« Continue Browsing

e-mail article Print     e-mail article E-mail

Published March 02 2012

State wrestling scoreboard

CLASS 3A

120 pounds

First round

Austin Miley, Willmar dec. Kenny Mark, Moorhead, 9-5

126 pounds

First round

Sam Brancale, Eden Praire pin Jacob Rositas, Moorhead, 1:47

152 pounds

First round

Joe Carpenter, Moorhead pin Will Noll, Centennial, 1:35 Second round Mason Manville, Apple Valley dec. Carpenter, Moorhead, 14-0

170 pounds

First round

Kyle Begin, Anoka pin A.J. Wheeler, Moorhead, 1:52

182 pounds

First round

Chase Morlock, Moorhead dec. Ryan Williamson, Rochester John Marshall, 9-2 Second round Morlock, Moorhead dec. Ryan Williamson, Rochester John Marshall, 8-4

CLASS 2A

106 pounds

First round

Gabe Foltz, Detroit Lakes dec. Jackson Sweeney, Watertown-Mayer, 13-2 Second round Anthony Luft, Worthington/Round Lake-Brewster/Spririt dec. Foltz, Detroit Lakes, 11-3

113 pounds

First round

Jarred Oftedahl, Benilde St. Margarets pin Luke Payne, Detroit Lakes, 1:20 Abbot Aho, Fergus Falls dec. Oden Rogers, New London-Spicer, 21-12 Second round Aho, Fergus Falls pin Logan Stiller, Monticello, 1:33

120 pounds

First round

Ben Baumgartner, Park Rapids dec. Ger Lor, St. Paul Johnson, 4-3 Second round Brett Stolarzyk, Stewartville pin Baumgartner, Park Rapids, 2:27

126 pounds

First round

Eric Madson, Hutchinson dec. Brandon Lueders, Perham, 8-2

132 pounds

First round

Zach Baker, Detroit Lakes pin Justin May, Fridley, 2:28 Second round Stephan Mincey, Simley dec. Baker, Detroit Lakes, 8-2

138 pounds

First round

Nate Lynn, Adrian Area dec. Luke Sailer, Perham, 8-5

145 pounds

First round

Jake Short, Simley pin Ty Haverland, Perham, 1:12

170 pounds

First round

Forrest Drury, Park Rapids dec. Nick Lefebvre, Foley, 4-2 Second round Drury, Park Rapids dec. Garrett Miller, Plainview/Elgin-Millville, 5-4

220 pounds

First round

Cody Nylander, Perham pin Riley Trnka, Waconia, 4:17 Brandon Ritter, Park Rapids dec. Jonah Westbury, Chisago Lakes, 5-2 Second round Tyler Petit, Plainview/Elgin-Millville inj. dec. Nylander, Perham, 14-3 Ritter, Park Rapids dec. Jovan Ramos, Fairmont/Martin County West, 5-2

285 pounds

First round

Jesse Hein, Perham dec. Brandon Schmitt, Dawson-Boyd, 3-1 Second round Matt Kadrlik, Simley pin Hein, Perham, 5:38

CLASS 1A

106 pounds

First round

Byron Byer, Frazee dec. Seth Elwood, Medord, 9-0 Conrad Kondos, Breckenridge-Campbell-Tintah dec. Russell Caldwell, Maple River, 10-3 Jordan Engler, Kerkhoven-Murdock-Sunberg dec. Mitchell McKee, Fertile-Beltrami, 17-4 Second Round Cameron Sykora, Border West dec. Byer, Frazee, 15-3 Kondos, Breckenridge-C/T dec. Cody Hanson, Saint James, 5-2

113 pounds

First round

Quinten Berres, Kimball dec. Austin Skillings, Frazee, 12-2 Shane Novak, New York Mills dec. Andrew Schmidt, Lake City, 12-2 Mitch Steffens, Wadena-Deer Creek pin Devin Dostal, Badger-Greenbush-Middle River, 0:30 Second round Novak, New York Mills dec. Berres, Kimball, 3-1 Steffens, W-DC dec. Tyler Berghuis, Atwater-Cosmos-Grove City, 8-2

120 pounds

First round

Dustin Esplan, New Richland dec. Jesus Romero, Pelican Rapids, 14-1 Stuart Brandt, Barnesville dec. Kole Lefebvre, Mahnomen-Waubun, 2-1 Second round Mick Roemer, Wabasha-Kellogg dec. Brandt, Barnesville, 3-0

126 pounds

First round

Andy Poster, Royalton-Upsala dec. Tyler Ehnert, New York Mills, 6-0

132 pounds

First round

Andrew Swedzinski, Minneota pin Rylee Anderson, Barnesville, 0:48 Zach Matthys, Ottertail Central dec. Derek Herman, United South Central, 13-4 Taner Trembley, Lake Crystal-Wellcome Memorial maj. dec. Hunter Sorenson, Frazee, 18-2

138 pounds

First round

Bruce Lemon, Frazee pin Cody Heitman, Zumbrota-Mazeppa, 1:39 Tanner Rohlik, Wabasso-Red Rock Central dec. Maison Roberts, New York Mills, 8-4 Michael Jarnot, Holdingford pin Seth Hirsch, Barnesville, 3:14 Second round Jacob Anderson, River Valley dec. Lemon, Frazee, 7-5

145 pounds

First round

Rusty Grisim, Lake City maj. dec. Hunter Olson, Barnesville, 18-3 Garret Hoffner, Mahnomen-Waubun dec. Alex Julich, Pierz, 10-4 Paden Moore, Jackson County Central pin Josh Stuehrenberg, Breckenridge-Campbell-Tintah, 2:58 Second round Larry Bomstad, Atwater-Cosmos-Grove City dec. Hoffner, Mahnomen-Waubun, 7-0

152 pounds

First round

Rij Koehnen, Frazee, pin Jason McLaughlin, Madelia-Truman-Martin Luther, 1:01 Austin Peterson, Eden Valley-Watkins dec. Kyle Martineau, West Central Area, 11-3 Second round Koenen, Frazee dec. Peterson, Eden Valley-Watkins, 5-3

160 pounds

First round

Stephen Erlandson, Breckenridge-Campbell-Tintah pin Tomm Ingle, Badger-Greenbush-Middle River, 1:08 Second round Erlandson, Breckenridge-C/T dec Jordan Joseph, Kimball Area, 3-2

170 pounds

First round

Collin Huckbody, Walker-Hackensack-Akeley pin Cole Praus, Breckenridge-Campbell-Tintah, 1:01 Dillon Downes, Zumbrota-Mazeppa dec. Josh Harris, Barnesville, 6-3

182 pounds

First round

Lucas Etchason, Triton dec. Kole Nygaard, Dilworth-Glyndon-Felton, 7-0 Greg Erlandson, Breckenridge-Campbell-Tintah, dec. Chris Kaddatz, Canby, 5-3 Second round Nate Meixell, Lake Crystal-Wellcome Memorial dec. Erlandson, Breckenridge-C/T, 4-0

220 pounds

First round

Rick Brandt, Frazee, dec. Zack Shepherd, Wabasha-Kellogg, 3-2 Tony Reurink, Wadena-Deer Creek, pin Miah Dufrane, Sibley East, 3:24 Weston Gadient, Goodhue pin Kyle Johnson, Barnesville, 0:50 Second round Alex Thurber, Kimball Area OT dec. Brandt, Frazee 3-1 Josh VanOverbeke, Minneota pin Tony Reurink, W-DC, 1:52

285 pounds

First round

Dominick Platow, Paynesville Area pin Max Carlson, New York Mills, 3:24