. Clippers at San Antonio, TBD

Wednesday, May 23

x-Boston at Philadelphia, TBD

x-Oklahoma City at L.A. Lakers, TBD

Thursday, May 24

x-Miami at Indiana, TBD

Friday, May 25

San Antonio at L.A. Clippers, TBD

Saturday, May 26

x-Philadelphia at Boston, TBD

x-Indiana at Miami, TBD

Sunday, May 27

x-L.A. Lakers at Oklahoma City, TBD

x-L.A. Clippers at San Antonio, TBD

HOCKEY

D

Professional

Playoff pairings

National Hockey League

(x-if necessary)

CONFERENCE FINALS

(Best-of-7)

Sunday

Los Angeles 4, Phoenix 2

Monday

NY Rangers 3, New Jersey 0

Tuesday

Los Angeles 4, Phoenix 0, Los Angeles leads series 2-0

Wednesday

New Jersey 3, NY Rangers 2, series tied 1-1

Today

Phoenix at Los Angeles, 8 p.m.

Saturday, May 19

NY Rangers at New Jersey, noon.

Sunday, May 20

Phoenix at Los Angeles, 2 p.m.

Monday, May 21

NY Rangers at New Jersey, 7 p.m.

Tuesday, May 22

x-Los Angeles at Phoenix, 8 p.m.

Wednesday, May 23

New Jersey at NY Rangers, 7 p.m.

Thursday, May 24

x-Phoenix at Los Angeles, 8 p.m.

Friday, May 25

x-NY Rangers at New Jersey, 7 p.m.

Saturday, May 26

x-Los Angeles at Phoenix, 7 p.m.

Sunday, May 27

x-New Jersey at NY Rangers, 7 p.m.

Juniors

Playoff pairings

United States Hockey League

Championship series

Best-of-5 series

Saturday

Waterloo 2, Green Bay 1

Sunday

Green Bay 2, Waterloo 0, Series tied 1-1

Friday

Green Bay at Waterloo, 7:05 p.m.

Saturday

Green Bay at Waterloo, 7:05 p.m.

Wednesday

Waterloo at Green Bay, 7:05 p.m. (if necessary)

BASEBALL

D

High school

North Dakota

Standings

Class A

Eastern Dakota Conference

Conf All

GF Red River 14-4 20-6

West Fargo 13-4 23-4

Fargo North 13-5 15-14

Fargo Davies 12-6 21-10

Wahpeton 11-7 17-13

Fargo Shanley 9-9 15-14

Fargo South 7-9 9-21

GF Central 3-12 5-18

Devils Lake 2-13 4-16

Valley City 0-15 0-21

Western Dakota Association

Conf All

Mandan 9-4 13-13

Dickinson 8-4 14-10

Bismarck Century 8-5 16-12

Minot 6-5 12-10

Jamestown 6-6 18-10

Bismarck 5-8 16-12

Bismarck St. Mary’s 4-8 7-17

Williston 3-9 8-16

*Turtle Mountain

*automatic 9th seed

Class B

Region 1

W L

Kindred-Richland 9 3

Finley-S-H-P 8 4

Central Cass 8 4

Northern Cass 7 5

LaMoure-L-M 7 5

Enderlin-Maple Valley 2 10

Hankinson-Fairmount 2 10

End of regular season

Pairings

East Region Tournament

Fargo

Thursday, May 24

Quarterfinals

At Bennett Elementary

Game 1: No. 8 seed vs. No. 1 seed, 5 p.m.

Game 2: No. 5 Wahpeton vs. No. 4 Fargo Davies, 7 p.m.

At Fargo North High School

Game 3: No. 7 Fargo South vs. No. 2 seed, 5 p.m.

Game 4: No. 6 Fargo Shanley vs. No. 3 Fargo North, 7 p.m.

Friday, May 25

Semifinals

At Bennett Elementary

Game 5: Winner of Game 3 vs. Winner of Game 4, 5 p.m.

Game 6: Winner of Game 1 vs. Winner of Game 2, 7 p.m.

Consolation semifinals

At Fargo North High School

Game 7: Loser of Game 1 vs. Loser of Game 2, 5 p.m.

Game 8: Loser of Game 3 vs. Loser of Game 4, 7 p.m.

Saturday, May 26

State qualifers

At Bennett Elementary

Game 9: Winner of Game 7 vs. Loser of Game 5, 11 a.m.

Game 10: Winner of Game 8 vs. Loser of Game 6, 1:30 p.m.

Championship

At Bennett Elementary

Game 11: Winner of Game 5 vs. Winner of Game 6, 4 p.m.

Region 1 tournament

Friday

At TBA

1) Enderlin-Maple Valley vs. Hankinson-Fairmount, 5 p.m.

Monday, May 21

At Kindred

2) No. 4 Northern Cass vs. No. 5 LaMoure-L-M, 3:30 p.m.

3) No. 1 Kindred-Richland vs. Game 2 winner, 20 minutes after Game 1

At Hope

4) No. 3 Central Cass vs. Game 1 winner, 5 p.m.

5) No. 2 Finley-Sharon-Hope-Page vs. Game 4 winner, 20 minutes after Game 1

Tuesday, May 22

At highest remaining seed

Best-of-3 series

6) Game 3 winner vs. Game 5 winner, 3:30 p.m.

SOFTBALL

D

College

Pairings

NCAA Division I

Tuscan Regional

Friday

1) Hawai’I (44-7) vs Notre Dame (38-14), 4:30 p.m.

2) No. 13 Arizona (35-17) vs. North Dakota State University (37-20), 7 p.m.

Saturday

3) Game 1 winner vs. Game 2 winner, 5 p.m.

4) Game 4 loser vs. Game 2 loser, 7:30 p.m.

5) Game 4 winner vs. Game 3 loser, 10 p.m.

Sunday

6) Game 3 winner vs. Game 5 winner, 4:30 p.m.

7) (if needed) Game 6 loser vs. Game 6 winner, 7 p.m.

High school

North Dakota

Standings

Class A

Eastern Dakota Conference

Conf All

West Fargo 15-0 22-2

Fargo North 12-3 14-6

GF Red River 9-6 8-9

Valley City 8-5 12-9

Fargo Shanley 7-6 10-8

Devils Lake 7-8 7-6

GF Central 5-10 7-12

Fargo Davies 3-12 7-13

Fargo South 0-16 0-23

Western Dakota Association

Conf All

Bismarck Century 19-3 21-4

Minot Ryan 18-5 21-5

Dickison 14-8 17-9

Minot 12-8 13-9

Bismarck 9-15 10-16

Jamestown 4-16 4-20

Turtle Mountain-Bel. 1-21 1-21

Pairings

Eastern Dakota Conference Tournament

West Fargo

Thursday, May 24

At Elmwood Park

Quarterfinals

Field 1

Game 1: No. 8 seed vs. No. 1 seed, 6:30 p.m.

Game 2: No. 5 seed vs. No. 4 seed, 4:30 p.m.

Field 2

Game 3: No. 7 seed vs. No. 2 seed, 4:30 p.m.

Game 4: No. 6 seed vs. No. 3 seed, 6:30 p.m.

Friday, May 25

Consolation semifinals

Field 2

Game 5: Loser of Game 1 vs. Loser of Game 2, 4:30 p.m.

Game 6: Loser of Game 3 vs. Loser of Game 4, 6:30 p.m.

Semifinals

Field 1

Game 7: Winner of Game 1 vs. Winner of Game 2, 4:30 p.m.

Game 8: Winner of Game 3 vs. Winner of Game 4, 6:30 p.m.

Saturday, May 26

State qualifiers

Field 1

Game 9: Winner of Game 6 vs. Loser of Game 7, 11 a.m.

Game 10: Winner of Game 5 vs. Loser of Game 8, 1 p.m.

Championship

Field 1

Game 11: Winner of Game 7 vs. Winner of Game 8, 3 p.m.

Class B

South Region

W L

Enderlin-Maple Valley 9 1

Central Cass 10 2

Hankinson-Fairmount 8 3

Kindred-Richland 4 7

Hillsboro-Central Valley 4 7

MayPort-C-G 3 9

Northern Cass 1 10

TENNIS

D

High school girls

North Dakota

Standings

Class A

Eastern Dakota Conference

Conf All

GF Red River 8-0 8-0

West Fargo 7-1 11-2

Fargo North 6-2 7-3

Fargo Davies 5-3 5-4

Fargo Shanley 4-4 5-4

Fargo South 3-5 4-6

Valley City 2-6 2-7

GF Central 1-7 2-7

Wahpeton 0-8 0-11

End of regular season

Western Dakota Association

Conf All

Minot 7-0 11-0

Bismarck St. Mary’s 6-1 6-2

Bismarck Century 5-2 8-3

Mandan 4-3 4-3

Jamestown 2-4 3-5

Bismarck 2-5 2-5

Williston 1-4 3-5

Dickinson 0-7 0-9

End of regular season

Pairings

East Region Tournament

Today

Quarterfinals

At Center Court Fitness Club (Grand Forks)

1) No. 1 Grand Forks Red River vs. No. 8 Grand Forks Central, 10 a.m.

At Riverside Courts (Grand Forks)

2) No. 4 Fargo Davies vs. No. 5 Fargo Shanley, 10 a.m.

At Register Courts (Grand Forks)

3) No. 2 West Fargo vs. No. 7 Valley City, 10 a.m.

4) No. 3 Fargo North vs. No. 6 Fargo South, 10 a.m.

Semifinals

At Center Court Fitness Club

5) Winner of Match 1 vs. Winner of Match 2, 45 min. after quarterfinals

At Register Courts

6) Winner of Match 3 vs. Winner of Match 4, 45 min. after quarterfinals

Consolation semifinals

At Riverside Courts

7) Loser of Match 1 vs. Loser of Match 2, 45 min. after quarterfinals

At Register Courts

8) Loser of Match 3 vs. Loser of Match 4, 45 min. after quarterfinals

Finals

At Center Court Fitness Club

9) Winner of Match 5 vs. Winner of Match 6, 4:30 p.m.

State qualifiers

At Riverside Courts

10) Winner of Match 7 vs. Loser of Match 6, 4:30 p.m.

At Register Courts

11) Winner of Match 8 vs. Loser of Match 5, 4:30 p.m.

GOLF

D

Area

Results Wednesday

Red River Valley Senior Men’s Tour

At The Meadows

Flight 1: 1 (tie), Harold Kjelgaard, Fargo; Kenneth Crowell, Moorhead, 71. 3, Harold Mattingly, Fargo, 73.

Flight 2: 1 (tie), Merril Reinhiller, Moorhead; Steve Henrikson, Moohread, 72. 3, Ron Wixo, Fargo, 73.

Flight 3: 1, Jerry Jacobs, Moorhead, 70. 2 (tie), Dick Crowell, Moorhead; Rod Ries, Moorhead, 71.

Flight 4: 1, Vern Kapaun, Fargo, 73. 2 (tie), Gordon Nyquist, Fargo; Warren Lundberg, Fargo, 74.

Flight 5: 1, Jerry Carney, Moorhead, 70. 2 (tie), Dwain Meyer, Fargo; Phil Larson, Fargo, 75.

Flight 6: 1, Gerry Palmer, West Fargo, 68. 2, Roger Genoch, Fargo, 79. 3 (tie), Rob Berceau, Moorhead; Wayne Larson, Fargo, 74.

Flight 7: 1, Pete Haug, Fargo, 67. 2 (tie), Tom Dowdell, Fargo; Terry Donnan, Detroit Lakes, Minn., 72.

Flight 8: 1, Gary Renier, Battle Lake, Minn., 74. 2 (tie), Gordy Indvik, Fargo; Bob Anderson, Fargo, 75.

Flight 9: 1, Vern Hammer, West Fargo, 72. 2, Jim McGough, Detroit Lakes, Minn. 3, Don Jensen, Fargo, 74.

Flight 10: 1, Al Traaseth, Dilworth, 76. 2, Cal Messersmith, Fargo, 80. 3 (tie), Earl Johnson, Moorhead; Monte Hoy, Fargo; Dick Larson, Fargo, 83.

Hole-in-one

Wednesday

Darold Rath of Fargo aced the 137-yard, No. 11 hole at Wildflower golf course near Detroit Lakes, Minn., using a 7-iron.

Thursday, May 10

Chad Pfaff of Fargo aced the 165-yard, No. 3 hole at the Enderlin (N.D.) golf course using an 8-iron.

SOCCER

D

Professional

Standings and schedule

Major League Soccer

EASTERN CONFERENCE

W L T Pts GF GA

New York 7 3 1 22 23 16

Sporting KC 7 3 0 21 13 7

D.C. 6 4 3 21 22 16

Chicago 4 2 3 15 11 10

New England 4 6 0 12 12 13

Houston 3 3 3 12 8 9

Montreal 3 5 3 12 12 16

Columbus 3 4 2 11 8 11

Philadelphia 2 6 1 7 7 12

Toronto FC 0 8 0 0 6 18

WESTERN CONFERENCE

W L T Pts GF GA

Real Salt Lake 8 3 2 26 19 12

San Jose 7 2 2 23 22 12

Seattle 7 2 1 22 13 4

Vancouver 5 3 2 17 10 11

Colorado 5 6 0 15 15 14

FC Dallas 3 6 3 12 11 18

Los Angeles 3 5 2 11 12 15

Chivas USA 3 6 1 10 6 12

Portland 2 5 3 9 9 13

NOTE: Three points for victory, one point for tie.

Tuesday

Houston 0, Portland 0, tie

Wednesday

D.C. United 2, Colorado 0

Saturday

Seattle FC at Vancouver, 4 p.m.

Houston at New England, 6:30 p.m.

New York at Montreal, 6:30 p.m.

Toronto FC at D.C. United, 6:30 p.m.

Philadelphia at FC Dallas, 7:30 p.m.

Sporting Kansas City at Colorado, 8 p.m.

Columbus at San Jose, 9:30 p.m.

Los Angeles at Chivas USA, 9:30 p.m.

Sunday

Chicago at Portland, 6 p.m.

Wednesday, May 23

Chivas USA at New York, 6 p.m.

FC Dallas at Chicago, 7:30 p.m.

Columbus at Seattle FC, 9 p.m.

San Jose at Los Angeles, 9:30 p.m.

Saturday, May 26

Los Angeles at Houston, 1:30 p.m.

Philadelphia at Toronto FC, 3:30 p.m.

Chicago at Columbus, 6 p.m.

New England at D.C. United, 6:30 p.m.

Montreal at Colorado, 8 p.m.

FC Dallas at Real Salt Lake, 8 p.m.

Vancouver at Portland, 9 p.m.

Seattle FC at Chivas USA, 9:30 p.m.

Sunday, May 27

San Jose at Sporting Kansas City, 3:30 p.m.

High school girls

North Dakota

Standings

Eastern Dakota Conference

Conf Pts All

Fargo Shanley 11-0-0 33 13-0-1

Fargo Davies 8-2-1 25 11-3-1

Fargo North 7-3-1 22 8-4-3

GF Red River 6-2-3 21 6-3-5

West Fargo 6-5-0 18 7-6-2

Fargo South 2-8-1 7 4-10-1

GF Central 1-10-0 3 1-13-1

Devils Lake 0-11-0 0 0-13-0

Western Dakota Association

Conf Pts All

Bis. Century 6-1-0 18 7-2-3

Minot 6-2-0 18 9-3-0

Bismarck 5-2-1 16 7-4-2

Bis. St. Mary’s 3-3-1 10 5-3-3

Mandan 1-6-0 3 3-7-1

Jamestown 0-7-0 0 0-11-1