« Continue Browsing

e-mail article Print     e-mail article E-mail

Published March 27 2012

Scoreboard

Basketball

D

Professional

Standings and schedule

NBA

WESTERN CONFERENCE

Northwest Division

W L Pct GB

Oklahoma City 37 12 .755 —

Utah 27 23 .540 10½

Denver 27 23 .540 10½

Minnesota 24 27 .471 14

Portland 23 26 .469 14

Southwest Division

San Antonio 34 14 .708 —

Dallas 29 22 .569 6½

Memphis 27 21 .563 7

Houston 27 24 .529 8½

New Orleans 12 37 .245 22½

Pacific Division

L.A. Lakers 30 19 .612 —

L.A. Clippers 28 21 .571 2

Phoenix 25 25 .500 5½

Golden State 20 27 .426 9

Sacramento 17 32 .347 13

x-clinched playoff spot

EASTERN CONFERENCE

Atlantic Division

Philadelphia 28 22 .560 —

Boston 27 22 .551 ½

New York 25 25 .500 3

Toronto 16 34 .320 12

New Jersey 16 35 .314 12½

Southeast Division

Miami 35 13 .729 —

Orlando 32 18 .640 4

Atlanta 30 21 .588 6½

Washington 11 38 .224 24½

Charlotte 7 40 .149 27½

Central Division

x-Chicago 40 11 .784 —

Indiana 29 19 .604 9½

Milwaukee 23 27 .460 16½

Cleveland 17 30 .362 21

Detroit 17 32 .347 22

Monday

Boston 102, Charlotte 95

Indiana 105, Miami 90

Orlando 117, Toronto 101

Detroit 79, Washington 77

Utah 105, New Jersey 84

New York 89, Milwaukee 80

Denver 108, Chicago 91

Houston 113, Sacramento 106, OT

L.A. Clippers 97, New Orleans 85

Tuesday

Philadelphia 103, Cleveland 85

Memphis 93, Minnesota 86

Milwaukee 108, Atlanta 101

Dallas 90, Houston 81

San Antonio 107, Phoenix 100

Oklahoma City at Portland, late

L.A. Lakers at Golden State, late.

Today

Detroit at Cleveland, 6 p.m.

Minnesota at Charlotte, 6 p.m.

Denver at Toronto, 6 p.m.

Orlando at New York, 6 p.m.

Chicago at Atlanta, 6:30 p.m.

Utah at Boston, 6:30 p.m.

Indiana at New Jersey, 6:30 p.m.

San Antonio at Sacramento, 9 p.m.

New Orleans at Golden State, 9:30 p.m.

Phoenix at L.A. Clippers, 9:30 p.m.

College men

Playoff pairings

NCAA Division I tournament

EAST REGION

Regional Semifinals

At TD Garden

Boston

Regional Championship

Saturday

Ohio State 77, Syracuse 70

SOUTH REGIONAL

Regional Semifinals

At The Georgia Dome

Atlanta

Regional Championship

Sunday

Kentucky 82, Baylor 70

MIDWEST REGIONAL

Regional Semifinals

At Edward Jones Dome

St. Louis

Regional Championship

Sunday

Kansas 80, North Carolina 67

WEST REGIONAL

Regional Semifinals

At US Airways Center

Phoenix

Regional Championship

Saturday

Louisville 72, Florida 68

FINAL FOUR

At The Superdome

New Orleans

National Semifinals

Saturday, March 31

Ohio State (31-7) vs. Kansas (31-6)

Kentucky (37-2) vs. Louisville (30-9)

National Championship

Monday, April 2

Semifinal winners

College women

Playoff pairings

NCAA tournament

DES MOINES REGIONAL

Regional Semifinals

At Wells Fargo Arena

Des Moines, Iowa

Saturday, March 24

Tennessee 84, Kansas 73

Baylor 83, Georgia Tech 68

Regional Championship

Monday, March 26

Baylor 77, Tennessee 58

FRESNO REGIONAL

Regional Semifinals

At Save Mart Center

Fresno, Calif.

Saturday, March 24

Duke 74, St. John’s 47

Stanford 76, South Carolina 60

Regional Championship

Monday, March 26

Stanford 81, Duke 69

RALEIGH REGIONAL

Regional Semifinals

At PNC Arena

Raleigh, N.C.

Sunday, March 25

Maryland 81, Texas A&M 74

Notre Dame 79, St. Bonaventure 35

Tuesday

Regional Championship

Notre Dame 80, Maryland 49

KINGSTON REGIONAL

Regional Semifinals

At The Ryan Center

Kingston, R.I.

Sunday, March 25

UConn 77, Penn State 59

Kentucky 79, Gonzaga 62

Regional Championship

Tuesday

UConn 80, Kentucky 65

FINAL FOUR

At Pepsi Center

Denver

National Semifinals

Sunday, April 1

Notre Dame (34-4) vs. UConn (32-4), 6:30 p.m.

Baylor (38-0) vs. Stanford (35-1), 9 p.m.

National Championship

Tuesday, April 3

Semifinal winners, 7:30 p.m.

Hockey

D

Professional

Schedule

NHL

Monday

Tampa Bay 5, Philadelphia 3

Detroit 7, Columbus 2

Ottawa 6, Winnipeg 4

Calgary 5, Dallas 4

Vancouver 1, Los Angeles 0

San Jose 5, Colorado 1

Tuesday

New Jersey 2, Chicago 1, SO

Florida 3, Montreal 2, SO

Carolina 3, Toronto 0

N.Y. Islanders 5, Pittsburgh 3

Buffalo 5, Washington 1

Boston 5, Tampa Bay 2

St. Louis 3, Nashville 0

N.Y. Rangers 3, Minnesota 2

Today

N.Y. Rangers at Winnipeg, 6 p.m.

Detroit at Columbus, 6:30 p.m.

Los Angeles at Calgary, 8:30 p.m.

Dallas at Edmonton, 8:30 p.m.

Colorado at Vancouver, 9 p.m.

San Jose at Anaheim, 9 p.m.

College men

Playoff pairings

NCAA Division I tournament

Northeast Regional

At Worcester, Mass.

Semifinals

Saturday, March 24

Boston College 2, Air Force 0

Minnesota-Duluth 5, Maine 2

Championship

Sunday, March 25

Boston College 4, Minnesota-Duluth 0

East Regional

At Bridgeport, Conn.

Semifinals

Friday, March 23

Union (NY) (24-7-7) 3, Michigan State 1

UMass-Lowell 4, Miami (Ohio) 3, OT

Championship

Saturday, March 24

Union (NY) 4, UMass-Lowell 2

Midwest Regional

At Green Bay, Wis.

Semifinals

Friday, March 23

Ferris State 2, Denver 1

Cornell 3, Michigan 2, OT

Championship

Saturday, March 24

Ferris State 2, Cornell 1

West Regional

At St. Paul, Minn.

Semifinals

Saturday, March 24

North Dakota 3, Western Michigan 1

Minnesota 7, Boston University 3

Championship

Sunday, March 25

Minnesota 5, North Dakota 2

FROZEN FOUR

At Tampa, Fla.

Thursday, April 5

Semifinals

Union (NY) (26-7-7) vs. Ferris State (25-11-5), 3:30 p.m.

Boston College (31-10-1) vs. Minnesota (28-13-1), 7 p.m.

Saturday, April 7

Championship, 6 p.m.

Juniors

Schedule

United States Hockey League

Friday

Tri-City at Waterloo

Youngstown at Green Bay

Sioux City at Des Moines

Omaha at Lincoln

Muskegon at Dubuque

Fargo at Sioux Falls, 7:05 p.m.

Cedar Rapids at Chicago

Saturday

Fargo at Sioux City, 7 p.m.

Des Moines at Cedar Rapids

Tri-City at Sioux Falls

Muskegon at Waterloo

Lincoln at Omaha

Chicago at Indiana

Youngstown at Green Bay

Team USA at Dubuque

baseball

D

Professional

Schedule

Major League Baseball preseason

Monday’s Games

N.Y. Mets 6, St. Louis 3

Detroit 3, Miami 3, tie, 10 innings

Boston 6, Philadelphia 0

Tampa Bay 10, Minnesota 4

Washington 7, Houston 4

Colorado 6, L.A. Angels 2

L.A. Dodgers 4, Chicago White Sox 3

Chicago Cubs (ss) 2, San Diego 0

Milwaukee 6, Cleveland 5

San Francisco 4, Kansas City 2

Arizona 3, Chicago Cubs (ss) 2

Baltimore 4, Pittsburgh 1

Texas 12, Cincinnati 2

Tuesday’s Games

Minnesota 5, Baltimore 0

Philadelphia 5, Pittsburgh 4

Houston 14, Detroit 7

Miami 3, Washington 1

Atlanta 7, N.Y. Mets 5

Boston 8, Tampa Bay 0

Chicago Cubs 7, Cincinnati 4

Texas 10, San Diego (ss) 9

L.A. Angels 5, San Francisco 3

San Diego (ss) 6, L.A. Dodgers 5

Chicago White Sox 7, Cleveland 1

Kansas City 9, Milwaukee 7

Arizona 7, Colorado 3

Today’s Games

Baltimore vs. Toronto at Dunedin, Fla., 12:05 p.m.

N.Y. Yankees vs. Atlanta at Kissimmee, Fla., 12:05 p.m.

Miami vs. Houston at Kissimmee, Fla., 12:05 p.m.

Philadelphia vs. Minnesota at Fort Myers, Fla., 12:05 p.m.

Detroit vs. St. Louis at Jupiter, Fla., 12:05 p.m.

Washington vs. N.Y. Mets at Port St. Lucie, Fla., 12:10 p.m.

Arizona vs. Milwaukee at Phoenix, 3:05 p.m.

L.A. Dodgers vs. San Francisco at Scottsdale, Ariz., 3:05 p.m.

San Diego vs. Chicago White Sox (ss) at Glendale, Ariz., 3:05 p.m.

Cleveland vs. Chicago Cubs at Mesa, Ariz., 3:05 p.m.

L.A. Angels vs. Cincinnati at Goodyear, Ariz., 3:05 p.m.

Chicago White Sox (ss) vs. Colorado at Scottsdale, Ariz., 3:10 p.m.

Pittsburgh vs. Tampa Bay at Port Charlotte, Fla., 6:05 p.m.

Texas vs. Kansas City at Surprise, Ariz., 8:05 p.m.

Thursday’s Games

Tampa Bay vs. Philadelphia at Clearwater, Fla., 12:05 p.m.

Atlanta vs. Washington (ss) at Viera, Fla., 12:05 p.m.

St. Louis vs. Miami at Jupiter, Fla., 12:05 p.m.

Minnesota vs. Pittsburgh at Bradenton, Fla., 12:05 p.m.

Toronto vs. Boston at Fort Myers, Fla., 12:35 p.m.

Chicago Cubs vs. San Diego at Peoria, Ariz., 3:05 p.m.

Kansas City vs. L.A. Angels at Tempe, Ariz., 3:05 p.m.

Cincinnati vs. Milwaukee at Phoenix, 3:05 p.m.

Chicago White Sox vs. L.A. Dodgers at Glendale, Ariz., 3:05 p.m.

Colorado vs. Cleveland (ss) at Goodyear, Ariz., 3:05 p.m.

Cleveland (ss) vs. Arizona at Scottsdale, Ariz., 3:10 p.m.

Washington (ss) vs. Detroit at Lakeland, Fla., 5:05 p.m.

Houston vs. N.Y. Mets at Port St. Lucie, Fla., 5:10 p.m.

Baltimore vs. N.Y. Yankees at Tampa, Fla., 6:05 p.m.

San Francisco vs. Texas at Surprise, Ariz., 8:05 p.m.

Track and field

D

High school boys

North Dakota

Results Tuesday

Maple River Conference Invite

At Concordia College, Moorhead

Team scores: Kindred 177, Richland 75, Maple Valley-Enderlin 63, Griggs County Central 52, Northern Cass 51, Barnes County North 31.5, Fargo Oak Grove 26.5, Finley-Sharon-Hope-Page 15.

55: 1, Beilke, MVE, 6.94. 2, Heyen, R, 7.06. 3, Steckler, BCN, 7.065.

200: 1, Beilke, MVE, 24.49. 2, Bachmeier, K, 25.070. 3, Dixson, MVE, 25.070.

400: 1, Bachmeier, K, 56.51. 2, Gerntholz, BCN, 56.57. 3, Anderson, GCC, 57.01.

800: 1, Heitkamp, K, 2:10.89. 2, Larson, MVE, 2:16.57. 3, Moffett, K, 2:21.46.

1,600: 1, Quibell, K, 5:16.33. 2, Handt, K, 5:30.69. 3, Dahlgren, K, 5:35.06.

55 hurdles: 1, Waltz, K, 9.04. 2, Hollister, NC, 10.42. 3, Anderson, R, 11.24.

800 relay: 1, K (Cramer, Waltz, Ness, Bachmeier) 1:40.00. 2, NC (Loegering, Symington, Bohmert, Quittschreiber) 1:44.24. 3, OG )DeLeon, Promersberger, Gossett, Adams) 1:44.97.

1,600 relay: 1, 1, K (Heitkamp, Freitag, Cramer, Ness) 3:51.05. 2, GCC (Briss, Anderson, Ellefson, Olson) 4:05.48. 3, K (Lingen, Huffman, Moffett, Quibell) 4:06.72.

3,200 relay: 1, K (Quibell, Moffett, Handt, Heitkamp) 9:07.21. 2, MVE (Dominquez, Berntson, Trader, Larson) 9:44.26. 3, K (Lingen, Huffman, Braaten, Dahlgren) 10:18.34.

High jump: 1, Richman, MVE, 5-10. 2, Tandsater, NC, 5-4. 3, Anderson, R, 5-2.

Long jump: 1, Heyen, R, 19-6 ¾. 2, Griffith, R, 19-0. 3, Cramer, K, 18-9.

Triple jump: 1, Griffith, R, 37-10 ½. 2, Anderson, GCC, 37-2. 3, Thompson, R, 34-8 ½.

Shot put: 1, Plankers, K, 53-5 ½. 2, Heyen, R, 41-11 ½. 3, Dougherty, K, 41-9.

Pole vault: 1, Gossett, OG, 11-0. 2, Steckler, BCN, 9-6. 3, Casey, K, 5-0.

High school girls

North Dakota

Results Tuesday

Maple River Conference Invite

At Concordia College, Moorhead

Team scores: Kindred 136, Northern Cass 71, Fargo Oak Grove 68, Griggs County Central 46, Barnes County North 43, Richland 35, Maple Valley-Enderlin 21, Finley-Sharon-Hope-Page 16.

55: 1, Maddocks, NC, 8.16. 2, Petersen, BCN, 8.18. 3, Leysring, OG, 8.23.

200: 1, Erickson, K, 28.33, 2, Schmit, K, 28.77. 3, Maddocks, NC, 29.94.

400: 1, Martinez, K, 62.90. 2, Erickson, K, 64.00. 3, Braaten, K, 67.537.

800: 1, Haverland, R, 2:49.79. 2, Martinez, K, 2:52.63. 3, Heitkamp, K, 2:54.85.

1,600: 1, Jacobs, OG, 6:20.91. 2, Reinke, K, 6:26.07. 3, Oien, GCC, 6:31.12.

55 hurdles: 1, Petersen, BCN, 9.70. 2, Johnson, NC, 9.75. 3, Zieske, NC, 10.13.

800 relay: 1, NC (Maddocks, King, Johnson, Hoggarth) 1:58.98. 2, K (Hall, Braaten, Allmaras, Glasow) 1:59.82. 3, OG (Bergstrom, Zasada, Sharpe, Leysring) 2:04.06.

1,600 relay: 1, K (Harner, Erickson, Martinez, Schmit) 4:24.29. 2, GCC (Salvesen, Carlson, Surerus, McCardle) 5:01.41.

3,200 relay: 1, K (Harner, Heitkamp, Erickson, Schmit) 10:56.45. 2, GCC (Oien, Surerus, Salvesen, Berge) 11:48.71.

High jump: 1, Johnson, NC, 5-0. 2, Petersen, BCN, 4-10. 3, Erker, BCN, 4-6.

Long jump: 1, Petersen, BCN, 14-10. 2, Schmit, K, 14-7. 3, Glasow, K, 14-5 ½.

Triple jump: 1, Heitkamp, K, 31-11 ¾. 2, Glasow, K, 29-8. 3, Allmaras, K, 28-8 ¼.

Shot put: 1, Laufenberg, MVE, 39-9. 2, Helmer, GCC, 35-0 ½. 3, Urness, GCC, 31-0.

Pole vault: 1, Dixon, OG, 6-6. 2, Bergstrom, OG, 6-0.

Soccer

D

Professional

Standings and schedule

Major League Soccer

EASTERN CONFERENCE

W L T Pts GF GA

Sporting KC 3 0 0 9 6 1

Houston 2 1 0 6 2 2

Chicago 1 0 1 4 2 1

New York 1 2 0 3 5 5

Columbus 1 1 0 3 2 2

New England 1 2 0 3 1 4

D.C. 0 2 1 1 1 4

Montreal 0 2 1 1 1 5

Philadelphia 0 3 0 0 2 6

Toronto FC 0 2 0 0 1 6

WESTERN CONFERENCE

W L T Pts GF GA

Vancouver 2 0 1 7 3 0

Seattle 2 0 0 6 5 1

Real Salt Lake 2 1 0 6 5 2

San Jose 2 1 0 6 4 1

Colorado 2 1 0 6 5 5

Portland 1 1 1 4 4 3

FC Dallas 1 1 1 4 4 4

Los Angeles 1 1 0 3 4 4

Chivas USA 1 2 0 3 1 2

NOTE: Three points for victory, one point for tie.

Sunday

New York 4, Colorado 1

Sporting Kansas City 2, FC Dallas 1

Friday, March 30

FC Dallas at D.C. United, 6:30 p.m.