« Continue Browsing

e-mail article Print     e-mail article E-mail

Published April 03 2012

Scoreboard

Basketball

D

Professional

Schedule

NBA

Tuesday

San Antonio 125, Cleveland 90

Indiana 112, New York 104

Toronto 92, Charlotte 87

Detroit 102, Orlando 95

Miami 99, Philadelphia 93

Memphis 98, Golden State 94

Phoenix at Sacramento, late.

New Jersey at L.A. Lakers, late

Today

Indiana at Washington, 6 p.m.

Toronto at Philadelphia, 6 p.m.

Charlotte at Atlanta, 6:30 p.m.

San Antonio at Boston, 6:30 p.m.

Denver at New Orleans, 7 p.m.

Golden State at Minnesota, 7 p.m.

Cleveland at Milwaukee, 7 p.m.

Oklahoma City at Miami, 7 p.m.

Memphis at Dallas, 7:30 p.m.

Phoenix at Utah, 8 p.m.

New Jersey at Portland, 9 p.m.

L.A. Lakers at L.A. Clippers, 9:30 p.m.

College men

Playoff pairings

NCAA Division I tournament

National championship

Monday

Kentucky 67, Kansas 59

College women

Playoff pairings

NCAA tournament

National championship

Tuesday

Baylor 80, Notre Dame 61

Hockey

D

Professional

Schedule

NHL

WESTERN CONFERENCE

Monday

Tampa Bay 4, Washington 2

Los Angeles 2, Edmonton 0

Tuesday

Nashville 2, Minnesota 1, SO

Buffalo 6, Toronto 5, OT

New Jersey 3, N.Y. Islanders 1

N.Y. Rangers 5, Philadelphia 3

Pittsburgh 5, Boston 3

Carolina 2, Ottawa 1

Winnipeg 5, Florida 4, OT

San Jose 5, Dallas 2

Anaheim at Vancouver, late

Columbus at Phoenix, late

Today

Tampa Bay at Montreal, 6:30 p.m.

Detroit at St. Louis, 6:30 p.m.

Thursday

Tampa Bay at Toronto, 6 p.m.

Winnipeg at N.Y. Islanders, 6 p.m.

Buffalo at Philadelphia, 6 p.m.

N.Y. Rangers at Pittsburgh, 6 p.m.

Florida at Washington, 6 p.m.

Montreal at Carolina, 6 p.m.

Boston at Ottawa, 6:30 p.m.

New Jersey at Detroit, 6:30 p.m.

Dallas at Nashville, 7 p.m.

Chicago at Minnesota, 7 p.m.

Columbus at Colorado, 8 p.m.

Vancouver at Calgary, 8 p.m.

Anaheim at Edmonton, 8:30 p.m.

San Jose at Los Angeles, 9:30 p.m.

College men

Playoff pairings

NCAA Division I tournament

FROZEN FOUR

At Tampa, Fla.

Thursday, April 5

Semifinals

Union (NY) (26-7-7) vs. Ferris State (25-11-5), 3:30 p.m.

Boston College (31-10-1) vs. Minnesota (28-13-1), 7 p.m.

Saturday, April 7

Championship, 6 p.m.

Juniors

Schedule

United States Hockey League

Today

Chicago at Indiana

Friday

Sioux Falls at Fargo, 7:35 p.m.

Indiana at Team USA

Chicago at Youngstown

Omaha at Sioux City

Tri-City at Lincoln

Cedar Rapids at Des Moines

Muskegon at Green Bay

Waterloo at Dubuque

Saturday

Sioux Falls at Fargo, 7:05 p.m.

Waterloo at Green Bay

Lincoln at Des Moines

Chicago at Team USA

Indiana at Youngstown

Dubuque at Muskegon

Sioux City at Tri-City

Tuesday, April 10

Team USA at Indiana

Friday, April 13

Fargo at Lincoln, 7:05 p.m.

Green Bay at Youngstown

Muskegon at Cedar Rapids

Chicago at Dubuque

Omaha at Des Moines

Tri-City at Waterloo

Sioux City at Sioux Falls

Saturday, April 14

Lincoln at Fargo, 7:05 p.m.

Des Moines at Indiana

Green Bay at Youngstown

Muskegon at Dubuque

Cedar Rapids at Waterloo

Sioux City at Omaha

Tri-City at Sioux Falls

End of regular season

baseball

D

Professional

Schedule

Major League Baseball regular season

American League

Thursday

Boston at Detroit, 12:05 p.m.

Toronto at Cleveland, 2:05 p.m.

National League

Today

St. Louis (Lohse 0-0) at Miami (Johnson 0-0), 6:05 p.m.

Thursday

Atlanta at N.Y. Mets, 12:10 p.m.

Philadelphia at Pittsburgh, 12:35 p.m.

Washington at Chicago Cubs, 1:20 p.m.

Miami at Cincinnati, 3:10 p.m.

L.A. Dodgers at San Diego, 6:05 p.m.

Major League Baseball preseason

Monday’s Games

N.Y. Mets 8, Atlanta 2

Detroit 11, Toronto 8

Tampa Bay 6, Minnesota 6, tie

Boston 4, Washington 2

Milwaukee 13, Chicago White Sox 7

Cincinnati 2, Cleveland 1

Seattle 7, Colorado 2

Chicago Cubs 8, Arizona 3

Philadelphia 4, Pittsburgh 3

N.Y. Yankees 5, Miami 2

L.A. Angels 12, L.A. Dodgers 3

San Francisco 4, Oakland 2

Tuesday

Toronto 13, Detroit 8

Tampa Bay 6, Minnesota 2

N.Y. Mets 7, N.Y. Yankees 6

Chicago Cubs 5, Milwaukee 3

Boston 8, Washington 7

Colorado 9, Seattle 8

Philadelphia 7, Pittsburgh 2

Chicago White Sox 5, Houston 1

Milwaukee (ss) vs. Arizona at Scottsdale, Ariz., late.

Kansas City at San Diego, late.

L.A. Angels vs. L.A. Dodgers at Glendale, Ariz., late.

San Francisco at Oakland, late.

Today

N.Y. Mets vs. N.Y. Yankees at Tampa, Fla., 11:05 a.m.

Chicago White Sox at Houston, 1:05 p.m.

L.A. Angels vs. L.A. Dodgers at Glendale, Ariz., 2:10 p.m.

Milwaukee at Arizona, 2:40 p.m.

Oakland at San Francisco, 2:45 p.m.

Seattle vs. Colorado at Scottsdale, Ariz., 3:10 p.m.

Kansas City vs. San Diego at Lake Elsinore, Calif., 4:05 p.m.

Track and field

D

High school boys

Minnesota

Results Tuesday

Heart O’ Lakes Conference Indoor meet.

Team scores: 1, Dilworth-Glyndon-Felton 169. 2, Staples-Motley 103. 3, Breckenridge-Campbell-Tintah 95. 4. West Central Area 84. 5, Moorhead Park Christian 68. 6, Barnesville 32.

55: 1, Whitney, BCT, 6.91. 2, Huber, SM, 7.08. 3, Praus, BCT, 7.12.

200: 1, Huber, SM, 23.82. 2, Whitney, BCT, 24.24. 3, Strand, B, 25.14.

400: 1, Ta. Hennen, DGF, 56.28. 2, Nygaard, DGF, 57.83. 3, Oachs, WCA, 58.82.

800: 1, Ty. Hennen, DGF, 2:07.99. 2, Schultz, DGF, 2:12.58. 3, Sterriker, SM, 2:12.64.

1,600: 1, Ty. Hennen, DGF, 4:43.54. 2, Toms, WCA, 5:07.39. 3, Santos, DGF, 5:14.83.

3,200: 1, Ta. Hennen, DGF, 11:05.78. 2, Santos, DGF, 11:31.01. 3, Leach, DGF, 11:41.61.

55 hurdles: 1, Borders, SM, 8.63. 2, Olson, SM, 9.01. 3, Moberg, MPC, 9.04.

800 relay: 1, BCT (Petersen, Praus, Edwards, Whitney), 1:41.61. 2, MPC (Moberg, Lutz, Heinen, Reiswig), 1:42.34. 3, SM (Borders, Hoffman, Ziegler, Sterriker), 1:43.35.

1,600 relay: 1, DGF (Ty. Hennen, Cole, Nygaard, Dufault), 3:50.43. 2, SM (Borders, Olson, Ziegler, Sterriker), 3:58.29. 3, BCT (Miranowski, Kondos, Erlandson, Differding), 4:06.05.

3,200 relay: 1, DGF (Fuchs, Schultz, Leach, Ta. Hennen), 9:09.23. 2, BCT (Miranowski, Differding, Erlandson, Jahnig), 9:45.24. 3, WCA (Jennen, Olson, Schill, Olhoft), 10:25.37.

High jump: 1, Huber, SM, 6-2. 2, Nickel, MPC, 6-0. 3, Oberg, WCA, 5-8.

Long jump: 1, Huber, SM, 20-5 ½. 2, Moberg, MPC, 19-7. 3, Schack, WCA, 19-0 ¼.

Triple jump: 1, Moberg, MPC, 41-9 ¼. 2, Schack, WCA, 37-9. 3, Schultz, DGF, 36-11.

Shot put: 1, Ehlers, WCA, 33-10. 2, Butcher, DGF, 32-0. 3, Oachs, WCA, 31-8 ½.

Pole vault: 1, Goedtke, B, 12-0. 2, Petersen, BCT, 11-0. 3, Kondos, BCT 10-0.

North Dakota

Results Tuesday

EDC indoor championships

At West Fargo

Team scores: West Fargo 145, Fargo Davies 134, Grand Forks Red River 120.5, Grand Forks Central 102, Fargo North 92, Fargo South 53, Valley City 28, Devils Lake 26, Wahpeton 20.5, Fargo Shanley 19.

100: 1, D. Thompson, FN, 10.98. 2, Gunderson, WF, 11.25. 3, Oriental, FD, 11.31.

200: 1, D. Thompson, FN, 22.63. 2, Oriental, FD, 22.86. 3, Burkholder, GFRR, 23.44.

400: 1, Sem, FN, 50.92. 2, Oriental, FD, 51.47. 3, Medhaug, W, 53.49.

800: 1, Bitter, FD, 2:05.46. 2, Piper, GFRR, 2:06.39. 3, Jennings, DL, 2:07.06.

1,600: 1, Shafer, GFC, 4:35.09. 2, Scheel, FD, 4:39.70. 3, Sauvageau, WF, 4:40.75.

3,200: 1, Scheel, FD, 9:56.01. 2, Baltezore, WF, 10:00.48. 3, Tingum, GFRR, 10:16.59.

110 hurdles: 1, Evers, GFRR, 14.89. 2, Bishoff, WF, 16.02. 3, Asa, WF, 16.07.

300 hurdles: 1, Huffman, FN, 49.08. 2, Brooks, GFC, 41.11. 3, Gause, GFC, 42.27.

400 relay: 1, GFRR (Burkholder, Effhauser, Evers, Marek) 45.93. 2, FD (Welk, Irmen, Groth, Cole) 45.99. 3, FN (Uglem, D. Thompson, A. Thompson, Bell-Clement) 46.05.

800 relay: 1, FN (Uglem, D. Thompson, A. Thompson, Sem) 1:34.07. 2, WF (Spacek, Gunderson, Hansen, Schulz) 1:34.28. 3, FD (Welk, Irmen, Groth, Jordahl) 1:35.60.

1,600 relay: 1, GFC (Shafer, Brooks, Gerzewski, Gause) 3:36.55. 2, FN (Bell-Clement, A. Thompson, Huffman, Sem) 3:36.79. 3, WF (Kroke, Asa, Clark, Null) 3:38.20.

3,200 relay: 1, WF (Sauvageau, Albrecht, Kroke, Baltezore) 8:24.57. 2, FD (Bitter, Scheel, Mehring, Duffield) 8:36.54. 3, GFRR (Piper, Christen, Knutson, Collins) 8:56.15.

High jump: 1, Bates, FD, 6-4. 2, Bishoff, WF, 6-2. 3, Jordahl, FD, 6-0.

Long jump: 1, Halgrimson, VC, 21-0 ¾. 2, Bishoff, WF, 20-3 ½. 3, Marek, GFRR, 20-3.

Triple jump: 1, Shafer, GFC, 43-1 ¾. 2, Dreher, WF, 40-4. 3, Bishoff, WF, 40-3 ¾.

Discus: 1, Bjerk, GFRR, 162-9 ¼. 2, Zahradka, GFC, 152-9 ½. 3, Fugleberg, South, 144-5 ½.

Shot put: 1, Zahradka, GFC, 49-11 ½. 2, Simpson, GFC, 49-7. 3, Fugleberg, South, 47-2 ½.

Javelin: 1, Baumann, GFRR, 173-9. 2, Hoplin, GFRR, 173-2. 3, Jordahl, FD, 167-2.

Pole vault: 1, Torrey, GFC, 13-6. 2, Mjelstad, FN, 13-0. 3, Viland, VC, 11-6.

High school girls

Minnesota

Results Tuesday

Heart O’ Lakes Conference Indoor

Team scores: Dilworth-Glyndon-Felton 192.5, West Central Area 102.5, Breckenridge-Campbell-Tintah 94, Barnesville 75, Moorhead Park Christian 48, Staples-Motley 44.

55: 1, Nelson, DGF, 7.98. 2, Geiser, DGF, 8.29. 3, Anderson, B, 8.37.

200: 1, Nepstad, PC, 27.33. 2, Nelson, DGF, 28.50. 3, Jawaski, BCT, 28.83.

400: 1, Highness, DGF, 1:07.20. 2, Froemming, WCA, 1:07.78. 3, Peterson, SM, 1:09.36.

800: 1, Fernholz, WCA, 2:35.97. 2, Lisson, SM, 2:43.51. 3, Peterson, WCA, 2:45.52.

1,600: 1, Breid, DGF, 6:11.01. 2, Sawchuk, PC, 6:13.29. 3, Christofferson, SM, 6:25.99.

3,200: 1, Breid, DGF, 13:54.32. 2, Erickson, B, 14:48.19. 3, Henriksen, DGF, 16:08.75.

55 hurdles: 1, Larson, PC, 9.84. 2, O’Neal, BCT, 9.90. 3, Bentow, DGF, 10.46.

800 relay: 1, BCT (Meindl, Hasbargen, Hanneman, Jawaski) 1:56.25. 2, DGF (Mercil, Tigue, Geiser, Nelson) 1:57.88. 3, B (Martinson, Anderson, Johnson, Olson) 2:00.63.

1,600 relay: 1, BCT (Meindl, Jawaski, Hasbargen, Boldingh) 4:29.25. 2, B (Martinson, Anderson, Griffin, Stetz) 4:49.81. 3, B (Ullrich, Olson, Johnson, Bentley) 4:49.94.

3,200 relay: 1, WCA (Van Kempen, Froemming, Peterson, Fernholz) 10:49.87. 2, B (Olson, Johnson, Tonsfeldt, Erickson) 11:16.81. 3, BCT (LeNoue, Boldingh, Vold, Ehlert) 11:17.10.

High jump: 1, O’Neal, BCT, 4-6. 2, Frink, DGF, 4-6. 3, McClain, WCA, 4-4.

Long jump: 1, Nepstad, PC, 15-0 ½. 2, O’Neal, BCT, 14-6 ¾. 3, Hasbargen, BCT, 14-4.

Triple jump: 1, Nelson, DGF, 31-3. 2, O’Neal, BCT, 31-1 ½. 3, Van Kempen, WCA, 30-8 ½.

Shot put: 1, Mercil, DGF, 32-2 ½. 2, McLaughlin, DGF, 30-9. 3, Wilgohs, SM, 29-8.

Pole vault: 1, Mercil, DGF, 7-6. 2, Griffin, B, 6-0. 3, Bendson, SM, 5-6.

North Dakota

Results Tuesday

EDC indoor championships

At West Fargo

Team scores: West Fargo 152.833, Fargo Davies 129, Grand Forks Red River 107.333, Fargo South 103.5, Fargo Shanley 69, Fargo North 58, Valley City 42, Devils Lake 40, Wahpeton 29.333, Grand Forks Central 9.

100: 1, Levin, WF, 12.39. 2, Willson, VC, 12.94. 3, Nyanfor, FN, 12.94.

200: 1, Levin, WF, 25.35. 2, Ada, Shanley, 26.79. 3, Willson, VC, 27.10.

400: 1, Levin, WF, 58.32. 2, Bostrom, South, 1:01.94. 3, Bye, FD, 1:02.09.

800: 1, Bostrom, South, 2:23.56. 2, Bye, FD, 2:24.63. 3, Mears, WF, 2:25.30.

1,600: 1, Strandemo, South, 5:21.49. 2, Berntson, VC, 5:38.46. 3, Lysne, DL, 5:39.21.

3,200: 1, Lachowitzer, FD, 12:00.08. 2, Backlund, Shanley, 12:27.10. 3, Dufner, WF, 12:29.19.

100 hurdles: 1, Bork, FD, 17.07. 2, McQuade, WF, 17.48. 3, Simonson, FN, 17.55.

300 hurdles: 1, Todhunter, GFRR, 47.99. 2, Bork, FD, 49.04. 3, Simonson, FN, 49.72.

400 relay: 1, Shanley (Day, Johnson, Adah, Bergen) 52:43. 2, WF (Heinen, Metcalf, Suppa, Gooding) 52.45. 3, FD (Gaylah, Mark, Bork, Papachek) 52.46.

800 relay: 1, WF (Heinen, Metcalf, Suppa, Gooding) 1:52.23.

1,600 relay: 1, South (Bostrom, Erickson, Taber, Strandemo) 4:12.44. 2, FD (Bye, Bork, Slette, Lachowitzer) 4:14.28. 3, W (Mo. Wynn, Ma. Wynn, Breuer, Irwin) 4:16.49.

3,200 relay: 1, FD (Bye, Zastoupil, Vetter, Lachowitzer) 10:09.37. 2, Shanley (Kanwischer, Erie, Brenner, Vetter) 10:16.57. 3, GFRR (Arason, Loehr, Vorachek, Rone) 10:44.08.

High jump: 1, Larson, FN, 5-9. 2, Haugen, FD, 5-1. 3, Gustafson, WF, 5-1.

Long jump: 1, Bruenjes, WF, 17-4 ½. 2, Steffen, GFRR, 16-9 ¾. 3, Burian, GFRR, 16-3.

Triple jump: 1, Bruenjes, WF, 36-8. 2, Klose, FD, 34-7 ¾. 3, Sabol, GFRR, 34-4 ¼.

Discus: 1, Brandt, DL, 105-9. 2, Bolstad, FD, 104-11. 3, Kingsley, South, 104-9 ½.

Shot put: 1, Bolstad, FD, 37-11. 2, Kingsley, South, 35-0 ¼. 3, Brandt, DL, 34-9.

Javelin: 1, Moffett, FD, 100-3. 2, Breuer, W, 97-6. 3, Bissimwa, South, 96-5.

Pole vault: 1, Stotz, WF, 8-6. 2, Eckman, Shanley, 8-0. 3, Berg, FN, 8-0.

Golf

D

College men

Results Tuesday

Beu/Mussatto Invitational

At Macomb, Ill.

Team scores: Indian Hills CC 873, Western Illinois 891, South Dakota State 892, North Dakota State 893, Nebraska-Omaha 909, Bradley 911, North Dakota 911, St. Francis 912, St. Ambrose 924, Valparaiso 929, South Dakota 940, Western Illinois II 956, Monmouth 973, Knox College 981, Chicago State 1,014.

Top 10: 1, McGee, Indiana, 212. 2 (tie), Workman, IHCC; Godfrey, WIU 213. 4, Grubnich, Indiana, 216. 5 (tie), Tucker, IHCC; England, SA, 217. 7, Ludlam, IHCC, 219. 8 (tie), White, IHCC; Anderson, NDSU; Carlson, NDSU, 220; Robb, UND; Gorzney, 220.

Other NDSU finishers: 18, Stenstad 224. 36, Varty 231. 38, Jandro 232.

Softball

D

High school

North Dakota

Results Tuesday

Central Cass 21, Hillsboro 1

Hankinson 3, Enderlin 1