« Continue Browsing

e-mail article Print     e-mail article E-mail

Published May 13 2012

Scoreboard

BASKETBALL

D

Professional

Playoff pairings

NBA

(Best-of-7)

(x-if necessary)

FIRST ROUND

Saturday

L.A. Lakers 96, Denver 87, L.A. Lakers wins series 4-3

Sunday

L.A. Clippers 82, Memphis 72, L.A. Clippers wins series 4-3

CONFERENCE SEMIFINALS

Saturday

Boston 92, Philadelphia 91, Boston leads series 1-0

Sunday

Miami 95, Indiana 86, Miami leads series 1-0

Today

Philadelphia at Boston, 7 p.m.

L.A. Lakers at Oklahoma City, 8:30 p.m.

Tuesday

Indiana at Miami, 6 p.m.

L.A. Clippers at San Antonio, 8:30 p.m.

Wednesday

Boston at Philadelphia, 6 p.m.

L.A. Lakers at Oklahoma City 8:30 p.m.

Thursday

Miami at Indiana, 6 p.m.

L.A. Clippers at San Antonio, 8:30 p.m.

Friday, May 18

Boston at Philadelphia, 7 p.m.

Oklahoma City at L.A. Lakers, 9:30 p.m.

Saturday, May 19

San Antonio at L.A. Clippers, 2:30 p.m.

Oklahoma City at L.A. Lakers, 9:30 p.m.

Sunday, May 20

Miami at Indiana, 2:30 p.m.

San Antonio at L.A. Clippers, 9:30 p.m.

Monday, May 21

x-Philadelphia at Boston, TBD

x-L.A. Lakers at Oklahoma City, TBD

Tuesday, May 22

x-Indiana at Miami, TBD

x-L.A. Clippers at San Antonio, TBD

Wednesday, May 23

x-Boston at Philadelphia, TBD

x-Oklahoma City at L.A. Lakers, TBD

Thursday, May 24

x-Miami at Indiana, TBD

Friday, May 25

San Antonio at L.A. Clippers, TBD

Saturday, May 26

x-Philadelphia at Boston, TBD

x-Indiana at Miami, TBD

Sunday, May 27

x-L.A. Lakers at Oklahoma City, TBD

x-L.A. Clippers at San Antonio, TBD

HOCKEY

D

Professional

Playoff pairings

National Hockey League

(x-if necessary)

CONFERENCE FINALS

(Best-of-7)

Sunday

Los Angeles 4, Phoenix 2, Los Angeles leads series 1-0

Today

New Jersey at NY Rangers, 7 p.m.

Tuesday

Los Angeles at Phoenix, 8 p.m.

Wednesday

New Jersey at NY Rangers, 7 p.m.

Thursday

Phoenix at Los Angeles, 8 p.m.

Saturday, May 19

NY Rangers at New Jersey, noon.

Sunday, May 20

Phoenix at Los Angeles, 2 p.m.

Monday, May 21

NY Rangers at New Jersey, 7 p.m.

Tuesday, May 22

x-Los Angeles at Phoenix, 8 p.m.

Wednesday, May 23

x-New Jersey at NY Rangers, 7 p.m.

Thursday, May 24

x-Phoenix at Los Angeles, 8 p.m.

Friday, May 25

x-NY Rangers at New Jersey, 7 p.m.

Saturday, May 26

x-Los Angeles at Phoenix, 7 p.m.

Sunday, May 27

x-New Jersey at NY Rangers, 7 p.m.

Juniors

Playoff pairings

United States Hockey League

Championship series

Best-of-5 series

Saturday

Waterloo 2, Green Bay 1

Sunday

Green Bay 2, Waterloo 0, Series tied 1-1

Friday, May 18

Green Bay at Waterloo, 7:05 p.m.

Saturday, May 19

Green Bay at Waterloo, 7:05 p.m.

Wednesday, May 23

Waterloo at Green Bay, 7:05 p.m. (if necessary)

TENNIS

D

High school girls

North Dakota

Pairings

East Region Tournament

today

At Riverside Courts (Grand Forks)

Play-in game: Wahpeton at Grand Forks Central, 4 p.m.

Thursday

Quarterfinals

At Center Court Fitness Club (Grand Forks)

1) No. 1 Grand Forks Red River vs. Winner of Wahpeton/ Grand Forks Central, 10 a.m.

At Riverside Courts (Grand Forks)

2) No. 4 Fargo Davies vs. No. 5 Fargo Shanley, 10 a.m.

At Register Courts (Grand Forks)

3) No. 2 West Fargo vs. No. 7 Valley City, 10 a.m.

4) No. 3 Fargo North vs. No. 6 Fargo South, 10 a.m.

Semifinals

At Center Court Fitness Club

5) Winner of Match 1 vs. Winner of Match 2, 45 min. after quarterfinals

At Register Courts

6) Winner of Match 3 vs. Winner of Match 4, 45 min. after quarterfinals

Consolation semifinals

At Riverside Courts

7) Loser of Match 1 vs. Loser of Match 2, 45 min. after quarterfinals

At Register Courts

8) Loser of Match 3 vs. Loser of Match 4, 45 min. after quarterfinals

Finals

At Center Court Fitness Club

9) Winner of Match 5 vs. Winner of Match 6, 4:30 p.m.

State qualifiers

At Riverside Courts

10) Winner of Match 7 vs. Loser of Match 6, 4:30 p.m.

At Register Courts

11) Winner of Match 8 vs. Loser of Match 5, 4:30 p.m.

GOLF

D

Hole-in-one

Wednesday

Craig Schmitt aced the 285-yard hole No. 17 at Forest Hills Golf Course in Detroit Lakes, Minn., using a driver.

SOFTBALL

D

College

Tournament schedule

Summit League tournament

At Kansas City, Mo.

Saturday

Championship

Game 1: Indiana Purdue-Fort Wayne 5, North Dakota State 0

Game 2: North Dakota State University 8, Indiana Purdue-Fort Wayne 0

TRACK AND FIELD

D

High school boys

North Dakota

Late results Saturday

Al Cassell Relays

At Casselton

Team scores: Lisbon 156, Fargo North 141, Bismarck 136, Jamestown 82.5, Kindred 73, Bismarck St. Mary’s 35, South Border 25, Barnes County 24, Maple Valley 23, Ellendale 21.5, Bismarck Century 15, Thompson 9, Griggs County 8, Carrington 7, Sargent County 6, Pingree-Buchanan-Kensal 6, Benson County 5, LaMoure-Litchville-Martion 3.

100: 1, Thompson, FN, 10.63. 2, Mangin, L, 11.20. 3, Steckler, BC, 11.34.

200: 1, Thompson, FN, 21.92. 2, Mangin, L, 22.75. 3, Saintal, L, 22.75.

400: 1, Sem, FN, 48.94. 2, Huffman, FN, 52.07. 3, Nagel, J, 52.21.

800: 1, Heitkamp, K, 2:03.62. 2, Hintz, B, 2:04.75. 3, Diede, PBK, 2:06.63.

1,600: 1, Bullinger, B, 4:46.30. 2, Christ, BCN, 4:48.63. 3, Horgeshimer, L, 4:52.47.

3,200: 1, Christ, BCN, 10:15.64. 2, Gallagher, L, 10:42.31. 3, Handt, K, 11:05.69.

110 hurdles: 1, Huffman, FN, 15.72. 2, Mjelstad, FN, 16.52. 3, Waltz, K, 16.63.

300 hurdles: 1, Huffman, FN, 41.02. 2, Scholh, BC, 42.21. 3, Ulmer, L, 43.28.

Hurdle relay: 1, Lisbon (Anderson, Nelson, Ulmer), 54.37. 2, Jamestown, 1:06.64.

400 relay: 1, North (Saintal, Saintal, Mjelstad, Uglem), 44.25. 2, Lisbon, 44.91. 3, Kindred, 46.23.

800 relay: 1, North (Saintal, Sem, Huffman, Thompson), 1:30.32. 2, Lisbon, 1:34.53. 3, Kindred, 1:34.62.

1,600 relay: 1, North (Sem, Uglem, Bell-Clement, Thompson), 3:34.53. 2, Kindred, 3:35.82. 3, South Border, 3:47.19.

3,200 relay: 1, Lisbon (Hall, Gallagher, Horgeshimer, Ulmer), 8:29.92. 2, Kindred, 8:38.35. 3, North, 8:43.88.

Throwers relay: 1, Kindred, 49.80. 2, Lisbon, 50.71. 3, South Border, 53.53.

Steeplechase: 1, Jensen, J, 7:10.27. 2, Windsor, SM, 7:18.64. 3, Manley, K, 7:20.71.

High jump: 1, Anderson, L, 6-0. 2, Johnson, J, 5-10. 3, (tie) Anderson, L; Richman, MC; Bartholomey, L, 5-8.

Long jump: 1, Vigesaa, B, 20-10. 2, MAnske, 20-3 ½. 3, Kellemont, E, 20-1.

Triple jump: 1, Hinton, E, 41-5. 2, Anderson, L, 40-10. 3, Lindgren, MB, 39-8.

Discus: 1, Willer, J, 145-6. 2,Werner, B, 143-5. 3, Gehring, B, 139-3.

Shot put: 1, Schnaibel, B, 53-0. 2, (tie) Werner, B; Doll, L, 51-8 ½.

Javelin: 1, Werner, B, 171-3. 2, Doll, L, 165-10. 3, Sahr, K, 159.

Pole vault: 1, (tie) Mjetstad, FN; Erickson, B, 12-6. 3, Rostock, L, 11-0.

High school girls

North Dakota

Late results Saturday

Al Cassell Relays

At Casselton

Team scores: Fargo North 13, Jamestown 125, Lisbon 105, Kindred 88, Benson Couty 61, Thompson 50, Carrington 48, Barnes County North 36, Hillsboro 24, Griggs County Central 22, Bismarck St. Mary’s 20, LaMoure-Litchville-Marion 19, Sargent County 15, Maple Valley-Enderlin 12, Oakes 8, South Border 7, Pingree-Buchanan-Kensal 5, Ellendale 4, West Fargo 4, Edgeley-Kulm 1.

100: 1, Nyanfor, FN, 12.76. 2, Orr, J, 12.80. 3, Rodriguez, FN, 13.27.

200: 1, Orr, J, 26.89. 2, (tie) Marx, T; Jones, L, 27.24.

400: 1, Marx, T, 59.64. 2, Erickson, K, 60.08. 3, Voight, J, 61.44.

800: 1, Almer, J, 2:22.81. 2, Martinez, K, 2:26.00. 3, Engh, BC, 2:26.81.

1,600: 1, Almer, J, 5:14.21. 2, Harmson, FN, 5:24.96. 3, Pierce, BSM, 5:29.25.

3,200: 1, A. Swenson, FN, 12:11.21. 2, S. Swenson, FN, 12:25.72. 3, Scott, BCN, 12:39.50.

100 hurdles: 1, Orr, J, 15.97. 2, Jones, L, 12.613. 3, Uglem, FN, 16.25.

300 hurdles: 1, Orr, J, 46.34. 2, Marx, T, 48.64. 3, Pagan, BSM, 50.19.

Hurdle relay: 1, North (Pfau, Simonson, Uglem), 52.40. 2, Lisbon, 54.61. 3, Barnes County North, 60.07.

Steeplechase: 1, Schwanke, BC, 7:05.55. 2, Rice, BC, 7:07.26. 3, Lee, L, 8:21.98.

400 relay: 1, North (Nyanfor, Pfau, Rodriguez, Larson), 49.75. 2, Kindred, 51.81. 3, Jamestown, 52.52.

800 relay: 1, North (Nyanfor, Pfau, Simonson, Larson), 1:46.55. 2, Kindred, 1:51.81. 3, Jamestown, 1:52.10.

1,600 relay: 1, North (Nyanfor, Pfau, Simonson, Larson), 4:03.50. 2, Kindred, 4:11.50. 3, Thompson, 4:20.85.

3,200 relay: 1, Kindred (Schmit, Reinke, Martinez, Erickson), 10:08.87. 2, Hillsboro, 10:16.06. 3, Benson County, 10.26.

Throwers relay: 1, Lisbon (Manske, Berube, Mund, Schultz), 59.75.

High jump: 1, Jorgenson, BC, 4-11. 2, (tie) Ercink, L; Olson, L; Stilwell, J; Derby, FN; Uglem, FN, 4-9.

Long jump: 1, Peterson, BCN, 16-5. 2, Skjefte, O, 16-1 ½. 3, Stilwell, J, 15-9.

Triple jump: 1, Jorgenson, BC, 32-9. 2, Stilwell, J, 32-7. 3, (tie) Glaskow, K; Keller, J, 31-5 ½.

Discus: 1, Helmer, GCC, 114-8. 2, Hochhalter, C, 113-10. 3, Beruber, 106-7.

Shot put: 1, Laufenberg, MVE, 41-6. 2, Hochhalter, C, 40-5 ½. 3, Rosenau, C, 37-1.

Javelin: 1, Rosenau, C, 143-7. 2, Hochhalter, C, 133-3. 3, Thorfinnson, L, 120-1.

Pole vault: 1, Thompson, FN, 9-0. 2, Ercink, L, 8-3. 3, Lien, L, 7-3.

SOCCER

D

Professional

Standings and schedule

Major League Soccer

EASTERN CONFERENCE

W L T Pts GF GA

New York 7 3 1 22 23 16

Sporting KC 7 3 0 21 13 7

D.C. 5 4 3 18 20 16

Chicago 4 2 3 15 11 10

New England 4 6 0 12 12 13

Montreal 3 5 3 12 12 16

Houston 3 3 2 11 8 9

Columbus 3 4 2 11 8 11

Philadelphia 2 6 1 7 7 12

Toronto FC 0 8 0 0 6 18

WESTERN CONFERENCE

W L T Pts GF GA

Real Salt Lake 8 3 2 26 19 12

San Jose 7 2 2 23 22 12

Seattle 7 2 1 22 13 4

Vancouver 5 3 2 17 10 11

Colorado 5 5 0 15 15 12

FC Dallas 3 6 3 12 11 18

Los Angeles 3 5 2 11 12 15

Chivas USA 3 6 1 10 6 12

Portland 2 5 2 8 9 13

NOTE: Three points for victory, one point for tie.

Saturday

Montreal 1, Los Angeles 1, tie

Houston 1, D.C. United 0

Columbus 2, FC Dallas 1

New England 4, Vancouver 1

Chicago 2, Sporting Kansas City 1

Real Salt Lake 1, Seattle FC 0

Sunday

New York 3, Philadelphia 2

San Jose 1, Chivas USA 1, tie

Tuesday, May 15

Portland at Houston, 7:30 p.m.

Wednesday, May 16

Colorado at D.C. United, 6:30 p.m.

Saturday, May 19

Seattle FC at Vancouver, 4 p.m.

Houston at New England, 6:30 p.m.

Toronto FC at D.C. United, 6:30 p.m.

New York at Montreal, 6:30 p.m.

Philadelphia at FC Dallas, 7:30 p.m.

Sporting Kansas City at Colorado, 8 p.m.

Columbus at San Jose, 9:30 p.m.

Los Angeles at Chivas USA, 9:30 p.m.

Sunday, May 20

Chicago at Portland, 6 p.m.