« Continue Browsing

e-mail article Print     e-mail article E-mail

Published March 30 2012

Scoreboard

BASKETBALL

D

Professional

Standings and schedule

NBA

WESTERN CONFERENCE

Northwest Division

W L Pct GB

Oklahoma City 39 12 .765 —

Denver 28 24 .538 11½

Utah 27 24 .529 12

Minnesota 25 28 .472 15

Portland 24 27 .471 15

Southwest Division

San Antonio 35 14 .714 —

Dallas 30 23 .566 7

Memphis 27 22 .551 8

Houston 28 24 .538 8½

New Orleans 13 38 .255 23

Pacific Division

L.A. Lakers 31 20 .608 —

L.A. Clippers 29 21 .580 1½

Phoenix 25 26 .490 6

Golden State 20 29 .408 10

Sacramento 17 33 .340 13½

x-clinched playoff spot

EASTERN CONFERENCE

Atlantic Division

Boston 29 22 .569 —

Philadelphia 28 23 .549 1

New York 26 26 .500 3½

New Jersey 17 35 .327 12½

Toronto 17 35 .327 12½

Southeast Division

Miami 37 13 .740 —

Orlando 32 20 .615 6

Atlanta 31 22 .585 7½

Washington 12 39 .235 25½

Charlotte 7 42 .143 29½

Central Division

x-Chicago 42 11 .792 —

Indiana 30 20 .600 10½

Milwaukee 24 27 .471 17

Detroit 18 33 .353 23

Cleveland 17 32 .347 23

Thursday

Indiana 93, Washington 89

Miami 106, Dallas 85

Portland 99, New Orleans 93

Oklahoma City 102, L.A. Lakers 93

Friday

Denver 99, Charlotte 88

Miami 113, Toronto 101

Washington 97, Philadelphia 76

Atlanta 100, New York 90

Milwaukee 121, Cleveland 84

Chicago 83, Detroit 71

Houston 98, Memphis 89

Boston 100, Minnesota 79

Dallas 100, Orlando 98

Sacramento 104, Utah 103

New Jersey at Golden State, 9:30 p.m.

Portland at L.A. Clippers, 9:30 p.m.

Today

New Orleans at L.A. Lakers, 2:30 p.m.

Charlotte at Detroit, 6:30 p.m.

Cleveland at New York, 6:30 p.m.

Atlanta at Philadelphia, 6:30 p.m.

Indiana at San Antonio, 7:30 p.m.

Memphis at Milwaukee, 7:30 p.m.

New Jersey at Sacramento, 9 p.m.

Utah at L.A. Clippers, 9:30 p.m.

College men

Playoff pairings

NCAA Division I tournament

FINAL FOUR

At The Superdome

New Orleans

National Semifinals

Today

Kentucky (36-2) vs. Louisville (30-9), 5:09 p.m.

Ohio State (31-7) vs. Kansas (31-6), 7:49 p.m.

National Championship

Monday

Semifinal winners

National Invitation Tournament

At New York

Championship

Thursday

Stanford 75, Minnesota 51

College women

Playoff pairings

NCAA tournament

FINAL FOUR

At Pepsi Center

Denver

National Semifinals

Sunday

Notre Dame (34-4) vs. UConn (32-4), 6:30 p.m.

Baylor (38-0) vs. Stanford (35-1), 9 p.m.

National Championship

Tuesday

Semifinal winners, 7:30 p.m.

High school boys

Awards

Minnesota all-state team

Honorable mention

Note: Player below was omitted from Wednesday’s story.

Jacob Pavek, jr, Mahnomen

HOCKEY

D

Professional

Standings and schedule

NHL

WESTERN CONFERENCE

Northwest Division

GP W L OT Pts GF GA

y-Vancouver 77 47 21 9 103 231 187

Colorado 80 41 33 6 88 205 209

Calgary 79 35 29 15 85 192 219

Minnesota 77 32 35 10 74 164 212

Edmonton 77 31 37 9 71 207 226

Central Division

x-St. Louis 78 48 20 10 106 202 151

x-Nashville 78 45 25 8 98 223 203

x-Detroit 78 46 27 5 97 240 195

Chicago 78 43 26 9 95 235 225

Columbus 78 26 45 7 59 185 253

Pacific Division

Dallas 77 42 30 5 89 205 204

Phoenix 78 38 27 13 89 202 202

Los Angeles 77 38 27 12 88 178 165

San Jose 78 39 29 10 88 211 201

Anaheim 77 33 33 11 77 194 213

EASTERN CONFERENCE

Atlantic Division

GP W L OT Pts GF GA

x-N.Y. Rangers 78 50 21 7 107 217 173

x-Pittsburgh 78 48 24 6 102 264 208

x-Philadelphia 77 45 24 8 98 248 214

New Jersey 78 44 28 6 94 214 205

N.Y. Islanders 77 33 33 11 77 190 230

Northeast Division

x-Boston 77 45 28 4 94 251 189

Ottawa 77 39 28 10 88 236 227

Buffalo 78 38 30 10 86 205 215

Toronto 78 33 36 9 75 218 249

Montreal 78 29 35 14 72 200 218

Southeast Division

Florida 78 37 25 16 90 192 215

Washington 78 39 31 8 86 209 221

Winnipeg 78 36 34 8 80 211 230

Carolina 78 31 31 16 78 208 232

Tampa Bay 77 35 35 7 77 220 266

NOTE: Two points for a win, one point for overtime loss.

x-clinched playoff spot

y-clinched division

Thursday

Washington 3, Boston 2, SO

Chicago 4, St. Louis 3, SO

Philadelphia 7, Toronto 1

New Jersey 6, Tampa Bay 4

N.Y. Islanders 5, Pittsburgh 3

Minnesota 3, Florida 2, OT

Phoenix 2, San Jose 0

Friday

Winnipeg 4, Carolina 3, OT

Columbus 4, Florida 1

N.Y. Rangers 4, Montreal 1

Pittsburgh 5, Buffalo 3

Nashville 4, Detroit 1

Colorado 4, Calgary 1

Los Angeles at Edmonton, 8:30 p.m.

Dallas at Vancouver, 9 p.m.

Today

Los Angeles at Minnesota, 7 p.m.

Boston at N.Y. Islanders, noon.

Ottawa at Philadelphia, noon.

Buffalo at Toronto, 6 p.m.

Montreal at Washington, 6 p.m.

New Jersey at Carolina, 6 p.m.

Winnipeg at Tampa Bay, 6 p.m.

Columbus at St. Louis, 7 p.m.

Chicago at Nashville, 7 p.m.

Anaheim at Phoenix, 8 p.m.

Calgary at Vancouver, 9 p.m.

Dallas at San Jose, 9:30 p.m.

College men

Playoff pairings

NCAA Division I tournament

FROZEN FOUR

At Tampa, Fla.

Thursday, April 5

Semifinals

Union (NY) (26-7-7) vs. Ferris State (25-11-5), 3:30 p.m.

Boston College (31-10-1) vs. Minnesota (28-13-1), 7 p.m.

Saturday, April 7

Championship, 6 p.m.

Juniors

Standings and schedule

United States Hockey League

WESTERN CONFERNECE

W L OTL PTS

x-Omaha 35 18 3 73

x-Lincoln 33 17 4 70

x-Waterloo 30 18 6 66

x-Fargo 30 20 5 65

Sioux City 25 28 1 51

Tri-City 24 31 0 48

Des Moines 20 30 4 44

Sioux Falls 16 33 6 38

EASTERN CONFERENCE

W L OTL PTS

x-Green Bay 43 8 3 89

x-Indiana 33 14 7 73

x-Dubuque 32 19 4 68

x-Youngstown 30 18 7 67

Cedar Rapids 23 21 13 59

Team USA 25 25 5 55

Chicago 22 31 3 47

Muskegon 17 30 7 41

Note: Two points for a win, one for overtime loss. x-clinched playoff berth

Friday

Omaha 5, Lincoln 2

Green Bay 4, Youngstown 1

Waterloo 4, Tri-City 2

Dubuque 5, Muskegon 3

Fargo 8, Sioux Falls 0

Sioux City 4, Des Moines 1

Chicago 2, Cedar Rapids 1, SO

Today

Fargo at Sioux City, 7 p.m.

Des Moines at Cedar Rapids

Tri-City at Sioux Falls

Muskegon at Waterloo

Lincoln at Omaha

Chicago at Indiana

Youngstown at Green Bay

Team USA at Dubuque

BASEBALL

D

Professional

Schedule

Major League Baseball preseason

Wednesday

Minnesota 11, Philadelphia 7

Atlanta 5, N.Y. Yankees 5, tie, 10 innings

Toronto 9, Baltimore 3

Houston 6, Miami 3

St. Louis 9, Detroit 5

Washington 3, N.Y. Mets 2

Chicago Cubs 2, Cleveland 0

San Francisco 4, L.A. Dodgers 1

Milwaukee 7, Arizona 1

San Diego 13, Chicago White Sox (ss) 2

Cincinnati 5, L.A. Angels 4

Colorado 8, Chicago White Sox (ss) 5

Tampa Bay 6, Pittsburgh 4

Texas 7, Kansas City 6, 10 innings

Thursday

Minnesota 11, Pittsburgh 6

Philadelphia 2, Tampa Bay 1

Miami 3, St. Louis 1

Washington (ss) 6, Atlanta 3

Toronto 3, Boston 2

Colorado 6, Cleveland (ss) 3

Cincinnati 9, Milwaukee 3

L.A. Angels 11, Kansas City 8

San Diego 12, Chicago Cubs 11

Chicago White Sox 3, L.A. Dodgers 1

Arizona 5, Cleveland (ss) 4

Washington (ss) 5, Detroit 3

N.Y. Mets 9, Houston 1

Baltimore 4, N.Y. Yankees 3

San Francisco 6, Texas 2

Friday

St. Louis 4, N.Y. Mets 3

Minnesota (ss) 4, Toronto 1

Boston 9, Minnesota (ss) 7

Pittsburgh 3, Tampa Bay 3, tie

Detroit 6, Baltimore 3

L.A. Angels 9, Arizona 2

Milwaukee 9, L.A. Dodgers (ss) 4

L.A. Dodgers (ss) 6, Chicago Cubs 3

Cincinnati 6, Cleveland 5

Washington 3, Miami 2

Atlanta (ss) 3, Houston (ss) 1

N.Y. Yankees 13, Philadelphia 9

Houston (ss) 5, Atlanta (ss) 1

Kansas City 7, Chicago White Sox 2

San Francisco vs. San Diego at Peoria, Ariz., 9:05 p.m.

Texas vs. Colorado at Scottsdale, Ariz., 9:10 p.m.

Today

Pittsburgh (ss) vs. Minnesota at Fort Myers, Fla., 12:05 p.m.

N.Y. Mets vs. Miami at Jupiter, Fla., 12:05 p.m.

Toronto vs. Philadelphia at Clearwater, Fla., 12:05 p.m.

Baltimore vs. Pittsburgh (ss) at Bradenton, Fla., 12:05 p.m.

Detroit vs. Atlanta at Kissimmee, Fla., 12:05 p.m.

Boston vs. Tampa Bay at Port Charlotte, Fla., 12:05 p.m.

St. Louis vs. Washington at Viera, Fla., 12:05 p.m.

N.Y. Yankees vs. Houston at Kissimmee, Fla., 12:05 p.m.

Milwaukee vs. San Diego (ss) at Peoria, Ariz., 2:05 p.m.

L.A. Angels vs. Chicago Cubs at Mesa, Ariz., 3:05 p.m.

Colorado vs. Chicago White Sox at Glendale, Ariz., 3:05 p.m.

Arizona (ss) vs. Kansas City at Surprise, Ariz., 3:05 p.m.

L.A. Dodgers vs. Arizona (ss) at Scottsdale, Ariz., 3:10 p.m.

Cincinnati vs. San Francisco at Scottsdale, Ariz., 5:05 p.m.

San Diego (ss) vs. Seattle at Peoria, Ariz., 8:05 p.m.

Texas vs. Cleveland at Goodyear, Ariz., 9:05 p.m.

GOLF

D

Professional

Results Friday

PGA

Shell Houston Open

Eds: Play suspended by darkness with 79 golfers still on the course

At Redstone Golf Club (Tournament Course)

Humble, Texas

Partial Second Round

Brian Davis 68-65–133 -11

Louis Oosthuizen 67-66–133 -11

Tommy Gainey 68-67–135 -9

Greg Owen 66-69–135 -9

Phil Mickelson 65-70–135 -9

J.B. Holmes 68-67–135 -9

John Huh 66-70–136 -8

Jonas Blixt 70-66–136 -8

Brandt Jobe 68-69–137 -7

John Senden 72-65–137 -7

Henrik Stenson 69-68–137 -7

Kyle Reifers 68-69–137 -7

Harris English 69-68–137 -7

Blake Adams 67-71–138 -6

Hunter Haas 73-65–138 -6

Erik Compton 71-67–138 -6

Cameron Tringale 69-70–139 -5

Ernie Els 70-69–139 -5

Lucas Glover 73-66–139 -5

Jeff Overton 69-70–139 -5

Tommy Biershenk 72-67–139 -5

Brendon de Jonge 70-70–140 -4

Joe Ogilvie 71-69–140 -4

Robert Allenby 72-68–140 -4

Fred Couples 67-73–140 -4

Bryce Molder 70-70–140 -4

Bill Lunde 69-71–140 -4

Roberto Castro 71-69–140 -4

Jason Bohn 69-72–141 -3

Kris Blanks 69-72–141 -3

Daniel Summerhays 72-69–141 -3

Mark Anderson 71-70–141 -3

Tim Herron 74-68–142 -2

Kevin Stadler 73-69–142 -2

Jimmy Walker 72-70–142 -2

Troy Matteson 73-69–142 -2

Duffy Waldorf 71-71–142 -2

Mathew Goggin 70-72–142 -2

Kyle Stanley 73-69–142 -2

Charley Hoffman 74-68–142 -2

Padraig Harrington 69-73–142 -2

Rod Pampling 73-69–142 -2

Colt Knost 69-73–142 -2

William McGirt 70-72–142 -2

Ted Potter, Jr. 74-68–142 -2

Shawn Stefani 71-71–142 -2

D.J. Trahan 74-69–143 -1

Charl Schwartzel 69-74–143 -1

Russell Knox 72-71–143 -1

Darren Clarke 72-71–143 -1

Camilo Villegas 71-72–143 -1

Arjun Atwal 73-70–143 -1

Martin Flores 72-71–143 -1

Richard H. Lee 70-73–143 -1

Heath Slocum 74-70–144 E

Tom Pernice Jr. 74-70–144 E

Gavin Coles 72-72–144 E

Peter Hanson 71-73–144 E

Bobby Gates 74-70–144 E

Ben Curtis 71-74–145 +1

David Hearn 71-74–145 +1

Kevin Kisner 72-73–145 +1

Ryuji Imada 71-75–146 +2

Aaron Baddeley 74-72–146 +2

John Rollins 75-71–146 +2

J.J. Henry 73-73–146 +2

J.J. Killeen 75-71–146 +2

Harrison Frazar 72-76–148 +4

Billy Hurley III 72-82–154 +10

Lonny Alexander 82-78–160 +16

Leaderboard

SCORE THRU

1. Brian Davis -11 F

1. Louis Oosthuizen -11 F

3. Jeff Maggert -10 10

4. Tommy Gainey -9 F

4. Greg Owen -9 F

4. Phil Mickelson -9 F

4. J.B. Holmes -9 F

4. James Driscoll -9 7

9. John Huh -8 F

9. Jonas Blixt -8 F

9. Angel Cabrera -8 8

12. Brandt Jobe -7 F

12. John Senden -7 F

12. Henrik Stenson -7 F

12. Kyle Reifers -7 F

12. Harris English -7 F

12. Carl Pettersson -7 8

LPGA

Kraft Nabisco Championship

At Mission Hills Country Club, Dinah Shore Course

Rancho Mirage, Calif.

Second Round

Yani Tseng 68-68–136 -8

Haeji Kang 69-68–137 -7

Sun Young Yoo 69-69–138 -6

Lindsey Wright 67-71–138 -6

Na Yeon Choi 72-67–139 -5

Karin Sjodin 72-67–139 -5

Se Ri Pak 70-69–139 -5

Eun-Hee Ji 71-69–140 -4

Momoko Ueda 71-69–140 -4

Vicky Hurst 70-70–140 -4

I.K. Kim 70-70–140 -4

Amy Yang 66-74–140 -4

Maria Hjorth 73-68–141 -3

Cristie Kerr 71-70–141 -3

Hee Kyung Seo 69-72–141 -3

Shanshan Feng 72-70–142 -2

Ha-Neul Kim 71-71–142 -2

Nicole Castrale 69-73–142 -2

Paula Creamer 69-73–142 -2

Jodi Ewart 69-73–142 -2

Katherine Hull 69-73–142 -2

Christina Kim 74-69–143 -1

Mi Jung Hur 73-70–143 -1

Jennifer Johnson 72-71–143 -1

Hee Young Park 72-71–143 -1

Jiyai Shin 72-71–143 -1

Jennifer Song 72-71–143 -1

Angela Stanford 72-71–143 -1

Sandra Gal 71-72–143 -1

Ai Miyazato 71-72–143 -1

Pornanong Phatlum 71-72–143 -1

Karrie Webb 71-72–143 -1

Diana Luna 76-68–144 E

Catriona Matthew 74-70–144 E

Heather Bowie Young 74-70–144 E

Mina Harigae 73-71–144 E

Cindy LaCrosse 73-71–144 E

Katie Futcher 72-72–144 E

Lexi Thompson 72-72–144 E

a-Ariya Jutanugarn 71-73–144 E

Hee-Won Han 70-74–144 E

Stacy Lewis 74-71–145 +1

Azahara Munoz 73-72–145 +1

Karen Stupples 73-72–145 +1

Inbee Park 71-74–145 +1

Julieta Granada 70-75–145 +1

Candie Kung 70-75–145 +1

Leta Lindley 76-70–146 +2

Lizette Salas 76-70–146 +2

Caroline Hedwall 74-72–146 +2

Mo Martin 74-72–146 +2

Ji Young Oh 74-72–146 +2

Karine Icher 73-73–146 +2

Reilley Rankin 73-73–146 +2

Chella Choi 72-74–146 +2

Suzann Pettersen 72-74–146 +2

Sarah Kemp 71-75–146 +2

Cydney Clanton 70-76–146 +2

a-Austin Ernst 77-70–147 +3

Melissa Reid 77-70–147 +3

Natalie Gulbis 76-71–147 +3

Dewi Claire Schreefel 75-72–147 +3

Christel Boeljon 74-73–147 +3

Lorie Kane 74-73–147 +3

Ji-Hee Lee 74-73–147 +3

Morgan Pressel 73-74–147 +3

Kris Tamulis 72-75–147 +3

Wendy Ward 71-76–147 +3

Caroline Masson 79-69–148 +4

Seon Hwa Lee 76-72–148 +4

Becky Morgan 76-72–148 +4

Yukari Baba 75-73–148 +4

Amanda Blumenherst 75-73–148 +4

Pat Hurst 75-73–148 +4

Alena Sharp 75-73–148 +4

Kyeong Bae 74-74–148 +4

Brittany Lang 74-74–148 +4

Anna Nordqvist 74-74–148 +4

So Yeon Ryu 74-74–148 +4

Beatriz Recari 72-76–148 +4

a-Jaye Marie Green 71-77–148 +4

a-Charley Hull 71-77–148 +4

Failed to Qualify

Jessica Korda 76-73–149 +5

Jenny Shin 75-74–149 +5

Janice Moodie 73-76–149 +5

Jimin Kang 72-77–149 +5

Hyun-Hwa Sim 77-73–150 +6

Amy Hung 76-74–150 +6

Kristy McPherson 76-74–150 +6

Lee-Anne Pace 75-75–150 +6

Alison Walshe 75-75–150 +6

Stacy Prammanasudh 74-76–150 +6

Silvia Cavalleri 73-77–150 +6

Sherri Steinhauer 73-77–150 +6

Michelle Wie 73-77–150 +6

Jee Young Lee 78-73–151 +7

a-Moriya Jutanugarn 77-74–151 +7

Sophie Gustafson 75-76–151 +7

Maria Hernandez 75-76–151 +7

Mika Miyazato 75-76–151 +7

Meena Lee 78-74–152 +8

Paige Mackenzie 77-75–152 +8

Brittany Lincicome 76-76–152 +8

Ryann O’Toole 76-76–152 +8

Meaghan Francella 77-76–153 +9

Jeong Jang 77-76–153 +9

Tiffany Joh 76-77–153 +9

Louise Friberg 74-79–153 +9

Belen Mozo 83-71–154 +10

Na On Min 78-76–154 +10

Grace Park 76-78–154 +10

a-Alison Lee 79-76–155 +11

Laura Davies 76-79–155 +11

Eunjung Yi 75-80–155 +11

Gerina Piller 74-84–158 +14

Song-Hee Kim 78-81–159 +15

Mindy Kim 77-WD

TRACK AND FIELD

D

High school boys

North Dakota

Late Results Thursday

Randy Huether Indoor Meet

Team scores: 1, Lisbon 163. 2, Kindred 49. 3, Sargent County 46.5. 4, Wahpeton 45. 5, Sisseton 35.5. 6, Milnor-Wyndmere-Lidgerwood 31. 7, (tie) Rosholt; Hankinson 30. 9, May-Port-C-G 26. 10, Ellendale 14. 11, LaMoure-Litchville-Marion 11. 12, Richland 9. 13, Oakes 5.

Results Friday

Fargo South Quadangular

Team scores: 1, Fargo Davies, 334. 2, Fargo South, 180. 3, Jamestown, 108. 3, Shanley, 64.

100: 1, Oriental, FD, 11.45. 2, Groth, FD, 11.71. 3, Prekel, FS, 11.89.

200: 1, Oriental, FD, 23.14. 2, Kehson, FS, 23.70. 3, Groth, FD, 24.03.

400: 1, Mehring, FD, 53.89. 2, Nagel, J, 54.59. 3, Bitter, FD, 55.79.

800: 1, Scheel, FD, 2:12.00. 2, Duffield, FD, 2:13.00. 3, Kottsick, FD, 2:13.98.

1,600: 1, Scheel, FD, 4:47.17. 2, Thompson, FS, 5:01.94. 3, Startz, S, 5:08.13.

3,200: 1, Manley, J, 10:46.70. 2, Pederson, S, 10:48.27. 3, Christensen, S, 10:51.23.

110 hurdles: 1, Melby, FD, 17.71. 2, Griffin, FD, 18.49. 3, Valenti, FD, 18.49.

300 hurdles: 1, Valenti, FD, 44.43. 2, Griffin, FD, 45.93. 3, Norstog, FD, 47.11.

400 relay: 1, Fargo Davies ‘A’ (Welk, Oriental, Groth, Irmen), 44.84. 2, Fargo South ‘A’, 46.48. 3, Shanley ‘A’, 50.61.

800 relay: 1, Fargo Davies ‘A’ (Welk, Hjelseth, Groth, Irmen), 1:34.84. 2, Fargo South ‘A’, 1:35.08. 3, Shanley ‘A’, 1:38.78.

1,600 relay: 1, Fargo Davies ‘A’ (Mehring, Bitter, Scheel, Jordahl), 3:43.61. 2, Fargo Davies ‘B’, 3:48.54. 3, Shanley ‘A’, 3:49.71.

3,200 relay: 1, Fargo Davies ‘A’ (Bitter, Mehring, Duffield, Kottsick), 8:47.72. 2, Shanley ‘A’, 8:55.81. 3, Jamestown ‘A’, 8:56.54.

High jump: 1, Bates, FD, 6–00. 2, Jordahl, FD, 5–08. 3, Jensen, J, 5–06.

Long jump: 1, Kehson, FS, 20–11½. 2, Oriental, FD, 20–09. 3, Melby, FD, 19–07½.

Triple jump: 1, Valenti, FD, 38–11½. 2, Johnson, J, 38–08½. 3, Hepper, FS, 35–00½.

Discus: 1, Fuglelberg, FS, 143–07. 2, Thoreson, J, 128–02. 3, Nordick, FD, 125–02.

Shot put: 1, Fuglelberg, FS, 48–06. 2, Le, FS, 47–11, Thoreson, J, 47–04.

Javelin: 1, Jordahl, FD, 158–09. 2, Verghis, FS, 143–09. 3, Scheel, FD, 140–07.

Pole vault: 1, Welk, FD, 10–06. 2, Melby, FD, 10–06. 3, Verghis, FS, 8–00.

High school boys

Minnesota

Results Friday

Pine to Prairie Conference meet

At Moorhead

Team scores: Dilworth-Glyndon-Felton 173.5, East Grand Forks 93, Crookston 84, Moorhead Park Christian 82, Ada-Borup 68, Mahnomen-Waubun 41.5, Fertile-Beltrami 13, Lake Park-Audubon 10, Climax-Fisher-East Grand Forks Sacred Heart 8.

55: 1, Brekken, C, 7.01. 2, Reiswig, PC, 7.18. 3, Kallock, EGF, 7.24.

200: 1, Brekken, C, 24.72. 2, Dufault, DGF, 25.12. 3, Kallock, EGF, 15.24.

400: 1, Nygaard, DGF, 55.03. 2, Miller, EGF, 55.38. 3, Tingelstad, EGF, 57.73.

800: 1, Ty. Hennen, DGF, 2:11.35. 2, Schultz, DGF, 2:17.16. 3, L. Ruebke, AB, 2:19.15.

1,600: 1, Ty. Hennen, DGF, 4:50.91. 2, Santos, DGF, 5:19.72. 3, Kvalvog, PC, 5:23.12.

3,200: 1, Ta. Hennen, DGF, 11:05.32. 2, Geist, C, 11:05.34. 3, Santos, DGF, 11:40.03.

55 hurdles: 1, Moberg, PC, 8.87. 2, Sunde, DGF, 10.20. 3, Balzum, AB, 10.38.

800 relay: 1, Crookston (Egeland, Brekken, Bre. Delage, Bra. Delage), 99.78. 2, Park Christian (Moberg, Lutz, Heinen, Reiswig), 1:42.97. 3, East Grand Forks (Kallock, Brown, Larson, Tingelstad), 1:42.99.

1,600 relay: 1, Dilworth-Glyndon-Felton (Ty. Hennen, Cole, Nygaard, Dufault), 3:48.35. 2, East Grand Forks (Perez, Brown, Larson, Seim), 3:57.06. 3, Crookston (Deng, Dingman, Miller, Klamm), 4:19.40.

3,200 relay: 1, Dilworth-Glyndon-Felton (Fuchs, Schultz, Leach, Ta. Hennen), 9:14.87. 2, Ada-Borup (L. Ruebke, Hoven, Harris, M.Ruebke), 9:29.73. 3, Crookston (Mykleseth, Miller, Dorman, Geist), 9:43.53.

High jump: 1, Nickel, PC, 6-2. 2, (tie) Wentzel, CFSH; M. Ruebke, AB, 5-8.

Long jump: 1, Moberg, PC, 20-5. 2, Hanks, MW, 18-10 1/2. 3, Egeland, C, 18-5 1/2.

Triple jump: 1, Moberg, PC, 41-1. 2, M. Ruebke, AB, 38 1/4. 3, Frydenlund, EGF, 37-10 1/2.

Shot put: 1, Blasey, AB, 49 1/2. 2, Boike, C, 43-2. 3, Stuhaug, DGF, 42-8.

Pole vault: 1, Regorrah, EGF, 11-6. 2, (tie) Jacobson, DGF; Clark, FB, Schultz, DGF; McArthur, MW; Cole, DGF, 10.

High school girls

North Dakota

Late Results Thursday

Randy Heuther Indoor Meet

Team scores: 1, Wahpeton 138. 2, Milnor-Wyndmere-Lidgerwood 68. 3, Lisbon 58. 4, Sargent County 55. 5, LaMoure-Litchville-Marion 35. 6, Sisseton 32. 7, Hankinson-Fairmont 28. 8, Oakes 26. 9, May-Port-C-G 16. 10, Rosholt 14. 11, Edgeley-Kulm 12. 12, Richland 5. 13, Ellendale 4. 14, Kindred 4.

Results Friday

Fargo South Quadangular

Team scores: 1, Fargo Davies, 258.666. 2, Fargo South, 178.5. 3, Shanley, 136.833. 4, Jamestown, 110.

100: 1, Orr, J, 13.17. 2, Johnson, S, 13.28. 3, Day, S, 13.40.

200: 1, Orr, J, 27.62. 2, Erickson, FS, 28.04. 3, Klose, FD, 28.45.

400: 1, Bostrom, FS, 1:01.0. 2, Bye, FD, 1:02.73. 3, Brenner, S, 1:03.85.

800: 1, Allmer, J, 2:25.82. 2, Strandemo, FS, 2:27.67. 3, Kanwischer, S, 2:31.96.

1,600: 1, Strandemo, FS, 5:26.11. 2, Lachowitzer, FD, 5:39.67. 3, Vetter, S, 5:47.96.

3,200: 1, Backlund, S, 12:40.40. 2, Bauske, FD, 14:14.29. 3, Hoang, FD, 15:20.39.

100 hurdles: 1, Klug, FS, 16.13. 2, Bork, FD, 17.55. 3, Thoemke, FD, 19.56.

300 hurdles: 1, Bork, FD, 49.03. 2, Adah, S, 49.50. 3, Pfeiffer, FS, 52.22.

400 relay: 1, Shanley ‘A’ (Day, Johnson, Adah, Bergen), 52.36. 2, Fargo Davies ‘A’, 53.01. 3, Fargo South ‘A’, 53.31.

800 relay: 1, Shanley ‘A’ (Johnson, Jordan, Brenner, Day), 1:49.82. 2, Fargo South, 1:54.87. 3, Fargo Davies ‘A’, 1:54.09.

1,600 relay: 1, Fargo South ‘A’ (Bostrom, Erickson, Pfeiffer, Taber), 4:15.40. 2, Shanley ‘A’, 4:21.96. 3, Fargo Davies ‘A’, 4:22.16.

3,200 relay: 1, Fargo Davies High School (Bye, Zastoupil, Wetter, Lachowitzer), 10:08.10. 2, Shanley ‘A’, 10:10.04. 3, Fargo South ‘A’, 11:42.94.

High jump: 1, Moffett, FD, 4–11. 2, Stilwell, J, 4–09. 3, (tie) Goodman; Ries 4–09.

Long jump: 1, Orr, J, 15–10¼. 2, Schott, FS, 15–09¼. 3, Pifer, FS, 15–07¾.

Triple jump: 1, Stilwell, J, 34–03. 2, Klose, FD, 33–06½. 3, Orr, J, 33–05½.

Discus: 1, Bolstad, FD, 101–08. 2, Kingsley, FS, 95–06. 3, Opheim, FS, 75–04.

Shot put: 1, Bolstad, FD, 37–10. 2, Urguhart, J, 36–10. 3, Kingsley, FS, 35–06.

Javelin: 1, Moffett, FD, 107–07. 2, Bissimwa, FS, 92–02. 3, Hilgemann, J, 90–02.

Pole vault: 1, Eckman, S, 9–00. 2, Cwikla, FD, 7–06. 3, Irmen, FD, 6–06.

Minnesota

Results Friday

Pine to Prairie Conference meet

At Moorhead

Team scores: Dilworth-Glyndon-Felton 212, Crookston 78, Ada-Borup 68, Fertile-Beltrami 54, Moorhead Park Christian 45, Lake Park-Audubon 42, East Grand Forks 39, Climax-Fisher-East Grand Forks Sacred Heart 8, Mahnomen-Waubun 3.

55: 1, Nelson, DGF, 7.85. 2, Altepeter, CFSH, 7.92. 3, Carlson, LPA, 8.18.

200: 1, Nepstad, PC, 27.49. 2, Nelson, DGF, 28.39. 3, Carlson, LPA, 29.44.

400: 1, Highness, DGF, 68.04. 2, Rieder, DGF, 68.90. 3, Dean, DGF, 70.68.

800: 1, Galstad, EGF, 2:32.45. 2, Christian, FB, 2:33.24. 3, Schermer, LPA, 2:36.31.

1,600: 1, Geist, C, 5:52.88. 2, Hamre, LPA, 5:53.86. 3, Breid, DGF, 6:17.30.

3,200: 1, Breid, DGF, 13:55.47. 2, Plante, C, 15:06.06. 3, Laughery, C, 15:37.80.

55 hurdles: 1, Larson, PC, 10.07. 2, Jagol, FB, 10.12. 3, Bentow, DGF, 10.42.

800 relay: 1, Dilworth-Glyndon-Felton (M. Mercil, Tigue, Rieder, Nelson), 1:58.07. 2, Park Christian (Larson, Jorgensen, Monson, Nepstad), 1:59.53. 3, Fertile-Beltrami (Jagol, Poissant, Gramar, Lehmann),2:20.20.

1,600 relay: 1, East Grand Forks (Nelson, Galstad, Moe, Hjelle), 4:40.91. 2, Dilworth-Glyndon-Felton (Rieder, Dean, F. Mercil, Highness), 4:40.91. 3, Crookston (Tangquist, Larsaon, Roed, Geist), 4:51.00.

3,200 relay: 1, Crookston (Roed, Porter, Plante, Geist), 11:21.12. 2, Dilworth-Glyndon-Felton (Trudel, Henriksen, Coalwell, Shasky), 11:32.84. 3, Ada-Borup (Mathsen, VanderLinden, Erickson, Lee), 11:52.56.

High jump: 1, Engelstad, FB, 4-10. 2, (tie) Frink, DGF; Lee, AB, 4-8.

Long jump: 1, Bentow, DGF, 14-2 1/2. 2, Stanger, AB, 13-10 3/4. 3, Boike, C, 13-8 1/4.

Triple jump: 1, Stanger, AB, 31 1/2. 2, Nelson, DGF, 31 1/4. 3, Bentow, DGF, 30-11 1/4.

Shot put: 1, Solheim, C, 37-11. 2, McLaughlin, DGF, 3206 1/4. 3, Gehrtz, AB, 30-7.

Pole vault: 1, Gramar, FB, 8. 2, M. Mercil, DGF, 7-6. 3, Sanders, C, 6-6.

TENNIS

D

College women

Results Friday

St. Cloud State 6,

Minnesota State University Moorhead 3

Singles: 1, Huether, MSUM, def. Brown 60; 6-2. 2, Kotschevar, SC, def. Neubauer 6-0; 6-0. 3, France, SC, def. Grelson 6-2; 2-6; 10-4. 4, Galstad, MSUM, def. Halloran 2-6; 7-6 (6); 10-7. 5, Buckley, SC, def. LaCoursiere 6-1; 6-0. 6. McNary, MSUM, def. Kantor 6-3; 6-3.

Doubles: 1, Brown/Kotschevar, SC, def. Huether/Grelson 9-7. 2, Franca/Halloran, SC, def. Neubauer/Galstad 8-4. 3. Buckley/Marlton, SC, def. LaCoursiere/McNary 8-2.

SOCCER

D

Professional

Standings and schedule

Major League Soccer

EASTERN CONFERENCE

W L T Pts GF GA

Kansas City 3 0 0 9 6 1

Houston 2 1 0 6 2 2

Chicago 1 0 1 4 2 1

D.C. 1 2 1 4 5 5

New York 1 2 0 3 5 5

Columbus 1 1 0 3 2 2

New England 1 2 0 3 1 4

Montreal 0 2 1 1 1 5

Philadelphia 0 3 0 0 2 6

Toronto FC 0 2 0 0 1 6

WESTERN CONFERENCE

W L T Pts GF GA

Vancouver 2 0 1 7 3 0

Seattle 2 0 0 6 5 1

Real Salt Lake 2 1 0 6 5 2

San Jose 2 1 0 6 4 1

Colorado 2 1 0 6 5 5

Portland 1 1 1 4 4 3

Los Angeles 1 1 0 3 4 4

FC Dallas 1 2 1 4 5 8

Chivas USA 1 2 0 3 1 2

NOTE: Three points for victory, one point for tie.

Friday

D.C. United 4, FC Dallas 1

Today

Columbus at Toronto FC, 1 p.m.

Montreal at New York, 3 p.m.

Vancouver at Philadelphia, 6 p.m.

San Jose at Seattle FC, 9 p.m.

Real Salt Lake at Portland, 9 p.m.

New England at Los Angeles, 10 p.m.

Sunday

Chicago at Colorado, 6 p.m.

Sporting Kansas City at Chivas USA, 8 p.m.