« Continue Browsing

e-mail article Print     e-mail article E-mail

Published March 24 2012

Scoreboard

Basketball

D

Professional

Schedule

NBA

Saturday

L.A. Clippers 101, Memphis 85

Atlanta 95, Washington 92

New Jersey 102, Charlotte 89

New York 101, Detroit 79

Chicago 102, Toronto 101, OT

Dallas 101, Houston 99, OT

San Antonio 89, New Orleans 86

Indiana 125, Milwaukee 104

Sacramento at Golden State, late

Today

Phoenix at Cleveland, 2 p.m.

Denver at Minnesota, 2:30 p.m.

Utah at Atlanta, 5 p.m.

Washington at Boston, 5 p.m.

Philadelphia at San Antonio, 6 p.m.

Miami at Oklahoma City, 7 p.m.

Golden State at Portland, 8 p.m.

Memphis at L.A. Lakers, 9:30 p.m.

College men

Playoff pairings

NCAA Division I tournament

EAST REGION

Regional Semifinals

At TD Garden

Boston

Thursday

Syracuse 64, Wisconsin 63

Ohio State 81, Cincinnati 66

Regional Championship

Saturday

Ohio State 77, Syracuse 70

SOUTH REGIONAL

Regional Semifinals

At The Georgia Dome

Atlanta

Friday

Baylor 75, Xavier 70

Kentucky 102, Indiana 90

Regional Championship

Today

Baylor (30-7) vs. Kentucky (36-2)

MIDWEST REGIONAL

Regional Semifinals

At Edward Jones Dome

St. Louis

Friday

North Carolina 73, Ohio 65, OT

Kansas 60, N.C. State 57

Regional Championship

Today

North Carolina (32-5) vs. Kansas (30-6)

WEST REGIONAL

Regional Semifinals

Thursday

At US Airways Center

Phoenix

Louisville 57, Michigan State 44

Florida 68, Marquette 58

Regional Championship

Saturday

Louisville 72, Florida 68

College women

Playoff pairings

NCAA tournament

DES MOINES REGIONAL

Regional Semifinals

At Wells Fargo Arena

Des Moines, Iowa

Saturday

Tennessee 84, Kansas 73

Baylor 83, Georgia Tech 68

Regional Championship

Monday

Tennessee (27-8) vs. Baylor (37-0), TBA

FRESNO REGIONAL

Regional Semifinals

At Save Mart Center

Fresno, Calif.

Saturday

Duke 74, St. John’s (NY) 47

Stanford (33-1) vs. South Carolina (25-9)

Regional Championship

Monday

Duke (27-5) vs. Stanford (34-1)/South Carolina (26-9), TBA

RALEIGH REGIONAL

Regional Semifinals

At PNC Arena

Raleigh, N.C.

Today

Texas A&M (24-10) vs. Maryland (30-4), 11 a.m.

Notre Dame (32-3) vs. St. Bonaventure (31-3), 1:30 p.m.

Tuesday, March 27

Regional Championship

Semifinal winners, TBA

KINGSTON REGIONAL

Regional Semifinals

At The Ryan Center

Kingston, R.I.

Today

UConn (31-4) vs. Penn State (26-6), 3:34 p.m.

Gonzaga (28-5) vs. Kentucky (27-6), 6 p.m.

Women’s Basketball Invitational

Semifinals

Wednesday, March 21

Northern Iowa 68, Seattle 64

Friday, March 23

Minnesota 67, Manhattan 54

Championship

Today

Northern Iowa (19-14) vs. Minnesota (18-17)

High school boys

Minnesota

Pairings

Class 4A state tournament

Saturday

Third place game

At Concordia-St. Paul

Hopkins 77, Eden Prairie 65

Championship game

At Minneapolis, Target Center

Osseo 49, Lakeville North 47

Class 3A state tournament

Saturday

Third place game

At Concordia-St. Paul

St. Paul Johnson 75, Grand Rapids 63

Championship game

At Minneapolis, Target Center

DeLaSalle 57, Minneapolis Washburn 56

Class 2A state tournament

Saturday

Third place game

At Concordia-St. Paul

Perham 52, Braham 46

Championship game

At Minneapolis, Target Center

Plainview-Elgin-Millville 55, Litchfield 39

Class 1A state tournament

Saturday

Third place game

At Concordia-St. Paul

Rushford-Peterson 75, Mountain Lake-Butterfield-Odin 48

Championship game

At Minneapolis, Target Center

Belgrade-Brooten-Elrosa 54, Southwest Minnesota Christian 45

Hockey

D

Professional

Schedule

Saturday

N.Y. Rangers 4, Toronto 3, SO

Dallas 4, Calgary 1

Buffalo 3, Minnesota 1

Ottawa 8, Pittsburgh 4

Philadelphia 4, Montreal 1

Tampa Bay 4, N.Y. Islanders 3

Detroit 5, Carolina 4

Nashville 3, Winnipeg 1

Boston 4, Los Angeles 2

Vancouver at Colorado, late

Phoenix at San Jose, late

Today

Edmonton at Columbus, 2 p.m.

Minnesota at Washington, 4 p.m.

N.Y. Islanders at Florida, 4 p.m.

New Jersey at Pittsburgh, 6 p.m.

Nashville at Chicago, 6:30 p.m.

Boston at Anaheim, 7 p.m.

St. Louis at Phoenix, 8 p.m.

College men

Playoff pairings

NCAA Division I tournament

West Regional

At St. Paul

Semifinals

Saturday

North Dakota 3, Western Michigan 1

Minnesota 7, Boston University 3

Today

North Dakota (26-12-3) vs. Minnesota (27-13-1), 4:30 p.m.

Northeast Regional

At Worcester, Mass.

Saturday

Boston College 2, Air Force 0

Minnesota-Duluth 5, Maine 2

Today

Boston College (30-10-1) vs. Minnesota-Duluth (25-9-6)

East Regional

At Bridgeport, Conn.

Semifinals

Friday

Union 3, Michigan State 1

UMass-Lowell 4, Miami (Ohio) 3, OT

Saturday

Final

Union (NY) 4, UMass-Lowell 2

Midwest Regional

At Green Bay, Wis.

Semifinals

Friday

Ferris State 2, Denver 1

Cornell 3, Michigan 2

Saturday

Final

Ferris State 2, Cornell 1

Juniors

Schedule

United States Hockey League

Saturday

Muskegon 4, Green Bay 3, SO

Indiana 5, Youngstown 2

Fargo 4, Des Moines 2

Cedar Rapids 6, Waterloo 0

Fargo 4, Des Moines 2

Dubuque 4, Tri-City 1

Sioux City 6, Lincoln 3

baseball

D

Professional

Schedule

Major League Baseball preseason

Saturday

Houston 5, Pittsburgh 4, 10 innings

Toronto 9, Atlanta 0

Baltimore 12, Washington 3

N.Y. Yankees 4, Detroit 2, 10 innings

Boston (ss) 4, Miami 1

N.Y. Mets 6, St. Louis 6, tie, 10 innings

Philadelphia 10, Boston (ss) 5

Minnesota 19, Tampa Bay 4

Cincinnati (ss) 6, San Diego (ss) 0

Chicago White Sox 6, Milwaukee 4

San Diego (ss) 5, Chicago Cubs 1

L.A. Dodgers 5, Cleveland 4

San Francisco (ss) 6, Cincinnati (ss) 4

Colorado 7, San Francisco 6

L.A. Angels 3, Texas 2

Kansas City vs. Arizona at Scottsdale, Ariz., 9:10 p.m.

Today

N.Y. Mets vs. Washington at Viera, Fla., xy:05 p.m.

Baltimore vs. Philadelphia (ss) at Clearwater, Fla., xy:05 p.m.

Houston (ss) vs. Atlanta at Kissimmee, Fla., xy:05 p.m.

Minnesota vs. St. Louis at Jupiter, Fla., xy:05 p.m.

Boston vs. Toronto at Dunedin, Fla., xy:05 p.m.

Pittsburgh vs. Houston (ss) at Kissimmee, Fla., xy:05 p.m.

Miami vs. Tampa Bay at Port Charlotte, Fla., xy:05 p.m.

Philadelphia (ss) vs. Detroit (ss) at Lakeland, Fla., xy:05 p.m.

Detroit (ss) vs. N.Y. Yankees at Tampa, Fla., xy:05 p.m.

Milwaukee (ss) vs. Kansas City at Surprise, Ariz., 3:05 p.m.

Chicago Cubs vs. Cleveland at Goodyear, Ariz., 3:05 p.m.

Arizona vs. San Diego at Peoria, Ariz., 3:05 p.m.

Texas vs. L.A. Angels at Tempe, Ariz., 3:05 p.m.

L.A. Dodgers vs. Milwaukee (ss) at Phoenix, 3:05 p.m.

San Francisco vs. Chicago White Sox at Glendale, Ariz., 3:05 p.m.

Cincinnati vs. Colorado at Scottsdale, Ariz., 3:10 p.m.

College men

Results Saturday

Dakota State 6-12, Jamestown 1-5

golf

D

Professional

Results Saturday

PGA

Arnold Palmer Invitational

At Bay Hill Club & Lodge

Orlando, Fla.

Third Round

Tiger Woods 69-65-71–205 -11

Graeme McDowell 72-63-71–206 -10

Ernie Els 71-70-67–208 -8

Ian Poulter 71-69-68–208 -8

Charles Howell III 73-68-68–209 -7

Johnson Wagner 71-69-69–209 -7

Kevin Na 73-68-69–210 -6

Charlie Wi 66-68-76–210 -6

Bud Cauley 70-73-68–211 -5

Sean O’Hair 69-72-70–211 -5

Zach Johnson 71-68-72–211 -5

Chris Stroud 70-69-72–211 -5

Bubba Watson 69-70-72–211 -5

Webb Simpson 73-66-73–212 -4

Justin Rose 69-69-74–212 -4

Jason Dufner 66-69-77–212 -4

Seung-Yul Noh 73-73-67–213 -3

Tim Herron 74-71-68–213 -3

Brian Davis 70-73-70–213 -3

Gary Woodland 75-68-70–213 -3

Trevor Immelman 73-69-71–213 -3

Ryan Moore 71-71-71–213 -3

K.J. Choi 69-72-72–213 -3

Marc Leishman 70-71-72–213 -3

Greg Owen 73-74-67–214 -2

Josh Teater 74-73-67–214 -2

Jim Furyk 72-72-70–214 -2

John Rollins 71-72-71–214 -2

Martin Laird 72-68-74–214 -2

Sergio Garcia 72-67-75–214 -2

Vijay Singh 71-68-75–214 -2

Champions Tour

Mississippi Gulf Resort Classic

At Fallen Oak Country Club

Saucier, Miss.

First Round

Second Round

Jeff Sluman 69-64–133 -11

Fred Couples 63-70–133 -11

Jim Thorpe 70-65–135 -9

Chien Soon Lu 67-69–136 -8

John Huston 67-69–136 -8

Bobby Clampett 67-69–136 -8

Michael Allen 68-69–137 -7

Peter Senior 67-70–137 -7

Tom Pernice Jr. 64-73–137 -7

Bob Tway 69-69–138 -6

Bill Glasson 68-70–138 -6

Jim Carter 67-71–138 -6

John Ross 71-68–139 -5

Joey Sindelar 70-69–139 -5

Chip Beck 69-70–139 -5

Fred Funk 69-70–139 -5

Dick Mast 68-72–140 -4

Brad Bryant 68-72–140 -4

Joel Edwards 67-73–140 -4

Hal Sutton 71-70–141 -3

Jim Rutledge 70-71–141 -3

Mark Wiebe 70-71–141 -3

Jerry Pate 71-71–142 -2

Mark Brooks 71-71–142 -2

Jay Haas 73-69–142 -2

Mike Goodes 70-72–142 -2

Vicente Fernandez 70-72–142 -2

John Cook 68-74–142 -2

College women

Results Saturday

Cincinnati Bearcat Invitational, Second Round

Team scores: Florida International 584, Stetson 605, Xavier 609, Akron 615, Morehead State 616, Mercer University 622, Rutgers 623, Seminole CC; Seton Hall 627, Cincinnati 629, Florida Southern 629, North Dakota State University 630, Ohio 633, UAB; Oakland 638, Embry-Riddle 642, Florida Gulf Coast 643, Florida Atlantic 656, University of Tampa 739.

Top 10 scores: 1, Coyle, FI, 141. 2, Anderson, NDSU, 144. 3, (tie) Katie Mundy, FI; Mallory Viera, S, 146. 5, Wiklund, FA, 148. 6, (tie) Tare, FI; Patz, X; Hill, A; Kamelgarn, MS; Weddell, R, 149.

NDSU Finishers

2, Anderson, 144. T37, Knutson, 157. T62, Roller, 163. T78, Storandt, 166. T85, Swan, 170.

AUTO RACING

D

Professional

Lineup

NASCAR

Sprint Cup

After Friday qualifying, race today

At Auto Club Speedway

Fontana, Calif.

Lap length: 2 miles

(Car number in parentheses)

1. (11) Denny Hamlin, Toyota, 186.403 mph.

2. (18) Kyle Busch, Toyota, 185.534.

3. (55) Mark Martin, Toyota, 185.534.

4. (16) Greg Biffle, Ford, 185.51.

5. (5) Kasey Kahne, Chevrolet, 185.51.

6. (39) Ryan Newman, Chevrolet, 185.328.

7. (29) Kevin Harvick, Chevrolet, 185.199.

8. (20) Joey Logano, Toyota, 185.195.

9. (14) Tony Stewart, Chevrolet, 185.185.

10. (48) Jimmie Johnson, Chevrolet, 185.123.

11. (15) Clint Bowyer, Toyota, 185.052.

12. (99) Carl Edwards, Ford, 185.

13. (56) Martin Truex Jr., Toyota, 184.724.

14. (88) Dale Earnhardt Jr., Chevrolet, 184.53.

15. (17) Matt Kenseth, Ford, 184.322.

16. (1) Jamie McMurray, Chevrolet, 184.068.

17. (2) Brad Keselowski, Dodge, 184.044.

18. (10) David Reutimann, Chevrolet, 183.913.

19. (31) Jeff Burton, Chevrolet, 183.744.

20. (30) David Stremme, Toyota, 183.397.

21. (24) Jeff Gordon, Chevrolet, 183.379.

22. (78) Regan Smith, Chevrolet, 183.052.

23. (51) Kurt Busch, Chevrolet, 182.681.

24. (42) Juan Pablo Montoya, Chevrolet, 182.56.

25. (22) A J Allmendinger, Dodge, 182.542.

26. (47) Bobby Labonte, Toyota, 182.445.

27. (27) Paul Menard, Chevrolet, 182.366.

28. (43) Aric Almirola, Ford, 182.094.

29. (9) Marcos Ambrose, Ford, 182.007.

30. (26) Josh Wise, Ford, 181.087.

31. (83) Landon Cassill, Toyota, 180.85.

32. (98) Michael McDowell, Ford, 180.61.

33. (13) Casey Mears, Ford, 180.542.

34. (36) Dave Blaney, Chevrolet, 180.433.

35. (23) Scott Riggs, Chevrolet, 180.356.

36. (49) J.J. Yeley, Chevrolet, 180.297.

37. (33) Brendan Gaughan, Chevrolet, 179.609.

38. (34) David Ragan, Ford, 179.466.

39. (19) Mike Bliss, Toyota, 179.296.

40. (93) Travis Kvapil, Toyota, 178.864.

41. (38) David Gilliland, Ford, 178.602.

42. (32) Ken Schrader, Ford, Owner Points.

43. (74) Reed Sorenson, Chevrolet, 179.131.

Failed to Qualify

44. (7) Robby Gordon, Dodge, 178.47.

45. (87) Joe Nemechek, Toyota, 178.443.

46. (37) Timmy Hill, Ford, 177.936.

Results Saturday

NASCAR

Nationwide - Royal Purple 300

At Auto Club Speedway

Fontana, Calif.

(Start position in parentheses)

1. (1) Joey Logano, Toyota, 150 laps, 149 rating, 0 points.

2. (10) Ricky Stenhouse Jr., Ford, 150, 116.9, 43.

3. (3) Brad Keselowski, Dodge, 150, 125.3, 0.

4. (7) Brian Scott, Toyota, 150, 108.5, 40.

5. (4) Austin Dillon, Chevrolet, 150, 102.4, 39.

6. (14) Brad Sweet, Chevrolet, 150, 87.9, 38.

7. (6) Kenny Wallace, Toyota, 150, 92.9, 37.

8. (15) Kyle Busch, Toyota, 150, 102.5, 0.

9. (5) Elliott Sadler, Chevrolet, 150, 108.1, 36.

10. (8) Brendan Gaughan, Chevrolet, 150, 100.7, 0.

11. (16) Michael Annett, Ford, 150, 85.9, 33.

12. (17) James Buescher, Chevrolet, 150, 86.8, 0.

13. (11) Sam Hornish Jr., Dodge, 150, 91.1, 31.

14. (9) Trevor Bayne, Ford, 150, 93.2, 31.

15. (13) Jason Bowles, Toyota, 150, 79.7, 29.

16. (22) Tayler Malsam, Toyota, 150, 72.5, 28.

17. (18) Mike Bliss, Toyota, 150, 76.6, 27.

18. (19) Mike Wallace, Chevrolet, 150, 72, 26.

19. (20) Joe Nemechek, Toyota, 149, 72.6, 25.

20. (28) Jeremy Clements, Chevrolet, 148, 64.7, 24.

21. (35) Robert Richardson Jr., Chevrolet, 148, 58.9, 23.

22. (33) Benny Gordon, Chevrolet, 148, 55.2, 22.

23. (32) Joey Gase, Ford, 148, 50.9, 21.

24. (31) Erik Darnell, Chevrolet, 147, 56.8, 20.

25. (24) Blake Koch, Chevrolet, 147, 63.9, 19.

26. (25) Eric McClure, Toyota, 146, 44.7, 18.

27. (27) .J. Bell, Chevrolet, 145, 47.1, 17.

28. (39) Daryl Harr, Chevrolet, 145, 44.9, 16.

29. (34) Tim Schendel, Chevrolet, 145, 39.6, 15.

30. (12) Cole Whitt, Chevrolet, accident, 142, 75, 14.

31. (40) David Green, Dodge, suspension, 139, 36.5, 13.

32. (2) Justin Allgaier, Chevrolet, engine, 112, 104.4, 13.

33. (38) Kevin Lepage, Chevrolet, rear gear, 82, 38.1, 11.

34. (37) Morgan Shepherd, Chevrolet, engine, 66, 47.2, 10.

35. (21) Danica Patrick, Chevrolet, engine, 63, 59, 9.

36. (29) Tim Andrews, Ford, vibration, 22, 47.5, 8.

37. (43) Scott Riggs, Chevrolet, rear gear, 9, 39.8, 0.

38. (36) Chase Miller, Chevrolet, vibration, 8, 40, 6.

39. (30) Josh Wise, Chevrolet, electrical, 6, 38.1, 0.

40. (41) Mike Harmon, Chevrolet, rear end, 5, 31.4, 4.

41. (23) Scott Speed, Chevrolet, vibration, 4, 34, 0.

42. (42) John Jackson, Toyota, fuel pump, 3, 30.9, 2.

43. (26) Jeff Green, Toyota, vibration, 2, 29.3, 1.

Race Statistics

Average Speed of Race Winner: 142.330 mph.

Time of Race: 2 hours, 6 minutes, 28 seconds.

Margin of Victory: 1.066 seconds.

Caution Flags: 4 for 18 laps.

Lead Changes: 15 among 7 drivers.

Lap Leaders: J.Logano 1-26 B.Keselowski 27-59 J.Logano 60-62 E.Sadler 63-64 J.Logano 65-68 J.Allgaier 69 J.Logano 70-77 J.Allgaier 78 J.Logano 79-101 R.Stenhouse Jr. 102 J.Logano 103-111 K.Busch 112-124 B.Keselowski 125-128 J.Logano 129-135 .Bayne 136-138 J.Logano 139-150.

Leaders Summary (Driver, Times Led, Laps Led): J.Logano, 8 times for 92 laps B.Keselowski, 2 times for 37 laps K.Busch, 1 time for 13 laps .Bayne, 1 time for 3 laps E.Sadler, 1 time for 2 laps J.Allgaier, 2 times for 2 laps R.Stenhouse Jr., 1 time for 1 lap.

Top 10 in Points: 1. E.Sadler, 214 2. R.Stenhouse Jr., 196 3. A.Dillon, 187 4. .Bayne, 180 5. S.Hornish Jr., 160 6. C.Whitt, 151 7. M.Annett, 148 8. .Malsam, 144 9. J.Allgaier, 126 10. M.Bliss, 119.

Track and field

D

High school boys

Minnesota

Results Saturday

Moorhead Athletic Association Invitational

At Concordia

Team scores: Moorhead 206, Alexandria 118.5, Fergus Falls 101, Detroit Lakes 89.5.

55: 1, Anderson, M, 6.63. 2, Moon, M, 6.79. 3, Jones, FF, 6.90.

200: 1, Anderson, M, 24.46. 2, Klein, A, 25.33. 3, Johnson, DL, 25.58.

400: 1, Hanson, M, 55.64. 2, Sorum, DL, 56.07. 3, Welty, Dl, 56.35.

800: 1, Haus, FF, 1:59.99. 2, Bartholomeo, A, 2:01.15. 3, Geraghty, M, 2:09.68.

1,600: 1, Ellingson, M, 4:37.64. 2, Olson, M, 4:55.30. 3, Bakken, DL, 4:57.29.

55 hurdles: 1, Hanson, M, 8.41. 2, Peck, A, 8.71. 3, Wright, M, 8.74.

800 relay: 1, Alexandria (Klein, Huiss, Peck, Pham), 97.91. 2, Moorhead (Stitch, Bradford, Lawrence, Anderson), 1:42.95. 3, Fergus Falls (Nacke, Norgren, Lemke, Smith), 1:44.66.

1,600 relay: 1, Fergus Falls (Jones, Zenner, Donoho, Haus), 3:42.81. 2, Detroit Lakes (Fritz, Welty, Clem, King), 3:47.82. 3, Moorhead (Olson, Nicolai, Geraghty, Ellingson), 3:48.67.

3,200 relay: 1, Detroit Lakes (King, Olson, Sorum, Okeson), 8:39.53. 2, Alexandria (Sieling, Anderson, Sailor, Bartholomeo), 8:59.17. 3, Detroit Lakes (Bakken, Stallman, Bakken, Foltz), 9:10.04.

High jump: 1, Wright, M, 6-2. 2, Jones, FF, 5-6. 3, Donoho, FF, 5-4.

Long jump: 1, Pham, A, 18-9 1/2. 2, Wright, M, 18-2 1/2. 3, Peck, A, 17-5.

Triple jump: 1, Zenner, FF, 39-8 1/4. 2, Fearing, M, 38-10 1/4. 3, Jacobsen, M, 34-10.

Shot put: 1, Hacker, A, 50-10 1/2. 2, Suek, FF, 45-9 1/2. 3, Synstelien, FF, 45 1/2.

Pole vault: 1, Rogness, M, 12-0. 2, Jacobsen, M, 11-6 1/4. 3, Carlson, A, 10-0.

High school girls

Minnesota

Results Saturday

Moorhead Athletic Association Invitational

At Concordia

Team scores: Moorhead 193.5, Detroit Lakes 125, Alexandria 102.5, Wahpeton (N.D.) 81, Fergus Falls 67.

55: 1, Urman, A, 7.56. 2, Nyquist, M, 7.859. 3, Hoffert, DL, 7.865.

200: 1, Heinecke, DL, 26.80. 2, Olson, M, 27.75. 3, Hoffert, DL, 28.13.

400: 1, Breuer, W, 63.85. 2, Wynn, W, 64.25. 3, Borgen, M, 64.60.

800: 1, Zenner, FF, 2:22.22. 2, Kelly, M, 2:32.43. 3, Johnson, M, 2:36.49.

1,600: 1, Piepenburg, A, 5:08.42. 2, Hasz, A, 5:21.13. 3, Janssen, M, 5:27.36.

3,200: 1, Breuer, W, 13:24.83. 2, Hatlewick, FF, 13:47.07. 3, Welder, W, 15:24.90.

55 hurdles: 1, Stelter, DL, 8.83. 2, Rosenfeldt, M, 10.36. 3, Bergh, M, 19.37.

800 relay: 1, Wahpeton (Mo. Wynn, Ma. Wynn, Lingen, Breuer), 1:55. 2, Fergus Falls (Hoffbeck, Hensch, Vogl, Zenner), 1:57.54. 3, Detroit Lakes (Payne, Jorgenson, Jordan, Wood), 2:01.54.

1,600 relay: 1, Alexandria (Betterman, Herd, Piepenburg, Koel), 4:22.69. 2, Wahpeton (Mo. Wynn, Ma. Wynn, Irwin, Breuer), 4:26.22. 3, Moorhead (Kelly, Taylor, Hamilton, Janssen), 4:28.67.

3,200 relay: 1, Alexandria (Seiling, Drown, Egness, Betterman), 10:28.48. 2, Moorhead (Randklev, Wood, Gruenberg, Selberg), 10:47.05. 3, Detroit Lakes (Haverkamp, Elliot, Wentz, Schumacher), 10:53.12.

High jump: 1, Koel, A, 5-0. 2, Hensch, FF, 4-10. 3, Larson, A, 4-8.

Long jump: 1, Heinecke, DL, 15-4 1/2. 2, Foster, DL, 14-11 1/2. 3, Ludwig, M, 14 1/2.

Triple jump: 1, Hensch, FF, 29-10 1/2. 2, Rosenfeldt, M, 29-9 1/2. 3, Wong, M, 29-3 1/2.

Shot put: 1, Nielsen, Dl, 34-8 ½. 2, Ludwig, A, 34-5 1/2. 3, Johnson, A, 31-4 1/4.

Pole vault: 1, Stelter, DL, 9-0. 2, Fuglestad, M, 8-0. 3, Seegert, M, 7-6.

Soccer

D

Professional

Schedule

Major League Soccer

Saturday

San Jose 3, Toronto FC 0

New England 1, Portland 0

Columbus 2, Montreal 0

Chicago 1, Philadelphia 0

Chivas USA 1, Real Salt Lake 0

D.C. United at Vancouver, late

Today

Colorado at New York, 3 p.m.

FC Dallas at Sporting Kansas City, 6 p.m.