« Continue Browsing

e-mail article Print     e-mail article E-mail

Published February 02 2012

High School Scoreboard

Basketball

D

Minnesota boys

Results Thursday

Fergus Falls 57, Willmar 48

Half: W25, FF 23

W: Stier 4, Leuz 6, Unger 12, Olson 6, Mohamud 8, Rambow 10, Grobe 2.

FF: Anderson 7, Millard 13, McAllister 9, Rund 6, Rengel 19, Suek 3.

Frazee 49, Pelican Rapids 75

Half: PR 41, F 17

PR: Schell 4, R. Bruggeman 8, Budke 3, C. Bruggeman 25, Sorum 3, Halbakken 12, Forsgren 12, Huseby 8.

F: Tangen 5, Ziegler 9, Janu 23, Courneya 2, Wokasch 10.

Hawley 72, Barnesville 61

Half: B 33, H 29

B: Rice 5, M. Strand 31, A. Martz 4, R. Strand 13, Dokkebakken 6, K. Martz 2.

H: Leaf 5, Harms 3, Ellefson 18, Johnson 12, Hinrichs 1, D. Pekas 20, Moe 3, Crompton 10.

Norman County East 60, Waubun 23

Half: NCE 37, W 12

W: Haugo 3, Teiken 6, Thompson 4, Mannypenny 4, Lerud 6.

NCE: Bommersback 8, Hoseth 2, Lampton 7, Korsgarden 4, Anderson 14, Sather 2, Knutson 5, Aune 4, Laport 14.

Norman County West 82,

Lake Park-Audubon 67

Half: NCW 44, LPA 22

LPA: Bartunek 6, Pearson 2, Erickson 17, Renner 2, Svobodny 9, Kohler 10, Bailey 20, Zeller 1.

NCW: Hellerud 11, Rufsvold 43, Strand 9, Lee 11, Nelson 3, Weltikol 5.

Perham 54, Breckenridge 50

Half: P 24, B 20

B: Bussee 14, Blaufuss 3, Rettig 3, Lorenz 30.

P: Schumacher 4, Bruhn 19, Cresap 4, Wiskow 4, Anderson 19, Salathe 4.

Win-E-Mac 67, Mahnomen 34

Half: WEM 43, M 19

M: Foss 4, Schoenborn 4, Steinmetz 2, Lundon 7, Porter 10, Kersting 7.

WEM: S. Kaster 20, McKeever 11, Kihre 15, Espeseth 1, Ross 10, Lee 8, Mandt 2.

Other scores

Albany 69, Milaca 37

Andover 59, Robbinsdale Armstrong 56

Atwater-Cosmos-Grove City 76, Lester Prairie/Holy Trinity 70, OT

Bagley 91, Climax/Fisher 47

Bemidji 51, Moorhead 47

Benson 73, Kerkhoven-Murdock-Sunburg 44

Bertha-Hewitt 58, Verndale 56

Bethlehem Academy 65, Medford 51

Brainerd 79, St. Cloud Tech 55

Caledonia 76, Lewiston-Altura 47

Calvin Christian 74, Minnesota Academy for the Deaf 56

Centennial 66, Blaine 61

Champlin Park 64, Edina 62

Dawson-Boyd 62, Central Minnesota Christian 48

DeLaSalle 58, Blake 49

Dover-Eyota 52, Fillmore Central 34

Duluth Denfeld 79, Duluth Marshall 50

Elk River 74, Coon Rapids 62

Fergus Falls 57, Willmar 48

Fosston 71, Clearbrook-Gonvick 28

Glenville-Emmons 56, St. Clair 35

Goodridge/Grygla-Gatzke 54, Badger-Greenbush-Middle River 49

Hancock 54, Campbell-Tintah-Fairmount, N.D. 44

Hawley 72, Barnesville 61

Henning 69, New York Mills 51

International Falls 78, Warroad 72

Isle 69, Rush City 49

Jackson County Central 68, Tracy-Milroy-Balaton 52

Kingsland 54, St. Charles 44

Lake Crystal-Wellcome Memorial 69, Alden-Conger 28

Lansing Kee, Iowa 61, Mabel-Canton 53

Le Center 63, Cleveland 54

Mahnomen 87, Fertile-Beltrami 79, OT

Mankato Loyola 70, Randolph 37

Mankato West 76, Rochester John Marshall 65

Maranatha Christian 97, PACT Charter 59

Menahga 68, Pine River-Backus 65

Minneapolis Henry 70, Minneapolis Roosevelt 54

Minneapolis Southwest 62, Minneapolis North 29

Minneapolis Washburn 88, Minneapolis South 62

Montevideo 74, MACCRAY 63

Norman County East 60, Waubun 23

Norman County West 82, Lake Park-Audubon 67

North St. Paul 77, Simley 75

Osseo 83, Anoka 48

Park Center 81, Maple Grove 73

Pelican Rapids 75, Frazee 49

Perham 54, Breckenridge 50

Proctor 76, Two Harbors 31

Rocori 69, Sauk Rapids-Rice 47

Rushford-Peterson 61, Wabasha-Kellogg 50

Sartell 54, Annandale 35

Schaeffer Academy 59, LeRoy-Ostrander 55

Southland 77, Lyle/Austin Pacelli 63

St. Cloud Cathedral 78, Sauk Centre 61

St. John’s Prep 70, Onamia 41

Walker-Hackensack-Akeley 66, Blackduck 55

Waseca 89, New Ulm 36

Win-E-Mac 59, Red Lake County 53

Yellow Medicine East 58, Lakeview 34

Minnesota girls

Results Thursday

Bagley 59, Climax-Fisher 24

Half: B 35, CF 6

B: Skersick 16, Nelson 9, Cosca 3, Neeland 4, Benson 25, Fultz 2.

CF: Fanfulik 6, Moulds 6, Bowling 4, Sorenson 4, Wagner 2, Ness 2.

Frazee 43, Menagha 38

Half: F 20, M 15

F: T. Tappe 6, A. Tappe 15, Tangen 10, Barlund 6, Bachmann 6.

M: S. Pihlaja 9, A. Pihlaja 2, Skoog 2, Cleveland 21, Ahlf 2.

Rothsay 42, Brandon-Evansville 38

Half: BE 22, R 19

BE: Randt 2, Steffenson 3, Friedrich 13, Okerlund 15, Strese 5.

R: Maack 12, Dunbar 8, Larson 5, Lankow 8, Peterson 1, Craig 8.

Other scores

Adrian 60, Mountain Lake/Butterfield-Odin 33

Aitkin 69, Onamia 35

Ashby 48, Hillcrest Lutheran 41

Austin 56, Albert Lea 32

Badger-Greenbush-Middle River 31, Kittson County Central 28

Bagley 59, Climax/Fisher 24

Becker 65, Big Lake 52

Blaine 53, Centennial 49

Braham 91, Ogilvie 53

Buffalo Lake-Hector-Stewart 70, Sleepy Eye 48

Calvin Christian 38, Minnesota Academy for the Deaf 29

Canby 69, Russell-Tyler-Ruthton 45

Chatfield 57, Plainview/Elgin-Millville 37

Cherry 58, South Ridge 43

Coon Rapids 59, Elk River 48

Cromwell 68, Wrenshall 36

Crosby-Ironton 46, Staples-Motley 30

Dassel-Cokato 48, Litchfield 42

Dover-Eyota 76, Fillmore Central 38

Duluth East 63, Hermantown 44

Eden Prairie 65, Bloomington Jefferson 46

Edgerton 49, Ellsworth 46

Esko 68, McGregor 41

Fairmont 50, St. James 46

Frazee 43, Menahga 38

Fulda 83, Red Rock Central 40

Goodhue 78, Zumbrota-Mazeppa 73

Hibbing 75, Virginia 45

Howard Lake-Waverly-Winsted 52, Pierz 41

International Falls 54, Mesabi East 49

Isle 61, Rush City 51

Jordan 59, Mayer Lutheran 54, OT

Lake of the Woods 69, Northome/Kelliher 58

LeSueur-Henderson 64, Sibley East 52

Littlefork-Big Falls 54, Deer River 36

Long Prairie-Grey Eagle 43, Osakis 30

MACCRAY 54, Central Minnesota Christian 42

Maple Lake 56, Belgrade-Brooten-Elrosa 36

Maranatha Christian 73, PACT Charter 34

Martin Luther 56, Cleveland 49

Minneapolis Roosevelt 81, Minneapolis Henry 29

Minneapolis Washburn 81, Minneapolis South 43

Minneota 69, Ortonville 35

Mora 60, Foley 49

Mountain Iron-Buhl 41, Floodwood 35

Nevis 67, Park Rapids 47

New Ulm 63, Waseca 43

North Woods 71, Barnum 50

Norwood-Young America 53, Belle Plaine 52

Osseo 62, Anoka 46

Park Center 57, Maple Grove 47

Parkers Prairie 67, Underwood 24

Red Lake County 75, Cass Lake-Bena 51

Robbinsdale Armstrong 56, Andover 47

Rochester John Marshall 47, Mankato West 46

Roseville 50, Mounds View 49

Rothsay 42, Brandon/Evansville 38

Royalton 60, Eagle Valley 44

Sleepy Eye St. Mary’s 47, New Ulm Cathedral 41

Southland 86, Lyle/Austin Pacelli 51

Southwest Christian (Chaska) 53, Bethany Academy 28

Southwest Minnesota Christian 60, Murray County Central 52

Southwest Star Concept 60, Hills-Beaver Creek 47

Spring Grove 73, Schaeffer Academy 20

St. Charles 50, Kingsland 49

St. Cloud Cathedral 76, St. Cloud Apollo 60

St. Michael-Albertville 72, Cambridge-Isanti 67

St. Paul Highland Park 54, Concordia Academy-Roseville 40

Stephen-Argyle 56, Warroad 48

Thief River Falls 65, Detroit Lakes 58

Tracy-Milroy-Balaton 53, Lincoln HI 24

Truman 31, Madelia 29

Two Harbors 39, Proctor 18

United South Central 53, Triton 44

Upsala 86, Browerville 47

Waconia 69, Orono 44

Walker-Hackensack-Akeley 56, Blackduck 35

Watertown-Mayer 55, Tri-City United 32

West Central 68, Swanville 47

Wheaton/Herman-Norcross 60, Battle Lake 49

Win-E-Mac 67, Mahnomen 34

North Dakota boys

Results Thursday

Central Cass 84, Northern Cass 51

CC 15 38 68 84

NC 18 20 33 51

CC: Zimmerman 18, Bresnahan 18, Breske 2, Ebach 10, Sundquist 10, Lubbers 9, Rieniets 2, Utt 2, Radermacher 2, Ueland 5, Roesler 6.

NC: T. Kyllo 17, Springer 14, Hill 12, Cargile 2, C. Kyllo 6.

Hancock 54, Fairmount-Campbell-Tintah 44

H 13 28 39 54

F-C-T 13 28 32 44

H: Jepma 7, Cunningham 5, Holleman 15, Steege 7, Miller 16, Algarate 4.

F-C-T: Meyer 11, Burns 14, Campbell 3, VanOverbeke 6, Church 4, Berend 6.

Hankinson 70, Lidgerwood-Wyndmere 64

H 23 36 52 70

LW 8 23 49 64

H: Asp 21, Mauch 18, Lenzen 16, Geffre 10, Birnbaum 4, Gulan 1.

LW: Illies 24, Bell 18, Grumbo 12, Vasquez 8, Woodbury 2.

Richland 50, Enderlin 40

R 11 19 33 50

E 8 19 26 40

R: Griffith 17, Thompson 4, Heyen 10, Workin 15, Paczkowski 4.

E: Huus 12, D. Lindgren 17, Hanson 11.

Other scores

Beulah 80, Watford City 40

Cavalier 61, Midway-Minto 53

Central Cass 84, Northern Cass 51

Dickinson 70, Williston 46

Fargo Oak Grove Lutheran 76, Finley-Sharon/Hope-Page 53

Fargo Shanley 91, Devils Lake 61

Grafton 75, North Border 66

Hancock, Minn. 54, Campbell-Tintah-Fairmount 44

Hankinson 70, Lidgerwood 64

Harvey-Wells County 63, Drake/Anamoose 42

Lakota/Adams-Edmore 60, Langdon 30

Mandan 54, Bismarck Century 46

Maple Valley 49, Kindred 48

New Town 62, Garrison 46

North Star 73, Des Lacs-Burlington 68

Ray 63, Glenburn 60

Richland 50, Enderlin 40

Rugby 64, Benson County 38

South Border 55, Pingree/Buchanan-Kensal 52

St. John 71, Dunseith 67

Turtle Lake-Mercer 89, Minot Our Redeemer’s 61

Underwood 85, Sawyer 64

Velva 71, Wilton-Wing 63

Wahpeton 78, Fargo South 65

Warwick 71, Park River/Fordville Lankin 61

North Dakota girls

Results Thursday

Carrington 73, Midkota 44

C 17 33 51 73

M 7 16 25 44

C: Page 8, Scheer 24, Rosenau 13, Lipetzky 2, Thopmson 14, Barton 6, Hochhalter 1, Copenhauer 4.

M: S. Harding 7, Buge 4, S. Ronningen 18, B. Ronnigen 4, K. Frappier 4, C. Harding 7.

Ellendale 53, South Border 41

SB 8 23 31 41

E 15 30 36 53

SB: Ketterling 8, Wald 4, Eslinger 2, Scherbenske 23, Schnabel 4.

E: Wang 2, Gustafson 9, Vance 7, Mertz 12, Hack 2, Fuller 8, Bommersbach 13.

Milnor 68, North Sargent 63

M 18 35 47 68

NS 13 30 36 63

M: Sakry 15, Tayer 9, Ellefson 7, McCloud 17, Toms 2, Weber 2, Halvorsen 16.

NS: Euscher 2, Orn 5, Wrage 6, Peterson 20, Anderson 12, LaTraille 1, Sandness 9, Murphy 8.

Other scores

Barnes County North 61, Litchville-Marion/Montpelier 36

Beach 69, Heart River 31

Bowman County 55, Mott-Regent 54

Carrington 73, Midkota 44

Dakota Prairie 39, New Rockford-Sheyenne 37

Dickinson 68, Williston 62, OT

Dickinson Trinity 86, Richardton-Taylor 47

Ellendale 53, South Border 41

Grand Forks Red River 65, Fargo Davies 52

Harvey-Wells County 58, Drake/Anamoose 46

Hazen 47, Killdeer 45

Hettinger/Scranton 54, New England 48

Milnor 68, North Sargent 63

Minot 60, Bismarck High 59

Mohall-Lansford-Sherwood 61, Stanley 40

North Shore 73, White Shield 18

Savage, Mont. 61, Trinity Christian 50

Trenton 59, Powers Lake 34

Velva 49, Bottineau 39

South Dakota boys

Results Thursday

Rosholt 52, Grant-Deuel 40

GD 12 20 29 40

R 10 27 38 52

GD: Kreutner 7, Wold 14, Tol 8, Berg 9, Adler 2.

R: Jackson 4, Krueger 7, Shypkowski 14, Heesch 7, Lick 6, Eggers 10, Braun 2, Wieser 2.

South Dakota girls

Results Thursday

Rosholt 76, Grant Deuel 29

GD 8 23 27 29

R 21 32 67 76

GD: Tol 3, O’Brien 6, Wollschlager 2, Goos 1, Adler 14.

R: Eggers 15, Englund 2, Hokanson 1, Jackson 13, Fisher 6, Brandell 2, Pistorius 14, Zach 16, Brandenburger 7.

hockey

D

Minnesota boys

Results Thursday

Alexandria 2, St. Cloud Apollo 2, OT (tie)

Andover 6, Robbinsdale Armstrong 3

Blaine 5, Osseo 0

Brainerd/Pierz/Pillager 6, Willmar 1

Breck 10, St. Paul Johnson 1

Burnsville 8, Prior Lake 2

Chanhassen 6, Chaska 0

Delano/Rockford 5, Orono 0

Duluth East 4, Superior, Wis. 3

Duluth Marshall 6, Duluth Denfeld 0

Eagan 9, Apple Valley 2

Eastview 6, Rosemount 5

Edina 4, Eden Prairie 0

Elk River/Zimmerman 10, Coon Rapids 0

Faribault/Bethlehem Academy 6, Rochester John Marshall 3

Fergus Falls 6, River Lakes 2

Forest Lake 6, Cretin-Derham Hall 4

Hastings 7, Woodbury 0

Hermantown 2, Cloquet/Esko/Carlton 1

Hibbing/Chisholm 3, International Falls 2

Hill-Murray 16, Richfield 2

Holy Family Catholic 9, Hutchinson 0

Lakeville South 5, Bloomington Jefferson 4

LeSueur-Henderson/St. Peter/Le Center/Mont.-Lonsdale 7, Mankato East/Loyola 0

Little Falls 6, Sauk Rapids-Rice 2

Mankato West 10, Austin/Austin Pacelli 0

Maple Grove 8, Champlin Park 1

Monticello/Annandale/Maple Lake 6, North Metro Stars 1

Mounds View 4, Stillwater 0

New Ulm Eagles 6, Marshall/Lakeview 3

North St. Paul 4, Mahtomedi 3

Owatonna 4, Rochester Mayo 0

Park Rapids/Menahga/Nevis 3, Red Lake County Central/Red Lake Falls 2

Rochester Century 4, Winona Winhawks 0

Rochester Lourdes/Stewartville 5, Albert Lea 2

Rogers 5, Buffalo 2

Roseville 6, Park (Cottage Grove) 3

Shakopee 7, Holy Angels 0

Simley 4, Dodge County 0

South St. Paul 5, Tartan 4

Totino-Grace 7, Chisago Lakes 2

Two Harbors 4, Greenway/Nashwauk-Keewatin 2

Waconia 7, Litchfield/Dassel-Cokato 4

Wadena-Deer Creek Wolverines 9, Detroit Lakes/Perham 8

Wahpeton-Breckenridge, N.D. 7, Morris/Benson Area Storm 2

Wayzata 7, Hopkins 2

White Bear Lake 4, East Ridge 2

Minnesota girls

Results Thursday

Alexandria 2, St. Cloud Ice Breakers 0

Austin/Austin Pacelli 5, Mankato West 2

Benilde-St. Margaret’s 6, Spring Lake Park/St. Anthony 0

Breck 4, Blake 2

Buffalo Bison 3, Hutchinson 2

Chisago Lakes 8, St. Louis Park 0

Duluth Northern Stars 2, Hermantown/Proctor 0

East Grand Forks 6, Crookston Pirates 5

Farmington 4, Northfield 1

Holy Family Catholic/Waconia 3, New Ulm Eagles 1

Luverne Cardinals 7, Sioux Falls Flyers, S.D. 5

Mankato East/Loyola 4, Albert Lea 2

Minnetonka 6, Eden Prairie 1

Moorhead 5, North Wright County 3

Orono 2, Mound-Westonka/Watertown-Mayer 1

Owatonna 4, Rochester Mayo 1

Red Wing 9, New Prague 4

Roseau 3, Bemidji 0

Shakopee 8, Holy Angels 1

Silver Bay/Two Harbors/Cook County/Ely/Northeast Range 10, Superior, Wis. 1

Totino-Grace 4, St. Francis/North Branch 1

Willmar 5, Brainerd/Little Falls/Pillager 1

North Dakota boys

Results Thursday

Bismarck Century 5, Jamestown 3

Bismarck High 5, Dickinson 1

Grand Forks Red River 3, Fargo North 0

Wahpeton-Breckenridge 7, Morris/Benson Area Storm, Minn. 2

North Dakota girls

Results Thursday

Bismarck High 16, Dickinson 0

Fargo South 2, West Fargo 1

Jamestown 4, Devils Lake 1

Minot 5, Mandan 2

WRestling

D

Minnesota

Results Thursday

Dilworth-Glyndon-Felton 52,

Pelican Rapids 22

106: Franto, PR, maj. dec. Greenley10-2

113: Pixley, PR, foreit

120: Romero, PR, forfeit

126: Whiteaker, DGF, dec. Mazariegos 11-4

132: A. Johnson, DGF, maj. dec. Guiterrez 13-5

138: Hamernik, DGF, pin Elizondo 3:47

145: Sodge, DGF, forfeit

152: Olsen, DGF, forfeit

160: C. Johnson, DGF, pin Diaz 5:31

170: Fuchs, DGF, forfeit

182: Nygaard, DGF, tech fall Barragan 18-2

195: Mohr, PR, pin Pembleton :49

220: Remund, DGF, maj. dec. Carbo 12-0

285: Hanson, DGF, pin Sharmarke 2:39

Moorhead 46, Alexandria 30

106: Piepenburg, A, pin Tallakson 0:47

113: Olhausen, A, dec Laidlaw 8-4

120: Mark, M, forfeit

126: Hanson, M, forfeit

132: Rositas, M, forfeit

138: Schlitgen, A, dec. Olson 4-2

145: Hubbard, A, pin Schock 0:56

152: Carpenter, M, maj. dec. Sonczalla 10-0

160: Wychor, M, pin Moske 0:22

170: Wheeler, M, pin Schluter 3:20

182: Morlock, M, pin Nelson 1:29

195: Berry, M, forfeit

220: Way, A, pin Holden 0:56

285: Cumberbatch, A, pin Edner 2:30

Other scores

Apple Valley 53, Lakeville North 15

Atwater-Cosmos-Grove City 64, Montevideo 6

Becker 54, Sartell 9

Belgrade-Brooten-Elrosa 54, Minnewaska 21

Crookston 55, East Grand Forks/Sacred Heart 19

Dassel-Cokato 39, Waconia 27

Fairmont/Martin County West 50, Madelia/Truman/Martin Luther 19

Fergus Falls 42, St. Cloud Tech 19

Hastings 40, Forest Lake 23

Lake Crystal-Wellcome Memorial 63, River Valley 9

Milaca/Faith Christian 42, Mora 19

New York Mills 49, Wadena-Deer Creek 25

Owatonna 63, Mankato West 12

Sibley East 43, Medford 29

St. Cloud Apollo 35, Brainerd/Pillager 30

St. James 49, St. Peter 24

White Bear Lake 52, Woodbury 18

Mankato East Quadrangular

Faribault/Bethlehem Academy 45, Mankato East 21

Glencoe-Silver Lake/Lester Prairie 40, Mankato East 39

Mankato East 50, Nicollet/G-F-W 25

Milbank, S.D. Quadrangular

Border West 57, Groton Area, S.D. 24

Border West 57, Milbank, S.D. 24

Border West 80, Ortonville 0

Groton Area, S.D. 54, Ortonville 22

Milbank, S.D. 57, Ortonville 24

Minneota Triangular

Minneota 31, Wabasso/Red Rock Central 25

Minneota 66, Benson 15

Wabasso/Red Rock Central 70, Benson 0

New London-Spicer Triangular

Foley 42, New London-Spicer 19

Foley 55, Dawson-Boyd/Lac Qui Parle Valley 9

Sauk Rapids-Rice Triangular

Little Falls 48, Sauk Rapids-Rice 21

Little Falls 51, Rocori 19

North Dakota

Results Thursday

Fargo South 33, Grand Forks Central 28

106: Berry, FS, dec. Keener 7-2

113: Battle, GFC, dec. Bell 3-2

120: Kikopa, FS, dec. Danielson 10-7

126: Rohde, FS, maj. dec. Stallworth 11-3

132: Litzinger, GFC, dec. Bell 9-5

138: Randall, GFC, pin Deitemayer 3:17

145: Bell, FS, maj. dec. Owen 22-9

152: Fish, GFC, pin Eck 2:28

160: Jones, GFC, maj. dec. Hoepper 13-1

182: Pool, GFC, pin Heiden 1:53

195: Nielson, FS, maj. dec. Terrill 14-2

220: Nielson, FS, dec. Hernandez 2-1

285: Schlicht, FS, wins by forfeit

West Fargo 68, Fargo North 4

106: Walton, FN, maj. dec. over Shearer, 10-0.

113: Shearer, WF, pin Maughan, 3:50.

120: Kringlie, WF, pin Stremick, 1:32.

126: Kragnes, WF, dec. over Moses, 13-7.

132: Dobler, WF, pin Berntson, 4:31.

138: Ramberg, WF, pin Wageman, 3:57.

145: Kragnes, WF, pin Dargen, 1:40.

152: Kuznia, WF, won by forfeit.

160: Schulz, WF, maj. dec. over Manthie, 15-4.

170: Scholl, WF, maj. dec. over Segal, 11-2.

182: Lehmann, WF, pin Goodman, 2:46.

195: Johnson, WF, won by forfeit.

220: Eider, WF, pin Aamold, 1:16.

285: Sola, WF, dec. over Hanson, 4-2.

North Dakota

Poll

Region 1

106: 1, Sell, Oakes. 2, Busche, Lisbon. 3, Jangula, Napoleon. 4, Toepke-Floyd, South Border.

113: 1, Loepp, Oakes. 2, Aberle, Lisbon. 3, Nolz, SB. 4, Jacob, Linton.

120: 1, Berg, Lisbon. 2, Coleman, Oakes. 3, Hebl, LaMoure. 3, Weber, South Border.

126: 1, Bosch, South Border. 2, Kelly, Oakes. 3, Leier, Linton. 3, Johnson, Lisbon.

132: 1, Becker, Napoleon. 2, Meidinger, South Border. 3, Roth, Oakes. 4, Elijah, Lisbon.

138: 1, Urbach, Lisbon. 2, Kuntz, South Border. 3, Jangula, Napoleon. 4, Schumacher, Linton.

145: 1, Woegeli, Oakes. 2, Aberle, Lisbon. 3, Nagel, Linton. 4, Wolf, South Border.

152: 1, Reis, Napoleon. 2, Mairs, Lisbon. 3, Doctor, South Border. 4, Ehrlin, Oakes.

160: 1, Weigel, Napoleon. 2, Heitkamp, Kindred. 3, Meidinger, South Border. 4, Ptacek, Oakes.

170: 1, Jochim, South Border. 2, Becker, Napoleon. 3, Peterson, Oakes. 4, Johnson, Lisbon.

182: 1, Ketterling, Oakes. 2, Thielges, South Border. 3, Schnabel, Ellendale-Edgeley-Kulm. 4, Nelson, Lisbon.

195: Jangula, Ellendale-Edgeley-Kulm. 2, Meidinger, South Border. 3, Schockman, LaMoure. 4, Dougherty, Kindred.

220: 1, Beine, Napoleon. 2, Dahlgren, Kindred. 3, Foster, Oakes. 4, Braaten, South Border.

HWT: 1, Gross, Linton. 2, Smith, Lisbon. 3, Alo, LaMoure. 4, Kelly, Oakes.

Region 2

106: 1, Blumhardt, Central Cass. 2, Brown, Carrington. 3, Horgan, North Border-Cavalier. 4, Gregorie, Larimore.

113: 1, Freemon, Carrington. 2, Schmiess, Harvey-Wells County. 3, Ulvog, North Border-Cavalier. 4, Volk, Central Cass.

120: 1, Bakke, Carrington. 2, Kaercher, North Border-Cavalier. 3, Hastings, Hillsboro. 4, Berg, Central Cass.

126: 1, Lunday, Grafton. 2, Koble, Harvey-Wells County. 3, Carr, Carrington. 4, Schurman, North Border-Cavalier.

132: 1, Koenig, Central Cass. 2, Miller, North Border-Cavalier. 3, Morten, Larimore. 4, Lautt, Harvery-Wells County.

138: 1, Dullea, Central Cass. 2, Koble, Harvey-Wells County. 3, Elliott, May-Port CG. 4, Tapson, Hillsboro.

145: 1, Schultz, Central Cass. 2, Lura, Carrington. 3, De La Cruz, Grafton. 4, Keller, Harvey-Wells County.

152: 1, Shurman, North Border-Cavalier. 2, Finn, Larimore. 3, Anderson, Carrington. 4, Sinner, Central Cass.

160: 1, Lura, Carrington. 2, Bolstad, Hillsboro. 3, Dolan, Grafton. 4, Lafferty, North Border-Cavalier.

170: 1, Bowen, Hillsboro. 2, Totay, Central Cass. 3, Carrier, North Border-Cavalier. 4, Kleven, May-Port CG.

182: 1, Ydstie, Hillsboro. 2, Stith, North Border-Cavalier. 3, Reyes, Grafton. 4, Montgomery, Larimore.

195: 1, Schuldheisz, Carrington. 2, Gibson, North Border-Cavalier. 3, Cote, Hillsboro. 4, Geritz, Central Cass.

220: 1, Schroeder, Carrington. 2, Willison, Hillsboro. 3, Soli, North Border-Cavalier. 4, Gapp, May-Port CG.

HWT: 1, Doeden, Hillsboro. 2 Lafferty, North Border-Cavalier. 3, Talamanted, Grafton. 4, Soma, May-Port CG.