« Continue Browsing

e-mail article Print     e-mail article E-mail

Published February 07 2012

Minnesota high school scoreboard

hockey

D

Boys

Results Tuesday

Blaine 5, Moorhead 2

Breck 16, Minnehaha Saints 3

North St. Paul 3, Red Wing 1

Providence/West Lutheran/Heritage Christian 8, St. Paul Como Park 2

Rochester Lourdes/Stewartville 6, Blake 2

St. Paul Academy/Mounds Park 3, St. Paul Johnson 2

Totino-Grace 9, Tartan 2

White Bear Lake 6, Stillwater 0

Girls

Results Tuesday

Breck 2, Minnetonka 1

Pairings

Class 2A, Section 8 tournament

Saturday

1) No. 8 Brainerd-Little Falls (3-21) at No. 1 North Wright County (16-7-2), 7 p.m.

2) No. 5 Bemidji (13-11-1) at No. 4 Sartell-Sauk Rapids (16-7-2), 7 p.m.

3) No. 7 River Lakes (13-11-1) at No. 2 Roseau ( 16-6-3), 7 p.m.

4) No. 6 St. Cloud (10-12-3) at No. 3 Moorhead (15-8), 7 p.m.

Tuesday, Feb. 14

Semifinals at higher seed

5) Game 1 winner vs. Game 2 winner, 7 p.m.

6) Game 3 winner vs. Game 4 winner, 7 p.m.

Friday, Feb. 17

Championship at neutral site

Game 5 winner vs. Game 6 winner, 7 p.m.

Class 1A, Section 8 tournament

Thursday

1) No. 5 Park Rapids at No. 4 Crookston, 7 p.m.

2) No. 6 Lake of the Woods at No. 3 East Grand Forks, 7 p.m.

Monday, Feb. 13

At Thief River Falls

3) Game 1 winner vs. No. 1 Warroad, 6 p.m.

4) Game 2 winner vs. No. 2 Thief River Falls, 8:15 p.m.

Thursday, Feb. 16

At Thief River Falls

Championship

Game 3 winner vs. Game 4 winner, 7 p.m.

basketball

D

Boys

Results Tuesday

Benilde-St. Margaret’s 60, DeLaSalle 59

Cannon Falls 72, Christ’s Household of Faith 49

Concordia Academy-Roseville 65, St. Paul Academy 62, OT

FAIR School 79, Breck 61

Fargo Oak Grove Lutheran, N.D. 73, Park Christian (Moorhead) 48

Hmong Academy 46, Academy for Science and Agriculture 43

Liberty Classical 64, Minnesota Academy for the Deaf 40

Maranatha Christian 69, Heritage Christian Academy 66

Shattuck-Saint Mary’s 52, Community of Peace 41

St. Croix Lutheran 69, Mounds Park Academy 38

Girls

Results Tuesday

Blake 57, Christ’s Household of Faith 48

Concordia Academy-Roseville 58, St. Paul Academy 24

DeLaSalle 70, Benilde-St. Margaret’s 54

Liberty Classical 64, Minnesota Academy for the Deaf 54

Maranatha Christian 73, Heritage Christian Academy 30

Minneota 86, Lincoln HI 21

Roseville 70, Hudson, Wis. 28

Trinity 49, Bethany Academy 34

WRestling

D

Boys

Results Tuesday

Moorhead 42, Fargo Davies 33

106: Burnside, FD, pin Tallakson 3:49

113: Laidlow, M, pin A. Nemer 3:29

120: Mark, M, pin Finch 4:32

126: Rositas, M, pin Mohamed :45

132: Moe, FD, dec. Dickhaus 3-2

138: Mehring, FD, pin Olson 1:31

145: Alexander, FD, dec. Schock 10-4

152: Darren Crissler, FD, dec. Carpenter 11-4

160: Mairs, FD, pin Wychor 1:36

170: Herbst, M, pin Martin 5:11

182: Wheeler, M, pin M. Nemer 2:55

195: Morlock, M, pin Kjera :38

220: Darrek Crissler, FD, pin Holden 1:06

285: Edner, M, pin Ennen 5:08

Other scores:

Royalton/Upsala 40, Albany 19

Fargo Davies, N.D. Triangular

Fargo Davies, N.D. 63, East Grand Forks/Sacred Heart 9

Moorhead 42, Fargo Davies, N.D. 33