« Continue Browsing

e-mail article Print     e-mail article E-mail

Published February 12 2012

Scoreboard

BASKETBALL

D

Professional

Standings and schedule

NBA

WESTERN CONFERENCE

Northwest Division

W L Pct GB

Oklahoma City 21 6 .778 —

Denver 16 12 .571 5½

Utah 14 12 .538 6½

Portland 15 13 .536 6½

Minnesota 13 15 .464 8½

Southwest Division

San Antonio 19 9 .679 —

Dallas 17 11 .607 2

Houston 16 12 .571 3

Memphis 14 14 .500 5

New Orleans 4 23 .148 14½

Pacific Division

L.A. Clippers 17 8 .680 —

L.A. Lakers 16 12 .571 2½

Phoenix 12 15 .444 6

Golden State 10 14 .417 6½

Sacramento 10 17 .370 8

EASTERN CONFERENCE

Atlantic Division

Philadelphia 19 9 .679 —

Boston 15 12 .556 3½

New York 13 15 .464 6

Toronto 9 20 .310 10½

New Jersey 8 21 .276 11½

Southeast Division

Miami 21 7 .750 —

Atlanta 18 10 .643 3

Orlando 17 11 .607 4

Washington 6 22 .214 15

Charlotte 3 24 .111 17½

Central Division

Chicago 23 7 .767 —

Indiana 17 10 .630 4½

Milwaukee 12 15 .444 9½

Cleveland 10 16 .385 11

Detroit 8 21 .276 14½

Saturday

L.A. Clippers 111, Charlotte 86

Denver 113, Indiana 109

Philadelphia 99, Cleveland 84

New York 100, Minnesota 98

San Antonio 103, New Jersey 89

Dallas 97, Portland 94,2OT

Orlando 99, Milwaukee 94

Phoenix 98, Sacramento 84

Sunday

L.A. Lakers 94, Toronto 92

Boston 95, Chicago 91

Washington 98, Detroit 77

Miami 107, Atlanta 87

Golden State 106, Houston 97

Utah 98, Memphis 88

Today

Minnesota at Orlando, 6 p.m.

Philadelphia at Charlotte, 6 p.m.

Utah at New Orleans, 7 p.m.

Miami at Milwaukee, 7 p.m.

L.A. Clippers at Dallas, 7:30 p.m.

Phoenix at Golden State, 9:30 p.m.

Tuesday

Miami at Indiana, 6 p.m.

New York at Toronto, 6 p.m.

San Antonio at Detroit, 6:30 p.m.

Sacramento at Chicago, 7 p.m.

Utah at Oklahoma City, 7 p.m.

Houston at Memphis, 7 p.m.

Phoenix at Denver, 8 p.m.

Washington at Portland, 9 p.m.

Atlanta at L.A. Lakers, 9:30 p.m.

College men

Standings and schedule

Big Ten

Conf Overall

Ohio State 9-3 21-4

Michigan State 9-3 20-5

Wisconsin 8-4 19-6

Michigan 9-4 19-7

Indiana 7-6 19-6

Purdue 6-6 16-9

Illinois 5-7 16-9

Northwestern 5-7 15-9

Minnesota 5-7 17-8

Iowa 5-7 13-12

Nebraska 3-10 11-13

Penn State 3-10 11-15

Saturday

Penn State 67, Nebraska 51

Michigan State 58, Ohio State 48

Sunday

Purdue 87, Northwestern 77

Michigan 70, Illinois 61

Tuesday

Ohio State at Minnesota, 8 p.m.

Wednesday

Northwestern at Indiana

Purdue at Illinois

Thursday

Wisconsin at Michigan State

Iowa at Penn State

Saturday, Feb. 18

Minnesota at Northwestern, 6 p.m.

Ohio State at Michigan

Illinois at Nebraska

Sunday, Feb. 19

Michigan State at Purdue

Indiana at Iowa

Penn State at Wisconsin

Summit League

Conf Overall

Oral Roberts 15-1 23-5

South Dakota State 12-3 20-7

North Dakota State 9-6 16-9

Oakland 8-7 14-13

Southern Utah 8-8 13-13

Western Illinois 7-8 13-11

IUPUI 5-10 11-16

UMKC 4-11 10-17

IPFW 4-11 10-15

South Dakota 4-11 9-15

Saturday

Oakland 93, IPFW 82

South Dakota State 75, UMKC 62

Oral Roberts 61, Western Illinois 51

North Dakota State 82, South Dakota 71

IUPUI 66, Southern Utah 53

Wednesday

North Dakota State at South Dakota State, 7 p.m.

South Dakota at IUPUI

Southern Utah at Oakland

Oral Roberts at IPFW

UMKC at Western Illinois

Saturday, Feb. 18

Western Michigan at North Dakota State, 7 p.m.

Buffalo at South Dakota State

Akron at Oral Roberts

IUPUI at Nicholls State

Wright State at UMKC

Oakland at Illinois State

IPFW at Eastern Kentucky

Texas State at South Dakota

Western Illinois at Evansville

Southern Utah at UC Riverside

Great West Conference

Conf Overall

Utah Valley 7-0 17-10

New Jersey Tech 4-3 11-13

Texas-Pan American 3-2 9-17

North Dakota 3-4 11-13

Houston Baptist 1-4 8-16

Chicago State 1-6 3-22

Saturday

New Jersey Tech 72, North Dakota 57

Utah Valley 66, Chicago State 61

Houston Baptist 93, Ecclesia 72

Today

Montana Tech at Utah Valley

Thursday

North Dakota at Louisiana Tech, 8 p.m.

New Jersey Tech at Texas-Pan American

Chicago State at Houston Baptist

Saturday, Feb. 18

North Dakota at Longwood, 1 p.m.

New Jersey Tech at Houston Baptist

Chicago State at Texas-Pan American

NSIC

Conf Overall

Winona State 17-1 22-2

St. Cloud State 14-5 18-5

MSU Moorhead 13-5 17-5

SW Minn. State 13-6 14-9

Bemidji State 12-6 17-6

Augustana 12-7 15-8

Minn.-Duluth 10-8 13-9

Northern State 8-11 12-11

Concordia-St. Paul 6-12 9-13

MSU-Mankato 6-12 7-15

Wayne State 6-13 7-16

Mary 5-14 6-17

Upper Iowa 4-14 7-15

UM-Crookston 3-15 7-15

Saturday

Augustana 89, Mary 66

MSU Moorhead 84, Bemidji State 77, OT

Concordia-St. Paul 85, MSU-Mankato 67

Southwest Minnesota State 85, St. Cloud State 69

Minnesota-Duluth 81, Minnesota-Crookston 55

Wayne State 85, Northern State 75

Winona State 86, Upper Iowa 58

Friday, Feb. 17

MSU Moorhead at Winona State, 8 p.m.

St. Cloud State at Northern State

Minnesota-Duluth at MSU-Mankato

Concordia-St. Paul at Mary

Minnesota-Crookston at Upper Iowa

Bemidji State at Southwest Minnesota State

Saturday, Feb. 18

MSU Moorhead at Upper Iowa, 8 p.m.

Minnesota-Duluth at Southwest Minnesota State

Bemidji State at MSU-Mankato

Augustana at Wayne State

St. Cloud State at Mary

Minnesota-Crookston at Winona State

Concordia-St. Paul at Northern State

MIAC

Conf Overall

Gustavus 14-3 17-5

St. Thomas 13-4 16-6

St. Olaf 13-5 14-9

Augsburg 12-6 15-8

Bethel 9-8 13-9

St. John’s 9-8 13-9

Hamline 9-8 11-12

Carleton 6-11 9-13

St. Mary’s 5-12 5-17

Concordia 5-13 7-16

Macalester 1-17 1-22

Saturday

St. Olaf 72, St. John’s 47

Bethel 76, Hamline 61

Gustavus 68, Macalester 52

St. Thomas 62, Concordia 54

Augsburg 66, St. Mary’s 57

Today

Carleton at St. Thomas

Gustavus at St. John’s

St. Mary’s at Bethel

St. Olaf at Augsburg

Wednesday

Gustavus at Concordia, 7:45 p.m.

St. John’s at Macalester

Hamline at St. Mary’s

Augsburg at Carleton

St. Thomas at Bethel

Saturday, Feb. 18

Concordia at St. John’s, 3 p.m.

Hamline at Macalester

St. Mary’s at St. Thomas

Carleton at St. Olaf

Bethel at Gustavus

End of regular season

Dakota Athletic Conference

Conf Overall

Valley City State 3-1 20-7

Jamestown College 3-1 22-5

Dickinson State 2-2 10-16

Mayville State 0-4 12-13

Saturday

Dickinson State 66, Mayville State 62

Wednesday

Dickinson State at Valley City State

Mayville State at Jamestown

Saturday, Feb. 18

Jamestown at Dickinson State

Valley City State at Mayville State

End of regular season

Results Sunday

The AP Top 25

12. Georgetown (19-5) beat St. John’s 71-61. Next: at Providence, Saturday.

22. Michigan (19-7) beat Illinois 70-61. Next: vs. No. 3 Ohio State, Saturday.

College women

Standings and schedule

Big Ten Conference

Conf Overall

Penn State 10-3 20-5

Ohio State 9-3 22-3

Purdue 9-3 19-6

Nebraska 8-3 19-4

Michigan State 7-5 15-10

Michigan 7-5 18-7

Iowa 8-5 16-10

Wisconsin 4-8 8-16

Minnesota 4-8 12-14

Illinois 4-9 10-16

Northwestern 3-9 13-12

Indiana 0-12 5-20

Sunday

Penn State 77, Northwestern 63

Illinois 61, Indiana 60

Iowa 74, Michigan State 57

Ohio State 80, Purdue 71

Today

Nebraska at Minnesota, 6:30 p.m.

Thursday

Illinois at Minnesota, 7 p.m.

Michigan State at Wisconsin

Northwestern at Nebraska

Penn State at Purdue

Indiana at Ohio State

Iowa at Michigan

Sunday, Feb. 19

Michigan at Indiana

Wisconsin at Nebraska

Purdue at Michigan State

Summit League

Conf Overall

South Dakota State 13-1 18-7

Oral Roberts 10-4 16-9

South Dakota 8-5 17-6

UMKC 6-7 15-10

IUPUI 6-7 11-14

Western Illinois 6-7 10-14

Oakland 6-8 10-13

North Dakota State 6-8 9-17

IPFW 5-9 8-17

Southern Utah 2-12 6-19

Saturday

IPFW 52, Oakland 45

Oral Roberts 84, Western Illinois 69

South Dakota State 79, UMKC 73

South Dakota 53, North Dakota State 40

Southern Utah 58, IUPUI 48

Today

North Dakota State at UMKC, 7 p.m.

South Dakota State at South Dakota

IUPUI at Oral Roberts

Western Illinois at Southern Utah

Saturday, Feb. 18

North Dakota State at South Dakota State, 5 p.m.

Oral Roberts at IPFW

Southern Utah at Oakland

UMKC at Western Illinois

South Dakota at IUPUI

Great West Conference

Conf Overall

North Dakota 6-1 15-10

Utah Valley 4-2 12-11

Chicago State 3-4 5-20

New Jersey Tech 3-4 9-15

Texas-Pan American 2-3 9-14

Houston Baptist 0-4 1-20

Saturday

North Dakota 68, New Jersey Tech 42

Utah Valley 74, Chicago State 61

Tuesday

Mayville State at North Dakota, 7 p.m.

Thursday

Texas-Pan American at New Jersey Tech

Houston Baptist at Chicago State

Saturday, Feb. 18

Houston Baptist at New Jersey Tech

Texas-Pan American at Chicago State

Utah Valley at Seattle

NSIC

Conf Overall

Wayne State 17-2 23-2

Augustana 16-3 19-4

Mary 12-7 15-8

MSU-Mankato 11-8 15-8

Minnesota-Duluth 11-7 14-8

Winona State 10-8 15-9

MSU Moorhead 10-8 13-9

St. Cloud State 10-9 13-10

Northern State 8-11 13-12

Concordia-St. Paul 7-12 10-15

Minnesota-Crookston 6-12 9-13

Bemidji State 6-12 8-15

SW Minn. State 4-15 5-18

Upper Iowa 2-16 2-20

Saturday

Augustana 77, Mary 72

MSU Moorhead 95, Bemidji State 93

Wayne State 55, Northern State 50

Minnesota-Duluth 72, Minnesota-Crookston 47

Upper Iowa 100, Winona State 60

MSU-Mankato 71, Concordia-St. Paul 65

Friday, Feb. 17

MSU Moorhead at Winona State, 6 p.m.

St. Cloud State at Northern State

Concordia-St. Paul at Mary

Bemidji State at Southwest Minnesota State

Minnesota-Crookston at Upper Iowa

Minnesota-Duluth at MSU-Mankato

Saturday, Feb. 18

MSU Moorhead at Upper Iowa, 6 p.m.

Augustana at Wayne State

Bemidji State at MSU-Mankato

St. Cloud State at Mary

Minnesota-Crookston at Winona State

Minnesota-Duluth at Southwest Minnesota State

Concordia-St. Paul at Northern State

MIAC

Conf Overall

St. Thomas 20-0 22-1

Gustavus 16-4 18-5

Concordia 13-7 15-8

Bethel 12-8 14-9

St. Mary’s 12-8 12-11

St. Olaf 12-8 15-8

Augsburg 9-11 12-11

Macalester 9-11 11-12

St. Benedict 9-11 12-11

Hamline 6-14 7-16

Carleton 2-18 3-20

St. Catherine 0-20 1-22

Saturday

Bethel 67, Hamline 53

St. Thomas 53, Concordia 44

Macalester 65, Gustavus 56

Carleton 79, St. Catherine 48

St. Benedict 54, St. Olaf 50

St. Mary’s 61, Augsburg 52

Wednesday

Gustavus at Concordia, 5:45 p.m.

Carleton at Augsburg

St. Mary’s at Hamline

Bethel at St. Thomas

St. Olaf at St. Catherine

Macalester at St. Benedict

Saturday, Feb. 18

St. Benedict at Concordia, 1 p.m.

St. Catherine at Augsburg

Hamline at Macalester

Carleton at St. Olaf

Bethel at Gustavus

St. Mary’s at St. Thomas

End of regular season

Dakota Athletic Conference

Conf Overall

Jamestown College 4-0 24-3

Mayville State 2-2 14-11

Dickinson State 2-2 10-17

Valley City State 0-4 15-13

Saturday

Dickinson State 78, Mayville State 66

Wednesday

Dickinson State at Valley City State

Mayville State at Jamestown

Saturday, Feb. 18

Jamestown at Dickinson State

Valley City State at Mayville State

End of regular season

Results Sunday

The AP Top 25

2. Notre Dame (24-2) lost to West Virginia 65-63. Next: vs. Providence, Tuesday.

4. Stanford (22-1) beat UCLA 82-59. Next: at Oregon State, Thursday.

5. Duke (21-3) beat Florida State 67-57. Next: vs. Virginia Tech, Wednesday.

6. Miami (22-3) beat No. 8 Maryland 76-74. Next: at N.C. State, Thursday.

8. Maryland (21-4) lost to No. 6 Miami 76-74. Next: at Virginia, Thursday.

10. Ohio State (22-3) beat No. 16 Purdue 80-71. Next: vs. Indiana, Thursday.

12. Delaware (22-1) beat Georgia State 94-56. Next: at Hofstra, Thursday.

16. Purdue (19-6) lost to No. 10 Ohio State 80-71. Next: vs. No. 18 Penn State, Thursday.

17. Rutgers (17-7) lost to St. John’s 61-52. Next: at West Virginia, Wednesday.

18. Penn State (20-5) beat Northwestern 77-63. Next: at No. 16 Purdue, Thursday.

21. Georgia (19-6) beat Vanderbilt 76-63. Next: at No. 24 South Carolina, Thursday.

22. Georgia Tech (18-7) beat No. 22 North Carolina 56-54. Next: at Wake Forest, Thursday.

22. North Carolina (17-8) lost to No. 22 Georgia Tech 56-54. Next: at Florida State, Wednesday.

24. South Carolina (19-6) beat Florida 62-58. Next: vs. No. 21 Georgia, Thursday.

High school boys

North Dakota

Pairings

Class B, District 1 tournament

Saturday

At NDSCS, Wahpeton

Consolation semifinals

Lisbon 54, Oakes 44

Sargent Central 63, Fairmount-Campbell-Tintah 53

Championship semifinals

Lidgerwood-Wyndmere 67, Hankinson 53

Milnor 75, North Sargent 72

Today

At NDSCS, Wahpeton

Region qualifiers

No. 5 Lisbon vs. No. 3 North Sargent, 4:30 p.m.

No. 6 Sargent Central vs. No. 4 Hankinson, 20 minutes after previous game

Championship

No. 1 Lidgerwood-Wyndmere vs. No. 2 Milnor, 20 minutes after previous game

Class B, District 2 tournament

At Fargo Civic Center

Saturday

Consolation semifinals

Enderlin 50, Finley-Sharon-Hope-Page 44

Richland 57, Northern Cass 34

Championship semifinals

Central Cass 85, Fargo Oak Grove 61

Kindred 61, Maple Valley 56

Today

Region qualifiers

No. 4 Enderlin vs. No. 2 Maple Valley, 4:30 p.m.

No. 6 Richland vs. No. 4 Fargo Oak Grove, 20 minutes after first region qualifier

Championship

No. 1 Central Cass vs. No. 3 Kindred, 20 minutes after second region qualifier

Class B, District 3 tournament

At Mayville State

Saturday

Consolation semifinals

Dakota Prairie 72, Central Valley 50

Mayville-Portland-CG 45, Larimore 44

Championship semifinals

Hatton-Northwood 74, Hillsboro 48

Thompson 76, Griggs County Central 69

Today

Region qualifiers

No. 4 Dakota Prairie vs. No. 3 Griggs County Central, 4:30 p.m.

No. 7 Mayville-Portland-CG vs. No. 5 Hillsboro, 25 minutes after first region qualifier

Championship

No. 1 Hatton-Northwood vs. No. 2 Thompson, 25 minutes after second region qualifier

Class B, District 4 tournament

At Grafton

Saturday

Semifinals

Grafton 66, Drayton 40

Cavalier 62,

Park River-Fordville-Lankin 51

Today

Region qualifiers

No. 5 Midway-Minto vs. No. 2 Park River-Fordville-Lankin, 4:15 p.m.

No. 6 North Border vs. , No. 4 Drayton, 25 minutes after first region qualifier

Championship

No. 1 Grafton vs. No. 3 Cavalier, 25 minutes after second region qualifier

Class B, District 5 tournament

At Jamestown Civic Center

Saturday

Region qualifiers

Pingree-Buchanan-Kensal 49,

Litchville-Marion-Montpelier 41

Central Prairie 49, Barnes County North 46

Championship

LaMoure 48, Edgeley-Kulm 38

Class B, District 6 tournament

At Wishek High School

Saturday

Third place

Strasburg-Zeeland 59, South Border 54

Championship

Napoleon 78, Linton-HMB 73 2OT

Class B, District 7 tournament

At New Rockford

Saturday

Consolation

New Rockford-Sheyenne 50,

Lakota-Adams-Edmore 40

Semifinals

Warwick 68, Midkota 56

Carrington 74,

Four Winds-Minnewaukan 61

Today

Region qualifiers

No. 6 New Rockford-Sheyenne vs. No. 4 Midkota, 4 p.m.

No. 5 Harvey-Wells County vs. No. 2 Four Winds-Minnewaukan, 5:30 p.m.

Championship

No. 1 Warwick vs. No. 3 Carrington, 7 p.m.

Class B, District 8 tournament

At Langdon

Saturday

Consolation

Langdon 42, Rolla 40

Semifinals

North Star 83, Benson County 53

St. John 54, Munich-Starkweather 52

Today

Region qualifiers

No. 4 Rolette-Wolford vs. No. 2 Munich-Starkweather, 4:30 p.m.

No. 6 Langdon vs. No. 5 Benson County, 6 p.m.

Championship

No. 1 North Star vs. No. 3 St. John, 7:30 p.m.

HOCKEY

D

Professional

Standings and schedule

NHL

WESTERN CONFERENCE

Northwest Division

GP W L OT Pts GF GA

Vancouver 55 34 15 6 74 178 138

Calgary 56 26 22 8 60 134 151

Colorado 57 28 25 4 60 146 159

Minnesota 55 25 22 8 58 125 144

Edmonton 55 22 28 5 49 147 165

Central Division

Detroit 57 38 17 2 78 182 135

St. Louis 55 34 14 7 75 139 111

Nashville 56 32 18 6 70 158 148

Chicago 56 29 20 7 65 174 171

Columbus 56 16 34 6 38 131 185

Pacific Division

San Jose 53 30 17 6 66 153 127

Los Angeles 57 27 19 11 65 124 124

Phoenix 56 27 21 8 62 148 144

Dallas 55 28 24 3 59 145 157

Anaheim 55 22 24 9 53 144 163

EASTERN CONFERENCE

Atlantic Division

GP W L OT Pts GF GA

N.Y. Rangers 54 36 13 5 77 153 110

Philadelphia 56 31 18 7 69 182 169

Pittsburgh 56 32 19 5 69 175 148

New Jersey 55 31 20 4 66 154 155

N.Y. Islanders 55 23 24 8 54 131 159

Northeast Division

Boston 53 34 17 2 70 184 120

Ottawa 58 28 22 8 64 169 181

Toronto 56 28 22 6 62 171 166

Montreal 56 23 24 9 55 149 149

Buffalo 55 24 25 6 54 136 158

Southeast Division

Florida 55 27 17 11 65 141 152

Washington 55 28 22 5 61 153 155

Winnipeg 57 26 25 6 58 139 161

Tampa Bay 55 24 25 6 54 155 185

Carolina 56 20 25 11 51 142 172

NOTE: Two points for a win, one point for overtime loss.

Saturday

Boston 4, Nashville 3, SO

Calgary 3, Vancouver 2, SO

Florida 3, New Jersey 1

N.Y. Islanders 2, Los Angeles 1, OT

N.Y. Rangers 5, Philadelphia 2

Edmonton 4, Ottawa 3, OT

Pittsburgh 8, Winnipeg 5

Tampa Bay 2, Buffalo 1

Montreal 5, Toronto 0

St. Louis 3, Colorado 2, OT

Columbus 3, Minnesota 1

Phoenix 3, Chicago 0

Sunday

N.Y. Rangers 3, Washington 2

Florida 4, N.Y. Islanders 1

Anaheim 5, Columbus 3

Los Angeles 4, Dallas 2

Pittsburgh 4, Tampa Bay 2

St. Louis 3, San Jose 0

Detroit 4, Philadelphia 3

Today

San Jose at Washington, 6:30 p.m.

Carolina at Montreal, 6:30 p.m.

Phoenix at Vancouver, 9 p.m.

Tuesday

N.Y. Rangers at Boston, 6 p.m.

New Jersey at Buffalo, 6 p.m.

St. Louis at Columbus, 6 p.m.

Ottawa at Tampa Bay, 6 p.m.

Dallas at Detroit, 6:30 p.m.

Anaheim at Minnesota, 6:30 p.m.

Chicago at Nashville, 7 p.m.

N.Y. Islanders at Winnipeg, 7:30 p.m.

Toronto at Calgary, 8 p.m.

College men

Standings and schedule

WCHA

W L T Pts GF GA

Minnesota 15 7 0 30 72 47

Minn.-Duluth 13 6 3 29 82 57

Denver 12 6 4 28 77 65

Colorado Coll. 12 9 1 25 76 67

Neb.-Omaha 10 7 5 25 69 66

North Dakota 12 10 0 24 63 60

Michigan Tech 10 9 3 23 75 68

Bemidji State 9 10 3 21 60 69

St. Cloud St. 9 10 3 21 64 59

MSU-Mankato 8 15 1 17 65 87

Wisconsin 7 13 2 16 58 71

Alaska-Anch. 4 19 1 9 49 94

OVERALL RECORDS: Alaska-Anchorage 7-19-2, Bemidji State 15-12-3, Colorado College 15-11-2, Denver 17-9-4, Michigan Tech 13-14-3, Minnesota 19-11-1, Minnesota-Duluth 19-7-4, MSU-Mankato 12-19-1, Nebraska-Omaha 13-11-6, North Dakota 16-11-2, St. Cloud State 12-14-4, Wisconsin 12-14-2.

Saturday

Neb.-Omaha 4, Michigan Tech 0

Bemidji State 4, Colorado College 1

Minn.-Duluth 5, North Dakota 4

Denver 4, Minnesota 3, OT

MSU-Mankato 2, Alaska Anchorage 1

Friday, Feb. 17

Michigan Tech at North Dakota, 7:37 p.m.

Neb.-Omaha at Colorado College

Minn.-Duluth at Minnesota St. (Mankato)

Alaska-Anchorage at St. Cloud State

Bemidji State at Minnesota

Denver at Wisconsin

Saturday, Feb. 18

Michigan Tech at North Dakota, 7:07 p.m.

Neb.-Omaha at Colorado College

Minn.-Duluth at MSU-Mankato

Alaska-Anchorage at St. Cloud State

Bemidji State at Minnesota

Denver at Wisconsin

MIAC

W L OTL PTS

St. Thomas 12 1 1 25

Hamline 7 8 1 15

St. John’s 8 6 0 16

St. Olaf 7 5 2 16

Gustavus 7 5 2 16

Concordia 5 6 3 13

Bethel 5 7 2 12

Augsburg 5 8 1 11

St. Mary’s 1 11 2 4

OVERALL RECORDS: Augsburg 8-12-1, Bethel 6-13-2, Concordia 8-9-4, Gustavus 12-6-3, Hamline 9-12-2, St. John’s 9-10-2, St. Mary’s 4-16-1, St. Olaf 10-6-5, St. Thomas 17-3-2.

Saturday

Concordia 2, Hamline 1

Bethel 5, Augsburg 3

St. Olaf 2, St. John’s 1

Gustavus 4, St. Mary’s 1

Thursday

Bethel at St. John’s

Friday, Feb. 17

St. Mary’s at Concordia, 7 p.m.

St. John’s at Bethel

St. Thomas at Augsburg

Gustavus at St. Olaf

Saturday, Feb. 18

St. Mary’s at Concordia, 2 p.m.

Augsburg at St. Thomas

St. Olaf at Gustavus

End of regular season

College women

Standings and schedule

WCHA

W L T SW PTS

Wisconsin 22 2 2 1 69

Minnesota 19 4 2 1 60

North Dakota 15 8 2 1 48

Minn.-Duluth 13 12 1 1 41

Ohio State 12 12 1 1 38

Bemidji State 9 15 2 0 29

St. Cloud St. 4 22 0 0 12

MSU-Mankato 3 22 0 0 9

OVERALL RECORDS: Bemidji State 14-14-3, Minnesota 24-4-2, Minnesota-Duluth 15-12-1, MSU-Mankato 7-23-0, North Dakota 18-9-2, Ohio State 15-11-4, St. Cloud State 5-23-2, Wisconsin 26-2-2.

Saturday

Bemidji State 2, Minnesota-Duluth 0

Wisconsin 6, St. Cloud State 2

Minnesota 7, Ohio State 4

North Dakota 3, MSU-Mankato 3, 2OT

Friday, Feb. 17

North Dakota at Minnesota, 6:-7 p.m.

Bemidji State at St. Cloud State

Ohio State at Wisconsin

MSU-Mankato at Minnesota-Duluth

Saturday, Feb. 18

North Dakota at Minnesota, 4:07 p.m.

Ohio State at Wisconsin

Bemidji State at St. Cloud State

MSU-Mankato at Minnesota-Duluth

End of regular season

MIAC

W L OTL PTS

Gustavus 13 0 1 27

Concordia 8 3 3 19

St. Thomas 8 5 1 17

St. Olaf 7 5 2 16

Bethel 7 6 0 14

St. Catherine 5 7 2 12

St. Benedict 3 8 3 9

St. Mary’s 3 8 3 9

Hamline 4 9 1 9

Augsburg 2 9 2 6

OVERALL RECORDS: Augsburg 5-9-7, Bethel 9-9-3, Concordia 12-4-3, Gustavus 18-1-2, Hamline 8-11-2, St. Benedict 5-13-3, St. Catherine 9-9-2, St. Mary’s 6-11-4, St. Olaf 7-10-4, St. Thomas 11-7-2.

Saturday

Concordia 3, Hamline 2

Gustavus 5, St. Mary’s 0

St. Olaf 3, St. Benedict 1

St. Catherine 3, St. Thomas 1

Bethel 1, Augsburg 1

Wednesday

St. Thomas at Wisconsin-River Falls

Friday, Feb. 17

Concordia at St. Mary’s, 7 p.m.

St. Olaf at Gustavus

St. Catherine at Hamline

Augsburg at St. Thomas

Bethel at St. Benedict

Saturday, Feb. 18

Concordia at St. Mary’s, 2 p.m.

Hamline at St. Catherine

Gustavus at St. Olaf

St. Benedict at Bethel

St. Thomas at Bethel

Juniors

Standings and schedule

United States Hockey League

WESTERN CONFERNECE

W L OTL PTS

Omaha 25 13 3 53

Lincoln 23 13 3 49

Waterloo 21 12 5 47

Fargo 21 16 4 46

Sioux City 18 22 1 37

Des Moines 15 20 4 34

Tri-City 16 25 0 32

Sioux Falls 12 23 3 27

EASTERN CONFERENCE

W L OTL PTS

Green Bay 32 7 2 66

Indiana 25 10 5 55

Dubuque 25 13 3 53

Youngstown 24 13 4 52

Cedar Rapids 17 15 8 42

Team USA 18 13 4 40

Muskegon 12 20 5 29

Chicago 13 27 1 27

Note: Two points for a win, one for overtime loss.

Saturday

Indiana 6, Muskegon 5, OT

Des Moines 4, Sioux City 3

Dubuque 3, Cedar Rapids 0

Waterloo 4, Omaha 2

Lincoln 5, Sioux Falls 0

Tri-City 4, Fargo 3

Green Bay 1, Chicago 0

Sunday

Muskegon 4, Youngstown 3 (SO)

Green Bay 3, Chicago 2

Wednesday

Des Moines at Sioux Falls

Friday, Feb. 17

Fargo at Waterloo, 7:05 p.m.

Green Bay at Team USA

Chicago at Youngstown

Sioux City at Lincoln

Muskegon at Dubuque

Indiana at Des Moines

Sioux Falls at Tri-City

Cedar Rapids at Omaha

Saturday, Feb. 18

Fargo at Cedar Rapids, 7:05 p.m.

Sioux City at Sioux Falls

Indiana at Omaha

Dubuque at Waterloo

Muskegon at Chicago

Lincoln at Tri-City

Sunday, Feb. 19

Youngstown at Team USA

Cedar Rapids at Chicago

Waterloo at Des Moines

High school boys

North Dakota

Pairings

Eastern Dakota Conference

Tuesday

1) Grand Forks Red River vs. Devils Lake, 7 p.m. at Purpur Arena

2) Fargo South/Shanley vs. Fargo Davies, 7 p.m. at Scheels Arena

3) Grafton/Park River vs. West Fargo, 7 p.m. at Grafton High School

4) Fargo North vs. Grand Forks Central, 7 p.m. at Fargo Coliseum

Friday

at Purpur Arena, Grand Forks

Consolation bracket

5) Game 1 loser vs. Game 2 loser, noon

6) Game 3 loser vs. Game 4 loser, 30 min. after Game 5.

7) Game 1 winner vs. Game 2 winner, 6 p.m.

8) Game 3 winner vs. Game 4 winner, 30 min. after Game 7

Saturday

State play-in games

at Purpur Arena, Grand Forks

Game 6 winner vs. Game 7 loser, noon

Game 5 winner vs. Game 8 loser, 2:30 p.m.

Championship

Game 7 winner vs. Game 8 winner, 5 p.m.

High school girls

Minnesota

Pairings

Class 2A, Section 8 tournament

Saturday

North Wright County 13, Brainerd-Little Falls 0

Sartell-Sauk Rapids 4, Bemidji 1

Roseau 5, River Lakes 0

Moorhead 3, St. Cloud 0

Tuesday

Semifinals at higher seed

No. 4 Sartell-Sauk Rapids at No. 1 North Wright County, 7 p.m.

No. 3 Moorhead at No. 2 Roseau, 7 p.m.

Friday, Feb. 17

Championship at neutral site

Semifinals, 7 p.m.

Class 1A, Section 8 tournament

Today

At Thief River Falls

No. 1 Warroad vs. Crookston, 6 p.m.

No. 2 Thief River Falls vs. East Grand Forks, 8:15 p.m.

Thursday, Feb. 16

At Thief River Falls

Championship

Semifinal winners, 7 p.m.

SOFTBALL

D

College

Sunday’s summary

Sacramento State 1, North Dakota State 0

NDSU 000 000 0–0 4 1

SSU 100 000 x–1 2 0

Menke and Ortega. Brooks, Stroud (5) and Smith. W–Brooks (1-1). L–Menke (0-1). S–Stroud (1).

Highlights: NDSU, Menke 6 IP, 2 H, 1 R, 0 ER, 3 K. SSU, Navarro 1-for-3, RBI.

Saturday’s late summary

North Dakota State 8, Long Beach State 0

LBSU 000 000– 0 5 1

NDSU 001 025– 8 10 1

Hansen, Carbajal (5) and Garcia. Johnson and Ortega. W–Johnson (2-1). L–Hansen (0-2).

Highlights: LBSU, Tupua-Tautal 2-for-3. NDSU, Johnson 6 IP, 5 H, 0 ER, 10 K; Grable 2-for-3, 2 R.

WRESTLING

D

College

Results Sunday

Northern Colorado 22,

North Dakota State 21

Note: UNC wins tiebreaker 6-4

125: Sprenkle, NDSU, pin Meis 4:13

133: Bauer, UNC, dec. Solberg 6-0

141: Cruz, UNC, dec. Diamond 5-0

149: Gonzales, UND, dec. Erickson 6-3

157: Monk, NDSU, pin McMartin 2:41

165: Burak, UNC, pin Gamer 1:12

174: Johnson, NDSU, pin VanTine 1:16

184: Stoll, NDSU, dec. Gomez 8-3

197: Bayer, UNC, dec. Gusewelle 6-1

Hwt: Chirino, UNC, dec. Knutson 4-0

High school

North Dakota

Pairings

Class A state tournament

At Bismarck Civic Center

Dual pairings

Thursday

Bismarck vs. Wahpeton

Grand Forks Central vs. Bismarck Century

West Fargo vs. Turtle Mountain

Williston vs. Fargo Davies

Class B state tournament

At Bismarck Civic Center

Dual pairings

Thursday

Lisbon vs. Minot Bishop Ryan

Killdeer vs. North Border-Cavalier

Carrington vs. South Border

Velva vs. Hettinger